Co vše se dá udělat pro lepší porod?

majatob
21. lis 2009

Ahojte, nezdá se to, ale porod se kvapem blíží a já mám po první zkušenosti dost velký strach. K prvnímu porodu jsem přistupovala docela lážo plážo, zvládly to všechny, zvládnu to taky a dál to neřešila...ovšem realita mě hodně zaskočila a pak to tak vypadalo 🙂
Proto bych uvítala tipy, jak se na porod fyzicky i psychicky připravit a co vše se pro lepší průběh vlastně dá udělat.. 😉

kocicinka
23. lis 2009

No, já jsem se bála opravdu hodně moc a nakonec to nebyla až taková hrůza. Čekala jsem to delší a horší. Moje nejlepší investice do porodu bylo pořízení balonku epino 🙂
Kaleilah probůh kde jsi to rodila, že Tě šili na živo, to muselo bejt hrozný ☹ A proč tolik stehů??Ufff... 😝
Já měla mimi obříka a šití žádný, poranění nulový 🙂

jaroe
23. lis 2009

kocicinka a v akej polohe si rodila, ked neboli ziadne poranenia? Alebo to sposobil ten balonik?

kocicinka
23. lis 2009

Jaroe tlačila jsem na stole v pololehu pak na stoličce, to vůbec nešlo, pak na záchodě a nakonec klasika pololeh, ještě mi chyběly šlapky na zapření nohou, držet si je pod kolenama mi nešlo 😝
Ale to, že jsem porodila bez poranění způsobil určitě ten balonek, protože jsem měla mimi 4,5 kg a mám úzkou pánev.

etnicka
23. lis 2009

matajob, mne velmi pomohli predporodne kurzy, vedene dulami, brusne tance pre tehotne, gravidjoga, plavanie, dlhe prechadzky a citanie knih o prirodzenom porode 😉 A hlavne pozitivne myslenie

bambusko
24. lis 2009

naucit sa dychat, pri samotnom porode sa dostat do pohody, navodit si prijemne predstavy, ako pise etnicka velmi dolezite je pozitivne myslenie a asertivita 🙂

http://www.vedomematerstvi.cz/news/rodis-jako-b...

majatob
autor
24. lis 2009

bambusko, super clanek, fakt krasa 😵

konja
25. lis 2009

majatob: na každého platí něco jiného takže těžko radit co pomůže tobě, ale toto jsem dělala já:
1. o 34 tt jsem pila maliník- nejdříve jednou denně a od 37tt (kdy mě dr. potvrdila, že teď už můžu klidně začít rodit že už je se nejedná o předčšasný porod a může to tedy nastat kdykoliv) jsem se maliníkem prolívala skoro pořád, třeba i pětkrát za den (mě ten čaj hlavně chutnal, takže jsem se nemusela do ničeho nutit 😉 )
2. hopsání a kroužení na míči - na cvičení pro těhulky jsme docela dost cvičily na míči a já s tím poctivě pokračovala doma. Ani ne tak skákání, ale spíš různé kroužení pánví, aby se mimčo hezky směrovalo do porodních cest
3. klid a přesvědčení, že tento porod bude super, že vím co chci a nechci, že vím co mě čeká a jak se tomu postavit a co dělat!
4. sprchaaaaaa!!!! 😀 Bez možnosti teplé sprchy by bylo asi po mě 😀
5. a zase balon - i mezi kontrakcema jsem se snažila být na balonu (samozřejmě ne pořád, to bych asi odpadla, ale co nejvíc to šlo),seděla jsem na něm hlavně ve sprše a opět jsem poctivě koružila pánví, ze začátku mě to pomáhalo i při kontrakci. Při prvním porodu mě PA radila kroužit buď v sedu nebo ve stoje pánví aby miminko lépe sestoupilo, tak na tom asi něco bude 😉
6. poloha u porodu - při druhém porodu jsem bohužel neměla na výběr ("milá" PA se se mnou ani nebavila 🙄 ), ale při prvním porodu to byla pohoda, nejdřív jsem tlačila ve stoje opřená o vanu - to aby miminko dobře vstoupilo do porodních cest - a pak když už bylo vidět vlásky jsem si dřepla na porodní stoličku, opřela se zády o manžela a malej byl asi na tři zatlačení venku. Ne každému vyhovuje stejná poloha, někdo je spokojenej v leže na koze, a někdo je spokojenej zase jinak. Já jsem si prožila oba způsoby porodu a ikdyž jsem i na koze porodila rychle, tak mě to bylo strašně nepříjemný a nepohodlný 😝 Taky mě přijde (ale možná se úplně pletu 😅), že ve většině porodnic jinou polohu než v leže na koze (tím myslím i různé zvedání kozy do polosedů atd.) a max. v leže na boku nepraktikují a to ani v případě, že má rodička problém s tlačením a jiná poloha by ji mohla pomoci. Pokud rodičce nejde efektivně tlačit nebo dítě nepostupuje tak jak by mělo nejčastěji vás šmiknou a sestra vám skočí na pupek, ale málo kde před tím skusí rodičku třeba postavit, nebo ji pomoci do dřepu, kleku, prostě změnit polohu která by mohla být efektivnější než tlačit v leže. Podle mě to ne vždy je vhodné, ale většina našich porodnic na to ještě nepřišla. Bohužel 😝 Tak bych si na tvém místě v porodnici kde chceš rodit zjistila jak přistupují k možným polohám u porodu, můžeš si je i doma vyzkoušet, na internetu najdeš spousty článků.
7. snažit se zahodit strach a jít do porodu co nejvíce klidná, pustit si příjemnou hudbu a těšít se, že za chviličku už budeš držet svoje druhé dítě 🙂

mirjanka
25. lis 2009

Konja - hezky popsané, já mám taky z příběhů - jaký byl porod, že všechny porodnice rodí na koze a šmikají, sestry skáčkou na pupek anebo tahají kleštěma 🙂 přitom gravitace a poloha ve stoje je k rozvolnění porodních cest ta nejpřirozenější 😉

hathor1231
25. lis 2009

necitala som odpovede,len chcem prispiet,tak ak sa opakujem,sorry.... 😉

je dokazane,ze zeny,ktore pred porodom jedli porodili skor pretoze mali viac energie pri tlaceni. takze sa pekne napapaj,nikdy nevies,kolko to bude trvat 😉 takisto pekne pi.
s tym jedenim a pitim sa porad so sestrickou,niekedy nedovalia kvoli tomu,ak by si isla pod celkovu anestezu....

potom uz len rob,co ti kazu,ked mas talcit,tlac. pomedzi kontra pekne oddychuj.dychaj.

snaz sa byt v pohybe,kontra na poseli su este horsie,tie tlaky idu do chrbtice a to je hruuuza ( z vlastnej skusenosti,mala som infuzku,takze som sa nemohla hybat...). chodzou,hopkanim na fitlopte nic nepokazis...
ak mas moznost do horucej vody.

a hlavne ruka tvojho partnera,zby si sa mala do coho zaryt nechtami 😀

drzim palce.

lujza123
26. lis 2009

1. Malinik ..a presvedcovanie samej seba ze mna porod nebude boliet, ze bude rychly a bezproblemovy.
2. Zozačiatku hlavne vela kecať a chodit popri tom.. namiesto trčania vo vzdycharni a čumnia do bielej steny som sa na chodbe medzi kontrakciami rozpravala s mamou, s kamoškou cez telefon..s kymkolvek..zamestnavalo to hlavu myslenim na nieco ine ako bolesť
3. sprcha sprcha sprcha sprcha
4. vo finale hypnotizovanie sekundovej rucicky na hodinach

mamina
29. lis 2009

Nevím,nečetla jsem to zpětně,možná tady o tom přede mnou už někdo psal,ale skvělé je pít čaj z maliníkového listí.Od 36.tt 1 šálek,pak každý týden přidat 1 šálek.Takže před porodem budeš pít 3-4 denně.
Krásně zvláční a uvolní porodní cesty.Porod je snadnější a vlivem vláčnosti nebudeš tak potrhaná(ovšem když nenastoupí doktor-blbec a nenastřihne tě hned mezi dveřma. 😀)

Choď často na procházky.Podle zdravotního stavu,ale co nejčastěji a aspoň na hodinu,ať máš dobrou fyzičku.

Co nejdelší dobu během porodu se snaž odpočívat,případně usnout,abys měla dost sil na finiš.(Vím,zní to divně,ale dá se to..Sama jsem spala jako mimino,dokud bolesti nebyly po 4 minutách... 😅 )

Skvělá je relaxační sprcha nebo koupel,ale jen na 10-15 minut a jen ve vlažné vodě bez mýdla a bez pěny.

Manžel Ti může opatrně masírovat (vsedě!) záda odshora dolů,to je fajn zvlášť při křížových bolestech.

Taky třeba někdo rád relaxační hudbu(dá se kdykoliv vypnout... 😎,je to lepší jak aromaterapie-když se Ti vlivem hormonů třeba přestane vůně líbit,trvá dloouho,než ji pořádně vyvětráš 😅 a ještě by Tě mohla třeba i bolet hlava... 😉)...

Ten čaj,spánek a koupel mi poradila moje PA,ostatní jsem za ta léta vypozorovala sama... 😉 😀

lucie777
29. lis 2009

Mamino, 6. dítko čekáš? 😲 To jsi tu asi rekordmanka, ne? 😉

etnicka
29. lis 2009

k tej aromaterapii - da sa pouzit miesto aromalampy olej na masaz alebo do kupela, to potom netreba vetrat 😉 a vana mne osobne vyhovovala tepla a co najdlhsie 😉 a este je super chodit po 4, aj na to, aby sa babatko dostalo do spravnej polohy, aj to rozsiruje panvu.

sweetsuzi
29. lis 2009

ahojte dievcata, viete mi odporucit kde sa da malinik kupit? nevidela som to nikde zatial a pomaly sa blizi cas ked by som rada zacala popijat 😀 dik

etnicka
29. lis 2009

sweetsuzi skus sa popytat v lekarnach a cajovniach. ja som si ho nechala priniest od kamosky z Brna.

konja
30. lis 2009

sweetsuzi: já jsem kupovala maliník v obchodě, kde prodávají léčivé čaje, ale zkus kouknout i na internetu, pokud neseženeše v obchodě tak na netu určitě 🙂

bihan
30. lis 2009

Podľa mňa vie najviac pomôcť pred pôrodom naozaj dobrá pôrodná asistentka s dobou predpôrodnou prípravou 😀

Taká, ktorá ťa naučí poriadne a dobre rozdýchať kontrakcie, ktorá si vysvetlí jednoduché relaxačné techniky na lepšie znášanie bolesti, ktorá ťa naučí určité polohy, ktoré ti pomôžu pri otváraní sa...no a super by bolo, keby mohla byť s tebou pri pôrode 😀

Potom sa dajú použiť homopatiká, masáž hrádze, malinník, ľanové semená, na to všetko tu nájdeš kopec odkazov.
Do nemocnice by som so sebou asi aromalampu nebrala, ale ako spomínala Etnicka, radšej olej a niekomu to príde smiešne, ale rozprávať sa s miminkom a pripraviť ho na to, že ideme rodiť a poprosiť ho, aby ti aj ono pomohlo 😉

alca85
30. lis 2009

pridávam svoju skúsenosť....keďže sa mi už v 40tt.nechcelo dlhšie čakať, tak som zháňala všetky spôsoby urýchlenia pôrodu...ja som vsadila na ricínový koktejl...po 6. hodinách od jeho vypitia mi začali bolesti do 3 hodín som mala kontrakcie každých 5 min...v pôrodnici som bola ešte úplne zatvorená, ale s kontrakciami asi každé 2 min...po hodine som bola už na 8 prstov a keďže som mala veľmi silné kontrakcie pichli mi EPI,(super voľba) aj keď s ťažkosťami.a do ďaľšej polhodiny bola malá vonku....a to keď sme prišli do porodky, lekári posielali manžela domov, že to tak skoro nebude...držím palčeky všetkým, ktoré to ešte len čaká.....a manželov vrelo odporúčam..je to silná podpora a aspoň skôr pochopí, čím všetkým ste museli prejsť...

mamina
30. lis 2009

Lucko,rekordmanka rozhodně nejsem. 😀 Na diskuzi 3 a víc a Mnohonásobně maminky je nás takových víc.A v jiném chatu je maminka,která jich má už 7! 😲 😝 😉 Snad Vám mé rady a zkušenosti pomůžou. 😉

siuzi
1. pro 2009

ahojte ,ja som sa pôrodu strašne bála,lebo som veľmi citlivá na bolesť,ale keďže mi v noci odišla voda 3t pred termínom,nemala som ani čas stresovať, najviac mi pomohlo to,že so mnou bol celý čas manžel(bez neho neviem,neviem,)aj sme si pokecali,zasmiali sa ,-aj pospali -síce iba na pár minút medzi kontr,. super rada bola od mojej PA-sprcha-tam som strávila väčšinu času-medzi kontra horúcu na bruško-koľko znesieš a pri kontra na kríže.pri oddychu ležať na ľavom boku, a pomaly ,sústredene dýchať-to mi inak tiež dobre robilo-myslela som na to aby som sa čo najviac a najpomalšie nadýchla,aby mal drobček dosť kyslíka.na kozu som išla,až keď som nemohla vydržať ten tlak,na druhé zatlač bola hlavička vonku a potom Dr,povedal ,že musím poriadne zatlačiť,aby sa malému niečo nestalo ,tak som sa zlakla,že bol za sek.vonku. v podstate mi to prišlo ako učebnicový pôrod a vôbec som z neho nemala traumu,ale teraz ma to v januári čaká 2,krát a už mám taký strach 😨 tak sa všetky čo to máme pred sebou držme ,nech to dobre dopadne a detičky aj maminy sú zdravé,veď aj po ťažkom pôrode človek rýchlo zabúda,keď vidí ten krásny "balíček"

mamina - klobúk dolu,obdivujem všetky úžasné maminy,ktoré zvládajú viac detičiek,ja už mám teraz vrásky ako to bude.oliverko bude mať 2r.a 3mes.,keď sa narodí drobec

mamina
2. pro 2009

Siuzi,pozor na tu HORÚCU sprchu!To ne!Voda by měla mít teplotu jen o málo vyšší nebo stejnou jako je teplota těla.Protože horká rozproudí krev,zvýší krevní tlak.A to nejen mamince,ale i miminku.Pak se doktoři zbytečně děsej nějakých komplikací a opravdu by k nim i mohlo dojít.Třeba se srdíčkem u miminka v poslední fázy porodu!Pak doktoři často raděj udělaj na poslední chvíli císaře.A je vlastně úplně zbytečnej.Stačíjen být opatrnější v tý vodě. 😉
Jinak horká voda je skvělá,když je pozdější nástup laktace.Pak ano!Napařit prsa po ránu,co nejvíc sneseš a trochu je rozmasírovat.A hodně spát!Já s tím měla při prvních třech problém.Pak jediný,co pomohlo,bylo dát na noc malý k sestřičkám,abych si odpočala,ráno horká sprcha a masáž...a do večera bylo mlíčka,až se mimi zalikalo. 😀 (Laktace většinou nastupuje třetí den po porodu,u mě až čtvrtý nebo pátý.Takže třetí noc byl mimísek u sester.Dřív to nemá cenu.Neuspěchá se to.A většina maminek tenhle problém nemá.Píšu to sem jen proto,že některé ho mají a nevědí si s tím rady a ty méně kvalitní porodnice hned vše vzdávají a strkají dokrm!A tohle pomáhá na 100%.Na sunar je vždycky času dost,no ne? 😉

siuzi
3. pro 2009

ahoj mamina,s tou laktáciou to bol presne môj prípad.nie a nie sa rozbehnúť,malý bol naviac spavý,takže prisať sa ani za svet, sestričky ma zrušili,že kojenie je "základný inštinkt"ženy a skončili sme 3,5mes.odsávaním mlieka+dokrm,lebo bolo mliečka aj tak málo a potom som to vzdala.ale Oliverko je našťastie chlap ako hora a v 2r.ešte nebol chorý,ani len kvapky do nosa sme nadávali,len sterimar a libenar.tak dúfam,že nám to vydrží.s tou horúcou vodou-to boli slová sestričky,ja som to zase nepreháňala,nemám totiž ani rada horúcu sprchu(je mi hned zle),ale u nás to našťastie dobre išlo.tak pa 🙂

majatob
autor
8. pro 2009

takze abych si to ujasnila, co se da udelat uz ted jeste pred porodem 😀...prosim o schvaleni 😀 😀 😀

od 34tt jist lnene seminko a pit malinik
od 38tt homeopatika Arnica montana
a jeste jsem nekde vycetla, ze pupalku dvouletou?

od 34tt masaz hraze
od 36tt epi-no

erian
8. pro 2009

Arnica montana 9 CH 2 týdny před porodem 1x denně 5 granulí, po porodu zvýšit na 2x 5 gr. Homeopatika jsou super, pomůžou i na psychiku, v případě úzkosti a strachu z porodu Gelsemium sempervirens při úzkostných stavech.

majatob
autor
18. pro 2009

zadne dalsi tipy??? 😕 😕 😕

lucie777
18. pro 2009

Tak jediný, co mi pomohlo, abych porod přežila, byl epidural! 😀

majatob
autor
18. pro 2009

luci, ten mi nepichnou... 😀
nejaky jiny napad?

hedvika
18. pro 2009

Hlavně se porodu nebát, ale těšit se na něj. Zajistit si co nejvíc informací - předporodní kurzy, dula, plavání-potápění,... Být fit - v těhotenství cvičit, tančit, relaxovat a tak. Nejlepší jsou břišní tance - naučit se pracovat s pánví. A pak věřit svému tělu, že je na to uzpůsobené a zvládne to. Při porodu myslet na děťátko, jak se musí snažit. Stejně jako ty. Jde to -můj první porod byl císařem, druhý bez problémů a spontánně. Držím pěsti.

smoulinka.ciko
18. pro 2009

majatob, proč ti nedaj epi?

majatob
autor
19. pro 2009

smoulinka, protoze v PV na pozadani proste nepichnou 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru