Další porod po ruptuře III. stupně. Máte zkušenost?

lutta
28. led 2011

Ahojky, v roce 2008 jsem rodila dcerku, šlo o vyvolávaný porod, který proběhl velmi rychle -od podáno tablety byla dcera do 2 hodin venku, 4040g a 53 cm, měla jsem velké porodní poranění - totání ruptura III. stupně, následovalo šití v celkové narkóze, velká krevní ztráta, týden v porodnici, UTZ konečníku , atb, kašovitá strava apod.....no nic moc,ale zase mě dali pěkně dohromady, seděla jsem velmi brzo. Dle mého gyndaře se jednalo a špatně vedený závěr porodu, že mě špatně nastřihli. Ted jsem opět těhotná a mám trochu obavu,aby se to neopakovalo. Jaké máte zkušenosti s dalším porodem po prvním s velkým porodním poraněním. Doporučili Vám císaře, nebo jste rodili normálně a dopadlo to dobře?

janulazaynab
28. led 2011

Ahoj, asi Ti moc nepomůžu, ale přesto napíšu.. Rodila jsem v říjnu 09 vyvolávaným porodem a malý šel s rukou u pusy, tak mě potrhal venku i vevnitř, naštěstí to nebylo moc vážné, ale sešili mě víc než měli a sex bolí mě i manžela.. Za 12týdnu budu rodit podruhé a doktor zatím neříkal nic o tom, že by to šlo jinak než přirozeně. Spíš mám strach z toho, aby se mi ta jizva po sešití nerozjela sama od sebe ještě před nastřižením a nerozjela se blbě..

kar.la
28. led 2011

Ahoj, také jsem měla u první dcerky vyvolávaný porod a rupturu III. stupně. Nešili mě sice v narkóze, ale i tak jsem měla částečně poškozený svěrač, následně stejně jako ty léky na srážlivost krve (kvůli velké ztrátě), antibiotika, projímadla, každý den oplachy na ošetřovně... A to měla dcerka jen 2,7kg.
U druhého porodu jsem dopředu při příjmu hlásila jak jsem dopadla poprvé (to je důležité, por. asistentka říkala, že mě tím pádem dřív nastřihnou) a dopadlo to celkem OK. Sice nějaké poranění bylo, ale nic dramatického. Běžné šití. No a dcerka měla 3,37kg

romule
28. led 2011

Ahoj, u první dcery jsem měla překotný porod zakončený kleštěmi, rupturu III. stupně a částečně poškozený svěrač. Díky tomu, že se mi neodloučila placenta a museli mi jí vyndat, mně i šili v celkové narkóze. Dcera měla 3 kg. Hojilo se mi to ale celkem dobře, za měsíc už jsem o šití nevěděla. Při druhém porodu mně doktorka nastřihla, protože říkala, že by to popraskalo, navíc jsem měla na hrázi varixy, šití vůbec nebolelo, cítila jsem jen asi 2 stehy. Dcera měla 3,73 kg. Jizva se také rychle a pěkně zahojila. Ta druhá jizva byla v místě té první jizvy a o mnoho menší. I bolest jizvy po porodu byla podruhé o hodně menší. O císaři teda nikdo neřekl ani slovo.

lutta
autor
29. led 2011

Holky moc děkuju za informace. já mám kamarádku u které po ruptuře III. stupně indikovali císaře a druhou dceru rodila sekcí, prý jí to vubec nedoporučovali,aby rodila normálně a to něměla rupturu kompletní,ale inkompletní, která je trošku lehčí forma, než ta kompletní, což jsem měla já. To by prý neřešili vůbec a rovnou na sekci, tak nevím....Navíc moje první dcerka měla 4040 kg, tak předpoklad velkého mimča mám 😒
Já byc chtěla rodit normálně,ale mám strach z následků....

marylin84
4. únor 2011

ahoj lutta, ja som pri prvom porode porodila 4,20 tažké bábo a tiež som mala ruptúru 3.stupna inkompletnú, vdaka hlúpej porodníčke čo sa zlakla a pustila hrádzu a potom som sa tak velmi roztrhla. Uvažujem nad druhým dietatom, ale tiež mám velký strach, ako by to dopadlo. Cisársky nechcem, ale čo ak sa to znovu potrhá... nato ani nechcem pomysliet. Mna po porode šili hodinu bez narkozy... Práve včera som bola na preventívne u svojho gynekologa a pýtala som sa ho, na sposob vedenia dalšieho porodu, a vravel, že ruptúra 3.stupna nie je dovod na sekciu, ale nečudoval by sa, keby sa v porodnici rozhodli pre cisarsky. No, nepotešil ma, lebo zase neviem na čom som... 😒

andreasek82
9. únor 2011

ahoj holky, myslim si, ze je dulezite to, co pise kar.la, hlasit pri prijmu, jak to dopadlo minule a klido i zopakovat nekolikrat v pripade vymeny smeny apod. proste je poradne upozornit na to, ze tam velke poraneni bylo a oni by meli udelat vse pro to, aby se to neopakovalo viz. ten drivejsi nastrih atd..

majamat
25. únor 2011

ahojte, tak mna by tiez zaujimalo ako pri dalsiom porode. som kratko po porode a tiez som mala taketo komplikacie - obojstranna ruptura krcka a kompletna ruptura hradze 4.stupna. nechcem mat doma jedinacika, ale dalsieho porodu sa bojim. nehovoriac o tom, ze som mala este dalsie komplikacie - neskora hypotonia maternice s krvacanim a rozvojom hemoragickeho soku 1 - 2.tupna. dostala som niekolkokrat krv, antibiotika do zily a tiez ma sil chirurg v celkovej anesteze. mala som porodnu salu rezervovanu pre seba. v ten den som rodila iba ja a aj sestricka uznala, ze som za 10 porodov. nastastie to dobre dopadlo.

lenkabu
25. únor 2011

Kamarádka měla rupturu trojku v r 2008, její dcera měla 4000 kg, před dvěma měsíci porodila bez poranění kluka 4310 😉 Někdy to jde 🙂

didi07
27. únor 2011

asi záleží na porodnici - kamarádka měla rupturu III. stupně před dvěma lety při porodu synka a teď rodila znovu, ale brali to jako indikaci k sekci - takže rodila císařem.

andreasek82
1. čer 2011

@janulazaynab chci se te zeptat, jak tomu bylo u druheho porodu.. rodilas tedy prirozene a co poraneni? mam termin v cervenci a docela se zacinam bat 😒

lutta
autor
1. čer 2011

@andreasek82 taky bych byla ráda za nějaké další zkušenosti taky se mi to blíží a pořd nějak nevím jak se k tomu postavit, prosit o císaře, nebo rodit normálně a doufat, raději bych teda rodila normálně,ale samorřejmě nejlépe bez poranění a šití 😉 . Mluvila jsem o tom s mojím gyndařem a podle něho ruptura tretiho stupně uplně důvod k sekci není,ale musí být správně vedený porod, včetně velkého včasného nástřihu 😝 😠 ...to je opět super představa..chlap si to holt představit neumí být dole seštupovaný jako ponožka a copak já vím na koho narazím až pojedu rodit a že mi správně povede porod...jinak opakovat se to samozřejmě může ☹

janulazaynab
2. čer 2011

@andreasek82 - ahoj, nakonec jsem rodila znovu prirozene a nemela jsem to horsi nez predtim, nastesti 😝 Horsi bylo, ze Alenka ted byla o 300g tezsi nez Mikulik, takze pri rozeni 4.150g se mi tam udelal hematom a museli me pod celkovou narkozou znovu rozparat a presit. Navic sla Aja stejne jako Mikula s rukou u pusy, tak jsem mela vetsi siti i uvnitr 🙄
Tentokrat jsem ale doktorovi rikala, at me nesesiva tolik. RIkal, ze me sesil "na siroko" - koukala jsem tam a mam tam diru jak od stodoly, ale zas si rikam, ze to aspon nebude bolet ani me, ani manzela 😎 aspon doufam 😖 😕 🙄 Vsak uvidime - v utery pojedu na kontrolu po sestinedeli a nechavam si dat DANU, tak projdem provnim testem, jak me bude doktor roztahovat.

andreasek82
3. čer 2011

@lutta mne dr. rekla, ze kdyz byla ruptura inkompletni, cisar neni uplne na miste.. ja jdu jeste na kontrolu do porodky za dr., co me sila po porodu, at se na to jukne a uvidi se, ale myslim si, ze pujdu rodit normalne prirozene.. takze nasi doktori maji nazor da se rict stejny.. proste fakt pri prijmu upozornit na porod predchozi, doufat ve spravne vedeni porodu a ten vcasny nastrih, jak ty pises.. snad to bude v pohode..

@janulazaynab diky zes odepsala, pozitivni je, ze to horsi nez s malym tentokrat nebylo, ale i tak, podle toho, co ctu, to nebylo uplne idealni.. at je kontrola po sestinedeli v poradku a at je to zas s manzou podle vasich predstav 😉

janulazaynab
4. čer 2011

@andreasek82 - snad by to už teď mělo být dobré. Horší je, že poslední steh mě nějak táhne a sem tam se mi znovu natrhne. V úterý jedu na kontrolu, tak uvidíme. Druhý porod byl těžší, ale možná je to tím, že byla Ali o dost větší a těžší.

lutta
autor
6. čer 2011

@andreasek82 Já jsem měla rupturu kompletní,ale ani tak jim to jako jistý důvod k sekci nepřijde. Navím už první mimčo jsem měla přes 4 kg, tak jsem zvědavá na druhé.....

andyalukasek2008
6. čer 2011

@lutta Měla jsem vyvolávaný porod v r. 2008 v 37.tt s váhou prcka 4kg a také s rupturou, i když funkce svěrače zachována. O druhém přemýšlíme za nějakou dobu, ale určitě chápu Tvůj strach, sama jej jednou mít budu. Zvláštní, že většina ruptur je u vyvolávaných porodů, i když to chápu proč, nechápu, proč to nehlídaj více.
Asi bych zkoušela poctivě epi-no, dost jsem o něm četla, pokud bych se dostala na jeho max., neřešila bych to, pokud ne, je to na zvážení.
Přeji co nejkrásnější porod!

majamat
9. zář 2011

no teda, normalne ma strasite, ze po kompletnej rupture normalny porod. vraj aj vek je indikacia k sekcii, tak ma snad vdaka tomu v buducnosti necaka normalny porod. nebojim sa kontrakcii, aj ked boli hnusne. to vydrzim, ale bojim sa zas roztrhnutia. tentokrat by som mohla mat poskodeny konecnik. nechcem byt do konca zivota na plienkach. no to si neviem predstavit.

melis7
21. zář 2011

@lutta Jak jsi nakonecporodila,jestli se teda můžu zeptat.

lutta
autor
22. zář 2011

@melis7 ahojky, nakonec jsem rodila plánovaným císařem v Brandýse nad Labem. ještě týden před porodem jsem neměla jistotu jak to vlastně bude. Nějak mě ovlivnily těhotenské hormony a chtěla jsem to spíš normálně, než sekcí. Nakonec jsem se po domluvě s lékařem domluvila na sekci, hlavně z důvodu negativního vlivu normálního porodu na funkci svěrače v budoucnu.Příma indikace k sekci totální ruptura III. stupně prý není,ale rozhodně se o ní muisí uvažovat. Každopádně mi řekli že u mě jsou možnné obě varianty a nechali to na mě, a´t se rozhodnu. Každý doktor rikal něco jiného, jeden že by mi to naprosto jasně doporučoval, podle dalšího to bylo zbytečné, byla jsem z toho docela hotová, protože to rozhodnutí bylo na mě.(celkem jsem to konzultovala se 4 porodníky , skore bylo 2:2) Jak mi bylo řečeno, nikdo by mě nerodil bez velkého preventivního nástřihu a ruprura a defekt svěrače se opakovat může i nemusí....
Císař nakonec docela vpohodě, první dva dny mazec neuvěřitelněj, pak se to jenom lepšilo a jsem za něho ráda, protože i když jsem nerodila normálně, tak svěrač musím posilováném pánevního dna do správnho fungování stejně dostávat, takže nechci myslet co by se stalo, kdybych si trvala na svém a rodila normálně.

dzuli08
3. lis 2011

@lutta @melis7 @majamat @janulazaynab @andreasek82 @kar.la @romule @bubba
Ahojte, ja som pred 2 týždňami tiež mala vyvolaný pôrod a došlo k ruptúre III. stupňa. Mám poškodený zvierač konečníka. Absolútne v sebe neudržím vetry a keď príde stolica, tak veľmi ma bolia tie tlaky a stolica vychádza pomaly a po častiach. Zo začiatku som musela byť len na tabletkách od bolesti, teraz je to už lepšie a neužívam ich. Aj tak sa stále bojím, či sa to všetko vráti do pôvodných koľají. Jem len polievky, alebo kašovitú stravu, aby som mala riedku stolicu, no občas ma zapečie a to je vtedy des.
Môžete mi prosím poradiť, čo Vám pomohlo a ako ste na tom teraz? Či máte nejaké následky, alebo je všetko tak ako má byť? Čo ste jedli? Ako mám dosiahnuť to, aby ten zvierač začal fungovať. Vraj na to existujú aj nejaké cviky, no môj gynekológ mi nevedel poradiť. Ako dlho ste sa liečili? Ďakujem Vám pekne za odpovede.

majamat
3. lis 2011

@dzuli08 ja som nic specialne nerobila. mna chirurg dobre zasil a zvierac funguje. na zaciatku to bolo trosku horsie, ale casom sa to upravilo. v emocke som bola 7dni po porode, aby ma sledovali a brala som antibiotika. jedine, co som robila je, ze som sa po wc sprchovala. caso aj po malej, ale do mesiaca som to pomaly zredukovala na 1x denne. mala som stastie, ze sa mi to celkom dobre hojilo. ty si este kratko po porode. urcite sa to postupne zlepsi, aj ked to mas asi horsie ako ja. mna skor pobolievaju jazvy okolo posvy a obcas mi aj trosku krvacaju. hlavne ked sa venujem mm. no snad sa niekedy aj to zlepsi.

dzuli08
4. lis 2011

@majamat Ďakujem za odpoveď. A mala si tiež problémy so stolicou, keď bola hustá, alebo s tým, že si neudržala vetry?

lutta
autor
4. lis 2011

@dzuli08 ahojky, držím palec ať se dáš co nejdříve dokupy, doporučuju co nejvíce posilovat svaly pánevního dna, přeci jen svěrač je sval, takže se dá do určité míry vycvičit. Mě se ty problémy co popisuješ celkem srovnaly, jenom jakási lehoucka inkontinence stolice zůstala, při dalším těhu se zhoršila a další porod byl císařem, právě z důvodu rizika zhoršení funkce svěrače hlavně do budoucna.
Takže pokud budes hodně cvičit na svaly pánevního dna, tak se to určitě hodně zlepší, jestli to bude 100 procentní ti asi nikdo neřekne. Já si myslím, že u mě i když sem nerodila teď vaginálně, tak i tak stejně i těhu mělo na svěrač vliv, nějak se asi trochu povolil nebo co,ale už se to zase dává dokupy🙂 Po prvním porodu i teď hodně jím vlákninu, probitika, úžasné je lněné semínko,aby dobře fungovala peristatika střev, neměla jsem, zácpy apod.. pokud bys měla se zácpou velké problémy tak je super laktulosa sirup.
S tím, že jsem neudržela větry jsem měla taky velké problémy, to se určitě spraví, měla jsem to i teď po císaři,ale samozžejmě méně.

majamat
4. lis 2011

@dzuli08 uz si to tak nepamatam, ale myslim, ze to bolelo a tiez som mala trochu problem udrzat vetry. nastastie sme boli vacsinou doma. drzim palce, nech sa ti to spravne zahoji a si co najskor OK.

andreasek82
4. lis 2011

@dzuli08 ahojky, ja tedy mela rupturu trojku, ale ne nastesti s poskozenym sveracem, po porodu jsem si delala sedave koupele v dubovce, repiku, neustale se sprchovala, nosila spise sukne, ne kalhoty a sitovane kalhotky a vlozek jsem spotrebovala snad megakontejner 😀 a i pres to poraneni ale sex po sestinedeli v pohode, bala jsem se toho a nebyl problem.. 🙂 hezky se mi to zhojilo, ze ted pred druhym porodem dr. neverila, ze jsem trojku mela.. pry sestri, pojdte se podivat, jak to ma pani krasny 😀 😀 v porodnici mi ale tedy i presto nabidli, at si sama vyberu, zda chci po druhe cisare nebo porod prirozeny, ze na to mam narok vzhledem k poraneni u prvniho, s dr. jsme se dohodly, ze pokud bude miminko do 3, 4 kg podle vahove odhadu na utz (ne proste vetsi nez prvni mimi - nase sabinka mela 3, 47 kg), tak ze to zkusime prirozene, no a odhad byl lehce pres 3 kilca, takze prirozeny porod 5, 5 hodiny, bez epiduralu tentokrat, no bolelo to jako svina, to nebudu rikat ze ne, ale proste byl to porod v pohode, bez komplikaci, s manzelem, proste krasny 🙂 a narodila se nam esterka - 3040 g a 50 cm 😵 😵 😵 a HLAVNE!!! - siticko asi centimetr! proste par stehu, pohodka - jdu do tretiho! 😀 ja jsem tentokrat byla 2. den jak ciperka, jako kdybych ani nerodila 🙂
vse se ti zahoji, co nejvic o sebe pecuj a bude to v poho! 😉 drzim moc palecky a uzivej si vanesku 😵

dzuli08
4. lis 2011

@andreasek82 ďakujem krásne za povzbudenie a gratulujem ku krásnym detičkám. Snáď sa rýchlo z toho spamatám a prejde to. Však každým dňom sa to stále zlepšuje, tak už len dočkať sa toho posledného boľavého dňa. 😀

dzuli08
4. lis 2011

@lutta Ďakujem, ľanové semeno jem aj ja a zatiaľ mi celkom pomáha. Koľko lyžičiek ješ denne. A tie probiotiká čo si spomínala sa ako volajú. A v akej forme ješ vlákninu? Ďakujem krásne za odpoveď. Snáď sa dám skoro dokopy

andreasek82
4. lis 2011

@dzuli08 a glycerinove cipky nejsou k zahozeni a taky basti hodne ovoce jako jsou svestky a tak, kdyby jsi se jeste chtela na neco zeptat, tak se ptej 😉 je to tezky par dni po porodu se davat do kupy a jeste k tomu to mimi, ale vse bude zas jako driv, neboj 🙂

kapitolovaz
23. dub 2013

Ahoj, rodila jsem v prosinci 2012. Malý šel s rukou u hlavy (měl 3,5kg, já jsem docela velká). Nevím, jak rozsáhlá ruptura to byla. Vím jen, že byl zasažen konečník a zároveň se vytvořil otvor mezi pochvou a střevem. Pila jsem laktulosu, používala glycerinový čípky, dělala si oplachy rosalginem- nebo jsem namočila porodnickou vložku, nosila sítovky, kašovitá strava... To vše asi 4 týdny. Vlastně to bylo v pohodě, následky zatím žádné... Větry mě taky trápily, ustaly, když jsem přestala používat laktulosu a jiná projímadla a začala normálně jíst.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru