Indukce porodu. Je vyvolávaný porod náročnější?

pipisek
27. črc 2007

ahoj holky!
čekám druhé dítě a pokud do neděle 29.7. neporodím, nastupuji v pondělí 30.7. do porodnice k indukci porodu.
protože začínám mít obavu, že k indukci opravdu dojde, prosím všechny maminky o zkušenost s vyvoláváním porodu. hlavně maminky, které jako já už jednou rodily spontánně a podruhé měly porod vyvolaný. byl vyvolávaný porod delší a náročnější?
mám z toho rozporuplné pocity, na jednu stranu se těším, že to nekonečné čekání skončí a na druhou stranu mám obavy z délky porodu a z případných komplikací.
předem mockrát děkuji za vaše postřehy !

crawler
20. led 2010

a přenášení se počítá od data termínu, který je podle poslední MS?

juliagregor
20. led 2010

termín môžeš mať stanovený viacerými spôsobmi, MS, prvým sono, alebo aj dátumom počatia

latvia
20. led 2010

crewler, myslim ze to, ze sa o tom nepisalo neznamena ze zeny neumierali aj na to ze dieta proste nevyslo von... ale to je len moja teoria 😉
najpresnejsi termin je vacsinou termin podla utz v 12tt

latvia
20. led 2010

to je vsetko tak ako napr.s lepkom.....stare mamy sa vedia osopit ze svojim detom davali jest halusky uz v 3 mesiacoch a muku proste jedli uz pred polrokom.....ale vela ludi nepozna fakt, ze v davnej dobe obsahovala muka len 10 percent lepku a terajsia az 50 percent.....tak asi o tom to je....
alebo ze teraz sa ockuje a jake je to skodlive.... nikto vsak nepomysli na to ako ludia v minulosti umierali na mor, tuberu a ine ochorenia ktore su teraz uz lahko liecitelne a da sa im predchadzat ockovanim...

csina
20. led 2010

ak dovolíte, zapojím sa.....prvú dcérku som prenášala 6 dní podľa vypočítaného termínu, ale narodila sa spontánne, bez indukcie, hoci ma prijali na sledovanie potermínového tehotenstva...rátala som s tým, že aj tentokrát budem trpezlivá, keď neprišli žiadne známky blížiaceho sa pôrodu do termínu, ani pár dní po ňom...ale ma trpezlivosť prechádzala, opäť ma prijali a po indukcii som porodila 11 dní po termíne...netuším, v akom stave bola voda, ale malá bola celá krabatá a šúpe sa ešte dodnes, tipujem, že skutočne som prenášala tak 5 dní a to stačilok tomu, že už boli na nej badať známky prenášania...
a ešte detail...v mojom prípade teda rozhodne platilo, že druhý pôrod, napriek indkcii bol oveľa znesitelnejší a kratší... 😉

jeanice
22. led 2010

Ahoj,
dnes mám termín porodu, ale vzhledem k tomu, že mám už po dvojčecím těhotenství,které bylo ukončené císařem, doktoři se rozhodli porod vyvolat. Už tři týdny mě stresují, že bych měla porodit. Vůbec se neotvírám. Dnes jsem byla znovu na kontrole a nic. V pondělí nastupuji do nemocnice a bude to prý probíhat asi takto: V pondělí zátěžový oxitocinový test, pokud nic, tak mi zavedou do porodních cest nějakou trubičku, která bude nasávat vodu a ta tam bude bobtnat a mělo by mi to roztáhnout ty cesty. V úterý tabletku prostalginu. Pokud nezabere, ve středu další.
Neumím si vůbec představit tu hadičku či trubičku. Nemáte s tím některá zkušenosti? Jak dlouho a jestli to bolí? Co to vlastně je a zabírá to?
Já tak hrozně moc chtěla rodit přirozeně a teď tohle.
Děkuji za jakoukoli odpověď.
Jana

latvia
22. led 2010

o hadicke som nic nepocula, najprv by sa mal otvorit krcok a porodne cesty, to robia prostaglandinovym cipkom....potom by mal ist oxytocin....aspon mi to tak logicky vychadza

pevya
22. led 2010

Já při prvním porodu dostala prostaglandin. tabletu, vlasně tři po sobě, porod trval 31 hodin, pak se přidaly další komplikace, ale máme krásnou zdravou dceru, tak jsem na všechno brzy zapomněla. Syn byl také vyvolávaný, ráno v 8.00h jsem dostala oxytocin, celý den jsem měla hodně slaboučké kontrakce, večer zesílily, nic dramatického. Hodně silné a bolestivé byly poslední hodinu. Syn se narodil ve 23:30h, bylo to bolestivější než první porod, ale výrazně rychlejší, bez jakýchkoli tišících prostředků. Každý porod je jiný a na konci je to vytoužené voňavé děťátko, Jani, hodně štěstí!!!! O hadičce jsem také nikdy neslyšela. P.

lucie777
22. led 2010

Jeanice, tak o trubičce sem taky neslyšela. Mně zavedli v pondělí gel, po kterým se nic nedělo, v úterý tabletu, taky nic, až večer mi začala odtékat plodovka a začaly ještě mírný kontrakce, ve středu ráno další tableta, to už byly krutý kontrakce a po poledni byla malá venku! Oni to všude dělají úplně jinak, nechápu.. Každopádně ti držím palce, ať je to rychlý a co nejméně bolestivý! 😉 A proč ti nechtějí dát ještě čas, jestli to nepůjde dobrovolně?

konsa
7. únor 2010

ahoj holky, chtěla bych se vrátit k tomu, co tady řešila crawler na předešlé stránce: a sice, proč vyvolávat porod, pokud je vše vpořádku?
Chápu důvody, že porodní váha mimi je moc velká, že placenta je stará, průtoky se horší, matka má vysoký tlak apod. Ale proč vyvolávat porod v případě, že všechno je vpořádku? Dítě přeci ví, kdy je pravý čas vylézt ven.....

Poradíte, kde si o tomhle třeba něco přečíst? Všude píší jen jak to probíhá a proč dělat indukci, ale nikde jsem se nedozvěděla, jaká jsou třeba rizika, pokud bych se rozhodla, že budu přenášet dýl (předpokládám, že právo na to člověk má, nikdo mě přeci nemůže do indukce nutit, ne?)

bibione
7. únor 2010

pripajam sa: tahala som uz 41tt...10 dni po termine podla MS,otvorena som uz bola na 2cm,naliehanie bolo,proste vsetko ako ma byt,ale porodit ani za svet...tak ma prijali do nemocky,na druhy den po vizite mi dr urobil hamiltona(ziadne cipky,tablety,oxytocinovy test) bolelo to strasne,ani chodit som nevedela...mno bolesti boli riadne,ale nevedela som ci to z hamiltona alebo zo zacinajuceho porodu,tak pred obedom som sla na monitor,kontra tam nejake boli...vraj...ale ja som ich citila inak ako ukazoval monitor a tak na obed ma dr kukol zas,otvorena na 4cm a slo sa na vec...priprava na porod,monitor,pustili mi oxytocin,esteze som mala epi,kontra lietali ako dive,o 20tej som bola na 9cm takze ideme na vec,ale nikde nic,tlacila som ako sprosta a tak som skoncila cisarom. a podla maleho aj uzv som bola uz po 42tt...bohvie ci by vysiel sam von...ale zrejme nie,mal nedorotovanu hlavicku,takze aj keby som sa na hlavu postavila,neporodim nikdy a maly zomrie.

konsa: predchadzat sa tomu neda...jednoducho dieta musi von do 42tt ci chces alebo nechces...ale dufam,ze tak hlupa niesi aby si to riskovala...lebo ziadny dr si to neda na svoje triko...bud zomrie male,alebo ty alebo obaja
vaha dietata nieje dovodom ukoncovat tehotenstvo skor alebo co si tym myslela...vascie deti sa rodia vzdy cisarskyma to min 10dni pred terminom...hypoxia plodu ti nic nehovori:: napriklad to je velke riziko,ze sa ti udusi

bibione
7. únor 2010

crawler: presne ako pise latvia...len cakajte a potom vas to bude strasne mrziet,ak to prezijete...niezeby som vam to priala,ale takto nazory nechapem,,,sami rozum zastavuje 😲
maleho,ked vytiahli,bol uz cely fialovy a to ti na sone neukaze...vymoceny do spiku kosti...ale chvalabohu je zdravy...mna by teda taketo uvahy nikdy nenapadli

bibione
7. únor 2010

jeanice: tak toto pocujem prvy raz v zivote 😲 trubicku do porod.ciest???? a to ju ako tam chcu vopchat,ked niesi otvorena????? opytaj sa dr co je to za novinku a hod to sem...by ma velmi zaujimalo,co je toto za postup

konsa
8. únor 2010

bibione:mě právě není dost dobře jasné, proč by dítě muselo ven do 42tt za každou cenu, když je vše vpořádku. Není důvod přeci se obávat, že oba zemřeme, nebo se něco stane, pokud není jakýkoliv problém. Každé těhu trvá jinak dlouho a každá matka má jiný cyklus, takže cojávím kdy jsem otěhotněla.....Pokud je še vpořádku, měla by přeci fungovat příroda a tělo si samo určí, kdy je čas, aby dítko šlo ven. Tak to vidím z laického pohledu.
Ráda bych se o tom dověděla víc, proto jsem sem napsala (nejradši samozřejmě od odborníků - takže ještě jednou se ptám, jestli tu někdo nemá odkaz na nějaké stránky, kde je toto řešeno z tohoto pohledu). Odkud bereš ty informace, že se ti rozum zastavuje nad našimi názory?

bibione
8. únor 2010

konsa: citaj 😉

RIZIKÁ POTERMÍNOVEJ TEHOTNOSTI
Plod je zvyčajne väčší (nezriedka nad 4000 gramov), plodovej vody je menej, placenta je „prezretá“ (zostarnutá – má horšiu vyživovaciu schopnosť). Väčší plod sa ťažšie rodí a častejšie treba pomáhať jeho narodeniu kliešťami (forcepsom) alebo vákuovým extraktorom (zvonový pôrod). Pri pôrode častejšie vzniká poranenie pôrodných ciest (trhliny – ruptúry krčka maternice, pošvovej steny, hrádze, niekedy aj konečníka). Tieto poranenia potom môžu neskôr viesť k problémom s udržaním moču (inkontinecia moču) a stolice (únik vetrov a stolice). Aj plod je viac ohrozený pôrodným traumatizmom. Častejšie sa pri pôrode poraní kľúčna kosť (lat. fractura claviculae), ramenná kosť (lat. fractura humeri), alebo sa porania aj nervy ruky plodu (lat. paresis plexus brachialis). Pôrod pliecok (ramienok) veľkého plodu môže byť totiž komplikovaný zaklinením predného pliecka za lonové kosti (odb. dystokia ramienok), čo môže mať za následok vyššie spomenuté poranenia, alebo, našťastie, veľmi zriedkavo aj smrť plodu udusením. V podkoží plodu môžu častejšie vzniknúť krvné podliatiny (hematómy) z tlaku na tkanivá počas predĺženej druhej doby pôrodnej. Mnoho rodičiek nie je schopných porodiť veľký (makrozomický) plod, a preto musí byť pôrod ukončený cisárskym rezom. Aj pri cisárskom reze je vyššie riziko poranenia maternice (ruptúry steny maternice) aj plodu (rezná rana pri otváraní maternice, problémy pri vybavovaní veľkej hlavičky a ramienok). Pri potermínovej gravidite sa makrozómia plodu vyskytuje dvojnásobne častejšie, ako pri pôrodoch v termíne.
Prezretá (prestarnutá) placenta nie je schopná zabezpečiť dostatočný prísun živín plodu a môže nastať jeho vnútromaternicové úmrtie ešte pred pôrodom. Počas pôrodu prezretá placenta môže mať problémy s dodávkou dostatočného množstva kyslíka plodu a ten sa môže začať „dusiť“ (hypoxia). Potom jediná šanca ako zachrániť plod je rýchlo urobiť cisársky rez.
Ak plod trpí v maternici nedostatkom kyslíka, uvoľňuje sa z jeho čriev do plodovej vody smolka (čierna stolica – mekónium). Plodová voda je potom skalená do zelena, nezriedka je až kašovitej tmavozelenej konzistencie. Pri pôrode je riziko, že plod môže vdýchnuť takto skalenú plodovú vodu. Vdýchnutie skalenej plodovej vody môže spôsobiť ťažký zápal pľúc novorodenca, na ktorý môže aj umrieť, alebo môže mať potom vážne problémy s dýchacími cestami v ďalšom období života.
Množstvo plodovej vody pri potermínovej tehotnosti sa tiež zmenšuje (oligohydramnión = málo plodovej vody, anhydramnión = takmer žiadna plodová voda). V dôsledku toho má plod menej miesta, a preto sa aj menej hýbe. Ak je menej plodovej vody, je aj väčšie riziko stlačenia pupočnej šnúry (kompresie pupočníka).
Riziko úmrtia plodu pri potermínovej tehotnosti sa zvyšuje so stupňom zlyhávania funkcií placenty (insuficiencia placenty), najmä ak sa pridružuje preeklampsia (vysoký krvný tlak, bielkovina v moči a opuchy), cukrovka (gestačný diabetes, alebo diabetes prvého či druhého typu), viacplodová tehotnosť, krvácanie v tehotnosti a podobne.
Pri skutočnom prenášaní je funkcia placenty už insuficientna - nedostatočná, čo sa prejaví aj na novorodencovi. Ten je prenosený – prezretý (dysmatúrny) a zvyčajne trpí nejakým stupňom dystrofie (poruchy vo výžive orgánov). Na prvý pohľad vyzerá ako „starec“. Je dlhý, má zvráskavenú kožu, ktorá je veľmi tenká (chýba podkožný tuk), môže sa aj odlupovať, môže byť sfarbená aj do žlta (rovnako ako nechty, ktoré sú zvyčajne dlhé). Pupočník aj plodové blany môžu byť žltozelené (prítomnosť smolky v plodovej vode z hypoxie plodu).

PRÍČINY „PRENÁŠANIA“
Na spustení pôrodnej činnosti sa podieľa viacero faktorov – citlivosť svalových buniek steny maternice, plodový koláč (placenta), podmozgová žľaza (hypofýza) a nadobličky plodu (hormónmi, ktoré tieto žľazy s vnútorným vylučovaním tvoria). Skutočná príčina potermínovej tehotnosti zostáva stále neobjasnená. A tak sa najčastejšie za príčiny prenášania označujú nepravidelný menštruačný cyklus, oneskorená ovulácia, otehotnenie počas dojčenia, otehotnenie po užívaní hormonálnej antikoncepcie. Ženy, ktoré už raz prenášali, zvyčajne prenášajú aj v ďalšej tehotnosti. Dlhodobý pokoj na lôžku, napríklad dlhé ležanie v nemocnici pri hroziacom predčasnom pôrode, sa môže zmeniť na prenášanie. Pri niektorých vrodených vývojových chybách plodu (anencefália = plod nemá vyvinutý mozog, hypoplázia či aplázia nadobličky = veľmi malá alebo žiadna nadoblička) býva tehotnosť tiež predĺžená. Ženy s insuficienciou placenty a s nízkou tvorbou estrogénov (ženské pohlavné hormóny) zvyknú tiež prenášať. Tehotné, u ktorých sa neskoro zistila tehotnosť, a ktoré nechodia pravidelne (a najmä tie, ktoré nechodia vôbec) do tehotenskej poradne, prenášajú častejšie ako tie, ktoré sú pravidelne sledované.
Viac o starostlivosti o tehotné s potermínovou graviditou a vedení pôrodu pri potermínovej tehotnosti sa dočítate v Dieťati č. 6/2007.

bibione
8. únor 2010

relane prenasanie je vtedy,ked je na uzv plod skutocne prenasany,t.j. je po 42 gestacnom tyzdni...cize nie podla ms alebo datumu pocatia,ale podla uzv plodu...dufam,ze teraz uz ti to je jasne 😉

konsa
8. únor 2010

bibone: dík 🙂 v tom článku, co jsi sem zkopírovala jsou přesně všechno ty důvody, co jsem psala, že chápu (větší plod a s tím související problémy při porodu, stárnutí placenty, nedostatek PV....) to ale vše už dnes umí doktoři určit a změřit. Snad jen to "zkažení" plodovky není tak jednoduché určit. Jde mi o to, pokud je toto vše OK.
Já mám třeba malý dítko (odhad kolem 3 kg), placenta jako nová, průtoky super, rozměry míma odpovídají (nevypadá to, že by strádala), dostek PV....Takže pokud by tohle vše mělo být vpohodě dál a malý se jen ven zatím nechtělo, je tam myslíš nějaký důvod? Jediné, co tomu tak trochu nahrává je v článku zmíněná horm. antikoncepce. Je pravda, že každodenním cpaím hormonů do těla mohlo tělo pěkně zdegenerovat, že ted není schopno určt, kdy má mímo vypudit 😉 ....!
jdu ještě prostudovat ty další odkazy.

konsa
8. únor 2010

podle UTZ plodu? to jo, ale my odpovídáme podle UTZ zhruba o 2-3 týdny mladší, ale nemyslím, že by mě tedy nechali přenášet ještě navíc o 2-3 týdny....Pořád počítají s tím datem dle MS.....

konsa
8. únor 2010

tak ten první odkaz na porodnici.cz je to celkem pěkně popsaný. Ale je tam přesně ono - ta otázka UTZ. Mě bohužel Dr. nedělala UTZ v onom "kritickém" 9-12 týdnu na přesné určení data, tak mám proto žřejmě smůlu ☹ a ted jsme najednou mladší o ty 2-3 týdny.....
Jinak vyčkávání na dozrání čípku atd. s tím soulasím - to ten Dr. popsal pěkně.
ten poslední odkaz se mi žel neotevře....

latvia
8. únor 2010

konsa, a tripple testy ti robili podla coho? ved v 12tt je utz najdolezitejsi....ako merali hrubku sije a nosne kosticky?? 😕

bibione
8. únor 2010

litvia myslis NT hodnoty,ze? jak uz niesom tehu,si to uz nepamatam 😎 ale ten sa robi v 20tt

konsa no stava sa,my sme boli od zaciatku mensi,ale len tyzden a nakoniec bol o tyzden starsi,takze u nas to bolo akurat nacas...a kedy si mala posledny uzv???

konsa
8. únor 2010

latvia: tripple testy jsem měla, ale až standardně v 17tt a pak ve 20tt dělali ten velký UTZ, kde měřili všechno. Testy ve 11 týdnu jsou zatím v ČR nadstandard, jak jsem pochopila, a já žel v té době netušila, že je to tak důležité.....

latvia
8. únor 2010

NT sa robi v 12tt 😉

latvia
8. únor 2010

ale blboooooost, to nieje nadstandard, mne ich robili tak isto ako aj vsetkym ostatnym mamickam!

konsa
8. únor 2010

no, takový standard to není - holkám tady z únorové diskuze nám je dělali tak půlce a půlce ne.....

latvia
8. únor 2010

nadstandard to nieje, to ze niektori lekari ho nerobia, neznamena ze sa nema robit..

latvia
8. únor 2010

okrem toho, v 12tt sa upresnuje vek plodu, proste dr to utz okolo 12tt mala urobit jednoznacne...je to povinny utz, v 12, 20 a 30tt

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru