Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

latvia
4. kvě 2010

ja som ich pocuvala na slovo a vobec mi to nepomohlo...

martineckac
4. kvě 2010

Latvia,ja netvrdím, že som statočná, rodila som ako dvadsaťročná a bála som sa tiež, ale nebolo to až také hrozné, ja len tým chcem povedať to, že mám pocit, že teraz ženy by chceli mať všetko jednoduchšie, a strašne veľa o tom rozmýšľajú a riešia niečo čo ani nemusí byť.

latvia
4. kvě 2010

na ulahcenie si od porodnych bolesti zase ja nevidim nic zle....

zuzi118
4. kvě 2010

Ja si zas myslim, ze porodne bolesti maju svoj zmysel.

latvia
4. kvě 2010

ja som vo svojich nejaky zmysel nevidela....

zuzi118
5. kvě 2010

Niekde som citala o dolezitosti bolesti, ale uz si nepamatam kde presne, takze zial nemozem uviest zdroj a dufam, ze moje informacie nie su velmi skreslene, avsak mne davali zmysel:

Ked sa zena otvara, a bolest sa stupnuje jej telo zacne vylucovat hormon adrenalin. Ten ma okrem ineho aj za nasledok, ze tlmi bolest. Hladina adrenalinu je velmi vysoka a prechadza az k dietatu. A to su pre takeho maleho cloviecika riadne konske davky. Cize dieta ma zrazu tiez strasne vela adrenalinu v krvi. Je cele nabudene. Maternica ho stlaca, ono musi kadejako rotovat - tiez je to bolestivy proces. Adrenalin od matky mu ho pomaha zvladnut. Ked sa dieta narodi, je tak plne tohto matkinho adrenalinu, ze je este dve hodiny po porode cule a vnimave. Ked sa tento proces narusi a matka ma bolesti tlmene, neprodukuje tolko adrenalinu a dieta sa musi spolahnut, len na to co vyprodukuje jeho telicko.

latvia
5. kvě 2010

# adrenalin je v první fázi porodu nízký → vyšší koncentrace brzdí porod = kontrakce

vyborna vec, ten adrenalin

latvia
5. kvě 2010

ako sa prejavuje culy a vnimavy novorodenec? lebo moj len spal

zuzi118
5. kvě 2010

Adrenalin pokial je spravadzany strachom brzdi porod, pokial nie, pokial sa vsak zena bolesti poddava, pomaha jej zvladat tu bolest. Spolu s posobenim prir. oxytocinu sa zena postupne dostane do stavu kedy je akokeby mimo... vtedy je nase racio a velky mozog vypnute. Obrazne povedane zacne sa chovat ako zvietatko. Prestava komunikovat so svetom, uzatvara sa do seba, ked hovori tak len usecne prikazy ako "zupan" (miesto milacik, podas mi prosim ta zupan, je mi zima...)

Culy novorodenec - Normalne oci dokoran, aktivne saje, zonamuje sa z okolim. Je to hodina az dve po porode. Tak vyzera normalny novorodenec po normalnom porode, ked sa do neho nezasahuje. To je aj dovod preco sa tak presadzuje to, aby tie dve hodiny po porode neboli novorodenec a matka odluceny.

latvia
5. kvě 2010

tak som zrejme vynimka z pravidla 🙄 v oboch veciach....
a adrenalin sprevadzany strachom? 😕 to som velmi nepochopila, lebo adrenalin je len jeden a ten sa sprava furt rovnako, strach ma za nasledok tiez len vzostup adrenalinu, toho isteho ako pri bolestiach...takze velmi nerozumiem tomuto odseku..

moj maly spal, este aj na sale, neprisal sa.cim to je?ci az po polhodine zacne byt culy? 😕

latvia
5. kvě 2010

Vzestup hladin katecholaminů během porodu byl prokázán u zvířat i u lidí. Ženy, které jsou velmi anxiózní, mají – v porovnání s méně anxiózními ženami – zvýšené hladiny katecholaminů a vyšší incidenci nefyziologických CTG záznamů u plodu. Zvýšená plazmatická koncentrace katecholaminů může působit na kontrakční činnost dělohy a na krevní průtok placentou. Beta-adrenergní stimulace adrenalinem snižuje děložní aktivitu a působí zlepšení placentární perfúze. Noradrenalin, s jeho dominantním a-agonistickým efektem, snižuje placentární perfúzi. Poměr adrenalin–noradrenalin umožňuje určit, které působení bude dominantní. Neprogredující porod je často způsoben děložní dystokií, která je způsobena vysokými hladinami katecholaminů, s převažujícím vlivem noradrenalinu. Epidurální analgezie může tento patologický stav blokádou sympatikoadrenální reakce normalizovat

latvia
5. kvě 2010

3. Význam stresové odpovědi při porodu

Není prokázáno, že by nekomplikovaný porod, přes stresové změny matky, měl negativní vliv na dítě. Řada fyziologických změn v těhotenství přizpůsobuje mateřský organismus ke kompenzaci stresových vlivů způsobených porodní námahou. Zvýšená srdeční činnost například kompenzuje zvýšené požadavky na O2 u matky i fetoplacentární jednotky. Pokud jsou ale kompenzační mechanismy narušeny nebo poškozeny patologickým procesem, pak stres během porodu může působit na matku nebo i plod škodlivě. Proto je velmi důležité, aby zásahy do porodní činnosti neměly na porod negativní dopad. Léky pro systémovou analgosedaci mohou vést k nedostatečné spolupráci rodičky a nakonec i k nutnosti operačního ukončení. Neuroaxiální analgezie, je-li špatně vedena, zvyšuje pravděpodobnost hypotenze, redukce placentární perfúze s možným následkem fetálního distresu. Může také omezit děložní činnost, a tak zvýšit incidenci operačních porodů, obzvláště při prodloužení II. doby porodní. Sedativa, analgetika a anestetika vždy zasahují do metabolismu plodu, a jsou-li chybně podána, mohou zvyšovat potřebu postpartální resuscitace novorozence. Podání analgezie pro ovlivnění porodní bolesti v zájmu redukce stresu musí být indikováno podle individuálních potřeb každé rodičky (14 – 16).

Na rozvoji stresu matky se během porodu podílejí zejména následující faktory: úzkost a bolest, délka porodu, porodnické a operační intervence, náhlé příhody (zejména krvácení) nebo chybné vedení analgezie či anestezie. Hranice mezi ještě akceptovatelnou nebo již patologickou stresovou, neurohumorální odpovědí matky a zejména plodu není však zatím přesně definována. Stále chybí potřebné argumenty pro odpověď na otázku, zdali je kompletní zrušení porodního stresu objektivně žádoucí. Většina studií dnes dokládá, že snížení porodního stresu by mělo být pro matku a zejména plod prospěšné.

podotykam ze ZLE podana analgezia ma taketo neziaduce ucinky(distres plodu), nie dobre podana a spravne nacasovana (pre tie, ktore mali dojem ze tvrdim ze epi je bez neziaducich ucinkov)..

zuzi118
5. kvě 2010

Latvia neviem presne ako to posobi. Viem len, ze ked mas strach vylucuju sa aj nejake dalsie hormony, ktore blokuju porodny proces. Adrenalin sam o sebe nie je skodlivy, pomaha telu zvladnut vysoku zataz, akou porod istotne je.

Dolezity pri porode je pocit bezpecia, cim viac hrozi, ze bude toto bezpecie narusene. Ak das epi, musis zvacsa dat aj oxytocin, ak das oxytocin, musis ist na monitor atd...

zuzi118
5. kvě 2010

Latvia mozes prosim ta uvies zdrojovy dokument tych citacii? Diky 🙂

latvia
5. kvě 2010

http://www.porodnici.cz/porod-a-stresova-zatez-...

ak das epi, musis zvacsa dat aj oxytocin.....to moze tak platit pri blbo pichnutom epidurali, spravne pichnuty a nadavkovany epidural kontrakcie malokedy ovlplyvni...

nikush
5. kvě 2010

ja som epi mala pichnute, nakoniec som vsak rodila bez, nakolko som sa neotvarala a potom to uz nechceli risknut a poviem vam, na prvorodicku viem ake to je s aj bez nej 😀 a nikde nepojdem bez...keby som mala 10 hodin rodit bez, tak toho dudnaka nevytlacim 😉

mimusa4
5. kvě 2010

hmmm.. epi som mala a malý sa prisahal hneď po pôrode a všetko bolo v pohode, ak by to bolo tak nebezpečné asi by nám tú možnosť nedávali..
asi som ho mala správne pichnutý ani oxitocín nedali, kontrakcie boli aj ten silný tlak ktorý poznáte samé..

lila61
5. kvě 2010

Latvi,
chcem sa spytat, v pripade vrodenej trombofilie ako je to s epi?
Hovorila som so svojim lekarom ktoreho budem mat pri porode a povedal, ze vopred sa dohodnut s anesteziologom neni treba, ze sa urobia testy pri prichode do nemocnice a ak budu dobre hodnoty fibrinogenu a budem otvorena na 4 cm tak sa moze pichnut. Co je z pohladu anesteziologa "dobry vysledok fibrinogenu"? Ake hodnoty by som mala mat? Cele tehu som sledovana na hematologii a zrazanlivost mam v pohode.
Sice teraz som uz vraj otvorena na 2,5 cm, tak mozno porodim aj doma a ziadna epi nebude treba 😀

latvia
5. kvě 2010

lila, to je super ze si uz takto otvorena, je to velke plus, a mozno aj porodis ani nevies kedy 😉
a nepichas si nejaky zriedovak krvi? 😕 ak nie, tak ako hovori dr., aj ked neviem, ci nemusis ist najprv na poucenie o epidurali...neviem jak to u vas funguje. a fibrinogen je v tehu bezne zvyseny, neviem aku hodnotu by teda uznal za ok on, ja sa vacsinou riadim podla hodnoty INR....ak by si mala len fibrinogen zvyseny a nebolo byt to viac nez cca 6 (fakt orientacne), tak by som ti pichla... ale ak si pichas nejaky zriedovak, tak budu musiet presne naplanovat kedy mozu pichnut....ale ide to

lila61
5. kvě 2010

Latvi picham si fragmin 5000 . Bolo mi povedane, ze to treba pichnut 12 hodin pred porodom - no to som zvedava ako to ako prvorodicka ustriehnem.
Ale ked som s doktorom hovorila o epi, tak vraj treba rozdiel aspon 6 hodin od podania fragminu a epi.
No v kazdom pripade mam zaujem epi vyuzit, ved pokial je moznost ako si porod sprijemnit a snad aj ulahcit, preco nie.

latvia
5. kvě 2010

tak tak, musi sa to pichnut v zavislosti od zriedovaka....u tvojho stavu, ked si uz na 2,5cm , do zaciatku porodu mozno aj 5cm 😉 , to mozno nestihnete, ale nikdy nevies....ked dorazis do porodky, hned informuj ze si riedena a ze mozno budes chciet epi, aby boli pripraveni ak by nahodou.

lila61
5. kvě 2010

INR mam 1,01 a FbG 5, takze to by sa snad dalo.
NO to si pis ze ich budem informovat ze chcem epi 😀 Jaaaj boze a to ma za 3 tyzdne este cakaju aj statnice..... 😅 tak by som to rada vsetko vybavila nejako bez stresov a zbytocnych sokov. NO ale ved uvidime.

latvia
5. kvě 2010

hodnoty mas dobre, pichnut sa da 😉 hlavne sa neboj, prezijes aj bez epi a mozno porodis lahko svizne bezbolestne 🙂

lila61
5. kvě 2010

Dakujem za ukludnenie. lahko, svizne, bezbolestne 😀 no neviem neviem. ale sak dajako bude.

latvia
5. kvě 2010

٩(-̮̮̃-̃)۶ ٩(-̮̮̃-̃)۶ ٩(-̮̮̃-̃)۶ a potom daj vediet ako bolo 😉

lila61
5. kvě 2010

Este ma napadla otazka, od kolkych centimetrov ked je baba otvorena sa uz epi "neoplati" pichnut? Lebo pri mojom stasti to snad este aj presvihnem 😀

moniqe3
5. kvě 2010

ja som bola bez epi, ale nakoniec som musela ísť cisárskym...je to veľmi veľká bolesť..ak niekto rodí už 18hodín ale dá sa to vydržať a hlavne keď už vidíte Vášho drobca tak na tie bolesti hneď zabudnete.

lila: tuším do tých 4cm ..ale tiež záleží od častosti a veľkosti kontrakcií.

latvia
5. kvě 2010

picha sa od 4cm, neoplati sa....co ja viem? podla rychlosti otvarania....tak od cca 7cm....ale mam kamosku ktora si ho dala v 7cm pichnut

veronikapp
5. kvě 2010

latvia nevzdáš to? Téma sa volá- Pôrod bez EPI...

lizatko1009
5. kvě 2010

latvia kasli na ne, ked oni chcu rodit "prirodzene" tak nech tak rodia, ich vec, len chcela by som vidiet tie tvare ako sa pucia od bolesti 😝

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru