Jak a kde domluvit sekci na přání?

roxinka111
24. čer 2013

Pro sekci jsem se rozhodla již dávno pře těhu, a každý další vyprávění kamarádek mě v tom utvrzuje.... 8 z 10 nakonec po dlouhých bolestech skončilo na císaři.... já mám úzkou pánev, bolí mě srůsty po operacích i normálně a bolest nesnáším. Vyslechla jsem už spoustu názorů, příroda je příroda, to přežiješ, atd. ale po císaři byly všechny rodičky 3.den doma se slovy proč to proboha nešlo rovnou císařem? u nás na maloměstě totiž rodí za každou cenu, dokonce i KP nebo 4 kg dítě.
Nechci řešit co si o tom kdo myslí, jen mě zajímá vaše zkušenost KDE A JAK SE DOMLUVIT
Že by to bez indikace mělo být zpoplatněné - s tím naprosto souhlasím ! Vybrala jsem si Podolí a doufám že tam budou vstřícnější než u nás v Buranově 🙂
Díky předem za zkušenosti a rady.

roxinka111
autor
24. čer 2013

Já se taky nijak nestresuju, hlavně aby mimčo se mělo dobře že... jediný co mě stresuje že bude chtít někudy ven 🙄 12 kg v šestinedělí je hodně, ale ono je to asi taky velkej stres, běhat kolem mimča. Netuším jsem prvorodička po třicítce 😎

romcovaklarka
24. čer 2013

@roxinka111 No, já přibrala u prvního skoro 35 kilo... zůstalo mi deset, než jsem otěhotněla podruhé... zas bylo dvacet nahoře... a těch deset ještě mám furt, ale už jsem řekla DOST a rozhodla se s tím pořádně zatočit 🙂 Jinak ještě k úvaze dávám, že po vaginálním porodu bývá méně komplikací s kojením, než po sekci. Zejména po plánované sekci. Když je akutní, tak aspoň začal porod a tělo "ví", že k porodu došlo a zafungujou tam líp všechny ty potřebný hormony. Taky je na zvážení, že sekce je vždycky rizikem komplikace pro případné další těhotenství, přece jen je tam jizva na děloze, která pak opět musí X-krát zvětšit svůj objem a jizva se vystavuje napínání. Mno není to jednoduchý rozhodování, držím palce. Jo kdybychom každá věděla, že náš porod bude rychlý a bez komplikací, ale to se nedá předem říct ani u vaginálního porodu, ani u sekce. Přece jen ale ten porod je přirozený proces a sekce je holt velká břišní operace, i když je dnes dělají jak na běžícím páse a řeklo by se "rutina", ale přece jen je to obrovský zásah do organismu. Já když mám to srovnání - a oba druhy "porodů" jsem měla velmi hladké a bez problémů - tak po sekci jsem byla ještě celé týdny velmi unavená.

crawler
24. čer 2013

@roxinka111 tak já mám ze sebou oba druhy porodů a vše jsem prožila podobně jako @romcovaklarka ...Je to nebe a dudy - podle mě se tomu zbytečně poddáváš - ty bolesti, co jsou po sekci jsou mnohem horší a bla bla bla - prostě podle mě může chtít sekci dobrovolně jen blázen... 😅 😲 Nicméně ...úzká pánev = indikace - pokud to ovšem neříkáš jen tak - ono to jde totiž okem dost těžko poznat - já mám postavu jako venuše (hezky řečeno) - vždy jsem si myslela, že mám širokou pánev a PA po změření mi řekla, že to mám jen tak tak 😉 PAk je tu zmiňovaná panická porucha a úplatkářství 😉 ale lidově bych řekla - neblbni a nech tomu volnej průběh 😉

loafeer
24. čer 2013

a co rodit v s epidurálem, to by nebylo řešení?
myslím, že nejjednodušší cesta by bylo opravdu navštívit psychologa, který by ti na to dal štempl. Pak co jsem zažila v práci, mimo samozřejmě ,,opravdových,, indikací bylo, pokud ta žena udělala prostě scénu ( trošku zahrála hysterku no )....a opakovaně....a opakovaně hučet do gyndaře, že nechceš rodit přirozeně. Jenže pokud chodíš k jinému, než kde budeš rodit, tak to může být problém, že by tě mohli ,,nutit,, rodit normálně.....

lucianee
24. čer 2013

Před těhotenstvím jsem pracovala jako porodní asistentka a souhlasím s @crawler, že sekci může chtít doprovolně jenom blázen. Přála bych každé matce, která ji chce dobrovolně podstoupit, aniž by k tomu byl vážnější důvod (úzká pánev je sice důvodem, ale bývá to často spíš jen výmluva), aby se na tu operaci šla někdy podívat, co je to za řezničinu. Ano, jsou situace, kdy je na místě a zachrání život jak matce, tak dítěti, ale spontánní porod je mnohem méně rizikový, už jen pooperační komplikace, které mohou nastat... A co tak vím od maminek, zrovna bez bolesti to tedy pak není. Myslím, že hodně záleží na psychice, nechat tomu volný průběh. Chce to zvážit pro a proti. Zažila jsem totiž maminky, které měly úplně stejné požadavky ze stejných důvodů, a pak byly nešťastné, že neporodily "normálně". Tak přeji, ať to hlavně proběhne v pořádku a jsi spokojená, ať se rozhodneš jakkoliv 🙂

roxinka111
autor
24. čer 2013

no to já právě chodím do podolí na prenatální už od začátku. Můj doktor je mladej a strašně hodnej, tak spoléhám na to že ho ukecám. Taky sem koukala že na webu mají normálně ceník, kdy si můžete lékaře zaplati k porodu (za 5 tis) a k velké operaci (za 10 tis) aby tak předcházeli úplatkům, vymyslili legální cestu a lékař má podíl z těch peněz. To je taky dobrá indikace na císaře ne, což ? Namotivovat lékaře oficiální cestou...

loafeer
24. čer 2013

no podívej, namotivovat, ale jestli je to mladý doktor, kdo ví, jeslti má atestaci a ten třeba o tom rozhodnout nemůže, musí si důvod sekce taky obhájit. Ano, souhlasím s holkama, že císař není žádná výhra, ale chápu, že někdo může mít ze spont porodu hrůzu....zkus si o tom s ním promluvit, uvidíš, jak se k tomu bude stavět a pak se rozhodni, co dál

kacenka1979
24. čer 2013

Se přidám....je mi 34 rodit budu poprvé🙂 na jednu stranu se těším a na druhou taky bojím...vše mám zatim v pořádku takže rodit se bude normálně...strach má každá to je asi normální🙂 ale raci porod než zubař a akutní zánět okostnice to je chutovka brrrr....bolet to bude ale mimi ven musí...tak se nestresuj a neboj....já osobně se spíš bojím aby bylo vše jak má být a malej vykoukl zdravej a to ostatní se musí vydržet....podle mě už ke konci beztak nevnimas...ja jdu do epina...snad pomůže k hladsimu porodu bez siti☹ to mě děsí nejvíc...jinak podle mě k zahození není ani epidural,ale ten bych dala fakt jen při křížových bolestech ty už znám....ale i to se dá přežít co ti zbývá🙂....a při potřebě si klidně zařvu,no co nárok mít budu....jinak taky mám velký problém s páteří...bolesti vstavam s postele 5 min. A přesto nechci sekci....ona to zas taková paráda není....samo každá to má jinak🙂 zitra jdu k zubaři nechat spravit 2 zoubky moc se mi nechce...mám fobii ale lepčí než jet po porodu na pohotovost že?? Ble no alspon budu moc zatnout zuby u porodu...nebud posera a postav se k tomu celem jsi ženská ne! 🙂))

lucianee
24. čer 2013

K tomu důvodu, co tak vím, tak se vždy uváděl jako důvod k sekci "tokofobie", to jako důvod stačí, z praxe nemám pocit, že by lékaři v tomto ohledu nevyšli matkám vstříc, pokud měly panickou hrůzu z porodu. Záleží, na koho člověk narazí 🙂

kacenka1979
24. čer 2013

Jinak rodit budu v podolí taky🙂 o císaři tam rozhoduje primářka🙂 a i kdyby se ti povedlo uplatit doktora na sekci...tak stejně to nemáš na 100% můžeš začít rodit driv on tam nebude a co potom nebo tě nepřímou kvůli stopstavu atd...kamaradka měla císaře napsaneho malej měl velkou hlavu...a ona malou panev...chytlo ji to o 3 tt dřív...byla tam dr. A ta jí řekla že malej projde a císaře zamítla...porodila sítí měla až do....taky přežila...v podolí ji nevzali měli stopstav☹ takže ji poslali k apolinarovi...tak to jen že to není úplně vše na 100%....jinak asi se dá za peníze koupit cokoliv...třeba někoho najdeš....ale než dát dr . 20 tisíc to raci koupím něco sobě a malému🙂 ps zaplať 5000 za dr. u porodu a uvidíš jak to bude probíhat....pak ho třeba ukecas...hodně štěstí a ať tě to nebolí!

roxinka111
autor
24. čer 2013

Musím říct že vaše příspěvky mě vyděsili ještě víc 🙂 přesto děkuji

tajemna30
24. čer 2013

Já jsem teda naprosto opačný případ jako ty - měla jsem z mnoha důvodů plánovaného císaře, a "bojovala" jsem za to abych mohla rodit přirozeně ....tím že jsem o tom věděla dopředu, měla jsem možnost konzultace u více lékařů, včetně primáře v porodnici, a když mi všichni jednoznačně doporučili císař, hlavně kvůli zdraví malé, jsem neriskovala. Máš velmi zkreslené informace - je to operace, takže žádný 3. den tě nepustí, mohou být komplikace, laktace se "rozjíždí" pomaleji, já osobně kromě toho že jsem dopředu věděla kdy budu rodit, jinou výhodu nevidím ....

dagina
25. čer 2013

@roxinka111 Pro mě byla sekce procházka růžovým sadem oproti vaginálním, takhle fit po porodu sjem ještě nebyla. Jo, nejdříve se musí půl dne jen ležet, ale pak jsem s malou drandila po chodbě skoro pořád. Bolesti dá se říct žádné, pouze jako slabá menzes, nevím jak jinde, ale nám dávali léky proti bolesti, nejdříve žilně, poté čípky. Třetí den jsem léky měla na vlastní žádost hodně omezeně, dá se říct vůbec. Když někdo trpí velkou bolestí po císaři, nevím čím to je, možná se tam šetří na lécích proti bolesti???
Ale abych řekla pravdu, u prvního porodu mě přišlo nějak normální, že budu rodit vaginálně, byť byl nakonec hrozný, dodnes nejsem dole úplně OK, jizvu cítím při změně počasí a to nemluvím o deformaci, to mě trápilo hodně, ale už jsem si zvykla na to nemyslet, je to už 5 let skoro. O jizvě po císaři nevím vůbec.
Každopádně ať vše dopadne dobře a jsi ty i mimčo zdravé, na okolí bych se moc neohlížela, nikdo za tebe rodit nebude, ať si říkají co chtějí.

@tajemna30 to také není úplně pravda, já měla sice datum císaře plánovaný, ale nakonec jsem rodila o týden dřív, bo mi praskla voda 🙂.

iva_kucerova
25. čer 2013

já sice se sekcí moc nesouhlasím ( i když ještě před pár lety jsem měla názor úplně jiný), ale pokud k tomu máš své důvody a je to tvé přání, proč ne. Nevěřím tomu, že se to nikde neprovádí, vždyť tak rodí každá modelka, zpěvačka nebo herečka, takže je vidět, že je to o penězích a ne o nějakých zásadách, o kterých doktoři tak rádi mluví. Držím palce, ať najdeš dobrou porodnici, kde ti vyhoví a kde budeš spokojená🙂

crawler
25. čer 2013

@kacenka1979 jen chci povzbudit - nástřih bylo něco, co mě fakt na porodu děsilo - a v závěru? vůbec o něm nevím - prostě jen štípnutí míň bolestivé než odběr krve 😉 takže fakt se bát nemusíš 😉

llluckaaa
25. čer 2013

@tajemna30 Ivi, já bych teda neřekla, že je výhoda, že víš, kdy bude porod. Já jsem zrovna případ, u kterého se porod spustil dřív než byl plán. U druhého už to šlo podle plánu, ale do porodky jsem musela den předem, absolvovat plno vyšetření a spát tam - resp. snažit se spát, protože kolem byl slyšet pláč miminek a já byla samozřejmě nervní, takže jsem toho moc nenaspala. Když to tak srovnám, přijde mi lepší, když se to rozjede samo.

llluckaaa
25. čer 2013

@roxinka111 Já tě tak trochu chápu. Měla jsem obě sekce plánované. U první jsem to sice obrečela (ale rozhodla jsem se sama, že ji chci, dr. mi dali na výběr, jestli chci zkusit rodit KP vaginálně - takže já na výběr měla 😉 ). Před druhým porodem jsem se bála, co bude a do vaginálního porodu se mi nechtělo. Dost se mi ulevilo, když dr. rozhodli za mě a naplánovali sekci. 😅
Jenom abych tě vyvedla z omylu, i u plánované sekce si můžeš užít kontrakcí a může to i pekelně bolet. Dopředu nemůžeš vědět, jak to bude u tebe. Já měla první sekci hodně bolestivou, u té druhé to bylo znatelně lepší.

tajemna30
25. čer 2013

@dagina já psala co jsem já vnímala jako jedinou výhodu 😉

tajemna30
25. čer 2013

@llluckaaa ano ale pro každého je něco jiného výhodou, já to jako výhodu vnímala 😉 psala jsem svůj názor ....psala jsem já osobně jsem to tak vnímala ....

llluckaaa
25. čer 2013

@tajemna30 No dyť jo, já taky píšu jen svůj názor 🙂 Ono je to i jiné, jestli máš už jedno dítě nebo ne. U prvního je to skoro jedno, ale pokud už doma nějaké máš a musí se zajistit hlídání, tak už to může být složitější 😒 Já se u druhého docela bála, že to na mě přijde dřív a vymýšleli jsme doma krizové scénaře, co s Matýskem a kam ho dát. Několik lidí mělo za úkol být v noci na telefonu a připraveno naběhnout k nám ohlídat prcka. A nejlepší bylo, když jsem si myslela, že mě to chytá ve vlaku z Brna a přemýšlela jsem, jak bych si asi volala záchranku a řešila bych, na kterou zastávku mají dojet 😀

loafeer
25. čer 2013

@llluckaaa to sem taky přesně řešila, když jsem jezdila 100km na kontroly do nemocnice do Brna vlakem:o) co bych delala, kdyby mi ve vlaku odtekla voda a tak:o))))

loafeer
25. čer 2013

Jinak teda jak jsem psala, porod sekcí není žádná hitparáda, má to samé nevýhody. O bolesti po opeaci nemluvím, my dávali léků na utišení hodně a prostě každý to snáší jinak. jedna žena byla v pohodě a druhá se kroutila bolestí, to samé ale i spont. porod.
Ale i ta psychika hraje roli, takže chápu zakaldatelku tématu. Ono prostě jak se to v hlavě sekne, tak to může ovlivnit celý porod, takže podle mě to nemá cenu lámat přes koleno a vysvětlovat výhody a nevýhody toho či onoho porodu. Prostě toto chce probrat s ošetřujícím gynekologem, který tě i sám může poslat na psychiatrické konzilium, dostaneš na to papír a máš to vyřešené. Ale nikde jsem nějak nezaregistrovala nějakou reakci na porod s eidurálem, to by nebylo řešení?

llluckaaa
25. čer 2013

@loafeer No já právě takto jela ještě 3 týdny před termínem porodu a ve vlaku mě začalo bolet břicho. S někým jsem si telefonovala a říkala, že je mi nějak divně a že doufám, že nezačnu rodit. Měla jsi vidět ty vyděšené pohledy spolucestujících v kupé 😀 Ale jinak by to fakt nebyla sranda, kdyby se to rozjelo, musela bych frčet hned do porodnice 😒

ebsian
25. čer 2013

Moje kolegyňka na pokoji po sekci byla více fit, než já se zašitým spodkem a syčela jsem neskutečně ( oteklý celý spodek), sedět nešlo strašně dlouho a ona celkem byla pohyblivá a běhala po pokoji jak rybička - asi je to vzácnost, ale i tak to může fungovat. jenom měla boj s mlíčkem a zatímco já hned další den mohla nakojit 28ml, ona jen asi 4ml, trápila se, ale bylo to druhé mimi a řekla, že na to peče, hned jak dojde domů, podá aventku s UM jako předchozímu dítěti..Takže vlastně byla spokojená. Začala ale porod vyvoláním jako já, jen se to ve finále nepovedlo, malý prý naléhal obličejoou částí a v noci ji vzali na císaře..
Příště chci také rodit přirozeně, ale tentokrát si domluvím raděj epidural předem, ačkoliv já nakonec druhý den rodila jen 3 hodiny, ukrutné mega bolesti, ale rychle se to otevřelo..První den po tabletě nepočítám, to se nedělo nic, jen bolesti.

martina_z
25. čer 2013

Jak rika muj gynekolog, bezbolestny porod neexistuje. Rodila jsem sekci pro KP a domu se propousti az 5. den. Jizva me pak bolela jeste pekne dlouho: kazde vstavani z postele, jenom jit na velkou, nosit neco tezsiho (=i male miminko se pronese), to vse pak citite. Rodila se mnou pani, ktere psychiatr to razitko dal, protoze mela panicky strach z bolesti. Slysela jsem nazor, ze ta, ktera se opravdu hodne boji, tak normalne stejne neporodi, ale pani byla asi dost prekvapena, kdyz ji pak po operaci postavili na nohy.

apollo11
25. čer 2013

@roxinka111 Jen k tomu "nesnášení bolesti".. to můžeš být hodně zaskočená. Je to mýtus, že sekce nebolí. I když asi jak koho. Nebo v porodnici, kde jsem byla, pooperační analgezi moc neřešili 😎
A pokud máš problémy se srůsty, je hodně pravděpodobný, že budou právě po SC.

naomi6
25. čer 2013

za normálních okolností se sekce na přání neprovádí, pokud k tomu nejsou závažné důvody. Ale jestli máš někde protekci, tak za peníze se dá udělat všechno. Jinak porod císařem je daleko horší než ten přirozený. Víc bolí pak a rozodně hojení trvá daleko déle než přirozený porod, navíc zůstane jizva a jsou tam další nevýhody. Takže pokud to není nutné, raději bych rodila přirozeně. držím palce a moc mě bude zajímat, zda ti někde vyhoví. 😉

lenicka07
25. čer 2013

Od některých kamarádek, co zažily obě varianty jsem slyšela že by císařem už rodit nechtěly. Já to srovnat nemůžu, obě děti se mi narodily císařem a nic hrozného to nebylo. Každý tu bolest vnímá různě, i každá operace může být jiná - první císař byl určitě bolestivější - i samotná operace byla nepříjemnější a pooperační hojení taky. Při druhém to bolelo jen několik hodin a pak už mi to přišlo, jak kdybych břicho neměla rozřezané. A to jsem chytla hrozný kašel a sestra mi při odchodu domů říkala, že jsem si teda musela pěkně užít. 🙂 S kojením jsem ani v jednom případě problém neměla, mlíko se spouštělo přibližně stejně jako u těch co rodily normálně. V obou případech se mi ale porod už rozjížděl (sekce byla plánovaná). Oba způsoby porodu mají svá rizika a komplikace, císař je menší riziko pro miminko a větší pro matku a naopak.

romcovaklarka
25. čer 2013

@lenicka07 Neřekla bych tak šmahem, že je nižší riziko pro miminko. Záleží na indikaci k sekci. Pokud samozřejmě spadnou ozvy a miminku jde o život, nebo pokud je z jiných důvodů jasné, že by se normálně narodit nemohlo nebo jen s velkými obtížemi, tak ta rizika jsou pochopitelně u sekce potom v konkrétním případě nižší - proto se k ní taky přistupuje. Ale pokud není medicínská indikace, je potřeba zvážit, že u porodu sekcí se uvádí, že je u miminka vyšší riziko syndromu dechové tísně, novorozenecké žloutenky, hypoglykémie, alergií, astmatu a v neposlední řadě i problémů s kojením.

aajda
25. čer 2013

Já jen přihodím svou zkušenost, nemůžu ti radit, protože mám za sebou jen sekce, tak nemůžu srovnat s přirozeným... Ale... Moje první sekce byla děs, vstávání druhý den byl totální očistec, sotva jsem lezla, nemohla jsem se narovnat, všechno bolelo... Celý první měsíc po jsem chodila zkroucená, zvedat mimčo bylo bolestivé, procházky nehrozily, sotva jsem obešla panelák nebo dolezla na dětské, vstát z postele, zvednout se ze židle, vlézt do vany, to vše strašně moc bolelo... srovnalo se to až po cca 3 měsících.
Pak měla švagrová císaře a byla asi 2 týdny po úplně fit, všem říkala, jaká je to pohodička, já si jen ťukala na čelo, měla jsem pocit, že já byla hysterka a moc velká cíťa.
No a teď jsem měla opět císaře a byla jsem skutečně pár dní po úplně v pohodě, druhý den už jsem chodila narovnaná, nic mě nebolelo, teď normálně zvedám i nosím i starší dítko...

Takže shrnutí, mít jen tu druhou zkušenost, tak všem doporučuju, kudy chodím... Ale jelikož mám i tu první, tak vím, že zas taková sranda to být nemusí... Ráda bych do budoucna třetí dítko, ale už teď se bojím, že to bude stejné jako poprvé...

A ještě poznámka - v Podolí se o císaři rozhoduje v indikační poradně, dělá to primářka. Nerozhoduje o tom tvůj doktor, ani když je z Podolí. Může to doporučit, ale stejnak musíš do té poradny.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru