Dula nebo porodní asistentka? Jak vám pomohly?

nikik25
25. srp 2011

Ahojky,
chtěla bych se vás zeptat na zkušenosti z porodu. Jestli jste některá u porodu měla Dulu nebo svou PA.
Čekám druhé dítě a z prvního porodu mám fakt špatnou zkušenost s nemocniční PA. Proto bych chtěla mít u druhého porodu Dulu nebo svou PA.
Napište prosím jak vám u porodu pomohli. Případně která jste z Brna třeba i doporučení na konkrétní Dulu či Pa.
Moc děkuju 🙂

jaya
26. srp 2011

@nikik25 Ahoj, ja jsem mela PA z toho duvodu, ze ma zdravotnicke vzdelani. Pomohla mne a memu muzi velice. Rikala nam, co mame delat, fungovala jako psychicka podpora. Nespechala s odjezdem do porodnice. V porodnici komunikovala nase pozadavky s tamnim personalem. Z porodu mam uzasny zazitek. Doporucuju vsem objednat si tuto sluzbu a vzit si k porodu svou porodni babu.

pavlinaoo
7. zář 2011

@jaya chtěla bych se zeptat, kde jsi svou PA našla? Jestli na něčí doporučeni, nebo kde se shání? A jestě jedna otázka kolik PA stojí? To tě připravuje i před porodem? Nebo jak to všechno funguje. Děkuji.

jaya
9. zář 2011

@pavlinaoo nasla jsem ji pres znamou, takze osobni doporuceni. Muzes ji najit na internetu a projit si recenze na ni na serveru Znamy lekar. Nejdrive se sejdete, pobavite se o tom, jak by sis predstavovala porod, a pak se domluvite co dal. Jinak vetsinou delaji i predporodni kurzy, takze si ji muzes ocihnout dopredu, nez si ji vyberes. Predpoodni kurz rozhodne doporucuju mimo porodnici, panc se dovis nezaujate o spouste vecech, ktere ti v porodnici z pochopitelnych duvodu nereknou. Kurz ti da jasnou predstavu o tom, co muzes od porodu ocekavat a co pri nem muzes vyzadovat. Jinak cena PA - pokud vim - je tak 4-5000.

nae
12. zář 2011

@jaya prosim ta, mohla by si mi do IP alebo sem napisat jej meno?

jaya
12. zář 2011

@nae Jasne 🙂 Je to Ladka Rysava a ma i svoje centrum v Brne na Bakalove nabrezi. Taky muzu doporucit Janu Ruzickovou - ta svoje klientky vozi do vyskovske porodnice a muze tam vest i porod. Ladka, protoze neni zamestanec porodnice, porod vest nemuze a funguje jako doprovod. Mne to ale naprosto vyhovovalo.

ladun
17. led 2013

Já jsem sháněla před porodem taky porodní asistentku/dulu, která by mě doprovodila k porodu a rozhodla jsem se pro paní Janu Bedřichovou, Bc., která je soukromá porodní asistentka. Je to starší paní, která má dlouholetou praxi, vede předporodní cvičení i kurzy, v případě zájmu dělá i návštěvy před i po porodu doma u maminky, doprovází k porodu jako dula v případě zájmu… U nás sice nakonec porod dopadl jinak, takže jsem ji tam nakonec neměla, ale i tak jsem byla moc ráda, že jsem na přípravu k ní chodila. Jakkékoliv dotazy ochotně odpoví, pomůže s přípravou porodního plánu…stránky má www.bedrichova.com

jaya
9. bře 2013

@ladun Ahoj, diky za info a jakou ma taxu za doprovod k porodu?

romcovaklarka
9. bře 2013

Přidám zkušenost, třeba se bude hodit nějaké Pražandě (nebo okolí). Já jsem si taky domluvila na druhý porod soukromou PA, protože první porod skončil akutní sekcí a chtěla jsem udělat vše pro to, abych mohla druhé miminko porodit přirozeně. Což se krásně povedlo a podle mě na tom má nemalou zásluhu moje porodní asistentka. Chodila jsem k ní na poradny nějak poslední tři měsíce a pak při porodu přijela ke mně domů, vyšetřila mě, poradila, kdy vyrazit do porodnice, abychom tam nebyli zbytečně dlouho, pak se mnou byla samozřejmě v té porodnici a po porodu ještě dvakrát přišla ke mně domů mě zkontrolovat. Byla jsem moc spokojená. Kontakt a další info můžu dát do IP.

ladun
9. bře 2013

@jaya
Za doprovod si bere taxu od hodiny a člověk si může sám určit, zda ji tam chce na celou dobu až do převozu na šestinedělí, nebo jen do narození miminka. Bere si tuším 300,- Kč na hodinu 😉

jaya
9. bře 2013

@ladun Dekuju za info. Skoda, ze nema ma tech strankach foto. A tedka se koukam, ze doprovazi jako dula. Proc ne jako PA?

ladun
11. bře 2013

@jaya
Asi by musela mít smlouvu s porodnicema, kde by chtěla jít k porodu jako PA, nevím. To by ses musela zeptat přímo jí, určitě by Ti to vysvětlila 😉

oililygirl
19. bře 2013

@romcovaklarka Ahoj, mohla bych te poprosit o kontakt na tvou overenou porodni asistentku? Dekuji.

eemilka
24. bře 2013

Ahoj, jsem z Prahy a taky zvažuju porod s dulou. Jen o tom mám málo informací. Nevím, jak vybrat tu správnou, kdy jí oslovit, jestli se to skutečně vyplatí. Ani nevím, jaký je vlastně rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou. Čekám první dítě, o porodu nic nevím, a nerada bych na tom sále byla "sama". Budu ráda, když uslyším aktuální rady někoho zkušenějšího 🙂

romcovaklarka
24. bře 2013

@eemilka Porodní asistentka je lékařsky vzdělaná, je to vlastně porodnická zdravotní sestřička. Dula má "jen" kurz a bere se spíše jako podpora ženy u porodu, může jí poradit a pomoct s polohama, použít třeba aromaterapii, masáž apod.

Dula bude jistě levnější.

Soukromá PA, ačkoli je to zdravotník, tak zpravidla nebude zaměstnancem porodnice, ve které budeš rodit, a proto tam bude stejně "jen" jako doprovod, stejně jako třeba tatínek - nemá tam žádné pravomoce rozhodovat o vedení porodu a jinak do toho personálu porodnice "kecat", ale v praxi tě může vyšetřit, když se nikdo nekouká, poradit ti, jak nejlíp dál pokračovat... Někdy je ale v porodnicích právě z tohoto důvodu nevidí rádi.

Já jsem zvolila porodní asistentku z jednoho prostého důvodu. Chtěla jsem, aby tam byl na mé straně někdo, kdo tomu po odborné stránce rozumí a s kým se budu moct při porodu poradit, zda mám souhlasit nebo odmítnout s různými postupy, které bude personál porodnice navrhovat.

Prvího syna jsem rodila bez duly nebo svojí PA (byl tam sice se mnou manžel, ale ten tomu prd rozumí - tím ho neshazuju, byla jsem šťastná, že tam je, a moc mi to po "morální" stránce pomohlo, ale z věcné stránky mi to bylo nanic), porod nepostupoval (podle názoru porodnice) dost rychle, došlo na různé zásahy do porodu, s kterými jsem souhlasila, protože jsem měla málo informací a nakonec to skončilo císařem. Dneska si myslím (a myslí si to i moje PA a dokonce to nevylučuje i moje gyndařka), že kdybych ty zásahy odmítla, tak jsem třeba rodila dýl, ale mohlo to jít přirozeně. Proto jsem nelitovala peněz na porodní asistentku a opravdu mi hodně pomohla, druhý porod byl úžasný zážitek a všechno šlapalo jak hodinky. Rozhodně mi ty peníze přišly lépe využité než třeba nadstandardní pokoj, co jsem měla u prvního v porodnici, nebo různé zbytečnosti, co jsem pro prvního pořídila (včetně třeba kurzu plavání miminek ve vaničkách apod.)

Každopádně doporučuju se podívat na webovky unie porodních asistentek (unipa cz), na web co mají duly (ty mají myslím dva - duly cz a mojedula cz), podívat se, co může nabídnout jedna a druhá a případně tam najdeš i kontakty na ně 🙂

eemilka
24. bře 2013

@romcovaklarka Super, děkuju moc za vyčerpávající souhrn 🙂

mishak1111
9. črc 2014

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit porodní asistentku Veroniku Hotovou (http://www.tvujporod.cz/). Do kterékoliv nemocnice doprovází jako dula, do nemocnice v Teplicích i jako porodní asistentka. Velmi milá a schopná ženská.

michaelka83
4. led 2015

@mishak1111 Ahoj, mohla bys mi prosím napsat nějaké info o této PA? Rozhoduji se, zda rodit s PA a v Teplicích jsem našla jen tuto🙂 děkuji, klidně i IP.

leenah
3. únor 2015

Mám vynikající zkušenost s Veronikou Hotovou (Bednářovou), která se o mě starala v průběhu těhotenství a vedla můj porod v teplické nemocnici, po porodu mi pomáhala i s kojením. S přítelem máme úžasný zážitek z porodu. Měli jsme štěstí i v tom, že porod byl absolutně bez komplikací, Verča mi vyšla ve všem vstříc, porodila jsem bez nástřihu, zažili jsme krásný přirozený porod s bondingem. Verča je super, pokud bych někdy rodila znovu, opět jedině s ní 🙂
Odkaz na její stránky: http://www.tvujporod.cz/

mishak1111
11. bře 2015

@michaelka83, omlouvám se, že mi tak dlouho trvala odpověď, dlouho jsem tu nebyla. Mám stejné zkušenosti jako @leenah. Nevím, co by Tě zajímalo víc. Jezdila za mnou do Prahy, povídala si, stala se z ní kamarádka. Vrhá se do toho tělem i duší a porod mi moc usnadnila. Věděla, jak povzbudit, zkrátka doporučuju. 🙂

loreley1
26. kvě 2015

@mishak1111 Ahoj, taky přemýšlím o vlastní PA, zaujalo mě, že za tebou jezdila z Mostu až do Prahy, to se muselo docela prodražit...? Kolik stojí konzultace a účast u porodu, pokud jsi ji tam měla? Já jsem z Prahy, ale rodit chci v Hořovicích, nebo možná v Neratovicích (protože v poslední době čtu na Hořovice i dost negativ právě ohledně přirozených porodů, bondingu a kojení ☹ ). Tak si říkám, že to s PA bude jistější... Děkuju!

mishak1111
20. čer 2015

@loreley1 , omlouvám se za opožděnou odpověď, snad nepíšu úplně pozdě. Lepší bude, když se zeptáš přímo http://www.tvujporod.cz/. Co ale vím, je také momentálně těhotná, takže to bude horší. 🙂

Mohla by ale někoho doporučit. Držím palce, Míša

tournesol
12. zář 2015

@romcovaklarka ahoj, mohu tAky poprosit o
Kontakt na pa ?

jana_schwanova
1. říj 2015

@romcovaklarka
Ahoj, můžu Tě poprosit o kontakt na porodni asistentku, o které jsi psala?
Díky moc. Jana

berenika39
1. říj 2015

@jana_schwanova Ahoj, příspěvek od @romcovaklarka je dva roky starý a maminka není aktivní. Tak snad nevadí, že píšu, jen abys věděla, že nebude reagovat.

josefina79
8. srp 2016

Prosím, nemáte někdo tip na dobrou, milou, hodnou a pečlivou soukromou PA pro PRAHU? Ideálně i někoho, kdo pak pomůže s kojením. Děkuji!

Zatím jsem našla tyto kontakty:
Jana DVOŘAKOVÁ - http://www.happy-family.cz/
Vladka NIEDERHAFNEROVÁ - http://mocnasilaporodu.cz/cv.html
Hledám další tipy a zkušenosti pro Prahu.

leenah
8. zář 2016

Doporučuji mamila.sk nebo porosní asistentky na facebooku, tam si určitě vyberete

gafferinda
9. zář 2016

Dobry den a vedel by nekdo o P.a. nebo dule Liberec, Jablonec???dekuji

leenah
11. zář 2016

Zkuste na facebooku https://www.facebook.com/unieporodnichasistentek/ , poptat se tam

leenah
11. zář 2016

@gafferinda : Zkuste na facebooku https://www.facebook.com/unieporodnichasistentek/ , poptat se tam

leenah
11. zář 2016

@gafferinda : Anebo vyhledat na fcb laktační zastánci/poradkyně, tak nějak se to jmenuje, přidat se do skupiny a pak se poptat, mezi LP jsou i porodní asistentky či duly.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru