Asi budu rodit císařem. Máte zkušenost?

mishav3
26. bře 2012

Ahoj Holky, jsem 37 tt a stále máme hlavičku směrem nahoru. Sleduju internet a hledám, kde se dá a většina článků se odkazuje, že už není zbytí a malá poputuje na svět císařem. Máte s tím někdo zkušenosti? Nevím jak se k tomu postavit. V tuhletu chvíli jsem ale strachy bez sebe. Ne že bych se bála císaře, ale děsí mě že vlastně nemám žádné info. Nevím jak se tyhle situace řeší. Můj doktor mi k tomu moc neřekl. Jen stále hlavičkou nahoru a tím to pro něj haslo.

babka
26. bře 2012

@mishav3 Ahoj, já taky rodila císařem z důvodu polohy koncem pánevním (hlavičkou nahoru). Pro prcka je císař v téhle situaci rozhodn mň rizikový, zvlášť pokud to je tvoje prvn miminko. Nakonec jsem bylaráda za císaře, malá měla 2x obtočený pupečník kolem krku, takže moc dobře věděla, proč se neotáčí a zůstala až do konce sedět v bříšku hlavičkou vzhůru 😉

valentynkaa07
26. bře 2012

@mishav3 ahoj, koukni sem
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/porod-ko...
já jsem také rodila císařem, kvůli poloze koncem pánevním, nejdřív jsem z toho byla smutná, ale bylo to v pohodě.

salomee
26. bře 2012

Moje obě neteře se narodily koncem pánevním a zároveň přirozeně a všechno bylo naprosto OK... ono by to asi chtělo, aby dr. vysvětli a upozornil na všechny možnosti, pro a proti, dal nějaké doporučení a pak by se vidělo..

natama
26. bře 2012

@mishav3 ja to mela taky tak. zpetne je to rozhodnuti, ktereho dost lituju. kdyz uz teda cisar, lituju, ze jsem ho odkyvala ve 38tt a nepockala na zacatek porodu, aby aspon pro brouka byl ten spravny cas, byl nadopovany porodnima hormonama a ja mela aspon vetsi sanci na dalsi porod prirozene, navic se klidne mohl jeste otocit. taky bych zpetne zkusila manualni otoceni.
vsichni mi celou dobu rikali, jaka jsou rizika rodit KP (mimochodem, ted se u toho cim dal vic upousti), ale nikdo mi nerekl jediny riziko cisare, treba ta pro dalsi tehotenstvi. kvuli cisari jsem od dalsiho tehotensvi doktory odrazovana.

natama
26. bře 2012

ono je asi taky dobry se na to podivat z druhe strany, ze poloha KP, jedruha nevhodnejsi poloha k porodu 🙂
a pak pokud se zenska rozhodne to KP zkusit, tak si najit zkuseneho porodnika, co s tim ma zkusenosti a ne naky mladochy, co to v lepsim pripade jen parkrat videli...

majatob
26. bře 2012

ja jsem mela prvniho KP do 38tt, pak se otocil a sel ven normalne, druha byla taky KP, otocila se hlavickou par hodin pred porodem kdyz mi rupla voda, takze nadeje umira posledni 😀 ale teda kdyz mluvili o prirozenym porodu KP tak mi z toho dobre nebylo, radsi bych sla na cisare 😅

romcovaklarka
26. bře 2012

@mishav3 Ahoj, s KP sice zkušenost nemám, ale taky jsem rodila císařem (i když akutním) a bylo to v pohodě, rozkojila jsem se a kojím doteď 🙂 a rekonvalescence byla taky ok, 1. den po operaci jsem vstala a 2. den měla už miminko na pokoji, hned po návratu z porodnice jsem řídila, dělala všechno, co bylo třeba... Takže císaře se zbytečně neboj 🙂

romcovaklarka
26. bře 2012

@natama Můžu se zeptat, jak jsi to myslela s lepší šancí na druhý porod přirozeně? To u sekce záleží na tom, zda byla naplánovaná, nebo se udělala až když začal porod? Myslím tím, jaký to má vztah k druhému porodu? Díky 🙂

natama
26. bře 2012

@romcovaklarka po prvnim CS bych vlastne mohla napsat to stejne co ty, ani by me ve snu nenapadlo, ze u druheho budu mit jizvu jako papir, kdyz vsechno bylo tak ok.
bylo to mysleno tak, ze telo, hlavne cipek by mel byt k porodu lepe pripraveny, nez cipek a telo "prvorodicky", ktere nic z toho jeste nezazilo. obvykle byvaji druhe porody snazsi a rychlejsi, alespon podle PA 🙂

no a kdyz uz CS tak alespon doporucuju vyber porodnice, kde je mozne mit miminko okamzite u sebe a muze i rovnou probehnout bonding. uz i u nas to nekde neni problem 🙂
kuk sem, i takhle to jde, kdyz se chce...

https://www.youtube.com/watch?v=m5RIcaK98Yg
radun
26. bře 2012

U prvního porodu při poloze koncem pánevním to většinou císařem končí, přestože dříve se KP rodilo, porodníci také uměli manuálně otočit dítě, dneska si nejsem jistá, jak moc to umí. Já jsem měla dítě hlavou hore ještě minulý týden, začala jsem ho přemlouvat - jednak doslova (prostě jsem k němu v duchu i nahlas promlouvala, ať se nebojí a otočí se), začala jsem "cvičit" tzv. indický most (lehneš si na záda a pánev dáš co nejvíc nahoru) - ale pozor, jestli se Ti dělá špatně na zádech, tak to radši nedělej, nebo určitě ne bez dozoru; snažíš se v té poloze vydržet a pak se otočíš naopak na čtyři, jako pes, aby měl místo se otočit, když se mu bude chtít. Pak jsem četla, že je možné dítě otočit akupresurou nebo akupunkturou, ale naštěstí jsem to zkoušet nemusela - po třech dnech soustředění a cvičení se otočil sám.
Ono když má důvod se neotočit, tak se skutečně neotočí (př. ta šňůra kolem krku apod.), takže je to těžké.
A jedno povzbuzení na závěr: švagrové se holčička otočila týden před porodem, prý to byl mazec (kotrmelec jak blázen), ale zvládla to.

radun
26. bře 2012

@mishav3 Ještě jsem chtěla říct, že nechápu, že to s Tebou doktor neprobírá. Určitě bych se ho na to zeptala a zeptala se na alternativy.

natama
26. bře 2012

no a to je dalsi problem u planovaneho CS. muze se klidne otocit teste pred porodem, u planovaneho CS se mu tahle sance proste vezme...

takyja
26. bře 2012

@radun Manuální otočení umí pár porodníků (v Praze na Bulovce to myslím dělá či dělal dr. Dvořák). Moc se to nedělá, myslím, že se to dělá pod dohledem a pak je nějaká krátká hospitalizace, jsou tam totiž rizika pro matku i pro dítě a to si každý pacient i lékař musí zvážit. Jak už tady zaznělo, někdy i to dítě "má své důvody" proč sedí prdelce a nehne se..

helcenka
27. bře 2012

U druhého těhu se mimi taky nechtělo obrátit, navíc jsem byla po prvním akutním císaři (ten ale nebyl pro polohu plodu), stačilo dělat 2x denně dvě minutky "kočičí hřbet" a mimi se během pár dní otočilo a už tak zůstalo, kočičí hřbet jsem cvičila až do konce těhu a nakonec rodila přirozeně. 😉

ronyx
27. bře 2012

@mishav3 Ahojky,já byla na akutním císaři,sice né z důvodu KP,ale komplikací u porodu a není se čeho bát. 😉 Navíc ty jestli budeš mít plánovaného císaře,můžeš si nechat jen lokálku a být při plném vědomí,abys mimčo viděla hned po vytažení.Já to štěstí neměla a protože to bylo akutní musela jsem rychle pod narkózu a malého viděla až druhý den ráno.Já za císaře ale i přesto byla ráda.Jelikož po 20 hodinách trápení a bolestí porod nikam nepokračoval a malý začal mít nebezpečně vysoký tlak.Naštěstí tam byl můj přítel,tak alespoň on si malého po porodu pochoval.Přeju hodně sil a odvahy 😉

llluckaaa
27. bře 2012

Ahoj, já měla obě děti koncem pánevním od 32 tt až do konce, za celou dobu ani náznak jakéhokoliv přetočení. U prvního dítěte jsem hledala info, abych se mohla rozhodnout, jestli chci rodit císařem nebo ne. Moc jsem toho nenašla. Jen že plno ženských rodilo klasicky a byly v pohodě, a taky že plno ženských nebylo a stejně porod císařem skončil. Blbé na sekci je, že je asi 6x rizikovější než klasika. Já jsem si to v mém případě zhodnotila tak, že sekce je rizikovější pro mě, ale bezpečnější pro mimčo, zatím klasika bezpečnější pro mě a větší riziko nese mimčo. Probírala jsem to i v rizikové poradně v porodnici a chtěla se navést na to "správné" rozhodnutí, ale asi úmyslně mě dr. nic konkrétně doporučit nechtěla. Prý že to dělají tak i tak a komplikace mohou být u obou způsobů. Tak jsem se rozhodla pro sekci a dr. mi odpověděla, že dělám dobře. Sekci jsem měla plánovanou asi týden před TP, ale Matýsek se o slovo hlásil dřív, takže jsem do porodnice jela už s porodními bolestmi. Bohužel jsem se před tím trochu najedla, takže jsem pak musela na sekci několik hodin čekat. Ale porod vůbec nepostupoval a vůbec jsem se neotvírala, takže to ani nevadilo. Když jsem po sekci viděla své dítě, připadalo mi úplně neuvěřitelné, že bych něco takového měla porodit spodem. Dítě sice jen tříkilové, ale díky poloze KP mělo patičky skoro vedle uší a obří hlavu.
A druhé dítě, to už není žádné drama. KP až do 39 tt, naplánován císař (slovy dr. v rizikové poradně: rodit tohle klasicky si tu na zodpovědnost nikdo nevezme, takže se Vás ani nebudu ptát na názor) a císař v termínu proveden.
Všichni tři jsme naprosto bez komplikací.

blondynka400
27. bře 2012

Ahoj, KP v ploze I a II určitě není důvod pro císaře, tak jak se to v dnešní době praktikuje. Je to normální fyziologická poloha, jenom méně častá... To až v poslední době se z toho udělal strašák, automaticky se to rodí CS a tím pádem to doktoři neumí, což u KP se to umět prostě musí... Všude se píše i rizicích, které ale ve skutečnosti nejsou o moc vyšší než u porodu záhlavím a o rizících ohledně CS se nemluví skoro vůbec a přitom nejsou vůbec zanedbatelné (u KP obzvlášť). Do manuálního otočení bych 100% nešla a ani to žádný "odborník" neudělá (ikdyž jsou odktoři co to dělají), je to stres pro dítě i nastávající maminku, navíc poloha KP má skoro vždycky nějaký důvod a uměl to měnit je nesmysl. Takže za mne se porodu KP určitě neboj, když splňuješ určité podmínky, je to zcela běžné s porodem záhlavím. Já jsem třeba případ, že se to bez problémů dá. 😵 Na CS by mě z tohoto důvodu nikdo nedostal ani náhodou. Akorát byl tedy velký boj sehnat porodníka, co to umí a u prvorodičky do toho půjde, větší než samotný porod 😝 A pak to bylo přes vyvolání, kvůli velikost, odhad musí být do 3,5kg, jinak už to není bezpečné. Ale těch věcí, co musí být splněny je víc 😉

betelgeuzz
28. bře 2012

@mishav3 svou zkušenost s porodem KP jsem psala už do druhé diskuze, tak se nebudu opakovat. Ale myslím, že tvůj dr ti o porodu nic neříká, protože on u tvýho porodu nebude. Spíš záleží na porodnici, kde budeš rodit. Někde rodí KP rovnou císařem, jinde zase nejdřív zkouší přirozený porod. Zeptej se dr, kdy tě pošle do porodnice, případně tam zavolej, jestli tě vezmou i bez žádanky od dr. Myslím, že zrovna v tvém případě je lepší, tam jít dřív a domluvit se.

karrison
28. bře 2012

@mishav3 taky jsem měla malého koncem pánevním. Zkoušela jsem všechno možné, aby se otočil, byla jsem i na otočení zevními hmaty, bohužel se nepovedlo a tak jsem rodila nakonec císařem..Taky jsem se hrozně bála a byla jsem zklamaná, že nebudu rodit přirozeně, ale prostě jsme to s doktorem probrali a došli k tomu, že nejlepší bude císařský řez..můžeš samozřejmě rodit přirozeně, závisí to ale na mnoha okolnostech (váhový odhad miminka, přesná poloha atd), to by ale s tebou měl probrat lékař...Jinak císař sám o sobě mně moc nesedl, měla jsem pouze epidurál a prostě mi nedělalo dobře, jak jsem všechny ty tahy a tlaky cítila. Po operaci je nejhorší druhý den ráno, kdy musíš vstát z postele a jít do sprchy, ale neboj, dá se to zvládnout. Držím pěsti, ať vše dobře dopadne.

amj
18. srp 2012

ahoj všem...pokud sem někdo zavítá. Čeká mě porod císařem - je to 2 dítě, první také císařem, ale při celkové narkoze. Prosím kdo má za sebou císaře s částečnou narkozou - pro moji představu - jak to celé probíhá? Vůbec nevím, co mě čeká, rodíme druhého prcka z váhových důvodů císařem, váhový odhad na den porodu přes 4500g. Díky za Vaše zkušenosti'!

zupik81
20. srp 2012

@amj Mám za sebou tři císaře, první byl v celkové narkoze, další dva ve spinálu. U mě to probíhalo takhle: od večera předešlého dne dieta, v den operace mi sestry po vizitě obvázaly nohy, daly kapačku na zavodnění a zavedly cévku. Převlékla jsem se do "anděla" a pak se čekalo, až přijdu na řadu 🙂
Přímo na porodním sále jsem si na stole sedla,vyhrbila se co nejvíc to šlo, aby anesteziolog mohl píchnout ten spinál. Jedna sestra mě přitom držela a pomáhala mi se vyhrbit 😀
U prvního spinálu to napíchnutí bylo celkem v pohodě, ale u druhého se to doktorce pořád nedařilo, vyzkoušela snad 4 jehly,než se to povedlo 😲
Po napíchnutí jsem se položila na stůl, čekalo se, až spinál zabere.Pamatuju si, že mě při prvním spinálu docela překvapil ten pocit, že opravdu od pasu dolů nic necítím a nemůžu se pohnout - pochopitelně jsem to zkoušela 😀
Doktorka pak prověřila, jestli opravdu nic necítím a šlo se na věc 🙂 Anesteziolog mi u obou spinálů seděl u hlavy a komentoval, co se děje.
Pokud při sekci ucítíš najednou něco mokrého na ruce, tak se nelekej, není to krev, ale plodová voda, která vyteče ven, když se otevře děloha.Připrav se taky na různé natřásán, požduchování a hýbání s břichem,někdo z toho má divný pocit,mně to přišlo maximálně zajímavé 😀 Při vybavení dítěte doktoři musí tlačit, tuhle pasáž asi vnímá každá žena jinak. Já jsem cítila určitý tlak na briše shora dolů, nebolelo to, ani to nebylo nepříjemné. Jen jsem si říkala, že je to asi docela fuška, protože si u toho oba doktoři docela zafuněli 😀
Pak se vybaví placenta, doktor zkontroluje dělohu a zašívá se. Někde je možné se i na dobu zašívání nechat uspat do nějaké mírné narkozy, u druhého spinálu jsem to tak měla.
Po porodu sestra chodila měřit tlak a kontrolovat krvácení. Taky jsem musela hodně pít. Po 24 hodinách jsem vstávala za dohledu sestry a šly jsme do sprchy - tam mi vytáhla cévku.Tuším, že dalších 24 hodin se zaznamenávalo, kolik jsem vypila tekutin a kolik moči jsem vyprodukovala - to aby se zjistilo,jestli nedošlo k poranění močového měchýře. 8. den se vytahovaly stehy a hotovo 🙂
Pokud bych rodila počtrté, tak rozhodně zase ve spinálu 🙂

amj
20. srp 2012

@zupik81 dík...já vůbec nemam představu právě... čeká mě to zítra...tak uvidíme. 😎

zupik81
20. srp 2012

Tak ať vám to oběma dobře dopadne! 🙂 Klidně pak napiš, jak to probíhalo u tebe a jak to na tebe zapůsobilo 😉

ivaanka
20. srp 2012

Ja jsem rodila cisarem 2 x a rozhodne si nestezuju. Za tyden jsem po obou byla dobra.

Chtela jsem ale napsat neco k tomu porodu KP. Mam v okoli dva pripady porodu KP prirozene a oboje nic moc . Prvni jr 17 leta dcera meho kolegy, ktere se u porodu tak znicila kycel, ze po 12 operacich ma stale jednu nohu kratsi a cely zivot chodi o berlich. Ti si ale porod KP nevybrali, jen to proste nevedeli.

Druhy pripad uklizecka z prace a jeji 4 lety syn. Chtela za kazdou cenu rodit prirozene a chlapecek mel po porodu velke problemy a rok s nim denne musela cvicit. Ted uz je dobry, ale ona dodneska lituje, ze vymyslela blbosti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru