Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

rebelie
8. čer 2011

@sussanah Jinak čtu toho Odenta a hrozně se mi to líbí - včetně stylu, jakým je to napsaný... Smutný je, že přestože je to tak starý, je to stále aktuální... Někdy mi to zní jako pohádka...

magdal1
9. čer 2011

@rebelie ano je to krasna kniha aj Bonding....

http://www.dary-zivota.sk/tehotenstvo-a-porod/

sussanah
9. čer 2011

@rebelie jj je az smutne, ze ta kniha uz je tady x let, takze tyto vedomosti jsou uz dloooooouho zname, ale stejne je to u nas obcas primo "zhava" novinka.. :-/

rebelie
10. čer 2011

@magdal1 Díky. Už jí mám kousek stažený - ona se totiž v nějaké minimalizované verzi dá stáhnout z Netu.
@sussanah Jo, to mi přijde hodně smutné. Moc to nechápu, jak celý tenhle proud některé doktory úplně minul.

sussanah
10. čer 2011

Jinak jsem momentalne v akci "jak si nechat uhradit navstevy PA pojistovnou" a myslim, ze by se Vam mohlo hodit info, ktere jsem zatim na sve krizove vyprave ziskala 🙂
Dle vyhlasky č. 472/2009 Sb. v kapitole 921 - Porodni asistentka (výkon č. 06211 - navsteva tehotne, pokud bylo provedeno pristrojove vysetreni akce plodu. Obvykle 1x v tehotenstvi, 3x v sestinedeli.) mame narok na vykon dle popisu, ktery je plne hrazen z verejneho zdravotniho pojisteni. Kazdopadne je potreba obratit se na pojistovnu a pak jsou 2 moznosti. Pojistovna Vam poskytne seznam PA ve vasi oblasti, se kteryma ma smlouvu s tim, ze prave tyto PA Vam tuto peci poskytnou. Pokud zadna PA ve Vasi oblasti neni nebo Vas nechce prijmout (napr prilis velka dojezdova vzdalenost) je zde moznost druha a to, ze si sluzbu PA zaplatite samy a nechate si ji proplatit dle bodoveho ohodnoceni pojistovny (napr. VZP ma 1Kc za bod v teto oblasti s tim, ze 1 60min navsteva je ohodnocena 84bodu s indexem 1,8). Tomu se samozrejme pojistovny budou branit s tim, ze u nesmluvnich ZZ se proplaci jen neodkladna pece (coz je porod pouze u lekare), coz navsteva PA neni. Takze dale lze potom postupovat tak, ze jim reknete, ze na tuto peci mate ze zakona narok a oni jako pojistovna jsou Vam povinni tuto peci zajistit bud tak, ze ji zaplati primo nebo zajisti PA v oblasti, ktera tuto peci poskytne. Na moji pojistovne (205) jsem se nakonec dohodla tak, ze svou PA pozadam, zda by nepozadala o uzavreni smlouvy u pojistovny, jsem primo dohodnuta s pani, ktera to ma na starost, takze snad by s tim nemel byt problem. Kazdopadne jsem byla pripravena psat pripadne i na MZ s tim, ze mi pojistovna odmita zajistit vykon, na ktery mam ze zakona pravo a co jako s tim mam delat. Sice je to opruz porad zjistovat a psat mejly, ale proc bychom si mely platit neco, na co mame ze zakona narok 😉 Jo ve chvili, kdy je uzavrena smlouva, tak pojistovna hradi i cestovne 🙂

rebelie
10. čer 2011

@sussanah Ty jo, jseš výborná! Moc Ti fandím. Zkusím to taky na ty šestinedělní návštěvy, protože o ty moc stojím a když na ně mám nárok, tak proč to nezkusit té pojišťovně předložit, že... Navíc, pokud to dopadne, a bude to ambulantní, tak jim ušetříme strašně moc peněz, takže je to v jejich zájmu nám to proplatit... Držím palce a určitě nás průběžně informuj o vývoji situace na bojišti.

rebelie
10. čer 2011

@sussanah Mně se zatím daří jen to, že nově vzniklému mateřskému centru kousek od nás podsouvám myšlenku pořádat cvičení pro těhule a předporodní kurzy. Obrátili se na mě s prosbou o kontakty - tak jsem samozřejmě hned doporučila lidi, který propagujou přirozenej porod... A ještě jsem přihodila, že by bylo super udělat přednášku s tou Michaelou Mrowetz na téma bondingu...

sussanah
10. čer 2011

@rebelie jj je treba sirit osvetu 😀

erinka83
10. čer 2011

@sussanah co je to to přístrojové vyš. plodu? to jako musí být u té návštěvy, aby to pojišťovna uhradila? seš teda dobrá, se tak do toho pustit 🙂 PA už jsi to říkala? Nemá problém s nima uzavřít tu smlouvu? Nevíš náhodou, jestli a ským tu smlouvu má?

sussanah
10. čer 2011

@erinka83 tipuju, ze jim jde o tom, aby behem tehu byla akce plodu pristrojove potvrzena - tj napr jsme byly asi vsechny na utz, coz za pristrojove potvrzeni srdecni akce plodu povazuji 😉
S PA se mam sejit pristi tyden, jsem moc zvedava, co na to povi, protoze pani na pojistovne, co ma PA na starosti rikala, ze to neni problem, at se ji ozve a pokud ma registraci, radi s ni smlouvu uzavrou, protoze pro Brno maji zatim jen jednu (uzavrena smlouva ted od 1.1.2011) a nejsou na ni moc dobre reference. Ale predpokladam, ze ze strany PA by snad problem uzavrit smlouvu s pojistovnou nemel byt 😕 Ale posli mi do IP mejlovou adresu a poslu ti seznam PA, se kteryma ma 205 smlouvu (predpokladam ze jako byvala ostravacka jsi taky u 205 😉 )

erinka83
10. čer 2011

@sussanah nene, mám 211, ještě z dětství 😀 já mám schůzku zas za 2 týdny, prý se domluvila nějak s primářem Vyš. porodky, tak su zvědavá, jsem si to Brno nakonec rozmyslela... ale teďka jak zas čtu všechno možné mě láká opět ten ambu porod 😀 jen nemám odvahu se zeptat dětské 😒 ale koneckonců, když bych si ty testy na krev z patičky koupila sama, ona má návštěvy v popisu práce, přinejhorším by k ní někdo sjel s kočárem, tak co by měla mít za problém, že? jako kdybych jí to nai neříkala předem, jen jí pak zavolala, jak se to má... ale to ještě nevím, jak by se ve Vyš. tvářili na ambu, uvidím, co mi řekne PA, co tam s nima domluvila....

sussanah
10. čer 2011

@erinka83 ajo, tak to nepomuzu, ale zkus se zeptat primo na pojistovne 😉 Kazdopadne s tou detskou dr, ona sice ma navstevy v popisu prace a teoreticky bys ji to rikat nemusela a proste ji zavolala, ze jsi uz porodila a jste doma, at prijde na prvni navstevu a az doma zjisti, ze jsi vlastne porodila pred napr 24h. Ale je to trosku podraz 😉 Rozhodne bych ale nesla do ambul porodu s tim, ze nekdo s mimcem sjede k doktorce. V ordinaci uz je tak bacilu az az a nosit tam 1denni ditko, do toho bych fakt nesla 😒 Koho nakonec budes mit jako PA?

erinka83
10. čer 2011

@sussanah no stejnou PA jako ty, proto se ptám 🙂 i když je teda možný, že budu rodit s někým jiným, má v týdnu před termínem dovolenou a kdo ví, kdy se prckovi zachce na svět...
jo to máš pravdu s tím vozením do ordinace, to mi pak hnedka došlo 😒

betelgeuzz
10. čer 2011

@sussanah to jseš dobrá, že to tak zjišŤuješ. Držím palce, ať se to podaří a kdyžtak to zkus šířit dál, ať za to bojuje víc rodiček. Já mám štěstí, že jsem v kraji, ve kterém to funguje, prý snad jediný v republice. V porodnici se mě hned při příjmu ptali, jestli mám domluvenou PA na návštěvy doma a měli tam i seznam dostupných. Návštěvy byly super, PA dovedla uklidnit, odpovědět na otázky, kterým se třeba už dnes směju, ale v šestinedělí mi přišli životně důležité. 🙂

rebelie
13. čer 2011

@betelgeuzz To je skvělý! V jakým kraji žiješ - že bychom se ještě přestěhovali 😀 😀 😀 Ne, opravdu je to výbirný, že to někde funguje...

betelgeuzz
13. čer 2011

@rebelie zlínský. je fakt super, že to funguje, i kamarádky si to chválily.

sussanah
13. čer 2011

@betelgeuzz tyjo, tk to teda cira zavist 😕 Ale je to fajn, myslim, ze to je presne to, co spousta mamin potrebuje, nejakou tu radu "jak na to". Kdyz si vzpomenu na sve otazky a na reakci mudry typu "moc vsechno resite a nebrecte mi tady" 😒 Se lehce rekne, kdyz je clovek par dni po porodu 😀

rebelie
13. čer 2011

@betelgeuzz Tak to opravdu čirá závist! Měli by se tím chlubit a ostatní by je měli následovat... Taky myslím, že je to hrozně důležité - ženská je po porodu celá rozhozená a jakákoliv pomoc, i třeba jen kontrola a podpoření, že vše je v pořádku, znamená hrozně moc... Já do toho určitě půjdu taky, i když si to asi budeme muset zacvakat ze svého, tak myslím, že to jsou dobře investované peníze... (ale zkusím to co udělala @sussanah, uhnat pojišťovnu, aby mi aspoň část proplatili - asi spíš z výchovných důvodů vůči pojišťovně - jsem VZP, tak by mě docela zjímalo, jak se na to budou tvářit).

sussanah
13. čer 2011

@rebelie jj vidim to stejne ty "vychovne" duvodu 😉 Cim vic matek se bude ptat a zjistovat, tim lepe 🙂

rebelie
13. čer 2011

@sussanah Tak jsem právě napsala na VZP dotaz na úhradu návštěv PA vyfutrovaný argumenty z Tvého příspěvku zde. Jsem zvědavá, co mi odpoví...

ofelieee
13. čer 2011

páni, holky, to je perfektní, @susanah smekám, já jsem před porodem psala na pojišťovnu mail a když mi poslali odpověď že to proplatí jen PA jima nasmlouvanejm, a mrkla jsem na jejich seznam (Brno, 101), tak jsem to vzdala a jednoduše si to zacvakla. Ale my jsme rodili doma, takže to byla pro PA obšírnější práce. A víte co mi přišlo nejvtipnější? Pediatrička (Dr. Vodová) sice přišla hnedka k nám dom, ale stejně jsme za ní hned druhej den museli - na screening krve, takže jsme si s 2denním miminem pocestovali taxikem a do bacilovýho doupěte. Nic se nestalo, ale přišlo mi to padlý na hlavu - proč teda přišla dom - snad leda že si to nechala solidně zaplatit (1000,-) 😅

rebelie
13. čer 2011

@ofelieee Cože? Vy jste zaplatili 1000Kč za návštěvu pediatričky u vás doma? Ta to má v popisu práce a má to proplácené pojišťovnou, podle mě včetně cestovného... A ještě neudělala screening, takže jste museli s mrňousem do ordinace, tak to je fakt praštěný...

sussanah
13. čer 2011

@ofelieee no moje pojistovna ma v Brne jen jednu asistentku na smlouvu (Jarmilu K.), ale teda podle referenci bych ji doma vcelku nerada 😅 Ted ve stredu se uvidim s tou moji, tak jsme zvedava,co povi na to, ze by si udelala smlouvu s pojistovnou 🙂 A teda pokud si nechala vase dr zaplatit navstevu doma, tak to je teda fakt na stiznost, protoze to ma opravdu v popisu prace 😖

erinka83
13. čer 2011

tož já zkusím sesumírovat dopis na MV 😀 hele, nechcete mi to radši někdo přeposlat do IP? 😀

sussanah
13. čer 2011

@erinka83 predepsat, nadepsat a podepsat tvojim jmenem bys to taky nechtela? 😉 😀

erinka83
13. čer 2011

@sussanah jasně, to by bylo úplně nejlepší 😀 no jo, už se stydím 😉

sussanah
13. čer 2011

@erinka83 😀 tak sup sup, at to mas napsane 😉

erinka83
13. čer 2011

@sussanah no snad to splodím večer u Humoresek, pak podám hlášení 😀 Jo a prosím, mohla bys mi poslat taky něco na čtení, co máš v PC? Pošlu ti maila...

ofelieee
13. čer 2011

tyjo holky to jste mě nahlodaly... vona je jedna z mála co bere mimina po domácím porodu (teda s tím, že se s ní člověk domluví předem a vystaví i potvrzení do porodnice pro případnej ambulantní porod, mimichodem za tu domlouvací návštěvu jsem jí zaplatila myslím 250,- 😖 ), tak jsem to moc neřešila, protože tak do roka se stejně budu stěhovat na jinej konec města tak ji budu měnit... jestli já nejsu trochu ťula teda 😅

sussanah
13. čer 2011

@ofelieee za domlouvaci navstevu?? Ja teda uz papir od mudry do nemocnice na ambul porod mam a vzdycky jsme to zvladly nejak pri kontrole syna. Jednou jsem se tam zdrzela trochu dele, kdyz jsme se o tom bavily poprve, tak moc nevedela o co jde, ale ze by si rekla o nejake penize by me ani ve snu nenapadlo 😕 Nekteri dr by snad meli vratit diplom, protoze do lekarskeho vzdelani snad patri i etika 🙄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru