Ambulantní porody, jaký máte názor?

gwennie
20. pro 2013

Od 1.1.2014 jsou oficialne povoleny tzv.ambulantni porody, tzn. prijdete, odrodite, jdete domu (je-li vse OK), vysetreni miminka pak absolvujete u sveho pediatra. V zahranici to takto funguje uz delsi dobu. Jaky mate na to nazor? Pro a proti? 🙂

michaela_2
20. pro 2013

@gwennie spíše ambulantní porod, než rodit doma 🙂 toť můj názor. I když já osobně bych nepodstoupila ani jedno.

Tak moc jsem si nikdy nevěřila, že bych dokázala u úplně novorozeného miminka sama zvládnout jakoukoliv zdravotní komplikaci. A utvrdil mě v tom zážitek z minulého týdne, kdy náš ,,už'' šestitýdenní syn přestal dýchat. Naštěstí jsem nebyla doma s dětmi sama v tu chvíli...........

Osobně si také myslím, že ambulantní porod by měl být k dispozici až mamince vícerodičce, protože z vlastní zkušenosti vím, jak jsem byla první den u prvního miminka v euforii a nevěděla co mě čeká 😀 .
Zní to krásně a snadno se pro to každá druhá nadchne, protože doma je samozřejmě doma, ale podle sebe si prostě myslím, že ne každá budoucí maminka si dokáže u prvního miminka reálně představit, jaké to je......

Mě třeba v porodnici hodně pomohli i s kojením 🙂

leni78
20. pro 2013

@ivet1987 Právě že porodní asistentku bude volit nemocnice. Takže se vlastně nic nezměnilo. I předtím měla rodicka právo říct, ze lékaře chce u porodu jen v případě komplikaci.

hankaaemma
20. pro 2013

@leni78 psala jsem ze v kontrakcich bych opravdu toto neresila

picasso
20. pro 2013

Proč ne. Pouze ale za předpokladu, že bude zajištěná péče jak o rodičku, tak o miminko. A laktační poradkyni si dnes můžete zavolat domů taky, takže pro toho, kdo se cítí, proč ne, prvorodička ať se klidně rozhodne 🙂

leni78
20. pro 2013

@hankaaemma Jo tak, to ja jsem při kontrakcich neresila 🙂🙂 ja byla doma s kontrakcema docela kamarádka, dokud se me po příjezdu do porodnice neujala porodní asistentka, která me usadila na židli ve stavu 20 min pred tlacenim a vyplnovala dlouhý dotazník rychlostí žáka pomocné školy 😀 takze ja zas byla nucena při kontrakcich řešit tyto věci. Dodnes neumím pochopit, proč jsem na te židli poslušně seděla a při kontraci měla pocit, ze je to katapultovaci křeslo. Konttakce jsem měla neustále, no příště to nechám plně na partnerovi, uz takhle to dorikaval za me, a svalim se někam k lůžku a bude mi vše jedno, tam i odrodim. Pokud bude vše ok, pojedem domů.

blondynka400
20. pro 2013

@leni78 já jí tedy našla a byla jsem spokojená. I když jsem kvůli tomu jela 130km. Ale přiznávám se, že tam znám primáře, byla jsem na nadstandartu.... Ale nic z toho co jsi psala neznám. Krásná postel jako doma, klid, nikdo mě celé dny "neotravoval" co mám a nemám dělat, uklízečky už vůbec. Chodila jedna milá dopoledne, spíš jsem se na ní těšila, ž pokecáme. A že bych nesměla mít dítě v posteli? Klidně by tam semnou mohl být i manžel na pokoji.... Akorát jídlo, ale to se dá vyřešit, mně nechutná ani v řadě restaurací....
Porod taky v pohodě, první byl vyvolávaný a KP, takže tam jsem "poslouchala", ale nevadilo mi to, byla jsem vděčná,že nemusím na CS jako všude, nic hrozného semnou stejně nedělal a druhý už byl podle mého,tedy úplně přirozeně 🙂

gwennie
autor
20. pro 2013

Argument "po porodu se muze miminku neco prihodit" se mi prave zda ne moc logicky - stejne tak se neco muze prihodit 6.den, kdy uz jsem z nemocnice "oficialne" doma.... Asi rozumim tomu, ze je moudre zustat po porodu napr.24h pod dohledem, v zajmu me i ditete, ale 3 nebo 4 dny? Kdyz si vezmu, co delali Terezce za tech 5 dni vysetreni, dala by se stihnout asi tak za hodinu. Vzali krev, projeli na sonu ledviny, zkusili jestli slysi a vidi, zmerili zloutenku. A u me nedelali vysetreni zadne, ani jednou se mi napr.nepodivali na stehy (siti). A jidlo otresne - cerstve pecivo (opravdu vyborne na kojeni pro novorozence) s pastikou majka nebo salam gothaj (kvalitu takovychto "potravin" netreba komentovat). Vysoka postel, na kterou se nedalo kvuli stehum ani sednout, absolutni nepohodli pri kojeni, nelogicke vstavani v 6 rano kvuli mereni teploty, kdyz konecne mimino trochu uslo... z porodu byl pro me nejhorsi zazitek vlastne ten nasledujici pobyt v nemocnici. Brecela jsem, at uz muzu jit domu. Porad jsem Tereze cpala prso, jen at poradne pribira, hlavne at nas nedrzi uz ani o den dele.

jarkalada
20. pro 2013

@hankaaemma neznám nikoho, kdo by byl vůbec schopný za pár hodin po cs odejít po svých 🙂) A je to přece jen břišní operace, to bych vůbec neriskla jít tak brzo.

betelgeuzz
20. pro 2013

Moc nechápu, v čem je změna. Domů mohla jít rodička i teď klidně po porodu. Možná s tím nebudou dělat takové štráchy. Otázka je, jestli budou dětští lékaři ochotnější přijímat děti dřív jak 72 h po porodu, protože v tom je spíš problém. Mně to dětská odmítla. Jsem si pak řekla, že to pak budu řešit podle situace, ale druhá dcera měla hned po porodu hraniční žloutenku, takže ji sledovali a šli jsme domů 4. den. Kdyby ale nebyly, tak nevidím důvod, proč v porodnici zůstávat déle. V zahraničí je to běžná praxe a k žádným komplikacím tam nedochází.

blahova_andrea
20. pro 2013

já jsem pro to, aby byla svoboda a maminky si mohly vybrat. já osobně ale pro tuto verzi nejsem. tři dny v porodnici není tak hrozné přežít a myslím si, že je k dobru mě i miminka. zvlášť třeba prvorodičky si myslím, že jsou rády za jistotu v zádech v podobě sestřiček, které jsou stále po ruce. co se týká péče o miminko po opuštění porodnice, tak to taky nemají všechny maminky stejně. někteří pediatři nemají rozdělenou poradnu pro miminka od nemocných, což by mohl být problém, také každá maminka nemá k dispozici auto a lékaře v místě bydliště, třeba na vesnici apod. prostě vše má svá pro i proti a jediné, co mi na tom přijde fajn je, že si každá máma může sama vybrat podle svých možností, schopností a přání.

nebetka
20. pro 2013

Souhlasím s ambulantními porody. Ať se každý rozhodne dle svých okolností, pocitů a hlavně zdravotního stavu.
Já jsem odcházela z porodnice, po naprosto bezproblémovém porodu, 45. hodinu, ale připadala jsem si jako vyvrhel. Musela jsem podepisovat revers a pár lidí z okolí, moje rozhodnutí vůbec nechápala. Tak když to bude oficiální, tak se na to snad začne koukat trošku jinak a nebude hříchem odejít z porodnice dřív ...

jaajaa
20. pro 2013

Ziju v zahraničí a rodila jsem doma. Vse bylo super, ale hlavni plus toho všeho je poporodni domaci pece zdravotního personálu. To pokud vim v ČR nefunguje a vidim v tom hlavni minus.

kytkakvete
20. pro 2013

Jsem v zásadě pro. Je to lepší alternativa než porody doma, které se mohou zvrtnout a co si budeme povídat prostředí šestinedělí (převážně velké porodnice) nejsou nic moc, pamatuju první dceru a mé marné pokusy o kojení kdy jsem dávala na rady sester a přikládala co tři hodiny a nebrala do postele a hned dávala um. A pamatuju na druhou dceru kterou jsem měla v posteli, kojila co hodinu a půl až dvě a dostávala to od většiny sester sežrat. V obou případech jsem chtěla domů hned a pokud se nám poštěstí, další porod bude ambulantní.

evulinkab
22. pro 2013

Myslím, že je to na každé rodičce a jejím uvážení, zda pojede domů po porodu a nebo zustane déle.Pokud nekdo bydlí blizko nemocnice, tak asi bude přemýšlet jinak...než někdo, kdo bydlí nekde na samotě u lesa🙂a cesta do nemocnice v případe problému bude trvat dlouho.
Já osobně jsem byla po porodu v takovém stavu, že jsem byla ráda, že jsem v nemocnici a že je o mě postaráno, nemohla jsem dýchat, hodne jsem krvácela...NAvíc teda si ani nemužu stěžovat na porodnici, líbilo se mi tam, seznámila jsem se tam jinýma maminkama, dobře nám uvařili a větrat jsme si na pokoji mohly dle sveho uvážení..Proste bez problému.Byla jsem tam celý týden nejen kvuli sobě, ale i kvuli malému-3. den po porodu dostal silnou novorozeneckou žloutenku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru