Jak a kde domluvit sekci na přání?

roxinka111
24. čer 2013

Pro sekci jsem se rozhodla již dávno pře těhu, a každý další vyprávění kamarádek mě v tom utvrzuje.... 8 z 10 nakonec po dlouhých bolestech skončilo na císaři.... já mám úzkou pánev, bolí mě srůsty po operacích i normálně a bolest nesnáším. Vyslechla jsem už spoustu názorů, příroda je příroda, to přežiješ, atd. ale po císaři byly všechny rodičky 3.den doma se slovy proč to proboha nešlo rovnou císařem? u nás na maloměstě totiž rodí za každou cenu, dokonce i KP nebo 4 kg dítě.
Nechci řešit co si o tom kdo myslí, jen mě zajímá vaše zkušenost KDE A JAK SE DOMLUVIT
Že by to bez indikace mělo být zpoplatněné - s tím naprosto souhlasím ! Vybrala jsem si Podolí a doufám že tam budou vstřícnější než u nás v Buranově 🙂
Díky předem za zkušenosti a rady.

ann_87
Autor odpověď smazal
Zobraz
soleilll
25. čer 2013

@roxinka111 Zatím ti tu nikdo moc neporadil, že? Většinou jen píšou, jak to prožily ony nebo jestli s tvým rozhodnutím ne/souhlasí. Kde a jak se domluvit by ti mohl poradit tvůj gynekolog. Případně se objednej na konzultaci do porodnice a můžeš se zkusit zeptat přímo tam. Samozřejmě daleko snažší je, pokud máš alespoň náznak nějakých zdravotních důvodů, které by mohly indikovat sekci. I vstřícný porodník bude rád, když jím plánovaného císaře bude mít "na co svádět". Slyšela jsem, že někdy stačí, když ti ve 3. trimestru otíkají nohy.
Ještě k tomu zpoplatnění - za sekci dostane porodnice od tvé zdravotní pojišťovny daleko vyšší sumu, než za klasický porod, takže je to i o ekonomickém myšlení porodníka, který to s tebou bude řešit. 😉
Každopádně až budeš poslouchat, jak jsi nezodpovědná/zbabělá/jak riskuješ - uvědom si, že až to na tebe přijde, nikdo jinej si místo tebe na ten stůl nelehne, takže je to jen tvoje rozhodnutí! Držím palce, ať to dopadne, jak ty chceš.

aajda
25. čer 2013

@soleilll Já myslím, že tu holky i radí - opakovaně - psycholog a papír na panickou hrůzu z porodu nebo úplatek. Případně ta úzká pánev, což ale není vždy jasná indikace. Nebo nějaká zdravotní komplikace, ale to těžko někdo poradí, aby měla třeba KP 😅 Nebo se z nímusí stát celebrita 😀 Moc jiných možností asi nebude. Já a ještě někdo jsme psaly zkušenost z Podolí, kde je registrovaná - tam se císař rozhoduje v indikační poradně u primářky...

Jinak si osobně myslím, že finanční stránka zrovna v Podolí moc roli nehraje - úplatková možná jo, ale víc peněz od pojišťovny jako "indikace" asi ne. Já měla druhý porod méně jak 2 roky po císaři a i tak mi tam doktoři říkali, ať se nebojím a rodím normálně, až primářka rozhodla pro sekci (byly ale skutečné důvody).

sariky
25. čer 2013

@roxinka111 ja jsem sice vaginalni porod nezazila, rodila jsem cisarem, ale jestli se bojis bolesti, tak nevim, jestli zrovna cisar neni horsi varianta ve srovnani s vaginalnim porodem. aspon moje zkusenost je takova, ze cisar je bolestiva operace, ty prvni dny jsou priserny, to jsem bolesti malem lezla po zdi a doted me ta jizva pri namaze boli (a to jsem 14 m od porodu). tim te nechci k nicemu presvedcovat, jen te upozornit, ze i cisar muze hodne a hlavne dlouho bolet.

loafeer
25. čer 2013

No jako názor, že udělat císaře je ekonomicky výhodnější pro nemocnici/ porodníka, je pěkná blbost:o)...ten z toho neuvidí ani korunu a navíc se pojišťovna může max zajímat, proč je plánovaných SC tolik a jeslti k nem je skutečně důvod:oD

loafeer
25. čer 2013

PS: a ono skutečně moc rad, jak si prosadit císaře není. Pokud nemáš: vlivnou známou primářku, těžkou gestozu, velké dítě, KP nebo opravdu jiný závažný důvod.....jsem porodní asistetnka, dělala jsem v gyn.ambulanci v nemocnici v Brně a několik žen jsem zažila, co bez objektivních vážných důvodů odmítaly rodit normálně a vyžadovaly operační porod. A těch možností, jak se ,,vyhnout,, spont.porodu, než které tu byly v diskuzi uvedeny, moc není....

blanches
25. čer 2013

Já rodila 2x jednou normálně a po druhé byl nutný císař, protože malý byl sice hlavou a já otevená na 100%, ale byl narotovaný špatnou částí hlavy a nešel zkrátka vytlačit. Když jsem byla po porodu, tak jsem vůbec nechápala jak si někdo může přát císaře, po normálním porodu se za chvilku cítíš OK, kdežto po císaři jsem chodila 3 týdny po porodu jak zpráskaný pes 😉 Jen nároz a hlavně vlastní zkušenost...

ashlee
25. čer 2013

@roxinka111 tak pokud maš po operaci srůsty tak pak muže byt cisař komplikovany.

rory_g
25. čer 2013

Podle mě bez indikace lékařem jedině zaplatit...kolik, to nevím 😝 Ale vše má svou cenu. Každopádně já doufám, že když jsem jednou sekcí rodila, budu jí rodit znova, pokud bude někdy druhé mimčo...

andy80
25. čer 2013

Nechápu, při obou porodech mi doporučovali ukončení císařským řezem kvůli velkému váhovému odhadu, nepostupujících porodech, vysokému tlaku, ale já se nedala a obě děti porodila normálně (první 4030g, 53cm, druhé 4190g, 56cm). Císaře bych nechtěla, to už by muselo opravdu něco hrozit dítěti, ale na vlastní žádost nikdy!

dagina
26. čer 2013

@martina_z nezabíraly ani léky na bolesti??? Některým je cpali i domů....

martina_z
26. čer 2013

@daga Bolelo to, ale dalo se to prezit, jen je to neprijemne a kdyz uz holky po normalnim porodu bez komplikaci behaly jako srnky, tak mi to jeste porad neslo. Mne obecne zabiraji leky na bolest hur a nechtela jsem toho stejne do sebe moc cpat kvuli mliku a nedonosenosti u chlapecka.

sarusa
28. čer 2013

holky mrkněte,co tam říká Dr.Hamáček http://zena.centrum.cz/deti/clanek.phtml?id=766375
z toho bych pochopila,že rozhodnout se pro císaře může,ale jde se na ten pohovor..

marses
1. črc 2013

Jsem povoláním porodní asistentka, takže vím, o čem mluvím. Císařský řez na přání v ČR oficiálně provést nelze. Pokud máš ale známého lékaře, jde všechno. Prostě se vytvoří indikace a je to. Pokud máš prokazatelně zúženou pánev, je to indikace k císařskému řezu.
Jestli můžu přidat svůj názor, jsem taky těhotná a doufám, že díra do břicha se mě týkat nebude. Spont. porod je přirozenější pro matku i pro dítě a rekonvalescence je nesrovnatelně kratší. Navíc seš hned schopná se o dítě starat. Po SC se pouští nejdříve 5. den (den oprace je 0), pokud jde někdo dříve, je to ve většině případů z kapacitních důvodů.
Je to ale tvoje rozhodnutí.

roxinka111
autor
8. črc 2013

Díky všem za příspěvky, sice všechny mimo téma, nikdo nic neporadil ale všichni přidali názor na sekci, který mám již dávno vyřešený 🙂 Takže pro všechny, ano jde to a není to problém, zařízeno jest 🙂)

rendy73
5. led 2014

Mám za sebou tři císaře a jeden spontální,nechápu ženský jež si myslí, že císař je lepší.Hojení a vrácení do normálu je mnohem náročnější a delší.Je mi 40let,první porod byl spontální bylo mi 18let v 1991 a trvalo to vše neskutečných 28hod,ale ta obrovská úleva a pohled na ten zázrak co jsem dokázala je nepopsatelný.Další porod byl v 1994 ve 36tt mi odtekla voda,bolesti přišly brzo a trvaly 20hod,ale porod nepostupoval jak měl, tak jsem šla na císaře,probuzení bylo hrozné,né pro bolest ale pro tu šílenou bezmoc,že nemám své dítě,odnesli jí na dětskou jip.Získat strohou informaci vaše dítě je holčička a celkem se jí daří,bohužel nestačí,né mě.Z postele jsem vylezla ihned jak to jen šlo,abych ze za drerou dostala co nejříve,byla v jiné budově,dočkala jsem se po třech nekonečných dnech.Dcera byla v pořádku a domu jsme šly asi za tři týdny.Další byl v 1996,to jsem pro změnu krvácela,nikdo vevěděl proč malému to sice nevadilo,ale lékaři to nechtěli nechat moc dlouho,byla jsem 38tt,takže o moc nešlo přes vyvolaný porod,bolesti byly,ale opět na nic.Po 22hod lékaři nechtěly pokoušet a šla jsem na další císař.Tentokrát již bylo možné provádět řez ve spinální anestézii,chtěla jsem vidět ihned svoje dítě.Porod proběhl v pořádku,syn byl také v pohodě a já byla šťastná.Bohužel po tomto typu se nesmí 24hod zvedat,no nic moc..Chtěla jsem vždy rodit normálně,bohužel to nebylo možné,ženský nenechte do sebe řezat,pokud to fakt není nutné.Poslední porod byl 2005,dvojčata po IVF,pro vysoký tlak akutní císař v 36tt,byla jsem v nemocnici takže děti vydrželi a já to ustála také,být doma(cca 50km),nejspíše by to dopadlo úplně jinak.V tomto případě jsem ani nepípla,jen jsem se modlila a to nejsem věřící,aby to děti vydrželi,neskutečně jsem se bála a kdyby mě rozřezaly celou bylo by mi to jedno,jen aby je zachránili.
POKUD JE TO POTŘEBA A LÉKAŘI ŘEKNOU, ŽE TO JE NUTNÉ VĚŘTE JIM,LÉKAŘŮM JISTĚ NEČÍNÍ RADOST, JEN TAK ŘEZAT.Pokud si ale dámy myslíte,že tímto obejdete bolesti,jste s prominutím hloupé a nevidíte ani krok do předu. 🙂

roxinka111
autor
30. čer 2014

Tak bolesti jsem se rozhodně vyhnula, jak píšete 28 hodin neskutečné bolesti, to bych nepřála ani největšímu nepříteli 🙂 oproti tomu je sekce lehárko 🙂 nebolelo mě téměř nic, jen to první vstávání... ale oproti sešitým kolegyním na pokoji to nebylo nic. No a když vám nestačí strohá informace že máte holčičku po probuzení z narkozy, tak volte sekci při vědomí a máte po starostech. Milá paní nechi vám do toho kecat ale nemůže srovnávat plánovanou a akutní sekci. Akutní sekce je záchrana života, řeší se tím komplikace a jde tu o životy, kdežto plánovaná sekce je zákrok na 15 minut, zcela bezpečná pro dítě i matku, pokud vás neoperuje debil co to dělá prvně. Nyní po 9 měsících bych nevolila jinak, jizva není téměř vidět a s chutí si zopakuji, protože pro mě byl porod sekcí úplně v pohodě a bez stresu. To co popisujete vy jsou muka, která bych dobrovolně nezvolila, pardon... a ted mě ukamenujte za můj názor - je mi to uplně fuk. Jinak můj lékař mi sám přiznal že se mi vůbec nediví, že jeho žena rodí také sekcí 🙂

roxinka111
autor
30. čer 2014

jo a dítko vám přinesou hned po probuzení a nosí vám ho každé 3 hodiny na přisátí, je rok 2014 🙂

luccy.luccy
30. čer 2014

@roxinka111 Já jsem se "domluvila" na Bulovce, ale to jen proto, že jsem jednu sekci už měla, miminko mělo opět podle ultrazvuku přes 4 kg (ve skutečnosti potom 4540 g), bolela mě jizva po císaři. takže se mě doktor zeptal, jaký porod upřednostňuji. Prvorodičky bez indikací k sekci se asi vůbec neptají. Vybrala jsem si sekci po zkušenostech z prvního porodu, kdy jsem byla hodiny v bolestech a nakonec to skončilo akutní sekcí. Takže teď raději plánovaně. Ale nějak nechápu, proč chceš sekci, když nesnášíš bolest. to si myslíš, že sekce nebolí? 😢 Nemáš sice porodní bolesti, ale den po "porodu" je opravdu "paráda" a než se dáš dohromady úplně, rozhodně to trvá dýl než po normálním porodu. Navíc jizvu budeš cítit už celý život. Porod prostě bolí, ať je to tak nebo tak, to je prostě osud. 😀

zuzana_ka
30. čer 2014

Jak už to tu některá psala. U nás se na přání sekce neprovádí. O sekci rozhoduje naštěstí lékař ....
Kdyby si každá mamina mohla rozhodovat, jak bude rodit, to by dopadlo..... (Už jen, že jsou povoleny porody doma....)
Dobrovolně si můžete nechat voperovat prsní implantáty nebo si nechat zmenšit nos, ale né diktovat doktorovi jak má rodit dítě.
Ve chvíli, kdy je ve hře život dítěte, jde jakékoliv přání matky stranou....
Přát si sekci z důvodů domnělé menší bolesti nebo rodit přirozeně kvůli fotce dítěte na břichu je čirá sobeckost!!!!!!

roxinka111
autor
1. črc 2014

Každá žena má právo si vybrat, většina doktorů vám přání splní, tak se toho nebojte 🙂 říká se tomu psychologická indikace a názory zasloužilých matek hoďte za hlavu 🙂 ano, to by to dopadlo, kdyby si každá mohla vybrat... stejně jako v něměcku či ve španělsku že 🙂 Proč myslíte že celebrity volí císaře? že to víc bolí? určitě!

sabs
1. črc 2014

Nebudu psat co a jak, rodila jsem jednou normalne a jednou cisarem..a nevim, kdo byl po cisari doma 3 den, vetsinou nechavaji4-6 dni po...kazdopadne jsem rodila u apolinare a vim, ze je tam jedna pani prosila, ze se boji a ze chce rodit cisarem a dr ji presvedcoval, ze to neni dobry, ze to je klasicka operace a ze kdyz to neni nutny ze zdravotniho hlediska, tak nevidi duvod proc rezat. Kamaradka byla v podoli a tam ji rekli, ze neni duvod aby do ni rezali, ze je to zbytecne a komplikovane zotavovani..tak se zkus poptat, mozna zalezi i na dr..kazdopadne drzim pesti.

chris_n
1. črc 2014

@roxinka111 vidíě, já se tak jako ty, cítila po přirozeném porodu 😀

orchidis
1. črc 2014

@roxinka111 Roxi, nebuď praštěná a přečti si něco o výhodách a krásách přirozeného porodu 😉. Jdi na kurz, nalaď se na to a zvládneš to úžasně. Tvé argumenty jsou mimo: úzká pánev a bolest a já, já, já, já... 😝. Co miminko, kontakt s ním, první vteřinky, kojení? Nebo naopak: Co jizva, pooperační komplikace, anestezie, dreny, stehy - to tě neděsí?

Trochu si věř 😉! Mám za sebou dva přirozené porody, je to krása a ujišťuju Tě, že když to zmákneš, neskutečně vzroste tvoje ženské sebevědomí 🙂.

zuzana_ka
1. črc 2014

@orchidis Tato diskuze byla založena téměř před rokem, takže předpokládám, že porod proběhl at tak či tak.

Sekce ano či ne rozhoduje lékař a né žádný porodní plán naprostého laika dle rádoby odborné literatury. Vše je v zájmu zdraví dítěte!!!!!

zmrz_lina
1. črc 2014

"ale né diktovat doktorovi jak má rodit dítě." .... a já jsem si až doteď myslela, že dítě rodí především žena 😀

soleilll
1. črc 2014

@orchidis Víš, @roxinka111 už to má dávno vyřešené. Tady pokračuje jen diskuze propagátorek přirozeného porodu. 🙂 Každý, ať si rodí, jak chce - já ti taky nevnucuju sekci. Mně by třeba kurzy odradily ještě víc, v lepším případě rozesmály. Krásy přirozeného porodu sice znám jen z vyprávění (naštěstí), ale o nástřihy, šití, hodiny či dny kontrakcí, nemožnost sezení několik týdnů po porodu, ... opravdu nestojím. 🙂 Přestože jsem měla po císaři komplikaci a musela jsem druhý den na reoperaci, jsem za svou volbu ráda. Ideálně, kdyby každá mohla rodit tak, jak je jí milé - ať už doma na koberci v obýváku, v porodním domě, standardně v porodnici nebo sekcí. A pokud mi vzrostlo sebevědomí, tak proto, že jsem rodla přesně tak, jak jsem si přála. 😉

orchidis
1. črc 2014

@zuzana_ka Jé, já jsem blbá, nevšimla jsem si 🙂 😀. Ale myslím si to tak jak tak 🙂.

orchidis
1. črc 2014

@soleilll Zdá se mi, že z tebe mluví spíš nějaký komplex 😉. K pěknému a přirozenému porodu NIC z toho, co jsi tu vypotila, nepatří 😉. Víc se zajímej a až pak (bez toho rádobynadhledu 😉) piš 🙂.

madrilena
1. črc 2014

@soleilll s Tebou je fakt sranda - píšeš o propagátorkách přirozeného porodu... přirozený porod je to, co ženský i samice dělají celou dobu a pro což jsou uzpůsobené; pokud existují ženský, které jdou dobrovolně pod kudlu, protože jsou pokojové květiny, tak to je neskutečný; pro své pohodlí jsou schopné připravit dítě o přirozený proces, který je dosti důležitý pro život /nezlob se, ale císař není pro dítě nic ideálního/; a nejsem proti sekci obecně, pokud je k tomu důvod, tak je jasné, že se prostě udělá; dr., který udělá sekci na přání za prachy je stejný prase jako matka, která se bojí trochu té bolesti a raději se nechá uspat; jsem po dvou přirozených porodech, bolelo to u obou; ten první byl dost náročný, bolestivý a poté jsem se dlouho hojila; nicméně ani přesto. že to bolelo, kontrakce byly mučivé jsem do císaře nešla; je to bolest krátkodobá, brzy to skončí; nemyslím si, že by matka, která se koupí císaře měla být na sebe jakkoli hrdá, já takovými matkami pohrdám a jejich uvažování nechápu... 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru