Epi-no. Potrhali ste sa?

katkanova
13. bře 2011

uvazujem nad kupou epina. su mamicky ktore ho nemali a predsa sa nepotrhali. zaujima ma vsak, ci su aj take ktore poctivo cvicili a predsa im potom vysivali kriziky ... a este - najde sa niekto kto ho kupil a potom s nim necvicil? po precitani navodu mam trosku obavy ze to bude tak neprijemne ze sa na to vyflaknem a budu to vyhodene peniaze 😕
DaKuJeM...

demoisellem
13. bře 2011

Asi ti moc nepomůžu, protože zkušenosti nemám. Ale můj názor je ten, že se může stát, že i po používání epina se žena při porodu potrhá. A to proto, protože porodní poranění jsou z většiny způsobeny špatným vedením porodu (což si ovšem poskytovatelé péče nechtějí připustit). Jde o urychlování, nevhodné polohy apod. ☹
Co se mě osobně týče, epino si určitě pořídím, protože je to obrovská psychická podpora - protlačila jsem epino, mimi taky bez problémů zvládnu. 😉

tercina
13. bře 2011

Ahojky, znám spoustu maminek, které i přes to, že nic nepoužívaly (a rodily i 3,9kg), tak byly jen malinko natrhnuté. Spíš takové kosmetické úpravy. Ale znám i opačné případy.
U mne například by žádné cvičení s Epi-no nepomohlo, rodila jsem pomocí VEXu a to se prostě střihnout asi musí. Takže by mi bylo k ničemu. Ale uvidím, možná si ho na druhé také pořídím. Nikdy nemůžeš vědět, jaký bude porod. Spíš jak píše demoisellem - je to psychická podpora, že jsi pro to něco udělala.
Můžeš mít hezký porod a díky Epi-nu se třeba nepotrhat, ale taky se může cokoliv stát (samozřejmě Ti to nepřeju) a může Ti být na nic.
Cvičení asi bude trošku nepříjemné, ale oproti porodu to zřejmě bude procházka růžovým sadem 😉 Určitě ale se cvičením nezačínej dřív, než je doporučované 🙂

sussanah
13. bře 2011

Primou zkusenost taky nemam, ale urcite ted u dvojky planuju cvicit. Muj nazor je ten, ze ublizit to nemuze (pokud se postupuje dle navodu) a muze to mit jen pozitivni vliv na elasticitu kuze a hlavne na psychiku, ktera dela uporodu opravdu hodne. Navic se naucis tlacit, proste budes vedet jak to mimco dostat ven. To, jestli se potrhas nebo ne zalezi na vice faktorech, ale epino ti urcite pomuze riziko potrhani minimalizovat.

andu
14. bře 2011

Zdravím 😉
Já mám s Epi-no zkušenost, ale dobrou 😉 Bez poranění, bez šití 52cm a 3,85kg. Ale přičítám to i tomu, že to byl 2. porod. Na druhou stranu mi to opravdu pomohlo především psychicky! U prvního porodu jsem vůbec nevěděla jak tlačit, což jsem si s epinem nacvičila tak, že PA koukala, odkud jsem malého byla schopna vytlačit 😉

scai
14. bře 2011

Já mám taky zkušenost dobrou. Malá byla sice malá (48 cm, 2,90), ale zase rodila jsem hrozně rychle, takže bych to poranění i očekávala a nic. Ani škrábaneček, po porodu žádné šití.
A hlavně mi to pomohlo psychicky už před porodem. Dokonce jsem se na něho i těšila. Tlačení jsem se nebála, protože jsem díky EPInu věděla, že to zvládnu. A kontrakci jsem se nebála, protože jsem si je nedovedla představit 😀
Takže k porodu jsem přistupovala hodně optimisticky, fakt jsem se těšila a dopadl tak, že na něho moc ráda vzpomínám a těším se na další 😉
Ale právě na tomhle všem má velký podíl EPI-NO 😉

delfi
15. bře 2011

Ahoj, já měla epi-no u prvního a teď ho budu používat zase. Já teda drobné poranění měla, ale spíš kosmetické na 2 povrchové ministehy. Ale zase musím říct, že jsem se na těch 10 cm dostala jen jednou a pak jsem několik dnů před porodem necvičila (byla jsem líná a myslela si že mám ještě dost času). Navíc malej měl hlavičku 36cm což je docela dost (těch 10 cm je pokud vím obvod 30cm). A k vedení porodu jäk tady někdo psal - já rodila ve vrchlabí a do vody, takže max. přirozenej porod. Přesto si myslím, že epi-no mi pomohlo jinak bych měla poranění určitě mnohem větší.

llllucka
16. bře 2011

Cvičila jsem poctivě a potrhaná jsem byla (teda i šitá).Protože ho mám,tak budu teď cvičit zase,ale znova bych ho nekupovala.
Nikdo ti neřekne,jestli to má smysl nebo ne.Z mých kamarádek ho nepoužívala žádná a žádnou nešili.U mě je otázka,jestli bych při jeho nepoužití nebyla třeba potrhaná ještě víc.

andelka
16. kvě 2011

Já cvičila, ale ne úplně poctivě, taky jsem měla pocit že mám plno času a naposled jsem cvičila 3 dny před porodem. Na 10 jsem se nedostala. Ale pomohlo mi to psychicky, uměla jsem si představit jaké to asi bude a viděla jsem, že se to postupně lepší. Malej měl 3,2kg a hlavičku 34,5cm, no a já měla nacvičeno na nějakých možná 28cm. Navíc mám pevnou a vysokou hráz. A taky jsem blbě tlačila, už bylo potřeba ho dostat rychle ven. A dělaly se tam trhlinky. Takže proto mě radši šmikli. Ale nebylo třeba moc, byl to drobný nástřih, který jsem necítila, šití bylo OK, netrvalo dlouho a hojilo se to moc dobře. Trauma z toho nakonec nemám. K dalšímu porodu si budu Epino pořizovat znovu a budu cvičit mnohem poctivěji 🙂

anetka1701
16. kvě 2011

cvičila jsem, porod byl ukončen akutním císařem, takže o poranění mluvit nemůžu... ALE, byla to tak neuvěřitelná psychická podpora, že to všema deseti doporučuju úplně každýmu :oD Bez něj bych se fakt bála, s nim to bylo úplně v pohodě a na porod jsem se v rámci možností i těšila...

ferinka
16. kvě 2011

Cvičila jsem tak ob den,dostala se na 8,5, malý měl šišku 36cm a já byla naprosto ok 😉

ladenka
16. kvě 2011

Epino jsem měla a u dalšího dítka do něj půjdu zase. Dostala jsem se při cvičení na obvod 31,5cm, malá měla hlavičku 33cm( 3400g, 49cm), a hráz jsem neměla poraněnou! Navíc jsem znala ze cvičení ten tlak a věděla jsem jak tlačit. A hlavně jsem se nebála, souhlasím tady s holkama, že je to hlavně psychická pomoc. Každopádně do něj půjdu znovu. 😉

veruska007
16. kvě 2011

Nemela jsem, ale co jsem cetla, tak to pomaha - nicmene pokud dite vystrci napred rucicku nebo si ji strci pred oblicej, pod hlavu apod, tak to se fakt zakonite potrha kazda maminka 😝 .

xvitk101
16. kvě 2011

Na tohle jsem se ptala svého doktora, co si o tom myslí. Epi-no jsem si chtěla pořídit. Jenže... Nikdo mi nezaručí, že i když budu cvičit, že mně nenastřihnou. Další argument je ten, že jak cvičením nebo masáží můžu ovlivnit elasticitu kůže nebo vazu či svalu? Navíc na těhotenském cvičení mi rehabilitační sestra řekla, že před porodem je dobré pánevní dno spíš cíleně uvolňovat než posilovat. No a ještě z lékařského hlediska, co mi řekl přímo dr. On se prý snaží, aby porod byl co nejhladší a v rámci možností, co nejrychlejší (samozřejmě pro oba bezpečný). Nám prvorodičkám prý tím, jak dítě prochází porodníma cestama, dojde vždy k tomu, že se tkáň nějak naruší. Dle jeho názoru je lepší nastřihnout, dobře provedený nástřih nebolí, celé to urychlý. Potom se vše sešije k sobě. Podle něj je to další cesta, jak z maminek, které mají obavy z porodu, vytáhnout peníze. Psychickou podporu mi ale potvrdil. Takže já po této debatě do Epi-na nepůjdu. Spíš se nějak pokusím psychicky na porod připravit. Přesto je to každého věc, jestli do cvičení půjde nebo ne.

dana3262
16. kvě 2011

Já s Epi-nem cvicila. Nacvicila jsem az skoro tech 10cm, ale stavalo se mi, ze jsem nekdy krvacela. A vubec mi to bylo dost neprijemne a taky jsem se bala, aby mi ten balonek nezajel moc dovnitr a netlacila jsem treba nejak na miminko. Pak jsem to u porodu stejne zapomnela rict (nebo spis jsem se spolehala, ze kdyz nastrih nebude nutny, ze ho neprovedou, coz jsem se tedy mylila) ale nastrih nebolel, siti nebylo vubec citit a ani potom to nebolelo, takze je to to vlastne jedno. Jen mi zustala jizvicka a jeden takovy uzlik na dotyk, ale nevim, jestli to neni bezne. Kdo se chce ale nastrihu fakt vyhnout, tak to je dobry. Kamaradka byla nenastrizena, nesita a libije si to..

zolik
16. kvě 2011

epino jsem měla, na 29,5 cm jsem se dostala jen jednou a to den před porodem,jinak kolem 28- 29 cm. Malý se narodil s váhou 4,2 kg, 52 cm a obvod hlavičky asi 34,5 cm. Porod byl rychlovka, bez nástřihu, šití či jiného většiho poranění. Mít třetí miminko, jdu do Epina znova, byla to super pomůcka 😉 , která si myslím, že hodně pomohla

sarahzipserova
3. srp 2011

Milé dámy ....všechny informace o Epinu jsou na webu www.lehkyporod.cz a především tam jsou podrobné informace o nástřihu hráze. Je téměř jisté, že naše zdravotnictví, aby si připsalo zákrok a neměly rodičky dlouho na porodním sále tak je řežou skalpelem naprosto nesmyslně a způsobují tím rodičkám větší komplikace, které všechny mé známe měly po porodu kvůli nástřihu hráze....ani si nesednete, nevyčuráte , zůstane vám jizva a nemluvím o možnostech infekce....ani Epino samozřejmě není stoporcentní , protože každá žena má jiné rozměry a také každé díttě...nicméně pokud budete cvičit s Epinem vyslovně žádejte, aby Vám nástřih nedělali jen v případě vážných komplikací.....Epinem si posílíte pánevní dno a roztáhne te si postupně svalstvo na velikost hlavičky ... v jiném případě je pro průchod hlavičky svlstvo opravdu stuhlé a náhlým napnutím hráz praská ....doporuči EPINO stokrát a prodonice by ho měly doporučovat a pojištovny proplácet!!!!

jankadudova
3. srp 2011

Damo...vyraz "rezat skalpelem" aby na sale nebyly rodicky dlouho je ubohy. Ano, nekdy se da nastrihu vyhnout, vetsina porodnic prani rodicky respektuje. Kdyz ovsem porodnik ci asistentka vidi, ze by doslo k rupture a tim k mnohonasobne vetsim komplikacim, nastrih se udela. Ma to duvod a to co ty pises je urazejici.

alenatab
18. srp 2011

Zadrhla jsem se na 25 cm a nemohla jsem se dostat dal. Navic jsem si pouzivanim Epina znovu rozdrazdila pred mesicem prelecenou kvasinkovou infekci (takze asi tak dobre prelecena nebyla), cimz nacvik s Epinem skoncil. Dite se narodilo oblicejem napred a k tomu bylo potreba vic prostoru, takze Epino by mi na nic nebylo, i kdybych natrenovala lepe. Ale stejne bych ho doporucila. Je to jako kazda prevence. Tim, ze se ji venujete, nic nepokazite a bud to vyjde nebo ne.

jakelina
17. pro 2012

Já jsem ho měla při porodu svého nejmladšího syna. Nacvičeno jsem měla 30 cm a syn se narodil obličejíčkem nahoru, celkem překotný porod. Ve 20 hodin jsem ještě byla doma a trochu mě bolelo v zádech a ve 22 hodin a pár minutek už byl na světě. Nešili mi nic a předtím jsem měla první porod císařským řezem a dva přirozené a zašitá jsem byla fakt hodně, sedět jsem nemohla dva týdny. Já ho můžu jenom doporučit. Už jenom pro ten pocit, že se pro to snažím udělat co jde a ikdyž může pak při porodu dojít ke komplikacím, tak to podle mě nejsou vyhozené peníze.

alenavy
17. pro 2012

Rodila jsem poprvé, cvičila jsem každý den jednou, někdy jsem tedy zapomněla, ale nacvičeno jsem měla 31 cm, malá měla hlavičku 34,5 cm a žádné natržení, žádný nástřih. A to jsem rodila docela rychle - během 4 hodin z otevření na jeden jediný prst🙂 Mysleli si, že tam budu 12 hodin🙂

Byla jsem díky epi-nu rozhodně klidnější. Pro mne dobře investované peníze. Po porodu jsem byla schopná chodit naprosto v pohodě, hned jak vám dovolí vstát, sezení taky bez problému🙂

rcody
21. čer 2013

Ahoj holky, koupím Epi.No Delphine (i použité), vážně zájemkyně (kdo chce ale opravdu prodat, na jako se mi už stalo že slibovala paní a pak mi napsala že ho dá kamarádce) - musím začít cvičit za 2 týdny, takže za každou nabídku budu moc ráda. Pište prosím do zpráv, hezký den všem Romča

radun
24. čer 2013

Přidávám se ke kladným odpovědím. Ale mám pocit, že je nutné k epi-nu také rodit v přirozené poloze (ne na zádech, ale třeba v kleku jako já 🙂 )... Natrhla jsem se minimálně (2 stehy a to zvažovali, jestli je vůbec dělat) - a to jen proto, že malej šel s ručičkou u hlavy a tou ručičkou to tam trhnul. Zhojená jsem byla úplně v pohodě, jediná na 3lůžkovém pokoji jsem byla schopná sedět bez problémů na tvrdé židli. Staršího syna jsem rodila císařem, takže spodek jsem měla jako prvorodička 🙂 Určitě to nebylo jen o psychické podpoře (i když ta je samozřejmě hrozně důležitá) - páč když jsem malého tlačila ven, PA masírovala hráz a komentovala, jak krásně elastické to tam je, že to v životě neviděla. Důkladně jsem si zjišŤovala názory na nástřih hráze a absolutně jsem ho odmítla, prostě jsem došla k názoru, že je lepší, když se to potrhá na několika nejslabších místech samo než aby mi střihli tkáň tam, kde je vazivo nejsilnější (to asi nejsou přesné termíny, už je to přeci je přes rok, ale snad je to srozumitelné). Ať se rozhodnete jakkoliv, hodně štěstí u porodu!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru