Entonox - máte zkušenosti s užitím při porodu?🙂

gepe
21. únor 2013

hoj,
nejake zkusenosti, poznatky z uziti pri porodu? Od zubare nepotrebuji, spis me zajima ta porodnicka cast 😉
Zvazuji jako moznou neinvazivni alternativu analg. za prip. epidural, ktery vylucuji.

gepe
autor
21. únor 2013

Nerikejte mi, ze tady nikdo nema zkusenost? 😕 😀

gepe
autor
14. bře 2013

Stale nikdo? 😕 za chvili bude trapny, ze prispivam jen ja 😀

evzula
14. bře 2013

taky bych se rada neco o tom dozvedela, je tu jeste jedno nove tema otevrene a taky tam nic neni. Osobne jsem ani neslysela, ze by to nekdo mel. Tak uvidime, snad se nekdo najde. Pristi tyden jdu do poradny a na Bulovce to poskytuji, tak se musim na to rozhodne zeptat.

gepe
autor
15. bře 2013

@evzula jine tema jsem pred zalozenim nenasla, tak to nevim 🙂 ja do Podoli a tam taky poskytuji, jsem zvedava co se dozvis. Celkove drzim pesti 🙂

evzula
3. dub 2013

Tak jsem si o nej na Bulovce rekla, doktorka pri prijmu rikala, ze je to dobry. Bohuzel jsem nestihla opet vubec nic, ani Dianal gel, ktery jsem mela sebou 🙂 Natoz tak nejaky plyn. Zase mi rikali, ze za 24 hodin atd a at pry spim. No, po hodine uz jsem tlacila a na sale byla deset minut. Takze nemuzu poreferovat 😎 😎

pindruse76
3. dub 2013

Ja jsem u porodu vyzkousela. Bohuzel jsem zvladla asi jen tak dva nadechy a pak jsem se po nem tak pozvracela, ze uz jsem to dal nezkousela. Ale jinak co vim o holkach, co ho mely a vyhovoval jim, tak si to pochvalovaly.

gepe
autor
4. dub 2013

@evzula tak to jsi mela rychly, to jde i bez plynu 🙂) moc blahopreju k Nikolce! 🙂
@pindruse76 budes zkouset ted po druhy? 🙂

pindruse76
4. dub 2013

@gepe Asi radsi ne.Prvni porod jsem pak nakonec zvladla bez niceho, tak asi zkusim byt za hrdinku i u druheho. Vsichni rikaji, ze druhy porod je kratsi, tak snad to zvladnu 😉 . Bylo mi po tom Entonoxu fakt desne blbe a ono kdyz mas kontrakce a do toho jeste zvracis, tak je to teda sila 😖

randr
13. dub 2013

To ma byt ten rajsky plyn?? Tak to jsem mela a nepomohlo to naprosto vubec, je to placebo. Kdyz jsem to rekla doktorce, jestli to nahodou neni jen placebo, tak se koukla do zeme a rekla, ze je, ale ze nekterejm maminkam to pomaha. Hlavne to stoji dva litry, takze proc to nedoporucovat, ze?

globulinka
30. kvě 2013

Ahoj, já jsem chtěla epi, ale už se to nestihlo tak mi nabídli entonox a já ho zkusila a musim říct, že mi vůbec nepomohl. Po pár minutách vdechování se mi točila hlava a i když to pak přešlo bolesti mi vůbec nezmírnil. Nakonec mi ho pak sebrali pač jsem se nesoustředila na tlačení a bolesti byly stejný jako při něm. A stejně jsem to zvládla, pak mi ho vrátili na šití a to jsem teda necítila, jenom takový tahání. Kamarádka co zkusila epi a entonox tak říká, že se to s epidurálem nedá absolutně srovnat. Po něm se jí ulevilo, přešla jí bolest a měla hladký porod a při entonoxu prý větší bolest nezažila. Já měla pak domu pozvanou laktační poradkyni a ptala se mě jestli jsem něco zkusila, tak jsem jí to řekla a ona říkala, že s ním taky nemají dobrou zkušenost. Každá jsme jiná na někoho třeba působí dobře, ale na mě teda ne 😀

maximka33
23. črc 2013

tak moje ségra to měla a říkala, že to trochu pomáhá. ale prý se nesmí nadechnout moc, to se jí dělalo špatně. ale pořád lepší než ta chemie epidurál. zas úplně bez tlumících prostředků bych to asi nedala.@gepe

maximka33
2. srp 2013

nějaké nové zkušenosti s entonoxem?

werumka
2. srp 2013

Já nevím, jestli celá ta problematika Entonoxu není špatně pochopená - on nemá pomáhat od bolesti jako takové, ale spíš k tomu, by se člověk víc uvolnil, nebyl sevřený... o jeho vlivu na bolest jsem nikde nečetla, ani mi to nepřipadá pravděpodobné, aby tohle rajský plyn způsoboval. Bere se to tak, že když se žena soustředí na dýchání kyslíku + toho rajského plynu, tak se jednak uklidní, dost se okysličí a ten rajský plyn pomůže se uvolnit. Ale myslím, že to je prostě hodně specifické. Některým lidem na úzkost nepomůže ani deset neurolů, nekomu pomůže půlka. Stejné to bude s tím rajským plynem.

werumka
2. srp 2013

@gepe To chápu, ve vyšší koncentraci se opravdu dostavuje úleva od bolesti - ale to je v takové dávce, která podle mě v entonoxu není. Protože zároveň ovlivňuje dýchání a to by prostě těhotným nedali. Takže spíš myslím, že jde primárně o ty sedativní a anxiolytické vlastnosti.

hojda
2. srp 2013

@werumka píšou k tomu
Vysoce účinné analgetikum pro úlevu od krátkodobé bolesti

werumka
2. srp 2013

@hojda Ano, ale mírné nebo střední intenzity. Zároveň je potřeba dýchat pravidelně, nesundavat masku.
"Entonox je účinné analgetikum pro potlačení strachu při zákroku a krátkodobé bolesti při vpichu lokální anestezie. Jeho použití zajistí analgetické a sedativní účinky při Vašem plném vědomí. Má minimum nežádoucích účinků, jeho podání je snadné. Má rychlý nástup a ústup účinku (během několika minut). Je ideální pro dětské pacienty a pacienty, kteří trpí strachem z lékaře nebo ošetření v ústech. Jeho použití je možné u všech typů výkonů."
Třeba když se používá rajský plyn k anestezii, tak musí být v poměru s kyslíkem 4:1.

werumka
2. srp 2013

@hojda Porod není bolest ani krátkodobá, ani mírné intenzity 😀

gepe
autor
2. srp 2013

@werumka jsem stredne tezky astmatik, dle Tveho nazoru, bych teoreticky mit entonox vubec nemohla. A hle kupodivu moje pneumolozka ke ktere chodim uz x let mi rekla, ze mi vubec vadit nebude 🙂 a ver, ze kysliku se mi obcas nedostava i bez porodu :D
Je to Tvuj nazor, ja Ti ho neberu, pouze s Tebou nesouhlasim a to i na zaklade zkusenosti s entonoxem v zahranici, kde se bezne pouziva. U porodu si ho rodicka davkuje sama dle potreby, ma rychly nastup, ale taky odezneni, ale ne u nerodicich, tam samozrejme ucinek trva delsi dobu nez vyprcha.

Porod je hodne individualni vec, pisou mirne az stredni intenzity. Taky neni psano, ze kazdymu zabere, stejne je to taky u dalsich analgeticky forem.

maximka33
2. srp 2013

@werumka trochu tě nechápu, kontrakce nejsou v kuse přece. a jiné porodní bolesti neznám. toto se u nás dává místo epidurálu a prokazatelně je to pro miminko lepší.zrovna třeba při šití je to super účinné 🙂)

audi1986
2. srp 2013

@maximka33 měla jsem entonox při porodu - spíš zcela nečekaně - nestihl se epidural, a bylo to skvělé -)

hojda
2. srp 2013

@werumka A kdy se při porodu užívá? až při tlačení, ne? nebo dříve? Kamarádka ho měla při porodu ve Švédsku společně s epidurálem....tak snad ani neví, že rodila🙂 a doporučovala ho.

maximka33
2. srp 2013

@werumka a hlavně epidurál se musí dát jen při určitém nálezu, asi 5-6 cm, jinak je zbytečný. toto kdykoliv. já už se na to těším 🙂)) a neutlumí mě to v tom, kdy mám tlačit.
@audi1986 napíšeš o tom více? já s tím prozatím zkušenost nemám, ale doufám, že brzy budu mít.

werumka
2. srp 2013

@gepe Já nemluvila o entonoxu, ale o vyšší koncentraci rajského plynu, který by skutečně otupil větší bolest. Vím, že se v zahraničí používá a velmi si ho ženy chválí. Pouze se snažím vyvrátit to, že funguje hlavně na principu utlumení bolesti. Pracuje především na principu sedace a uklidnění. A je jasný, že v takové situaci se i zvyšuje práh bolesti.
Mě se zas nedostává inzulínu i bez těhotenství, ale existuje dávka inzulínu, která je bezpečná a pak dávka, která už ne. Když si dám správnou dávku pro můj organismus a můj osobní metabolismus, tak vše šlape jak má. Když si ho ale dám o něco méně, než kolik můj konkrétní organismus vyžaduje, tak už je to nedostačující. A stejné je to s entonoxem. Každý má jiný organismus a jiné vnímání.

hojda
2. srp 2013

@maximka33 Ona ta bolest při tom tlačení už není tak hrozná, to už je ta poslední fáze, kdy už víš, že bude konec, nejhorší je dostat se k tomu tlačení 😀

werumka
2. srp 2013

@maximka33
@hojda Užívá se celou první dobu porodní. My se tu asi blbě chápem, já proti němu vůbec nejsem, naopak bych si ho taky šlehla hned 😀 Ale nečekala bych od něj utlumení bolesti jako takové a už vůbec ne srovnatelně s epiduralem. To je to, co chtěl básník říci 😀

audi1986
2. srp 2013

@maximka33 no více, říkám doktorce, že už bych možná uvítala ten epidural a ona mě vyšetřila a říká Luci už je na epidural pozdě jdeme rodit, a tak mi alespoň donesla ten entonox a byl to najednou takový pocit uklidnění a menší panika, rozhodně bych ho doporučila všem dalším, nepřišlo mi, že by mě to utlumilo nějak moc, abych nepoznala, že mám tlačit, ale zároveň mě to prostě uklidnilo -)

maximka33
2. srp 2013

@werumka no tak epidurál ti v první době porodní prostě nedají, tak není co řešit. no u mně stejně není jiná volba, epidurál tam není. ale bacha, není to jen rajský plyn, 50% rajský plyn a 50% kyslík, takže trochu jiný účinek.

gepe
autor
2. srp 2013

@werumka tady se ale bavime prave o Entonoxu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru