Epidurál při porodu. Využily jste?

sandynka
18. srp 2011

Chtěla bych se zeptat, jestli máte zkušenosti s epidurálem při normálním porodu. Využili jste této možnosti? Doporučili byste? Měli jste nějaký problém nebo komplikaci? Přemýšlím o tom, ale obavám se např. alergické reakce. Děkuji za každý příspěvek! 😉

beponka
19. srp 2011

@alzbetah takže epidurál zabírá na křížové bolesti? já měla šílené a tak už teď mám z porodu hrůzné sny ve 24tt

ffiinnkkaa
19. srp 2011

@beponka mě po tom ty křížové bolesti úplně přestaly - to bylo něco neuvěřitelného po třech dnech šílených bolestí 🙂 🙂

alzbetah
19. srp 2011

@beponka Jo epidural zabral, jak mávnutím kouzelného proutku. V noci jsem dostala ještě nějakou injekci na bolest, ale to vůbec nepomohlo. Epidural zabral do 15-20 minut a po křížových bolestech ani stopy. Když pak odezníval bolest při kontrakci - už konečně v břiše - byla úplně v poho 🙂 . Já do něj půjdu znova.

beponka
19. srp 2011

@alzbetah já ho taky chci zkusit. ty křížovky jsou fakt šílené. jen manža má trošku strach z toho píchání do páteře. ale jeho to nebolí...... no uvidíme která z nás to bude mít dřív za sebou když máme skoro stejný termín...

alzbetah
19. srp 2011

@beponka Tak si pak povyprávíme zážitky s epiduralem 😉. Jinak já se píchání do páteře bála hrozně. Dost jsem si o tom i četla. Ale nakonec o tom samotném vpichu ani nevím, tak jsem se soustředila na to, abych se nepohnula, že jsem byla úplně jinde. Dr. mi pak řekla, že jsem se vyhrbila moc a že se asi netrefila, což mě lehce zneklidnilo. Pak jsem měla ležet a tak jsem si aspoň pro kontrolu hejbala prstama u nohou 🙂 . Epidural mi píchla dobře, účinkoval i dýl, než čekali. A víš, co čekáte?

beponka
19. srp 2011

@alzbetah a jde to nehýbat se? já fakt měla silné bolesti a kontrakce co tři minuty a když jsem se nehýbala třeba když dělali křivku tak to bylo hrozný. takže mám strach. musím o tom ještě něco načíst. jinak co čekáme nevíme. bude překvapení, ale já chci holku, manža kluka. Vy víte? a kolik je Ondráškovi?

alzbetah
19. srp 2011

Tak já to měla úplně stejně, kontrakce co tři minuty, nejlíp šly přečkat ve stoje, když jsem se pohupovala do boků, jinak hrůzaaa. Ale já jsem se tak bála pohnout, že jsem se urputně soustředila a fakt se dostala úplně do jinýho světa, takže jsem vpich přečkala a ani se nepohla 🙂. Jinak Ondráškovi byl rok na konci července. Je to pěknej lumík 🙂 . Teď by to měla být holčička, což jsem docela ráda, protože další kluk, to bych už začala čůrat se zvednutým prkýnkem. Ale hlavně aby bylo vše v pořádku a kdyby to byl nakonec klouček s malynkým zatim neviditelným pindíčkem, tak budem taky rádi. Je pravda, že holčičky jsou klidnější?

alzbetah
19. srp 2011

@beponka Tak já to měla úplně stejně, kontrakce co tři minuty, nejlíp šly přečkat ve stoje, když jsem se pohupovala do boků, jinak hrůzaaa. Ale já jsem se tak bála pohnout, že jsem se urputně soustředila a fakt se dostala úplně do jinýho světa, takže jsem vpich přečkala a ani se nepohla 🙂. Jinak Ondráškovi byl rok na konci července. Je to pěknej lumík 🙂 . Teď by to měla být holčička, což jsem docela ráda, protože další kluk, to bych už začala čůrat se zvednutým prkýnkem. Ale hlavně aby bylo vše v pořádku a kdyby to byl nakonec klouček s malynkým zatim neviditelným pindíčkem, tak budem taky rádi. Je pravda, že holčičky jsou klidnější?

sandynka
autor
20. kvě 2012

Tak já nakonec píšu, že jsem rodila v prosinci. Pro epidurál jsem byla rozhodnutá, ale nestihla jsem ho. Nejdřív jsem se moc neotvírala, ale po prasknutí vody zase rychle. PA řekla, že už jsem otevřená, že bych mohla, pak že mají akutní operaci, že nemůže přijít anesteziolog, tak do sprchy .Po sprše řekla doktorka, že už ani nepřijde, že už jsem hodně, že už by to nemělo smysl, jelikož půjdeme pomalu na sál. No nakonec jsem to bez něj zvládla a byla to vážně docela rychlovka. Ve dvě prasknutí vody, v pět na sál a v půl šesté byl malý venku 🙂 Ale popravdě, když jsem měla bolesti a nevěděla jsem jak dlouho to bude trvat a řekli mi, že anesteziolog má akutní operaci, tak jsem je trochu podezřívala, že si vymýšlí, aby mi ho nemuseli dát, jelikož jsem slyšela, že to je pořád vymlouvání (moc brzy a pak moc pozdě), až na to nedojde ...

hojda
20. kvě 2012

Ne nevyužila nebyl čas🙂

dana3262
20. kvě 2012

Já už jsem psala driv, ze epidural super. Další porod byl bez, neměli tam anesteziologa a taky pohoda. Jen jsem si mohla ušetřit asi 10-15 min bolesti, ale to je prkotina. Jinak bych si ho ale dat nechala.

mamacita2
16. zář 2012

Neměla jsem u prvního a odmítám ho i při druhém 🙂 Nejsem zastáncem utěšováků při porodu....

ivaanka
16. zář 2012

za me urcite ano, ulevil mi v nejhorsich krizovych bolestech, citila jsem krasne kontrakce a bolest byla pryc. Fakt super! Pichani jsem necitila vubec, predem to umrtvovali. Jedine, co byl fakt neprijemne, byla alergie na naplast, kterou jsem to mela prilepene na zadech. Zcervenalo to a nekolik dni pedne svedilo. Ale stalo to za to🙂
.

andulkaavetrelec
16. zář 2012

Hlasuji pro epidurál. Měla jsem ho u prvního porodu. Bolesti ustoupily, zůstaly jen v podobě tlaků, žádnou bolest jsem při tlačení necítila. Krásně jsem se mohla soustředit na tlačení. A i šití jsem necítila. Pro ty, co se bojí porodu a bolesti fakt skvělý vynález. Musí se to ale dobře načasovat.
Podruhé jsem ho chtěla zase, ale už se to jaksi nestihlo. Podruhé mě to ale "nebolelo", byla jsem plně soustředěná a klidná. Rodila jsem s vědomím, že klid je pro dítě důležitý a že ono je v tomto momentu důležitější než já, protože já to vždycky nějak rozdýchám...A mám kliďase, který má v 8 měsících 11kg...

jennyska
6. lis 2013

@sandynka @marketnieuw @slavicky @esuska @lupinek82 @ffiinnkkaa @jankadudova @lussi @biibaa @katka37
@alzbetah @takyja @verunkak @marjama @dorinka88 @imzadi @skajana @losice @mamkamarketa @jajik25 @biibaa @dana3262 @zirafik @neu.sona @andulkaavetrelec @ivaanka @mamacita2 @hojda @beponka

Ahoj snažilky, těhulky a maminky,

mohly byste vložit svou případnou zkušenost s epidurálem do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady s maminkama, snažilkama a těhulkama tvoříme? 🙂

Vložením své zkušenosti, příběhu, rady, tipu na https://www.modrykonik.cz/epidural/ pomůžete ostatním maminkám a těhulkám, které si právě prochází stejným obdobím jako v minulosti vy a právě v naší koníkovské knihovničce mohou najít jak základní informace o dané věci, tak také cenné zkušenosti 🙂

Děkuji Vám, že se zapojíte a že svou zkušeností, příběhem, pomůžete.
Mějte krásný den!
Janča

sandynka
autor
8. lis 2013

@jennyska já jsem nakonec epidurál neměla, nestihla jsem ho. 😉 Takže jsem bez zkušenosti ...

blahova_andrea
8. lis 2013

já si to téměř odrodila doma, takže do porodnice jsem přijela pozdě na to, aby se to ještě řešilo. v podstatě jsem jen vypsala papíry a vytlačila syna 😀 ale ani předtím jsem nebyla epiduralu moc nakloněna. nějak je mi hrozná představa, že mi něco píchají do zad kolem míchy a že to mám pak na rameni. ne každému to pak sedne, někomu to prodlouží porod a má jich nakonec xy. jsem ráda, že jsem to řešit nemusela a neměla ho. pokud bych měla další dítě a neměla žádné komplikace, tak bych epidural zase vynechala. přeci jen už vím, že se to dá zvládnout i bez něj. ale zase ono každý má jiný práh bolesti a jinak silné kontrakce a všechno, takže se to nedá brát podle ostatních.

klouzek
21. lis 2013

Mě ho dali když jsem byla otevřená na 6-7 cm,nechápu proč a popravdě vůbec mi nepomohl,pořád se mě ptali tak co zabral vám a já že ne,že žádná uleva nepřichází a pořád to nechápali,po píchnutí epidueru jsem za půl hodiny porodila,co asi bylo pozitivní tak mi porod nejspíš urychlil,když to pak po něm šlo jak po másle

zuza01
21. lis 2013

Já jsem ho nechtěla, ale pravda je, že mám asi posunutý práh bolestivosti, protože já měla porod super 🙂 I dr. říkala, že takhle klidný porod nezažila. A to jsem měla hraniční rozměry pánve pro přirozený porod - jsem malá. Ale když někdo rodí dva dny, šílené bolesti a jak se říká leze po zdi, chápu 🙂

kettm
21. lis 2013

Já ho chtěla, očividně ho moc dávat nechtěli, nejdřív mi hrozně dlouho nesli papíry na podpis a pak mi řekli, že už je pozdě, jsem ráda, že jsem ho nakonec neměla, rodila jsem 4 hodiny a i když jsem měla křížové bolesti tak se to dalo zvládnout bez jakýchkoliv oblbováků. Takže u mě se to zvládnout dalo, ale kdybych rodila déle tak na něm asi trvám.

veverka2013
25. dub 2016

Ahoj holky tak ja sla ve dvanact opulnoci do porodnice,mala mela horsi srdecni cinnost ale cekali co bude dal. Cca ve dve mi pichli vodu protoze mala mela porad spatnou srd.cinost,ve ctyri rano uz jsem dvakrat zvracela.z bolesti tak konecne prisla sestra jestli nechci neco na bolest,prvni co me napadlo epidural a sestra na to ze anesteziolog prijde do prace az v sest,a ja tak co mam delat,pockam. Od ctyr do sesti si nic nepamatuju,pak prosel anesteziolog,pichl epidural a kontrakce pomalu odezneli,skoro hned. Jenze uz ani neprisli a mala zacala.mit srdecni cinost 20/40 takze me museli co nejdriv odrodit,( na cisare uz bylo pozde,mala byla od otevreni na 1cm nacpama v cestach takze to asi neslo.) Nakonec me rodili pri 8 cm masakr nastrih az za konecnik,modrina skoro cca13 a diky epiduralu jsem necitila pulku tela takze jsme meli i problemy malou vytlacit protoze jsem nevedela kam tlacim. Takze za me uz nikdy i kdyz mi v tu chvili kdy se mi stratili kontrakce skvele ulevilo ale za tu cenu co se delo potom uz nikdy. Mala mela indec 4,8,9 nastesti se z toho duseni brzy dostala a nema nasledky. Nechci nikoho strasit jen pisu jak jsem to mela ja. Drzim vsem palce at s nebo bez 🙂

annie2015
25. dub 2016

Ahoj,ja epiidural měla. Ač jsem ho nejdřív nechtela,později bych ho určitě ocenila. Ale jaksi jsem na něj imunní :D

janawei
29. kvě 2016

Epidural jsem neměla a rodit jsem šla s tím, že ho ani nechci. Ale měla jsem u porodu dulu, která mi hodně pomohla mírnit bolest.

nicol22
29. kvě 2016

Nejdřív jsem nevěděla. Když se mě doktor ptal, jestli budu chtít epidurál, tak jsem mu řekla, že nevím, že nemám tušení, jak to bolí. 😃 (Porod mi vyvolávali). Nakonec jsem se k němu nechala ukecat, protože to prý občas urychlí porod. No nestalo se a já musela na akutní sekci. Ale příště ho pravděpodobně budu chtít zase, pokud bude možné rodit přirozeně a nebude to rychlý překotný porod.

michelette
29. kvě 2016

Zdravím, i já měla nakonec epidurál a byla jsem za něj vděčná. Pomalu jsem se otevírala. Nakonec jsem rodila 20 hod. tak jsem si ho nechala píchnout ať si spočnu trošku. Bolesti trošku polevily tak jsem odpočívala a bylo to super, ale pak přišla sestra, že musíme znovu rozpumpovat kontrakce což už se mi nechtělo, protože jsem věděla co mě čeká 😃Vše bylo v pohodě. Komplikace žádné, za mě tedy ano.

nugetka20
30. kvě 2016

Můj bratr dělá v Motole, na chirurgii, pooperační. Když se dověděl, že jsem těhotná, tak mě před epiduralem dost důrazně varoval, abych si ho nenechávala dávat za žádnou cenu. Že je hrozně moc negativních účinků jak při samotném zavedení jehly do páteře, tak následně potom (bolesti hlavy, nezřídka různé poruchy nervů, ochrnutí), samozřejmě se o tom moc nemluví. Už jsem slyšela i o případu, kdy špatně napíchnutej epidural ve špatné fázi porodu přešel do krve miminku - a to se narodilo ochrnuté :( Takže já budu radši bez zkušenosti.

lucyp13
30. kvě 2016

já epidurál měla, zavedení bylo velmi šetrné, prováděné anesteziologem, naprostý profik. nic negativního se mi po tom nestalo ani dítěti, naopak pomohlo mi to k lepsímu a rychlejšímu otervření se..takže já doporučuji

mika251
30. kvě 2016

@nugetka20 presne tak, každý medikament má svoje negatívne účinky, bohužiaľ doktori s informáciami často narábajú tak, ako sa im to zrovna hodí.

Epidurál má svoje opodstatnenie v prípade, že je žena napríklad po konizaci čípku, takže ho má zjazvený a on sa nechce otvoriť - epidurál je vlastne spasmolytikum, ktorý ho uvolní a pomože otvoriť.
Alebo v prípade dlhého porodu, kedy je žena už tak vyčerpaná, že by dieťa nevládala vytlačiť - v tom prípade beriem, že prípadné nežiaduce účinky epidurálu sú menšie zlo, ako cisár, alebo klešťový porod.
Bohužiaĺ mnohé porodnice ho ponúkajú ako lentilky, bez ohľadu na rizika. Rozhodnutie je na každej žene, ale tá by mala byť informovaná nielen o pozitívach, ale aj o nežiadúcich účinkoch.

petapetruska
30. kvě 2016

Epidurálu jsem se bála,manžel měl nakázáno,at mi ho nedovolí😀 nakonec jsem měla vyvolávaný porod,který končil akutním císařem po 14hodinách kontrakcích cca po 2 minutách a epidurál byl po narození syna ten nej zážitek z porodu😀 ta úleva😀

segrayvon
12. čer 2016

Mám před sebou druhý porod. Ten první byl rychlý - 5 hodin, ale bolelo to a hodně. Tak, že jsem manželovi rozdrtila ruku a vlastně nevěděla, kdy tlačit. Nyní o epiduralu přemýšlím, protože to vypadá, že na sále budu bez opory - manžel bude hlídat dceru. Samozřejmě má epidurál své pro a proti, ale to i přirozený porod. Líbí se mi, že díky epiduralu budu moci nabrat síly a soustředit se na tlačení a nebudu ochromená bolestí. A že mě bude bolet hlava? To mě bolí i teď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru