Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

bellezza
2. srp 2006

mracik, keby sa dalo, aj bez EPI by som rodila, ako moja mama. Veď bolesti k tomu patria a možno to bude znieť blbo ale treba si ich užiť. A naučiť sa s nimi pracovať, počúvať svoje telo.
U nás to vyzeralo tak, že keď som došla do nemocnice, anesteziogička mi odmietĺa pichnúť epi, kvôli zdeformovanej chrbtici. Nevadí, veď dajako sa to dá predýchať...dalo, ale sranda to nebola. Vzala som si minerálku, že si budem uchlipávať. Skončila vyvracaná v umývadle. Bola som celú noc hore, otvorená max na 8cm, viac nešlo, nepomer hlavičky k panve, ráno o 7,00 cisársky, predtým ešte nejaké tlačiace pokusy, aj oxytocín bol nachystaný v striekačke. Nakoniec vybrané bábo v celkovej narkóze, 3040g, 51 cm.
A poučenie do budúcnosti, že rodiť normálne len keby malo bábo do 2,5 kg.
Ja by som išla aj nejakej babenke asistovať pri pôrode, aby som videla o čo som prišla, utierala by som jej pot z čela dávala piť, pripomínala ako správne dýchať. Aspoň byť pri tom, keď už sa to nedá zažiť na vlastnej koži.

cat
2. srp 2006

Mracik, prepáč ale pri pôrode treba myslieť /jasné že v 1 rade na bábetko/ale AJ na seba. Ja zas nechápem ženy, ktoré si bez debaty nechajú všetko len preto "že sa to tam tak robí". Ide to aj inak. Len sa treba ozvať a nebáť sa.
Ja si zase myslím že pre dieťa je lepšia sekcia, nemôže sa stať napr. to že sa dieťa pridusí, čo sa občas stáva pri spontánnych pôrodoch. Priateľka mojej mamy má len vďaka tomuto priduseniu postihnuté dieťa.. Ale nechcem ani nebudem sa s nikým hádať, to je môj názor.

mercy
2. srp 2006

u mňa pri sekcii mysleli najmä na mňa-chceli mi zachrániť život,o ktorý som pri spontánnom pôrode mohla prísť. Pre mňa bol cisarák so spinálkou nádherný zážitok-poviem ako som to vnímala-necítila som žiadnu bolesť, sestra ma držala za ruku, doktor povedal:aha chlapček 😉 ,keď ho vytiahol,počula som ho plakať a o dve minúty som ho mala v náručí.Mlieko som mala rovnako ako baby po normálnom pôrode, už na druhý deň po sekcii som chodila, na tretí som bola v parku a aj kojila.Jazvu mi ani nevidno a na očistky mi oxytocín nikto nepichal.Bola to z núdze cnosť,ale pre mňa to bolo krásne.

cat
2. srp 2006

Mercy krásne si to popísala. Pre mňa bol zas výnimočný zážitok keď som sa zobudila z narkózy a pri posteli na izbe bol iba môj muž s malým v náručí a povedal mi "láska, toto je náš Tomáško" Plakali sme obidvaja 🙂

mercy
2. srp 2006

Cat, no normálne vyhrkla slzička aj mne 🙂 ja aj druhé bábo budem musieť zrejme porodiť sekciou-nábeh na eklampsiu sa opakuje.Ale nech
Ale vieš čo bolo najstrašnejšie? Chodenie na monitor-jedna holka tam rodila v šiestom mesiaci mŕtve bábo-a bola vlastne v tej istej miestnosti ako ja,len za rohom. Vždy keď ma volali na monitor som si hovorila ja tam nejdem,lebo keď som ju videla skrútenú od bolesti,jej manžela so slzami v očiach-celé dva dni čakali v predsálí, kým to prišlo, tak som myslela,že to psychicky nezvládnem.Môjmu bábu tam bilo srdiečko a to jej bolo mŕtve, niečo príšerné...

cat
2. srp 2006

Mercy, strašné ☹ ☹

dorotka
2. srp 2006

mercy ty si rodila v povazskej ze? bola si spokojna s lekarmi? ale asi ano kedze vidim ze ti zachranili zivot 😉

mercy
2. srp 2006

Vôbec som nepochopila,prečo na takéto prípady neexistuje špec.pôrodná sála-ako môžu takéto ženy konfrontovať s rodičkami?Veď sa mohla úplne zložiť ☹
Inak môj muž počul vrcholiaci spontánny pôrod odvedeľa,keď dobehol a bol z toho celý zelený 😀 Dobre nakoniec bolo, ako bolo 😎

mercy
2. srp 2006

Dorotka, bola som super spokojná,ale najmä so setričkami, sú neuveriteľne milé a ochotné- a boli také ku všetkým babám.A MUdr.Kutišovi budem za to, že mi rýchlo urobili sekciu,keď videli, že by mohlo byť zle a za svojho syna vďačná do smrti.Možno keby vyčkávali, dopadlo by to zle

mercy
2. srp 2006

To, že mi zachránili život znie možno pateticky,ale ja som mala tlak 160/100 a oni ma vďakabohu nenechali rodiť.Klesal mi potom takmer týždeň a až potom som sa dozvedela, že sme mali eklampsiu v rodine-mala ju otcova sestra

dorotka
2. srp 2006

vies ze ma to tesi nepoznam ine nove rodicky ale kamosky z pred piatich rokov mali dost negativne reakcie tak je fajn pocut ze aj u nas sa to zlepsuje a som rada ze ste obaj zdravi 😉

mercy
2. srp 2006

Všetky baby personál chválili,ja by som to čo oni nerobila ani za stotisíc.A môžem sa vykašľať na krásny záchod a sprchu,toto je oveľa dôležitejšie

dorotka
2. srp 2006

to verim ale asi budem rodit predsa len v ba kvoli mojmu riziku (a prave preto nie u kocha) a hlavne neviem ci sa odhodlam vobec niekedy domov cestovat ale aspon viem ze keby ma to chytilo v PB tak nebudem mat z toho take stresy ako som sa doteraz toho bala 😉 si ma pozitivne povzbudila

mercy
2. srp 2006

určite sa nemusíš báť🙂, som len bola prekvapená,lebo tam bolo veľa báb a veľa bábätiek, a boli sme tam fajn partia, dosť sme sa nasmiali🙂

macik
2. srp 2006

Tak jsem si prohlédla obě videa a doufám, že až jednou budu rodit, tak že to půjde spontánně - už jen proto, že břicho je mou problémovou partií a než by se prořezali těma špekama....ten císař mi přišel strašně zdlouhavej a i to vytahování miminka mi přišlo takový drastičtější než za hlavičku-ale každej to vnímá jinak, četla jsem tu i opačnou reakci..nejvíc mě překvapilo, kolik krve vyteklo při nástřihu, u toho císaře jsem to víc čekala, tak mě to nezaskočilo...nemohla jsem se ubránit podobnosti se zpracovnám masa mrtvého zvířete-zas tolik se od nich nelišíme...a já vím jedno-kdybych měla zvíře sama zabít a vykuchat, tak stoprocentně maso nejím..
Obecně jsem se na to zvládla koukat celkem v klidu, ale to asi proto, že jsem na to byla připravená-jinak jsem docela cíťa...

bellezza
2. srp 2006

samozrejme, keď sú zdravotné indikácie na sekciu, treba ju uskutočniť. Ale cisársky na požiadanie, lebo som too posh to push, to mi pripadá trápne. Alebo preto aby som si nezničila postavu...
Ani ten nástrih nemusí byť, ak sa prevádza masáž hrádze. Bábu to uľahčí cestu von a má menej roboty.

mnauu
2. srp 2006

on cisarsky rez na pozadani ani neprovedou (respektive provest nemaji, vzdy pouze ze zdravotnich duvodu matky ci ditete) Me doktor pripravoval, ze se mu asi nevyhnu.

mcw
2. srp 2006

Ja si zase myslim, ze prave pri sekcii sa ta postava viacej znici...lebo sa chudne horsie, nez po spontannom porode. Ale co sa tyka jazvy, tak ta moja je uplne dole pod hranicou bikin, takze nic nevidno...len brucho mam este stale ako nahradnu pneumatiku...

Co sa tyka toho, ze hned nevidite babetko pri cisarskom, tak to je len pravda, ked je zena pod celkovou narkozou a to byva vacsinou len v pripadoch nudzovych. Planovany cisaraky sa robi bud so spinalkou alebo epiduralom...a mna sa pytali, ci mi maju dat maleho hned na prsia, predtym, nez ho umyju, alebo ho maju najprv umyt. Takze je to presne to iste ako pri spontannom porode. A mne tiez nikto oxitocin nepichal.
A tiez si myslim, ze cisarsky moze byt menej stresujuci pre baby, nez spontanny porod...aspon to bolo v mojom pripade. Druhy syn bol v prvych dnoch ovela pokojnejsi nez prvy, ktory sy vytrpel, ked bol "zaseknuty" a hladina kysliku sa mu rapidne znizila na jeden cas. A ked sa narodil, tak mal nehoraznu bozulu a pohmozdeniny na hlave, na lavej strane a si myslim, ze prave to ma na svedomi jeho terajsie komunikacne problemy...

A ja by som bola hrozne rada, keby ma radsej pri prvom porode najpr nastrihli a nenechali ma sa tak hrozitansky dotrhat. Ked ma nakoniec aj prestrihli, tak ten strih, hned po porode zasili a zahojilo sa to ani neviem ako, ale ta trhlnina mi robila problemy mesiace po porode a nie a nie sa zahojit. Ked som prisla k mojej vseobecnej lekarke na kontrolu, tak sa az zlakla, ako sa niekto takto moze doranat a aby sa to nejako aspon dalo dokopy, tak som si musela prejst, cez dalsie mini operacie....

Ja rozhodne cisarske nepropagujem, ale ani neverim v to, ze spontanny porod je to najlepsie pre dieta len koli tomu, ze to je prirodzene.

cat
2. srp 2006

mcw, ak mi bolo niečo naozaj srdečne jedno, tak to bolo to, či sa postava viac či menej zničí 😀 nato som naozaj nikdy nepomyslela, cvičiť som začala po 4 mesiacoch, baví a to a mám o 2 kg menej ako pred tehu..

Ešte k Mercy: posledný deň mi dali na izbu pani po oneskorenej sekcii, oneskorenej preto že 2 týždne prenášala a cisarák bol robený v hodine 12tej na záchranu života dieťaťa, to sa už medzitým napilo zkazenej plodovej vody, malo apgara 6, nejaké poruchy..nerozumela som celkom lekárskej terminológii, no..dodnes myslím na to malé, ako sa si má.. a to som s ním strávila len necelého pol dňa...

cat
2. srp 2006

..baví ma to, sorry, píšem príliš rýchlo a robím preklepy 😒

mnauu
2. srp 2006

cat tak me by ani nevadilo, kdyby me po porodu nejaka kila navic zustala 😀

mcw
2. srp 2006

Tak to sa aj ja musim prinutit cvicit...len nemam tu pevnu volu :((

Ja len, ze po prvom dietati som schudla hned bez vsetkeho a o par mesiacov som mala o par kil nenej, nez pred otehotnenim a po druhom, co som cez tehotenstvo nabrala, tak mi to dodnes aj zostalo, samozrejme, bez toho babetka v bruchu 🙂))...no k tomu mohol dopomoc aj moj vek a spomaleny metabolizmus. Neviem. Ale jedno je urcite a to, ze ked chcem v sucasnosti schudnut, tak na tom musim aj pracovat, lebo uz do samo dolu neide

cat
2. srp 2006

heh, jasné že nejde, ani u mňa, ja budem mať za mesiac 29r. a keby som necvičila a jedla všetko načo mám chuť, už mám cez 100 kg 😀

mcw
2. srp 2006

No ved to :((( Ja sa prave neviem odtiahnut od jedla a pritiahnuk k cviceniu... A mne svokor raz povedal, ze preco by som sa mala takto trapit a dietovat a si branit dat do ust, co mi ide na chut, ked na tejto zemi zijeme len raz...tak si to predsa musime uzit 🙂)))... No a svokra mi zase povedala, ze dopraj si vsetko, ale vsetko s mierou....a teraz je len na mne usudit, kde ta "miera" je 🙂)))

kangaroo
3. srp 2006

cat,mercy:slzička mi vyhŕkla.
Aj mne to chudnutie ide po cisárskom horšie.Ale možno sa len veľmi sledujem.Keď som bola uboľavená z normálneho pôrodu,tak trvalo mesiace,kým som si začala všímať postavu a teraz po cisárovi som hneď taká fit,a všetko je no problem,že ma zaujímajú aj také kravinky ako je postava 😀
Asi sa budem opakovať, ale syn mal po spontánnom pôrode skóre 9 a dcéra po cisárovi 10.Malého "spontánne" museli oživovať a nehovorím o mojom zadku 😅 - ten už neoživí nič 😀 😀 😀

cat
3. srp 2006

Kangaroo, noo treba brať určité veci s humorom, inak by sme sa zbláznili 😉
Ty máš dcérku Sofiu? Krásne meno 😎

alexandra
3. srp 2006

cat aj mne pri tom co povedal Tvoj manzelik 😅

zuz11
3. srp 2006

inak myslim si ze kazdy porod je uplne individualny, a mna neodstrasite nicim od spontalneho klasickeho porodu a ak sa bude dat tak bez EPI a nastrihu 😀 ale ak moj doktor (ktoremu doverujem) povie nieco ine tak si dam samozrejme povedat 😀

cat
3. srp 2006

Zuz11, nikto nexce strašiť 😲 ,skôr zo sekcie sa robí zbytočný strašiak. Ale môžem napísať čo ma skutočne vystrašilo: deň pred CS ma poslali ešte na ultrazvuk a bol tam nejaký chudzí doktor nie môj. A ten mi povedal, že on veru vidí dievčatko!Kua, to bol šok, my všetko pripravené v modrom 😀 Ešteže sa mýlil. Pri druhom bábetku už nebudem chcieť vedieť pohlavie ani za svet 😲 😎

zuz11
3. srp 2006

cat, no ani my ho nechceme vediet 😀 a zatial nastastie sa ani nikto neprekecol a dufam ze ani neprekecne 😀 ja sekciu neberiem ako strasiaka len ak nebude treba nech ide vsetko prirodzene ako v prirode 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru