Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

bibione
23. dub 2010

veronika: troska neskoro ti ju pichli...nema vyznam davat epi pred koncom...je jasne,ze ta to stale bolelo...standartne sa picha pri 4cm otvorenia...ja som mala epi...a nelutujem ani nahodou!

nini78
23. dub 2010

Ahoj, ja som rodila bez epi dva krat, naposledy pred tromi týždnami a môžem povedať že to bolo celkom v pohode. Prvý pôrod trval asi dve a pol hod. s toho také silnejšie kontrakcie asi 40 minut a druhý pôrod trval asi hodinu a pol silne kontrakcie asi 30minut. A pri oboch pôrodoch boli chalani vonku na tri kontrakcie. Ak by som mala rodiť ešteraz tak asi tiež bez epi.

veronikapp
23. dub 2010

bibione ďakujem za tvoj názor. Pichal mi ju primár ARO, tak zrejme vedel čo robí (som si vtedy myslela). Ja som toho názoru, že pokiaľ na koniec je neskoro, tak potom má význam len pri dlhotrvajúcom, vyčerpávajúcom pôrode, keď žena nevládze. Lebo tie bolesti sú síce silné, ale dajú sa podľa mňa v pohode predýchať. Keď sú dajme tomu každé 3 minúty a trvajú 20-30 sekúnd. Ten koniec je najhorší, keď už sa bolesti zlievajú do jednej, silnej a bez prestávky...to mi pri oboch trvalo poslednú hodinu- čo sa dá zvládnuť. V tomto smere je pre mňa EPI u´plne zbytočná.

keď mi ju pichli, tak mi to zabralo. Bolesť som cítila len na pravej srane krížov (ale teda poriadnu 😝 ). Keď som zase začínala cítiť všetko, dali mi druhú dávku. Ale to už bolo krátko pred koncom. Podľa záznamu boli kontrakcie poriadne, pri druhom pôrode ešte väčšie ako pri prvom. Keď si to tu bude čítať niekto, kto sa nevie rozhodnúť, alebo nemôže zo zdravotných dôvodov dostať EPI a má strach z bolesti, tak áno bolí to poriadne, ale dá sa to zvládnuť 🙂 Ja radšej 3 krát rodiť ako raz vynosiť ( zato si zo mňa okolie robí srandu, či to myslím vážne 😅 ) Veľa závisí aj od psychiky, ako pôrod rodička vníma. Keď tam pôjde s tým, že ješišmária ja to nezvládnem, tak bude zmätkovať a tým si len pohorší. Treba aj počúva´t, čo lekár a sestry radia- ako a kedy dýchať a podobne. 😉 Predpôrodná príprava tiež veĺmi pomáha 😉

petronelie
23. dub 2010

Ahoj, já jsem nechtěla ani slyšet o porodu bez epidurálu, žádná moje kámoška bez něj nerodila....jenže mimčo na svět tak pospíchalo, že jsme nakonec nestihli ani klystýr ani epidurál 😀

veronikapp
23. dub 2010

tak to je super pôrod 😀 a vraj ja som rodila luxusne...ako dlho trval?

bibione
24. dub 2010

veronika: no to je pravda...kebyze ma to chyti normalne,tak by to slo urcite super...rodila som 14hodin...o 2 ci 3 mozem len snivat...vtedy to nema vyznam...moje tehu vsak bolo mimoriadne bolestive,2 mes pred terminom som ani chodit nemohla ☹ ...vsetko ma bolelo...takze pre mna to bola uuuulava....nic ma nebolelo,aj som sa smiala po 10 mesiacoch utrpenia...kontra som si ale uzila aj tak,na konci uz som davku nedostala,aby som vedela kedy tlacit...ale musim povedat,ze uz sa to dalo ako tak prezit...ale az by som mala byt takto tych 14hodim...klepne ma 😠
epi mi dali cca 16tej a 1 vhodinu dopichovali a porodila som o 23tej...tak si vyrataj kolko davok...a veru nic mi nebolo....myslim potom

helulela
24. dub 2010

Mám podobnou zkušenost jako petronelie, taky jsem v případě nouze počítala s epidurálem. Porod trval asi 12 hodin, ale pořád mi přišlo, že ty bolesti nejsou ještě tak strašné. A když už byly , tak se mimi za půl hodiny narodilo🙂

katarina.banska
25. dub 2010

baby, nechcem si dat epiduralku, ale strasne sa bojim bolesti, ked ja som taky strachoprd. poradte co pomoze ako si ulahcit porod a co mam robit pred porodom aby bol co najznesitelnejsi. dakujem

zuzi118
25. dub 2010

katka - ak ti mozem poradit zameraj sa na kvalitnu predporodnu pripravu zameranu na prirodzeny porod. Tam by ti mali ukazat prirodzene metody ulavy od bolesti - cez rozne polohy, masaz, sprcha.. Pozeram, ze termin sa ti blizi, tak ak nestihas skupinovu pripravu mozes skusit osobne stretnutie s dulou.
Mimoriadne dolezita je psychika a dychanie. Ak bude bolest tvoj nepriatel a kazdu kontrakciu sa stiahnes a budes mysliet na to ako to strasne boli - au au, uz nech je to prec - tak sa budes ovela horsie otvarat, nez ked bude kazda kontrakcia krocik blizsie k vytuzenemu babatku. Za velmi dolezitu povazujem pritomnost empatickeho partnera - cize nie takeho co ta bude lutovat, ale takeho co ta povzbudi. Ak chces manzela (pripadne kamaratku), tak by bolo vhodne aby aj on absolvoval pripravu a vedel si predstavit do coho ide. Za uplne najidealnejsiu povazujem kombinaciu dula+partner, kedze dula je skusena v davani emocionalnej opory a vie spravnym smerom nasmerovat aj partnera (trebars tym, ze mu ukaze nejaku polohu v ktorej by ta mohol masirovat, aby sa ti ulavilo).
Vsetko vsak zavisi od tvojich preferencii. Pri porode je mimoriadne dolezita psychika, aby si sa citila bezpecne (opat pritomnost partnera moze byt velmi ukludnujuca) a v ramci moznosti pohodlne (trebars mala nocnu koselu, ktora ti je prijemna na telo, hrube ponozky aby ti nebola zima....).

bobocka
25. dub 2010

katka neboj.podla vsetkeho si prvorodicka a je uuuplne prirodzene,ze sa nepoznanej bolesti obavas.tak ako vravi zuzi,predporodna priprava je super.vraj 🙂 ja som ziadnu nemala.moja priprava bol internet-nasla som si mamicky co boli zhruba tak tehotne ako ja a tyzden po tyzdni sme si pomahali.ziskavala som informacie od mamiciek o com porod je.ani jedna nepovedala,ze je to lahke,no kazda povedala,ze sa to da zvladnut a potom ked uz budes mat babatko pri sebe sa ti ta bolest bude zdat uplne v pohode.a terazz mojej skusenosti-kazdu kontrakciu som si uvedomovala-uvedomila som si jej silu a ked uz bola vo vrchole vedela som,ze j zas na ustupe.mne to pomohlo.ono to nie je bolest ako bolest.len obrovsky tlak .a fakt sa to da vydrat.podla mna je to najhorsie pat minut pred tym ako ti poveia,ze mozes tlacit-tosa kontrakcie zlievaju do jednej.ale potom ked uz ti povedia,ze mas tlacit,tak si za vodou.teda ja som to tak vnimala.pretoze tlacis ked ti pride kontrakcia a tym tlacenim vlastne tu bolest vyrovnas,takze je to v pohode.porod je uzasny silny zazitok.uvidis aka hrda budes na sba ked to budes mat za sebou 🙂 hlavne sa snaz byt v pohode.neboj sa.fakt to nie je take strasne,ja by som isla rodit znovahend zajtra bez problemov 😉

brisilda
25. dub 2010

ahojte kocky ja som druhorodicka no s porodu mam tiez strach aj by som ho chcela mat uz za sebou aj sa bojim 😀 mam strach s toho ze moje telo bude chciet tlacit a ja to budem mat este zakazane a nebude sa to dat predychat 😝 bolesti sa nebojim to zvladnem 🙂 hlavne aby bolo babatko v poriadku ale najhorsie na tom je to ze viem do coho idem 😀 chcela by som rodit s epiduralkou no neviem aky na to mate nazor 😉

zuzi118
25. dub 2010

brisilda, urcite sa ti teraz premietaju vselijake situacie z prveho porodu a je pochopitelne, ze mas strach. Podla mna nie je dolezity nazor nas ostatnych... vzdy najdes argumenty aj za aj proti... dolezita si TY. Moj nazor je, ze ide to aj bez epi. Ale ak si tej myslienke naklonena, tak si ju radsej zaplat dopredu a ber ju ako poistku. Mozem sa ta spytat preco vlastne chces epi? Pises, ze sa nebojis bolesti...
Co sa tyka predcasneho tlacenia - ked uz budes citit naozaj silne tlaky, ktore nebudes vladat predychat, tak zase az tak predcasne tlaky to nebudu. Telo nie je hlupe, vie co ma robit.

brisilda
25. dub 2010

zuzi epi chcem len preto aby som si nekazila krasny zazitok bolestou ale ta bolest asi patri k tomu cize to necham na nahodu 😉 mozno porodim tak rychlo ze sa nestihnem ani spamatat amaly bude na svete 😀 inak pri prvom som mala super cele tehotenstvo ako aj porod no toto tehotenstvo je ovela horsie celodenne nevolnosti ktore sa vytratili az teraz v 9 mesiaci 😝 a od 28 tt ma strasili s perdcasnym porodom ☹ takze som si musela davat pozor dokonca aj tlak mam vysoki a uzivam lieky takze predpokladam ze aj porod bude o dost horsi a bolestivejsi ☹ no hadam este tyzden a budem mat prcka v naruci 😀 az sa mozem pozriet do oci tomu nezbednikovi ktory tak maminke daval zabrat 😀 😀 😀

newyorkgirl
25. dub 2010

brisilda, tak to sme dve, ja som ale prve tehu mala take tazsie ku koncu a aj porod dlhy vyvolavany, teraz chcem s epi, aby som aspon na jeden mala dobre spomienky... mam ovela vacsi strach ako pri prvom, kedze uz viem co ma caka, ale zas je pravda, ze tehu mam omnoho lahsie teraz, tak ktovie, ale epi to iste urcite u mna 😒

zuzi118
26. dub 2010

brisilda - prajem ti krasny porodny zazitok, ci uz s epi alebo bez. Dufam, ze hoci nezbednik ti dal zabrat cele tehotenstvo, tak pri porode to bude naopak, rychle a bezproblemove 🙂

vefi89
27. dub 2010

ja som rodila bez epi a nemôžem povedať, že by som ľutovala. ja som mala bezbolestný a rýchli pôrod 😝 ale veľa závisí od otvárania

sussanah
27. dub 2010

Ahoj, ja jsem taky rodila bez epi a slo to. Mela jsem sice dost krusne tehu a posledni 3 tydny takove poslicky (pravidelne a silne a tak ve 3 etapach denne), ze jsem zpocatku ani nepoznala porod 😅 Ale hodne mi pomahalo chodit a behem kontrakci se zavesit na manzela, pokrcit kolena, paty na zem a jakoby provesit se trochu drepu. To hooodne pomaha pri otevirani. A taky horka koupel, byla jsem doma ve vane asi hodinu a pul a sice to misty bylo maso, ale vysledek byl takovy, ze jsme do porodnice dojeli kdyz jsem byla zcela otevrena a po prijezdu se maly narodil do 50min 🙂 Sice musim rict, ze behem kontrakci jsem si rikala, ze to nezvladnu a pojedem do poro a budu chtit epi, ale po kontrakci jsem se snazila relaxovat a zase jsem si rikala, ze uz mam dalsi za sebou a je to zase bliz a ze to zvladnu 🙂 I kdyz ke konci kdyz je to tak po 2 min, tak uz ani clovek moc neuvazuje, jen se snazi nabrat dech..
Kazdopadne si myslim, ze se to zvladnout da, ale zalezi na kazde z nas. Urco pokud je strach z porodu a bolesti, tak nema cenu se snazit hrat si na hrdinku. Podle me je nejlepsi si rict, ze ta moznost tu je vzdycky a pak se uvidi, jak se budete citit 🙂Preju pohodovy porod, urco to zase zvladnete bezvadne 🙂

mimusa4
27. dub 2010

ahojte..ja som si dala epi a neľutujem, povedala som si, že ak mám ms a dávam si tebletku proti bolestiam, tak prečo by som mala trpieť pri porôde..porodila som za 4h. a to počítam aj s príchodom čo mi ešte nič nebolo, dr. skonštatovala, že u mňa mala ten efekt, že som sa dobre a rýchlo otvárala, kontrakcie som cítila aj ten silný tlak..
je to určite na každej ako sa rozhodne a verím, že sa to dá zvládnuť aj bez epi...

katarina.banska
28. dub 2010

baby ja neviem co mam robit. ci si ho dat alebo nedat ? ☹

latvia
28. dub 2010

no, je jasne ze nevies co mas robit kedze si este ani nezacala rodit 😉 predplatit si ho mozes ako poistku, ak sa ti porod rozbehne pekne a budes zvladat ( v co musis samozrejme verit), tak si ho nedas a porodis krasne bez neho....ak uz budes na pokraji sil, s nervami, ubolena alebo uz fakt nebudes vediet kam z konopy, tak si ho das....dopredu ti ho itak nikto nepichne 😉 hlavne sa neboj, porodit bez epiduralu sa da, ci uz bolestivejsie alebo menej, ale da.

berus222
28. dub 2010

ahojte. ja som rodila bez epi a ani som nad nou nerozmyslala. to ze rodim som ani nespoznala, az pokial mi sestricka neprepichla plodovu vodu. maly bol na 1 zatlacenie vonku. nastrih som citila, ale nebolelo to. ale pri dalsom porode sa dam aj uspat, lebo to zasivanie bolo strasne. zasival ma 45 min (vraj 6 stehov a zvnutra nedotrhana) a az tam som zistila, co je bolest. ale samotny porod bol fajn.
ono je to cele skor o psychike. ja som si vzdy hovorila, ze budem mat rychly a bezbolestny porod a aj som mala. 😀

soporova
2. kvě 2010

Ahojte dievčatá, ja mám na epi svoj názor, porodila som dvoch chalanov bez neho 🙂 , nevravím že te to super 😒 ale myslím že tá neznesiteľná bolesť trvá max. hodinu 😝 pred samotným tlačením, ale kontrakcie predtým nie sú síce nič príjemné ale myslím že ani nič hrozné 😉 , a tiež si myslím, že keď je rodička unavená na pokraji síl treba povedať lekárovi a oni vás trápiť určite nenechajú, však sú tam od toho, ja proti maminám 🙂 , ktoré si dali epi nemám nič, ale myslím si, že keby to bolo také bezpečné a super, dávali by to plošne každej rodičke, tie papiere nepodpisujete pre nič za nič 😒 a myslím si že mamičky by si mali dobre zvážiť či ísť do takého rizika 😒 , čo sú za epi boli mamičky bez nežiadúcich účinkov 🙂 proti epi su mamičky čo mali väčšinou bohužiaľ zlé skúsenost ☹ i, tak si zvážte najhoršiu možný dôsledok a či by ste radšej neobetovali pol dňa bolesti, to mi povedal môj gynekológ a moja maminka hovorí: na svete porodilo svoje deti už toľko žien a všetky tú bolesť prežili, bolí to moc ale ten výsledok predsa za tú námahu stojí 🙂

martineckac
3. kvě 2010

Ahojte dievčatá. Ja som obe deti rodila bez epi. A prežila som. Obe pôrody som mala vyvolané. Pri dcére to trvalo od siedmej rána do pol deviatej večer, nebolo to med lízať, ale dalo sa to zvládnuť, na tretie zatlačenie bola vonku, mala som bolesti každé tri minúty a potom sa to stupňovalo. Pri synovi som dostala oxitocím o pol desiatej a malý sa narodil na obed o 12.45, šlo to veľmi rýchlo. Mne pomohlo to, že bol manžel celý čas pri mne, takže sme skákali spolu na lopte, spolu to predýchavali a bolo príjemné mať niekoho pri sebe. Naše mamky rodila bez epi a bez liekov na utíšenie bolesti a prežili to.

lizatko1009
3. kvě 2010

miluejm vetu, ze rodila som bez epi a prezila som a nase mamky rodili bez vsetkeho na poli na vrecoch od zemiakov a prezili to 😝

maja22
3. kvě 2010

No, ja zasa neverím tomu, že je to len o psychike 😝 😀 Ale musí to byť super, mať bezbolestný pôrod 😉 Moje dlho netrvali, ale fakt tá hodinka pred samotným pôrodom sa zdala hrooooozne dlhá... Mne zakaždým odtiekla voda doma, niektoré ženy vravia, že "suchý" pôrod je bolestivejší, ako keď ti vodu prepichnú v pôrodnici... Neviem, nemám ako porovnať... Ani epidurál som nemala, tiež neviem porovnať... Ale tie riziká epidirálu asi naozaj stoja za zváženie, myslím, že aj keď v tej chvíli to tak nemusí vyzerať, dá sa tá bolesť skutočne prežiť a mamička si nemusí dodatočne vyčítať, že keby nie toho, nemuselo sa to a to stať (v prípade, že by sa stalo...) To si musí každá mamička zvážiť sama...

martineckac
4. kvě 2010

Lizatko, ale je to tak, naše mamky nemali ani potuchu o epidurále a asi toľko nereptali okolo pôrodu, šli do nemocnice, odrodili a boli šťastné, že majú zdravé deti. Je to samozrejme na každej žene , ako sa rozhodne, ale ten pôrod sa dá prežiť, hlavne netreba panikáriť, ak si budete ešte pred pôrodom hovoriť, že to neprežijem a že to bolí ako sviňa, tak to aj tak bude .
Ak sa bojíte pôrodu tak nemajte deti, inak to nejde a ani sekcia, nie je bezbolestná.

kikinda
4. kvě 2010

ahoj ja sem rodila 7.1 2010 a rodila jsem take bez epiduralu protoze jsem prijela do porodnice pychli mi vodu a za 5 minut mi rekli ze mam holcicku 😉

latvia
4. kvě 2010

ale tu ziadna netvrdi, ze bez epiduralu sa prezit neda... 🙄 prezit sa da vselico, ide o to, aky zazitok z porodu bude....niektore maju zazitok aj ked je to sado maso, ine nan spominaju smutne, aj ked bolesti velke neboli.kazda zena je ina

latvia
4. kvě 2010

martineckac, veta, ak sa bojite porodu, tak nemajte deti, je trochu drsna.....nie kazda je tak statocna ako ty 🙄 a zena, ktora je od malicka citliva, alebo taka ktora ma panicku poruchu, by nemala mat deti????lebo sa boji porodu? ja som sa bala cele tehotenstvo, napriek tomu, ze som dost flegmaticky clovek a vedela som ze nejak proste odrodim...
a ak mas nazor, ze porod bez bolesti proste nejde, tak si na omyle, v dnesnej dobe ide vela veci...

lenocka84
4. kvě 2010

ahojte, len take vyjadrenie, pokial pocuvate co Vam radi porodna asistentka a doktorka, porod je takmer bezbolestivy
jedine co je uz viac bolestive je sitie, ale aj to sa da prezit. a na konci tohto vsetkeho Vam ukazu ten Vas maly zazrak a zrazu je kazda bolest prec. absolutne nelutujem ze som rodila bez epiduralky.ani nikdy nebudem

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru