Dula při porodu. Jaký na to máte názor?

misakulicka
8. říj 2007

Krásné ráno,
zítra mám první schůzku s dulou. Měla jste některá dulu u svého porodu? Jaký na to máte názor?
M.

bruni
29. kvě 2012

ahoj holky, já se právě objednala na první schůzku s dulou na 11/6 a jsem vnitřně přesvědčená, že je to dobrá volba. Dám vám vědět, jak to bude probíhat. Zatím si mám připravit porodní plán, už to samo jsem zjistila je super předem si zjistit jaké možnosti vlastně u porodu existují. Ještě před měsícem jsem o porodu nechtěla ani slyšet a myslela jsem že bude lepší nic nevědět. Teď jsem přesvědčená, že právě naopak, čím víc budu informovaná tím méně se budu bát z neznámého a nebudu mít strach, který teď mám jako prvorodička. Chtěla bych udělat maximum pro přirozený porod, protože kolem mě je nějak moc podezřele císařů a myslím, že v některých případech pouze proto, že rodička byla vystresovaná a personál neměl zrovna čas to řešit.
Pokud máte někdo nějaké dobré rady co vám pomohly k porodu tak napište 😉 Jinak moje dula bude stát asi 4000 kč (1 konzultace + porod). Ceny se odvíjejí podle zkušeností a vzdělání dul.

neu.sona
29. kvě 2012

@bruni můžu se zeptat odkud jsi a jakou dulu sis vybrala? děkuji.

bruni
30. kvě 2012
andelka
30. kvě 2012

@bruni super přístup 🙂 budu držet palce 🙂
Ta cena je obvyklá, moje se pohybovala taky tak. Ale určitě to stojí za to, člověk rodí párkrát za život a je to hodně významný okamžik (trochu delší okamžik teda 😅 )

radun
30. kvě 2012

Myslím, že dula u porodu je prostě skvělý nápad. Máte tam někoho, kdo vás zná, ví o vašich předchozích porodech, zná vaše přání a hlavně - maximálně vás podporuje a není nervozní jako partneři u porodu 🙂 . Já jsem se svou dulou konzultovala porodní plán, literaturu apod.; měli jsme i konzultaci s přítomností mého muže - ukazovala mu, jak by mi mohl u porodu pomáhat. Samotný porod byl celkem rychlovka, takže na nějaké olejíčky, masáže, změny poloh atd. čas nebyl, takže moje dula mi pomáhala především psychicky - já i manžel jsme byli v pohodě, protože tam byl někdo, kdo je na naší straně a ví toho o porodech ještě mnohem více než my. Vyšlo nás to na 4 tisíce a myslím, že to byly jedny z nejlíp investovaných peněz v životě. Shodly jsme se na tom s kamarádkou, která už s dulou (jinou než jsem měla já) rodila 2x. Moje dula zároveň nabízí laktační poradenství a další služby. Jinak seznam "studovaných" dul se dá najít na stránkách ČAD: http://www.duly.eu/?page_id=5

bruni
31. kvě 2012

@radun vidím to stejně 😉 Včera jsem byla na klasickém předporodním kurzu s tatínky a když jsem je tam viděla, jak se bojí na nás vůbec šáhnout a neví vůbec co dělat a ani po tom kurzu bych neřekla, že se to změnilo, což je jasné, jedna ukázka fakt nestačí na to aby chalp věděl co má dělat. Já sama jsem z toho byla trochu vedle. O to víc mě to přesvědčilo, že chci dulu u porodu. Nemám prostě chlapa který by mi pomohl, spíš mě bude ještě víc stresovat, pokud by tam byl se mnou sám. Je to jistota i pro něho, že tam bude někdo, kdo se o mě vždy postará a hlavně odborně. Taky když bude 1. fáze porodu trvat hodně hodin, tak se budou moct u mě vystřídat. Takže já už mám jasno.

anicka164
31. kvě 2012

@radun vidím to stejně... jenom bych ještě doplnila, že duly jsou i na www.mojedula.cz
Jsou dvě profesní organizace dul, trochu se liší systémem vzdělávání...

bruni
27. čer 2012

Tak jsme byli na první konzultaci s dulou a je to fakt moc příjemná paní, dvě hodiny utekly jak voda a ještě tam před porodem na jednu dvouhodinovku jedeme. Mám z toho dobrý pocit tak teď už jen aby to vše klaplo 🙂

caarmen
9. říj 2012

Ahoj holky, zvažuji porod v Podolí nebo v Hořovicích. Chtěla bych mít dulu, se kterou bych zvládla přirozený porod bez stresu a zásahů. Můžete mi doporučit nějakou dulu z Prahy či blízkého okolí? Nebo máte kontakt na porodní asistentku, se kterou jste byly spokojené? A ještě jedna otázka, kdy jste svojí dulu oslovily? ...aby nebylo pozdě ... jsem asi v 25tt
Díky!

miranda77
5. bře 2013

@bruni ahojda, nenapsala by si prosim, jak probíhal porod s dulou???Bylo to ve větší pohodě? Pomohla?

bruni
6. bře 2013

@miranda77 Ahoj, my ji nakonec k porodu nevolali, nějak jsem se toho lekla, asi mi úplně nesedla z těch dvou sezení před tím porodem. Ale možná to byla chyba, protože jsem porodila císařem. Trochu si to občas vyčítám, že vše mohlo být jinak, protože jsem měla nepostupující porod a to je právě případ, kdy se asi dula hodí. A nebo by to dopadlo stejně, co já vím. Hned druhý den tam rodila jedna s dulou a taky to skončilo císařem. Já věřím, že když si s dulou sednete, tak je to výhoda, ale ne každá porodnice se na to kouká vstřícně, někde je to spíš stres navíc. Já byla v malé nemocnici, která je zaměřená na alternativní porody a i tam se na dulu moc netvářili. To byl další důvod proč jsem to nakonec zrušila.

miranda77
7. bře 2013

@bruni dekuji za odpoved ... mozna to s dulou mohlo dopadnou jinak, ale mozna by to dopadlo stejne ... kazdopadne jste v poradku a to je nejdulezitejsi 😀 ... hodne stesti!!!

eemilka
24. bře 2013

@caarmen Ahoj Caamen, rodila jsi nakonec s dulou? Momentálně mě zajímají stejné otázky jako Tebe (kde sehnat dobrou dulu či asistentku v Praze, kdy ji oslovit atp.), tak jsem zvědavá, jak jsi to vyřešila Ty.

caarmen
24. bře 2013

Ahoj, Eemilko, dulu jsem nakonec měla a byla jsem za to moc ráda. Porod sice nakonec přes všechno moje úsilí skončil jinak, než jsem si to představovala, ale dula pro mě i v tuto situaci představovala velkou podporu. Po celém dni snažení jsem totiž nakonec skončila císařem, všechno vypadalo v pořádku, ale porod vůbec nepostupoval. Nebýt duly, asi bych se z toho psychicky sesypala, navíc porodní asistentka nebyla moc empatická. Měla jsem tam i manžela, jehož podpora byla také úžasná, ale i on by se tam v té situaci cítil bez přítomnosti duly dost nejistě. Jestli můžu doporučit, tak mě doprovázela Ivana Weissová. Moc milá paní a jestli budeme čekat další miminko, určitě se opět obrátím na ní. Také její poporodní návštěva u nás byla moc příjemná a užitečná. Dělá mimojiné laktační poradkyni. Tak přeji hodně štěstí, ať už se rozhodněš jakkoliv.
Magda
www.dulaivana.cz

eemilka
24. bře 2013

@caarmen Díky moc za referenci i za tip na dulu 🙂

pinkpet
24. bře 2013

Ahoj holky, já nemohu referovat, nejsem ani těhotná, ani jsem u prvního porodu neměla dulu.....ale.....plánujeme druhé a tak různě přemýšlím. Vím, že bych si určitě dulu našla a chtěla ji u porodu....První porod jsem měla pohodu, pouze hodinku, ale pamatuju si, jak se začala střídat směna, přišla ke mě takový sympatická PA, která mi fandila....a bylo mi to moc příjemné, že tam je někdo, kdo se zabývá pouze mnou a záleží mu na mě. Takže já bych neváhala...😀

kacenkaharris
30. kvě 2013

Ja som rodila s dulou, ale v USA a bolo to super. Bola este len v "zacviku", tak nas nic neuctovala, ale velmi mi pomohla (dali sme jej potom "sprepitne"). Hlavne mi pripominala, ako "dychat", resp. ako robit tie hlboke vzdychy miesto vysokych, aby sa energia sustredovala, kde ma (do brucha) pocas kazdej kontrakcie (vlastne dychala so mnou), masirovala ma, chvalila, podporovala, ze je vsetko v poriadku, ze som skvela 😉 ... Pred porodom bola u nas doma 3x a po porode raz po 6 tyzdnoch. Mozno je v to v USA ine, ale moja dula naozaj stala za to! (mala som pritom pri porode same skvele osoby-manzela, maminku, babicu a zdrav.sestru, ziadnych nevrlych doktorov, a aj tak som bola rada, ze tam dula bola!)

stepak
31. kvě 2013

Čaute,
první holčičku jsem rodila v Anglii, a musím říct, že je tam úplně jiný přístup, než v Česku. Druhé dítě jsem pro změnu rodila v Česku, a české porodní asistentky mě úplně odradili. Bylo to samé: "Tak sakra ženská přidejte, podívejte se na ty plenty, nejste tu jediná" (porod trval pět hodin, a doktoři z toho byli evidentně hodně nervózní). Třetí dítě jsem se rozhodla rodit v menší porodnici, u sebe jsem měla dulu a suprového pana doktora, takže porod probíhal v klidu a bylo to super jak pro mě, tak i pro mimčo.
To, že za dulu platíte je o proti tomu, jak si užijete porod, úplná maličkost.

bebe_84
19. čer 2013

ahoj holky,zatím ještě nečekáme,ale dneska jsem cosi četla o dulách,tak jsem to začala víc zkoumat. Netušíte některá,zda je v Praze porodnice,která umožňuje u porodu mít jak partnera,tak dulu? 😉

eemilka
20. čer 2013

@bebe_84 Ahoj, já si myslím, že to snad v Praze nebude problém nikde. Ale samozřejmě musíš za obě osoby zaplatit poplatek za přítomnost u porodu. Já se chystám rodit v Podolí (s dulou i s manželem) a tam se platí za každého 1 500 Kč, což už nejsou malé peníze.

bebe_84
20. čer 2013

@eemilka naše zdravotnictví,to je věc, nejradši by sinechali platit i za pozdrav. 😝

maiwe
14. črc 2013

@bebe_84 6.7. se nám narodil syn - rodili jsme v porodnici na Vinohradech a nemůžeme si stěžovat. Byl jsem tam celou dobu s manželkou a při porodu tam s námi byla i dula - neměli s tím nejmenší problém. Účast nás obou byla zadarmo.

bebe_84
14. črc 2013

@maiwe děkuju za zkušenost,jsem ráda,že to tak jde. 😵 Já mám na Vinohrady takový všelijaký názor-personál mi tam nepřijde dvakrát příjemný a když občas slyším,jak se k těhotným chovají na ambulanci... ☹
Ale tak třeba je to lepší na porodním. 😉

maiwe
15. črc 2013

@bebe_84 : Z ambulance jsem také neměl uplně nejlepší pocit ( neříkám, že špatný), ale je to prostě o tom, že ty sestřičky tam jsou "na ráně" nejen pro rozumné a slušné maminky, ale jak jsem zažil taky pro histerky, ženské doslova z ulice (bez pojištění), různé etnické menšiny, atd.. Né každý se chová hezky i k nim. Do toho občas i doktoři mají "svoje dny", atd... - prostě jsme jen lidi. Ale právě to je to rozhraní, které dula dokáže podle mne "změkčit" - je mezi zdravotnickým personálem a maminkou a tlumí negativa a posiluje pozitiva. Ostatně o mých zkušenostech si můžeš přečíst v tématu ZDE: https://www.modrykonik.cz/diskuse/porod/tri-u-p...

bebe_84
15. črc 2013

@maiwe máš pravdu, že ty sestry tam musí zvládat nápor bůhví jakých ženských a ne vždycky to jde asi vyřešit v klidu. Koukám, že jsi sepsal pěkný článek, jdu se do něj začíst. 🙂

filomenagiaia
14. led 2014

@madeleine Ahoj na Dulu jsem slyšela jen chválu!Včera porodila moje nevěsta v přítomnosti Duly a mého syna doma a oba byli nadšený a užívali si to naplno,takže mohu vřele doporučit!Co se týče peněz,tak zaplatíte něco málo přes 8000 kč! 😉

betelgeuzz
14. led 2014

@filomenagiaia Dula u porodu doma? 😲 Trošku nezodpovědnost. K porodu patří porodní asistentka, která má vzdělání na vedení porodu.

andelka
14. led 2014

@filomenagiaia
@betelgeuzz moje dula byla zároveň i PA, ale je fakt, že chtěla abych jí volala včas, abysme stihli dojet do porodnice, porod doma by si na triko nevzala (i když zrovna ten druhý by byl brnkačka doma, ale co člověk dopředu ví).

betelgeuzz
14. led 2014

@andelka jasně, dula může být i PA, ale pak dělá dulu v porodnici, tzn. porod nevede, jen pomáhá rodičce. Pokud šla k porodu domů, tak by měla vystupovat jako PA, ne jako dula. Kvalifikace duly neopravňuje k vedení porodu.

andelka
14. led 2014

@betelgeuzz jo, to vím, ale právě mě napadlo jedině že by ta dula co byla sama u porodu doma byla zároveň i PA, tudíž by mohla ne? Přinejhorším by řekli že to do porodnice nakonec nestihli.
Ale jinak rodit jen s dulou..no, zajímavé, i pro mě dost risk (vzhledem k tomu že jsem uvažovala o studiu na dulu i že vím co mám napsané ve smlouvě s dulou, co může a co ne..dost nechápu dulu co si troufne být sama s rodičkou bez jiné odborné pomoci)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru