Dává se před císařským řezem klystýr?

pavka75
2. únor 2011

Nevíte náhodou zda se dává před císařským řezem klystýr??? Je lepší se nechat upast celkově nebo napůl??? Měli jste partnera u CŘ a jak vám pomohl??? Kdy jste poprvé vstali z postele a měli miminko u sebe na kojení??? Spustilo se mléko později???? Krvácí se po CŘ jako po klasickém porodu???Jak dlouho jste se hojily????

paulie
2. únor 2011

Ahoj, předpokládám, že postupy jsou všude +- stejné, takže moje zkušenosti:
1) u obou SC jsem absolvovala klystýr (šel by i Yal, ale neměla jsem jej s sebou) - první posezení na wc není ani po sekci nic příjemného, tak je lepší být vyprázdněná ... 😅
2) zažila jsem obě varianty - pokud budeš mít na výběr, zkus popřemýšlet o spinálu 😉 Přiznávám, že jsem měla hrozné nervy ze všeho (zvláště teď podruhé), ale ten pocit, kdy poprvé vidíš a slyšíš dítko opravdu stojí za to 😉 Poprvé jsem šla celkově a taky to ušlo (až na první momenty na JIP 😅), ale teď jsem daleko lépe zvládala nástup bolestí i péči o malou 🙂 Asi z té euforie a zážitků 😀
3) na sále jsem v obou případech manžela nemohla mít, ale účastnil se prvních vyšetření dětí, a pak jsme spolu mohli být chvilku ještě převozem na JIP ...
4) na JIP mi dítka moc nevozili, pže obě blindila plodovku a byla na dokrmu ... v obou případech jsem je tam měla jednou kvůli přiložení k prsu 🙂 U obou sekcí jsem vstávala až druhý den ráno, dítka mi pak vozily sestřičky na pokoj
5) v prvém případě se mi MM začalo tvořit 4.den, teď už 3. den (přestala jsem kojit v cca 8t druhého těhotenství) - přikládala jsem po cca 1,5-2h 🙂
6) očistky jsou jako u klasického porodu ... takže klidně těch 6 týdnů 😒
7) stehy mi odpadaly do dvou týdnů, samozřejmě si ještě moc nevyskakuju, ale plně pečuju o obě dítka (starší má už 13kg) - při opatrnosti se to dá 😉 Jakkoli cvičit ještě nemůžu a jak to vypadá, tak do léta minimálně mi to dr. nedoporučuje 😅
Teď (6t po porodu) mám jizvu krásně zahojenou, nebolí, tupý pocit okolo ní pomalinku ustupuje, jen ještě cítím, že mám malinko rozestoupené břišní svaly)

evena
2. únor 2011

ahoj
klystýr nevím, měla jsem rodit původně normálně takže jsem ho měla
s uspáním mi na výběr nedali a šla sem pod celkovou narkozu, ale tu bych si vybrala stejně - jsem posera, měla bych strach že bych při vědomí zpanikařila
po porodu dali malou partnerovi a mohl s ní být půl hodiny
na JIP sem byla chvíli, asi jen 12 h, pak potřebovali volnou postel, malou mi přinesli ukázat jen jednou, na šestinedělí mi jí nosili jen na kojení, i to pro mě byl děsnej záhul, nemohla sem ležet, sedět, prostě děsný bolesti
mlíko se mě překvapivě rozjelo normálně ikdyž sem přes bolesti kojení občas odmítala a s malou sem nebyla první 3 dny moc v kontaktu
krvácela jsem uritě o dost míň než při klasickém porodu
jak dlouho sem se hojila už si moc nepamatuju, ale až tak 5. den jsem byla schopná se narovnat uplně, jizvu sem cítila možná tak 2 měsíce

apollo11
3. únor 2011

Ahoj,
- klystýr není nic nepříjemného, naopak velmi pomůže, střeva musí být prázdná. je to maličkost
- pokud je možnost spinální anestezie (předpokládám z otázky, že CŘ je plánovaný), rozhodně doporučuji, z mnoha aspektů je to lepší než celková narkóza - psychika i tělo pracují mnohem lépe při vědomí, člověk plně vnímá příchod miminka a je to nezapomenutelný zážitek (když už se člověk smířil s tím, že přirozený porod nebude), zotavení je rychlejší, částečná anestezie je šetrnější k tělu. V každé porodnici to lze probrat s anesteziologem a ten většinou doporučí spinálku, pokud není překážka jako strach rodičky z operace
- manžela jsem u porodu měla, ale jsou i porodnice, kde to nepovolují. Pomoci ti nemůže nijak, jen držet za ruku 😉 Mohl být přítomen i u vážení a všech těch procedurách, potom mu dali malou na nějakou dobu a mohl s ní být o samotě. Mě dovezli na pokoj, kam mě asi o půl hodiny s ní přišel na chvilku navštívit.
- vstala jsem druhý den ráno. Vnímání bolesti je individuální, je dobré se na to příliš neupínat a překonat to. Na odd. šestinedělí jsem musela ještě dost ležet, malou mi nosili jen na přiložení.. na stálo mi ji dali asi třetí den. To už jsem měla dost mleziva a čtvrtý den se rozjelo mléko a už bylo kojení naprosto bez komplikací.
- krvácení bylo cca měsíc, většinou dělohu vyčistí u operace, takže krve je méně
- hojení je dlouhý proces, po týdnu je rána zacelená, ale cítit je ještě dlouho.. nějaký posun jsem poznala asi po třech měsících (jakoby úplné vnitřní zahojení), ale ještě dnes mám tu ránu citlivou, zvlášť když mi do ní malá kopne 😅. Každý se hojí jinak a jinak rychle, doporučuje se mazat jizvu a masírovat, já to nedělala a možná by to bývalo bylo lepší.
Jinak je tu někde i téma Císařský řez, zkušenosti jsou hodně rozdílné.

benotka
3. únor 2011

Ahoj 🙂 ,
klystýr jsem dostala asi 2-3hodiny před plánovaným císařem. Nebylo to nic hrozného, za trochu horší a z čeho jsem já měla strach bylo cévkování a to příjemný teda nebylo, i když po císaři jsem o tom už nevěděla.
Měla jsem plánovaný spinál, ale jelikož u mě nezabral a já pořád cítila, tak mě nakonec museli uspat úplně a příště, pokud bude, tak jdu rovnou do celkové. Navíc jsem se u toho i dost klepala.
Partnera jsem u císaře mít nemohla.
Z postele jsem vstala druhý den, kdy mi vytáhli cévku a pak jsem musela na záchod. Malou mi donesli hned jak jsem se probudila na přisátí a pak mi ji nosili jen na kojení a až 4.noc jsem ji měla celou noc. Čtvrtý den jsem už měla prsa nalité, že jsem musela odstříkávat.
Krvácela jsem cca 1 měsíc a po tom měsíci už jsem i přestávala vědět o jizvě.Steh mi vytáhli 6.den, než jsem šla domů.

crca
5. únor 2011

No docela dost otázek 😀 ,ale asi budu vyjímka,protože já klystýr neměla,jen se mě zeptali jestli jsem byla včera(den před plánovaným cř),byla a tak řekli,že nic nebude 😀 ,cévkování bylo v pohodě,z toho jsem měla strach,ale nic hrozného.Manžela jsem neměla u porodu,přijel až odpoledne,děti jsou v 7.50 a v 7.51hod, a v 9 už jsem měla děti u sebe na přiložení,no,moc to nešlo,když necítíš půlku těla,ale aspoň něco 😀 Měla jsem spinálku a šla bych do toho klidně znova,byl to sice zvláštní pocit,ale supeeeer.S tím hojením jsem teda byla na štíru,ještě 5 měsíců po mě to bolelo,ale na to člověk už zapoměl 😅 a musela jsem teda v 5 měsících od jejich narození na revizy,měla jsem v sobě pořád cucky a neustále špinilla a krvácela.S tím krvácením nemůžu říct...nerodila jsem normálně tak nevím,ale nebylo to zase tak hrozné,nikdy se mě nestalo,že bych protekla a chodila s flekem na noční košili 😅 S mlíkem byl boj,v porodnici jsme i tak dokrmovali a doma po 14 dnech jsme najeli jen na UM,ale to mě nijak netrápilo,hlavně,že byli prcci spokojený a já taky 😅 a vstávat jsem mohla až po 12hodinách-takže ve 20.00hod mě nahnali do sprchy,ale šla jsem dokonce sama a bylo mě dobře 😉 až na tu jizvu,šla jsem teda jak babička o holi 😅 ,mě ale museli sešívat i břišní sval,který byl roztáhlý na 3 cm,tak asi i proto,ale vzpomínám na to strašně ráda 😉

trpaslikg
12. únor 2011

klystýr jsem neměla, cevka taky v pohodě, manžel tam být nemohl, ale čekal před a šel hned s miminkem na vážení a mytí 🙂, určitě jen spinál, protože vidíš miminko hned, já se koukala přes světla i jak mi malou vyndavají, bylo to super...po zákroku mě dali na hodku na pooperák, protože mi spinál zabral rychle a moc vysoko, když jsem začala hybat nohama šoupli mě hned na pokoj a miminko donesli, první dvě noci mě nechali v noci spát, a krmili glukozou, ale vůbec to kojení neovlivnilo, neměla žádný problém...byly jsme tam na plánovaný CŘ dvě a vše bylo v pohodě, třetí den seskočíš z postele a jako by se nic nedělo 😀, ale citlivost jizvy trvá déle...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru