Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

veronikapp
22. dub 2010

bibulienka- pri prvom pôrode som mala NEDOSTATOK INFORMÁCII...pôrod už bol pred koncom, bolesti neznesiteľné a preto som požiadala o epi...keby som vedela, že už je to pred koncom a že z toho budú také problémy, tak by som to nechcela. A myslela som na to aj pri druhom pôrode. Keď boli bolesti najväčšie, vedela som, že už bude koniec. A bolo to neporovnateľné. Mohla si prekopírova´t všetko, aj to, ako mi bolo po oboch pôrodoch. Ja som sa nie že neotvárala, otvárala som sa, ale na jednej strane menej ako na druhej. Pri prvom pôrode to lekár zanedbal a malá sa narodila so šišatou hlavou. Pri druhom pôrode, tým že ma nechali ležať na ľavom boku, hlavička tlačila viac na pravú stranu bránky a tým sa otvárala. Porodila by som oveľa skôr, keby sa na to aj druhýkrát vykašlali.

Neviem kde si sa stretla s bolesťou, ale ja by som nikdy neporovnávala bolesť v poslednom štádiu rakoviny s bolesťou pri narodení bábätka. Ak si to chce niekto uľahčiť, nech sa páči. Ale nech počíta s tým, že sa to môže skomplikovať, predsalen to je chémia, je to neprirodzený zásah do organizmu, tak nech nikto netvrdí, že je to celkom bezpečné, zachvíľu ma budete presviedčať, že doknca zdraviu prospešné...to aby človek ani nenapísal vlastnú skúsenosť...

jonki
22. dub 2010

verisek ano budem konzultovat EPI...samozrejme ze sa nerozhodnem len podla tohoto fora 😀 ale nebudem to konzultovat len v nemocnici kde sa rozhodnem rodit...lebo to nemusi byt objektivna rada/kedze nebude nezavisla-bude dana preferenciami daneho pracoviska, ktore mozu byt rovnako pre ako aj proti.

ale uz teraz je moj postoj taky, ze EPI nie ako rutinny zakrok

baby na margo vasich prispevkov....medzi zakladne pravidla fora patri nepisat velkymi pismenami 😉 je to v internetovej komunikacii neslusne

veronikapp
22. dub 2010

a práve preto, že môžem porovna´t, aj preto že som zdravotná setra, EPI už nikdy viac! Tak ma ukameňujte za to, že ju nechcem, ok? Sorry, ale nejaké mladé hviezdy, čo chcú byť aj dole IN, má tu budú presviedčať o úžasnosti toho humusu, lebo v Amerike už len tak rodia...ešte aby mi tu niekto povedal, že som vlastne sprostá, lebo som sa vedome vystavila bolesti, aj keď som nemusela 😠 Tak toto ma dvíha zo stoličky...

vlastovka385
22. dub 2010

No já teda nevím, že by se někde vychvaloval epidurál, na to jste přišly jak? My jsme se o tom bavily na předporodním kurzu, asistentka byla trošku alternativnější, ale na té rozumné straně, a řekla nám i o rizicích i o pozitivech, ať si každý vybere, co u něho převáží.

demoisellem
22. dub 2010

vlastovka385 - tak to jste měly šikovnou PA. Co jsem tak slyšela, tak že vedlejší rizika epi se blíží nule (z úst lékaře). Takže proto tady tak trošku možná vyhrocená diskuze 😉

bibulienka
22. dub 2010

stale tu niekto pise o ukamenovani za vlastny nazor... a prave to robite.....
prajem vam vsetkym len to naj a uzite si ...pekny vecer

lara1705
22. dub 2010

uplne suhlasim s veronikapp. Si super že tak rozmyšľaš, presne ako ja. Môj nazor je taky isty ak si nahodou čitala aj moje prispievky.žiadne epi som nikdy nemala ani nechcem.malo toho že jeme a pijeme skoro samu chemiu ale ešte aj ohroziť babo.si proste super. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lizatko1009
22. dub 2010

jezis maria baby jak stare baby na trhu, naco tot rozoberate? kazda je ina, kazda porod inac znasa, kazda ma ine dieta tak sa neporovavajte ja som porodila do 4hodin z epi, niekomu ani nezaucinkuje, inej to zle pichnu, ine to nechcu, lebo to je hriech a svokra zakazala, ine to nechce koli cene a ine to nechcu lebo uz nebudu chodit a dieta bude narusene, takze asi tak, zbytocne to rozoberat, je to na kazdej, ja na epi nedam dopustit, u nas uz skoro kazda si dava epi, okrem ciganeckoch a u nas stoji 4tisic.

lizatko1009
22. dub 2010

preklep s epi 😉

mamusia
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
veronikapp
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
danu
23. dub 2010

Poprosim vas ukludnite, nepiste velkymi pismenami, a svoje spory si rieste niekde inde. Diky 😉

verisek
23. dub 2010

myslim, ze tato diskuze je uplne o nicem, ztrata casu to cist.. 😅

veronikapp
23. dub 2010

no by ma zaujímalo, koho som urazila...
a bolo tam niečo adresované aj pre lizatko, aspoň toto si tam mohla nechať. Predpokladám, že niekto bol priveľmi aktívny, ale danu to nebola...

lizatko- tvoju skúsenosť ti neberiem, je veľa žien, ktoré majú s EPI dobrú skúsenosť, bez EPI by už rodiť nešli, nedajú na Ňu dopustiť. Ja som mala skúsenosť zlú, a keďže toto je téma Pôrod bez EPI, napísala som, že bez toho to bolo lepšie, lebo s EPI to dopadlo zle. 🤐

Keď má niekto dobrú skúsenos´t, je tu na to extra téma, takže toto doťahovanie a podceňovanie možných vedľajších účinkov nemá zmysel. Je to úplne mino témy.

latvia
23. dub 2010

😕 veronika, smiem vediet aka zdravotna sestra si? lebo je rozdiel ci si ARO, interna, LDCH aleboJISkova sestra, nic v zlom....
uz len tvoja otazka, kolko davok dostane zena s 20 hodinovym porodom, mi naznacuje, ze si absolutne necitas co pisem, takze reagovat uz nebudem....
a ostatne tiez citate len to, co sa vam hodi...lebo komentare v zmysle ze niekto tu opisuje epi ako uzasnu a bez vedlajsich ucinkov, nikto nikde nepisal...
zbytocne nieco vysvetlovat, fakt

bejby29
23. dub 2010

Niekto tu pisal, ze o negativnych ucinkoch Epi sa nehovori.. No ja som musela Epi najprv konzultovat s anesteziologom, ktory mi ju pichal ( bolo to pred porodom ), on ma oboznamil aj s negativnymi ucinkami Epi a k tomu som dostala este 4-stranovy dokument, kde bolo rozpisane dopodrobna, ako Epi funguje a boli tam pravdaze aj negativne ucinky.. Ked som chcela Epi, tak som musela aj podpisat, ze si ju davam na vlastnu zodpovednost a ze som o to poziadala. Inak by mi ju nepichli, aj keby som po stene liezla.

latvia
23. dub 2010

bejby, vystihla si to do bodky.... zeny papier podpisuju, ak si ho podrobne necitaju, ich chyba...maju moznost sa aj pytat, len vacsina z nich je radsej ticho...

helcah
23. dub 2010

Jo přesně tak, teď jsem to chtěla napsat, než mi ten epidural píchli, tak manžel dostal do ruky pěkně dlouhej článek o možných komplikacích, který jsme museli podepsat.

veronikapp
23. dub 2010

latvia ty si písala...od začiatku tejto diskusie si zhadzovala všetky linky ako neodborné bludy s množstvom polprávd, ale ty si tu dala iba jeden plus svoje naučené informácie. Keď sú nežiadúce účinky, tak napíš, nech ich vedia všetci. Ja sa tiež rada dozviem niečo nové.

neviem čo je zvláštne na otázke, koľko dávok dostane žena pri 20 hodinovom pôrode 😕

robila som aj na ARO, na pľúcnom a krátko na nedonoseneckom. A v živote nikdy by som si nedovolila zasahovať do práce sestier v inom odbore, ako to robíš ty. Lekári v UK robia chyby, v Čechách majú divné postupy...nehnevaj sa, ale ty si kto? Latvia či reilly...koľko nickov ešte máš...pod koĺkými rozdávaš svoje múdre odborné vedomosti v rôznych odboroch...už si aj pôrodníčka, alergologička...čo ešte? Ja som ešte nezažila, aby nejaký kožiar zasahoval do kompetencie očiara, pľúcny aristom a podobne. A ešte takto na diaľku, cez net a v anonymite. Rýchlo upozorni admina, nech to zmažú...

helcah
23. dub 2010

Tak možná by bylo lepší se bavit trochu konrétně, kdyby sem nakoukl někdo, koho to třeba opravdu zajímá - myslím fakta, ne nějaký handrkování. Já jsem dostávala dávky po 1/2 hodině, protože to vždycky začaly být ty bolesti zase neúnosný. A porod to hodně urychlilo, za dvě hodiny jsem dostala ještě nějakou vyvolávačku a za další dvě hodiny byla Adélka na světě. Kolik dávek to bylo nevím, ale čtyři určitě.

latvia
23. dub 2010

veronika 🙂 reilyy bol moj prvy nick, ten je uz pol roka zmazany, adminky ti to dosvedcia...teraz pouzivam tento..
a keby si nebola tak hrrr zbrkla tak by si mozno aj viacerym veciam porozumela...
1. pisala som, ze tie clanky su plne polopravd...ano, polopravd, nevravela som ze niektore veci tam niesu pravda..ak by si sa este predtym, nez na mna zacnest pisomne stekat spytala, ake polopravy tam su, rada by som ti ich napisala...a v tom jednom clanku, ak by si si porovnala vety, by si to vedela hned, co je a co nieje pravda.
2.ako zasahujem do prace sestram v inom odbore? 😕 na vysvetlenie, aj ked si ho neziadala - ARO sestra vie uplne ine veci ako sestra na LDCH alebo JIPe....tym neznizujem vedomosti ani jednej sestry, ja si ich vsetky vazim, len ma trosku hneva, ak sestra, ktorej nieco nieje obor, respektive nieco nerobi, sa "montuje" do remesla tej druhej...
to, ze lekari v UK robia chyby, to mi hovoria pacienti ktorych my "opravujeme", skus si precitat par prispevkov aj od zien zijucich v UK, mam tam vela znamych, ktori sa chodia lieci na slovensko..
3. svoje vedomosti s urcitostou rozdavam len vo svojom obore, to ze poradim v inych veciach -porodnictvo, alergologia, hematologia - radim v zakladnych otazkach, kedze som lekar vseobecneho lekarstva...ak nieco neviem, odkazujem zeny na odbornikov , ale to uz ty nevidis, lebo to robim cez ip....
a adminovi nemusim nic pisat, mne tieto tvoje prispevky nevadia, mozes ich sem davat kolko len chces 🙂

latvia
23. dub 2010

helcah, mas pravdu, tymto svoje posobenie tu ukoncujem, nech sa uz konecne rozbehne diskusia o prirodzenom porode

veronikapp
23. dub 2010

mne tvoje príspevky tiež nevadia, ale nemám rada zavádzanie. Od začiatku diskusie si reagovala vždy na príspevky, ktoré si nejakým spôsobom dovolili upozorni´t na riziká a tým akože odhovoriť od EPI. V podstate som sa zase nedozvedela nič nové. Vo všetkých linkoch bola uvedená hypoxia plodu a predľžený pôrod ako možné negatívum EPI a ty si nad tým vždy len mávla rukou, že to nie je pravda...tak čo je pravda? Ja mám nejakú svoju skúsenosť, ty máš niečo naučené, máš aj nejakú štúdiu, ktorá by nebola financovaná farmaceutickou spoločnosťou, ktorá to vyrába? Veď predsa nikto si nebude sypať popol na hlavu...

lizatko1009
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
helcah
23. dub 2010

Vy se tu pořád dohadujete, ale konkrétní příspěvky a odpovědi na konkrétní dotazy tady padají v niveč. Pokud nějaká budoucí maminka bude chtít získat informace od někoho, kdo s tím má zkušenosti, tak jí vaše příspěvky beztak odradí tuto diskuzi číst. Kdyby někoho zajímalo čtení odborných článků, tak si je vyhledá sám, tady padaly dotazy na konkrétní zkušenosti.

ikarkulka
23. dub 2010

ráda bych rodila bez EPI i podobných jiných oblbováků a urychlovačů.
EPI rozhodně není nic, co by se dávalo automaticky a preventivně plošně všem. a lékaři asi vědí proč. o tom se snad není potřeba dohadovat.
ovšem až dojde na porod, může být situace zcela jiná, můžou přijít komplikace, nesnesitelné bolesti, a třeba budu ještě za EPI ráda. povíme si v srpnu 😉

takže se prosím přestaňte dohadovat.
spousta žen to zvládla bez něj, je na sebe pyšná a potvrzuje, že to není vždycky nutné.
a pak je tu druhá skupina, která se bez něj prostě neobešla. pokud jim to schválil lékař a ony do toho šly i s možnými případnými vedlejšími účinky, tak je to jejich věc, mají na to právo 😉

helcah
23. dub 2010

Já taky doufám, že druhý porod už bude lepší a nebude třeba žádných oblbováků ani urychlovačů - jak říká ikarkulka. Já jsem rodila v Jablonci a tak určitě nic nedávají jen tak. Epidural jsem dostala až po 13hodinách pravidelných kontrakcí a urychlovák až když porod ani po 15hodinách skoro vůbec nepostupoval. A i tak se mě i manžela ptaly, zda s tím urychlením souhlasíme. Před tím jsem ještě dostala nějaký antibiotika, protože mi 12hodin odtékala plodovka, ale nepraskla, takže kvůli infekci. Takže věřím, že můj druhý porod už bude konečně bez těchto medikamentů.

aurecon
23. dub 2010

Já jsem rodila bez epidurálu. Porod jsem měla vyvolávaný, prakticky 6 hodin co dvě minuty, pak už vlastně pořád. Bolelo to tak, že jsem chtěla umřít a o ničem už nevědět a teď s postupem času si občas říkám, že jsem si ho raději měla dát. Ale na druhou stranu jsem zase na sebe pyšná, že jsem to zvládla i bez něj. Přitom hodnoty kontrakcí podle monitoru jsem měla opravdu vysoké. Jen mě může nakrknout, když mi nějaká matka vykládá, že porod je v pohodě a co jančím, když už nechci další dítě a pak se od ní dozvím, že prakticky žádné bolesti neměla, protože měla epidurál. Jenže i tak mám z epidurálu strach, i kvůli tomu, že mám velkou skoliozu.

veronikapp
23. dub 2010

môj prvý príspevok v diskusii 🙂

ja môžem porovnať...prvý pôrod trval 7 hodín, po vyvolávačke, bolesti neskutočné, začala som doslova žobrať o epidurálku, pichli mi ju asi hodinu pred koncom. Bolesť trochu ustúpila, ale aj tak v pravej časti krížov bola tak neznesiteľná, že som si to miesto masírovala päsťou a zrobila sa mi tam modrina možno o priemere 10 cm...a miesto vpichu som cítila ešte dlho potom. Bolo to dosť nepríjemné. Druhé som sa rozhodla rodi´t bez epi za hocijakých okolností...Našťastie pôrod trval ,,iba,, 4 hodiny, z toho poslednú som kvôli zlému otváraniu strávila ležaním na ľavom boku Bolesť bola taká, že som chcela skočiť z okna, aby to už prestalo...Ale zvládla som to a keď bude tretie, tiež nechcem epi.

Ešte pre také porovnanie- po prvom pôrode horúčka, 2 dni som sa nevládala ani postaviť, strašná slabosť v nohách, strašne sa mi chcelo spať...po druhom pôrode už po 2 hodinách som bežala do sprchy a od eufórie som ani spať nemohla Žiadna únava, slabosť, nič...

toľko moje pôrodné zážitky 😉

helcah
23. dub 2010

Aurecon ono když si měla takhle velké bolesti, tak bys je měla i s epiduralem. Já jsem jako kontrakce měla silný pořád, ale nebyly takový ostrý a tím pádem jsem i přestala zvracet a začala se konečně procházet, aby se to urychlilo. A jinak jít na záchod a do sprchy jsem chtěla ihned po porodě a byla jsem v pohodě - i s epi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru