Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

danii
2. srp 2006

hranolka, som podobneho nazoru. brucho sa asi lepsie a skor zahoji ako to vo vnutri ........

alexandra
2. srp 2006

danii ale to vo vnutri je na to pripravene, kdezto pozdlzny rez na bruchu nie..

zuz11
2. srp 2006

brrrr... nezvladli sme tie videa pozerat 🤐

cat
2. srp 2006

lenže ak natrafíš na mäsiara čo ti spraví zbytočný nástrih -ako mojej kamoške až po konečník-, tak máš zničený sexuálny život na dlho, kým po sekcii sme absolútne bez následkov v tomto zmysle...

danii
2. srp 2006

cat, aj na to som myslela ...... + vnutorne roztrhnutie ....
zuz, ty si pozerala take video?! nebolo to na odpadnutie?! no caka nas to ...

zuz11
2. srp 2006

danii, chceli sme to pozerat ale nedalo sa 😀 nastastie pri porode to neuvidim takto 😀 prirodzeny porod vobec neuvidim iba budem citit a pri cisarskom odvratim oci alebo zavriem tak tiez iba pocitim, znesiem vela ale toto bolo moc silna kava 🤐

zuz11
2. srp 2006

inak tu co rodila prirodzene sa mi zdalo ze ani niako neprichitili a take divne to bolo 😨 som myslela ze to vybavenie okolo a tak.....

teri
2. srp 2006

Holky to je fakt brutus - viděla jsem teda jen ten normální (císař se mi nechtěl načíst). Nemám slov.

cat
2. srp 2006

zuz11, pri cisárskom ti dajú pred oči veľkú plachtu predsa, nevidíš nič ani keby si chcela 😀 my sme si hovorili vtípky s doktorom až kým som nezaspala, nabudúce budem trvať na spinálke,lebo chcem počuť prvý plač bábetka 😎

alexandra
2. srp 2006

cat ja si davam do porodneho planu ze nastrih nechcem a manzel na to dohliadne..

cat
2. srp 2006

Alex, super že spomínaš pôrodný plán, toto je podla mňa dôležité, jasne sformulovať čo chceš a čo nie.
Vieš inak o tom že nástrih hrádze je zdravotný výkon ktorý prepláca pôrodníkom zdr. poisťovňa? Len pre toto je 99% prvorodičiek na SR nastrihnutých. Sila, že? Ako to že v civilizovanom svete,napr. aj v Čechách je to len okolo 10%? Žeby zrovna Slovenky nevedeli porodiť bez nožníc? Nie, inde je pes zakopaný, len škoda že sa o tom nikde radšej nepíše..

stonozka
2. srp 2006

babulky, pozerala som tie videa... no dosť silná káva...mám medicínu za sebou a aj niekoľko "zážitkov" ale toto ma ako budúcu matku fakt zaskočilo. Aspoň viem čo nás čaká... 🙂

alexandra
2. srp 2006

cat ja som citala aj take (na nejakej anglickej stranke) ze natrhnutie je v mieste slabsich tkaniv = rychlejsie a bezbolestiejsie hojenie sa, a tiez mensie riziko porusenia nervov. Preto to v ziadnom pripade nechcem, radsej sa natrhnem.

liska
2. srp 2006

no neviem,ci v "civilizovanom" svete sa nastrih nerobi,vo Svajciarsku (resp.aspon v meste,kde zijem)sa tiez nastrihava 😒

verus
2. srp 2006

alex, aj to s tym natrhnutim je strasne indivudualne. Ja som rodila u lekara, ktory je v danej porodnoci znamy ako priekopnik prirodzenych porodov a ma naozaj velke skusenosti... ale uprednostnil nastrih... viem, ze velmi vahal, najprv skusal, ci sa to nezaobide bez toho, ale neslo to... a ako som prave vo vedlajsej teme dopisala, ani som o tom po porode temer nevedela.

verus
2. srp 2006

a este k teùe cisarsky rez vs. normalny porod:

j

tyna
2. srp 2006

Tak jsem skoukla obě dvě videa a ten císař je tedy síla za to ten přirozenej se mi líbí a hlavně to jak se maminka usmívá když je po všem a může si hned vzít mimi do náruče to u císaře nikdy nezažijete. Musí to být neskutečná bolest když to vidim, ale ten okamžik kdy spatříte poprvé to co jste devět měsíců nosily musí být náplast na všechnu tu bolest. 🙂 🙂

alexandra
2. srp 2006

verus to je ine, ak je hlavicka vacsia a nastrih je nutny aby presla, tak nech sa paci, ale robit nastrih ked som otvorena na 10 cm a male ma 2,5kg? To je trosku zbytocne, nie?

verus
2. srp 2006

sorry, odoslalomi to, ked nemalo 🙂
ja som sa cisarskemu branila najma s ohladom na dalsie tehotnosti. Vedela som, ze ja by som sa skor ci neskor zotavila, skor ma trapilo, ze by sme potom mali dlhsie cakat s dalsim dietatkom.

Tiez je vacsie rizko, ze aj dalsi porod by potom musel ist cisarskym, ak by lekar mal dojem, ze by to tam dole nemuselo napor prirodzeneho porod vydrzat..
Takze ja som velmi chcela prvy porod normalne, kedze u mnata indikacia cisarskeho rezu (velka hlavicka dietatka)nebla az taka jednoznacna....

liska
2. srp 2006

alex,je fakt,ze prirodzene natrhnutie je v mieste slabsich tkaniv,na rozdiel od nastrihu je vsak velmi nepravidelne = zlozitejsie na sitie = bolestivejsie + pri nastrihu sa rana vedie schvalne bokom od konecnika,pri natrhu to prave moze viest az ku konecniku,co je katastrofa.....to vsetko je pre mna len teoria,vobec si to neviem predstavit,ani jedno ani druhe a ani cisarak,tak si to nepredstavujem,mam v plane doverovat sebe a lekarom a uvidime...

zuz11
2. srp 2006

no alex preto musis dobre poznat svojho porodnika a pred porodom si s nim dohodnut pravidla 😀 a nie robit stoparskeho psa 😀

verus
2. srp 2006

alex, cat, no, ak robi lekar nastrih automaticky len kvoli tomu, aby si pripisal dalsi vykon, tak to je strasne odveci. Nechce sa mi verit, ze je takych vela.

skor viem, ze su opatrni a boja sa nasledkov dotrhania... niekedy prilis... aj preto su vhodnejsie ine polohy ako na chrbte, vtedy ma panva lepsi uhol a hlavicka prejde lahsie. Skoda, ze na Slovensku na to este nechcu prist...

ale tie percenta nastrihov su aj tu (v Luxemburgu) vacsie ako 10%. Schvalne to idem pozriet do brozurky o tunajsich porodniciach.

alexandra
2. srp 2006

zuz pokusim sa 😉
liska veriiim 😕

danii
2. srp 2006

preto to alex dala za ulohu manzelovi 😉

alexandra
2. srp 2006

danii manzel bude len dozerat, ja sa s porodnikom dohodnem predtym, to je jasne 🙂

zuz11
2. srp 2006

no ja to dam za ulohu porodnikovi 😀 manzel sa bude musiet venovat mne 😀 😅

danii
2. srp 2006

ano, tak som to myslela. ze to manzel bude kontrolovat. a jasne ze popri tom sa venovat tebe 😉
u nas to bude rovnake - kontrola a moja podpora 🙂

verus
2. srp 2006

k tym percentam nastrihov - akurat som tu mala pri sebe brozurku o statistikach luxemburskych porodnic: v styroch sa to pohybuje od 32% do 47%. V jednej porodnici napisali 13,4%, ale ta mala v danom roku len 74 porodov, tak neviem, ci je to smerodajne... a dalsia ultramoderna porodnica, kde sa v EPI robi 97,9% vsetkych porodov, tento udaj nenapisala. 😎

bellezza
2. srp 2006

Ak by som is mohla vybrať, najlepší pôrod je spontánny, fyziologický. Keď dieťa výjde tam kde má. Áno je to v jeho živote ten najväčší adrenalín, ale tak je to prirodzené a normálne. Každá operácia, ako aj cisársky rez, nesie určité riziká, rekonvalescencia po sekcii je omnoho ťažšia ako po normálnom pôrode. Odhliadnuc od toho, ak ide všetko v súlade s prírodou, maminke sa spustí aj mlieko, aj očistky, bábo nie je oťapené od narkózy, normálne sa prisaje a chce jesť každé dve tri hodiny. Keďže pôrod sekciou nie je fyziologicky normálny, mlieko sa spúšťa oneskorene, na očistky treba pichnúť oxytocín a všetko je to spomalené ako preexponovaný film.
Budúce maminky, ak môžete a je vám umožnené priviesť svoje deti na svet normálne, nedajte sa rezať, ani sa o to nedajte ukrátiť.
Ja som svoje dieťa pri pôrode ani nevidela. Dúfam, že druhé už uvidím.

mracik
2. srp 2006

Bellezza, krásne si to napísala, keď som si tu prečítala niektoré príspevky... Mám pocit akoby mysleli viac-menej na seba, a nie na dieťatko, veď to bude bolieť a tak. Aj pre dieťa je najlepší prirodzený pôrod, sú to aj také zdanlivé drobnosti ako osídlenie novorodeniatka tými správnymi mikróbmi, alebo napríklad sa zistilo, že ak má matka EDU, vylučuje málo B-endorfínov, to znamená, že matka bolesti nemá, zato dieťatko ich má o to väčšie.
Samozrejme, ak je cisársky skutočne indikovaný, treba ho urobiť, je to super, že existuje aj takáto možnosť, ale treba ju správne užívať

Ja som rodila prvé bejby ako čerstvá 18, po prvom semestri na medicíne, takže jasné, že som sa bála, ale bola som aj trochu zvedavá. Nikdy predtým som žiadnu bolesť necítila, nemala som nič zlomené, ani hlavu rozbitú, proste nič. Všetko som mala krásne nštudované, presnú dobu a priebeh každej fázy.
Asi pol hodinu od začiatku kontrakcií povedali sestričky - ideme rodiť, bola som riadne prekvapená, veď to malo trvať najmenej 5 hodín u prvorodičky. Asi za päť minút sm porodila a prekvapene som sa spýtala: A to je všetko? No mali zo mňa riadnu zábavu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru