Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

certica
11. říj 2007

dendisa, tak to by som si nechcela zazit, ale hlavne, ze to malo stastny koniec

bia
13. říj 2007

joj ja sa snazim nebat sa aj ja idem cisarom, ved to uz dako rozchodim po porode 😕

moja kamaratka ide rodit o dva mesiace tiez cisarom a kazdy den sa stipe na spodok brucha aby si brucho pripravila na rez 😀 😀 😅

ale baby cak to nie je az taky horor, cak? 🙄

nenka83
13. říj 2007

ja som rodila normalne!uz tak nikdy rodit nechcem!pretoze tutu mutu ma stale boli!!! takze ak druhe babo chcem cisarsky!

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
ilonap
13. říj 2007

magda27:taky jsem po císaři a vzhledem k mému věku plánujeme dalši už po roce od porodu. Podle ujištění lékařů bych prý mohla rodit klasicky, pokud se nevyskytnou problémy. 😉

lante
16. říj 2007

Zdravím,
mňa čaká cisarák o dva dni, tak som zvedavá. Keď som pred tromi rokmi mala operáciu po ktorej ostáva rovnaká jazva ako po cisaráku (iba je asi o polovicu kratšia) tak to nebola až taká katastrofa. Teda popravde jazvu som až tak necítila. Teda do okamihu, keď som zakašľala alebo si kýchla. Pokiaľ to bude rovnaké aj pri cisaráku tak sa vôbec nebojím.

A pýtala som sa dokiho ako je to s cisarákom a počtom pôrodov. Ktosi tu na MK hovoril, že cisaráky môže mať žena max. 2 a potom sa už tehotenstvo nedoporučuje prípadne žene ak s tým súhlasí podviažu vaječníky. Doki mi povedal, že taká bola prax pred 15-timi rokmi, že od vtedy sa zmenila technológia cisaráku a už to vôbec neovplyvňuje počet pôrodov.

alodi
16. říj 2007

magda27: mně doktor říkal, že mi doporučuje otěhotnět až za 2,5 - 3 roky po císaři a pak není problém rodit přirozeně.

vesi
16. říj 2007

magda, je to individuálne, ja som išla rodiť3,5 roka po cisaraku a nakoniec to bol zas CR lebo ma bolela jazva po prvom a bola stenšená 😒 ale odporúčajú väčšinou počkať 2 roky...

jeina1
17. říj 2007

ahoj tehulka. 😉 ak ti mozem poradit tak sa priklanam k spontanemu porodu.ja teraz cakam svoje tretie babatko.prvy porod bol na sekciu,druhy spontany,poviem ti nieje nad spontany porod.nech si kto chce co chce hovori ze je to bolest a neviem co vsetko,po sekcii je to hrozne potom ☹ .ja ak to bude co len trochu mozne chcem rodit spontane a ver mi nemenila by som.

sybimbo
17. říj 2007

ahoj děvčata,ja jsem měla v roce 2004 císařský řez,čekáme druhé a doktorka mi řekla,že pokud nebudou nějaké problémy,tak bych měla rodit úplně normálně,že to nemá vliv,že byl první císař. tak nevím,ale hlavně ,ať se mimi narodí zdravé.Lenka

jeina1
17. říj 2007

Ahoj Sybimbo.Ja som cisarsky mala 1998 a v roku 2002 som rodila normalne teraz cakam svoje tretie a lekar mi povedal ze by nemal byt problem rodit normalne. 🙂 teraz som 32 tyzden a lekar mi povedal ze su tam aj rizika ale vsetko zalezi odomna a mojej jazvy vraj sa vyrazne stencila.To by mohol byt problem.Ja len dufam ze porodim normalne.Mam v okoli dost vela kamaratok ktore sa ma pytaju nato ako je to lepsie.Poviem ti bolelo to a to dost od rana od 5:15 do 12:10 ale nemozem si pomoct normalne je to o 1000% lepsie ako cisarsky. 🙂 🙂 🙂 🙂

masulenka
20. říj 2007

Měla jsem indukovaný porod-vyvolávaný 3 dny-končil cis.řezem-nikdy v životě nikomu bych to nepřála-ted se bojím mít druhé ☹

masulenka
20. říj 2007

Druhé dětatko určitě zkusíme ,už jen k vůli toho dokázat si normálně porodit! 😉 prostě holky určitě císař né!! 😔

sakura77
20. říj 2007

ahojte babule!no tazka otazka,ale ja som myslela ze cisarsky neurobia len tak-na vlastnu ziadost.fakt to ide?moj manzel totiz velmi tuzi este po jednom krpcovi-mame 8mesacneho chlapceka,ale ja mam taku traumu z porodu(spontanneho),ze som povedala nikdy viac.aj ked babo by som chcela este 🙂
ja som rodila pripravena -fyzicky aj psychicky-takze psychika-pokial mas nizky prah bolesti-ti houby pomoze.na porodnom stole som si hlavu buchala ze som odriekla epiduralku.bola som vycerpan este mesiac,nehovorim o tom ako ma maly dotrhal,sili to hodinu-to bol porod cislo 2.
vsetci mi hovorili neboj za par tyzdnov zabudnes,ale ja mam pocit ze na to nezabudnem nikdy.takze tak,je to fakt individualne. ja sa veru uz bojim,bojim 😝 😝

sybimbo
20. říj 2007

ahoj holky,
sakura:ja jsem měla císařský řez neplánovaný,měla jsem vyvolávaný porod,ale pak nastaly komplikace,tak jsem šla pod celou narkozu a císařský řez. druhý den mě pak bolelo v podbříšku,ale jinak v pohodě.
nevím jestli si můžeš vybrat,já měla za to, že oni rozhodnout podle situace.
masulenka:určitě to druhé mějte,já taky nechtěla,ale je to velký dar,když můžeš mít ještě jedno dítě,věř mi,že vím o čem mluvím a porod?nějak se to zvládne.

kristynaw
20. říj 2007

symbibo tak ja mela cisar minuly patek a bricho me jeste fest boli, to ti teda gratuluji,ze to preslo druhy den 😉

masulenka
20. říj 2007

Já měla císař ve spinále tedy při plném vědomí-hrůůza a břicho bolelo celých 6 neděl.. ☹

sybimbo
20. říj 2007

ahoj Kristy,
ja se omlouvám,že jsem to blbě napsala,jasan,že to břicho bolí dost dlouho,ale nepřišlo mi to tak hrozný,já tím chtěla jenom říct,že kdybych musela na císaře znovu,že by mi to nevadilo.mohla jsem v klidu na záchod a sedět.promiň 🙂
Gratuluji k miminku! 🙂

jejke
21. říj 2007

Jeina1, prosim Ta nepustaj tu taketo hlasky, aj ked Tvoj pripad bol stastny je to VELKE RIZIKO rodit vaginalne po cisaraku.
Viem o com hovorim 😉
A ak mas stensenu jazvu, CO SI CHCES DOKAZOVAT????
Ved je takmer iste ze Ti maternica pri kontrakciach praskne tak ako mne...

Neviem preco ale Tvoj NICK znie tak anglicky, ak chces dam Ti kontakt na support group kde si pisu zeny po rupturach.
Vyskytuju sa tam aj taketo pripady ze bola 1.sekcia 2. vaginalne a 3.dieta zomrelo pri rupture maternice....
fakt neriskuj, bud zodpovedna, prosim Ta , aby sa toto nestalo aj Tebe
😲 😲 😲

kalo
21. říj 2007

jejke: to je opravdu hrozné, co se ti stalo!!! Ale chtěla jsem se zeptat, co tenkrát před tím druhým porodem, ti doktor doporučil...to, že byla jizva stenšená nebylo poznat? Doporučoval ti normální porod? Nebo si dostala na výběr mezi císařem a porodem?
Já totiž nevím, jak se to pozná, že je jizva tenká a kontrakce nemusí vydržet...

vesi
21. říj 2007

kalo, mňa osobne jazva bolela a to by nemalo byť, preto zistili na ultrazvuku, že je stenšená...

doriska
21. říj 2007

Jejke,
předesílám, že s tebou úplně souhlasím. Já mám za sebou dva porody, první spontánní, druhý císařem. Teď mě čeká třetí a opravdu doufám, že to bude opět císařským řezem, jak je naplánováno. Mně osobně císař přijde i lepší než přirozený. Taky to bolí, ale nějak to psychicky lépe snáším, když vím, že už to bude hodinu od hodiny lepší. U přirozeného je to naopak, že.... Přijdeš rodit, bolestí kolikrát sotva lezeš a říkáš si, kolik hodin máš ještě asi před sebou, a vidinu bolestí, které se budou stupňovat a intervaly mezi nimi zkracovat. Pokud tedy nevyškemráš epidurál. Ale proč ti sem píšu. Problém je, že u nás v Česku si rodička nemůže moc vybírat. Nerozhoduješ ty, ale rozhodne to za tebe lékař v rizikové poradně. A hodně lékařů chce prostě rodit přirozeně takřka za každou cenu. Navíc, když se jich zeptáš na rupturu dělohy, málokterý se s tím setkal na vlastní oko. Stává se to opravdu výjimečně. Já jsem se ptala tří porodníků, všichni mají za sebou minimálně 15 let praxe ve velké porodnici, a nikdo z nich to ještě nezažil, ani se to během jeho působení v té porodnici nestalo. Měla jsi fakt smůlu. Takže já vidím jako ideální stav, aby budoucí maminku lékaři důkladně seznámili se všemi riziky, a ať se ona pak rozhodne sama, jestli si přeje císaře nebo přirozeně nebo přirozeně s epidurálem. U nás zatím chybí vůle to takhle udělat, že prý by pak císařem chtěla rodit každá a hrozně by se to prodražilo, ale když si pročteš tuhle diskuzi, zjistíš, že to tak vůbec není. Pro některou je ideál císařský řez, pro jinou zase přirozený porod. Lidi mají zkrátka různé preference.

sisstin
21. říj 2007

doriska: super jsi to napsala 😉

tweety22
21. říj 2007

baby a ako je to u nas ked je zena po sekcii a otehotnie znovu? daju jej moznost vyberu ci rodit vaginalne alebo opat sekciou? no ja nexcem rodit nijak inak ako cisarskym, ja mam z vaginalneho porodu neskutocnu fobiu ☹ a k tomu mat uz raz rozrezane brucho a k tomu este aj pripadne hojenie jazvy tam dole po druhom porode tak to neviem neviem ci by ma niekto nahovoril, mne je prijemnejsie mat rozrezane brucho ako to tam dole ☹ ale vec nazoru... 🙂

doriska
21. říj 2007

Sisstin : dík za pochvalu. Já myslím, že takhle to vidí každá, která už někdy rodila. Škoda jen, že Julínek není ženská, mohl by z pozice ministra zdravotnictví prosadit konečně něco převratného, čeho by si velká část populace (= my ženský) všimla. Jsem přesvědčená, že by se našlo i dost lékařů porodníků, kteří by to také podpořili. Když by jim rodička podepsala papír, že byla poučena a chce to tak a tak, byli by z velké části z obliga. Těžko by je pak někdo obviňoval z toho, že chtěl císaře, ale oni ho donutili rodit normálně a zvrtali to. No, až nám miminka trošku povyrostou, třeba založíme nějakou pacientskou organizaci 😉
Tweety, u nás je to tak, že pokud máš po dvou sekcích, rodí se automaticky opět císařem. To má ale málokterá, protože třetí těhotenství se v takových případech důrazně nedoporučuje. Taky pokud máš řez vedený vertikálně od pupíku dolů, to bývá v akutních případech (třeba masívní krvácení z důvodu odlučování placenty), rodí se příště taky císařem. Když je první porod císařem a řez je horizontální - "bikinkový", posuzuje se případ od případu. Někdy jsou pro porod císařem trvalé důvody, třeba když žena prodělala úraz pánve, nebo má hodně dioptrií, špatné kyčle...., to pak je císař automatický. Ale když byl císař z důvodu nepostupujícího porodu nebo tísně dítěte, většina porodníků se přiklání k tomu rodit přirozeně. Pak musíš hledat nějakého osvíceného lékaře, který ti nějakou tu indikaci k sekci vymyslí. Jestli tě to zajímá, mrkni na www.porodnice.cz do části poradny, konkrétně MUDr. Koucký, tam se na to téma často diskutuje. Mimochodem taky zřejmě zastánce přirozených porodů, ovšem s epidurálem 🙂

jejke
21. říj 2007

Ahojte, baby asi sa Vam nechce citat strany dozadu, tak to len skopirujem.....

odpovedala som aj Slobode
""""" ano bolelo,myslim brusko, ked sa napinalo pocas tehotenstva... ale dalo sa to zniest, horsie to bolo ked mi brusko zacalo tvrdnut... a bola som "rizikova", ja som namala bolesti v jazve ako niekto tu uz pisal...
mna bolelo celkovo brusko ked ma babo silno koplo, alebo "boxovalo"..
mne sa vsak spustili kontrakcie po vysadeni liekov a nastastie to som uz bola v nemocke pripravena na cisarsky, ale kedze sa to tak rychlo rozbehlo

rozhodli sa ze"ideme normalne"
a vtedy to prasklo...
ja som to akosi nepocitovala ako "PRAAAAAAASK"
skor len takee zosilnenie bolesti...tak prudko to zosilnelo ze mi bolo na odpadnutie a vsetci tam tak panikarili ze som asi omdlievala aj z tej hrozy...
Bolo to par minut na ktore nikdy nezabudnem, zdalo sa mi ze vidim "zubatu"
modlila som sa len aby si nevzala dietatko...radsej mna... """""

No a moje babo bolo z tych stastnejsich, co po kratkom deficite kyslika vaznejsie nasledky(klop klop klop)nema. Ale mohlo sa stat horsie...

Pravda je ze som za ten cisar prestala bojovat ked som sa dozvedela co mi hrozi, no zaroven som si predstavovala co by som urobila

Tak ja Vam kocky vravim ze si musite byt iste co vlastne chcete
a ak pochybujete, to cim krmite svoje predstavy sa moze stat naozaj...
Citali ste Murphy-ho "Sila podvedomia"
presne tam sa pise o tom ako si jeden pan navraval ze by dal vsetko (aj ruku) za to aby sa jeho dcera uzdravila a napokon sa uzdravila, ale on prisiel o svoju ruku pri autonehode...je to o autosugescii a podobnych silnych slovach---
mne sa to ale potvrdilo--- 😔
Doktorka mi povedala "idete rodit normalne" a ja som sa tak rozklepala ze sa mi vazne splni to co som chcela, konecne budem moct povedat ze som tiez rodila...mala som radost aj strach v JEDNOM...
a keby som tak drzala hubu a neodpovedala jej na to "Ved ma tu objednalili na sekciu lebo mi moze prasknut maternica....a o dve minuty sa to stalo!!!!"
Ja som si to asi privolala a preto takto
BABY NEUVAZUJTE... 😉

vesi
21. říj 2007

pokiaľ viem, tak aj u nás rozhodne lekár, resp. napr. na antolskej prednosta kliniky či sa bude rodiť spontánne alebo sekciou... mňa osobne na druhú sekciu odporučil Dr. Janáč. pôvodne povedal, že som dosť dlho po prvom CR a môže to byť normálny pôrod, ale ked ma neskôr bolela jazva a bola stenšená jednoznačne mi odporučil sekciu, no nerozhoduje o tom on, ale prednosta, v mojom prípade primár, ktorý mal v noci v sobotu službu 😉

vesi
21. říj 2007

mimochodom, súhlasím s jejke, že netreba zbytočne riskovať 😉

elucinka
21. říj 2007

Ahoj holky, přidávám svůj názor do téhle diskuze - já jsem měla rodit normálně, ale měla jsem nakonec indukovaný porod, který nepostupoval a epidurál, který byl špatně napíchnutý, takže nezabíral ☹ Takže po 20 hodinách šílených kontrakcí, neustále posilovaných oxytocinem, kdy malému začaly padat ozvičky na monitoru, jsem šla akutně na císaře. Povím vám, že pro mě to bylo fakt vysvobození, protože jsem už myslela, že to nepřežiju, ty bolesti byly strašlivý...a to něco vydržím - jsem po 2 komplikovaných operacích břicha. Po císaři jsem se cítila docela fajn, proti té hrůze před tím to bylo fakt o 100% lepší, dělali mi ho před polednem a večer už jsem ani nechtěla injekci na bolesti, dalo se to vydržet. Druhý den ráno jsem vstala s pomocí sestry, akorát se mi trošku motala hlava. Na bolest spojenou s řezem jsem byla celkem připravená, jak říkám, už 2x před tím jsem měla břicho rozkuchlé (kvůli střevům). V poledne ten druhý den už jsem si sama došla na wc a od té chvíle to bylo čím dál lepší, třetí den už jsem měla malýho trvale u sebe a šlo to. Jizvu mám vertikálně, udělali mi ji tam, kde jsem měla tu předcházející jizvu, abych neměla to břicho rozřezané křížem krážem. Nakonec ta "nová" jizva vypadá líp, než ta původní, protže ta se mi hodně rozšklebila a tahle je krásně uzounká, takže počítám, že do 2 let nebude vidět. Další mimi už neplánuju (je mi 35 🙂), ale znáte to, Nikdy neříkej "nikdy". Kdyby to přece jen přišlo, jdu na císaře, to mám víceméně jistý, i Dr. mi to potvrdila.

sisstin
21. říj 2007

doriska: no já o "klasickém" porodu bez epi ani neuvažuju 😉 ale opravdu mě štve, že o všem rozhoduje lékař..a na tvůj názor se nikdo neptá 😉 a je spousta doktorů, kteří jsou za "přirozené" porody za každou cenu, s čímž absolutně nesouhlasím 😉 ..a to, že by pak chtěla CR každá, je opravdu hloupost..já si spíš připadám jak výjimka, jinak nikdo CR dobrovolně nechce 😉 já, kdybych měla tu možnost..tak do toho jdu 😉 jak z psychických důvodu(dost mi vadí představa, jak dělám u porodu hysterické scény, ječím atd), tak i z fyzických..jsem dost malá a drobná...a na klasický porod se prostě necítím.Vím, že CR bolí dost..ale jak jsi psala..není to, že přijdeš s bolestma..a čekáš ještě mnohem horší 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru