Císařský řez - plánovaný, neplánovaný, pocity a reakce

hohe
21. únor 2013

Ahoj,

založila jsem tuto diskuzi, protože se mě týká a vím, že spousty z Vás taky. Mám plánovaný CS na 11.3. - ano chtěla jsem sice přirozený porod, ale nehroutím se z toho, beru to, jak to je. Anička je zatím koncem pánevním (vím, někteří řeknou, že se může otočit - ale podle statistik to už jsou pouze výjimky potvrzující pravidlo). Ve svých blízkých mám oporu, ale co mě zarazila jedna reakce z mého okolí. Bylo mi doslova řečeno - No ty si to pěkně usnadňuješ teda. Měla by sis užít pěkně porodní bolesti a komplikace jako já. Holky myslela jsem, že té osobě normálně jednu ubalím - nehledě na to, že císař, je pro maminku horší než přirozený porod... tak jsem ji vysvětlila, že si opravdu mimčo nevyzvednu s průkazkou u okýnka v porodce a ona docela koukala... naštvala mě neskutečně - rozdýchala jsem to asi 3 dny... Už jsem psala článek - Císařský řez, také porod...

Pojďme se podpořit, povykládat i o pocitech, starostech a strachu... také jsou vítány maminky, u kterých CS již proběhl... a nezapomeňte, miminko přivedeme na svět tak jako tak... Nosily jsme ho pod srdcem... a to, že porod proběhl trochu jinak neznamená, že jsem horší nebo že si mimčo méně zasloužíme. 🙂

mishule78
21. únor 2013

Ahoj, CS je operace a docela velka, ja uz ji podstoupila a ty komplikace co jsme mela po te nikomu nepreji, tudiz preferuji prir.porod, ale buhuzel v Pze VBACnepodporuji............. ☹ tudiz zitra s ejdu domluvit na CS. CS ma daleko vice komlikaci a ne nadarmo se prir.porod jmenuje PRIROZENY 🙂

monikabie
21. únor 2013

No já teda rodila první dítě akutním císařem a teda nic moc. Někdo je fit hned po probraní z narkozy já nic moc🙂 A druhý mi naplánovali a do toho bych šla klidně znova. Ve spinále, pokecala jsem si s dr a sestrama, malého mi hned ukázali a fungovala jsem hned jak mi dovolili vstát. A teda ta co Ti řekla že si to usnadnuješ by potřebovala zažít takový akutní císař co já. Já nejsem schopna rodizt normálně, nicméně mám 2 krásné zdravé děti a že jsou císařem ? Hlavně že jsme v pořádku🙂

smudlinka10
21. únor 2013

Akutní císař, spinál. anestezie a byl to super zážitek!! Moc jsem se toho bála a šla bych do toho znovu, i přes nadváhu jsem se rychle zahojila, jizva ukázková ale to bude asi tím, že mám za sebou několik operací, tak už jsem věděla, že na sebe musím být tvrdá. Malá se narodila 14:48 a ráno už jsem lítala jak blesk. Dřív mě nechtěli nechat 😀

hohe
autor
21. únor 2013

@mishule78
@monikabie

Taky mi přišlo, že ta osoba byla trochu hodně mimo... 😉

hohe
autor
21. únor 2013

@mishule78 doufám, že ti to dobře dopadne, budu držet pěsti! 🙂

kettynka1234
21. únor 2013

Ahojky, 2x jsem rodila přirozeně a 1x císařem dvojčátka ( špatné polohy) Děti měli každý 2900 a 49 a 50cm Říkala jsem si, že císař je bezbolestný porod. Prd. Bolí to pak 🙂 Císaře mi naplánoval primář a brala jsem to v pohodě. Ale ten den, co jsem nastoupila do nemocnice to na mě dolehlo ( nešlo to uklidnit se. Brečela jsem a myslela jsem na vše. V den raní operace jsem byla opět uřvaná až na sál. Pak jsem se uklidnila a když vytákli malou, začala jsem radostí a pak vytáhli malého a zase radostí 🙂 Byla jsem ráda, že vidím, že jsou oba v pořádku. Během císaře mi lítal tlak, bušilo mi srdce, bylo mi špatně,.... druhý den jsem měla jít na wc a jít se umýt 🙂 Bolelo to, ale šlo to ( sice pomalu a dlouho, ale šlo). Rodila jsem v pátek a v neděli jsem již skákala kolem miminek sama 🙂 Dvojčátka mají už 15 měsíců. Nemyslím si, že je císařem maminka o něco ochozená. Tak či tak přivede na svět děťátko. A je to zážitek ho vidět.

hohe
autor
21. únor 2013

@smudlinka10
@kettynka1234 doufám, že díky Vaším příspěvkům se maminky, co se cítí trochu méněcenně uklidní 🙂

skendy
21. únor 2013

Ahoj.Také mám za sebou císaře.Porod mi 3 dny vyvolávaly a po bolestech jsem stejnak skončila na sále.Musím se přiznat ,že pro mě to také tak strašné nebylo.Rodila jsem v Praze v Podolí.Spinál anes. malá byla za 15 min. venku.Hned mi jí ukázaly a pak dokonce i přiložili k prsu a nechali me několik min s ní.Jinak zahojila jsem se super.Vůbec o tom nevím a musím říct ,že strie jsou mnohem horší než nějaká jizva!!!! 😀 Jsem tedy jedna z těch šťastnějších co to měli v poho a stěžovat si nemohu.Max na to ,že se pak musí na jipku a malou my jen nosily prvních 24hod jen na kojení a člověk nemohl s manželem prožít tu první radost.

mishule78
21. únor 2013

@hohe dekuji:o) a neboj vse bude ok a nebudes se citit menecenna, max pokud manzelovi to nebude lito, z enebude u porodu.........

ashlee
21. únor 2013

měla jsem akutni cisař a boužel jsem po cisaři měla komplikace,měla jsem hlubokou žilní trombozu- ve stehně v žile jsem měla 2 krevni sraženiny-mohla jsem mit embolii kdyby se sraženina utrhla.To jsem naštěsti nemela.rok jsem musela ředit krev a 2,5tydne jsem byla na interne bez maleho.o syna se staral manžel.
ted doufam že budu rodit přirozene.

sorini2
21. únor 2013

Pěkný večer všem tady. Já mám za sebou taky CS, plánován, malá byla koncem pánevním. Od pondělí kdy jsem věděla, že mě ve čtvrtek čeká, jsem nespala. Měla jsem obavy, noc před tím jsem vůbec nezamhouřila oka. Ráno jsem byla K.O. nakonec jsem vše zvládla, CS probíhal v lokální anestezii.Byla jsem ráda ,že jsem děti hned viděla.Šití si teda moc nepamatuji, napůl jsem ho prospala.. Celý den jsem strávila na JIP, večer mě tři sestry vedli do sprchy, já jen stála a ony mě umývali. velice nepříjemný pocit, jsem si připadala jak zbavená všeho.. Ráno jsem již sprchu dala s jednou sestrou a odpoledne jsem skákala po posteli. a dnes mi po posteli skáčou skoro 19ti měsíční dvojčátka.
Já osobně si myslím, že ať přivedeme své zlatička na svět přirozeně a nebo CS, na tom nic se nic nemění. Ano u přirozeného porodu, si vytrpíme bolesti někdo hodinu, někdo i dva - tři dny, ale s císařem je to stejné, je to přece jen břišní operace, může se stát cokoli, a kde je řečeno, že se jizva zahojí pěkně. Mě osobně se zahojila pěkně, ale znám maminku a ne jednu, která ještě měsíc po CS měla s jizvou problémy..
A říct mi někdo že bych si měla užít porodní bolesti, pardon, ale nakopala bych ji do zadnice..

sorini2
21. únor 2013

@hohe a co se týče manžela u porodu, pokud se jedná o CS. každá porodnice to má jiné, třeba se na to pořádně zeptat.. Já jsem taky nevěděla, ale kdybych věděla (rodil, teda CS prováděl primář) a domluvila se sním tak manžel mohl být u mě, jen u hlavy, za poplatek, jaký se platí u přirozeného porodu. Dodnes toho lituji, že jsem to nevěděla, mohla jsem mít pěkné neopakovatelné fotečky..a hlavně velkou oporu u sebe..

natalie77
21. únor 2013

@hohe Kašli na to...
Také mám po císaři...a musím říct, že já s tím byla smířená...člověk má jiné představy, ale prostě já měla CS indikovaný kvůli možné ruptuře dělohy (byla jsem po operaci dělohy)....no a nejvíce mě deptaly ty matky, co chtěly vše přirozeně...viz moje spolupacientka na pokoji v Podolí (tři týdny jsem tam s ní ležela na rizikovém).
Ona čekala dvojčata a stejně jako já jí porod zastavovali jí ve 26tt mě ve 30.tt.
Byla jsem na kapačkách, v červenci při tropických teplotách....pořád mluvila o přirozeném porodu dvojčat a jak to chce hlavně přirozeně, a že to je dneska vše proti přírodě atd...no občas jsem volala domů s brekem, my měli malého vymodleného, takže kdyby mi ho chtěli tahat třeba z ramene 😉 , tak budu šťastná, že bude na světe a zdravý.
No a druhý případ, když mě přivezli z JIPky na šestinedělí, tam byla paní a když viděla, jak se vleču...tak říkala, no závidím vám....já jsem potrhaná, jako hadry a ještě bych mohla sedět v kýbli, jak teču.....když jsem jí řekla, že já mám díru přes celé břicho a krvácím také dost...tak kulila oči, že si myslela, že po císaři se nekrvácí.....
Holky, držte se. také bych chtěla raději klasický porod, s bolestmi...ale po porodu si užít s manželem a miminkem toho štěstí, zavolat rodině, být s miminkem, normálně kojit....starat se.....CS je operace po které se člověk probudí sám a nic neví, v okamžiku, kdy mu dají mobil, tak tam má blahopřání, ale už neslyšel svojí maminku, jak jásá, když jí to manžel volal....
Také bych chtěla napsat, že já jsem první chvíle po narkóze měla bolesti, jako bych cítila to řezání, ale nešlo mi to říct....nevím, zda je to možné, ale já bolest cítila, chvíli ano...pak už nic....
Kašlete na všechny, důležité je, že jsme to přežily a máme zdravé děti...Jediné pozitivum vidím v tom, že se můj syn teď dosta zajímá, jak se narodil, takže podle jizvy na břiše popravdě odpovídám, že vyskočil z břicha, jako Karkulka 😉 .

mishule78
21. únor 2013

@sorini2 no to je otazka ale penez v Bohumine to asi stoji trosicku jinak nez tady v Pze kde chteli za 5min 3500kc 😀 a pak hned tatinka vykopou ze salu a to me taky rodil primar (domluveny)primo mi rikal, ze se tam bude tatinek plantat a hned po vytahnuti deti ho vyhosti za dvere, takze pokud mame penize nazbyt tak at si to zaplatime................

sorini2
21. únor 2013

@mishule78 tak to je síla... palba šílená. my teda v Bohumíně nemáme porodnici, já musela do Ostravy, tam jsou 3 porodnice jen si vybrat. Asi je to hodně o kraji a o ochotě personálu.. Dokonce teťka asi 6 měsíců nazpět rodila kamarádka taky v OV na FN a bylo málo pacientek tak aby porodnice zase nalákala maminky tak otec u porodu byl zadara. Jedna porodnice byla totiž nová asi rok stará a tak tam maminky chodily ve velkém..

ashlee
21. únor 2013

měla jsem cisař v pondeli 7 hodin a maleho jsem videla až druhy den ve 13hodin.

mishule78
21. únor 2013

@natalie77 ctes mi myslenky 🙂 lepe bych to nedokazala napsat 🙂 , ja skoncila s obrovksym krvacenim do bricha a hromadenim krve v deloze a to me pustili domu z Podoli, za 3 dny jsem tam byla zpet i s tydennimi dvojcaty na revizi delohy a nakonec i zanetem delohy na kapakach, transfuzich krve a plazmy a zachranovali mi zivot skoro po mesici jsme mohla jit domu a az po 3 mesicich jsem mohla chodit vzprimene, podotykam na deti od narozeni jsme byla uplne sama s manzelem a kojila jsem..............zadna pomoc od babicek atp.................CS je humus a proto se ted bojim a tresu se, co nastane pristi tyden zda to vubec preziju................

hohe
autor
21. únor 2013

@mishule78
@ashlee
@sorini2
@natalie77
no méněcenně se teda necítím 🙂 a myslím, že ani nebudu... já jsem od počátku říkala, klidně mi ji vytáhněte uchem, ale ať je v pořádku... jinak manžel jde se mnou, ne přímo na sál, ale pustí ho k Aničce, jak ji budou vážit, měřit a očišťovat... manžel dostal za úkol si malou dát na nahý hrudník, když já nebudu moc... ptala jsem se na to v porodnici a řekli mi, že by neměl být problém 🙂 jinak jdu do lokálu, chci být při vědomí, až se ta naše prdelka dostane ven 🙂

mishule78
21. únor 2013

@sorini2 Ja jsem z Ovy takze vim jak to tam chodi 😀 😀 😀 , ale bohuzel ted jsme 5 let prazaci takze na to doplacime, je to tu jak na pase.

sorini2
21. únor 2013

@hohe já taky byla ráda za lokální. sice jsem se bála, každý mě strašil, že to bolí, že to ucítím, ale nebolelo, a nic jsem necítila, a hlavně jsem je hned viděla a mohla si je hned ošahat... 🙂

sorini2
21. únor 2013

@mishule78 tak to opravdu nezávidím, asi tady v tom zlatá Ostrava... držím pěsti ať je CS rychlý a hlavně bezproblémový a jizva se rychle hojí..

sorini2
21. únor 2013

@mishule78 tet jsem četla jak jsi rodila v Podolí... hrůza.. a tetka jdeš asi jinam, ???

daschiki
21. únor 2013

ahoj,

u syna (srpen 2010) jsem kvůli nepostupujícímu porodu (14 hodin) podstoupila akutní CS. A to jsem s ním byla smířená, protože mi hrozil i řped porodem - malej byl koncem pánevním, pak mi ho ale zevním obratem otočili a měli jsme šanci rodit přirozeně. Nakonec to tím císařems končilo. Nemohl projít hlavičkou....Jak už tu bylo psáno (a mimochodem mám i kamarádku doktorku gynekologie, která mi to dost detailně popsala), je to normální operace... Vůbec to není žádná sranda. Ale nechci samozřejmě strašit. Jen myslím, že jako člověk, co zažil CS i přirozený porod (dcera, únor 2012), můžu docela posoudit, jak u kterého trvá rekonvalescence a jak je to bolestivé. Teď u dcery mi hrozil znovu, protože i ona byla KP, ale v 38tt se mi otočila..a to už jsem měla málem termín CS... Jsem moc ráda, že to nakonec šlo přirozeně podruhé, protože si nedovedu představit, jak bych zvládala 1,5letého syna a k němu novorozence po sekci.... Ta rekonvalescence (a bolest potom) je nesrovnatelná...a to jsem byla šitá...

nikollita
21. únor 2013

Já jsem měla akutní císař, tedy neplánovaný a pořád mě to děsně štve! Na jednu stranu mě lékaři vyloženě nas.ali, že mě nechali rodit přirozeně (prvorodička a syn měl 4680g), porod byl neskutečně hnusný (kontrakce 12 hodin a od začátku co 1,5 minuty), no nakonec jsem malého kvůli jeho velikosti neprotlačila.... ☹
Nicméně příště bych radši rodila přirozeně, snad to nebude obřík. Jinak k tomu císaři musím říct....vidím teda spíš negativa 😉 velká poporodní bolest břicha (jako jizvy), špatně se vstává, leží, mizerná manipulace s miminkem, pozdější nástup laktace (u mě třeba mlíko dorazilo až za 14 dní), mnohem delší rekonvales.
No vlastně ani nevím co pozitivního na to říct.....je fakt, že žádné komplikace jsem neměla (až na to šílené kojení - malý se neuměl přisát, já dlouho neměla mlíko, děs). Každopádně nechápu matky, které volí císaře doborovolně před přirozeným porodem. Císařský řez je ale výkon, který často zachraňuje matku i dítě, ale já příště udělám všechno pro to, aby se mi mimčo narodilo přirozeně a už né císařem ( v mém případě tedy v posledních dvou měsících žádná kola, rohlíky, čokoládičky a cukrem nabité ovoce 😀

spaghi
21. únor 2013

@hohe jak tak ctu, tak si ve stejne situaci jako jsem byla cca pred rokem a pul ja 🙂 syn byl hlavickou nahoru, otoceni uz bylo vylouceno (mam pravdepodobne srdcity tvar delohy, takze tu hlavicku by dolu proste nedal), CS jsem mela planovany, ale syn se rozhodl pro vlastni plan a prisel na svet o trochu driv, zacala mi v noci odtekat voda, zadne bolesti, po prijezdu do porodnice cca v jednu v noci rekli, ze pockame na kontrakce (aby byl porod pro miminko prirozenejsi, kdyz uz voda odteka), takze jsem si prozila i "pekne" kontrakce 🙂 ano, byla to uleva po napichnuti epiduralu, ale pooperacni stav neni asi tak ruzovy, jako u maminek rodici prirozene (ale je to hodne individualni), hur se mi vstavalo z postele, jizva sice nebolela, ale neprijemne "tahla", hojeni trva dele, ale ten prcek proste ven nejak musi 😉 vse ma svoje pro a proti, nenech se nastvat blbymi recmi, kdo si neprosel obojim, at nesrovnava, preji hodne sil!

llluckaaa
21. únor 2013

@hohe Ahoj, přijde mi, že jsem se setkala párkrát s trošku podobnými reakcemi jako ty. Já mám za sebou dvě sekce, obě plánované kvůli KP. Před tou první jsem si vyslechla, jak kdo někde rodil KP přirozeně, a že se to tak rodilo i dřív a pohodička a bla bla bla.... prostě plno keců, které asi měly naznačit, že jsem měkká (a blbá), když to nechci rodit přirozeně. Já jsem zjištění KP obrečela, bylo mi to hrozně líto, že o něco přijdu, pak přišlo složité rozhodování, jak rodit, a nakonec přišlo rozhodnutí sekce (s tím, že je to rizikovější pro mě, ale bezpečnější pro mimčo). Po porodu jsem byla ráda, že jsem tak rozhodla, opravdu si neumím představit, že bych dítě takového tvaru zadkem napřed byla někdy schopná dolem protlačit.
U druhého jsem nevěděla, jestli doufat, že bude zase KP a já si odbudu známou sekci a nebo bude mimčo správně a já půjdu do neznáma... Ale nakonec mimčo rozhodlo za mě - opět KP a já už na výběr, jakým způsobem rodit, neměla.
A taky jsem slyšela něco jako - ty se teda máš, neměla jsi kontrakce a nebolelo tě to tak. Fakt nevím, proč si někdo myslí, že nebolí, když vám udělají 20 cm díru do břicha vy musíte za pár hodin vstát a běhat kolem mimina...

natalie77
21. únor 2013

@mishule78 To je jasný, že to nejde nikomu vysvětlit...nejsem cíťa, ale to mytí od sestřiček, jejich vyměňování vložek po operaci...no nesnáším, když jsem odkázaná na cizí pomoc...a ještě v takové situaci...

My to měli tak, že jsem počítala s tím, že tam manžel bude, že budu mít jen epidurál . Takže když dorazil ve dvě ráno do nemocnice, protože jsem mu volala, že musím hned na sál....tak rychle mastil zaplatit poplatek za otce u porodu 3000 Kč/r. 2007 😝 ...jo a já se každého ptala, zda tam bude u mně manžel, když zaplatil ty peníze (jako by to bylo v tu chvíli důležité)....každý říkal, že podle anesteziologa.....no a ten řekl, že je to akutní, takže celková narkóza...tak já hned zase, že manžel zaplatil poplatek....tak doktor, moc hodný a super člověk, řekl, ať se převlékne....já spala a můj muž seděl bokem...a viděl vše.....a dokonce to celé natočil, takže já mám krásnou vzpomínku...jak mi zavádějí intubaci, jak vystříkne plodová voda....jak se mnou lomcují a vytáhnou ten můj malinkatý dvoukilový uzlíček...který začal plakat....takže si to občas pouštím a brečím u toho, jako želva 🙂 . To mi moc pomohlo se s tím smířit....takže já peněz nelituji, mám hodinový záznam, od uspání až po obstarání mého syna....a je to jako pěkný dokument 😵 😵 .

hohe
autor
21. únor 2013

@llluckaaa já si myslím, že ty co to nezažily by měly držet pusu a krok... jediné kdo může porovnávat jsou ty, co zažily porody oba jak přirozený, tak CS... jinak tohle byla jediná pitomá reakce, všichni ostatní mě podporují 🙂

@spaghi no doktorka mi říkala, že mám malou dělohu a zřejmě proto se malá nemůže přetočit, další možnost je pak krátká pupečníková šňůra... kolikrát cítím, jak by mi hlavičkou objíždí celý hrudní koš a má snahu, ale pak se zasekne a sklouzne zpět... 🙂

@nikollita tak to se vůbec divím, že zkoušeli přirozený porod s takovou váhou... to sis musela hodně užít... ale tak třeba na podruhé to výjde přesně podle tvých představ 😉

llluckaaa
21. únor 2013

@spaghi To ti říkali doktoři, že máš srdčitý tvar dělohy? Mně totiž řekli, že zvláštní tvar nemám, ale něco tam asi bude, když jsem obě děti měla KP.
Taky jsem si u prvního porodu užila i kontrakce 😉 Plán byl týden před termínem a prcek chtěl ven 10 dní před. U druhého jsme to naplánovali raději 14 dní před.

spaghi
21. únor 2013

@llluckaaa byla jsem cca tyden pred porodem u Apolinare na utz a tam to doktorka rikala, tak nejak pocitam, ze i druhe bude tim padem KP, no vidis, to bych si to mela asi taky naplanovat radeji o 14 dni driv 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru