Dula při porodu. Jaký na to máte názor?

misakulicka
8. říj 2007

Krásné ráno,
zítra mám první schůzku s dulou. Měla jste některá dulu u svého porodu? Jaký na to máte názor?
M.

kaleilah
16. bře 2009

ahojky všem maminkám, i já jsem rodila s dulou v porodnici v Kadani na CAPu-centrum aktivního porodu a bylo to bezvadný, opravdu nádhernej zážitek.Hodně se vás ptá jestli může být u porodu dula a manžel..ve většině porodnic ano, i když píšou jen jednu osobu, dula se bere nepřímo jako zdravotnický pracovník, i když jí z práv a povinností zdravotníka nic nenáleží.Jsem půl roku po porodu a čekám další mimčo a už jsem volala své dule, jestli si za pár měsíců nebude chtít jet zarodit...většina maminek dokáže krásně, přirozeně porodit jen díky dule..to ona vám dá tu jistotu že to zvládnete, ne uspěchaný perzonál, který vás nezná a netuší, jak by jste si samotný porod představovali...a především, je to žena, rodila taky, a ví, kdy přesně a co potřebujete.Jestli pohladit, nebo otřít čelo..dýchá s vámi při kontrakcích..je to fajn, máte jistotu, že se v tom dýchání neztratíte.Takže DULU DOPORUČUJI NA STO PROCENT. A jestli si hledáte tu svojí, tak na ceské asociaci dul je seznam s kontakty..jen to zadat do vyhledavače 🙂

vov
17. bře 2009

Ahoj holky, o porodu s dulou také uvažuji. Můžete mi, prosím, poslat do IP kontakt na dulu, kterou jste měli vy a byly jste s ní spokojené? Budu rodit v Praze -Thomayerce.
Díky moc 🙂

bertica.h
17. bře 2009

ahojte🙂
čím je porod bližšie rozhodujem sa..či nieje lepšie mať pri porode dulu ako manžela(pri prvom bol manžel a bolo super)..lenže teraz máme doma už slečnu a nemá kto s nou by´t-rozhodujem sa teda medzi tým,že pojdem k porodu s dulou a manžel bude doma s dcérkou,alebo druhou možnostou,rodiť idem s manželom a k dcérke si zaplatím nejaku študentku..☹

Mám ale v hlave dos´t zafixované,že duly su prevažne"prírodné"ženy..čo niesu nadšené epi..skor preferuj aromaterapiu,homeopatiká..a ja chcem rodiť s epidurálom..
Neviem sa aozaj rozhodnut..a čas uteká..☹
😔 😔

kaleilah
17. bře 2009

bertica.h: je pravda, že dula se ti pokusí vysvětlit výhody přirozeného porodu, ale v KAŽDÉM TVÉM ROZHODNUTÍ TĚ PODPOŘÍ. takže když jí řekneš, že chceš epidurál, tak to vezme jako tvoje rohodnutí a v tom tě podpoří...Takže by byla škoda jen kvůli mylné představě přijít o dulu u porodu...

krista
26. čer 2009

kafi • Dnes ve 14:28
milé maminky,jsem soukromá porodní asistentka a zajímá mně ,zda by jste uvítaly svoji porodní asistentku.

liviky • 2d • Dnes ve 14:30
pokud by nechtěl partner tak bych zvažovala,je dobré mít někoho u sebe 😉

pablinka • 28tt • Dnes ve 14:34
já jsem o tom uvažovala, ale jelikož jsou ty služby duly kolem 4-5 tis., tak to budu muset přežít bez ní... jinak bych brala dulu i manžela u porodu... pěkně oba...

betelgeuzz
27. čer 2009

Kafi, já jsem měla představu strávit I. dobu porodní s PA doma, pak i s ní odjet do porodnice, kde by byla u mého porodu a vkrátké době odejít z porodnice domů a PA by mě chodila kontrolovat. Bohužel PA, která toto dělala už přestala, protože byla znechucena chováním personálu v porodnici a jiné PA toto ani nenabízely. Uvidím, jestli se dá vymyslet nějaká schůdná varianta. Dulu nepovažuju za dostatečně kompetentní, abych s ní toto absolvovala. Doufám, že bude v budoucnosti možné si do porodnice dovézt svoji PA a personál ji nechá samostatně pracovat.

Pablinko, dula není porodní asistentka.

krista
12. črc 2009

kafi • 8. červenec 2009 ve 20:37
milé maminky, zajímalo by mně, jaký máte názor na dulu, či asistenci u porodu. Jsem soukromá porodní asistentka a doprovázím maminky celé těhotenství až k porodu.

romankav • 1d • Dnes v 09:50
kafi: o dule jsem uvažovala, s jednou jsem se sešla, ale nakonec jsem dospěla k názoru, že to zvládnu sama s manželem. Ještě že jsem tam manžela měla, byl pro mě obrovskou oporou. Nedokážu si představit, že bych rodila v nemocnici sama - jen s lidmi, které neznám.

nevestinka2010
14. lis 2009

Ahojte, je to tu sice mrtve, ale tak to ozivim...
O vyuziti duly nebo soukrome PA jako podpory v perinatalnim obdobi urcite do budoucnosti uvazuji. Nebudu moci mit podporu ani mamky ani sestry a nechtela bych to vse nechat na manzelovi. Doufam, ze se nam potom postesti najit nejakou dobrou a milou dusi!

yellowbanna
5. led 2010

chtela jsem se zeptat, jestli treba nektera nevite, jak najit dulu v zahranici...rodit budu v Italii a dula by se mi moc hodila...a pokud by mluvila anglicky, byl by to ideal...zatim jsem na webu nic moc nenasla...

lesis
15. led 2010

Ahoj holky, omlouvam se, ze pisu sem, ale nechci otevirat nic noveho a treba nekdo bude vedet. Za dva mesice mam termin porodu a shanim PA ze Zlina na naslednou pomocnou peci, dostala jsem uz veskere papiry do porodnice a na materskou, pry je cas oslovit nejakou asistentku. Ja osobne zadnou neznam a okolni holky co ted rodily, tak nadavaji ze na Zlin je to s PA des bes ☹.
Pokud byste o nekom slysely nebo znaly-nejake normalni pozitiva,rada si vemu kontakt, moc dekuju.

muckacek
13. črc 2010

@lucitee - No jo, Neratovice...sestřenka tam taky rodila a nemůže si to vynachválit. Je to jedna z nejpřístupnějších porodnic v ČR. Kdo to má blízko, tak bych to využila, pokud nejsou nějaký potíže a bylo by potřeba péče pro předčasně narozené, či okamžité operace po porodu...

madelen
29. črc 2010

Dávala jsem otázku, jaké máte zkušenosti s dulou u porodu. Asi to v ČR ještě není tak rozšířená služba. Na stránky duly.eu jsem koukala už dříve a už mám jednu paní vyhlídnutou - jen se jí ještě dovolat.
Dulu chci k produ proto, abych tam měla někoho, kdo bude stát celou dobu u mně, bude mi radit a hlavně psych. podporovat a pomáhat. Myslím, že kamarádka by takovéto odborné rady asi neuměla zvládnout. Manžel by mi tam taky moc nepomohl, není zrovna typ, který by se uměl vcítit do takové situace a jen by mě tam asi pořádně naštval. Není ani moc spolehlivý doma, natož u porodu. S maminou se vídám asi 4x ročně, bydlí daleko. Co se týká toho, že dula je cizí člověk, to mi rozhodně vadit nebude. Několikrát se s ní před porodem setkám. A naprosto cizí tam bude doktor, PA a celkově personál. Někde chodí ještě medici - ty bych určitě odmítla. U minulého porodu mě naše zdravotnictví přístupem dost zklamalo. Nočekávala jsem nějaký super přístup ale byl to takový jakýsi nezájem, nikdo neporadil a PA se hihňaly na chodbě, a na co nikdy nezapomenu, když jsem čekala na šití, tak přišla sanitárka uklízet a nebylo jí trapné se ohnout a pořádně si prohlídnout, jakže vypadám po porodu.......Hnus..... Takto tam budu mít osobu, která bude znát moje představy, bude se snažit mě pochopit a bude mě hlavně psych. podporovat. To raději zaplatím dulu a oželím nadstandard na 6ti nědělí.

darauk
20. zář 2010

Shanim kontakt na dulu, ktera neni uplne "prirodni"? Jsem totiz docela realista a doktorum docela verim.
Uvazuju o dule, abych nebyla u porodu sama. Kamosce dokonce pomohla a zabranila cisari. Manzel k porodu nechce a ja taky zastavam nazor, ze chlap k porodu nepatri. S jednou dulou jsem se sesla, ale tak nejak mi bylo naznaceno, ze neuznava v podstate zadne zasahy do prirozeneho porodu, protoze pry porod je uzasny neopakovatelny zazitek (podle mne jak pro koho a taky dle narocnosti porodu). Jenze kdyz ctu nektere pribehy holek, tak si jsem uz skoro jista, ze pokud bych tam mela trpet 24h, tak bych sla do epiduralu. Neznate nektera nejakou dulu, ktera by byla oporou, ale zaroven byla ochotna respektovat i neprirodni zasahy? Dik

didi07
20. zář 2010

darauk - až jí seženeš, dej mi vědět prosím. já s epidurálem rodila, mimochodem i s manželem, ale druhý porod bych raději s ženskou (a taky s epi 🙂.

miranda77
4. bře 2011

@madelen mohu se zeptat, jak to dopadlo s dulou u porodu???Osvědčila se? dík.

madelen
6. bře 2011

@miranda77 Já byla s přítomností duly moooc spokojená. I když jsem na sále byla jen hodinu - byl to strašný fofr - takže jsem si to s ní nějak "neužila" . Ale moc mě pomohla po psych. stránce, masírovala záda a i v těch bolestech mi to dělalo dobře. A hlavně mě vždycky " rozdýchala ", protože jsem na to nějak zapomínala 😀

devendra
12. říj 2011

Já budu mít vlastní porodní asistentku, nikoliv dulu. Při porodu chci mít jak manžela, tak i PA, což mi porodnice schválila. Jak se tady píše, tak už z toho důvodu, že mi jako prvorodičce pomůže dýchat, upozorní mě na věci, které budu dělat špatně, namasíruje, poradí, prostě jí budu mít k dispozici. Nechci se nikterak dotknout "erárních" PA v porodnici, ale i při jejich nejlepší vůli se mi nebudou moci tak věnovat jako vlastní PA. Pokud si porod můžu jakýmkoliv způsobem ulehčit, tak jsem pro🙂

pissskotka
12. říj 2011

Ahojte...já si myslím, že nějaké cvičné dýchání atd. je úplně k ničemu, stejně když pak na to přijde, tak jen tlačíte jak o závod aby to bylo co nejrychleji venku a na nějaké dýchání a rady nejste zvědavý...semnou byl u porodu přítel a strašně mi pomohl psychicky jen tím, že jsem ho měla u sebe a držel mě za ruku a to pomůže mnohem mnohem víc, než nějaké rady...

veruska007
12. říj 2011

Ahoj, dulu jsem neměla. Ale byla jsem vděčná za PA, která měla celou dobu na starost jen mne. Rodila jsem totiž 30h (přirozeně, bez medikace, kvůli rizikovému těhotenství) a teda bez šikovné PA bych se tam asi na té jejich alternativní šňůře oběsila 😅

hanyzka_zel
13. říj 2011

Ahoj, já dulu při porodu měla a jsem za to neskutečně ráda...moc mi pomáhala, masírovala, počítala kontrakce, radila s polohama...byl tam teda i manžel a během první doby mě oba správně rozptylovali, abych nemyslela na porod a čas. I když porod nakonec nedopadl dle přání...skončil na sále císařem, tak mi dula moc pomohla, protože nechala zavolat jinou dr. a ta zjistila, že je problém a jela jsem na sál...malá byla velká, špatně otočená a neprošla by bez kleští. A mám jasno, že k příštímu porodu opět půjdu s dulou, pokud to nebude ovšem plánovaná sekce, což doufám a věřím, že ne 😅

andelka
14. říj 2011

Já měla dvě PA, ale až tak mi nesedly, na komunikaci moc nebyl čas, manžel byl dost vystresovaný...takže u druhého porodu budu mít dulu, peně v to doufám, že do toho něco nevleze. a těším se 🙂

andelka
16. dub 2012

Jo, tak nakonec nebyla dula ani u druhého porodu - vlezl do toho fakt, že byla mimo město a můj porod rychlý..trefila jsem se zrovna do dvou dnů které byly vyjmuté z pohotovosti 😀 jen jsem s ní konzultovala zda jet a pak jsme byly v kontaktu po porodu.

butterflymadamme
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lolelole
20. kvě 2012

Ahojky, i já jsem rodila s dulou. Od začátku jsem ji tam chtěla, můj muž není úplně ten "masírovací" typ chlapa. Proto jsem chtěla u porodu ženu, která ví co a jak, pomasíruje, povzbudí. Na porodním pokojí byli se mnou oba, muž mě držel za ruku a "psychicky" podporoval a dula se starala o vše ostatní. Bylo fajn s ní "konzutovat" pokroky v 1 době, povzbudila a dodala mi jistotu. Porod byl nakonec fakt rychlý, takže jsem si moc to dulí rozmazlování ani moc neužila, i když vůni levadnulového olejíčku budu mít už asi navždy spojenou s rozením mého syna. Teď s odstupem vím, že mi trochu vadilo, že nám dula nenechala soukromí, když se malý narodil. Byla tam s námi v podstatě až do přesunu na 6ti nedělí, v ten moment mi to ani nějak nepřišlo, ale teď myslím, že jsme tam pak už měli být jenom my tři jako nová rodina.

anicka164
20. kvě 2012

@butterflymadamme
Ne, nevadí...
Jednak dula, se kterou jsem se seznámila už před porodem, je určitě míň cizí než PA a doktorka, který jsem nikdy předtím neviděla a který mi na intimní partie i šahaly...
A pak - ne,yslím si, že dula je pro lidi, který mají špatný vztahy v rodině nebo nemají kamarádky. Naše dula není v uvozovkách, naše dula je profesionálka s patřičným vzděláním, které si stále rozšiřuje. A taky manžel ani maminka nebyli u porodu 104 miminek než šli k tomu našemu.
S doktorkou jsem se taky nebavila, nějak nebylo proč, PA jsem říkala sama co chci a co nechci. Akorát jsme se viděly pouze sporadicky, tak jednou za dvě hodiny. A manžela prostě nenapado dát mi hroznový cukr před natáčením monitoru, aby se M. probudil, nevěděl, že ve sprše poběží porod rychleji, nevěděl, že na PA se nemusí zvonit, aby mi přišla vyndat infuzi, že přijde sama, nevěděl, že když mi nandá ponožky, porodím placentu rychleji a tak... Ale já se na něj za to nezlobím, já jsem měla dulu 🙂

hanyzka_zel
20. kvě 2012

@butterflymadamme pro nás rozhodně naše dula nebyla cizí a není cizí 😉 Dodnes jsme v kontaktu 🙂 Byla podporou nejen pro mě, ale i pro manžela, když mě v rychlosti odvezli na císaře...manžel to těžce rozdýchával a ona mu pomohla, podržela ho v týhle situaci...je to prostě rodinná přítelkyně a skvělá teta pro malou 🙂 A to jsme se před porodem znaly jen pár měsíců 😀

dancul80
26. kvě 2012

@butterflymadamme mne skor vadili studenti a vobec ta neintimnost a stres a mnozstvo ludi co sa tam pohybovalo. moj muz je sice najlepsi na svete ale nie k porodu ;) a tiez sa s dulou pred tym stretnem a pokecame o tom co uz mam za sebou, z coho mam strach. pre mna je dolezite aby to ta osoba co tam bude vedela a respektovala. s lekarom nemas cas pokecat, vlastne on nema cas a myslim ze ani chut, pretoze, aspon u nas, sa rodi jak na beziacom pase. a musim podotknut ze ked ma rodila zena doktorka bolo mi to prijemnejsie ako muz. ale konkretne neviem popisat ze preco.

andelka
28. kvě 2012

@butterflymadamme moje dula byla moje známá, ale nebála bych se ani cizí, pokud bychom si během prvních kontaktů sedly. Já teda jsem ani v jednom případě neměla moc myšlenky řešit něco s personálem, ani čas nebyl...podruhé jsem stihla jen pár věcí se domluvit, jinak jsem to musela nechat na nich, muž byl mimo a dula to nestihla nakonec. Muž byl rád že je rád a že po něm nic nechci.Kdybychom v porodnici trávili delší dobu, nebo přišly komplikace, potřeboval by oporu i pro sebe 😅 Ne každý je ta pravá podpora. Někdy i to, že je dotyčný člověku nejblíž, je nakonec kontraproduktivní.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru