Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

andrea0903
24. čer 2010

ja som rodila raz cisarom a 4krat normal a po cisari som povedala ze radsej stokrat normal ako este raz cisar aspon u mna a to nie som masochista 😀

olifcek
24. čer 2010

ja som rodila cisarskym...ale nedalo sa uz inak...deticky, co sa rodia cisarakom su chudokrvne...tiez mozu mat problem s nadychnutim sa...my sme nastastie nemali...ale mali sme krasne okruhlu hlavicku 😅

vendyzr
24. čer 2010

Ahoj holky, jen tak jsem sem nakoukla, protože bych nejspíš také měla rodit císařem, i když můj gynekolog si to bohužel nemyslí. Mám Bechtěreva, spazmy svalů zad, vysoký krevní tlak a velmi vysoké dioptrie. Můj gynekolog ale nevidí důvod pro císařský řez ani z jednoho důvodu, moje obvodní lékařka, která zná lépe můj zdravotní stav mi klasický porod nedoporučila. Já sama chci císaře, protože vím, že pokud by mě chytnul spazmus při porodu, tak jsem pěkně v p.deli a už bych rozhodně nic nevytlačila, protože to se pak už ani nenadechnu. Mám od obvodní lékařsky slíbené, že mi císaře zařídí v jiné nemocnici, tak v to moc doufám. Nechci totiž ohrozit naše miminko.
A rozhodně jsem pro to, aby si ženy mohly zvolit jakým způsobem chtějí rodit. Nevím, proč tu dělají problém s každým epidurálem, o císaři ani nemluvě. Klidně bych si zaplatila všechny vedlejší výdaje, pro mě je důležité se nestresovat půl roku dopředu, co se vše může při klasickém porodu stát....
Vždyť i debilní zub si můžete nechat vyvrtat a díky injekci o tom nevědět!

renys
24. čer 2010

😀 Holky, musim se smát, jak má každá jiný názor 🙂 .

Andreo, a Ty si měla nějaký poporodní komplikace u toho císaře?

Olifcek, tak to jsem nikdy neslyšela, že by byli chudokrevný, a proč jako, vždyť jsou napojeni na pupeční šňůru tak i tak..??

Vendyzr, snad se tvůj gynekolog umoudří, vždyť máš hafo důvodů 😠.

andrea0903
24. čer 2010

no ja som bola na tom hrozne tie bolesti boli neskutocne a to trvalo minimalne mesiac po porode.ani zakaslat ani sa zasmiat a nie to este aby som si kychla 😖
@renys

vendyzr
24. čer 2010

Renys, už se s ním o tom nehodlám domlouvat. Nadhodila jsem to jednou, on mi řekl, že žádný důvod nevidí, tak ho při tom nechám, ať si to strčí někam. Sama obvoďačka mi říkala, ať s tím u nás v nemocnici nepočítám, neradi tam dělají císaře, i když to je ze zdravotních důvodů. Ona má za spolužáka primáře v Jihlavě, tak mi to prý domluví s ním. Alespoň doufám, on byl teď ve volbách zvolen do Poslanecké Sněmovny.....

Sestřenice rodila před 2 měsíci, dělali jí akutně císaře, protože si Šimůnek hlavičkou přiskřípl pupečník a měl špatné ozvy a 3 dny po císaři byla OK, říkala, že v pohodě.....

cokyna
24. čer 2010

Ahojte, chcela by som pridať aj ja svoju skúsenosť. Rodila som 30.4. 2010 plánovaným cisárskym rezom. Keďže bol plánovaný mohla som sa v kľude rozhodnúť, či budem rodiť v celkovej alebo spinálnej anastéze. Rozhodla som sa pre spinál a neľutujem. Malého som videla hneď ako ho vytiahli a počula som ho plakať a bolesti som mala cca 24 hodín. Každá mamička reaguje na cisársky rez inak, koleginka vedľa mna mala problém sa postaviť na druhý deň večer, čo ja som chcela vstať už v ten deň večer ale nedovolili mi to, kedže po "operácii musí človek ležať" Bolesť bola, ale nie taká aby mi nedovolila sa hýbať. Cisársky som mala naplánovaný pre "úzku pánvu" i ked ako doktor hovoril nebola ani tak uzka ako koniec pánvy ostrý, takže by som mala problém s vytlačeným malého a ako sa neskôr ukázalo malý mal dvakrát obtočený pupočník, takže ak by som rodila normálne museli by robiť akútny cisarák, čo si myslím že by bolo horšie ako ho naplánovať. Jedine z čoho som mala traumu po pôrode je, že mi nenabehne mliečko.

andrea0903
24. čer 2010

este na okraj ja som mala cisarak akutny v celkovej anestezii

jasekd
24. čer 2010

No to se asi shodnem vsechny, nejhorsi varianta je zacit normalni porod, vsechno si vyzrat a pak skoncit akutne na CR,toho jsem se bala ja, vzhledem k velikosti mimina a poslednimu cislu vprukazce u panevnich rozmeru (conjugata externa, ten predozadni rozmer, cca 18 - 20, ja mela 16), ale dopadlo to dobre.

renys
25. čer 2010

Tak já měla taky spinál a nelituju, slyšet křik malýho bylo úžasný, pak bylo zajímavý slyšet, jak dr zaučoval svojí asistentku a vykládal jí o mym vnitřku 😀 .

Andreo, tak to jo, tak první vstávání do sprchy bylo fuj, ale každym dnem to bylo lepší a lepší a domů už jsem jela bez bolestí.

Jasekd, to jo, s tim souhlasim a ještě horší varianta je, co měla moje známá, rodila přirozeně dvojčátka, jedno porodila přirozeně s nástřihem a druhému se nechtělo, tak šel císařem, takže pak vymyslet polohu na kojo a sezení vůbec 😝 .

jasekd
25. čer 2010

@renys No tak tenhle hororovej scenar me nenapadl, to je vubec lahudka 😖 A ze si poslouchala to zaucovani, to by mne taky nevadilo, ale slabsim povaham se to moc libit nemusi. Jo, pokud cisare, tak rovnou naplanovanej, ve spinalu, v klidu. Rikali ti treba o nejakym omezeni, co se tyka druheho tehotenstvi, kdy nejdriv a tak? On kazdej rika neco trochu jinyho...

shaula
25. čer 2010

@renys Já mám taky dvojčata, původně jsem byla psychicky připravená na císaře, nakonec jsem rodila přirozeně. Až následně mě napadlo, že to mohlo skončit jako u tvojí známé, naštěstí ne a oba se narodili normálně, i když druhý za pomoci kleští. Takže chápu, že to pro ni musel být mazec 😝

syraell
25. čer 2010

jasekd
doporučuje se ideálně pauza 2 roky - já rodila po třetích narozkách prvorozenýho Kubíka...

collette
25. čer 2010

@renys k té chudokrevnosti, nevím, jak to probíhá u sekce, zkušenost nemám, ale bavila jsem se se známou doktorkou z porodnice a ta mi řekla zajímavou věc: bylo to v souvislosti se stále častěji se vyskytujícím požadavkem o přestřihnutí pupečníku až poté, co dotepe. Je důležité, aby dítě i placenta byly ve stejné výšce. Fungují totiž jako spojité nádoby. Takže pokud je dítě výš, dává tranfuzi do placenty a výsledkem je jeho chudokrevnost. Pokud je výš placenta, dostává naopak transfuzi dítě, má krve více, a tím pádem červených krvinek, a tím pádem větší problémy s novorozeneckou žloutenkou. Vzhledem k tomu, že dotepání chvilku trvá, jsou to dost podstatné přesuny krve. Ale to asi ten důvod nebude. Nedokážu si představit, že by tam stáli s miminkem nad maminou...

latvia
25. čer 2010

@collette ja si hlavne neviem predstavit, ako by dali placentu a mimino na rovnaku uroven 😉 lebo miminko nad maminou jednoznacne nieje v urovni placenty 😉 (a takisto ani pri spontannom porode, kedy babatko lezi na bruchu matky, tiez je nad placentou). a po vybrati babatka pri cisarovi sa striha pupocnik hned,na ziadne dotepanie sa necaka, preto ta anemia...

shaula
25. čer 2010

@collette To je zajímavá teorie... Pak si ovšem nedovedu vysvětlit, proč jsme byli chudokrevní já i děti, a děti měly i silnější žloutenku... 😉
Mně naopak pediatrička říkala, že děti určitou dobu po porodu jsou téměř všechny chudokrevné, protože jim dojdou zásoby červených krvinek, které měly ještě od maminky, ale ještě nemají vytvořený dostatek vlastních červených krvinek.

collette
25. čer 2010

@latvia myslím, že dotyčná lékařka měla na mysli spontánní porod, kdy mamina chce mít jak mimi na břiše, tak nechat dotepat pupečník. Takže placenta je níž. A už vidím některé ochotné porodníky, jak tam stojí a drží placentu ve vzduchu 😅
@shaula tím nebylo míněno, že je to jediná příčina chudokrevnosti/silné žloutenky 😉

Ale musíte uznat, že logiku to má. Dokud není pupečník přerušen, tvoří placenta a dítě jeden krevní oběh. Když se vám motá hlava, máte si lehnout na zem, aby se vám do hlavy dostalo víc krve. Takže do toho, co je níž, teče víc krve, to výš se odkrvuje. A žloutenka je způsobena rozpadem červených krvinek. Jedním z produktů rozpadu krevního barviva (hemoglobinu) je bilirubin, který je filtrován játry a přes žluč a stolici se dostává z těla. Jenže u mimi se jich rozpadá víc, než zvládá odbourat a tak se mu bilirubin přechodně usazuje v tkáních a zbarvuje je do žluta. Takže čím víc krvinek mu do tělíčka nateče, tím víc se jich po porodu rozpadá, tím víc hemoglobinu a potažmo bilirubinu, a tím horší žloutenka...

latvia
25. čer 2010

@collette 😀 drzat placentu vo vzduchu??? 😅
tvoja teoria logiku ma.a tak to aj je, ked sa nechava dotepat pupocnik, tak sa dostane do babatka viac krvi a tym je velke percento moznosti vzniku silnej zltacky.to je proste fakt.takisto skore podviazanie pupocnika ma za nasledok chudokrvnost,ale mensie riziko zltacky

collette
25. čer 2010

@latvia no právě - podle všeho by se to mělo dělat tak, že by prostě měli držet pacentu na úrovni dítěte a ne ji nechat ležet mamině mezi nohama 😅

latvia
25. čer 2010

@collette ako maju drzat placentu v urovni ked placenta je este pricucnuta v maternici?? 😅

collette
25. čer 2010

Což mě napadá, že v mém případě by si teda mákli, protože já ji teda měla pořádnou 😀

latvia
25. čer 2010

dokedy placenta vylezie, tak pupocnik aj dotepe, okrem toho krv sa do miminka dostava krikom placom - rozpinaju sa pluca ktore nasavaju krv do maleho obehu, takze to nefunguje ako presypacie hodiny 😉

collette
25. čer 2010

@latvia hele, já nejsem porodník, ale pupečník dotepává teprve až když je placenta odloučená, takže venku, ne? A nebo jí daj zadek nahoru 😀 Já fakt nevím, manžel střihnul šňůru, já měla Kubu na břiše a placenta se už rvala ven 😅

latvia
25. čer 2010

nuz, prirodzene placenta sama nejde von tak rychlo....nedostala si nahodou oxytocin?

latvia
25. čer 2010

a osobne radsej volim anemiu nez zltacku, takze u mna by dotepanie nehrozilo 😉

collette
25. čer 2010

@latvia já fakt nevím, prodávám, jak jsem koupila. Nechci tvrdit, že jsou na klinice u Apolináře porodní bozi, ale o porodech určitě něco málo ví a nemám důvod jim nevěřit. Jenže všude je to jiné, jiná porodnice zase bude říkat něco jiného...

latvia
25. čer 2010

@collette apolinari su urcite jedni z bohov 😉 ja sa nehadam, je to mozne....

collette
25. čer 2010

@latvia hele, já měla fofr celý porod 😀 ruku do ohně za to nedám, ale myslím, že ne, nebylo to potřeba. překotný porod byl v mém případě slabý výraz 😅 A možná proto, že to bylo dítě-šmik-placenta tak jsme neměli problém ani se žloutenkou, ani s anemií 🙂 my si to vyžrali jinde 🙄

collette
25. čer 2010

@latvia no jasně, ti největší, hlavně sám Velký Malý Pařez 😀 😀 😀

latvia
25. čer 2010

@collette 😀 nuz, parizek je u mna boh, ten picha peidural jednou rukou 😝 to som este v zivote nevidela!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru