Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

hanysek.hanysek
22. lis 2010

Já sem měla císaře až 26hodin po tom, co mi odtekla plodovka. A nakonec byl akutni, bo maly nechtel jit ven. Jinak problem s jizvou jsem nemela, 3tydny po porodu jsem ani nevedela, ze nejakou jizvu mam. Ale jsem nyni v pulce cyklu a mam stejne priznaky jako u tehotenstvi s prvnium synem. Tak nevim.

mandarinka85
22. lis 2010

@miriamkac ved hej to nie je jednoduche co?ty musis mat teda pevne nervy🙂

alzbeta.hod
22. lis 2010

@ikarkulka já měla akutního císaře a brala jsem to jako vysvobození z kontrakcí. Do porodu jsem císaře nechtěla ani náhodou a pak mi to bylo ssnad i jedno, hlavně ať je to za mnou. Jinak s tou bolestí máš pravdu, dá se to ale jak nco spadne na zem tak se o to jen hodně bolestivě ohýbá, to samý ve sprše, věci na mytí jsem měla položený na zemi a to bylo krutý ☹ Druhý den když jsem z JIP šla do sprchy tak jsem se nedokázala pořádně umýt. NAtož se pak utřít, to musela sestřička... byla moc ochotná.

honzulka
22. lis 2010

@hanysek.hanysek Já měla druhý porod akutní SC a dnes jsem se dozvěděla,že není důvod abych rodila znovu SC i přes to,že mi všichni taky říkali tu větu jak jsi šla jednou,půješ znovu... 😉 Mám v sobotu nástup na indukci a pokud se porod nerozjede nebo bude zlobit jizva,jdu teprve SC.Oni to prý doktoři nemají rádi,pokud to nemusí být...
@ikarkulka Já mám zkušenost přesně opačnou..Po prvním porodu jsem skončila na šití na sále pod CA a nemohla se hýbat a fungovat ješět tři měsíce... 😠 Po SC jsem po vyndání drénu pomalu nevědala,že tam jizvu mám a fungovat jsem mohla po příchodu domů normálně..Ano,zůstalo mi víc břicho a mrzí mě,že Tomik nemá fotečku z prvních minut na světě,ale kdybych si mohla vybrat,chtěla bych raději znovu SC... 😔 Jeníka jsem taky měla u sebe až po dvou dnech stejně jako Toma...Takže nevím,asi jsem z těch,kteří o tom uvažují jinak... 😉

hanysek.hanysek
22. lis 2010

Já bych raději druhý porod taky SC jako ten první. Jsem srab, ale u prvního porodu to bylo vysvobození, ale když jsem jim asi 6hodin říkala, že to nejde, tak mi nevěřili a říkali, že porodili ostatní, porodím i já, že to dítě musí jít ven... a nakonec sem stejně měla pravdu já, že ven nejde a šla sem na SC. Ve čtvrtek v deset ráno mi odtekla plodovka, jeli sme do porodky, manžela poslali domů, od 16hodin jsem měla bolesti- silnější menzes, o půlnoci klystýr, do rána bolesti snad po třech minutách, o půl sedmé ráno urychlovač a nic.... o půl dvanácté v poledne se malý narodil císařem. 26hodin co mi odtekla plodovka, takže se mi nedivte, že bych i druhý porod chtěla císařem. Když mi řekli, že jdu na císaře, tak se mi hrozně ulevilo a spadla mi celá skála ze srdce. A s jizvou jsem fungovala a funguji normálně, žádné problémy. Kdybych neměla syna, tak ani nevím, že sem měla rozřezané břicho :o)

honzulka
22. lis 2010

@hanysek.hanysek Naprosto tě chápu!!!!Já taky doufala,že teď budu rodit SC,ale zatím si moc jistá nejsem a možná jsem z toho nejvíc nervozní...Prostě u nás to je tak,že pokud není nutné,tak Sc asi nedělají... ☹ Ale není taky pravidlo,že když jsi měla takový porod,že druhý musí být taky tak dlouhý... 😉 Tak držím palečky,ať ten druhý dopadne lépe... 😉

hanysek.hanysek
22. lis 2010

No já těhotná teď nejsem, mám doma 9ti měsíčního syna. Jsem teďka v půlce cyklu a bolí mě břicho jako bych měla dostat každým dnem menzes- stejné příznaky jako jsem měla u syna. Tak nevím, zda je teďka reálné být v půlce cyklu těhotná. Při synovi, jsem menzes měla 8.6. a 20.6. jsem jela na pohotovost, že mě bolí šíleně břicho, bylo mi zle, myslela jsem si že to každou chvíli dostanu a zřejmě se to miminko tam v tu dobu uhnizďovalo- takže se synem jsem otěhotněla snad hned jak mi skončil menzes. A teď jsem opět v půlce cyklu, dneska mě bolelo břicho jako bych to měla dostat a bylo mi špatně. Tak nevím. Se necháme překvapit. Ale i tak se bojím z budoucího porodu, protože vlastně nevím do čeho jdu- přitom jsem se synem měla kontrakce, tlačila, dokonce mi už doktorka říkala, že cítí hlavičku a jak to nakonec dopadlo. Ale myslím si, že tu největší bolest- kdy se má zatlačit aby prošla hlavička jsem nezažila. Takže proto ten strach. A jak říkám, po SC jsem byla plně použitelná, žádné problémy, prostě super. Ale kdybych otěhotněla, tak bychom se s manželem nezlobili :o)

anicka1981
1. led 2011

baby co hovorite na nastrihavanie pri porode,mne sa to strane nepaci, najma ked teraz su veci ako masaze hradze pred porodom, mam taky pocit, ze tu co rodili u nas, kazdu nastrihli a zosili ako hus, pricom v anglicku to necheju na prirodu, a zasiahnu az vtedy ked musia,co som pocula, aj zena sa lepsie hoji,po prirodzenom natrhnut, ako po strihani,,,

meleri
4. led 2011

taky jsem o tom četla v jednom časopise o těhotenství že jsou snad nějaké statistiky, že se nastříhává zbytečně často!

lenka0283
7. led 2011

ahojte...prosim vas pri cisarskom vas uspia alebo vam to robia lokalne? A netreba pocas tehotenstva ist na anesteziologicke vysetrenie aby vedeli ci ma uspat mozu? Dakujeem 🙂

xlucia
7. led 2011

@lenka0283 cisarak sa robi v spinale, a pokial je planovany, tak musis mat predoperacne vysetrenia

kaja73
7. led 2011

@lenka0283 Cisarsky sa može robit aj v celkovej aj v spinalnej anesteze.zavisi od doktora a anesteziologa ako sa rozhodnu. Spinal je pre babao menej nebezpečny a možu v klude rezat,nemusia sa ponahlat.pri celkovej sa musia ponahlat,aby babo dostalo čo najmenej anestetika.Ja mam jeden cisarak v celkovej druhy v spinalnej anesteze.Ak je planovany , tak sa robi predoperačne,ak je neplanovany-akutny,tak nie.

cinamon7
8. led 2011

@kaja73 a ktory bol lepsi pre teba? celkova alebo spinal?

kaja73
8. led 2011

@cinamon7 Spinal je akčnejši 😕 celkovu nevnimaš a potom sa budiš na velke bolesti.Spinal si užiješ,všetko vnimas ale neboli ta to-iba to napichnutie chrbtice nie je nič moc.Ja som ani nevedela ked začali rezat a už bol maly na svete.Mas hrozne zvlastny pocit,si fakt ako ochrnuta-to bola sila.Potom ti bolesti začinaju postupne,pozvolna.nakoniec sa dost rozbehnu,ale aspon to nie je taky sok, ako po celkovej anesteze.Celkova je taky stres aj pre doktorov,pretože musia pracovat fakt rychlo,aby babao dostalo čo najmenej anestetik.Tažko sa jednoznačne vyjadrit,čo je lepšie.Jedno prespis,odide to fakt rychlo,druhe ti ide pomalšie,ale zas o všetkom vieš.Bolesti su, ked sa už rozbehnu, rovnake pri oboch.Keby sa nemusela napichovat chrbtica,tak by som povedala že je určite lepši spinal,takto je to pre mna vyrovnane-čo sa mna tyka,no s tym babom je to ako som pisala.To napichovanie by bolo OK,keby som nemala skoliozu-krivu chrbticu a napichli by ma na prvy krat.Takto ma pichali 5 krat a už to bol posledny pokus,potom by som už šla do celkovej.

zuzuula
8. led 2011

ahojte, no mna caka porod za par mesiacov, citala som ti skoro celu diskusiu, a nerozumiem moc co tu niektore pisete ze cisarsky na poziadanie alebo nieco take, ved na Slovensku sa nic take neda, teda som o tom nepocula, ja som si to zistovala a vraj ked chcem ist cisarskym tak jedine zaplatit nejakemu doktorovi pekne do vrecka - a nie malu sumu, a ten to potom vie zariadit. Ale neda sa to nijak inak? Dakujem

xlucia
8. led 2011

@zuzuula formalne cisarsky na poziadanie nie je mozny, iba ked mas diagnozu, ale na slovensku je mozne vsetko
a ty chces ist preco cisarkym?
ja ma za sebou dva a nie je to med lizat

zuzuula
9. led 2011

@xlucia ja som najskor chcela ist cisarskym, lebo som sa strasne bala tej bolesti, ale v poslednej dobe som si to rozmyslela, a povedala som si ze tolko zien to vydrzalo, tak to hadam aj ja zvladnem 😉

miriam11
9. led 2011

@zuzuula myslim, ze si si to dobre rozmyslela, lebo cisarsky rez je podla mna brutal. Nikdy by som si ho svojvolne nezvolila. Radsej to nechaj na prirodu a uvidis, aby si sa potom este nahodou nepreklinala. ak to dopadne cisarskym... Ja som to pred porodom neriesila, myslela som si, ze CR je v pohode. Potom ako som dopadla ja po CR uz sa bojim mat dalsie babo, tak velmi zle som sa zotavovala a o bolestiach ani nehovorim. Uvidis, kontrakcie zvladnes a hadam vsetko hladko prebehne, len si CR urcite sama nevyber. 🙂

weri1
9. led 2011

@zuzuula pro mě bolest po císaři-jizva-byla větší jak kontrakce.

xlucia
9. led 2011

@miriam11 zotavovanie je relativne
ja som po prvom nevladala nic, zotavovanie niekolko mesiacov, hlavne prvodicky nevedia do coho idu, nie su zvyknute nespat a pod.
po druhom som bola po starsom tak vycvicena nespat, hodiny nosenia, non stop den noc, ze z porodnice som odchadzala v pohode
a ani pri jednom mi nikto doma nechodil pomahat, ani mama ci svokra sa k nam nestahovali ako to tu casto citam...
a este pri prvom cisaraku, som mala najprv cely den paradne kontrakcie a porod nepostupovat, potom komplikacie a nakoniec urgentny cisarak
pri druhom som si cisarak sama podpisovala, bol planovany a bez kontrakcii

xlucia
9. led 2011

@zuzuula porod nie je bez bolesti, ale mne osobe velmi,ale naozaj velmi pomahalo predychavat, vtedy sa to dalo vydrzat

miriam11
9. led 2011

@xlucia ja som mala tiez cisarsky neplanovany, zacala som rodit normalne, takze viem velmi dobre, co su kontrakcie, otvaranie atd.... v priebehu porodu vsak nastali obrovske komplikacie a v celkovej narkoze mi spravili cisarsky. Tiez byvame s manzelom daleko od akejkolvek rodiny, takze nam nikto nepomohol. Asi je to zotavenie horsie preto, lebo porod uz bol rozbehnuty. Aj ked tak citam prispevky, vacsinou planovane cisarske su v pohode. neviem, no ja som rozhodnuta, uz viac zrejme nie.

xlucia
9. led 2011

@miriam11 presne tak, suhlasim
ja sa na to doteraz hnevam, velmi slusne povedane, ako ma pri prvom nechali vysilit, az ku kolapsu a potom rychlo rychlo cisarak
asi cakali na spasenie
ja vsak uz teraz viem, ze ak by bolo tretie musi byt cisarak, kvoli riziku ruptury maternice

maly_prcek
9. led 2011

No ono je to dost individuální...
Já měla vyvolávaný porod v 38tt, hodinu po první tabletě příšerné křížové bolesti, prakticky nonstop jsem blila, žádná úlevová poloha nepomáhala a ani nic moc dělat nešlo, byla jsem dehydratovaná a v hypoglykémii, takže když jsem chvíli stála, šla jsem do mdlob, furt točili monitor, kde stejně musíš ležet. Po 4h jsem si řekla o epidurál, stejně by mi ho dávali, páč jsem se neotvírala. Ten docela zabral, bolesti byly, ale snesitlné a do dvou hodin jsem se otevřela. Po hodině tlačení, syn nešel ven, slábly ozvy, kontrakce ustávaly, tak došlo na kleště. Šili mě 3/4 hodiny, ruptura 3.stupně. 3 týdny jsem chodila na malou jen po stojačky do vany, jinak to nešlo, měsíc jsem byla na projímadle a i tak mi tekly slzy bolestí při každé velké...
Když vezmu, že krom mých trvalých následků (např.sex) mohl/může takový porod mít vážné následky i na synovi, CS i se všemi svými riziky a zápory by byla pro mne minimálně stejně hrozná a pro syna bezpečnější... 😉
Prostě nejde srovnávat, každý porod je jiný, každý se jinak rychle zotaví... 🙂

smolinek
9. led 2011

Ahoj holky,
také jsem po císaři. Chtěla jsem rodit normální cestou, ale syn měl polohu koncem pánevním a vůbec nesestupoval. Po 38tt jsem měla naplánovaného císaře,ale přišel dřív. Došlo ke špatnému průtoku pupeční šňůrou a šla jsem na sál hned. Vybrala jsem si jen částečnou narkózu, tedy epidural. Vše bylo rychlé a bez komplikacía bz stresu jestli to zvládnu. Jizva po odeznění tlumících léků bolela, ale vydržet se to dá. Nejhorší zážitek byl asi když mi vytahovala sestra dren. Jinak jsem se snažila co nejdřív chodit a "vrátit se do starých kolejí". Oboje má určitě své pro a proti, určitě každý porodník poradí.

zuzuula
9. led 2011

dakujem velmi pekne za vsetky reakcie, no hadam to nejako vydrzim, pocula som ze dolezite je dychanie, ale lahko sa to asi hovori dopredu, a ze najviac zalezi od sestriciek, tak dufam ze nenatrafim na nejake "prijemne sestricky" lebo ma tam porazi. ☹

andreagavalcova1104
21. led 2011

Ja som mala cisarsky aj normalny porod .Zda sa mi ze ten normalny porod je omoc lepsie znasany ako cisarsky .Ked som sa prebudila mojho syna mi prisli ukazat len na minutu a celych pat dni som ho nevidela .Zasa normalny porod boly len ked su tie kontrakcie a potom to uz nic nieje moju dcerku som si mohla hned popestovat a krmit ju.Ale strach som nemala vobec a tiez som bola styri krat operovana.Takze ktoruto este len caka tak sa nebojte nieje to az take strasne da sa to prezit a je to krasne. 🙂

ancinka
21. led 2011

rodila jsem přirozeně v 38tt, po 16 hodinách bolestí (počítám od doby, kdy jsem měla kontra po 3-5 minutách a bolestí jsem škrábala omítku). byl to náročný porod, navíc poté komplikace - nezavinovala se děloha, ale revizi neudělali, šití 45 minut mi přišlo horší než samotný porod. pro velkou ztrátu krve jsem měla holčičku u sebe až po 24 hodinách. ale rozkojila jsem se, stehy se zahojily, druhý den jsem v podstatě fungovala normálně.

Po šestinedělí, kdy jsem neustále krvácela, jsem naklusala na gyndu - zůstal mi v děloze zbytek placenty. pokus o výškrab přímo v ordinaci (šílená bolest, prostě rýpání do masa zaživa), následně doporučení na revizi dělohy v nemocici s tím, že zákrok se zvládne udělat s celkovou anestezií mezi kojením, a odpoledne půjdu domů, takže pohoda jazz .... při revizi mi ovšem protrhli dělohu u vejcovodu, vnitřní krvácení. následovalo probuzení z narkozy, převoz na velký sál, druhá narkoza a pokus o zašití dělohy laparoskopicky - nedařilo se, takže mě rozřízli jak při císař. probudila jsem se po 4 hodinách, brutální bolest celého těla a hlavně břicha. nikdo mi nic neřekl, až manžel přišel celý bledý (čekal 5 hodiny bez informací na chodbě) a popsal co se stalo. v břiše jizva po císaři, jizvy z laparo, dren, dost špatně jsem snášela dvojitou narkozu a navíc ten plyn z laparo .... malá už mezitím byla na sunaru. vstát z postele jsem zvládla až 4. den, do normálního provozu jsem se dostala až za 14 dní. bude to téměř rok, jizvu už cítím jen při úplňku apod.

pokud můžu za sebe, radši stokrát rodit přirozeně než jednou císařem (i když velkou roli jistě hraje psychika a když jdete do císaře s přesvědčením, že je pro vás a dítě to nejlepší, pak to tak jistě bude).

mkr
21. led 2011

rodila jsem přirozeně a nejhorší bylo vydržet kontrakce, hráz jsem měla umrtvenou, takže jsem žádnou bolest dole necítila, hned po porodu bych jim utekla z lůžka, ale musela jsem 2 hodiny ležet asi jako každý, ale na pokoj sem si došla sama, co jsem byla na pokoji s ženskými po CR, tak nevěřily, že jsem právě porodila, takže já už se těším na druhý přirozený porod 🙂

alzbeta.hod
21. led 2011

@zuzuula ohledně toho dýchání, zdá se to jednoduchý ale když na mě přišla neuvěřitelně bolestivá kontrakce tak jsem zadržovala dech, říkali mi že to nesmím ať dýchám ale prostě taková byla moje reakce, bohužel. Na to jsem začala zvracet, tělo to nějak nezvládalo. Nevím kolik těch kontrakcí bylo než mi udělali císaře ale jen vím že mezi nima nebyla ani minuta odpočinku. Ale i tak se těším na druhé miminko a doufám že si ho užiju víc než císaře. Chtěla jsem malou obejmout když ji přinesli umytou v plíně nebo v čem byla zabalená. Ale bohužel jsem nemohla dělat nic a připadala jsem si tam zbytečná.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru