Epi-no. Jak dopadl porod u vás?

sussanah
26. kvě 2011

Ráda bych založila po vzoru jiné diskuze malý průzkum na používání EPI-NO a hlavně na ty výsledky 🙂 Takže vy, co jste používaly EPI-NO, prosím o zodpovězení otázek:
1.) Kolikátý porod + rozměry potomka?
2.) Jak často jste cvičily, jak poctivě, jak daleko jste se dostaly, od kterého týdne?
3.) Jak to dopadlo?
4.) Rozdíl mezi porody s/bez nafukování?
5.) Doporučujete používat?

Díky všem 🙂

anetka1701
26. kvě 2011

Odpovím asi takhle... Epinovala jsem poctivě, natrénováno jsem měla lehce přes 32cm - měřeno metrem, porod akutní císař, takže nemůžu sloužit s tím, jak by to dopadlo... NICMÉNĚ!! Doporučuju všema deseti používat!! Je to obrovská psychická podpora, rodit jsem šla v rámci možností v pohodě a klidu, nebála jsem se a věděla jsem aspoň zhruba, co mě čeká. Kdybych nevěděla, že příští porod bude plánovanej císař, tak na 100% epino používám znovu.

dana3262
27. kvě 2011

Ja pouzivala, dala jsem asi 9,5cm, takze dobry. Jen mi to tam obcas popraskalo, tak jsem to neprehanela. No a u porodu jsem si myslela, ze kdyz nastrih nebude nutny, tak ho neprovedou, ale to jsem se spletla. Mela jsem jim to rict 😀 Nastrih byl tak bezproblemovy, ze ted u druheho pouzivat epi-no nebudu. Akorat me to v tehotenstvi stresovalo a furt jsem se bala, abych nejak neublizila miminku a prislo mi to neprirozene.

zoozkha
27. kvě 2011

1.) prvorodený syn: 3240g/ 48cm (37+4tt), obvod hlavičky pri odchode z pôrodnice 36cm
2.) každý deň cca od 35. týždňa, dostala som sa na 29cm (merané metrom)
3.) výborne, nástrih sa nekonal.. 🙂
5.) jednoznačne!

Držím palce! 🙂

alienka24
27. kvě 2011

Já používala pro první miminko a dostala sem se na 9,5cm, cvičila jsem od 36tt denně nebo obden, nehrotila jsem to, pomohlo mi to hlavně po psychické stránce, že jsem šla rodit s pocitem že vím, že se tam ta hlavička vejde 🙂 malá se narodila a měla obvod hlavičky 35cm a 3680g a jelikož tam byla špatně natočená byl nutný malý nástřih, myslím že bez cvičení by to dopadlo mnohem hůř
a cvičit budu určitě i při druhém těhu 🙂

vorllinka
27. kvě 2011

1) jednalo se o první porod, váha 3600g, délka 50cm
2) cvičila jsem od 35tt, 1x denně a rodila jsem až v 41tt, takže jsem cvičila dlouho 😉 a dostala jsem se na maximum, bohužel teď nevím kolik to bylo..
3) dopadlo to výborně!!! Ani jediné poranění, ani jeden steh, z porodního sálu jsem odcházela sama a od té doby jsem byla schopná normálně fungovat!!!
4) nemohu srovnávat 😉
5) doporučiji!!! já jsem k tomu ještě pila maliník a jedla lněné semínko a tohle všechno mi určitě pomohlo k bezproblémovému a krásnému porodu 😉

majka12
27. kvě 2011

1) první porod, míry 50cm a 3450g, obvod hlavičky 32cm
2) cvičila jsem asi od 36tt nejdřív občas ne každý den a od 38tt každý den jednou večer a dostala jsem se na 9,5cm 😔
3) porod bez nástřihu a bez poranění - prý už to dlouho neviděli a chtěli vědět jak jsem to dokázala - mimčo mělo prý spoustu místa kolem hlavičky 😎 😎 Také jsem odcházela a chodila a seděla jako bych nerodila, nic mě nebolelo 😀 😀
4) nemám srovnání
5) jednoznačně doporučuji a u druhého opět budu cvičit. Díky bohu za ten vynález!!! 😵 😵

to.nejde
27. kvě 2011

1) první porod, 3 190 cm, obvod hlavičky 34 cm
2) cvičila jsem od 36 tt, obden, dostala jsem se asi týden před porodem na obvod 34 cm (měřeno krejčovským metrem), pak už jsem jen udržovala, naposledy jsem cvičila 2 dny před porodem
3) porod trval 12 hod od prasknutí vody, takže nic rychlého, nástřih jsem nechtěla, ale trochu jsem se natrhla, šili mě cca 15 min, z porodního sálu jsem odešla po svých a normálně jsem fungovala i přes to šití, zahojilo se mi to rychle a krásně, nemám s jizvou po porodu sebemenší problém
4) nemůžu porovnat
5) nejsem na 100 % přesvědčená, že mi epino pomohlo, na druhou stranu nejsem ani 100 % přesvědčená, že nepomohlo. Žádné 2 porody nejsou stejné, takže to ani nikdy nezjistím. Ale při dalším porodu epinovat budu raději zase, co kdyby... Navíc si myslím, že to pomáhá z hlediska psychiky - měla jsem dobrý pocit, že se na porod aktivně připravuju, neměla jsem strach z toho, jaké to bude, protože jsem si byla jistá, že hlavička prostě projde, uměla jsem tlačit a ovládat ty správné svaly...

terrestriss
27. kvě 2011

tady další epi-no průzkum / zkušenosti uživatelek
http://slepicarna.cz/?cat=forum&fsection=10&fto...

lucie_84
27. kvě 2011

1) 1. porod, 2960 g, 48 cm, obvod hlavičky 34 cm
2) od 35 tt, 1. týden 2 x denně, poté jen 1 x denně, od 40 tt ob den
hodnota na začátku: 5 cm (obvod 16 cm), na konci cvičení 10 cm (obvod 31 cm)
3) Bez epiziotomie, bez jiných poranění, pouze oděrky bez nutnosti ošetření
4) Nemám srovnání
5) Pokud se někdy odhodlám pořídit malé sourozence, epino si nejspíš opět pořídím.
POZOR: PA mi při porodu řekla, že jsem měla celkovou připravenost porodních cest, na které epino nestačí a výbornou elasticitu nejen kůže (která se např. projeví i u strií, které se mi vyhnuly a o dobré elasticitě napovídá). Připisuji to další přípravě, a to: maliníkovo-ostružiníkovo-jahodníkový čaj - poměr 2-1-1, lněné semínko, masáž hráze, Kegelovy cviky a co bylo nejdůležitější - dobrá spolupráce při 2. době porodní, kdy jsem přesně reagovala na pokyny porodníka.

andelka
27. kvě 2011

1.) první porod, malej 3,2kg, 48cm, hlavička 34,5
2.) cvičila jsem většinou 3x týdně, poslední týden každý den, 1x denně, naposledy 3 dny před porodem. Od 36tt, nestíhala jsem cvičit moc poctivě, měla jsme pocit, že mám ještě plno času. ale pokroky byly vidtelné, ale skončila jsem nějak na 28cm
3.) nástřih mám, ale malý (možná tak 1-1,5cm?), uvnitř poranění žádné. Tlačila jsem blbě, asi potřebovali dostat už prcka ven a taky se to už začalo samovolně trhat, takže spíš preventivní nástřih.
4.) zatím nemám srovnání
5.) rozhodně. Příště jdu do něj zase a budu cvičit poctivěji 😅

seva
28. kvě 2011

1.) druhy porod, syn 3390g, 51cm, obvod hlavicky 36 cm, jazva po epizotomii z prveho porodu
(prvy porod bez cvicenia s epi-nom, s nastrihom, dcerka 3320g, 49cm)
2.) od 36.tt jedenkrat denne, cca 20 min., zacinala som na 6,5 cm, posuvala som sa cielene velmi pomaly az na 10,5 cm (31 cm merane krajcirskym metrom), asi tyzden pred porodom som mala nacvicene, potom som uz len udrziavala
3.) porod bez nastrihu, a bez akehokolvek poranenia
4.) neporovnatelne, 2 hodiny po porode som mala pocit, ze som ani nerodila, sedenie bez problemov a obmedzeni
5.) vsetkymi 10-timi 😀

ferinka
29. kvě 2011

1) první porod,syn 3,3 kg, 49 cm,ale hlavička 36 cm 😀 ,teď cvičím na druhý 😉
2)cvičila od cca 36tt,úplně každý den to nebylo,dostala jsem se na 8,5
3)Naprosto parádně,bez poranění a chodili se na mě dívat dr. jak to,to bylo epino před 2,5 rokama v začátcích a moc se o něm nevědělo,tak jsem byla jak exot 😀 😎 Hned jsem seděla a běhala si do bufetu 😎
4) nemůžu srovnávat
5) DOPORUČUJI určitě!!!!!

majdula
29. kvě 2011

Druhy porod, 4,07 kg, 54 cm, bez nastrihu, jeden maly steh uvnitr. Pri tlaceni jsem ani necitila, ze Risa leze ven. Po porodu jsem se temer vznasela, proste pohoda! Kdybych cvicila, tak budu na epino pet ody a doporucim vsema 10. Jenze to ma hacek - i kdyz jsem ho puvodne moc chtela pouzivat, nakonec mi az do porodu hrozil cisar a tak jsem se tentokrat vyprdla jak na epino, tak na malinik, seminko, masirovani hraze... Nedelala jsem NIC.
A presto jsem porodila uplne easy! (podotykam, prvni porod byl cisar, takze jsem byla de facto prvnicka)

A jak uz tu padlo, nejvetsi podil podle me na tom ma psycha (vedomi, ze miminko ven pujde hladce) a taky dobre zvladnuta 2. doba porodni nejen ze strany maminky, ale i PA. Zadne urychlovani, stresy, naopak klidne povzbuzovani a tlaceni ve spravne cas.
Cimz nerikam, ze je epino na prd! Urcite ne - uz jen kvuli tomu sebevedomi, ze to dokazu, ho stoji za to poridit.

Toz tak, sorry za OT 😎

majatob
2. čer 2011

1) druhy a treti porod (3200g a 3250g)

2) druhy 1x denne od 35tt, natrenovano 30cm
treti od 36.tt obden, ve 38.tt mi epino prokousla dcera, takze pak uz ne, nacviceno myslim 27cm

3) oba porody super, rychly, bez problemu, u druhyho dva kosmeticky stehy, u tretiho nic

4) prvni porod hruza, skoncil VEXEM a natrzenim, tezko rict jak by to dopadlo s epinem, ale verim, ze lip...

5) rozhodne doporucuju, me pomohlo hodne a taky me to hodne uklidnovalo a byla jsem vic v pohode i u porodu, ze mam prece natrenovano a pujde to hladce 😵

luckar
2. čer 2011

1) První dítě - 3060 g a 46 cm - hlavička 32,5 cm
2) No cvičila jsem asi tak od 36tt a to jenom občas. Dejme tomu, že celkem jsem Epi-no využila cca. 20 x. Trěla jsem na záněty, tak jsem nemohla cvičit pořád. Dostala jsem se myslím na 8 cm podle tabulky.
3) Šití jsem sice měla, ale podle doktorky jenom kosmetické. Nemusela stříhat, jenom jsme spolu musely spolupracovat při tlačení. A říkala, že kdybych netrpěla na záněty, tak asi nebylo šití nutné vůbec (děsně to vysušuje sliznici)
4) nemůžu posoudit
5) Doporučuju všem, fakt ta investice stála za to, že jsem ze sálu na pokoj šla sama a bylo vše bez problémů.

naty
6. čer 2011

1. první porod, 4080g, 53cm, obvod už nevím
2. cvičila sem od 35tt, jednou denně, dostala sem se na 9cm (rodila sem ve 41tt, ale poslední týden už sem cvičila jen občas)
3. hlavička prošla v pohodě, takže zbytek by prošel asi též, ale malej byl omotanej do pupeční šňůry a sám nemohl ven, takže museli nastřihnout a vyndat ho
4. nemůžu porovnat
5. rozhodně DOPORUČUJU: a) mnohem lepší pocit, když sem šla k porodu, že vím, že to dám na víc než před cvičením 😀 , b) pomohlo mi to i s procvičováním pánevního dna - hned sem mohla na záchod a z toho,jak mě pořád sestra chválila, že chodím v pohodě, soudím, že nás na oddělení moc nebylo 😔 , c) člověk se trochu prožije ty pocity,co pak má u porodu, není to takovej šok...
Závěrem můžu říct, že příště do toho jdu znova!! 😉

stula007
14. čer 2011

1.) Kolikátý porod + rozměry potomka?
Porod první, váha 3130g, 50cm, hlavička 32cm
2.) Jak často jste cvičily, jak poctivě, jak daleko jste se dostaly, od kterého týdne?
Cvičila jsem od 37.tt, každý den. Dostala jsem se na 9cm a to den před porodem.
3.) Jak to dopadlo?
bez nástřihu, bez poranění
4.) Rozdíl mezi porody s/bez nafukování?
--
5.) Doporučujete používat?
Doporučuji vřele. Věřím, že jen díky balónku jsem porod zvládla bez nástřihu nebo natržení. Lékaři i sestřičky na to hleděli. Původně si mysleli, že vzhledem k mojí malé výšce budu muset na císař a nakonec jsme to zvládli přirozeně a bez nutnosti šití. Zmínila jsem se doktorce, že jsem cvičila s balónkem. Na to konto se vyjádřila, že tomu původně nechtěli věřit, ale že se jim v porodnici čím dál víc ověřuje, že ženy, co cvičí s epinem, mají méně nástřihů a poranení. To mne potěšilo, že i lékař uznal hodnotu balónku.

maryja
14. čer 2011

1.) Kolikátý porod + rozměry potomka?
porod tretí, váha 4190g, 54 cm, hlavička 35
2.) Jak často jste cvičily, jak poctivě, jak daleko jste se dostaly, od kterého týdne?
od zaciatku 36 tyzdna, 1x za den, dostala som sa na 9cm, mala som problem krvacala som pri cviceni, viac to neslo.
3.) Jak to dopadlo?
male poranenie, zasite jednym stehom, sprcha hned na porodnom sale, wc v pohode...behala som akokeby mi nic nebolo
4.) Rozdíl mezi porody s/bez nafukování?
prvy porod - 4450g, 54cm, hlavicka 36 - nastrih a total dotrhana, nesedela som 2 mesiace, pila som lnene seminko
druhy porod - 4650g, 54 cm, hlavicka 37 - iba nastrih, po porode celkom v pohode, hned som sedela, pila som lnene seminko a malinik
5.) Doporučujete používat?
urcite ano, porod nemusi skoncit takym bolestivym dotrhanim... Maminka sa moze sustredit plne na miminko, kojenie a pod...

scai
14. čer 2011

1. První porod, 2900 gramů a 48 cm.

2.Cvičila jsem od 35 tt, ale hodně nepravidelně. Tak 3 krát do týdne. Už na začátku jsem se ale dostala na hodně. Tuším, že poprvé jsem dala nějakých 23 cm
Na konci jsem se dostala i na 32 cm (nechtě, člověk neví kolik to je)
Dohromady za tu dobu jsem necvičila víc než 10 krát

3.rodila jsem hodně krátce (od prvních bolestí 2 hod) a i přesto, jsem byla bez nástřihu a jakéhokoliv poranění!. Okamžitě jsem mohla sedět, pohoda 😀

5. jednoznačně doporučuji. Pomohl mi hlavně i po psychické stránce. Na porod jsem se díky němu dokonce i těšila. A ta psychika asi udělala svoje a porod jsem měla pohodový a krásný! Teda fyzicky pomohl evidentě taky 😉 a teda řekla jsem si, že nechci nástřih. Kdybych neměla epi-no, nikdy bych se neodvážila o to říct!

samila
27. čer 2011

1.) Kolikátý porod + rozměry potomka?
pôrod druhý, 3975g, 53cm, obvod hlavičky 36 cm (prvé dieťa 3800g, 51cm, hlavička 33cm)
2.) Jak často jste cvičily, jak poctivě, jak daleko jste se dostaly, od kterého týdne?
cvičila som od konca 36 tyzdna a syn sa narodil 6 dni po termine, spociatku 2x denne, po tyzdni 1x denne, posledny tyzden obden, dostala som sa na cca 10,5cm, krajčírskym metrom 32cm, cvicila som v drepe.
3.) Jak to dopadlo?
bez porodnych poraneni
4.) Rozdíl mezi porody s/bez nafukování?
druhy porod bez poranenia neporovnatelny pocit, citila som sa hned v poriadku. Hned som mohla chodit, sediet, ist bez problemov na WC. Prvy porod s nastrihom - katastrofa, mesiac som poriadne nesedela, rana ma bolela dlhodobo.
5.) Doporučujete používat?
jednoznačne doporucujem pouzivat, ale este vyraznejsie doporucujem oznamit to na porodnej sale, ze sme epi no pouzivali. Nech NESTRIHAJU RUTINNE, pretoze som presvedcena, ze aj keby som necvicila, nemasirovala, nepila malinik a lanove semiacka, keby mi pri prvom porode umoznili rodit v inej polohe a nevykonali rutinny nastrih ani bez cvicenia by som sa nenatrhla. Ale epi no pouzivat doporucujem, je to o vyraznej psychickej podpore a je to aj vyrazny argument pre porodnikov aby upustili od tychto castokrat mrzačiacich rutinnych postupov.

bledulka
27. čer 2011

1.- druhý porod, 53 cm, 4070g, cm obvod hlavičky
2.-od 36 týdne do porodu (39+3) poté jsem přestala, protože jsme to jednou nafoukla moc a udělala si milimetrovou trhlinku, tak jsem už to nechtěla dráždit,aby se zhojila a nezvětšila..
3.- přirozený velmi rychlý porod,otevřela jsem se velmi rychle,již 2 hodiny po nástupu bolestí jsem byla otevřená na 7-8 cm (takže ve chvíli,kdy jsem přišla do porodnice jsem měla při vstupní kontrole toto otevření, porodila jsem pak cca půlhodinu nato) nástřih nebyl,ale malá trhlinka na jeden steh (malý šel rychle a byl větší) (a v místě té minitrhlinky, kterou jsem si sama bohužel přivodila, proto opravdu postupujte pozvolna, já udělala pak jednou větší skok a zbytečně jsem si udělala tu malou trhlinku.Kdybych ji neměla, možná mohla být tán pevněší a nemusela být porodní trhlina vůbec,ale i tak byla malá..
4.- první syn 4000/53 , nástřih byl ke konečníku,ale nelze porovnat, protože si k hlavě strčil i ručičku .
5- doporučuji, šla bych do toho znova 🙂

werunkach
15. črc 2011

1.) Kolikátý porod + rozměry potomka? Porod druhý-hlavička 35cm,3710g,51cm
2.) Jak často jste cvičily, jak poctivě, jak daleko jste se dostaly, od kterého týdne? cvičila jsem každý den 1x cca30min,týden před termínem porodu jen ob den,2x jsem snad vynechala 🙂,nacvičeno 31,5cm,od 36tt.cvičila jsem v polosedě
3.) Jak to dopadlo? porod trval 6h,bez nástřihu,bez jakéhokoliv poranění...miminko na 3 zatlačení venku a ještě mělo rezervu.
4.) Rozdíl mezi porody s/bez nafukování? rozdíl OBROVSKÝ!!!první porod 16h,nástřih skoro až k čípku,kde se pak vytvořil hematom a museli drénovat,(rozměry:hlavička 36cm,3200g,48cm) jizva bolela po porodu 2 a půl roku do té doby než jsem začala cvičit s epinem,..druhý porod NÁDHERA :D
5.) Doporučujete používat? Určitě na stopro doporučuji..cvičte cvičte cvičte!!

lutsousek
16. črc 2011

1) 1. porod, hlavička 32cm. Váha 2670g a 47cm (37+4tt)
2) Cvičila jsem od 36tt, moc poctivě ne. Vynechala jsem i 5 dní po sobě. Dostala jsem se na 27cm. (Myslela jsem, že mám ještě dva týdny čas na každodenní cvičení.) Cvičila jsem v polosedě, tak jsem i rodila.
3) Porod byl vyvolávaný, kvůli odchodu PV. Trval 4hod, bez nástřihu, bez šití, bez jediné ranky. Tlačení trvalo cca 10minut.
4) Nemám srovnání
5) Určitě!!!! Je to malý zázrak. Věděla jsem, co mě čeká, jak tlačit a hlavně jsem si věřila, že to zvládnu bez nástřihu! A zvládla 😎

ladenka
16. črc 2011

1) první porod, váha 3400g, 49cm, obvod hlavičky 34cm
2) cvičila jsem od 35tt, každý den, později obden, když jsem viděla, že to postupuje dobře. Dostala jsem se na obvod 32cm, naposledy jsem cvičila den před porodem.
3) porod trval od prasknutí vody cca 7 hodin, bez nástřihu, ještě jsem na to PA upozorňovala, říkala, že nebude potřeba a nebyl. Šití sice bylo - prasknul mi malý stydký pysk, ale to bylo pár stehů a s epinem to nesouviselo. Z porodního sálu jsem odcházela po svých a mohla jsem bez problémů sedět.
4) Nemám srovnání.
5) Rozhodně doporučuju a u dalšího dítka ho určitě budu používat znovu. Jak už tu holky psaly, je to hlavně bezvadná psychická příprava, věděla jsem, jak zatlačit a že když prolezl tak velký balonek, že hlavička prostě proleze taky.

anicka1981
16. črc 2011

1) porodna vaha 3800g, 53cm
2) cvicila som od 35tt, kazdy den, az na niekolko3 dnovych prestavok koli zlatej zile. Tyzden pred porod uz len kazdy druhy den, nacvicila som 10,5 cm
3)spontanny porod trval 15 a pol hodiny, od prvych kontrakcii, porod bol super, aj ked ku koncu dost namahavy, nemala som ani epi, ku koncu som bola dost vycerpana, ale zo stola som zisla po svojich, hned som sedela, nemala som ziadne poranenie, ani z vnutra ani z vonku
4)neviem porovnat
5)jasne ze ano, aj prednosta na klinike vravel, ze porodit take velke dieta bez nastrihu a nenatrhnutia sa je zazrak, super pocit po porode sediet, chodit,lezat a vstavat, akoby som ani nerodila,, urcite kazdej babenke odporucam,,,

lolelole
16. črc 2011

1, první porod / 3480g / 51 cm obvod hlavičky 35 cm
2, cvičila jsem 1-2x za den cca od 36 tt - prumer balonku obvykle 9 cm + po cvičení jsem masírovala hráz olejíčkem a pila jsem maliník - což taky pomohlo
3, porod byl skvělý, trval asi 4 hodiny od začátku prvních kontrakcí. Malý byl na 2 zatlačení venku a neměla jsem žádne poranění, na pokoj jsem šla po svých 🙂
4, Nemohu srovnat
5, Jednoznačne doporučuji - skvělý je ne jenom v tom, že hráz připraví a uvolní, ale i v tom že poskytne psychickou podporu. Alespon u mně to tak bylo, když jsem z Epinem přišla na to, že to jde, přestala jsem se bát a začla se na porod těšit. Jsem si jistá, že bez Epina bych v takové pohodě u porodu nebyla - DOPORUČUJI !!!!!!!!!

zdeniii
16. črc 2011

1.) Kolikátý porod + rozměry potomka?
První porod, dcerka 4015g, 52cm, hlavička 36 (ve 41tt)
2.) Jak často jste cvičily, jak poctivě, jak daleko jste se dostaly, od kterého týdne?
Začala jsem 37 týden nebo 38 to už nevím, a všehovšudy dohromady jsem epi-no použila tak 12x
Narénovala jsem 29 cm
3.) Jak to dopadlo?
Skvěle!! Bez nástřihu, poranění. Pomůže hodně i psychicky!!!
4.) Rozdíl mezi porody s/bez nafukování?
nemohu posoudit
5.) Doporučujete používat?
Rozhodně ANO!!!

inkana
18. črc 2011

První porod, dcerka 3020g a 48cm, hlavička 33cm
Cvičení jsem trochu flákala vyzkoušela jsem poprve v 36tt pak jsem dala pauzu a pak 2x týdně od 38tt (celkem 8 cvičení) Natrénovala jsem těch 30-31cm
Dopadla jsem skvěle, bez nástřihu a bez jakéhokoliv poranění a hlavně jsem přesně znala tlak a uměla jsem správně zatlačit. Malá šla ven na první tlačící kontrakci.
Rozdíl bez a s nafukováním nemohu posoudit
A používat rozhodně doporučuju !!!

crawler
18. črc 2011

1.) 1.porod
2.) cvičila jsem pravidelně od 36tt. V půlce 42tt jsem se dostala na maximum
3.) Bohužel císařem
4.)
5.) Rozhodně doporučuji používat. Sice jsem skončila akutní sekcí, nicméně jsem v 1.době porodní nepociťovala strach - měla jsem prostě pocit, že to zvládnu hravě - však jsem měla nacvičíno i s rezervou (když si vezmu obvod hlavičky malého). Takže epi-no je i skvělá psychická podpora🙂

penn
22. črc 2011

Ach jaj, no zavidim, ale tak musim napisat aby to bolo objektivne, dufam, ze aj ja budem pisat ako ostatne pri druhom porode 🙂)
1.) 1. porod - 2950 48 cm - 32 cm hlavicka
2.) 36tt, denne, neskor 1-2x denne, 9-10 cm
3.) Katastrofa, nastrih zevraj celkom velky, sitie celkom velke.. hojenie dost neprijemne.. 2tt som si nesadla no ale mozne dovody:
12h kontrakcii, vycerpanost, epi nezabrala na bolesti, ale epi sposobila, ze som necitila tlaky ani svaly.. unava + epi ==>neschopnost tlacit..(a teda este jedna intimna vec, ja som si v tejto oblasti pripadala vzdy dost uzka, myslim, ze som fakt malo elasticka)
4.) ...
5.) Rozhodne.. v podstate tlak na konecnik poznam len z epina lebo pri porode mi to epi branila citit co bolo aj na skodu.. ale neviem si predstavit predychavat taky tlak este pri tych bolestiach.. kazdopadne ocakavam, ze mi to aj tak este pomoze pri dalsom porode a ze nebudem taka vycerpana bolestami a ze nadej umiera posledna.. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru