Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

alleycats
12. črc 2009

Ahoj,tak já jsem čerstvě po sekci,ještě ležim na jipce,ale můj zážitek z porodu děsnej.Rychlost to byla,za cca 4hod jsem tlačila malou ven(prvorodička!),ale nemohla,nastaly komplikace,pry krátká šňura,tak rychle na sál.Břicho bolí jak po sklapovačkách,ale cevka je snad ještě horši.Jedine co mi dává sílu,je foťák,kde mám malou nafocenou☹druhy porod jen s cisařem a plánovaným!!!

moncicik
12. črc 2009

reruna: tak jistotu nemáš nikdy u ničeho,u mě byl první porod normalní a druhý byla sekce.
Říkám jen že z mého pohledu je přirozený porod o mnohem lepší než císař.Jak pro matku tak pro dítě.

reruna
12. črc 2009

moncicik jistotu fakt nemáš..., ale přirozený porod bez komplikací je určitě lepší než císař, na tom se shodneme, vidím, že čekáš třetí, to bys ráda rodila přirozeně? A co na to doktoři, už ti někdo něco říkal? Mě zatím nic jistého, že se uvidí, tak doufám, že v porodnici pak posoudí, jaká rizika by pro mě měl přirozený porod po císaři, jestli třeba nemám tenkou jizvu a taky záleží na poloze miminka...ale pokud by po mně někdo chtěl, abych si vybrala, to bych opravdu nevěděla, protože moje zkušenost je jen z císaře.
Alleycats to mě mrzí, že máš tak děsný zážitek z porodu, určitě to brzo přejde a budeš se už jen těšit z miminka. Tu cévku myslíš v močáku? Ta mě teda absolutně nevadila ani nijak nebolela, byla jsem spíš ráda, že nemusím řešit čurání, vyndali ji druhý den, to už jsem se pak nějak na WC dobelhala 😉

alleycats
12. črc 2009

Nojo myslim tu v močáku☹ja ji tam budu mit do zitra,to je tri dny,ale je pravda,že nemusim porad chodit na záchod,to obstara ta kabelka co visi na druhym konci🙂zažitek na celý život,kde jsem se poprve bála o něči život a to svýho dítěte.večer jsem se bála zas o život svůj,a to když jsem dostala něco,na co jsem byla alergická,ale to je zas jiná kapitola.jen jsem chtéla napsat,že na ten den vážně nezapomenu.ale vše špatné je snad pryč a já se těšim na zitřek

moncicik
12. črc 2009

reruna: určitě bych třetí dítko chtěla rodit přirozeně 🙂 ,gynekolog mi říkal že se opravdu uvidí vyloučit nemůže ani jednu variantu.U klasického porodu mi prý nemůže nikdo moc pomoct aby se ta jizva nepřervala,na jednu stranu si říkám že třetí dítko by nemusel být dlouhý porod a děloha už je i dostatečně procvičená 😀 ale pak jsou tu okolnosti jako akutní cř a tomu nezabráním tak jako tak 😒 .Mě se po císaři nerozeběhlo ani kojení , což mě ve finále štvalo úplně nejvíc ,zas mi ale zachránili miminko ,člověk si nevybere.Jen jsem trochu naježenená když někde čtu v novinách že ta nebo ona hvězda má naplánovaného císaře jelikož si nechce projit porodními bolestmi ale ty bolesti potom císaři už neřeší.
Jak tady řešíte ty cévky tak ta po císaři ...spíš ten drén co vede do dělohy mi vadil příšerně,tahat s sebou pytlík s krví a čekat na tu osudnou chvilku až mi ji přijdou vyndat taky moc nepřidá. 😒

reru: ještě mi řekni tobě jizvu nějak během těhu kontrolují zda se příliš neroztahuje nebo nenapíná ??
Je pravda že jsou dny kdy jizvu víc cítím jen nevím kterou víc, zda tu na břiše nebo tu na děloze.

reruna
12. črc 2009

monci právě že jizvu mi dr. nijak zvlášt nekontroluje ani se neptá, zezačátku docela dost pobolívala, te´d už jen občas, já mu to vždycky řeknu a on na to nic, tak asi je to normální, ale v porodce by to měli zkontrolovat vaginálním ultrazvukem. No, naplánovat si císaře, jen abych se vyhnula bolesti, tak to je opravdu velká blbost...
cévku jsme myslely v močovém měchýři, která odvádí moč, ty myslíš drén přímo v ráně, který odvádí případné nečistoty a krev, ten jsem já po císaři neměla, ale měla jsem to po laparoskopii, takže vím, že to bolí docela dost, hlavně když to vyměňovali nebo vyndávali... 😖

alleycats
12. črc 2009

Ten dren je pravda,že když mě ho vytáhnul,tak jsem jen sykla a vyrazila nohama sestřičce nářadí z ruky🙂)jen jsem zvědavá,jak si budu sama navlíkat kalhotky,či jen sedět na míse,páč ta jizva bolí úžasně!takže na druhou stranu si poslední noc na jipce vychutnávám

moncicik
12. črc 2009

Někde jsem tu právě četla že se jizva má kontrolovat ale ani mě nic moc MUDR neříká.
Drén mi vadil při pohybu .chůzi atak když člověk zapomněl že má tu bandasku mít stale u sebe a nepříjemně to škublo a když mi to vytahoval doktor tak mi pomaličku odstřihl nitky ,které to držely a najednou trhnul až se mi zadek zvedl brutálně vysoko a pak jen řekl kdybych to tahal pomalinku bylo by to dost nepříjemné ,takže šok a pak klid 😀 A s tou jizvou si pamatuju ze začátku když jsem se zvedala z postele nebo otáčela že jsem tu bolest té jizvy musela prodýchavat a chůze byla šílená poněvadž jsem měla tělo do L ,ohnutá a postupně jsem se rovnala.Smích,kašel,kýchnutí pro mě byli nerealné ,já navíc dostala nějaký pooperační zánět do těla takže jsem dostávala antibiotika ...........což bylo úžasný v tom že když jsem šla na wc musela jsem mít tu bandasku napojenou na drén a stojan s kapačkou.
Cévku v moč. mi vyndali hned jak jsem se probrala na JIP ,ptali se zda to zkusím sama a šlo to a tak jsem ji neměla.

blueapple
10. pro 2009

ahoj holky,
dovolte mi přispět moje zkušenosti na téma CŘ. Podstoupila jsem ho před skoro dvěma týdny (podle těhu kontrol jsem byla 38+1, ale podle vody a miminka 40+5 !!! Malej se přihlásil na svět sám, odešla mi zátka s krví, přestože jsme termín císaře měli přesně o týden později !!! to by už bylo 41+5.
Takže jsem vlastně přenášela, plánovaní císaři se mají dělat od ukončeného 38.tt, aby se právě předešlo tomu, že se porod spontánně rozjede, což se stalo mně. A je vidět, že se doktoři sekli o více než 2 týdny !

Ale zpět k CŘ.
Jinak bych už rodit nechtěla!!!!
Měla jsem ho plánovaný - poloha plodu koncem pánevním, nakonec se zjistilo, že to byla navíc naprosto neporoditelná poloha, mám větší jizvu, doktor musel dovnitř prý po loket, aby mimi vymotal, protože malej měl nohu u hlavy , držela mu jí tam pupečníková šňůra, proto se neotočil.
To když jsem se dozvěděla samozřejmě až po porodu, naštvalo mě, že na ultrazvuku to není vidět, prý jen na 3D v osmém měsíci se dá poznat obmotání šňůrou, to se ale platí, takže všem doporučuju spíš sáhnout do peněženky a vědět na čem jsme. Pokud se v budoucnu zadaří a budeme čekat další mimi, neváhám a v 8. měsíci si ten UTZ zaplatím.
Již při plánování termínu císaře mě v nemocnici na rovinu řekli, že normální porod je menší riziko pro matku, ale větší pro dítě. Císař naopak menší riziko pro mimi a větší pro matku.

Porod normální cestou je hrozně nebezpečný, v mém okolí se teď událo hodně nepěkných věcí při porodech normálně - od přidušení, následné šilhání, cukrovka, po bohužel úmrtí miminka, takže jsem trochu zaujatá (sice je pravda, že jiných milion ženskejch porodí přirozeně normálně), ale já pořád vidím jen ty možné komplikace. Jak se kolem mě teď nahromadily.

Při CŘ mimi prostě vyndají za 10 minut a je to. Pro mimi minimulm potenciálního nebezpečí.
Není to bezbolestné, to je jasné !!! Co na tom, že to pak bolí, člověk se plouží první dny, nemůže si pořádně dojít na wc bez pomoci, cítí se mizerně, ale NEVYMĚNILA BYCH TO ZA BEZPEČNÝ A RYCHLÝ POROD MIMINKA, pro které je CŘ ta nejlepší cesta ven.
Po přirozeném porodu to také není žádný med, kamarádka si nesedla 2 měsíce, u někoho prostě neplatí, že odrodí přirozeně, tělo se zregeneruje a je jako rybička...

Pokud to jen trochu půjde, jinak než CŘ rodit nechci ! Některé porodnice mají certifikát na to ,aby se tam dalo zažádat o císaře i bez lékařské indikace. V mojí porodnici (Č. Budějovice) prý skoro automaticky druhé mimi rodí také císařem (pokud první porod byl CŘ), navíc o ten certifikát zažádali. Jinak budu hledat nejbližší porodnici, kde mi CŘ udělají.

Všem přeji co nejméně bolesti a co nejvíce RADOSTI ZE ZDRAVÝCH MIMINEK !!!!

andika10
10. pro 2009

ahoj ja by som nikdy nemenila za cisársky, porodila som dvojíčky 3 minuty po sebe a pôrod aj s bolesťami trval asi 6 hodín, ale podla mňa každý pôrod je ojedinelí, a ja mam len príjemné spomienky

ptka
11. pro 2009

ja sa tiez pridavam k tomu, ze prirodzeny porod je lepsi. Cisarsky som sice neskusala, ale rodila som nedavno, porod trval 6 hodin, bolesti boli silne, ale ten pocit, ked maly vysiel a hned mi ho prilozili sa neda porovnat s nicim.. a to mamicky pri cisarskom nikdy nezaziju. A nech to bola akakolvek bolest, v momente ked uvidite svoje male sa na to zabudne. Osobne mam z porodu krasny zazitok, aj ked intenzita tej bolesti bola teda vacsia ako som cakala🙂)

mirka285
13. pro 2009

ahoj,tak ja som rodilla normalnym sposobom,a dufam ze naposledy..moja babo malo 4,5 kg,rodila som asi 16 hodin,je to najhorsi zazitok mojho zivota,este dva mesiace po porode som nemohla poriadne chodit,tak ma zospodu vsetko bolelo..cela som bola potrhana,zapalilio sa mi vnutorne sitie,co samozrejme nebolo vidiet a lekari pozerali na mna ako na debila ze nachapu co ma stale boli ☹ teraz som po 13 tich rokoch tehotna opat a urobim vsetko preto aby som rodila cisarskym rezom..chcem rodit na Kramaroch,nemate s tym niekto skusenosti,da sa normalne dohodnut s doktorom na planovanej sekciii?

blueapple
13. pro 2009

mirko285, CŘ je závažná břišní operace, musí k ní být lékařská indikace. Jak si zajistit CŘ ?

1) Ty máš psychické důvody z důvodu těžkého prvního porodu, poradila bych se s gynekologem, aby mi doporučení napsal

2) Slyšela jsem ale, že některé porodnice mají speciální akreditaci, kde si pacientka může zvolit způsob porodu, nevím ale, které porodnice (a ta Tvoje) jí mají... moje např. (Č. Budějovice) si podle slov porodní asistentky bude o tuto akreditaci žádat v příštím roce.

3) může k tomu být jiný medicínský důvod - např. poloha koncem pánevním, velká hmotnost dítěte,...atd

Držím Ti palce, ať Ti to vyjde dle Tvých představ, já už bych také jinak než CŘ rodit nechtěla !!!

hanik84
13. pro 2009

Ahoj holky, já mám dilema, už týden přenáším a našemu drobečkovi se nechce ven, při poslední kontrole před 3 týdny naměřila doktorka orientační váhu 4,1kg, prý může růst až o 200g za týden, to znamená, že by teď mohl mít 4,7kg, porodní asistentka mi řekla, ať se zkusím domluvit s doktorkou na plánovaném císaři. Já nevím, strašně jsem chtěla rodit přirozeně,ale mám strach že je to v tomto případě zbytečné hrdinství měřím 160cm. Kdyby mi řekli, že má mimčo od 3 do 4kg, tak nad císařem vůbec uvažovat nebudu, ale takhle mám strach, že se tam budu dva dny trápit a pak to stejně skončí císařem.

consti
8. kvě 2010

Ahoj! Moc děkuji za tuto diskuzi. Momentálně mimčo nečekáme, ale jsem doma po operaci myomu. Nakonec nešel vyndat laparoskopicky, tak mě museli i řezat. Ránu mám asi 5 cm(asi poloviční oproti klasické operaci nebo císaři). Upřímně řečeno se teď těhotenství obávám ( a to jsem se těšila, jak se na to vrhneme, až se vše zahojí). Ostatně před operací jsme se snažili přes rok a nepovedlo se. Na operaci jsem šla i proto, že myom mohl být příčinou neúspěchu.
Všem maminkám teda klobouk dolů. Nějak si nedovedu představit ani porod ani císaře, ale pokud někdy budu rodit, tak díky této operaci pouze císařem. Zatím mám z toho děs už teď, když vidím, co vše jsem musela absolvovat (jipka, injekce do břicha, infuze atd.). Na jipce byly i maminky po císaři a jak chudinky naříkaly, to byl děs a miminko jim tam nemohli donés ukázat. Já jsem už doma, ale jsem ráda, když si zajdu na záchod a pak hned sednout nebo si lehnout. Nevím, jak s tou jizvou a bolestma budu jednou fungovat jako máma. Takže moc díky za diskuzi a musím vše pročíst a nabrat optimismus, jinak se toho miminka opravdu snad nikdy nedočkáme. Tentokrát díky tomu, že mě děsí představa, že tohle budu absolvovat ještě jednou (případně víckrát, když budem mít víc dětí 😎 😅 ).

mmmk
11. kvě 2010

Consti, ver, ze v ten moment toho cisare je to drastak, ale potom ta touha mit to male u sebe je daleko silnejsi nez ta bolest. Aspon u mne to bylo. Ja nemela cisare planovanyho, ale akutniho a rozhodlo se o tom a za necelou hodinu byl i maly na svete a ja zasita 😅 Bylo to neco, s cim jsem naprosto nepocitala, diskuze o CR jsem neprocitala, protoze jsem mela pocit, ze tohle se ME nemuze tykat 😅 Maly se narodil pozde vecer a ja byla za 3 hodiny uz na normalnim pokoji. Rano jsem se ho dozadovala, tak mi vyndali katetr z mocaku a pry "chodte, jinak za malym nemuzete." A druhy den po cisari uz jsem ho mela u sebe na pokoji a starala se. Asi jsem mela docela kliku, protoze asi 14 dni po operaci jsem u o te rane ani nevedela.

achina
17. kvě 2010

Ahoj, prispeju kratce a strucne, i kdyz je to u me docela dlouha "story". Po planovanem cisari jsem se sbirala 4 dny, kdy mi bylo neskutecne spatne, zvracela jsem, v brichu me pichalo a rezalo neskutecnym zpusobem. O maleho jsem se nebyla schopna postarat. Dalsich 14 dni jsem mela po spinalni narkoze silene bolesti hlavy, nejradeji bych jen lezela s nohama nahore. Nastesti jsem vsechno zapomnela, protoze miminko mi to vsechno vynahradilo. Nevim, jak boli prirozeny porod, ale cisar boli hrozne. Uz bych to nikdy nechtela zazit, ale chci druhe dite, takze se tomu nevyhnu. Ale zenska vydrzi hodne, takze se snazim nebat. Spousta lidi si mysli, jak je cisar pohoda, ale neni to tak. Moje kamaradka tak ted rodila a take se sbirala jen velmi tezko a pomalu.

mamina
17. kvě 2010

Achina,snad Tě uklidní,když Ti povím,že nemusíš automaticky rodit císařem i podruhý.Záleží pochopitelně na důvodu,ale každý těhotenství,každej porod a každý miminko je úplně jiný. 😉
Máš pravdu,spousta lidí si myslí,že císař je pohodlnější.A některé maminky se ho i DOBROVOLNĚ DOŽADUJÍ!-což je nad mé chápání.Ano.Přirozený porod bolí.Ale jen pár hodin.Ale CS je velká operace,obrovskej zásah do těla,s mnoha možnými riziky,což těm maminkám,bohužel,nedochází...Porod sice zaspí,nebo mají částečnou narkózu,ale po CS je hluboká,velká,bolestivá jizva,která se nehojí pár hodin,ale několik týdnů,ne-li měsíců.Pochybuju,že to za to stojí... 🙄

achina
17. kvě 2010

mamina - bohuzel budu asi i podruhe rodit CR, mam vyvojovou vadu delohu, ktera prirozeny porod nedovoli. Priste si dam ale celkovou narkozu a budu doufat, ze se vyhnu aspon tem ukrutnym bolestem hlavy.
Take ted nechapu, kdyz si nekdo preje rodit CR. Je to obrovska rana a hrozi tam mnoho komplikaci. Navic me treba mrzelo, ze jsem se o maleho nemohla postarat, ze mi ho hned nedali na bricho a ze jsem jen velmi tezko startovala kojeni. Zaplatpanbuh, ze moznost CR existuje, ale dobrovolne bych se do nej nikdy nehnala.

mirka285
17. kvě 2010

tieto prispevky kde odcudzujete mamicky ktore chcu ist rodit radsej cisarskym rezom mam dost rozculuju 😠 😠 uvedomujete si ,ze i normalny porod moze dopadnut tak ze je ohrozeny zivot babatka i rodicky?a verte ze ta ktora este nerodila si urcite dobrovolne ten cisarsky rez nepraje ale su to maminky ktore si prezili komplikovane porody po ktorych sa zotavovali mozno dlhsie ako vy po tych cisarakoch!!!!tak nesudte preboha to co ste same nezazili 😠

latvia
18. kvě 2010

mirka, boli aj prvorodicky ktore chceli silou mocou cisarsky rez dobrovolne, to len na margo tvojej vety 😉

mirka907
18. kvě 2010

Ja som prvorodicka a po 15 hodinach boja, som nakoniec v 40tke horucke rodila cisarakom. Esteze tak, lebo nebyt cisaraku, tak tu malu mozno ani nemam. Ja som chcela rodit normalne, ale uz ked toho bolo dost, tak som kazdej sestricke co okolo mna prefrcala vravela ze chcem cisarak, lebo uz mam dost 😠 . Cisarak sam o sebe bol strasna pohoda, ale to co bolo potom...Jazva ma vobec nebolela ale chytila som hrozneeee postfunkcne bolesti hlavy. Od bolesti som ani chodit nevedela, akoze toto neprajem nikomu...Este k tomu mala na jiske, chcela som ju kojit, tak som kazde tri hodiny chodila za nou, no fakt brutal. Nakoniec sa doktorka zlutovala a malu mi nosili na izbu aj napriek tomu, ze mala byt v uplne sterilnom prostredi na jiske.

latvia
18. kvě 2010

postpunkcne bolesti sa daju stlmit bud liekmi,infuzkami alebo sa robi krvna zatka. a ak spontanne porod nejde, tak nieje o com..

mirka907
18. kvě 2010

Mne nepomohli infuzie ani zatka ani lieky...zatku mi sli robit na druhy krat ale nastastie to zacalo ustupovat

mirka907
18. kvě 2010

Ja som vraj bola vynimocny pripad... 😠 tak dakujem pekne za taku vynimocnost

latvia
18. kvě 2010

kolko si lezala po prvej zatke?

mirka907
18. kvě 2010

cca 4 hodiny

mirka907
18. kvě 2010

mne spinal napichavali na viackrat takze asi upchali zlu dierku 😝

miriam11
18. kvě 2010

🙂 neda mi neprispiet, Ja som sa porodu bala, mala som strach, ako to vsetko zvladnem a osud sa aj so mnou dost "kruto" zahral. Zacala som rodit klasicky, ale potom nastali obrovske komplikacie, tak som musela suhlasit-nesuhlasit s CR v celkovej narkoze. Ked som este bola tehu, tak o CR som rozmyslala asi takym spôsobom, ze je to v pohode, ano myslela som si, ze je to dokonca lepsie ako normalny porod. Ale zivot mi ukazal, ze som sa neskutocne mylila. Ked si to premietnem v hlave, keby bola moznost, ze rodim klasicky, tak neviem, ale mam pocit, ze by sa moje telo zotavilo lepsie, ako po CR. Ja mam teraz doslovne traumu z porodu, z tych prisernych bolesti brucha a celeho tela, malatnost, nevladnost, pocity na umretie ked som sa prebrala a to doslova...... Asi nebudem schopna mat dalsie dieta z dovodu strachu z porodu a dalsieho CR. Ina otazka vsak stoji aj v tom, ze ak by bol druhy porod normalnym spôsobom, tak co ak by znova doslo ku komplikaciam a opat by mi hrozil CR.... tak to by som tam asi na stole uz fakt skolabovala vopred. Tolko k mojmu nazoru na celu vec, Mirka285, ano su hrozne aj normalne porody, nemozem posudit konecnu fazu tlacenia, ale kontrakcie som si prezila aj ja. Ale vies, len Ti chcem povedat, ze CR teda vzdy v POHODE nie je. Ja som sa zotavila po pol roku, doteraz nie som schopna cvicit na brucho, ani obycajny zdvih lah sed nespravim. Je to zrejme o tom, ze kazda zena si musi prezit to, co jej samej zivot pripravil.

mirka285
18. kvě 2010

miriam ale ved ja presne o tom pisem,nech nikdo nesudi lebo kazdy porod je iny...ja som sa po normalnom porode zotavovala 4 mesiace a bola som rada ze som ho vobec prezila...porod ostal mojou nocnou morou na cely zivot...uz nikdy som nechcela mat deti,ale nakoniec ta tuzba mat preda len este dieta po 13rokoch zvitazila...neviem ako pojdem rodit,,zatial mam polohu babatka KP,a ci verite ci nie,ja si myslim ze moje babo je v tej polohe naschval a uz sa ani nepretoci,proste asi citi ze sa normalneho porodu desim 😔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru