Jak poznám, kdy jet do porodnice? A mám se porodu bát?

lrg
5. led 2013

Za dva měsíce se chystám na svůj první porod a samozřejmě pořád častěji o něm přemýšlím. A měla bych dvě otázečky 🙂

Možná to teprve přijde, ale já se porodu vůbec nebojím. Když čtu různé příspěvky, prostě si myslím, že to nemůže být tak hrozné a že já žádné potíže mít nebudu. Teším se na to jako na další životní zážitek, těším se, až budu mít svoje miminko u sebe. Prostě věřím, že tam přijdu, trošku si popláču a bude po všem 🙂 A teď nevím, jestli si mám tenhle stav uchovat a brát to tak, že o nic nejde a bude to v pohodě, nebo se mám spíš připravovat na to, že to bude zlé, abych pak nebyla pořádně zaskočená. Mám strach, abych tam nepřišla vyklidněná a pak se zhroutila z první kontrakce 🙂

A druhá otázka, mám porodnici blízko a chtěla bych strávit co nejvíc času doma, než se vydáme. Ale jako prvorodička asi nepoznám, kdy je ještě čas a kdy už hrozí, že vykoukne. Nějaké rady?

Díky moc za odpovědi.

tichackova
5. led 2013

@lrg Tak přesně s tímhletím přístupem jsem se chystala na porod já🙂 Těšila jsem se na porod, epidurál jsem nechtěla, protože jsem si chtěla porod "užít" se vším všudy🙂 A nelituju tady toho přístupu, lepší, než se stresovat😉
A jinak já měla porodnici půl hodiny od baráku a prvních 12 hodin jsem strávila doma. Jela jsem, až když kontrakce byly +- kolem pěti minut. Dřív to stejně nemá smysl, pokud pojedeš když budou kontrakce delší, je možnost, že tě stejně ještě pošlou domů. A i kdyby ne, pořád lepší strávit co nejdelší čas doma, v prostředí, který dobře znáš a je ti příjemný, než na nemocničním pokoji🙂

veri25
5. led 2013

Ahoj já jsem do poslední chvíle byla taky v pohodě, jelikož jsem nevěděla co mě čeká, jaké bolesti a tak vůbec, takže jestli ti můžu poradit...zůstaň v klidu, nebudu ti psát jak jsem prožila porod, jestli to bolelo, ano bolelo, ale každá žena ten porod prožije jinak a myslím si, že to že jsem byla v pohodě před porodem, tak mi pomohlo být v klidu i po porodu, když mě šoupli na pokoj tak sem ani nechtěla spát a běhala sem jak laňka a už sem chtěla mít malýho u sebe.
no a k druhý otázce je odpověď taková, že pokud ti praskne voda, to poznáš, to je jako by si neudržela moč, ale jen trošku, nejsou to žádný proudy vody, tak musíš jet ihned do porodnice, nebo když ti začnou kontrakce, to taky poznáš, to jsou takový menstruační bolesti, trošku větší, ale musejí být pravidelně, třeba po pěti minutách, to už bych jela do porodnice a jinak pokud by náááááhodou nastaly nějaké komplikace, nějaké krvácení nebo něco takového tak okamžitě do porodnice.. 😀 😀 😀 😀
držím palce a no stress 😉

evikj33
5. led 2013

@igr Myslím že představu si mužeš zachovat,někdo má porod celkem v poho a rád a s láskou naněj vzpomíná,stres není dobrej,co má přijít příjde a dopředu ti nikdo neřekne jak to bude zrovna u tebe.Takže se určitě těš přivedeš přece nasvět miminečko 🙂 Pokud jde o odjezd do porodnice je to ruzné,po odtoku pl.vody se doporučuje jet co nejdříve,pokud nastanou nejprve kontrakce tak je měřit a zjistit zda jsou pravidelné a nejpozděj při kontrakcích po 5minutách jet(ještě zkusit horkou vanu atd..zda jsou to opravdu kontrakce a né poslíčci.Pokud bys nějak krvácela radši hned.Snad trochu pomohlo.

moucha
5. led 2013

mám dvě děti a je super, že se porodu nebojíš. Kontrakce jsou strašně bolestivé, každý má samozřejmě jiný práh bolesti..... A kdy do porodnice, když začnou být kontrakce pravidelné, nebo při odtoku plodovky. A to může jen po kapkách...Já si myslela, že si ucvrkávám a byla to plodovka.....

horakovatereza
5. led 2013

Ahoj, já se přidám v tom pozitivním přístupu k ostatním. Určitě, co se porodů týká, nesledovat americké filmy, kde rodička šíleně funí, křičí atd.atd. Vím, že každá to má jinak a hlavně, každá máme jinak práh bolesti. Komplikace jsem si nepřipouštěla, byla jsem do poslední chvíle celkem aktivní a tak to bylo taky po příjezdu do porodnice velmi rychlé. Jasně, že to bolelo, zase tak nějak jinak než to člověk zná, zároveň víte, že ven to musí a zároveň se těšíte, až to bude za vámi a pak je vám to všechno úplně jedno🙂 Já měla jeden problém, který mi přišel blbý: dostala jsem klistýr, měla čekat asi 10 minut, do toho po dvou minutách stahy - jak to udržet?🙂 🙂 🙂 Taky jsem nevěděla, jak to poznám, jestli budu venku, praskne mi voda- lidi si budou myslet, že jsem počůraná🙂 Nakonec jsem byla na kontrole, mudr.mě odloupla, dojela jsem k mamce (5 min autem od fakultky, tak jsem už třetí den sídlila tam) a po hodině něco začalo a protože to bylo stále a stále a byla jsem 40+3, tak mě poslíčky ani nenapadli. Nemá cenu se hnát hned rodit, doma je doma - vana, gauč, pořád dokola, pak už to bylo po 3 minutách a jela jsem. Držím pěsti, kdy máte termín?

slundo
5. led 2013

taky jsem se nebála a těšila se 🙂 Prostě jsem počítala s tím, že to bude bolet, ale vyhnout se tomu nedá. A až to přijde, tak už na strach nebude čas... Jinak doporučuje se jet až když máš pravidelné kontrakce po 5 min a pokud praskne voda, tak do 2 h dorazit do nemocnice. Ale ikdyž seš prvorodička, tak poznáš kdy jde do tuhýho ;)

ruda
6. led 2013

kráásný přístup, myslím, že tak to má být a tak je to správně, taky jsem už chtěla rodit 3dny vyvolávačky a já už to chtěla víc a víc, na vše horší hned zapomeneš a to krásné zůstane, naopak si myslím, že tím, že se nebojíš a bereš to jako "zížitek" tak ti to moc moc pomůže, psychika je mocná čarodějka a fakt to stojí za to. Každý porod je jiný, každá matka je jiná a proč si dělat něajké špatné předsudky.
Jinak do porodky pokud není daleko :když ti praskne plodová voda a nebo při pravidelných kontrakcích asi po pěti minutách...
Přeji krásný porod a nezapomenutelný zážitek...
Já rodila po třídenních vyvolávačkách něco přes 8 hodin a první věta byla...klidně budu mít druhé....přeji ti ten samý pocit

leni78
6. led 2013

1. To, že se nebojíš, je zdravá reakce Tvého organizmu, to už se tělo připravuje. Ke konci těhotenství se dokonce začneš těšit, budeš netrpělivá, až podrážděná, pokud budeš například přenášet. Porod už budeš hodně chtít. Až porod začne, bude to mírné a postupně bude zesilovat, tak se neboj, že Tě intenzita překvapí. Ke konci první doby porodní už bolesti zesílí, ale Ty je budeš vnímat zevnitř sebe, porod Tě celou ovládne tak, abys to zvládla. Někdy bývá problém například s mladými dejme tomu 16ti letými maminkami, že se bolesti brání, tam je to může překvapit, ale věřím, že vše zvládneš na jedničku.

2. V Tvém případě buď doma co nejdéle. Opravdu. V porodnici prostě nejsi doma. Představ si to tak, že doma to zvládneš, aniž by se Tě někdo na cokoliv ptal, kontroloval, není tam takové pohodlí jako doma. Až budeš mít kontrakce tak 2 min od sebe, tak jeď. Mimi Ti tam zkontrolují a budeš tam mít ještě čas se připravit k samotnému tlačení. .-)

megy
6. led 2013

já ti také přispěji🙂
já mám porodnici u baráku, dá se říct a jako prvorodička jsem měla vše nachystané s předstihem, co kdyby náhodou 🙂 přítel jel pryč a já dostala neurčité kontrakce, zavolala jsem tam a oni řekli, ať raději přijedu. prostě vše bylo absolutně v klidu a je to dobře, protože nikdy nevíš, jaký porod bude, co tě čeká, já šla do porodnice s tím, že už je to asi tady a s pocitem, že budu mít uzlíček lásky u sebe a nic nemůže být tak hrozné a jen díky takovému přístupu to bylo fajn. i když průběh nebyl podle mých představ, nakonec jsem musela rodit císařem po delším boji, ale i tak o tu první chvíli s miminkem jsem nebyla vůbec ochuzená 🙂 navíc partner při porodu je to nejkrásnější co může být. 🙂 takže tento přístup ti jen schvaluji - jen pozitivně 🙂 s kontrakcemi, to je asi tak, pokud zjištíš, že jsou pravidelné a zkracují se, tak na prvorodičku se doporučuje přijet, když jsou cca co 10min, každopádně, pokud ti praskne voda, což taky poznáš - většinou při každé kontrakci, nebo když se pohneš, tak prostě voda unikne, tak bys měla jet hned, dále pokud ti praskne voda a nemáš kontrakce - měla bys jít hned. pokud se objeví krvácení tak okamžitě.
ač jsem neměla klidný porod, již teď po 8m se snažíme o druhé miminko, ten krásný pocit chci zažít opět 🙂 držím pěstičky a kráásný porod

veronikanel
6. led 2013

Ahoj =)
K první,já se porodu neskutečně bála (později se ukázalo,že jsem měla důvod),ale v tu chvíli,kdy jsem jela do porodnice jsem byla až neuvěřitelně klidná... 😉
A druhá...Také jsem měla strach,že nepoznám,kdy jet...A bylo to asi takhle,v pátek ráno KO,pomalu mi odtékala voda(což jsem blbá nevěděla),a až večer ve 22.45 mi prdla pořádně(plus zátka s troškou krve).V klidu jsem dobalila,najedla se a o půlnoci jsme byli ve špitálu...ve 4.35 už malá koukala na svět 🙂

marrei
6. led 2013

Ad 1), já se nebála ani před prvním porodem, prostě jsem to brala tak, že se porodním bolestem nevyhnu a tak nemá cenu se toho nějak bát a myslet na ně.
Ad 2), to je těžký, všeobecně se doporučuje, pokud jsou stahy pravidelné cca po 5ti minutách a pokud už si musíš aspoň trochu ulevit nahlas. Já u prvního porodu odjela na základě bolestí a odchodu hlen. zátky (s krví, kdyby tam ta krev nebyla, asi bych ještě doma vydržela), v porodnici jsme byli v 16h., malá se narodila ve 22:30. U druhého porodu jsem odjela do porodky na základě pravidelných kontrakcí v 8h. ráno, navíc mi v noci odteklo trochu plodovky. Malej se narodil ve 12:05. U druhého porodu bych to taky ještě doma vydržela, ale říká se, že 2. porod bývá rychlejší, takže jsem nechtěla rodit někde v autě na dálnici.
Držím pěsti 🙂

petpop
6. led 2013

Necetla jsem predesle odpovedi, ale pridam me zkusenosti 🙂

1.) Urcite je super, ze to beres v klidu, bez zbytecneho stresu. Ja byla nastavena stejne, a zpetne muzu rict, ze to opravdu nebyla az takova hruza, s jakou bych "mohla pocitat" pri cteni porodnich zazitku 😉
Ano, boli to, ...a boli to jak prase 😀 ...ale s cim vetsim klidem do toho pujdes, s tak vetsim klidem to podle me i zvladnes 😉

2.) Ja rodila v Anglii, a tady se nechava rodicka doma jak dlouho to jen jde. Nejhorsi si proste odhekas doma, a do porodnice se jezdi az pri pravidelnych kontrakcich okolo 3-4 minut po sobe. Musim rict -za me tohle bylo super, opravdu jsem si nejhorsi odtrpela doma, v soukromi a pohodli, s partnerem a ne v neosobni nemocnici, kde me ma stejne kazdy "na parku".. Voda mi praskla v 7 vecer, poradne bolesti zacly cca v 22 - 23hod., do porodnice me prijali az kolem 3 rano.. Ano, do te doby jsem myslela, ze rodit musim kazdou minutou ...no porodila jsem az pred 7 rano 😉
Takze muj nazor, vydrzet doma, dokud citis, ze to zvladas 🙂 -fyzicky i psychicky

Preju pohodovy a rychly porod 😵

kamino
6. led 2013

@lrg ja byla taky v pohode,mezi kontra jsem se jeste vykecavala tady na konovi, kontra byly od nedele od noci ( to byla pohoda od 20 do 10 min ) pak pres den cca po 10 min,v noci na utery se to zkratilo na 5 min a to bylo az do rana,pak jsem uz radeji jela do porodky,protoze mi to prislo dlouhe a uz jsem mela strach. Tam mi pichli vidu,moc se jim nezdala,na monitoru to taky nebylo nejlepsi,tak radeji zvolili cisare. Ale i tak na to vzpominam moc rada,bylo to v pohode,byla jsem rada,ze jsem si nejvetsi dil uzila doma,mam syndrom bileho plaste a v nemocnici mi kontra skoro prestaly...

Takze zadny stres,poznas to sama,niceho se neboj 😉😉 pokud veris nemocnici a personalu,tak to je polovicka uspechu 😉

blahova_andrea
6. led 2013

Já tě úplně chápu. Byla jsem na tom stejně. Já si prostě nic zlého nepřipouštěla a taky se ťuky ťuk nic nestalo. Porod byl hladký, přirozený a nemám z něj žádné trauma. Taky jsem byla prvorodička a byla jsem až tak klidná (což už asi bylo moc, ale mě to prostě nedocvakávalo), že i když jsem z Tišnova a rodit jsem jela do Brna, tak jsem si pěkně skoro vše odhekala doma a do porodnice dojela jen dítě vytlačit. I s papírováním jsme tam byli 43min 😀 No můžu ti říct, že z celého porodu pro mě asi nejhorší byla ta cesta autem do porodnice, to už bylo fakt zle...ale nelituju ani vteřiny, kterou jsem strávila v klidu doma a ne stresovaná nemocnicí a personálem (i když věřím, že ne všichni stresují schválně 😀).
Takže to vše o čem píšeš se ti klidně může splnit, bohužel v mém okolí jsou spíš horší a komplikovanější porody, tak jsem ráda, že jsem na svou lehkomyslnost nedoplatila tím nejhorším způsobem. Každopádně ti stres žádného původu neprospěje, takže si klid v duši uchovej co nejdýl, jen možná než až tak moc lehkomyslně jako já. Přeju hodně štěstí a ať to máš vše tak, jak si přeješ a na konci zdravé dítko.

lrg
autor
7. led 2013

Děkuju všem za reakce a podporu. Možná, že teď jsem ještě v pohodě a za měsíc přijdou pořádný stresy 🙂 A myslíte si, že je problém, když se nepřipravuju na porod, nemasíruju hráz, neposiluju pánevní svaly - ani jedno mi není příjemné?

hakunamatata
7. led 2013

Tvuj pristup je perfektni, protoze zbytecne strachy a stresy te muzou dostat do stavu, kdy budes cela vnitrne sevrena, nedokazes se uvolnit a bude to napikacu. SAmozrejme porod neni brani krve z prstu, ale az na vyjimky to neni zadna katastrofa 🙂
Boli to, ale hodne to boli az ve finisi a navic kontrakce prichazi, ale pak odeznivaji, tedy i bolest a mas chvilku na odpocinek. A naberes trosku sil.
Az budes rodit a bude to bolet, tak se pokus uvolnit. Lidske telo intuitivne se stahne. JAkoby se cela zatnes, protoze se budes chtit branit bolesti, ale pokus se prave uvolnit. Povolit svaly. Bolest se tak snasi fakt lip, mam to odzkouseno nekolikrat 😅

Co se tyce toho, kdy do porodnice. Byla bys vyjimka s prekotnym porodem, takze se snaz byt doma , co nejdyl. Az budou kontrakce pravidelne nejakou dobu, nejlepe i 2 hodiny treba po 3 minutach.

hakunamatata
7. led 2013

a taky jsem se nijak nepripravovala, jen jsem pila malinikovy caj, ktery v tele vytvari hlen a diky nemu miminko bude hladceji klouzat v porodnich cestach 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru