Dobrovolný výběr mezi císařem a fyziologickým porodem

sambucca
29. črc 2010

Ahoj holky, dneska jsem četla na intnernetu další rozhovor s těhotnou "celebritou", která otevřeně řekla že dostala od svého porodníka na výběr jestli chce rodit císařem nebo přirozenou cestou. Moc tomu nerozumim, to si rodička může vybírat jak chce rodit? Nezáleží na jejím zdravotním stavu a taky miminka? Co vy na to? Můžete si vybírat? A teoreticky, kdyby jste mohly.... a vůbec, jsem zvědavá opice na vaše názory🙂 díky

blueapple
1. srp 2010

jako všechno kolem porodu je individuální, tak i EPI-NO není 100%ní ! 😉
Já mám 2 kamarádky, kterým vůbec nepomohl... Každá máme prostě jiné tělo 😉
Určitě ale stojí za to - to vyzkoušet, třeba zrovna zafunguje.

lenkabu
1. srp 2010

Volba tu legální není ale dělá se to. Já to osobně moc nechápu ale budiž.............ale ať si rodička cř zaplatí i případné komplikace.

el267
2. srp 2010

Ahoj já rodila nakonec taky císařem ve spinálu, aspoň jsem malou po porodu vyděla a slyšela.
Porod jsem měla vyvolávaný, bolesti jsem měla něco okolo 9hod. Posledních 5 hod jsem musela ležet s monitorem na břichu. Kontrakce jsem měla po 1min a stejně jsem se za celou dobu vůbec neotevřela. Jaká obrovská úleva byla pro mě, když mi doktor nabídl císaře!!! Sice jsem pak nějakou dobu byla sklamaná, že se to nepovedlo přirozeně, ale brzy jsem se s tím vyrovnala.
Teď jsem těhotná znovu a doktor mi naznačil už 2x, že to bude asi znovu císař. A popravdě , asi budu ráda. Jinak když bych mohla srovnat bolest po císaři....taky to nebyla vůbec žádná slast.

xkacatkox
4. srp 2010

@el267 chápu, že ti nevadí, že by to byl znovu SC, mě by to též nevadilo až to bude aktuální, ve spinále to byla pohoda

1980mat
10. srp 2010

Ahojky, já jsem těhotná podruhé a druhý porod mě čeká co nevidět. První těhu probíhalo naprosto v pohodě, jen se malému nechtělo na svět, takže jsem deset dní přenášela a potom mi museli porod vyvolávat uměle. Kontrakce se rozběhly půl hodiny po zavedení tablety do pochvy a byly od začátku velmi intenzivní. Připadalo mi to, že mám jednu velkou nekončící kontrakci. To celé trvalo pět hodin. Mezitím jsem několikrát zvracela, udělali mi klistýr, takže to ze mně teklo horem dolem. Bolesti byly šílené a otevírala jsem se docela rychle. Ale po pěti hodinách kontrkací mi udělali monitor a nezdálo se jim něco na monitoru. Přiběhl lékař a když to viděl, tak rozhodl o akutním provedení císařského řezu, protože miminko bylo v ohrožení. Rychle mě převezli do jiné budovy na sál a do půl hodiny byl malý venku. Já byla v průběhu provádění císaře při vědomí a když syna ze mě vyndavali, tak jsem slyšela, jak doktoři říkali, zaplať pánbůh za císaře - syn měl omotanou pupeční šňůru okolo krku, tak by se při normolním porodu asi udusil nebo přidusil a navíc řekli, že je to pěkný macek, že takové novorozeně už dlouho v rukou neměli. Když dali syna na váhu, ukázala 4600 g. Nedovedu si představit, že bych jako prvorodička tak velké mimi ze sebe vytlačila, i kdyby ty komplikace v průběhu porodu nenastaly.

Za dva týdny mám rodit podruhé. Porodu jako takového se nebojím, ale přesto mám obavy - mám jizvu po prvním císaři, která může kdykoliv během druhého porodu rupnout. Je tu předpoklad, že i druhé mimi bude extrémně velké a navíc mám vrozenou srdeční vadu a budou mě i kvůli ní muset sledovat. Myslím, že indikací pro plánovaný porod císařským řezem je u mě více než dost, ale přesto mi v naší porodnici řekli, že plánovaného císaře dělat nebudou. Počkají, až na mě porod přijde sám a až přijedu do porodnice, že rodím, udělají mi ultrazvuk jizvy po císaři a plodu. Pokud by jizva nebyla v pořádku nebo pokud by mimi mělo odhadem více jak 4 kg, tak mi udělají císaře, jinak mě nechají rodit přirozenou cestou. Abych pravdu řekla, trochu mě znervozňuje, že nebudu do poslední chvíle vědět na čem jsem a pokud mě nechají rodit přirozenou cestou, tak se budu modlit, aby skutečně váhový odhad u mimi byl správný a aby jizva po prvním císaři vydržela. No jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne.

kveta
10. srp 2010

@1980mat Byť Tebou, tak si vybavím neoficiálnou cestou cisarák... Stavím sa, že keby si bola s týmito dg. manželkou niektorého lekára, tak by sa im do cisaráka chcelo viac... Toto je možno o ich pohodlnosti a je to silne na hrane hazardovania so zdravím Tvojím a dieťatka...

xkacatkox
10. srp 2010

@1980mat přidávám se květě, asi bych se domluvila SC, kor když máš od minulého jen dva roky, u nás by ti SC udělali, už jen pro tuto diagnozu, nevím jak velký máš váhový odhad, nemaáte poblíž jinou porodku?já byla plánovaně ve 40tt, a v pohodě, neradi u nás dělají SC pokud ho maminka chce třeba v 38 apod,chtějí aby dítko bylo co nejvíce zralé, ale , že tě to znervoznuje naprosto chápu, mě také do 38říkali zkusíme přirozeně, a pak jsem se objednala na 3, a bud do té doby porodím či ne, Matýsek si vybral sám, počkal pěkně na 3, pokud nemáš jinou porodku poblíž a známého ve špitále, tak holt počkej až se to rozjede, a jedtě do porodky, a pokud můžu trošku poradit, pokud buděš mít kontrakce, stěžuj si že tě strašně bolí jizva (takto u nás nějteré mamušky simulovali a pomohlo to 🙂 ),budoou se bát, a po zvážení situace ti udělají snad SC

shaula
10. srp 2010

@1980mat Jsem sice jen laik, ale podle mě bys měla mít spíše císařský řez. Asi bych na tvém místě vážně uvažovala o jiné porodnici... Každopádně přeju hodně štěstí a bezproblémový porod, ať už jakýkoli 🙂

pitka
10. srp 2010

Ahoj 1980mat prosím ta ak chceš CS tak ti poradím len jedno stežuj si na bolest jizvy a oni to nebudou riskovat a udelaj ho mě to tak taky poradila jedna mamina tady tak sem to vyskoušela a povedlo se a ja sem se už pak nemusela stresovat a jen chci podotknou že jsem měla taky zdravotne problémy ale oni taky chteli čekat jakse to bude vyvijet a tak mi ho stanovili hned pa pa

1980mat
10. srp 2010

Holky, díky za názory. 😉 Jak už tu někdo psal, v ČR je provádění císařského řezu na vlastní přání nelegální. Měl by se provádět opravdu jen tehdy, kdy to vyžaduje zdravotní stav matky nebo miminko či maminka v ohrožení. Já to respektuji a respektuji i názor doktorů, že nechtějí zbytečně císařský řez provádět, pokud by žena mohla porodit i po císařském řezu přirozenou cestou. Mám kolem sebe spoustu kamarádek, které první mimi rodili sekcí a druhé bez problémů porodili přirozenou cestou. I já bych chtěla zažít porod přirozenou cestou, i když vím, že to bude v mém případě dost riskantní. Jen mě zaráží, že když doktoři vědí, že můj prvorozený syn vážil při narození 4600 g, tak mi nechtějí dělat váhový odhad miminka a chtějí mi ho udělat, až bude porod rozjetý. Kdyby moje současné mimi rostlo takovým tempem jako první syn, už teď by mělo mít okolo 4 kg a byl by to jasný důvod, proč provést plánovaného císaře a na nic nečekat, ale oni mě chtějí nechat děcko nosit co nejdéle. Jen si říkám, že te´d čekám holčičku a ty mívají nižší porodní váhu než chlapečci, tak mě utěšuje alespoň tento fakt, že třeba se stane zázrak a mimi nebude vážit více jak 4 kg. I když tomu moc nevěřím. V naší rodině se rodí jen samá miminka na 4 kg a skoro všechny chodí ven sekcí, tak se domnívám, že i teď bude další velké mimi na cestě.

helcah
11. srp 2010

Já jsem měla první holčičku 4200g a jsem ráda, že jsem rodila přirozeně, i když to teda byl fakt hukot. Teď čekám kluka a jestli je to fakt, že kluci mívají větší porodní hmotnost, tak tě prsk teda....

shaula
11. srp 2010

Holky, fakt klobouk dolů před Vámi, které jste porodily děti nad 4 kg... Ti moji caparti měli 2350 a 2250 g a stačilo mi to 😀 Jinak někteří lékaři prý váhu nad 3,5 kg berou jako indikaci k CS a dávají rodičce na vybranou, tam si myslím, že je to férové.

helcah
11. srp 2010

Shaula máš pravdu, ale v tomto případě prý už může být váhový rozdíl odhadu a skutečnosti 0,5 kg. Takže mi řekli, že odhad je 4kg ale plus mínus, takže to dítě také mohlo mít 3500g, což bych nepovažovala za důvod k CS. A ani bych se dopředu neuměla rozhodnout, když bych už neměla porod zažitý. A i když to byla hrůza, jsem ráda, že jsem rodila přirozeně. Teď třeba mám úplně čerstvou jizvu po revizi břicha takže se bojím jak CS tak přirozeného porodu, ale narodit se musí 🙂

slavkah
11. srp 2010

nas malej mel porodni vahu 4110 gr , rodila jsem normalne a nebyl problem, jen mensi nastrih, rozhodne lepsi nez jizva po cisari, ale kazdy se musi rozhodnout sam

smoulinka.ciko
16. srp 2010

Tak ja si taky myslím, že to fakt není správné...že se dělají porody na požadání!!!! Je to hlavně o tom stavu matky a dítěte, ale pokud je vše dobré, tak si myslim že CS je naprosto zbytečný, samozřejmě pokud se nejedná o velký váhový odhad. Ja si ani neumim představit, že bych měla rodit tak velké mimi normálně, ale kamarádka ma 3 děti, holčička měla 4 120g chlapeček 4700g a poslední měl 4320. A to říkala že s tím prvním chlapečkem byl takový fofr že to nestihla ani na sál, a porodila jim to na vyšetřovně 😀 No ono, každý porod je jiný, a každé tělo to zvládá jinač.... Každopádně si myslím, e ti drobečkové nám za to stojí.... 😉

bielanevesta
17. srp 2010

Naša malá mala pri narodení cez 4 kg, porodné bolesti mi trvali cez 24 hodín, po prasknutí plodovky som sa prestala otvárať zato kontrakcie boli fakt "výživné" 😒 Nakoniec koli tomu ale hlavne aj preto, že malej sa prestalo v brušku páčiť(ozvy klesali na 40-ku)mi dali na výber pokračovať alebo CR. Neváhala som a išlo sa na sálu. Mala som spinál takže som malú aspoň počula...malá chvalabohu zdravá, s dobrým skóre, ale tie stavy čo som zažívala potom a to nemyslím fyzickú bolesť...ešte pol roka od porodu som si hrozne vyčítala, že som nebola schopná porodiť normálne, aj keď som vedela že sme urobili dobre. A je možné, že koli ťažkém porodu máme problém s rozprávaním atd...
Moj bratranec sa narodil klasickou cestou, so 4x omotaným pupočníkom okolo krku, pridusený a následok je že je ťažko mentálne postihnutý ☹
Takže moj názor je taký, že CR určite áno a to okamžite ako je čo i len nepatrne ohrozený život alebo zdravie matky a dieťaťa

blueapple
17. srp 2010

To je právě to, když porod proběhne v pohodě a bez komplikací, to se to pak povídá, že nejlepší je přirozenou cestou a že se hodně CŘ dělají zbytečně. Je jasné, že jen tak na přání by se dělat NEMĚL ! Plánovaný císař s indikacemi (poloha KP, cukrovka, oční vady, velké mimi, atd) je také jasná věc.
Jakmile přijde komplikace u přirozeného porodu, často lékaři čekají zbytečně dlouho, že to ještě zkusí (typuju, že je tak tlačí pojišťovny, protože CŘ je několikanásobně dražší...),...než aby to řízli a miminko "vysvobodili". Souhlasím s názorem bielenevesty - viz výše, s náznakem ohrožení (špatné ozvy, nepostupující porod, pupečník kolem krku,...) preferuju CŘ, ať má maminka minimálně možnost volby . V těchto případech se někdy hazarduje se zdravím dítěte a to za to nestojí.

renys
17. srp 2010

Ahojky, já taky patřím mezi "císařovny" 😀 , porod sekcí mi byl doporučen z důvodu zátěžové porodní anamnézy a malý měl v den příjmu odhad 4,20 kg. Měla jsem spinál, takže jsem si užila ten nekrásnější křik na světě, malej byl jak broskvička a bolesti jizvy jen při vstávání a chůzi, to bylo docela výživné 😝 , ale poporodní zranění na pipi přeci taky bolí, což 😒 ? No a každym dnem to bylo lepší a lepší. Jizva je tenoulinká, porod byl bez utrpení a hlavně - bez stresu, že se při něm něco pos..., máme vymodlené mimi, takže strach tam byl...Spousta mých kamárádek měla děsné porody, kleště, ošklivé potrhání, otoky, sexík bolestivý, inkontinence, vytalčený konečník, hemeroidy...Kdo se chce trápit, ať se trápí, kdo nechce, by měl mít možnost provedení císaře - klidně si i něco připlatit.

myscha
18. srp 2010

Za sebe jsem ráda, že císařský řez legální není, protože jsem se porodu hrozně bála a chtěla jsem alespoň epidurál. Kdyby byl možný císař, tak bych o něm možná uvažovala, což by byla škoda. Porody byly rychlé a nijak strašně nebolely, byly to dva nejkrásnější a nejsilnější zážitky v mém životě. Epidurálu nebylo vůbec třeba. Poporodní poranění vždy minimání, i když byl nástřih, seděla jsem i chodila bez problémů hned. Okamžitě jsem se mohla starat i o miminko, u císaře by mi hodně vadilo to delší odloučení a nemožnost bondingu, které se v čechách skoro vždy praktikuje. Dopředu prostě nikdo nemůže vědět, jaký porod bude.

Ale obecně bych asi císaře na přání umožnila, samozřejmě by to muselo být placené a se všema informacema o rizicích. Na druhou stranu s myslím, že ani porodníci by neměli být tlačeni do nízkého počtu císařských řezů, což může vést k tomu, že císaře oddalují a pak mohou nastat velké komplikace u matky nebo dítěte.

weri1
19. srp 2010

já rodila císařem. Sice jsem měla epidural, takže jsem malýho viděla hned, manžel byl celou dobu u toho, ale ta bolest pak. Myslela jsem, že to nepřežiju a nikdy nevstanu z postele. A stejně je mi líto, že jsem nezažila normální porod.
Císaře bych na přání neumožnila, přece jen je to operace a 3x nebezpečnější než normální porod.
Jinak já si užila i kontrakce. Od 10 od večera a malej se narodil v 8 večer další den, takže porod se vším všudy. ☹

weri1
19. srp 2010

a hlavně miminko když nezažije kontrakce, je pro něho narození velkej šok

weri1
19. srp 2010

Ještě oprava, císař pouze v případě, v ohrožení života miminka nebo maminky.

blueapple
20. srp 2010

pro miminko je porod velkej šok tak jako tak - je podle mě jedno, jestli přirozenej...to chudák leze tunelem, někdy docela dlouho, kde ho to mačká ze všech stran, to musí být dost nepříjemné... nebo císař, kde najednou nečekaně vykoukne z bříška na ostré světlo. Co se týká nějakého "stresu" miminka , vyjde to podle mě úplně na stejno !

CŘ je operace, v dnešní době moderní medicíny s docela přijatelnými riziky, což tvrdí sami porodníci. Vše se samozřejmě může pokazit. Přirozený porod se ale také může pěkně zkomplikovat.

Tady na koníkovi je možné číst příběhy super rychlých bezproblémových porodů, dva dny po porodu maminky nevěděly, že rodily ... stejně tak příběhy porodů s komplikacemi a poporodními poraněními, až se toho člověk děsí - a to i u CŘ...každá jsme jiná, každá porod prožíváme a máme jiný....bohužel !!! 😝

Proto dopředu nejde nikdy nic říci a osobně NIKDY NEŘEKNU, že CŘ nebo přirozený porod je lepší !!! To nikdo zodpovědný nemůže tvrdit !!!

weri1
20. srp 2010

@blueapple to se teda divím, proč porodnici raději volí přirozený porod. Mě sama doktorka řekla, že je dobře že jsem kontra měla, že mimi je líp na cestu ven-císařem- připraveno.

blueapple
20. srp 2010

@weri1

pokud nenastane žádná komplikace, pak je asi lepší přirozený porod. Ale bohužel se v mém okolí vyskytly skoro samé komplikace, které by CŘ "zachránil", tak jsem tím bohužel ovlivněná...
1) mrtvé miminko, udušené dlouhým nepostupujícím porodem, protože se včas neudělal CŘ,
2) velké poporodní poranění, maminka si pořádně nesedla 2 měsíce...,
3) přidušení - jako následek - šilhání a cukrovka....)

Miminku je podle mě úplně jedno, jak se na svět dostane, mně dokonce v nemocnici řekli, že přirozený porod je větší riziko pro dítě, menší pro maminku a přesně naopak to platí pro císaře, takže je to o diskusi...

Já si prostě myslím, že nejde říct, že lepší je ten nebo ten porod, vše záleží podle aktuální situace...mně osobně např. PA v porodnici řekla, že bysme s malým oba možná umřeli, kdybych ho chtěla rodit přirozeně... (byl koncem pánevním a ještě jednu nohu u ucha zvednutou a zaseknutou a obtočenou 2x pupeční šňůrou, takže já tvrdím DÍKY BOHU ZA CÍSAŘE, nikdo ho holky prosím neodsuzujte....





weri1
21. srp 2010

já neříkám že normální porod za každou cenu. Jansě když jsou komplikace je lepší císař.Já taky rodila císařem, protože malej nesestupoval a hrozily by kleště a nakonec měl apgar 6-9-10, takže si myslím, že jsem udělala dobře, když jsem se rozhodla pro císařský řez
Já teda ale poprvé slyším, že přirozený porod je míň bezpečný jak císař. ještě jsem to nikde neslyšela ani nečetla
A já ho neodsuzuji

blueapple
21. srp 2010

@weri1

ať si každý má svůj názor, od toho je diskuse - třeba tady na koníkovi a máme demokracii, každý máme jiné zkušenosti a postoje. Já ten svůj názor ale jen tak nezměním. Proč zůstáváme ve stereotypech, proč se nepodíváme do zahraničí, kde např. v UK je možné rodit císařem na přání (samozřejmě za poplatek) ? Já jsem pro.

k těm rizikům....já na to také koukala jako blázen, přímo v porodnici - mi doktor (porodník, gynekolog) řekl, že přirozený porod má větší riziko pro dítě, menší pro maminku a přesně naopak to platí pro císaře.

Ono je to celkem logické - když si vezmeme - při vaginálním porodu se může miminku leccos stát, většinou se při cestě ven může "zaseknout", začne se dusit, srdeční ozvy klesají, přiškrtí se na šňůře nebo je např. šňůra přiliš krátká a nepustí mimi ven...použití kleští, vaxu, ...prostě komplikací pro mimi může být mnoho...u císaře je mimi pár minut po narkóze venku z bříška, rizika pro něj jsou minimální (to na druhou stranu neplatí pro maminku, tam naopak - rizika komplikované břišní operace, což CŘ je, narkóza a její následky, apod.)

weri1
21. srp 2010

ano od toho je diskuse to je pravda.
Já taky nedělám chytrou, já vycházím z názorů doktorů

blueapple
21. srp 2010

i doktoři jsou lidé a dělají chyby... v medicíně bohužel můžou ty chyby být fatální...v porodnictví obzvlášť.
☹ ☹ ☹

ale přesně jak říká weri1, je to o diskusi. Existuje hodně argumentů proč ano a proč ne. Jako skoro u všeho 😀

pattie
22. srp 2010

Mě se tohle téma trochu týká, proto jsem si přečetla diskusi. Po prvním porodu císařem (malá byla koncem pánevním a i když mě přesvědčovali, že "to odrodíme normálně" jsem zvolila SC, protože porody KP bývají hodně těžké) si myslím budu moct vybrat, zda druhý normálně nebo opět SC. Za předpokladu, že se mimčo otočí a vše proběhne v pořádku. Můj názor je, že určitě normální porod, ne že by SC byl tak strašnej, ono je to celkem bez bolesti, jedinou kontrakci jsem neměla, pak sice to břicho bolí delší dobu, ale mohla jsem sedět, na rozdíl od jinejch mamin v porodnici (krom toho jsem měla spinální anestezii, viděla jsem, jak malou vyndali a manžel byl s námi), ale kamarádka zase trvdí, že raději znovu SC než se trápit. Je to těžký rozhodnutí.
Můj názor je, že by si každej měl zvolit, co považuje za lepší alternativu pro sebe. Spousta ženskej má z porodu strach a podle mě by to měla být jejich volba, po rozmluvě s lékaři, kteří jim vysvětlí pro a proti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru