Císařský řez nebo raději normální porod?

hhranolka
31. črc 2006

Ahoj, můžete prosím napsat, svoje zkušenosti. Nejlépe od holek, které si prožily oboje a mohou srovnat. Diky

alzbeta.hod
27. říj 2010

ahojky i já se přidávám....jsem měsíc po císaři a byla jsem mooooc ráda že to byl císař. Při druhém se budu zas bát normálního porodu, zas půjdu do neznámého... ☹

jesse
30. říj 2010

@cat
Ahojko, keby si to mala zhodnotit, cisarak teda nie je taky masaker ako to vsade prezentuju??? fakt nic necitit, len to ze nieco s tebou robia??? ako dlho to asi trva???
kujeeeem

bajnokova
31. říj 2010

Ahoj tak ja se taky přidám první dceru jsem rodila normálně trvalo to 18 hodin bylo to nekonečný hrozný, hrozný, druhou dceru jsme měla císařem v epiduralu a kdybych náhodou ještě nekdy rodila tak jedině císařem!!

kveta
31. říj 2010

@jesse Rodila som len raz, naplánovaným cisárskym a môžem povedať, že som mala asi veľké šťastie, lebo môj cisarák prebehol úplne bez problémov. 12 hodín po sekcii som už chodila. Najhoršia bolesť bola pri prvom vstávaní z postele /bolestivosť 8 bodov z 10/, potom sa to už zlepšovalo veľmi rýchlo. Dôležité podľa mňa je po operácii chodiť, chodiť, chodiť... to tú rekonvalescenciu veľmi urýchľuje.

Cisarák som absolvovala v spinálnej anestézii, Samotná operácia je úplne bezbolestná /0 bodov z 10/, len som cítila ťah a tlak podľa toho, čo práve v bruchu robili. Trvalo to mojím súkromným odhadom celé asi 40 minút, ku koncu mi bola na stole taká zima, že som sa triasla hornou polovicou tela. Inak pohoda. Držím Ti palce.

jesse
31. říj 2010

@kveta
Dakujem velmi pekne za odpoved ....a ten tvoj planovany cisarsky bol kvoli nejakym zistenym komplikaciam alebo to bol vyziadany? chcela by som ho kedze je menej stresujuci a zena nema take problemy ako pri normalnom... hlavne kvoli mojej psychike lebo ja som strasny clovek, ja uz z obycajnej injekcie odpadavam a je mi strasne zle... viem ze neni u lekarov oblubeny a vsetko ide cez znamost , ale budem asi velmi prosit aby ma usetrili .... ;)

petrusa34
31. říj 2010

Ahoj, taky se přidám k diskuzi, jestli to teda neva..

První dítě jsem měla rodit přirozeně, i když dr. věděl, že malá je koncem pánevním a bude docela velká. Po 12-ti hodinách bolestí ( poslední 4 hodiny už jsem měla bolesti po 1-2 minutách ) nakonec rozhodli, že udělají císaře - ani nevíte, jak jsem byla šťastná 🙂 🙂 Císař ve spinální anestézii ( ani nevím, jestli to píšu dobře ) byl úplně v pohodě - jediná nepříjemná věc je, když ti mají napíchnout tu páteř a ammáš bolesti .... Tak to byla teda chuťovka, ale jinak dobrý. Po porodu je problém se vstáváním, ale to se musí rozchodit ( chce to prostě čas ).

Druhý porod byl plánovaný císař - vzhledem k tomu, že už jsem měla první porod císařem a měla jsem trombofilní mutaci ( která sama o sobě nebyla indikací k císařáku ). Prostě jsem asi zbabělec, ale byla jsem ráda, že si můžu vybrat.Takže jsem měla naplánovanej porod o 10 dní před termínem a všechno proběhlo úplně v poho. Byla jsem daleko dřív fit, než při tom prvním císaři.
Jinak pro představu: v 8:05 jsem odešla ( v ruce pyltík od cévky 😀 ) na sál, než mě píchli, položili, zarouškovali,... - no, prostě malá se narodila v 8:25, takže je to celkem fofr. Pak samozřejmě šití,... Celkem jsem byla na sále asi 50 minut. A necítíš nic, kromě takového tlaku, když miminko vyndavají.

Nejvíc mi asi vadilo zavádění cévky ☹ ☹

kveta
31. říj 2010

@jesse Inak ja som nemala ani cievku, ani klystír.. záleží na dohode s lekárom, ak je to plánovaný cisarák...

petrusa34
31. říj 2010

@kveta : ty jsi neměla cévku???? No tak to ti závidím. Kdybych věděla, že to jde domluvit, tak bych jí taky nechtěla!! A za jakou dobu po sekci jsi vstala??

jesse
1. lis 2010

@petrusa34
dakujem pekne za odpoved ;) a to napichovanie je take ako ked dostanes normal injekciu ci horsie? sice kym to urobia asi to tiez trva co ? odmietnutie cievkovania nie je nebezpecne pre dieta? niektore pisu ze odmietli aj klistyr ale moze sa vyskytnut nejaka infekcia a babo bude zavisle na injekciach hned po porode... co je na tom pravdy?

petrusa34
1. lis 2010

@jesse: zavádění cévky je spíš nepříjemné než bolestivé. Musí ti vlastně napíchnout močový měchýř ( přes pochvu ) a pak nafukují takový balónek, který ti tu cévku drží uvnitř, aby nevypadla. Tak právě to nafukování je nepříjemné - já jsem měla pocit, jako kdyby se mi chtělo hrozně moc čurat, ale samozřejmě to nejde!! Je to takovej tlak!!!!! 😖 😖 😖
Ale je to nepříjemný jen do té doby než ti napíchnou tu páteř, pak už nic necítíš a když jsi po porodu a už ti nepůsobí ta spinální anestezie, tak už to taky vůbec nevnímáš, že nějakou cévku máš. To vyndavání potom ( měla jsem jí 24 hod po porodu ) je zase jenom takový tlačení.
Samotní vyndání cévky trvá minutu a zavedení ( asi záleží kdo to zavádí - já měla tu smůlu, že to na mě zkoušela studentka ze zdravotní školy ) u mě trvalo cca 5 minut. Ale myslím, že když to dělá sestra, která to dělá dnes a denně, tak to je během chviličky. Je pravda, že tuhle nepříjemnou zkušenost jsem měla jen při druhé sekci. Možná je to taky tím, že poprvé mi jí pak dělali narychlo, to už jsem měla dlouho ty bolesti ( jak už jsem psala ), tak už jsem ani nevnímala nějakou další bolest.
V žádném případě jsem tě nechtěla strašit ( a ani nikoho jiného ), jen mám pocit, že z té sekce je tohle to nejnepříjemnější. Ale určitě se to dá vydržet a je to 100%tně menší bolest než opravdové porodní stahy ( říkám jen podle mé zkušenosti ).
Jinak si vůbec nedovedu představit, jak by se to praktikovalo bez té cévky, vždyť když ti působí anestézie, tak nevíš, jestli se ti chce... a po porodu zase máš hodně pít ( kvůli laktaci ) a to ale ještě nemůžeš vstát a dojít si sama. Tak já teda nevím, ale i přes tu nepříjemnost bych si jí nechala dát - nedovedu si představit, že bych vstávala ( minimálně těch 20 hodin po porodu jsem chtěla mít klid ) a nebo pořád zvonila na sestru, že chci podat mísu???
Klistýr já jsem neměla ani při jednom porodu, ani mi ho nenabízeli. Holky, který ho měly, tak říkaly, že to není nic hroznýho.
Nějak jsem diskuzi nečetla od začátku, takže mi to uniklo, ale ty čekáš miminko a budeš mít sekci??

jesse
1. lis 2010

@petrusa34

ahojko, nie nenastrasila si ma, ja sa len pytam co clovek moze cakat... nie ja babatko este necakam, ale vela bab okolo mna uz babatko ma a tak sa proste o to zaujimam ... babatko by som uz teoreticky aj mohla mat, mam uz 25 rokov ale zatial este nie su na to podmienky ;) zaujala ma tato tema a citam nazory na nu pretoze aj podla mojho nazoru, ak zena nemusi, preco by sa mala trapit ... zbytocne stresy.... viem ze sekcia nie je tiez nic prijemneho ale ako citam, mamicky to vo vacsine pripadov lepsie znasaju...keby som si mohla vybrat tiez sa pre neho rozhodnem ...

smajka
1. lis 2010

@marulka83 -ahoj. ja som uz tiez raz rodila v uk a bolo to strasne - zial mam len zle spomienky. voda mi ciastocne praskla v stredu a maly sa narodil v sobotu rano. na slovensku by ma nikdy nenechali trapit sa tak dlho.
zial je to pravda - v uk robia cisarske len v akutnych pripadoch ako v mojom, ked pocas porodu to islo od zleho k horsiemu a po dnoch bolestiach som skoncila emerg. cisarom.
teraz sa strasne bojim, lebo v aprili ma to caka opat - ( to sme s manzelom prisahali,, ze v zivote viacej...ha )
v nemocnici som este appoitment nemala - ale caka ma v decembri. budem bojovat o cisara - mala by som byt uprednostnena, lebo uz som jedneho mala, ale nemam to zarucene. zalezi na konzultantovi a na mojom psychickom stave - on rozhodne, ci si vhodna pre cisara. tu sa snazia vsetko prirodnou cestou..
po prvom cisarovi prisla ku mne sestricka po 8 hodinach od operacie a povedala mi - no podme mamicka, treba sa zacat hybat, postav sa - chod si dat sprchu a stiahni si obvazy. sprchuj si na to a pomaly ti to odpadne. keby mas nejake problemy, je tam zvoncek -zazvon. tak som nemala na vyber a musela som urobit ako mi povedala.
ako sok -za sokom. maleho som mala pri sebe od zaciatku - po cely cas v nemocnici, nikto mi ho ani nachvilu nezobral, okrem muzicka ktory chodil kazdy den za nami, kedykolvek mohol. tretiu noc v nemocnici - som poprosila sestricku, ci by maleho nezobrala aspon na 3-4 hodinky, ze by som si chcela pospat - uz som fakt nevladala a musela som jej dat £20, az potom pristala.... 🙂
prepacte, ze som sa tu tak rozpisala, ale pomohlo..
🙂 ked sa na to spetne divam - kaslat na to. - moj maly je to najkrajsie a najlepsie, co sa nam kedy na svete prihodilo a nevymenila by som ho za nic na svete. 🙂
ak nedostanem druheho cisara od NHS - silne rozmyslam nad sukromnou nemockou - zatial nemam ani tucha kolko by ma to stalo....tak uvidime.
ako dlho snazilkujete?

kveta
1. lis 2010

@petrusa34 Vstala som presne 12 hodin po cisaraku... a tych 12 hodin som sa ani nepohla...

kveta
1. lis 2010

@petrusa34 Lezala som a mala som pod sebou misu a do tej som poleziacky mocila....

petrusa34
1. lis 2010

@kveta Tak to jo!!! Říkala jsek si, jak jste to asi praktikovali 🙂 🙂 🙂

@jesse Já jsem taky toho názoru, proč trpět, když se nemusí, ale je pravda, že po normálním porodu jsou ženský asi daleko rychleji fit než po tý sekci. Každopádně, když je jakýkoliv problém ( konec pánevní, vysoký tlak, ... ) tak bych určitě byla pro, aby si to rozhodla i samotná maminka ( samozřejmě po poradě s doktorem ).

marulka83
1. lis 2010

@smajka panecku,tak si si toho presla dost v UK. Ale ,oplatio sa..Ja uz som pomalicky zacala pozerat na sukromne nemocnice a starostlivost,a si predstav,ze sa to da aj kombinovat s NHS. Uvidime,ze ake budu ceny 😉)
My sa zatial snazime 😉

anieli_1
21. lis 2010

ahojte nasla som zaujimavy clanok o cisarskom
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2616/vy...

usiko
21. lis 2010

jednoznacne cisarsky...ja som ho mala teraz a bola to malina...ja som slaby jedinec, mam velmi nizko prah bolesti a ine fobie 🙂 takze inu variantu som ani nezvazovala... 😎

mandarinka85
21. lis 2010

Ahoj dievcata som v 33 tyzdni a chcela by som sa opytat ci mate nejaka skusenost aj s normalnym porodom aj s cisarskym a viete to porovnat....ja sice vydrzim dost ale na normalny porod si netrufam ale zasa bojim sa tych bolesti po cisarskom.daju vam nejaku infuzku ze tie bolesti vobec necitite?kedy to zacne boliet?dakujem

alzbeta.hod
22. lis 2010

@mandarinka85 Normální porod jsem neměla možnost zažít ale porodní bolesti ano až až... po císaři mě bolelo akorát vstávání z postele a otáčení v noci na posteli. Ale dalo se to. dávali mi čípky na bolest ale snažila jsem se vydržet co nejdéle. A po operaci mi dali do kapačky neco na bolest takže jsem to necítila když to přišlo k sobě. Do druhého jdu na 100% ale i tak mám strach z normálního porodu, klidně bych šla zas na císaře. Škoda že si nemůžeme vybrat.

alzbeta.hod
22. lis 2010

@kveta souhlasím... první vstávání po sekci je hrůza ale dá se to vydržet. já odmítla čípek na bolest a taky jsem to přežila. Nejhorší snad byla ta cévka, zavedení i vyndání bylo stejně nepříjemný, hrozně mě to štípalo a to i při močení. JInak jsem nic strašnýho nezažila ani ta injekce do páteře nebyla tak strašná jak jsem si myslela. Proti kontrakcím pohoda... ty jsem si teda užila, naštěstí ne dlouho.

mandarinka85
22. lis 2010

@alzbeta.hod dakujem🙂a preco ta nechali v bolestiach a rozhodli sa nakoniec pre cisarsky?..takze vravis ze po cisarskom to menej boli ako porodne bolesti?🙂

alzbeta.hod
22. lis 2010

no mě po císaři v porovnání s kontrakcemi nic nebylo. No nechali mě rodit normálně, stále jen kontroly. Nakonec řekli rychle na sál, že ozvy nejsou v pořádku. No a tam mi hodný doktor píchl vodu, zjistil že už je zkalená a malá se neozývá. NAvíc já se neotevírala ani po oxytocinu a tak šup na císaře ať je malá venku co nejdřív. Ale fakt jamnile píchl vodu, bylo to k nevydržení. Neznám větší bolest. Ale je to u každé jinak takže si to neber osobně.

miriamkac
22. lis 2010

@mandarinka85 ja to viem porovnat, mala som aj normalny porod aj cisarsky rez. Ber to ako moj nazor: radsej trikrat rodit normalne ako jeden cisarsky. Po normalnom porode 2 hodiny som sama nabehla do sprchy, na wcko to znamena, ze si schopna zobrat deco do narucia a bez problemov skusat prikladat....po cisarskom...tazko, cely jeden den si v posteli a potom to prve vstavanie....au...sice ked to rozchodis, frcis. Ked to porovnam podla bolesti dalo sa zvladnut vsetko, ale ty potrebujes vypadnut z porodnice fit a co najskor, takze keby som mala na vyber, rodim prirodzene. Drzim palce...

mandarinka85
22. lis 2010

@miriamkac 🙂dakujem..len ja sa bojim toho ye si odtrpim bolesti roztrham sa a nakoniec mi spravia sekciu...potom to bude horsie...aj dolu aj brucho☹.. a kedye mam uzku panvu je to dost mozne☹...a ta vaha mimca sa neda tak odhadnut...kamoska nedavno rodila povedali jej ze bude mat 3,5kila nechali ju trapit sa dva dni a cela sa dotrhala....maly mal 4300 gramov🙂a zasa nechcem aby ho tahali niecim von...sa bojim ze by mu ublizili...

miriamkac
22. lis 2010

@mandarinka85 myslim, že by ti nepomohla žiadna odpoved. 😅 Jedna rada: zbav sa tych ciernych myslienok, upriam svoju pozornost na veci, ktore su teraz dolezite (vybava pre mimco, kocik, kozmetika) a hlavne oddychuj, lebo za par tyzdnov nebudes mat kedy oddychovat. A zacni sa tesit, lebo potesenie z babatka ta rychlo zbavi akychkolvek bolesti, ci porodnych, alebo poporodnych.
Drzim palce

mandarinka85
22. lis 2010

@miriamkac Dakujem zlata si...ved hej to je asi individualne a treba si obe zazit...lebo kazda tu bolest citi inak...no zatial ma to aj tak taha k cisarskemu......a ty sa este chystas mat nejake mimco?🙂

hanysek.hanysek
22. lis 2010

Ahoj holky, chci se zeptat, kdyz jsem po prvnim porodu po cisari, lze si zazadat i u druheho porodu,ze chci rodit cisarem, i kdyz neni duvod? diky

ikarkulka
22. lis 2010

rodila jsem 16 hodin, pak následoval císař.
taky mám nízký práh bolesti, od malička jsem posera, ale příroda to má dobře zařízený, celý těhotenství jsem se na porod těšila, vůbec jsem se ho nebála, strach přešel.
bolesti jsem měla, ale dalo se to krásně vydržet, nic hroznýho.

klidně bych rodila ještě dýl, než císař. samotný zákrok nebolí, jen je to nepříjemné. a to zejména psychicky.
i když ty, které si toho císaře bez mrknutí oka nechají naplánovat na vlastní žádost, tak u nich asi ta psychická bolest nenastane, protože o tom asi takhle neuvažují.
následná rekonvalescence nic moc. ano, člověk se postaví, chodí, funguje. protože musí. není to nic, co by se nedalo zvládnout. ale o spaní na boku nebo na břiše se mi mohlo ještě asi měsíc jen zdát, dojít si na záchod (i na malou) byl dost problém, ohnout se pro spadlou věci v prvních dnech nemožné, vůbec zvednout se z postele, když malý začal brečet... o jizvě už naštěstí nevím (3 měsíce po), ale vždy před ms mě trochu bolí. spodek břicha jako by nebyl můj, cítím ho jako umrtvený. břicho se mi pořádně nezatáhlo a buhví jestli se kdy zatáhne.
nekojím.

pokud to je akutní císař, kdy přirozený porod není možný, hrozí komplikace apod., tak beze všeho. ale plánovaný? 😖

miriamkac
22. lis 2010

@hanysek.hanysek závisí na tom, aký máš časový odstup od jednotlivých pôrodov, ale vacsinou ked más prvý cisarsky, ides aj druhý cisarskym....závisí od okolností

@mandarinka85 my sme skoncili...aspon dufam, na dnesnu dobu tri deti....je akurat moc 😝 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru