Co musím vše udělat, když chci nastoupit na mateřskou?

mmiisshheell
25. dub 2016

Moc prosím nějakou ochotnou maminku, která by mi mohla poradit s tím, co vše musím vyřídit, zažádat apod. Jsem z toho nervózní, na internetu je toho spousta a mám v tom trochu zmatek. Mohl by mi někdo poradir, co vše je potřeba vyplnit a vyřídit? Termín porodu je 9. září. Momentálně jsem na neschopence ,už druhý měsíc. Jsem už 6 let zaměstnaná, přítel také. Předpokládám, že nejprve by mi měla gynekoložka vystavit papír na PPM, který odevzdám pouze zaměstnavateli??? A co potom? Když se miminko narodí? Bojím se, aby mi něco neuteklo ☹

terry1512
25. dub 2016

Dr, ti dá papír ten vyplníš a odevzdáš v práci.Jinak nic vyřizovat nemusíš. Od data nástupu na MD si spočítej do kdy ti bude trvat.Celkem trvá 28 týdnů.Poté nastupuješ na RP (RD). Délku RD hlásíš v práci to je do kdy chceš být doma.RP si volíš na úřadu práce to je částka kterou budeš pobírat měsíčně,celkem je to 220 000.Pokud bys volila na 3 roky je to cca 7300,- měsíčně.

mmiisshheell
autor
25. dub 2016

@terry1512 děkuji 🙂 a o ten RP si zajdu nějak těsně před uplynutím těch 28 týdnů na úřad práce tedy, ano? A ještě...jak to je s porodným? O to se musí také nějak žádat ne?

leikkka
25. dub 2016

přesně jak píše terry1512 a před úřadem práce budeš muset navštívit ještě čssz kde ti potvrdí délku MD a podle toho ti pak vypočítají RP. V práci těsně před skončením MD vyplníš papír pro stanovení délky RD a vybrání dovolené, která ti náleží za dobu MD. Co se týká porodného, tak tam musíš splňovat podmínky, aby jsi na něj měla nárok - třeba viz http://www.aktualne.cz/wiki/finance/porodne-201...