Jak tlačit u porodu? Jde to tak nějak samo?

lacherka
3. dub 2008

Jsem ve 30. týdnu a už se celkem děsím porodu a zajímá mě, jak se moc musí tlačit-nedovedu si to představit. Je to jako když jdete na velkou? Bojím se, že to moc nepujde.Musíte hodně tlačit, nebo to jde tak nějak samo? A jak dýchat, je potřeba nějaký kurz? když jsem na žádný nechodila, tak snad to taky zvládnu nebo máte nějakou radu?

petra2204
3. dub 2008

Lacherko, to se jen tak popsat nedá... Prostě se musí zabrat co to jde, jen tak samo se to miminko nenarodí. V téhle fázi záleží jen na mamině, neboj, na sále Ti všechno vysvětlí a poradí Ti. Musíš se nadechnout, zavřít oči a tlačit do břicha, ne do tváří. Na jednu kontrakci se tlačí ideálně 3x. Tělo Ti samo napoví 🙂 . Předporodní kurz je dobrá věc, jesli bys ještě měla možnost, tak se přihlaš, já šla před třetím porodem do kurzu poprvé, myslela jsem si, že jsem borka, že všechno vim, ale pak jsem byla ráda a dozvěděla jsem se tam spoustu věcí. Nicméně bez kurzu jsem porodila dvě děti, nikdo mi nic neřekl, neporadil a taky jsem je porodila....Přeju rychlý a snadný porod a zdravé miminko....

lacherka
autor
3. dub 2008

petra: děkuji 🙂
Na tom předporodním kurzu byla kamarádka v porodnici a říkala, že vůbec nic novýho se nedozvěděla, že to co je v knížkách, možná přečíst si pár diskuzí na koníkovi je lepší 🙂
A právěže o tlačení a dýchání jim ani nic neříkali, takže jsem to vzdala a rozhodla se, že na ten kurz teda nepůjdu

janah.
3. dub 2008

Jo, jo. Každej porod je úplně jinej hahaha a to mám 3 za sebou. Ono to tlačení je různý, pokaždý hlavně jiný 😎 Ale ten předporodní kurz doporučuju. Snad každá porodnice ho má.

paolin
3. dub 2008

jak pise Petra - tlacit do briska, ne jakoby do hrudniku nebo tvari 😉 a hlavne zavrit oci, jinak popraskaji.
kurzy mi taky hodne daly. zalezi na povaze 😉

petrolejka
3. dub 2008

Lacherko, já tlačila fakt jako na velkou, navíc měla doktorka vevnitř ruku a povzbuzovala, ať tlačím proti té ruce, což mi pomohlo, prostě co nejvíc dolů, zavřené oči, rychlý nádech, bradu na hruď, všechny síly zapřít do tlačení, rychlý výdech-nádech a znovu. Já malou vytlačila na jednu kontrakci, cca pět zatlačení (to poslední už bylo po kontrakci, ale byla skoro venku, tak nemělo cenu čekat na další). To zvládneš, tlačení je už pohoda, protože to člověka nutí samo, horší je to předtím, když děťátko rotuje do správné polohy a jsi třeba napolohovaná a tlačit nesmíš. Já ožrala a oslintala celý křeslo, jak jsem se snažila nehysterčit, s nohou v madle jsem ležela 20 minut, což bylo děsně dlouho. 😀

karot
4. dub 2008

Lacherka.................pokud nemáš problémy s tím,dojít si na velkou stranu,tak to s tlačením zvládneš. 😉
Poznáš sama,až Ti přijde kontrakce,tak se nadechneš a zatlačíš.Však tam budeš mít PA a ta Ti poradí.Já na kurzy nechodila a šlo to jako po másle. 😉

lenkabu
4. dub 2008

Přesně jako když jdete na velkou a ze všech sil 😉

kristi
4. dub 2008

prijde to samo a nejde to zastavit. 😉 ale zvladnes to

lenkabu
4. dub 2008

Spíš než kurz je dobré cvičení pro těhule,tam se to trénuje...mně to pomohlo moc, na sále to šlo jak po másle 🙂

mikca
4. dub 2008

já žádný kurz neabsolvovala a na páte zatlačení to bylo hotové u obou....je to podobné jako ve filmech akorát u toho nehejkat jak to dělají herečky vůbec nemluvit a nekřičet , to akorát ubírá síli a ze všech sil zatlačit a půjde to joa mezi kontrakcema tak nějak odpočívat...neboj pujde to 🙂

janab78
4. dub 2008

Jak píší holky, tlačíš jako by jsi měla zácpu. Někdo tu psal do břicha, to si asi člověk špatně představí, a pak může tlačit právě do obličeje.Prostě fakt jako na záchodě.😀 Na kurzu jsem byla, ale bylo to celkem na nic. Oni ti to na místě vysvětlí, neboj, ale to tlačení bylo u mě už pohoda. Neboj.

pebi
4. dub 2008

jestli to pomůže - mně říkali, že mám tlačit tak, že zatnu břicho, aby bylo tvrdé jako šutr (což sice bylo i bez toho, ale pro představu) 😉

berynka
5. dub 2008

lacherka: podle mne kurz není k zahození, ale určitě to zvládneš i tak 😉 . Tlačit bys měla do spodku a nikoli směrem do hlavy a dýchat jako pejsek 🙂 .

katynaa
5. dub 2008

no, na me rvali, ze mam tlacit do konecniku... ale s tim dychanim to byla hruza. ☹

berynka
5. dub 2008

Katy, já dýchala "ostošest", ale byla jsem z toho snad víc vyřízená než ze samotných kontrakcí 😀 .

niki2
5. dub 2008

Na kurzy jsem nechodila, u prvniho mi rekli tlacit jak na velkou, prvni tlaceni vyslo tak nejak naprazdno, potom jsem to pochopila a za chvili byl maly venku. To jsem nemela vubec potrebu tlacit. U druheho jsem uz tlak na konecnik citila a zacala jsem tlacit uplne prirozene (jako na velkou) a byl to pekny fofr, neslo to zastavit 😀

astrane
7. dub 2008

Jako na velkou 😉
Na kurzy jsem nechodila a s pomocí PA jsme to taky v pohodě zvládli

fazolka07
11. dub 2008

Já tlačila jako na velkou, a hlavně jsem měla zavřené oči, protože všichni říkali abych při tlačení zavřela oči jinak mě popraskají žilky. Jsem je otevřela až malá vyklouzla.

petra.vavra
14. dub 2008

Já na kurzy taky nechodila a měla jsem úžasný personáll na sále, který mi přesně vše říkal a dopadlo to na jedničku s hvězdičkou.

heliik
19. dub 2010

Ahojky..
Já také na žádné kurzy nechodila, a taktéž mi poradily na sále. 😀 A dopadlo to tak, že na 3.zatlačení byla mála venku. 😉

achalteke
24. dub 2010

Taky jsem nechodila na kurz, na sále mi poradili, PA mi kroužila prsty v pochvě a roztahovala hráz a řekla ať tlačím proti těm prstům, šlo to docela snadno: nádech, zadržet dech, tlačit a ještě 2x, pauza a znova 😉

simlenka
25. dub 2010

hlavně netlačit do hlavy 😖 - já měla panickou hrůzu z toho, že se po... 😅 a pak jsem neměla vůbec bělmo, totálně mi popraskaly oči a měla jsem bělmo úplně rudý 😝 - no, novorozenci prý mají rádi červenou barvu, naše malá si jí užila dosyta 😠

smoulinka.ciko
25. dub 2010

Ja uvažovala nad kurzem, ale nakonec jsem se na něj nešla. A porod.... Úpně super. U porodu jsem měla manžela a svého gynekologa, který říkal že se uvidíme v porodnici a stalo se 😀 Všechno šlo jako po másle, zavřela jsem oči, a 2 krát pořádně zatlačila a malá byla na jednu kontra venku 😉

makka
12. čer 2012

Tlačit jakoby do zadku

laurapa
12. čer 2012

"Prostě se musí zabrat co to jde, jen tak samo se to miminko nenarodí."
ježišmarjá, ale samozřejmě, že miminko se umí narodit i samo! 🙂)))))))
Pokud je miminko dorotované a pokud má rodička volnost měnit polohu podle potřeby, tak si tělo řekne samo, kdy a jak tlačit. 🙂

andelka
12. čer 2012

No nevim, já jsem u prvního porodu pořád nechápala, jak tlačit, nedělala jsem to efektivně, i když malý byl dorotovaný, sestouplný, kontrakce jak blázen...nestačilo. Tak mi museli zatlačit na břicho a střihnout, aby byl konečně už venku. U druhého porodu už jsem věděla, však jsem se taky při tlačení potento (klystýr se nestihl) 😅 a malej byl venku jedna radost a bez poranění.

idril
15. čer 2012

u mě záleželo na poloze, jednou jsem rodila na zádech a to mi tlačit nešlo - popraskaly mi cévky v očích, na krku a na zádech jsem měla podlitinky a ještě mi nadávali, že to dělám špatně. Při dalším porodu jsem byla v podřepu a to bylo úplně jiné kafe, šlo to samo, s menší námahou. Podlitinky žádné.
Můj názor je, že neexistuje dobré a špatné tlačení - už jenom z hlediska fyziologie je to blbost. Dokonce se už ani intenzivní tlačení na jeden nádech nedoporučuje. Zkuste si přečíst Desatero přirozeného porodu.
Navíc mám pocit, že při pomalejším postupu miminka porodními cestami nedochází tak často k poranění.

anika7
3. črc 2012

Nevěděla jsem do poslední chvíle, jak tlačit. Rozhodla jsem se, že to nebudu řešit, dítě prostě nějak vyjde a tělo si poradí.. Dítě jsem nakonec pomalu prodýchala dýcháním do břicha směrem dolů, tak jak jsem předtím prodýchávala kontrakce, protože to mi ulevovalo od bolesti. Až když bylo cca v polovině "tunelu", tak se mi povedlo to párkrát popohnat - několikrát jsem zatlačila, ale nezapojovala jsem žádné jiné svaly než dno pánevní a asi břišní svaly, víc mi prostě nešlo... Šlo to pomaleji, ale zase byl čas pro tělo - hlavně hráz, se uvolnit, a už to ve srovnání s předchozíma kontrakcema bolelo podstatně méně a dopadlo to bez nástřihu a poranění. Takže neumět tlačit, tak jak se to běžně dělá - s vypětím celého těla, mi bylo nakonec ku prospěchu...🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru