Císařský řez - plánovaný, neplánovaný, pocity a reakce

hohe
21. únor 2013

Ahoj,

založila jsem tuto diskuzi, protože se mě týká a vím, že spousty z Vás taky. Mám plánovaný CS na 11.3. - ano chtěla jsem sice přirozený porod, ale nehroutím se z toho, beru to, jak to je. Anička je zatím koncem pánevním (vím, někteří řeknou, že se může otočit - ale podle statistik to už jsou pouze výjimky potvrzující pravidlo). Ve svých blízkých mám oporu, ale co mě zarazila jedna reakce z mého okolí. Bylo mi doslova řečeno - No ty si to pěkně usnadňuješ teda. Měla by sis užít pěkně porodní bolesti a komplikace jako já. Holky myslela jsem, že té osobě normálně jednu ubalím - nehledě na to, že císař, je pro maminku horší než přirozený porod... tak jsem ji vysvětlila, že si opravdu mimčo nevyzvednu s průkazkou u okýnka v porodce a ona docela koukala... naštvala mě neskutečně - rozdýchala jsem to asi 3 dny... Už jsem psala článek - Císařský řez, také porod...

Pojďme se podpořit, povykládat i o pocitech, starostech a strachu... také jsou vítány maminky, u kterých CS již proběhl... a nezapomeňte, miminko přivedeme na svět tak jako tak... Nosily jsme ho pod srdcem... a to, že porod proběhl trochu jinak neznamená, že jsem horší nebo že si mimčo méně zasloužíme. 🙂

llluckaaa
21. únor 2013

@spaghi Třeba ani nemusíš. Jak daleko bydlíš od porodnice, kam chceš jet? Já 25 km a ještě jsem v jiném okresu, takže kdybych volala záchranku, vezla by mě do porodnice někam jinam. Já se docela bála, že se mi porod spustí dřív a já nebudu vědět, co dělat (když jsem doma s prckem, manžel v práci, rodina daleko,...)

aronek
21. únor 2013

Ahoj, mám obě děti akutním císařem. První v celkové anestezii a hrůza, druhý ve spinální a supr. Nechtěla jsem ani jeden, ale kluci nechtěli ven a ztrácely se jim ozvy. Ráda bych třetí dítko a prý to bude plánovaný císař 😒 Každopádně pokud bude jako ten druhý tak to zvládnu v poho 😉

dezyre
21. únor 2013

@hohe Ahoj, prvně musím napsat, že ti držím pěsti, aby ti císař dopadl co nejlépe. Pro mě to začíná být taky docela aktuální téma, protože malej v bříšku se strašně točí a aktuálně je už pár dní opět koncem pánevním. Podle doktora nemusím mít strach, že má ještě dost místa na otočení - jenže náš "prcek" měl v 31tt váhový odhad 1800 - 2200 g, takže začínám mít strach, jak se tam zvládne otočit. Ale ještě pár týdnů naštěstí čas máme, na to, aby se chlapeček umoudřil 😅 Já mám strašný strach z operace a císařského řezu, první porod jsem neměla žádný med - malej se narodil za pomocí kleští, ale není to nic proti tomu jak strašně se bojím toho, že mě nechají rodit nedejbože konec pánevní přirozeně a stejně tak se bojím císaře. Myslím, že té dobré duši, co ti nakukala jak si to ulehčuješ by měl někdo rozříznout a zašít břicho, aby viděla, jak je to příjemné..

spaghi
21. únor 2013

@llluckaaa no kdyz jsme jeli v noci, tak jsme tam byli cca za 15-20 minut, ve spicce nevim nevim 🙂 bydlime s manzelovo rodicema v jednom dome a manzel je z prace za 10 minut v pripade nouze doma, takze o dojezd strach nemam, prinejhorsim bych jela do Motola, to mame pres kopec 🙂

petulka22
21. únor 2013

Ahoj, já měla plánovaný SC, malý byl koncem pánevním.. o přirozeném porodu jsem v této situaci ani neuvažovala, ani to naštěstí nikdo nenavrhoval. Nešla bych ani na manuální přetočení, prý ta mimča ví, proč jsou hlavičkou nahoru - může být někde omotaná pupeční šňůra apod. Proběhlo to u mě v celkové anestezii, spinálu jsem se bála, že něco ucítím. Samotný SC v pohodě, bez komplikací, horší byla ta bolest potom.. kdybych si mohla vybrat, tak určitě rodím raději přirozeně. Mamči v porodnici byly většinou po přirozeném porodu druhý den fit, já s jizvou pěkně trpěla, pálilo to a bolelo, chodila jsem v předklonu... Čtvrtý den jsme šli domů a starat se o mimčo se sešitým břichem teda nic moc. Nemyslím, že by to byl nějaký "méněcenný" porod. Holky, které to čeká, moc vám držím pěstičky, aby bylo vše bez komplikací a v pohodě.🙂

simoch
21. únor 2013

ahoj všem,já měla první porod přirozenej,ukončen zvonem(nevím jak se to odborně píše/malej byl na mě moc velkej,hodně mě natrhl,byla jsem hodně šitá,sedět byl nadlidský výkon a vše kolem taky.Druhý porod akutní císař v celkové narkóze,sice chyběl ten první kontakt s mimíškem,ale i přes rozřezane břicho mi bylo líp než po prvním porodu.Myslím,že je to hodně individuální,každá jsme jiná.Holky ať to všem dopadne jakkoliv,nejdůležitější je zdraví mimíšej a Vaše.Hodně štěstí všem.

natama
22. únor 2013

@mishule78 kam si jdes domluvit CS? jsem prekvapena ze pises, ze v Praze VBAC nepodporuji. V Motole rozhodne ano, tam jsem ani na vyber na rozdil od Podoli nedostala a automaticky se predpoklada prirozeny porod, pokud nejsou zadne komplikace. Stejne tak i v nekterych dalsich porodnicich, ani Apolinar nema problem...
Jinak pokud si jdes domluvit CS uz se i v nekterych da domluvit bonding i po sekci, dela to treba Pribram, od Prahy kousicek a registraci nepotrebujes, byla jsem tam moc spokojena. Mam i info od dr. z Apolinare, ze i tam to jde, pokud si o to reknes, hned po vyndani "kuzi na kuzi" na hrudnik 🙂 Kazdopadne stoji za to se zkusit zeptat. A pridavam pekne video, jak pekne to muze probehnout.

https://www.youtube.com/watch?v=m5RIcaK98Yg
natama
22. únor 2013

@mishule78 pardooon, ty uz mas vlastne dve deti, jsem to prehlidla. to je v Praze pak urcite nedoporucuji, to bys musela trochu popojet 🙂

natama
22. únor 2013

a jeste abych pripojila svoji zkusenost 🙂
prvni byl planovany CS kvuli KP ve spinalu. Vsechno bylo ok, az na tu bolest po, to, ze jsem nemela na JIP maleho u sebe, ze jsem netusila, ze nekde se da alespon domluvit bonding a podobne, to me zpetne dost mrzi. Taky to, ze se nepockalo na zacatek porodu a pak teprve by se delal CS, aby sel malej ven v dobu, kdy je pro nej opravdu ta nejvhodnejci a ne v 38tt kdy to k porodu vubec nebylo. I to se v nekterych porodnicich dela. Pry je to pak i priznivejsi pro dalsi porod, muze se lepe rozjet... Jizva se mi hojila v poradku, zadne problemy, nic. V druhem tehotenstvi sem ji ale mela tenkou a kvuli tomu byl dalsi cisar. Opet ve spinale, napichovani bylo silene dlouhy, neslo jim to, strasne to bolelo, vystrelovalo do nohou, myslela sem, ze uz snad nikdy nebudu chodit. Pak uz ale dobry, bohuzel jsem netusila, ze by sel domluvit ten bonding :/ byla jsem tak nadsena, ze pak nepujdu na JIP, ale na normalni pokoj a ze je volny nadstandart a bude tam moct bejt manzel a starat se o malyho, nez budu moct ja. I tam jsem ale byla samozrejme neustale sledovana a kontrolovana. Na sale mi ho tedy dali po osetreni uz zabaleneho na chvili, pak ho chteli mit asi na hodinu na sledovani u sebe a pak uz ho manzel privezl a od te doby jsem ho mela na hrudniku a chrupkali jsme spolu. Prebaloval a podobne manzel a zas mi ho pak dal zase zpatky. Tak jsem rada alespon za to, ale nejak mi ten prvni kontakt "skin to skin" chybi.
S prvni sekci jsem ani nejak nemela po psychicke strance problem s tou druhou uz jo a zpetne bych si i tu prvni asi vic rozmyslela a zkousela maleho ruznejma zpusobama primet aby se otocil, prave kvuli problemum s jizvou na deloze o ketrych se mi nikdo nezminil, ze muzou nastat a ze je to pak problem pro dalsi tehotenstvi :///

lrg
22. únor 2013

Hele co lidi někdy vypustí za řeči, to jeden kouká. Dostala mě dokonce i moje skvělá mamka, když mi doktor řekl, ať už se moc nepřejídám a nejím sladké, abych mimčo tou svou pidi pánví byla schopná vyprdnout, tak máma to okomentovala, že si to dneska ti doktoři ulehčují co? ........................ COŽE? Snad největší ulehčení pro mě, oni ho za mě tlačit nebudou. Tak jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo to přejít.
Bůhví co se té tvé známe honilo v šišce, nevím, proč by sis musela vytrpět bolesti a komplikace jen proto, že ona je měla. Neřeš, buď ráda, že nemáš žádné větší komplikace a budeš mít brzy miminko u sebe a je jedno jakou cestou.

michaela_2
22. únor 2013

@natama ahojky malá byla také koncem pánevním a já se do poslední chvilky snažila přimět ji aby se otočila. Jedna doktorka mi řekla, že by byla pro, abych zkusila odrodit i tak normálně, pokud se porod rozběhne do termínu ( přenášet tě prý s KP nenechají - na to mohu říct pouze HA HA). Tak jsem pro změnu zase zkoušela od 39. týdne rozběhnout porod ( teplá koupel, maličko červeného vína a znásilnění manžela 🙂. Malá se narodila císařem den po údajném termínu, místo necelých 3kg které jim odhadem vyšly na ultrazvuku měla přes 3,50 a první co bylo když ji uviděl dětský primář - že tohle dítě je nejméně dva týdny přenášené a kdo krucinál určoval termín když byla KP...........měla už úplně přerostlé nehtíčky. Jelikož já sama měřím 160cm, v den porodu jsem vážila 55kg ( přibrala jsem 8 v těhotenství) a pánev mám tím pádem taky úzkou, tak vždy když na to vzpomenu děkuju za to, že malá měla dost rozumu a naprosto ignorovala moje pokusy a vydržela v bříšku tak dlouho. Jako zadečkem napřed a takhle velkou a přenášenou bych jí rodila fakt těžko.

natama
22. únor 2013

@michaela_2 tak to mam jeste o 1 cm min a na vaze jsme zacinaly stejne 🙂 akorat ja pribrala 22kg 😀 a malej mel 9 dni pred terminem, myslim jako po CS 3,4 kg. UTZ odhadum tedy moc neverim, jedinej kdo urcil vahu spravne byl primar podle pohmatu a zkusena PA taky pohmatem 🙂 a je jasny, ze pokud to k porodu pripravene stejne neni, tak nic nepomuze. Ja spis lituju, ze jsem se nesnazila vic ho nejak primet k tomu otoceni. moc rada bych hodne deti, ale takhle to bohuzel nejde. Jinak k porodu KP mi porodnik rekl, ze by se toho nebal se zkusenym starsim dr. ktery to zna a mnohokrat rodil a dokaze vcas rozpoznat, jestli by mohl nastat problem. Jet rodit napr. do Podoli KP, ze je obrovsky riziko, protoze to ti mlady doktori neznaj a maximalne to videli.
No to uz se dostavame mimo tema no. Jen jsem chtela napsat, ze hrozi i riziko, ze nebudou mozna dalsi tehotenstvi kvuli jizve na deloze a na to obvykle nikdo neupozornuje. A ze kdyz uz CS je uz i u nas mozne to prozit temer tak, jako v tom videu, coz je urcite, mnohem prijemnejsi jak pro mamu, tak pro mimonko a urcite hodne prinosne na rozdil od obvykle separace po CS.

kubita
22. únor 2013

@hohe Sice jsem ještě nerodila a čeká mě to poprvé až v září, ale určitě mi nepřijde, že by CS byla jednodušší varianta. Je to větší záhul pro ženu, dítě a navíc, jak jsi zmiňovala, není to přirozený porod. Ta tvoje známá, ta už rodila tak i tak, že to může porovnat?

mvkoty
22. únor 2013

@hohe já jsem měla druhý porod od začátku těhotenství psaný jako sekce....je to díky úrazu pánve který jsem měla před 8lety. Ortoped díky špatně srostlé pánvi rozhodl, že musím rodit už jedině sekcí.
Celé těhotenství jsem tajně doufala, že nějakým zázrakem budu moc rodit normálně. Bohužel se tak nestalo a jak se mi blížil Tp byla jsem čím dál víc nervoznější. V porodnicimi naplánovali sekci 4dny před TP, jsem si říkala, že to ani náhodou nevydtžím....no dva dny před TP jsem byla ještě v poradně, dostala jsem injekci a prášky na doma a k nim instrukce. No a samo že jsem nevydržela, odpoledne den před nástupem na sekci jsem začala rodit, ale nic hrozného kontrkce po 15minutách pohodička. Večer když jsem si měla píchnout injekci do svalu jsem měla kontrakce asi po10 minutách a můj strach byl nepopsatelný. Manžel chtěl být u porodu a tak chtěla abych volala do porodnice jestli injekci mám píchnout nebo přijet. Já ze strach, že mi budou píchat do páteře jsem místo na porodní sál volala do poradny kde nikdo samo nebyl, taky co by tam dělal v 9večer. No tak jsme injekci píchli a za chvíli se porod rozjel. No v jedenáct večer už jsem byla v porodnici a dr mi oznámil, že musím pod celkovou narkozu díky té injekci, že po ní může být epidural až po 12hodinách nejdřív.....spadl mi obrovský balvan ze srdce, jen mi najednou byl strašně líto a smutno z toho že manžel nebude u porodu. No ale byl na chodbě a počkal si namaličkou. A já naprosto v pohodě, malá se narodila v 0:27 a já v 11dopolko byla už na normálním pokoji. Vika se narodila v noci ze čtvrtka na pátek a v pondělí jsem šla už domů 🙂 Teď se snažíme o třetí mimi a vím, že tentokrát ten porod zvládnu za každou cenu s epidurálem. Takže si vyzkouším všechny varianty porodu, první dítko mám normálně vaginálně....a pro srovnání po císaři jsem na tom byla o trochu lépe ikdyž mě pobolívala jizva a nesměla jsem nic težkého zvedat.

ratatooy
22. únor 2013

ahoj,tak už je to dávno co sem zde psala a mela obavy z prvniho CS ale byla to pohoda vše je hlavně v hlavě,přestala sem se bát,naladila se na zprávnou vlnu a bylo to jak na poslední dovolený,a doufám že i po druhy pujdem CS

hohe
autor
22. únor 2013

@kubita právě že ne... ona měla těžký porod... je drobná a malej měl 4 kg... byla hodně potrhaná, na kyslíku...

cajomilka
22. únor 2013

@skendy Taky jsem měla v Podolí akutní SC kvůli špatným ozvám miminka, probíhalo to stejně s tím rozdílem, že manžel to nestinul 😢 Jinak rekonvalescence v pohodě, téměř bez bolesti, takže tohohle bych se podruhé už nebála. Zato psychicky jsem se s tím dlouho nemohla srovnat, byla jsem totiž na SC naprosto nepřipravená, zkrátka šok, paní doc. mi to oznámila a za 15 min. byla malá venku... Za sebe vnímám velký rozdíl mezi plánovaným a akutním řezem. Kdyby bylo nutné rodit císařem i podruhé, nebránila bych se tomu, už vím, do čeho bych šla.

mishule78
22. únor 2013

@natama ahoj no v Podoli budu rodit a dneska jsem se domlouvala s Dr a rekl ze pokud nenastane porod do 4h po zacatku kontrakci tak se jde na CS...........a jelikoz jsem po CS tak by toto bylo jako prvni porod..........no zkratka mi doporucil CS ☹

natama
22. únor 2013

@mishule78 Podoli muj gynekolog shrnul tak, ze tam radi rezou :/ ale i co vim i z jinych diskuzi tady, tak i tam nektere rodily po CS prirozene a rozhodne to nemuselo byt do 4 hodin.
v meme pripade zase byl dr. v Podoli strasne zaskoceny, ze bych chtela prirozene, kdyz uz mam to bricho jednou stejne rozrizly a riskovala tak povolene panevni dno a dobrovolne si zvysovala riziko inkontinence 😅
drzim palce, at se krasne hojis! 🙂

luciina
22. únor 2013

Taky jsem mela planovany CS kvuli KP. A z me zkusenosti to bylo temer bezbolesne. Bylo divne vedet kdy to bude a po prijezdu do porodky jsem se trepala strachy. Je mi lito, ze jsem nezazila prir.porod, ale i tak to byl krasny omkamzik, byla jsem pri vedomi. A tedy si jako menecenna nepripadam!!!!

cajomilka
22. únor 2013

@natama Taky jsem se setkala s názorem, že v Podolí je císař hodně oblíbenej. Na druhou stranu jsem se teď setkala s paní, která měla hodně těžký přirozený porod v Motole, chlapeček byl hodně velkej a museli ho pak křísit a pak dlouho docházeli na neurologii a cvičili Vojtovku... Říkala jsem si, než něco takovýho, tak radši znova SC. Jsem asi srab, ale jednou už jsem SC bez problémů zvládla, měla jsem sice pocit, jako bych ve skutečnosti nerodila, ale teď po roce už je mi to úplně jedno, hlavně že je jsme obě v pořádku 🙂

natama
22. únor 2013

@cajomilka tak to ja jsem samozrejme taky rada. I jsem mela hojeni uplne v pohode, zadne problemy, byla jsem rychle ok po obou sekcich. v druhem tehu jsem ani zadne problemy s jizvou nemela, vubec nebolela, netahla, nic... jen se nakonec ukazalo, ze je proste tenka a pro dalsi tehu je to problem.

natalie77
22. únor 2013

Myslím, že možná je v Podolí více císařských řezů, ale ne, že by to dělali rádi nebo si ulehčili práci, ale protože je v Podolí více komplikovaných porodů a riziových pacientek. Mají nejlepší neonatologii v ČR, takže tam rodí pacientky s vícečetně těhotné, kde porod většinou končí císařem.
Nejsem zaměstnanec Podolí, ale pacientka, která tam má za sebou 4 operace dělohy a císařský řez....a klobouk dolů.
Když pro vás pojede sanitka a budete mít komplikace, vezou vás do Podoí nebo k Apolináři, když v malé porodnici porodíte hodně předčasně, dítě převezou do Podolí nebo k Apolináři.....
Díky za takovou porodnici a mrzí mě, že se to tak paušalizuje... 😉 .
Je to jedna teta povídala, bylo by fajn se podívat na statistiky a vědět, kolik životů díky tomu, že neriskovali zachránili....
Tohle není psáno ve zlém, jen bych byla ráda, kdyby se někdo nad tím zamyslel a nepsal hlouposti 😉 .

natama
22. únor 2013

@natalie77 s tim, co pises rozhodne souhlasim, to jim urcite neupiram. je ale i fakt, ze nektere porody v Podoli ukonci CS a v jine porodnici i u toho Apolinare napr. ten cisar nakonec neudelaji. i jen ze sveho okoli vim, ze v Podoli je neco indikace k CS a staci popojet "o porodnici vedle" a tam uz to jako indikaci nevidi a i tak to dopadlo dobre, takze by to nekolikrat byl cisar uplne zbytecny a zbytecne dalsi komplikace do dalsiho tehotenstvi...

cajomilka
22. únor 2013

@natalie77
@natama
Souhlasím s vámi oběma, můj porod císařem podle mě patřil k těm, co by v jiné porodnici nejdřív vyvolávali a pak teprve případně zvolili SC. Jenže já přenášela a malá byla v bříšku líná a furt spinkala... Pak byla samozřejmě naprosto v pořádku.

boroovka
8. bře 2013

Dnes sem dostala papir na ocnim s doporucenim na CS...sem z toho trochu rozpacita,protoze se toho bojim vic,jak normalniho porodu...nikdy jsem nemela zadnou vetsi jizvu... Samozrejme,ze nejhlavnejsi je ten muj malej uzlicek, takze lepsi 'ohrozit' vic me, nez jeho...ale mam z CS strach... A to vic jak z porodu...

hohe
autor
3. dub 2013

@boroovka pokud budeš mít SC není to tragédie... hlavně myslet pozitivně... já už to mám za sebou... pokud si o tom budeš chtít popovídat nebo mít nějaký dotaz napiš do IP... jinak mám článek o tom, jak to u mě probíhalo 🙂

rendamat
3. dub 2013

Já mám oba kluky císařem,druhého jsem rodila teď 13.3. a hrůza.Ten první byl docela v poho,voda mi praskla o půlnoci a rodila jsem až 15.30. odpoledne,protože se mi zastavil porod.Takže to bylo neplánované.Ten druhý to byl horor,už měsíc před TP jsem žádala doktory o vyvolání,protože jsem měla velké množství plodovky a bylo mi už hodně zle,ale znáte doktory,mimi je prý v pořádku a to že já už nemůžu dýchat a mám velké zdrav.komlikace nikoho nezajímalo.Takže jsem vydržela až do března,ale malej se mi pořád otáčel nožkama dolů,takže už jsem musela doktory seřvat a pak to šlo.Bohužel jsem nebyla opět vůbec otevřená,takže plodovka nešla píchnout,takže plánovaný císař.Ale potom to byla hrůza,jizvu jsem měla větší,dva dreny,museli mi dát transúzy,no hrůza.Ale měla jsem na výběr:celkovou ans.nebo epid.já si vybrala celkovou.Pro mě to bylo lepší,prcka mi sestřičky hned po porodu vyfotily,takže jsem o to nepřišla.

carolb
8. dub 2013

Taky pridam par otázek 🙂
Cekam miminko v cervnu. Nyní jsem na rizikovem a jen lezim, pac mam brisko stále dole. Je to hodne ovlivneno mou vahou (44 kg) a Crohnovou chorobou. Mam doporučenou plánovanou sekci. Vim, ze to bde pro me lepsi.
Chci se, ale optat, jak je to s plodovou vodou? A co si mam vzit s sebou do porodnice

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru