Císařský řez na vlastní žádost. Jde to?

mazlicka
2. čer 2009

Ahoj holky 🙂 sice jeste zadny mimco necekam, ale uz ted mam hroznej strach z prirozenyho porodu..nebojim se toho, ze budu mit silny kontrakce nekolik hodin..jediny ceho se neuveritelne bojim, je to ze budu nastrihnuta a cela zasita...to jak sem tady cetla, jak vetsinu z vas sily bez umrtveni, tak to si nedokazu absolutne predstavit!!! potom se hodne dlouho neposadit, mit problemy se sexem, protoze boli hraz atd...ja vim, ze se to da vydrzet, kdyz vidite to krasny maly miminko, ale proste ja to mam v sobe totalne zablokovany... ☹
Proto chci mit cisarsky rez. Vim, ze hojeni potom taky neni snadne, ale radsi teda aby me bolelo bricho nez tam dole...
Asi me ted hodne maminek co si to ted cte nechape a krouti hlavou, ale ja sem tak silene citliva a mam strasne nizky prah bolesti, ze nejaky siti po porodu a nasledna bolest potom je pro me aboslutne nepredstavitelna ☹ ☹ ☹

mihule.
28. črc 2010

Tak já přidám svou zkušenost.
Z přirozeného porodu jsem měla strach, řekla bych až panický. Největší obavy jsem měla z porodních poranění a následných komplikací.
Když jsem začala rodit, bolestivost kontrakcí mě překvapila. Nedovedu si představit dotáhnout to až do konce. Miminko mělo totiž omotanou šňůru, skončila jsem na císaři. A jsem za něj vděčná.
Nechápu, proč si způsob porodu nemohu vybrat. Snad už si moje dcera bude moci zvolit sama, co se svým tělem.

romana29
31. črc 2010

mihule já ti rozumím a to jsem nezažila ani jednu jedinou kontrakci - syn byl KP a mě začala doma jen odtíkat plodovka a během tří hodinek byl císařem venku...ale taky mám z normálního porodu veliký strach a proto doufám, že doktoři dají na moji doktorku, která mě do nemocnice posílá příští týden s tím, že bych měla mít druhého císaře - silné dioptrie, nadváha, větší dítě, špatné jaterní testy atd....
Možná bych i ten normální porod zvládla, zvládla ho každá, že jo. ale u mě jde hlavně o to, že mám strašný strach, aby se něco nestalo dítěti - nějaké poranění, kvůli kterému by pak mohlo být postižené a tak. Měla jsem možnost být na pár praxích v ústavech a velká část dětí byla postižená jen "díky" porodu....
Takhle vím, že dítě bez problémů vytáhnou, vyčistí mi dělohu a bude to o.k. Bolest po císaři zvládnu. A jak píšeš, snad už naše dcery si budou moci vybrat, co chtějí, když to budou cítit jako překážku - já např. vůbec odmítala mít dítě, protože jsem měla z porodu panickou hrůzu a tvrdila jsem, že pokud někdy budu rodit, tak jedině císařem - zatím mi to vyšlo 😀

janaxxxx
28. srp 2010

@mazlicka No dnes již naštěstí tohle jde. Stačí se domluvit s gynekologem a on ti nekoho doporučí v porodnici - jako mě doporučil 🙂 a nebo zajdi přímo za primářem porodnice, kde budeš chtít rodit (samozřejmně rovnou s obálkouú. A kecy od jiných mamin neposlouchej - jako že se pohoršují nad CŘ na přání atd. JE TO TVOJE TELO A TVOJE VOLBA. Já volila stejně 🙂 Hodne stestí.

weri1
31. srp 2010

nemít závažný důvod, tak já bych osobně do císaře nešla. Rodila jsem císařem a díky bohu za to, že druhý neplánujeme, protože bych umřela strachem, že by to mohl být opět císař

lamarika
31. srp 2010

Spíš než pro CR na přání bych orodovala za zkvalitnění péče u porodu a po porodu. Spousta traumatizujících zážitků je právě úplně zbytečně způsobeno nekvalitní a neprofesionální péčí. Pokud by se toto výrazně zlepšilo, tak by ubylo nepříjemných zážitků, které traumatizují rodičky a tedy i méně psychyckých důvodů k CR 😉 .

Sama za sebe říkám, že další CR už nikdy nebude-li to nezbytně nutný!

jirinula
31. srp 2010

Já si netroufám nikoho soudit že chce rodit raději sekcí. Já jsem prvorpzeného rodila 20 hodin bolesti jak blázen únava o té ani nemluvím šití bylo rozsáhlé že si mudr dělal srandu že vyšívá a trvalo to 10 let než jsem šla rodit znovu. Tentokrát mi odtekla voda a dalších 42 hodin se nic nedělo ( dokonce i posly se někam vytratily ) takže sekce i přes mou vysoukou váhu se jizva zahojila dobře bez komplikací ale......... po nějaké době jsem začla vypadat jako když mi v pulce břicha nechali balon a dg. je kýla na stěně břišní. Natolik velká že to zarazilo i skušeného doktora. Už jsem 2 měsíce po hodně náročné operaci a doted není zahojená jizva ještě jee to na hodně dloho.
Já jsem extrém to vím. A na druhou stranu chápu jen Vás poprosím zvažte rizika pro a proti. Omlouvám se rozhodně nechci nikoho děsit.
Ps. A další dítě je takřka vyloučené .

ygreen
3. zář 2010

tak já jdu rodit plánovaným CŘ, i když bych mohla risknout i porod vaginální. Lékař mi dal domů na prostudování 3A4 informací o rizicích druhého vaginálního porodu po prvním císaři a také o rizicích císaře jakožto operace. No a řeknu vám, že jsem se nerozhodovala dlouho.
Úspěšnost vaginálního porodu po císařském řezu je 50-85%. Větší šanci na úspěšný porod mají ženy, které už alespoň jednou vaginálně porodily a u kterých porod začne přirozeně nez nutnosti indukce. Šanci na úspěšný porod snižuje skutečnost, že byl předchozícísařský řez proveden z důvodu nepostupujícího porodu, nadměrná velikost plodu nad 4000g, vyšší věk, nebo obezita matky.
Také se tam píše, že riziko děložní ruptury je vyšší, pokud porod nezačne spontánně a musí se vyvolávat . A je-li porod vyvolán kombinací protržením vaku blan a následné infuze oxytocinem je riziko přibližně 1,5 krát vyšší než při spontánním začátku porodu, pokud jsou k indukci porodu použity tabletky s prostaglandiny, je toto riziko až pětkrát vyšší.
Spontánní porod po císařském řezu je zatížen vyšším rizikem úmrtí plodu ve srovnání s plánovaným císařským řezem. Riziko perinatálního úmrtí u vaginálního porodu je 2,4 případu na 1000 porodů oproti 0,93 případu na 1000 císařských řezů.

KROMĚ VYŠŠÍHO VĚKU MÁM VŠECHNY RIZIKOVÉ FAKTORY, VČETNĚ VYVOLÁVÁNÍ. Včera mi ve 37+5 dělali utz a dcerka má už teď 3500g, takže pokud bych čekala na termín, měla by určitě přes 4 kila. A to se mohli lékaři na utz seknout opět až o 500g, jako u mého snya, který měl 4500g a 55cm.

Takže záleží zcela na rozhodnutí rodičky a lékaře, který porod je bezpečnější pro matku a dítě a nikdo nemá právo nikoho odsoudit 😉

kvakulka
5. zář 2010

@ygreen Můžu se zeptat, kde budeš rodit? Jsem taky sekci, navíc bude mezi porody jen jeden rok, takže se dost obávám rodit vaginálně. Doufám, že u Apolináře mě nebudou hecovat 😖

ratatooy
6. zář 2010

ahoj,můžu se k vám přidat?u nás to zatím vypadá taky na plánovaného císaře jelikož se malý nechce otočit,jsem po ivf a ještě mám těhu cukrovku.docela se toho bojím operace jako takové ne ale spíš až co pak?jestli budu ůplně neschopná cokoliv dělat?koukám že tady plno holek píše že by raději než normální porod rodily císařem.já jsem opačný případ hrozně jsem se těšila na přir.por.a jsem přesvědčená že bych to lehce zvládla,ikdyž jsem prvorodička ale vypadá to že budu mít smůlu.

ygreen
6. zář 2010

@kvakulka budu rodit na Bulovce. I tady preferují vaginální porod a i dnes, když jsme to s doktorem řešili, tak by nejraději viděl pokus o spontánní porod, ale když si přečetl, že malá měla už ve 37+5 3,5kg, tak uznal, že pro mě bude bezpečnější CŘ.

@ratatooy holt to ber jak to je, já se poprvé taky na přirozený porod těšila a byla jsem maximálně připravená a byla to trága ☹ takže teď jsem mnohem klidnější když jdu na CŘ. A já byla na celkové narkóze, takže rekonvalescence malinko delší, každopádně pouštěli mě 4 dny po zákroku a byla jsem naprosto v pohodě, krom dlouhých procházek a vstávání z lehu jsem byla fit 😉 takže doufám, že tentokrát to bude stejný, nebo lepší;o)

kvakulka
6. zář 2010

@ygreen Díky moc za info- to je dobře, že tam respektují tvoje rozhodnutí. Já se taky těšila na první porod, jak bude všechno přirozené, no a houby. Teď bych byla radši za císaře, bojím se o prcka- přijde mi zbytečně riskantní se snažit porodit normálně a pak mimi na poslední chvíli tahat akutním císařem nebo kleštěma.. 😒
Držím palce, ať je u vás všechno OK 😵 😵

kvakulka
6. zář 2010

@ratatooy Jsou to paradoxy- bychom si to mohly vyměnit 😉 . myslím, že po eventuelním císaři budeš nejspíš docela OK- jasně, jestli nebudeš mít poooperační komplikace, ale mohla bys mít potíže i povaginálním porodu. Já byla po císaři jeden den na JIPce, pak přesun na šestinedělí- jen jsem se blbě zvedala z postele, ale po chodbě jsem se sunula jako stejný lazar jako ostatní maminy, které byly zase různě šité 😅 - takže hekaly skoro všechny..

ratatooy
8. zář 2010

@kvakulka,ygren to jste mě celkem uklidnily už se s tím smiřuji,je fakt že to asi je lepší a ve finále skučime všechny.

kvakulka
8. zář 2010

@ratatooy Fakt neboj ničeho- mně bylo po narození synka úplně jedno, jak se ze mě dostal- byla jsem tak zfetovaná hormony, že mě skoro ani jizva nebolela- respektive bolela, ale bylo mi to jedno, pořád jsem jen fascinovaně sledovala malého- sestřičky mi chodily nabízet analgetický čípky, ale ani jsem o ně nestála 😉
Jo a po dnešní kontrole mám skoro úplně jisté, že bude další císař, protože jizva už teď nemá ani 4 mm- a u Apolináře pod 4 mm plánují sekci- takže mám vystaráno 😵 😵

ratatooy
9. zář 2010

@kvakulka tak to máš dobré víš do čeho jdeš,zajímalo by mě když máš druhý císař jestli tu jizvu zase udělají tam kde už byla?tak ty máš i dobrou porodnici to bych se nebála,ale ti naši řezníci tady se bojím abych vůbec mohla mít ještě druhé dítě,protože děloha byla už to jediny co jsem měla v pořádku,teď se nám narodí syn po ivf.

kvakulka
9. zář 2010

@ratatooy Jojo, vždycky se dělá tam . kde už byla, takže máš vlastně pořád "jenom tu jednu". Abys mohla mít v pohodě druhé mimčo, tak je důležité se dobře hojit- to znamená bez infekce a dobře srůst- to ti po pár měsících řekne dle UTZ tvůj gyndař. jestli je jizva dobře srostlá (záleží na té vnitřní)- u Apolináře mě sešili dobře, operovala mě jakási paní doktorka, která měla estetický cítění a štřihla mě pěkně nízko, takže ani v nízkých spoďárech to není vidět 😉 - ale jak říkám, nezáleží na tom, jak bude jizva pěkná, ale jak bude pevná- většinou je druhé dítě možné vždycky- dokonce se pak dá rodit i přirozeně 😉
Tak držím palce, ať tě doktoři neodfláknou- jinak se císaře fakt neboj- nejsem žádná hrdinka, ale tohle je fakt OK 😉 😉

agnitas
22. říj 2010

Jistěže je asi lepší přirozený porod - ovšem pokud je bez komplikací. Těžko o tom1 přesvědčovat ženu, která rodila 30 hodin, roztrhla se až kamsi, má ji jako kždyž jí tam padla atomovka, fekální inkontinenci, konec se sexem, hrabala se z toho několik měsíců apod. Myslím, že vetšina žen, které chtějí císaře, nemá ani tak tak strach z bolesti, resp. není to hlavní důvod, proč císaře chtějí. Spíše mají strach z toho, že už to tam dole bude prostě stát za kulový, což rozhodně není nic výjimečnýho nebo že pokud nebudou zvládat přirozený porod, poškodí nějak dítě, z kleští atd. Jistěže hojení po císaři taky stojí za věc, ale když je císař plánovanej, aspoň co vím od pěti kamarádek, který ho absolvovaly, tak po třech dnech mohly v pohodě chodit, což se o těch roztržených až k pr.. říct nedá. Všem se jizva krásně zahojila a není vidět ani v plavkách. Dále velmi ocenily, že "ji" mají furt stejnou a né jak vjezd do stodoly. Naopak vím o třech případech, kdy se díky těžkýmu porodu narodilo postižený dítě. Jsem pro císaře na přání, pokud nějaká má z porodu nepřekonatelnou hrůzu, tak stejně pokud bude nucena rodit přirozeně tak může mít z toho ještě nějaký psychický trauma a mít horší vztah k dítěti. Jediný, čemu by uškodil povolený císař na přání, jsou statistiky - a ty jsou mi ukradený.

mamkamarketa
22. říj 2010

ja jako nezkusena prvorodicka jsem se obavala bolesti,ale pro dite je lepsi prirozeny porod, tak jsem chtela blaho ditete. Dopadlo to tak, ze nastaly komplikace, musela jsem zustat lezet,nesmela jsem chodit, malymu pridelali na hlavu jakysi monitor (pry je to lepsi,nez ten co se dava na bricho,) mela jsem CERNOU plodovku, malej sem tam spatny ozvy. epidural mi dali,ale zastavil porod, takze oxytocin 😒 na cisare bylo pozde, malej uz byl moc dole, tak nezbyvalo, nez ho dostat ven. co vam budu povidat roztrzeny delozni cipek, hraz, porodni kanal taky sitej. dodneska mam obcas siti citim (jsou to 2 roky) malej byl nastesti ok, ,,jen,, omotanou snuru kolem krcku,ale je v poradku a to je hlavni. ale priste si sezenu nakej papir, protoze tyhle muka, bolesti a stres za to opravdu nestoji, teda aspon me ne.

weri1
28. říj 2010

@mamkamarketa to je zvláštní, mě dali epidural na rozjetí porodu

mamkamarketa
28. říj 2010

@weri1 kazdy to ma jinak nekomu to pomuze a nikomu ne. me epidural dali na 6 cm a o 20min pozdeji jsem se vratila na 3,5 ☹ ale mam jeste poruchu srazlivosti (takze jsem si epidural musela doslova vydupat a vykricet 😅 ) a pomohl ti???

weri1
28. říj 2010

@mamkamarketa pomohl tak napůl, začala jsem se otvírat, ale malej byl pořád vysoko, tak nakonec udělali císaře.

mamkamarketa
28. říj 2010

@weri1 aspon te usetrili trapeni. Ja priste jedine cisare. tohle byla dost odrazujic zkusenost. znam i matku, co se pri porodu potrhala tak, ze se ji roztrhalo i tenky strevo a musi nosit pytlik! radsi podplatim doktora 😒

weri1
28. říj 2010

@mamkamarketa jo to chápu, jak už jsem psala, když to ohrožuje matku nebo dítě tak samozřejmě císaře, ale když to má jít normálně tak jsem pro normální porod. Mě ten císař navrhli, malej mohl jít kleštěma nebo hrozil taky akutní císař a to jsem nechtěla. No pak jsem byla ráda, hlavička 36 a váha 4270 ale "rodila" jsem 15 hodin

mamkamarketa
28. říj 2010

@weri1 ona to mela moc rychly porod a velky dite. porodni cesty nebyly pripraveny 😒 chudera. Tak to si mela kliku malej mel vetsi proporce, to na normalni porod by asi bolelo- au. Ten muj mel 3030 gr a hlavicku 31cm, takze celkem prte,ale uuplne mi to stacilo. jo a trvalo to 37 hodin ☹

weri1
28. říj 2010

@mamkamarketa takovou maličkou hlavičku? no to je rozdíl a ještě jsem slyšela když ho vytahovali jak říkali...to je ramenáček, tak to nevím, to by bylo asi fakt těžký

mamkamarketa
28. říj 2010

@weri1 ted ve dvou letech ma nejakych 43cm,ale manzel ma taky minihlavicku, takze to neni nic nenormalniho v jeho family 😅 bud rada usetrila si se komplikaci. sice odbornici rikaji,ze pro dite je lepsi normalni porod, ale pokud se naskytnou problemy (dite se napr. zasekne v porodnich cestach) je lepsi cisar nez kleste. nemluve o psychicke strance matky. Ta znama mela dite normalne,ale ona si ponese nasledky do konce zivota 😒 ale hlavne, ze mame zdrave deti

weri1
28. říj 2010

@mamkamarketa ty jo my měli v 6 týdnech hlavičku 41 cm 😀

hehena
4. lis 2010

@agnitas já jsem teda po třech dnech v pohodě chodit nemohla... zlepšilo se to po měsíci, ale normální chůzí bych to nazvala až po 5. měsících (a to nemám nadváhu, před otěhulením jsem měla 62 kg na 168 cm a po porodu 63)... strupy na jizvě jsem měla ještě po 4. měsících... nemyslím si, že bych měla smůlu. moje sestřenice musela na opětovnou operaci, neustále jí to hnisalo a nakonec jim nic jinýho opravdu nezbylo než znovu operovat...
to co popisuješ s fekální inkontinencí, to je prostě extrém a vůbec bych se mamince nedivila, kdyby další chtěla jedině císařem. na naší diskusi je asi 30 mamin a žádná neměla při normálním porodu větší komplikace...

a CŘ na vlastní žádost by byl možná možnej, je v případě, že by si žena takovou operaci hradila ne? přeci jen to není levná záležitost, tak si myslím, že by k CŘ mělo docházet opravdu v těch nutných případech a i souhlasím s tou psychickou stránkou věci - pokud je z porodu panický strach, tak opravdu raději císaře...

@weri1 malej měl taky větší škebloň.. jen díky tý hlavě mi na UTZ pořád vycházelo, že je o 3. týdny starší... po porodu měl 37, v 6. týdnech stejně jako u vás... a přitom mi příde, že má hlavičku malou... včera jsme potkali kloučka ve stejným věku a hlavičku měl o dost větší...

kdoví, jestli bych zrovna já nebyla rozpáraná až někam, kdybych rodila přirozeně.... někdy tak lituju toho císaře, ale zase když si pak vezmu, že měl hlavičku 37 a dvakrát omotanou pupeční šňůru....

kalo
4. lis 2010

@agnitas tvůj příspěvek je fakt dost přehnaný...myslím, že na světě už rodilo tolik ženských a kdyby měl každý takové psycho, jak popisuješ, tak bychom vymřeli.
.....Mimochodem, já třeba nechápu, proč se někdo, kdo má panický strach z porodu rozhodne mít dítě. Tak když už do něčeno jdu, tak si snad musím uvědomit, že podle přírody je porod normální a ne, že mi SNAD nějak doktoři pomůžou, protože Já se bojinkám, aby se mi něco nestalo. To, že je pak dítě na světě přináší rodičům o to dítě takové obavy a strachy, tak by měli mít nějakou dispozici nějakým způsobem zvládat...Porod je pro tu ženskou první velká zkouška odolnosti, kterou dobrobolně podstupujeme proto, protože jsme se rozhodli to dítě mít....Ono pak v životě to nebývá tak jednoduché, jakože "já chci prospat" to nepříjemné, ať mi ho raději přinesou čisťoučké a zabalené do náruče, já mám strach, že bych mohla při porodu trpět...

pozn. tenhle můj proslov adresuji někomu, kdo je zdravý, bez komplikací a chce císaře na vl.žádost.... 😵

blueapple
4. lis 2010

Úplně rozumím tomu, když chce někdo rodit za každou cenu přirozeně a nebo naopak, chce císaře. Dnes jsme v době moderní medicíny, nejsme ve středověku, u zubních plomb si také mohu vybrat standardní nebo nadstandardní materiál a ještě si zaplatit třeba injekci proti bolesti.
Já jsem pro možnost výběru porodu na přání rodičky. Pokud je žena zdravá, není žádná indikace k císaři, tak klidně za peníze. proč ne ? Není o tolik dražší (co jsem viděla vyúčtování, tak pokud nejsou komplikace, zhruba 4krát 🙂 což dělá něco kolem 25-30 tis.Kč

p.s. je jasné, že když má někdo v okolí někoho se špatnými zkušenostmi s tím nebo oním typem porodu, tak preferuje podvědomě tu opačnou variantu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru