Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

ervotoc
31. črc 2006

hranolka,ved to zalezi od okolnosti,zdravot.stavu matky,dietatka,neda sa naplanovat,ze budes rodit normalne,len preto ze chces,ani ze budes rodit cisarom a nebudes mat komplikacie...porovnavat sa tu da do nemoty a prides na to ,ze co clovek,to ina skusenost,zalezi este aj od citlivosti,prahu bolestivosti,od mnooooooooohych veci,,,,,nemozes teda porovnavat,neporovnatelne...

mcw
31. črc 2006

Uplnu pravdu mas, ervotoc...aj normalny porod a aj cisarsky maju svoje pre a proti. Ziadna z nas nemoze predpovedat, aky bude jej porod a ci je lepsie si vybrat cisarsky, alebo ist spontanne...clovek to prvykrat asi musi nechat na prirodu a ked nie su tam nejake zdravotne priciny, tak to nechat tak.

Ja mam skusenost aj so spontannym aj s cisarskym...podotykam, ze to je len moj nazor a to platilo len pre mna a nikomu by som nechcela v takychto veciach na 100% radit, co je lepsie.
Prvy porod som mala spontanny a bol to jeden z najhorsich dni v mojom zivote...zle sa mi na to spomina, ale ako som uz spominala, clovek nemoze predpovedat, co za porod bude mat. Kombinacia velkeho babetka, mojich malych proporcii, neskuseneho, alebo s niecim inym, nez so mnou zaneprazdneneho personalu, ktory neurobil tie spravne rozhodnutia v ten spravny cas, som dopadla velmi zle a aj na mojom synovi bolo vidno, ze presiel cez velmi stresujuci porod. Po tejto skusenosti som sa rozhodla, ze viacej deti mat uz nebudem. No nakoniec po 6 rokoch som sa dala presvedcit a mali sme dalsie babo, ale len pod tou podmienkou, ze budem mat planovany cisarsky...vies, ze sa ma zdravotne sestry snazili presvedcit, ze druhy porod moze byt uplne iny, nez prvy, ale ja som o tom ani nechcela pocut. Ako mi oni mozu zarucit, ze to nebude to iste??? Moj lekar mi bez problemov naplanoval cisarsky asi 10 dni pred EDD...napisal do mojej karty, ze cisarsky je palnovany na ziadost matky, aby si zakryl svoj chrbat a tak sme isli na to. Objednali ma v piatok na 12:00 na obed. Prisla som tam nejak 2-3 hod pred operaciu. Vyplnili sme formulare a pod...zobrali ma na salu, pichli do chrbta spinal block (jednorazove umrtvenie tela na tri hod asi od prs az po paty), pichli do ruky vyzivu, zavolali manzela, aby bol tam so mou a za 20 min som mala mojho synceka v naruci....bol to ovela krajsi zazitok, nez moj spontanny prvy porod...v piatok ma operovali a v pondelok som uz bola doma. Trvalo to asi tyzden, nez som sa rozchodila hore dole schodami, ale okrem trochu nepohodlia par tyzdnov, kde som mala jazvu, vobec si nemozem stazovat (sice som nemohla 6 tyzdnov jazdit, ale to nebol az taky problem). A mozem ti povedat, ze v mojom pripade som sa zotavila trikrat rychlejsie po cisarskom, nez po normalnom porode. Tot tolko moja skusenost....

kangaroo
31. črc 2006

Ahojte.Podľa mňa je lepšie rodiť normálne a pokúsiť sa spraviť všetko pre to aby to išlo dobre-cvičiť,psychicky byť v pohode,naučiť sa dýchať,mať pri sebe partnera,zajednať si pôrodníka a asistentku,masáž hrádze a véééľa info.Lenže,či to pôjde dobre nevie nikto predpovedať a na SK nie je pôrodníctvo schopné ani pripravené zvládnuť humánne ťažké pôrody čoraz väčších detí...

antal
1. srp 2006

Ahojte. Ja som tiež rodila cisárskym rezom v Antolskej nemocnici a keďže na novorodeneckom nemali pre mňa miesto, ležala som na úplne inom poschodí ako moja práve narodená dcéra (ani som ju nevidela, mala som celkovú anestézu), takže na druhý deň som vôbec nebrala do úvahy to, ako zle sa cítim, jednoducho som chcela vidieť svoje dieťatko.Začala som hneď ráno chodiť a už som sa vôbec sebou nezaoberala. Rana sa dobre hojila a ja som mala iba ten problém, aby sa mi čo najskôr začalo tvoriť mlieko (po cisárskom sa tvorí neskôr ako po spontánnom pôrode). Zotavila som sa veľmi rýchlo. Ak raz budem čakať druhé bábätko, tak by som bola veľmi rada, keby sa znova narodilo cisárskym rezom. Ale to je len moja skúsenosť a môj názor, proti prirodzeným pôrodom nič nemám.

renca3
1. srp 2006

Pocas prveho tehotenstva som bola psychicky aj fyzicky absolutne pripravena rodit spontanne. No pre velkost babatka sa to nepodarilo a povedala som lekarom " uz ma rozrezte ". 🙂 Tentokrat je to opat velke babo a cisarak bude planovany. Keby bolo v norme, chcela by som rodit spontanne, ale s epiduralom.
mcw... to si dobra, ze si bola o tri dni doma. Aha, pozrela som ... v inom zahranici. Ja som bola rada, ze si ma tam nechali 6 dni. Tym jazdenim si myslela soferovanie? 😉 To ja som sa presuvala autom uz o dva tyzdne. To by som neverila, ako pri tlaceni pedalov zapajas aj brucho.

cat
1. srp 2006

hranolka, baby majú pravdu že to je strašne individuálne, ja som za cisársky hlavne preto že na Slovensku bohužial ženy v drvivej väčšine prípadov nenechajú porodiť podľa svojich predstáv, mám na mysli tie baby ktoré si prajú porodiť prirodzene, bez zbytočných zásahov lekárov, bez nástrihu, v polohe aká im vyhovuje, bez priviazania nôh a podobne..Tie ktoré nato majú radšej odchádzajú do zahraničia, v BA neni jediná pôrodnica kde umožňujú tzv. prirodzené pôrody, vlastne v SR sa to dá pokiaľ viem tak len v Banskej Štiavnici. Smutná realita. Chvalabohu že som mala sekciu.

hhranolka
autor
1. srp 2006

mcw: To se dá naplánovat císařský řez? Bez úplatku? Ja jeste mimi necekam, ale normálního porodu se stasne bojim, takze by cele tehotenstvi bylo pro me hodne stresující. Císaře se nebojim a mohla bych si tehotenstvi vychutnat.Doufam, ze ten cisar pujde naplanovat i v CR.

janniet
1. srp 2006

hhranolka: jsem na tom podobně jako ty - nečekám a bojím se, ale jednou jsem si o svých problémech povídla se svým gynekologem a on mi řekl, že není problém, aby do papírů napsal že se má porod odehrát cisařákem. Tak asi záleží na lékaři. Pokud se dokáže do pacientky vcítit, jed to i bez úplatku 🙂

alexandra
1. srp 2006

Dievcata taksi uvedomte ze po cisaraku sa pokojne moze stat, ze sa tyzden nepostavite, nebudete moct poriadne kojit, pretoze Vas rana bude boliet a v niektorych pripadoch sa rana zapali a velmi dlho hoji..

cecetka
1. srp 2006

hhranolka: císaře se nebojíš? To je jako bys řekla, že se nebojíš operace 😲 Já jsem ráda, že se mi malý minulý týden konečně otočil hlavičkou dolů a i když se porodu děsně bojím, tak si raději odtrpím kontrakce a tlačení než císaře. Pokud máš odvahu, mrkni tady, ať víš, do čeho bys šla http://video.google.com/videoplay?docid=5584604...
Podle mě by se císař měl dělat opravdu jen v případě případných zdravotních komplikací.

mcw: tvoje zkušenost je opravdu hrozná a myslím si, že je to hlavně o doktorech, kteří tě bezdůvodně nechali tak dlouho trápit. Vždyť museli poznat, že to samo nepůjde 😠 Ale obdivuju tě, že jsi šla do druhého dítěte. To mě by už nikdo nepřesvědčil a podruhé bych už neotěhotněla.

cecetka
1. srp 2006

Jo holky, to video je fakt jen pro silné nervy. Pokud nesnesete pohled na krev nebo jakoukoliv jinou operaci, tak se na to nedívejte. Je to fakt řezničina.

alexandra
1. srp 2006

cecetka celkom sila to video..

sue
1. srp 2006

Cecetka, 😲

renca3
1. srp 2006

Neviem, ci to este dokazem dopozerat, kedze ma to o par tyzdnov caka. Radsej nie. ☹

cecetka
1. srp 2006

Já jsem sbírala odvahu několik týdnů, než jsem se na to podívala. Ale nedodívala jsem to do konce. Proti tomu je přirozený porod i s nástřihem hráze pohodička. Však se můžete mrknout http://www.lukas-hakos.com/index.php/2006/06/03...

Já vás nechci nijak strašit, možná je lepší nevědět, do čeho se jde. Ale podle mě je přirozený porod zkrátka přirozený jak pro matku, tak pro dítě. Příroda to tak zařídila, rodí tak i zvířata, i když i zvířata pomalu degenerují a potřebují pomoc od lidí. Některé druhy už to samy nezvládnou. No ale třeba domorodé ženy dokáží porodit samy bez pomoci druhých. Prostě civilizace na nás zanechala stopy a tak i ty porody se staly náročnější.

cecetka
1. srp 2006

cat: dívala jsem se do tvého alba. Máš nádherného chlapečka 🙂

Holky a čím víc se to blíží, tím víc se mi stahuje prdelka strachy 😲

lovacka
1. srp 2006

poviem vam ja nie som tehotna a mam aj jednu operaciu za sebou ale toto nedkazem pozerat.Videla som to len po uchytenie skalpela a narezanie koze a chce sa mi z toho ....je to strsne 😅 a to som si myslela ze krv mi nic nerobi 😠

adetka
1. srp 2006

Ja mam z prirodzeneho pordu tiez strach. Mam velmi nizky prach bolesti. Dokonca som sa pred pol druha rokom rozplakala u zubara - trhal mi dva zuby pri zapale okostnice, a ani umrtvovacie injekcie nepomahali, ako strasne to bolelo.

Menej sa bojim operacie. Pred osmimi rokmi mi pri plnej narkoze operovali slepe crevo - bez komplikacii. A v roku 2004 som bola v plnej narkoze dvakrat kvoli kiretazi. Takze uspania a pripadnych vnutornych zapalov sa nebojim.

Urcite menej ako pripadneho roztrhania zvnutra a zvonka, nastrihavania, navalu slabosti, stresu (ktory bude znasobovat na sale moja povaha a nizky prah bolestivosti), vycitiek...

A porod cisarskym je rychlejsi.

Aj ked mala moja mama lahke porody.

lovacka
1. srp 2006

ja mam asi rovnaky strach z oboch porodov.bola som operovana a som povedala zi nikdy viac.tie bolesti po tom boli neunosne.slapala som dva tyzdne na injekciach od bolesti s polu s ibubrofenom.takze ja by som asi volila piodzenu cestu 😅

cat
1. srp 2006

cecetka, ďakujem 😎
Baby ja vás obdivujem že pozeráte tie videá, ja som ich nevidela ani neplánujem vidieť, len sa tým zbytočne /a hlavne tehulky/stresujete. Moj muž pri cisárskom na sále bol, celá paráda trvala asi 5 minút a v pohode, takže podla mňa do tých videí schválne vyberajú také total krváky. Nepozerajte to, vo vlastnom záujme 😖

zuzu13
1. srp 2006

cat máš pravdu. Načo sa majú tehu stresovať, keď ich pôrod bude na 100% iný ako na ukážke. Treba to brať tak, že idete rodiť vy a teda to bude Váš pôrod a nie TV prenos. 😀

ervotoc
1. srp 2006

cecetka videt ze si este nerodila,potom by si trosku inak hovorila 😉 no a to video by tehulky co sa boja nemali pozerat pred porodom,naco ich este viac stresovat,maju toho vari malo?mas jedno ako rodis hlavna vec aby bolo vsetko ok,zdrave babo aj mamicka,na nicom inom nezalezi predsa

cecetka
1. srp 2006

Jééééé holky, já jsem nechtěla aby to vyznělo nějak špatně ... to vůbec ne. Jen, že hhranolka mě svým názorem trošku zaskočila. Proto jsem taky upozornila na to, že to video je dost velká řezničina. Však jsem taky dopsala, že je lepší nevědět, do čeho se jde. A tak se omlouvám.

alexandra
1. srp 2006

Ja som to videla, obe dve videa a akosi mi to nic nerobi.. Len som rpekvapena ze prirodzeny porod - samotne tlacenie a vytlacenie, ide celom rychlo 😨

cat
1. srp 2006

heh, Alex, ja som u Kocha cez tie tenké steny počula jeden pôrod trvajúci celú noc a dala by som vtedy aj dušu diablovi za štuple do uší. Tá dievčina kričala tak že sa to opísať nedá, padali aj nadávky. Keď je nejaká baba od začiatku takto negatívne naladená ako táto bola, niet sa diviť že aj pôrod je potom ťažký. Dobrá, vyrovnaná psychika a pozitívne naladenie,to je 50% úspechu 😎

tilly
1. srp 2006

cat, tak ja som bola na izbe rovno vedľa pôrodných sál, takže som tiež čo to počula, vždy sme vedeli, že sa rodí, ten monitor bolo strašne počuť.
a jedna tiež strašne kričala, bolo teplo, takže mali pootvárané okná, dvere, bolo to počuť asi na celej ulici a v celej nemocnici... nechápem, prečo jej aspoň dvere nezatvorili, bol normálny pracovný deň, o dve poschodia nižšie, kde to bolo strašne počuť robili tehulkám poradňu, no tie museli mať radosť...

womann
1. srp 2006

Byla jsem na pokoji hned vedle salu a nejake maminy kricely,to byl des.Na celou nemocnici.Dulezíta je psychika.Byt pripravena na to,ze to bude bolet,ale proboha,to dite chci a tak to zvladnu...Brat tó proste realisticky...Nebat se predem...Jinak to video je dosti vzdalene realite-tedy ten spontanni porod.Je to nejake americke(ze zaberu maji porodnictvi jeste v plenkach...ve vodorovne poloze se uz davno nerodi-musi pomahat gravitace).A jak bere ta asistentka nuzky na nastrih-kde je sterilni vozik?Porodu se nebojte-hrave to zvladnete.Ze zkusenosti uz jiste vite,ze neni pravda vse co se povida i kolem tehotenstvi.Nebo se vam prihodilo vse co jste slysely,ze se v gravidite stava?Porod zvladnete a partner bude pysny,jak jste statecna a porodila jste mu krasneho potomka.Hlavu vzhuru!

sunny6
1. srp 2006

baby uuu ja som tiez kricala 😲 -moj porod bol rychly 4 hodiny zo vsim vsudy,ale o to bolestivejsi,maly isiel rychlo von tak ma celu z vnutra dotrhal tak som vrieskala,ale doktorka ma zdupla,ze ak neprestanem odide zo saly [krava-to mi fakt pomohlo]ale nakoniec vsetko dobre dopadlo,som za prirodzeny porod,ale na druhy krat jednoznacne z epiduralkou 😉

mcw
1. srp 2006

Dievcata, ved tie zeny, co hrozne kricia pri porode si len same sebe snazia pomoct....kazdemu sa rodi inak, ale ked niekomu pomaha to, ze krici, tak preco nekricat. Ved ta zena prave prechadza mozno najbolestivejsim obdobim vo svojom zivote a ked krik pomaha sa s tou bolestou alespon trochu vyrovnat, tak nech kriciiiii...

Hhranolka, neviem, ci sa cisarsky da len tak naplanovat v CZ. Ja mam skusenost len z UK a tuna vam cisarsky len tak na ziadost, bez vaznej priciny neurobia. Musite ist do privatnej nemocnice a zaplatit si ho. Ale, tuna sa berie velky ohlad aj na psychiku zeny. Vacsinou su to velmi zhovievavi k zenam, ktore maju hrozne spomienky na prvy spontanny porod a nedokazu celit dalsiemu (moj pripad), tak ten cisarsky urobia bez problemov...naco zbytocne stresovat matku, ktora je tehotna, aby cakala na dalsi porod so strachom, ake to zase bude. Asi tak pred dvoma troma rokmi tuna robili cisarske len tak "na ziadost", lebo matke sa "nechcelo" ist cez normalny porod. Ale vlada teraz pritlacila na nemocnice a tie, co mali vysoke percento cisarakov, musia ich znizit (ako vsetko tuna...pracuje sa na targetoch)... No zatial, ked este stale z psychickych pricit trvas na tom, ze chces c-section, tak ti ju urobia.

A na to, ze v dnesnej dobe medicina prilis zasahuje do porodu len mozem povedat, ze je to super, ze dokazu takto zasahovat a nenechat matku a dieta zbytocne trpiet. Ved v dnesnej dobe uz len malo pocujeme, ze niekto zomrel pri porode, kdezto pred 100 rokmi to bolo na beznom poriadku, ze matka porod neprezila. A je to presne tak, ako aj v inom odvetvi mediciny. Clovek dnes uz necaka, ze ti zub vytrhnu bez umrtvenia, alebo, ze si nechas pokrivene zuby, len koli tomu, ze ti ich taketo priroda dala, ked mas moznost si ich dat vyrovnat...ja to proste takto beriem aj s porodom. Ked clovek ma moznost rodit aj inym sposobom a uz z akejkolvek priciny si to praje, nech mu to je umoznene....hlavne, nech je oboznameny s potencialnymi nasledkami predtym, nez sa na to da....ja som za slobodny vyber.

Renca, ja som nemohla 6 tyzdnov samozrejme "soferovat"....na koni nejazdim 🙂)))...hoci sa aj to chcem naucit. Sa cudujem, ze ta lekari nechali jazdit po dvoch tyzdnoch. Tuna je to bezne, po velkej operacii clovek ma zakazane jazdit 6 tyzdnov. Keby som jazdila pred dovrsenim 6 tyzdna a mala nehodu, tak poistovna by sa hned toho chytila a urcite by to odmietli preplatit. Hoci ja som sa uz asi po 4 tyzdnoch citila, ze som schopna soferovat. A co sa tyka 3 dnoch v nemocnici po cisaraku, tak tuna je to normal...sice, zalezi na tom , ako sa zotavujes a ako sa dari tvojmu babetku. Ja som nechcela ostat dlhsie v nemocnici, uz som chcela byt doma, co najskor.

Cecetka, to ze som sa rozhodla pre dalsie dieta som tiez sama nechapala 🙂)...to bolo skor o mojom manzelovi, asi...on si velmi prial dalsie a ja som na to tak nejak pristala, lebo aj ja som si velmi priala dalsie dieta, ale bez porodu 🙂))....a to sa akosi este v dnesnej dobe neda, ked chces mat vlastne 🙂....takze som rada, ze mi doktor vyhovel s tym cisarskym.

hhranolka
autor
2. srp 2006

Tak jsem koukla na obe videa a ten cisar se mi zda stale lepsi. U toho normalniho porodu mi pripadalo, ze tomu miminku snad "urvou" hlavu, jak se mu nechtelo ven.No uvidime, nez otehotnim, budu poradne sondovat u lekaru. Ten muj mi rikal, ze uz jde rodit bez bolesti, cha,...jen jsem se usmala.Ale az to pro me bude aktualni,tak se ho rozhodne zeptam, jak to myslel.Jinak ja mam s bolesti opravdu problem.I moje zubarka, kdyz mi najde malinkatej kaz, tak mi dava "vcelicku", odber krve,...hruza tri dny pak s rukou nehejbu! Takze predstava, ze budu sesita "dole", je mnohem horsi naz byt sesita na brichu.Jinak vsem dekuji za prispevky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru