Dula při porodu. Jaký na to máte názor?

misakulicka
8. říj 2007

Krásné ráno,
zítra mám první schůzku s dulou. Měla jste některá dulu u svého porodu? Jaký na to máte názor?
M.

musilka
8. říj 2007

misakulicka já ne ale moje sestřenice v Rakousku tak rodila a byl to úžasný porod fakt. Takový přirozený i pro to miminko je to mnohem míň stresující.... ale nesmí nastat žádné komplikace

misakulicka
autor
8. říj 2007

Ta dula, se kterou se sejdu se specializuje mimojiné i na homeopatika....což by taky nebylo špatné využít. No jsem zvědavá jaké to setkání bude.
Určitě pak budu referovat.

musilka
8. říj 2007

misakulicka tak to je super ona ti doporučí různý čajíky a masážní olejíčky to je prima kombinace 😉

anngie
8. říj 2007

misakulicka: taky jsem o tom přemýšlela, u mého gynekologa v čekárně je plazma a pouští tam takový pořady s gyn.tématikou a tam jsem se o tom dozvěděla. A ona je tě připraví na porod a je tam s tebou? a co manžel? může tam být taky? a nevíš jestli se za to platí nebo to dělají dobrovolně?

misakulicka
autor
8. říj 2007

anngie: po zítřejší schůzce ti dám určitě vědět co a jak je a co se platí. No zadarmo to určitě nedělají.manžel se k tomu porodu zatím moc nehrne, a nutit ho nechci-ale někoho bych tam prostě chtěla-jsem ze všeho vyjukaná, taksi myslím,jen pro tu jistotu to stojí za to. a myslím, že na porodní sál si můžes vzít 2 osoby-tím pádem by tam určitě mohl být i manžel. Myslím, že dula je s tebou v den porodu a pak i pomáhá s kojením apod. a ta paní se specializuje i na homeopatika, takže lepší, než do sebe pak cpát všelijaké léky... raději bych ty homeopatika...No stoprocentně ti napíšu. Asi to ale každá dula má jinak. Já jsem z Brna.
Magda

cert..ova
8. říj 2007

ahoj, dvakrát jsem rodila naprosto sama, co bych dala tenkrát za dulu, ale teď mi jde manžel, samo druhý, první byl srab a tak není pro mě potřeba, ale jinak bezva věc

mausi
9. říj 2007

Ahoj miso kulicko, ja si myslim, ze mit u porodu nekoho, koho znas a komu veris, je strasne dobra vec ! Tady v Nemecku je to celkem bezne: v tehotenstvi chodis ke sve Hebamme, ona te prohlizi, kontroluje, v kursu te treba i pripravuje na porod a muzes si ji prat u porodu. Po porodu chodi k tobe domu a pomaha s miminkem v zacatcich, uci te kojit, vazi mimco, jestli spravne pribira ... proste takova jistota a opora, jak v realu tak na telefonu. Pojistovna to hradi.
Chci se zeptat: povoluji vsechny porodnice v CR dulu u porodu nebo ne ? Ja mam pocit, ze jsem nekde cetla, ze to vsude nejde. (???)

listicka77
9. říj 2007

Je to komerční služba jako každá jiná...
Myslím, že to je fakt dobré. Zvlášť pokud chceš prožít přirozený porod. Manžel je vyjukaný, dula jednak povzbudí, poradí, jednak může zprostředkovat komunikaci s personálem porodnice...
Problém není v tom, že by v porodnicích v ČR nesměla být u porodu dula, ale o to, že doprovod může někde tvořit jen jedna osoba (tudíž buď dula nebo manžel). Ale myslím, že řada porodnic už tohle pochopila a připouštějí dvě.

misakulicka
autor
10. říj 2007

Děvčata, tak jsem se setkala s dulou a musím říct, že je to velice příjemná paní. Řekla mi o své práci asi ty nejzákladnější informace, které jsem mohla dostat a najednou zjišťuju, že chci vědět o tom co mě čeká víc a víc a že s ní ten strach z porodu nebudu mít. Já ho asi ani moc nemám ani teď. Těším se hrozně na to, jak si poprvé pochovám svého drobečka a to přebíjí ten strach, který je trošililinku někde vzadu v podvědomí.Tím, že člověk o tom co ho tam čeká moc neví, má pak strach z neznámého. Těch informací, které mi řekla bylo tolik, že si to ještě musím trochu v hlavě poskládat, ale ten prvotní dojem ze setkání je opravdu bezvadný, takže jsem pevně rozhodnutá ji požádat o pomoc.

madeleine
20. říj 2007

lu777 • 27tt • Včera ve 21:44

ahoj holky, chtěla bych se zeptat, kdo z vás už dulu u porodu měl a jaká byla zkušenost? (jak reagoval personál, nakolik vás podpořila apod.)
měli jste ji jen k porodu a nebo jste u ní absolvovali celou předporodní přípravu?
měli jste u porodu zároveň i manžela?
a praktická otázka: na kolik zhruba doprovod k porodu vyšel?

díky moc, těším se na odpovědi 🙂

s.arik
20. říj 2007

já vám o dule asi nic nenapíšu, ale kdyby vám to s ní nevyšlo, nesmutněte 🙂

rodila jsem (na své přání) bez duly, bez manžela, bez jediné známé osoby, jen s PA a doktory z nemocnice, protože bylo vše víceméně ok, často mě nechávali samotnou v porodním boxu a jen se chodili co chvíli ujišťovat, jak na tom s drobkem jsme...a bylo to super 😉
moc jsem si toho klidu a soukromí vážila a blízká osoba mi určitě nechyběla!

vím že jsme kažá jiná, ale já byla za "samotu" opravdu vděčná 😀

kamila3
20. říj 2007

NO ANI NEVÍM,JESTLI TADY NA ZNOJEMSKU DULY JSOU... NIKDE ANI SLOVÍČKO O NICH NEPÍŠOU A NENABÍZÍ JE.MUSELA BY BÝT MOOOC FAJN ,ABYCH SI JI K PORODU VZALA.NEVÍM,MOŽNÁ BY MĚ TO MILE PŘEKVAPILO.K PORODU SE MNOU PŮJDE MANŽEL,BYL I U PRVNÍHO PORODU A CHOVAL SE BEZVADNĚ,MOC MI POMOHL HLVNĚ PSYCHICKY.JINAK BYCH TAM BYLA SAMA A OBČAS AŽ BY ŠLA PA OKOLO TAK BY NA MĚ MRKLA...

jjaanca
23. říj 2007

Čau holky, já bych taky chtěla u porodu dulu. Našla jsem si jednu na wéwéwé.duly.cz tak kdo chce o tom vědět víc, tak se tam mrkněte. Ta moje je zároveň i laktační poradkyně, takže jestli budu mít problém s kojením tak mi pomůže. Myslím, že je to dobrá věc, protože mám trochu strach s nemocničního personálu a budu potřebovat u sebe někoho trpělivého kdo mi bude říkat co se děje, a uklidňovat mě.

lu777
23. říj 2007

ahoj holky, taky o dule uvažuju, spíš hledám nějaké informace.. ono jak říká s.arik, pokud je dobrý personál, tak tam asi není potřeba.. ale já mám dost špatné zkušenosti 😝 , tak nevím.. možná potřebuju spíš bodyguarda 😀
uvidím... zatím chodím na kurz k jedné PA a vezmu si od ní i namíchaný olej na masáže při porodu, to v každém případě, prý to zmírňuje bolesti a urychluje porod..
muž se na porod těší, jak říkala jeho maminka "ani pár divokých koní by ho od toho neodradil".. je ale trochu plašan jako já, spíš ještě víc, tak snad tam na někoho z personálu zbytečně nevylítne 😅 do toho je Američan, nemluví plynule česky, no bude to blázinec 😅

z jedné věci mám trošku vítr: kdybych tam měla dulu (mimochodem jsem se dívala na stránky www.aperio.cz a ve většině porodnic v Praze můžou být dvě osoby u porodu), tak aby na ni ty "místní" PA nějak nevražily... mně stačilo, když jsem u dr. viděla jak se dr. vytahuje před PA a dělal mi před ní přednášku 😝 ty ega jsou fakt děsný teda 😝

aniska
24. říj 2007

Mam skusenost s dulami Irenkou a Klarou z Trutnova. Sice nie z porodu ☹ bohuzial, bolo by to s nimi o 100 percent lepsie, ale konzultacie, rady, predporodny kurz. Su to vesele baby, hrozne fajn, vela toho vedia, podporia, poradia. A rozumeju cloveku. No, a pre mna dost podstatny fakt- vela toho zazili a tudiz cerpaju nielen z nejakych nacitanych informacii

anka.
23. led 2008

Ahoj holky, nemáte některá nějaké aktuálnější info nebo čerstvé zkušenosti s dulou?

katerinka.kr
8. únor 2008

ahoj, také uvažuju o dule, nemá někdo z mamin zkušenosti s dulou z Brna a okolí? Velmi ocením jakékoliv info, diky. 😉

deni
9. únor 2008

katerinka.kr. - právě jsem se na to taky chtěla zeptat... ikdyž bychom to asi zvládli s manžou sami... ale proč tam nemít ženskou a odbornou podporu. Jestli budeš mít nějaký info, prosím přepošli.

díky

janika7
11. led 2009

Ahoj holky, tady se nidko uz pekne dlouho neukazal...Zajimalo by me, jestli nekdo z vas mel u porodu dulo a jak to probihalo. Jestli vam to porod usnadnilo atd... Diky

aponchie
11. led 2009

kolik takova dula vlastne stoji?

hupcza
11. led 2009

apo: duly mají různé sazby ....jako každá služba je i tady ceba smluvní ..ale pohybují se v cca okolo 5000 kč

info je na stránkách jejich asociace duly.cz - ti jim taky zajšťují vzdělávání, zpětnou vazbu atd.
na těch stránkách jsou i odkazy na duly po jednotlivých krajích - obvykle jsou docela mobilní a není třeba hledat dulu přímo ve svém měst

já určo doprovod k porodu beru - potřebuju tam někoho, kdo bude mít na starosti můj zájem (ne nemocnice), ale zároveň nebudcitově angažovaný (takže v případě krizovky źachová chladnou hlavu 🙂

janika7
12. led 2009

aponchie: ta co chci ja tak 5500Kč, prijede ve chvili, kdy te primou do porodnice a je tam az do porodu a pri prikladani miminka.

Dulu chci urcite, bojim se totiz, ze budu s nervama v kyblu a nebudu schopna se na vsechno zeptat a oni mi nic vysvetlovat nebudou a ja budu vynervovana. Hlavne jsem si jista, ze manzel mi nedokaze tak ulevit od bolesti, namasirovat...ta dula se svyma klientkama cely porod oddycha a je tam jen pro ne. Manzela chci samozrejme taky, ale myslim, ze bude ze vseho tak vykuleny, ze se budu muset starat spis ja o nej nez on o me.

petra.vavra
16. led 2009

Ahoj, já jsem sice neměla dulu, ale svoji vlastní PA (spolužačka z jedné lavice) a musím říct, že je to k nezaplacení. Celý porod jsem měla jistotu, že pokud se cokoli stane, ona zasahne včas. Perfektní bylo, že mi naprosto všechno vysvětlila a občas i několikrát 😀 😀 😀 ... takže k dalšímu porodu opět jedině s ní. Kdybych tuto možnost neměla dulu bych si určitě našla. Na sále jsme tedy byli tři a personál neměl jedinou připomínku, ba naopak, ještě si s ní povídali a různě si říkali zkušenosti apod. Já jsem jedině pro. 😉

orisek1
18. led 2009

holky nevite, jak to chodi - jestli muze byt u porodu dula i manzel? Jako porodnice vetsinou vsude pisou, ze to muze byt jen 1 osoba (coz si rikam, jestli to nepisou preventivne, aby se jim tam nehrnulo moc lidi), ale nemate zkusenost, jestli to treba nezohledni, ze by se jednalo o dulu a manzela a ne o procesi pribuznejch?

animatua
18. led 2009

orisek: ja jsem rodila v Brne, mela jsem u porodu dulu i manzela, nikdo se nad tim nepozastavoval ani to nebylo nikomu divne.. myslim ze v Brne v zadne porodnici neni limit pouze jedna osoba jako doprovod k porodu

ja dulu doporucuju, myslim ze mi jeji ucast u porodu hodne pomohla, ale necekejte, ze za vas bude delat rozhodnuti.. moje dula komunikovala vyhradne se mnou a s manzelem, s nemocnicnim personalem minimalne, temer vubec.. napr. kdyz se dr. zeptala jestli souhlasim s prasknutim plodovky, musela jsem ja rict ze ne, dula to za me udelat nemohla.. rodicka je ta ktera o sobe rozhoduje a nese za sebe odpovednost

dula me podporila jednak psychicky, chvalila me jak to super zvladam, pomohla vytvorit na porodnim boxu intimni prostedi, zhasla svetlo, zazala svicky..pri kontrakci me rozmasirovavala zada.. kdyz jsem byla v leze na monitoru, divala se na zaznam a rekla ze vychazi spatne, at se co nejvic napolohuju do sedu, pak byl zaznam najednou dobry, kdybych to neudelala tak by me uz poslali na cisare

takze dulu jednoznacne doporucuji, ale musite si taky spolu "sednout" jako lidi

orisek1
18. led 2009

animatua:to je super. Muzu se zeptat, kde jsi v Brne rodila? Ja bych chtela rodit v Ivancicich, kde prave pisou ucast jen jednoho cloveka. (i kdyz nejradej bych rodila doma, ale na to nemam psycho a muj manzilek uz vubec ne.)
Jeste jsem se chtela zeptat, jak dlouho predem je potreba dulu shanet? Ja uz jsem teda rozeslala dotazovaci mail, ale zatim jsem od zadne duly nedostala odpoved. Tak jsem chytla nerva, jestli v 18tt neni pozde

animatua
18. led 2009

orisek: rodila jsem na Obilnaku. Moje dula mi myslim rikala ze byla u porodu v Ivancicich a ze si tam vyhadali ucast dvou osob jako doprovodu k porodu.. jestli chces poslu kontakt do ip. 18 tt urcite neni pozde, ja ji shanela pozdeji, ale samozrejme lepsi je to mit vsechno vcas zajistene

orisek1
18. led 2009

animatua:to bys byla moc hodna, kdybys mi ten kontakt poslala, dekuju 🙂 A chodila jsi i na nejake predporodni kurzy - k te dule nebo jinam?

animatua
18. led 2009

chodila jsem k dule, posilam do ip 🙂

lucitee
22. led 2009

Ahoj holky, ja teda este necekam, ale konika ctu pravidelne, hlavne porodni pribehy a ted i o dulach. Rozhodne az to bude aktualni tak dulu chci...od zacatku tehotenstvi. Ono bude super si mit s ni kdykoliv popovidat o tech zenskych vecech, myslim ze vstricny empaticky manzel je super, ale proste neni zenska. Kor zkusena a vnimava jako duly byvaji. Vytvori se tam vztah myslim a hlavne duvera, ktera bude u porodu k nezaplaceni.
Popisu vam zkusenost jedny kamaradky moji sestry. Rodila v Neratovicich a nasla si dulu ktera v te porodnici primo pusobi, tudiz jeji porod vedla ona a lekar byl k dispozici. Je to vyjimka, tohle vetsinou neni. Dula byva jen jako doprovod a nesmi zasahovat do porodu. Takze meli pokoj sami pro sebe, intimni atmosferu, vanu, zebriny, zinenku...celou dobu tam byla jen ona manzel a dula. Dula ji dle jejiho chovani radila jak dychat chodit atd, ani nemusela rikat ze ji boli zada atd, masirovala ji. Kdyz slo na porod sedela na zinence na bobku oprena o mic, na druhe strane manzel. Dula mela v ruce zinenku nasaklou masaznim olejem, masirovala ji hraz a drzela konecnik...porodila v teto poloze a prej to byl uzasnej zazitek.
Takze dulu jednoznacne ano po cele tehotenstvi porod a sestinedeli .Stojej tak kolem 5000.
Uz se tesim az si svoji taky budu shanet 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru