Druhý porod - nastřihávali vám opět hráz?

gwennie
13. kvě 2014

Holky, chtěla jsem se zeptat, jestli vám nastřihávali hráz automaticky i u druhého porodu.... Strašně bych se tomu chtěla vyhnout :-/

betelgeuzz
13. kvě 2014

@gwennie ne, cvičila jsem s epinem, vydupala si porod na stoličce, nikdo mě nestříhal, měla jsem jen malou ranku, která se ani nešila.

milmic
13. kvě 2014

Ne. U prvního mě fikli automatisch a u druhého jsem si přinesla porodní plán, kde jsem si to nepřála. Respektovali mé přání a ani průběh porodu je nenutil štříhat. Měla jsem jenom drobounké škrábnutí. 🙂

gwennie
autor
13. kvě 2014

No to mám přesně v plánu udělat, co píšeš @milmic 🙂

pavlapl
14. kvě 2014

mě natřihávali a i tak jsem byla strašně potrhaná. Museli mi sešívat i čípek. Nedokážu si představit jak by to vypadalo kdyby mě nenastřihly. To by bylo ještě horší.

andelka
14. kvě 2014

Ne, automaticky ani u jednoho. Ale u prvního jsme si s PA nějak neseděly, fakt jsem nevěděla jak mimino vytlačit, ta poslední fáze trvala dlouho a chtěli ho dostat brzo ven (byl pak poněkud fialový), a vím že říkali že se to začne trhat, takže radši trochu šmikli. Ale jen drobný nástřih,pár stehů, seděla jsem v pohodě, hojilo se to dobře. Nicméně podruhé jsem si i tohle chtěla odpustit, takže jsem tentokrát s epinem cvičila fakt poctivě. A taky jsem už věděla co a jak během porodu. Takže z druhého nemám ani škrábnutí. Dr zkontroloval a šel. Řekla bych že nastřihávají poněkud preventivně, ale automaticky ne. U nás.

lucyanek
14. kvě 2014

Tak snad automaticky by to neměli dělat, ne?? 😠 Pokud je to pak v průběhu nutný, tak to je něco jinýho, ale přijde mě blbý to dělat automaticky na začátku když neví, jestli to bude nutný...

dezyre
14. kvě 2014

U mě ne, a to jsme první porod měli klešťový, takže nástřih, i dost velké natrhnutí, strašně moc šití a druhý porod šel jak po másle, bez jediného šmiknutí a natrhnutí (jen jeden malý steh na prasklou cévku, která krvácela), takže pohoda. Je pravda, že jsem ale rodila v různých porodnicích a i ty porody byli vedeny od začátku různě. První porodnice Ivančice - vše rychlý - sotva jsem přišla na box, už jsem měla klistýr, neřekli mě jak se snažit při kontrakcích dostat malého dolů, ihned po klistýru píchli vodu, pár minut na to jsem dostala oxytocin a pak jsem malýho nedokázala vytlačit. Druhý porod byl veden od začátku příjemně, PA mě radila co a jak dělat při kontrakcích, aby malej pěkně sestupoval, klistýr jsem si sama vyžádala, jinak nechávala rozhodnutí na mě, jestli ho chci nebo ne, dokonce ani vodu nechtěla píchnout, vypustili jsme břicho až jsem byla otevřená na deset a nebyl důvod dál čekat, oxytocin jsem dostala až na porod placenty, kdy moc nechtěla ven a jelikož jsme měli hladký porod, tak žádné čištění mimina, jen ho zabalili a hned jsem ho dostala na břicho, prostě vše šlo tak automaticky, aniž bych si musela o cokoliv říkat - to bylo v Brně na Obilňáku. Natrefili jsme tam na úžasnou PA.

lrg
14. kvě 2014

To mi řekněte, jak v téhle fázi porodu poznáte, jestli to je nutné, nebo není? 🙂 Mě kdyby usekli nohy tak by mi to snad bylo jedno 😀 Taky se chci tomu podruhé vyhnout, měla jsem s tím hrozné potíže. Ale zase mám strach, aby mi nerupla ta předchozí jizva.

palomitacheca
14. kvě 2014

@gwennie u prvniho me nastrihli a mozna jsem se trosku natrhla uvnitr, syn mel velkou hlavu a vazil 3790g. Podruhe me nenastrihli, jen jsem se malinko natrhla nahore, dcera mela hlavicku trosku mensi a vazila 3240g.

evelp
14. kvě 2014

mě nastřihli bohužel u obou :( oba kluci byli veliký teda- první měl 3730g a druhý 3750g a o hlavě ani nemluvím. u prvního jsem taky nevěděla co a jak a tak jsem nedopatřením přestala tlačit v době, kdy mu lezla ven hlava nikdo mi to neřekl (já se nekoukala ...) a jak se mu vrátila zpátky, tak mě škubnul uvnitř, ale to už jsem byla stejně na hrázi šmiklá a u druhé jsem tlačila moooc poctivě, ale stejně mě šmiknul.
a na předporodním kurzu jsem se ptala, jak to je, jestli se tomu vyhnu a PA říkala, že většinou ne, že k tomu nakonec stejně dojde a tak jsem se ptala, jestli je to alespon ve stejném místě, tak mi tvrdila, že ano a když jsem se u šití ptala doktora, jestli se trefil, tak na mě koukal stylem -aj aj, to jsem to posr...., druhé hojení bylo hoooodně bolestivé, nemohla jsem ani chodit, natož sedět ☹

a představa, že bych jim řekla, ať mě nenastříhavaj a pak to ruplo, bych se asi po...paní se mnou na pokoji se to stalo a byla uplně hotová..

gwennie
autor
14. kvě 2014

já právě měla první dítě jen 2480 a hlava 31cm, coz prumer je 34, tak se divim, ze me vubec strihali.... prave jsem mela zato, ze to je jakasik jejich automatika, proste jsi prvorodicka, tak smik a hotovo. Druhe ditko nepředpokládám, že bude větší, protože jsme s manželem oba jak z koncentráku.

gwennie
autor
14. kvě 2014

@evelp a v cem je to natrzeni horsi nez nastrizeni? krom toho, ze teda to muze byt vetsi. tak jako tak to pak sesijou, takze stejne se neda sedet 🙂 Rikam si, jestli radsi nerisknout natrzeni... ale nevim, jsem laik, treba mi poradite 🙂 🙂

eficenka
14. kvě 2014

@gwennie
když budeš mít blbou polohu při porodu, tak Tě klidně střihnout taky...
chce si to najít porodnici ,kde respektují polohu při porodu - na boku, dřepu a nenastřihnout na 100%

vilo
14. kvě 2014

nastřihli mě jenom u prvního, u dalších už ne, jenom jsem se malinko natrhla, tak na 2 stehy

evelp
14. kvě 2014

@gwennie no může to být trošičku a nic to není, ale může se stát to, co právě té ženě na pokoji a mé známé se stalo vlastně to samé- roztrhla se až ke konečníků a to rozhodně není jako když nastřihnou a jsou tam 2-3 stehy....to bolí podstatně víc. tu mou známou museli hned na sále uspat, šili jí to pod celkovou narkozou a musela dostat transfuzi...tak nevim, jestli to riskovat bo ne..

gwennie
autor
14. kvě 2014

@evelp jejda... díky za tu zprostředkovanou zkušenost ☹

1nadenka1
14. kvě 2014

mě u druhé nenastříhavaly a popravdě v tu chvíli jak jsem rodila bych snad o to aj prosila jak už jsem chtěla aby malá byla venku.., ale je fakt že jsem se hned pak mohla hýbat a nechodila jsem jak ponocná

betelgeuzz
14. kvě 2014

@evelp no a co, že by to podruhé ruplo. Aspoň jsem to zkusila a ne, že mě někdo šmikne jen pro jistotu 😝
@gwennie správná otázka 🙂 k natržení dojde v místě, kde je tkáň nejtenčí a je to pro ni přirozené. Akorát se to pak doktorům hůř šije. Proto radši nastřihávají tam, kde se jim to šije dobře 😝 A velké nebezpečí nástřihů je, že se ten nástřih ještě dotrhne, z toho je nejvíc těch natržení až ke konečníku. 😝 Radši budu riskovat to natržení, když mám velkou pravděpodobnost, že k žádnému poranění nedojde, než se nechat střihnout preventivně. Ta rekonvalescence s nástřihem a bez je obrovská a stojí to za to 🙂 důležité je také vybrat si polohu, která pravděpodobnost nástřihu snižuje.

gwennie
autor
14. kvě 2014

@betelgeuzz moc díky, nemáš prosím nějaký odkaz, odkud tyhle informace čerpáš? nebo případně typ na nějakou publikaci?
já taky vážně zvažuju to, že risknu natrhnutí.... zvlášť, když s 2,5kg dítětem je ta pravděpodobnost docela malá...

betelgeuzz
14. kvě 2014

@gwennie odkazy už bohužel nemám, všechno jsem pomazala. dobrá je tahle knížka http://www.zbozi.cz/vyrobek/pruvodce-premyslive... , jsou tam vlastně shrnuté výsledky studií ohledně různých zásahů u porodu. měla jsem ji půjčenou z knihovny.

betelgeuzz
14. kvě 2014

@gwennie dívám se, že stále fungují zajímavé stránky http://porodniplan.cz/, vpravo mrkni na videa od Adama Housky, v jednom z nich mluví o nástřizích.

berynka
14. kvě 2014

u prvního porodu automaticky ano (v Motole) a měla jsem 3 stehy, u druhého ne, protože to tak nějak nestihli (v Hořovicích) a šití nebylo žádné 😉 . Holky vážily i měřily skoro stejně.

gwennie
autor
15. kvě 2014

@betelgeuzz díky moc 🙂

blondynka400
15. kvě 2014

@gwennie já u prvního měla nástřih domluvený dopředu kvůli potřebnémů přístupu (přirozený KP). Po druhé jsem se domluvili, že to zkusíme bez. Ale ta jizva po prvním tam dělala evidentně problém, cítila jsem, jak porodu něco brání, doktor řkal, že hrozí rupruta a jestli to může šmiknout. Stačil jenom maličký a malá byla hned venku. Ani v jednom případě jsem pak o nástřihu a šití nevěděla, musí se to umět šmiknout a pak sešít, což řada PA a doktorů neumí 😝

blondynka400
15. kvě 2014

@betelgeuzz to co píšeš o nástřihu je pravda jenom z části. Ano ruptura druhého stupně přirozená se obvykle hojí lépe než násřih, ale když máš těžší ruptury (třetí a čtvrý stupeň) už je to něco jiného. Já nejsem pro automtické nástřihy, to je blbost. Ale když je potřeba, může to hodně pomoct. A správně provedný nástřich od těžších ruptur umí ochránit. A jak už jsem psala, když se to šmikne správně ve správnou dobu, od přirozené ruptury se to až tak neliší. Ale nesmí se ti šmikat mimo kontrakce a v jednom dle učebnic daném místě, i když to třeba není vhodné.

zuza01
15. kvě 2014

U nás se stříhá automaticky. Upřímně je mi to příjemnější, než možná ruptura. Ideální není ani jedno, ale pro mě lepší varianta, se kterou jsem smířená.

betelgeuzz
15. kvě 2014

@blondynka400 jenže tak se to tu bohužel dělá, preventivně a v tom jednom místě. Takže než tohle, tak radši risknu to natržení. Schválně mrkni na to video, jak to v porodnicích chodí 😖

blondynka400
15. kvě 2014

@betelgeuzz já vím že se to tak dělá, ani se na to video koukat nemusím, je mi přesně jasné, co tam je 😒
Jenom tak po "pobavení . Mně asi 4 měsíce po druhém porodu udělal abces v jizvě, byla jsem s tím v Hořovicích a místní primář se mě tak neuvěřitelně ptal, co to tam mám. Zda to byla přirozená ruptura nebo nástřih, že tomá divný úhel a není to rovné 😝 😀
Jenom jsem chtěla říct, že nesouhlasím s tím,že nástřih musí být nutně špatný, ale že se to u nás až na výjimky provádí špatně a zbytečně souhlasím. Automatiku nechápu, vždyť každý zkušený porodník pozná, zda to hráz vydží nebo ne 🙄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru