Co zvolit u porodu? Klystír nebo Yal?

pajmis
12. zář 2008

Ahojky holky... můžete mi prosím poradit co zvolit u porodu?? Jaké zkušennosti máte s gelem jménem YAL?? Nic moc teda o tom nevím, ale prej je šetrnější než krystýr?? Jestli ste ho některá měla, tak napište své zkušennosti, nemůžu se rozhodnout, co je lepší... Díky za vaše odpovědi 😉

petrolejka
13. zář 2008

U porodu jsem měla klistýr a bylo to v pohodě. není to nic drastickýho, v tom okamžiku bylo příjemné vědět, že jsem se vyprázdnila a nehoda nehrozí ... nicméně vzhledem k délce a průběhu mého porodu bych ani nepoznala, kdybych se na stole po... a upřímně by mi to bylo jedno (stejně jako personálu, který takové věci vidí denně). Celkem zírám, že někdo při tlačení pozná rozdíl mezi posledními kontrakcemi a kaděním. Já rodila doslova jakobych kadila a doktorka mě moc chválila, že to dělám bezvadně ... tak asi tak. 😀 😀 😲

dagina
13. zář 2008

Petua..., no mě ho dali i při banální laparoskopii, a stejně mě pak nešlo jít na velkou a do té doby než jsem asi po dvou dnech šla, tak jsem zkoušela jak pes... . No a částečně jsi odpověděla i na to, proč dávat klistýr i při porodu..., i zdánlivě jednoduchý porod se může vybrbit jako porod složitý, že se třeba musí nakonec přistoupit k císařskému řezu..., sama znám dvě kamarádky, které to tak měly...., a jak si sama psala, jít po operaci tlačit bobek je docela záhul 😅 .

nejbe
13. zář 2008

Včera jsem byla předporodním kurzu a porodní asistentky jsem se ptala na YAL, řekla mi, že si ho můžu přinýst, ale že se na mě asi nebudou tvářit moc mile. Mají s ním horší zkušenosti, působí pomaleji než klasiký klistýr, někdy prý až hodinu. To prý není dobré. Navíc teplá voda prý pomáhá k rychlejšímu průběhu první doby. Tak jsem sama zvědavá. Každopádně dávám na jejich rady a YAL nescháním.

petua
13. zář 2008

Yal je prostě "šetrnější", no... Šla bych do něj, kdybych věděla, že jsem byla třeba před chvílí na WC a "vyšlo, co šlo" 😀 . Ale klyzma je klyzma, je to možná "brutálnější" - nikomu to neni příjemný, to je jasný - , ale rozhodně se vyplatí 😉

tannawe
13. zář 2008

Ja jsem mela za to, ze klystyr napomaha i pri pomalu rozjizdejicim se porodu. Rozhodne si myslim, ze je pro maminku pohodlnejsi nechat si aplikovat at uz YAL nebo klyzma hlavne z duvodu jejiho osobniho pohodli. Dneska uz by mela byt praxe ve vetsine porodnic takova, ze je mozne zanest do porodniho planu zda si klyzma preji nebo ne. A moznost odmitnout ho pokud si ho z jakehokoliv duvodu nepreji.
😉
Mozna by pomohla vetsi informovanost v cem vsem klyzma muze zene pri porodu pomoci, cim treba naopak nemusi vyhovovat a hlavne vstricnost na obou stranach. Neni snadne pracovat v porodnici a setkavat dnes a denne i nekolikrat za smenu s rodicimi zenami, ktere casto opravdu netusi jak spravne dychat, tlacit atd.
Trocha schovivavosti k lekarum by neuskodila a urcite si myslim, ze sice mame jeste daleko k "prirozenejsim" porodum napr. dle Leboyera, ale budme rady, ze jsme ve vetsine pripadu nemusely rodit jako nase maminky a babicky... 🙂 🙂

dagina
13. zář 2008

Petrolejka, ono to spíš jde asi cítit 😅 . Nejbe, jj, Yal opravdu tolik nevyčistí, měla jsem ho i při endoskopii a vyčištěná jsem moc nebyla, viděla jsem co je ve střevech 😝 😝 .

petua
13. zář 2008

Tannawe:
Přesně, kdyby v nemocnici dělali co mají, tj. poučili člověka o všem, co se s nim bude dít, proč atd., tak by tady nevznikaly tyhle nesmyslný diskuse a spousta mýtů 😠 😠 😠

Ale zas nesouhlasim s tou "shovívavostí k lékařům" (a hlavně sestrám - zrovna klyzma dělají ony, že) - říct Ti, co se s Tebou děje a bude dít a PROČ, to je jejich povinnost. Já bych nikdy nedokázala přijít k člověku, říct mu "udělam vám to a to" (a kolikrát ani to Ti neřeknou) a nevysvětlit proč, jak.. To by mě hanba fackovala a okamžitě bych šla vrátit odznak i diplom 😠

gabka.d
13. zář 2008

no holky už ten názor řekly za mě a moc hezky jste to probraly 😉

tannawe
13. zář 2008

petua: je to hodne slozite, zrovna u porodu by clovek cekal, ze si tuhle praci vyberu proto, ze me oslovuje a ne, ze se po case pro me stane rutinou a chozenim "do fabriky"...je to strasna skoda!! Ale opravdu castokrat clovek vidi vydesenou maminku, ktera nevi co ji ceka a to nemusi byt ani prvorodicka, kazdy porod je jiny a nevstoupis dvakrat do stejne reky a nikdo si ji nevsima, a pokud uz si ji nekdo vsima tak ve smyslu ted vas zaholim, udelame vam klyzma atd. Ale aby to probihalo v nejakem pratelskem a intimnim duchu...nevim nevim...urcite neni prijemne davat klyzma osmi zenam za smenu, ale na druhou stranu tahle potupna procedura neni prijemna ani druhe strane na ktere je vykon provaden.
Ja myslim, ze je treba proste odborniky vzdelavat i trochu jinak nez jim nalit do hlavy spoustu teorie, hlavne pak v praxi jim ukazat, ze lidskost se proste v tehle praci nesmi vytratit ani po deseti patnacti letech driny na nocnich, sluzby o svatcich atd. Neni to snadne, protoze malokdo na to vlastne ma...a klystyr je jen spicka ledovce

dagina
13. zář 2008

Tannawe, já jsem těhotná po IVF a nepřála bych nikomu zažít jak se kolikrát chovají dr. a sestry k pacientkám v centru asistované reprodukce, ne jednou jsem odcházela se slzami v očích. Berou to právě jako rutinu nebo jak si napsala ty chození do fabriky 😖 .

cherub
13. zář 2008

klystýr jednoznačně pomáhá v průběhu porodu v tom dobrém slova smyslu... měla jsem porot vyvolávaný a i když jsem po tabletce a oxytocinu měla stahy jak prase, tak jsem se neotvírala... po klystýru se to konečně rozjelo 🙂 a neřekla bych, že je brutální nebo tak... prostě nikomu není příjemný, když mu něco strkají do zadku ale to je vše... žádná bolest, jen obrovská úleva 🙂

tannawe
13. zář 2008

Urcite ma ceske zdravotnictvi jeste hodne co dohanet a urcite je fakt, ze stejne jako se najdou lide lhostejni na poste, najdou se bohuzel i sestry a lekari naprosto "neadekvatni" na svem miste, kde se castokrat odehravaji velke zivotni dramata...proste, vzdycky zalezi nakonc na konkretnim jedinci, ktery treba vam zrovna klyzma dava...nekdo to prejde s usmevem, da vam tu moznost citit se trochu zase jako clovek, nekdo vam ocividne da najevo jak je mu to vlastne neprijemne. Ja zastavam nazor, ze rodici zena je velmi krehka sama o sobe, i kdyz je v ni zaroven velka sila, sila porodit detatko a je neuveritelne, ze lide, kteri si vyberou porodnictvi at uz sestry nebo lekari a lekarky nakonec postupne zapominaji na to zakladni poslani a tim je pomahat!!

Kdyz jsem rodila druhe dite tak jsem lezela na monitoru zbytecnych dvacet minut --- muj muz cekal na chodbe a slysel prichazejiciho lekare jak rika sestre: "a to jsem si myslel, ze se uz konecne vyspim..."dekuju Bohu, ze ja jsem to neslysela, protoze bych mela zrejme potrebu panu doktorovi neco ostrejsiho rict a tim si svuj porod vylepsit jeste o nejaky ten bonus "nesympaticke" maminy navic...

Vlastne si tak rikam jak velky rozdil je mezi porodem "kniznim" a tim skutecnym. Me proste prijde, ze maminky prichazeji do porodnice teoreticky nabusene vedomostmi, ale absolutne netusi jak odlisna muze byt realita. Malokdo ma opravdu na to vypravet svuj porodni pribeh se vsim vsudy, se vsemi detaily. A tak vlastne jdeme rodit a tak nejak si rikame nejak to dopadne. Ale proc by to melo nejak dopadat? Proc by to nemohl byt nadherny prozitek? Nevim...na predporodnim kurzu vas opravdu nenauci jak byt asertivni v momente kdy prijde sestra a napichne vam zilu a vy ani nevite co vlastne to do vas proudi...jako by clovek automaticky predaval oteze sveho zivota do rukou jinych jakmile se za nim zabouchnou dvere porodnice a to je spatne... 😉 😉

paolin
13. zář 2008

jednoznacna klistyr. pomohl mi poradne rozjet porod a urychlil ho-tedy oba dva 😝 taky ma clovek jistotu, ze pri porodu nedojde k "nehode" 😉

hana_r
14. zář 2008

Pajmis, kde jsem odsoudila lékaře? A nejsem porodní asistentka. Jsem jen potenciální pacientka, která se informuje a chce, aby se ke mně lékař choval jako ke svému partnerovi, který má právo se rozhodnout a ne jako k nesvéprávné osobě.
Petko, já klystýr neodsoudila. Pokud ho některá žena chce, ať ho má, vadí mi jen ten rutinní přístup k něčemu, co není potřeba.

paolin
14. zář 2008

hanko, neni potreba? radeji jsem tedy pro ten "zbytecny a rutinni" postup, ktery mi pomuze. aneb kdo by si diky klistyru, ktery ti prohreje brisko=urychli porod, nezkratil dobu porodni treba i o polovinu, ze 😉
o prevenci pripadne "nehody" na sale ani nemluve. poradne prohrat brisko proste Yal nedokaze. 😒
je mi jasny, ze ne kazdy ma vzdy svuj den-jsme jen lidi. a je mi jasny, ze ne pro kazdeho zdravotnika je pacient ten na prvnim miste o zbytecnych zasazich ani nemluve. kazdopadne nebude nas preci drzet polovina nemocnice s tim, aby nam to prcky strcili hadicku bez souhlasu 😨 😉

gedren
14. zář 2008

Paolin, na tohle muzou byt ruzne nazory. Ja jsem o zadne urychlovani porodu nestala, proste jsem dala prednost tomu, aby vsechno slo prirozenym tempem (a budu se snazit i tentokrat).

Konkretne teda proti klystyru bych asi nic nemela, pokud bych citila, ze je potreba, ale jelikoz jsem byla vyprazdnena sama od sebe, tak jsem ho proste odmitla, na sale ze me nic nevyslo 🙂 a jeste ani dva dny po porodu, tj. opravdu si s tim moje telo hrave poradilo samo...coz samozrjeme muze fungovat u kazdeho jinak, ale ja jsem vedela, jak to funguje u me.

animatua
14. zář 2008

paolin: klystyr pri vyprazdnovani nemusi zabrat na 100%, samozrejme ani yal gel.. takze pri samotnym porodu se ta nehoda muze stat i po klystyru a mnohem hur se to pak uklizi a je kontaminovany mnohem sirsi okoli, nez kdyby se ti nehoda stala bez klystyru.. 😉

jinak v zasade proti klystyru taky nejsem, uvidim podle situace a podle toho jak se budu citit jestli si ho dam..

paolin
14. zář 2008

garden jasne, je to individualni o tom zadna 🙂 krapet nechapu ten nazor "rutinni".

miruskaaa
14. zář 2008

dagina ja sla na velkou a az 2 den po tom co jsem dojela z porodnice a nedokazu si predstavit ze bych mela treba jeste ten den po porode

dagina
14. zář 2008

Miru, já také ne.

spagatice
14. zář 2008

Tak já jsem měla klystýr před laparoskopií. Vůbec mi to nevadilo. Nechápu, proč by mělo být potupné, když mi sestra dá do ... hadičku, když potom stejně při porodu každý, kdo na porodním sále je, vidí rodičce až bůh ví kam. Já bych si ho rozhodně dát nechala, abych měla jistotu, že jsem udělala všechno proto, aby se nehoda nestala. I přesto ale vím, že to není 100% metoda. Potom so mi ho před kaparoskopií udělali (kolem 4 hod odpolední), jsem byla během noci stejně asi 3x na velký 😒

hana_r
20. zář 2008

Tady něco ke klystýrům z přířučky světové zdravotnické organizace:

Klystýry jsou stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze.

Petua, co na to říkáš?

laaala
20. zář 2008

Tak já jsem si k porodu přinesla Yal, a vůbec mě při " aplikaci" nenapadlo se cítit nějak potupně. Byla to taková bleskovka. Navíc mám pocit, že mi to v danou chvíli bylo úplně jedno, chtěla jsem to mít už všechno za sebou. Myslím, že Yal je snesitelnější než klystýr .... 😉

konja
20. zář 2008

Tak já měla YAL a nemůžu si stěžovat.Aplikace velice rychl a pak vyšlo vše co vyjít mělo na jedno dojití na záchod.Při porodu žádná "nehoda" nebyla. Já doporučuji YAL, hlavně těm maminám co se klystýru bojí nebo je jim ta představa nepříjemná jako mě. Nikdo vám nestrká do zadnice hadici, neleje do vás trychtýřem vodu. Je to rychlé, jen sestra vyhrne trochu košili a je to aplikované. 😉

lukin
20. zář 2008

A jak to vlastně s tím Yalem probíhá? Nemám tušení, tak bych se ráda přiučila 🙂

konja
20. zář 2008

lukin: Yal je malá lahvička s tekutinou a úzkou trubičkou (takový jako nástavec). Sestra nejprve obsah lahvičky protřese aby roztok vytvořil pěnu. Nástavec zavede do konečníku (téměř to necítíte) a obsah lahvičky vyprázdní. Pak jen musíte chvilku udržet obsah v sobě a pak už to snad popisovat nemusím 😀

lukin
20. zář 2008

konja: Aha, díky. A v čem je teda rozdíl oproti klystýru?

aponchie
20. zář 2008

yal je super ja nevim kolik te vody se do tebe leje pri tom druhem,ale asi bych to nedokazala udrzet a ten yal mi prijde setrnejsi

hlavinka
22. zář 2008

Holky, myslim, ze ani klystyr sam o sobe by nebyl tak strasny, pokud by se v sobe nemusel udrzet pri kontrakcich 😀 Ja ale asi pujdu do Yalu, prece jen si rikam, funkce stejna a snad to v sobe udrzim spis, nez Buh vi kolik litru vody 😉

matru
22. zář 2008

holky, já měla u prvního porodu klystýr a u druhého Yal a obojí se dá vydržet...ale yal byl přece jenom lepší, není ho tolik 🙂 a efekt to má stejný 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru