Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

sendy10
17. dub 2010

Ja som tiez rodila bez epiduralky, ani som popravde o nej neuvazovala. Porod je prirodzena vec a my zeny sme stavane na to, aby sme to zvladli 😉 . Tiez mi porod vyvolavali 5 dni po termine,syncek mal 3950 g a 52 cm, pricom odhad bol o viac ako 0,5 kg mensi 😕 . Ale dalo sa to zvladnut, aj ked to samozrejme boli, ale dovolim si tvrdit, ze pokial sa nauci rodicka spravne dychat, tak to ide. Mne osobne spravne dychanie veeelmi pomohlo! 😉 A bolo co predychavat, lebo po podani tabletky na vyvolanie mi do cca 15 min. prisli dost silne kontrakcie v intervale 5 min a do porodu to trvalo 8 hodin. Takze som len fuckala a fuckala 😀.
Vsimla som si na predoslej strane pisane o negativnych ucinkoch epiduralky...Moja skusenost z Antolskej k tomu (z psychoprofylaktickej pripravy) je, ze epiduralka ma vplyv aj na dietatko (pediatri ju preto nemaju radi), utlmuje ho...Takto nam to bolo povedane..Takze vela zdaru pri prirodzenom bezepiduralkovom porode 😉 !

veronika81
17. dub 2010

ahojte,
ja som rodila bez epidurálky, ale s pôrodníkom som bola dohodnutá, že uvidíme počas pôrodu.. Ako prvorodička som nevedela do čoho idem, tak som si nechávala takú poistku 😉
No..pôrod vrátane kontrakcií som mala vcelku rýchly, porodila som cca. do 2 a pol hodiny. Také väčšie bolesti začali po prepichnutí plodovej vody a keď som sa vracala zo sprchy, už som bola rozhodnutá pre epidurálku, lebo v sprche som myslela, že obtrhám obkladačky 😝 Doktor ma pozrel a iba skonštatoval, že už sa to neoplatí, do polhodiny porodím! Myslela som, že ho tam uškrtím 😎 Ale tak aj bolo, porodila som.
Druhý pôrod..ak raz bude..som rozhodnutá znova bez epidurálky, dalo sa to zvládnuť. Samozrejme, všetko záleží od pôrodu, ak by som sa mala otvárať nejakých 15 hodín, tak určite by som si ju pichnúť dala. Takže uvidíme..

a hudyna, tlačenie hlavičky..v tom momente (aspoň mne) mi to už ani neprišlo ako bolesť - to samotné tlačenie. To už proste musíš tlačiť, nemáš na výber, doslova ťa to núti. A ja som myslela len na to, že za pár minút bude malý na svete a bude po všetkom 😵 A tá úľava čo nastane po vytlačení, jooooj 🙂
Neviem tú bolesť k ničomu prirovnať, to sa nedá..ale dá sa to vydržať, neboj. Netreba sa báť, lebo práve zo strachu môžeš byť v kŕči a bude to dlhšie trvať.

terezka87
19. dub 2010

Ahoj já jsem taky rodila bez epiduralu, ale že jsem se porodu hrozně bála tak jsem si vsugerovala že mě to bolet nebude, a taky jsem asi i přesvědčila, protože jsem si připadala že mám jen silnější menstruační bolesti. Snažila jsem se to brát z humorem, a taky jsem byla pochválená od porodní asistentky a pani Primářky. Myslím že člověk by nad tím neměl moc přemýšlet aby neměl moc strach, tak jako já. Pořád jsem si četla nějaké příručky a to mě dohnalo ke strachu protože většiou popisují dlouhé a komplikované porody. Já jsem rodila pět hodin a hrůza to nebyla! 🙂 Pokud nerodíš dýl jak 10 hodin tak se dá zvládnout.Přeju ti aby si porod zvládla jako já z humorem na sále, i když ti do smíchu zrovna nebude. 🙂

kuchy
19. dub 2010

Teda maminky, vy z toho některé naděláte 😀 Tedy ne konkrétně vy tady, ale všeobecně. 😒 Docela mě překvapuje,jak automaticky to některé budoucí maminky berou, jako, že když mít dítě, tak hlavně rodit bez bolestí. 😝 Vždyť je to nenormální a asi to ani nepůjde, bolesti jsou i s epi. Jsem ZS na odd. kde epi běžně a často používáme a pokud není maminka z např. hodně dlouhého porordu vyčerpaná nebo nemá jiné komplikace nikdy bych jí ho ani nedoporučovala. Když se dá ve špatnou chvilku tak zpomalí porod, nebo stejně neúčinkuje a ženy vždy přirozeně rodily bez něj a s bolestmi. No, je to každého volba, ale brát jako samozřejmost, no tak mě porod bolet nebude, budu mít epi , je normální rvát si jehlu do páteře???Pro své děti nějakou bolest ráda vydržím. 😉 Rodila jsem loni bez epi a všech jiných léků, bohužel mi porod vyvolávali kvůli vysokému Tk dříve. A zvládli jsme to i po 12 h. s kříž. bolestmi a zvracením. Letos rodím znovu 🙂 a zase to doufám zvládnem. Tak přejeme hezké porody i bez epidurálu a jiných blbostí 🙂 🙂 🙂

kuchy
19. dub 2010

moc se omlouvám za překlepy, prcek mě zlobí 🙂

heleniatko
19. dub 2010

Ahojte, aj ja som z tych vydesenyc mamiciek, ktore si nevedeli predstavit porod bez epiduralu... Ako prvorodicka som si ho samozrejme vybrala ako moderny sposob vyhnutia sa bolesti... a je asi aj pravda, ze trochu spomalil porod, ale zase, naco sa zbytocne dlhe hodiny vycerpavat kontrakciami.... ked som rodila druhykrat, epidural mal byt pre istotu, ale kedez vsetko uz islo rychlejsie, aj tak nestihol zabrat a teda porod bol riadne bolestivy a rychly... nevadi, na tu strasnu bolest clovek velmi rychlo zabudne, ked vidi svoje krasne babatko 🙂

jajik25
19. dub 2010

Ahoj já jsem prvního syna Stáníka chtěla rodit taky bez epi,byla jsem už dost vyčerpaná a bála se že na to hlavní nebudu mít sílu.Taky jsem nevěděla do čeho jdu tak jsem se nakonec rozhodla pro epi.Naštěstí mi to pomohlo.U druhýho syna jsem byla rozhodnutá že epi nechci ale kdyby byly nějaké komplikace tak budu jedině pro.Nakonec jsem do nemocnice přijela včas a během dvou hodin se nám narodil Tomášek a bez epi.Bolesti se daly vydržet ale nejhorší bylo když doktor pomáhal malýmu dorotovat.Pak už to byla pohoda.Sice jsem byla unavená ale pak už nezbývá nic jinýho než tlačit aby to člověk měl co nejdříve za sebou a toho prcka u sebe.Ikdyž jsem si tehdy řekla že už nikdy rodit nechci tak teď bych do toho šla klidně znovu. 😀

z_vesela
19. dub 2010

No ja neviem - sice budem prvorodicka ale idem do toho s otvorenymi ocami...keby vam isli trhat zub mudrosti tak s tamkymi vecami ako 'zvladlit to ludia aj pred 100 rokmi tak preco nie ja' asi neargumentujete...preco by porodne bolesti mali byt hodotene inak ako vsetky ostatne, takisto sa neoperuje / nesije na 'zivo' ako kedysi..tak preco je porod vynimka?

ked bude zle epi chcem, ved zijeme v 21 st tak preco nevyuzit vyhody terajsej doby - moj manzel bude pri porode a ja som povedala jednu instrukciu - ak poviem ze chcem epi tak tam narob taky krik aby mi ho dali, lebo vrestiacej babe asi neuveria..

lenkabu
19. dub 2010

Porod je proti zubu výjimka protože to není nemoc 🙂 Ale opakuju,neodsuzuju epidurál,jen ho nepovažuju za nutný 😉

lenkabu
19. dub 2010

Pod příspěvek kuchy z 10:29 se podepisuju 🙂

latvia
19. dub 2010

ja by som chcela vyzvat matky, ktore si myslia ze je epidural NUTNY.....taku zatial nepoznam

bocinka
19. dub 2010

holky, mě doktorka cpala epi už dva dny před vyvoláním, že malá je velká (odhad 4,5 kg), že to nezvládnu atd... byla jsem dva dny s nervama v prd...., že neporodím, umřu, nebo malé ublížím....

za dva dny mě vyvolali, doktorka zase cpala epi, jakože na vlastní žádost - asi ať to cvaknu, že - a PA mi řekla, ať to nedělám, že to zvládám dobře a moc mi tím pomohla... malá byla venku nakonec na tři zatlačení a nebylo to tak hrozné, jak se traduje... jo a měla 4 kg a 54 cm... takže macík....

btw. spolumaminka co byla semnou na pokoji měla po epi hnusné vedlejší účinky, omdlela, píchali ji na třikrát, bolela ji hlava a záda.... 😔

bocinka
19. dub 2010

doplňuji, že jsem se epi nebránila a nebráním... moje mamka rodila bráchu tři dny, takže epidurál nutný... i maminám co mají velký strach určitě pomůže i psychicky....

pucik
19. dub 2010

malýho mi vyvolávali 3 dni a když už to bylo hrozný,tak jsem si řekla, jestli by mi nedali a prej už je pozdě a že bych musela ležet 10 minut v klidu, no chytrý chalpi, jak asi při kontrakcích do zad po minutě, po oxytocinoévé infuzičce, no zvládla jsem to taky, malej měl 4 kg,tak mám docela obavy, koli kbude mít ten druhý špunt,ale snad to zvládneme

katka82
19. dub 2010

Ahoj 🙂 myslím si o samé jako Kuchy 😉 k porodu prostě patří že to bolí,něktrou míň a jinou víc 😉 já měla křížáky skorem 8 hodin a bylo to hnusný,ale dalo se to vydržet a epi mě nenapadl ani ve snu 😉

k.ate
19. dub 2010

Tak já už jsem jela do porodnice s tím, že epidurál nedostanu... Koukala jsem se na info a všude psali, že u prvorodiček se dává, když jsou otevřený na 3 - 4 cm a já byla na 3 cm otevřená už necelej tejden před porodem 🙂 Porod jsem měla rychlej, malej se narodil hodku a půl po přijmu, stihla mi jen vykapat kapačka s antibiotikama... Manža chudák se potom ještě ptal, jestli by mi ten epidurál nemohli píchnout, když se na mě musel koukat a nevěděl, jak by mi pořádně pomohl, ale to už bylo úúúplně pozdě... Každopádně mi to zpětně tak hrozný nepřipadá, v podstatě o něco málo silnější bolest,než při ms... Ale je fakt, že já na bolestivou ms docela trpěla... 🙂

seuska
20. dub 2010

Tak napisem svoju skusenost a pohlad na EPI. Mala som rychly porod, vyvolavany, takze kontrakcie boli brutal drasticke, o 19:15 mi pichli na moju ziadost EPI (aj lekar doporucil) o 19:30 zabrala a bolo to fakt vykupenie, znovuzrodenie ked mi ustupili bolesti, o 19:57 lekar videl ze som v pohode, ze vladzem tak mi povedal ze ideme na to. Na druhe vytlacenie mala vyletela von. Podla mna je Epi dobra na nabratie sil pred tlacenim aj psychicku podporu. Nijake vedlajsie ucinky som nemala, ziadne bolesti na druhy den. Asi je to individualne, ale bez EPI by som bola total vycerpana a neviem ci by to tak rychlo islo. Takze ja EPI odporucam a druhy porod bude tiez s EPI.

helcah
21. dub 2010

Mě se líbí jak vždycky ty, co měly porod jakž takž v normálu odsuzujou epidural. Je jasný, že je blbost tam jít s tím, že si ho nechám píchnout, ale pokud potom někdo rodí 20hod a omdlívá bolestma, je lepší zkusit ten epidural a porodit než na to ani nemít sílu.

lenkabu
21. dub 2010

Tak to každopádně, jsou situace kdy se hodí 🙂

kuchy
21. dub 2010

helcah: a mě se zase líbí, jak i některé maminky co ještě nikdy nerodily, hned ví, že epi nutně potřebují ikdyž tomu třeba vůbec nerozumí a myslí si, že je to s epi lepší, bolet to nebude, bez komplikací, prostě porod ideál 😝 . No, ono je ted rodit s epi moderní 😎
Ale souhlasím s Lenkabu, někdy pomůže. 🙂 Ale není povinnou výbavou ke skvělému porodu., 😉

latvia
21. dub 2010

kuchy, spocitaj mi zeny, ktore tu pisali ze epi nutne potrebuju 😎 pokial viem, kazda si to dava ako poistku....

lara1705
21. dub 2010

ja mam tri deti, 11,5 ročnu dcéru, 16,5 ročnu dcéru a 1,7 ročneho syna. Rozdiel medzi 2 a 3 porodom bol 10 rokov. Už som aj zabudla za ten čas ako to boli ale ked prišli bolesti tak hned mi svitlo.Trapila som sa z bolestiami od rana - ale to boli tie menšie bolesti ale od 17:00 hod začalo to riadne bolieť a šla som do pôrodnice. Pomohli mi z plodovou vodou a tu sa to všetko aj začalo, tie bolesti boli hrozne. Ale po 3 hod. som porodila, ale poviem vam že to bolo 3 krat bolestivejšie ako tie dva porody dokopy. Povedal mi doktor : " No, tak to bude ako by ste rodili po prve." Lenže prvy porod nebol zdaleka taky ťažky ale ani druhy. Ale zvladla som to bez epi. Takže mile damy, ide to aj bez toho. 🙂 🙂 🙂

kuchy
21. dub 2010

...já to nemyslela konkrétně na všechny Vás tady, ale jak vidím, kdo se cítí, ten se vtípí. 😀 😀 😀
Ty máš ráda počítání, jsi jako můj manža 🙂 . O epi by měl rozhodnou lékař v dané situaci, je -li vůbec třeba, ne , že rodička to má jako automaticky pojistku, tj ale blbost a jak ona to pozná v tom stresu , některou to víc štípne a už křičí, jako na lesy....každý má práh bolesti jinde. 😀 A většina žen chce epi,protože se bojí porodu. Já jsem porod brala jako přirozenou věc, protože strach je špatný rádce. Já jsem se strašně těšila,že už uvidím našeho chlapečka a bylo po strachu. Ted chce každý na všechno medicínu , proto že je 21 st. 😎 😎 😎

kuchy
21. dub 2010

lara: taky si myslím 🙂 🙂 🙂

latvia
21. dub 2010

kuchy, nepocitam, len ked sa niekto furt ohazuje tym, ze vsetky chcu epidural, tak chcem vediet co konkretne pojmom vsetky mysli 😉 a ako si pisala, kazda ma prah bolesti inde, preco by si nemohla dat pichnut epidural? a o tom, ci sa pichne epidural este stale rozhoduje porodnik a arista, takze ak to povolia oni, snad ho nepichaju len tak...

kuchy
21. dub 2010

latvia...tato debata smysl nemá, každý at si udělá po svém, přečti si dikuze chci epi, nebo porod s epi,t am můžeš obhajovat 🙂 😀 😀 😀
Naštěstí se ještě najdou i maminky, které hned na začátku samy striktně řeknou ne a prostě to zvládnou a přirozeně porodí. S těmi souhlasím, a přidávám se k nim. Mimochodem jsem anesteziol. sestra, tak vím ,o čem mluvím., když říkám , že většina maminek chce epi😀

kuchy
21. dub 2010

.... 😉 s epi nebo bez epi, hlavně at se rodí zdravá miminka 😉 😉 😉

latvia
21. dub 2010

kuchy, nebudem sa tu s tebou hadat, aj ked som anesteziologicky doktor 😀 u nas vacsina mamiciek epi nechce a my ju ani nenukame, a nasi porodnici ju beru ako moznost ked porod nepostupuje.
ja chvalim mamicky ktore povedia ze nechcu epi a aj tie ktore to zvladnu bez epi...ja mam dojem ze tu zastankyne porodu bez epi nechcu pochopit ze neberiem epi ako jedinu a najlepsiu volbu porodu...ja som len a len rada ked matky rodia prirodzene ,spontanne a nepotrebuju epi....len mi vadi trosku pristup ked sa matka trapi ako vol a da si ju pichnut a duhe zeny jej povedia ze naco??? kto ju nechce, ok, kto ju chce ok, a kto ju chce a mam dojem ze ju netreba alebo este nemoze alebo uz nemoze tak ju proste nepichnem....ani anesteziolog nieje stroj ktory pichne ked si rodicka luskne prstom ze chce.....

kuchy
21. dub 2010

aaaale najednou jsme všichni odborníci.... 😠 Samozřejmě , já jen sestra, musím mlčet, jak mi přísluší. 😉
Doktor i kdyby pravdu neměl, tak ji stejně má 😉 .A na netu ,může být doktor kde kdo ,co? 😉
Já to doufám zvládnu i bez epi 😀 😀 😀 A ostatním maminkám přeji hezké porody , s i bez .

latvia
21. dub 2010

kuchy, mozme sa stretnut nazivo v nemocnici, nieje problem 😉 a nevyvysujem sa nad sestry, to v ziadnom pripade, ja si ich velmi vazim a velakrat mi velmi pomohli...len anesteziologicke sestry nechodia s lekarmi na konzilia pripadne premedikacie, takze nemaju uplny prehlad co ktora matka chce, aro sestry su pritomne len pri pichani epiduralu.
a mrzi ma ze mas taky pohlad na doktorov...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru