Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

keminek
6. kvě 2010

zuzi, jo přesně to mi vadí.

latvia
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zuzi118
6. kvě 2010

latvia, to je jedno ci meraju tlak, alebo nemeraju. Inak mne tym prenosnym ctg ozvy kontrolovali. Neviem ako casto, ale mozno kazdu hodinu (?). Proste prides a padnes do rutinneho kolotoca. Individualny pristup a zaujem vytvorit bezpecne a prijemne prostredie nula bodov. Zdravotnici sa kolkokrat medzi sebou bavia o dovolenke a o receptoch a vobec im nevadi, ze ich pocuje aj nejaka zena co je na boxe a tam predychava.. Oni si totiz neuvedomuju, ze ju to moze rusit. Alebo to, ze niekto hovori rychlo a razne - on to vobec nemusi mysliet zle. Ale v tych bolestiach so zahmlenym mozgom vtedy potrebuje zena uplne iny pristup.

Preto si myslim, ze ak chce zena rodit bez epi mala by tieto informacie poznat. A aspon tak ako je to v nasich podmienkach mozne usilovat o to, aby uz pocas porodu bola co najmenej rusena a snazit vytvorit si bezpecne prostredie.

latvia
6. kvě 2010

zuzi, ja chapem co sa ti nepaci, len zas musis aj ty pochopit, ze ked clovek od prirody rozprava rychlo a razne, tak sa pri pacientke noze hrat na jedmneho ticheho.... viem ze rodicky su citlive a vela veci by sa mohlo zmenit, ale zas nie vo vsetkom sa im da vyhoviet (narazam na rychle a razne rozpravanie ked je to v osobnosti cloveka)...

zuzi118
6. kvě 2010

latvia ked som pocas porodu podpisovala dake lajstro, ze nesuhlasim s navrhovanym postupom, tak ani neviem co som to podpisala. Priznam sa, ze v tych bolestiach som to ani necitala. Povedali mi, ze ak chcem alternativu cislo dva, tak musim podpisat, ze nesuhlasim s alternativou cislo jedna. Ale co tam v skutocnosti bolo napisane to netusim. Aj keby tam bolo napisena, ze tymto podpisom prave darujem oblicku, tak by som to podpisala, lebo ja som v tych bolestiach uz len chcela mat od nich pokoj, takze som si nic studovat nestudovala.

latvia
6. kvě 2010

to je chyba, ze ti to nedali podpisat pri nastupe do nemocky, to beriem, ale nerobi sa to tak vsade

zuzi118
6. kvě 2010

latvia a keby si vedela, ze presne to je to co teraz ta pacientka potrebuje, jemny a laskavy pristup? Keby si si uvedomovala, ze raznym slovom ju vystrasis a tym spomalis porod, nedavala by si si na to pozor? Keby sa slova povazovali za liek, tak by sa asi kazdy snazil davkovat ich podla potreby pacienta 🙂

zuzi118
6. kvě 2010

latvia, tak neviem ci to bola chyba, lebo to nikto nemohol vediet dopredu, ze sa taka sit. vyskytne a ja som tiez nemohla vediet ci s nou budem suhlasit alebo nie. O par hodin na to som uz s alternativou jedna suhlasila. Takze asi as to pausalne podpisovat dopredu neda.

latvia
6. kvě 2010

zuzi, neviem jak chces dosiahnut, aby lekar, v beznom zivote normalny hromotlk s rychlym prejavom aj doma, rozpraval jemnym milym hlaskom pri rodicke....lekar nieje herec. je rozdiel, ci sa tak niekto chova ked ma zly den, alebo je taky aj normalne, aj ked je mily...moja mama rozprava razne, niekomu sa zda, ze na niekoho nadava, ale ona proste len tak hlasno rozprava. a to si clovek proste neuvedomi ze to niekomu vadi....a nehnevaj sa, raznym slovom spomalit porod mi uz pride trosku pritiahnute za vlasy, aj ked viem kam tym smerujes....

latvia
6. kvě 2010

tak ak sa v priebehu porodu rozhodnes ze nakoniec suhlasis s inou alternativou, potom nechapem, co mali ti doktori robit? 😕 prerusit bolesti ti nemohli, aby si sa mohla plne koncentrovat, toto je fakt uz nad hlavu

latvia
6. kvě 2010

a sme zase mimo temu, tak sa nachvilu vzdialim

zuzi118
6. kvě 2010

Tomu ver, ze to spomali porod. Ked sa necitim dobre, citim sa v strese tak sa aj porod spomali. A ked na mna niekto stale hovori pokynmi, dava razne instrukcie, alebo na mna z nicoho nic vybafne otazku, tak mi to moc pohody neprida. Viac nez 70 % je komunikacii dolezity ton reci. Bez ohladu na obsah. A ked je zena v bolestiach tak to vnima podla mna este intenzivnejsie. Razne, jasne a strohe pokyny su vhodne ak ide o zivot a stresovu situacii ale pri normalnom prirodzenom porode len sposobia, ze sa zena zacne citit ohrozena.

Tak to by si uz aj ten clovek mal uvedomit, ci sa na take povolanie hodi, nie? Kebyze viem, ze svojim prejavom dostavam ludi do stresu a tym zvysujem riziko komplikacii, tak bud na sebe zapracujem, alebo idem robit inde kde to nevadi. Za predpokladu, ze si to uvedujem a zalezi mi na tom. Si neviem predstavit, zeby mal takyto pristup napr. zverolekar - No a co, ze sa ma zvery boja, su zo mna v strese a utekaju predo mnou, ked ja som taka povaha.

zuzi118
6. kvě 2010

Latvia ja som len reagovala na to, ze clovek sa ma spytat ked niecom nerozumie a povypytovat sa toho lekara prv nez nieco podpise. Ked si v bolestiach tak toho ale vobec nemusis byt schopna.

slniecko77
6. kvě 2010

btw pri porode ide o zivot...dokonca o dva 😉

latvia
6. kvě 2010

hej, spravme kludne psychotesty a testy osobnosti. kto sa na medicinu nehodi, nech ho vyhodia

zuzi118
6. kvě 2010

latvia zas si si z toho vybrala co si chcela. 😒

keminek
6. kvě 2010

babule, jsme off topic 😀 tohle spíš v odentovi.. takže já odpovím tam 😅 😀 😉

petal
6. kvě 2010

ahojte dievcata. Nejako sa to tu zvrhava na chytanie sa za slovicka. Obcas si to tu precitam, tak by som chcela zareagovat.
Myslim si, ze kazda mate v niecom pravdu a to hlavne preto, lebo kazda mame roznu predstavu o tom, ako by mal porod vyzerat. Niekto by chcel rodit uplne prirodzene, pomaly doma, a niekto si zas nevie predstavit, ze by rodil bez epi, lebo nemieni rodit v bolestiach, ked su taketo moznosti na utlmenie bolesti. Je to vec nazoru. Latvia je anesteziolog, ja osobne nepoznam aristu, ktory by neschvaloval epi. Su to lekari, ktori si vybrali tento odbor aj preto, lebo chcu pomoct od bolesti. Tak im nevycitajme, ze ju schvaluju. K tomu spravaniu sa lekarov. Ano nie vsetci su privetivi a empaticki, ale to by snad nemali byt len lekari, ale aj ucitelia, knazi atd. Proste aj lekari su len ludia, kazdy ma nejaku povahu a niekedy sa podla mna nedokazu premoct k tomu, aby sa spravali tak, ako sa ma. Su unaveni, frustrovani, maju problemy doma, takze si len odrobia svoju robotu bez tej ludskej nadstavby. Tiez pracujem v zdravotnictve a viem ako sa niekedy spravam, ked mam toho uz dost. To samozrejme ich neospravedlnuje, len je to jednoducho fakt. Keby mal vykonavat tuto pracu len ten, co je za kazdych okolnosti vo forme, tak nebude mat velmi kto liecit.
Ja osobne som rodila dvakrat sekciou. Prvykrat bol porod vyvolavany po odteceni vody. Poziadala som o epi, lebo sa poznam a viem, ze mam problem sa uvolnit. Tiez som nenatrafila na empatickeho doktora, ktory by ma nejako povzbudil ze to zvladnem aj bez toho. Nakoniec to aj tak bola sekcia, lebo jednoducho to inac neslo a dieta nezostupilo. Bola som obrovsky sklamana, lebo som chela rodit normalne, mala som pocit zlyhania este aj z toho ze som si dala epi. Po porode z toho depresia ako hrom.
Kamaratka sa nevie dat po porode dokopy, lebo ona chcela epi a natrafila na doktora, ktory jej ju odmietol dat, lebo to neuznava a teraz sa z toho nevie dostat.
Tym chcem povedat, ze urcite sa da aj bez epi, ved nase mamy to prezili, ale spytajte sa ich, ci by taku moznost nevyuzili, keby mohli.
A este chcem povedat, ked mate o svojom porode nejaku predstavu, treba si ist za svojim, musite vy komunikovat s doktorom, ziadat informacie, lebo je to jednoducho tak, aj ked by to podla mna malo byt opacne. A este treba byt pripraveni na to, ze mozno nebudu suhlasit, lebo oni toho naozaj vedia vac, maju viac skusenosti a ma ju aj v§csi strach, lebo si uvedomuju rizika.
A treba byt pripravene aj na to, ze to vsetko dopadne uplne inac, lebo mozno dieta, alebo okolnosti sa vyvinuli tak, ze to nepojde podla predstav.

keminek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
latvia
6. kvě 2010

petal, budes sa cudovat, le ja mam kolegov, ktori povedali, ze naco mi epidural...sak zeny maju trpiet (je snad jasne ze to vraveli chlapi 😝 )

deina79
6. kvě 2010

chlapi su farjeri, keby ale ini mali ist rodit, tak by sa ich naslo malo 😉

keminek
6. kvě 2010

Můj manžel je hodný. Když viděl, jak to bolí, vzal by to na sebe, kdyby mohl. Ale nemohl 😅 😀 A já to dala (bez epi) a ač ke konci to byl už fakt masakr, tak bych ještě vydržela (půl hodiny, hodinu.. a pak bych sama byla překvapená, že třeba další 2 hodiny 😀 ). To jsem si tak nějak říkala. Ale zdravotníci to popohnali.

janicka.m
6. kvě 2010

vobec by som sem neprispela, ale ked som videla prispevky, ktore uplne odsudzuju epi s takymi dovodmi, ktore ani pravdou nie su (alebo sa stavaju s takou pravdepodobnostou, ze je skoro nemozne, aby sa to v beznej praxi stalo), tak som sa nezdrzala 😅 jasne, ze epiduralka ma aj svoje negativa, ale to nech sem radsej napise niekto, kto to fakt prezil - citala som niekolko aj takych, takze tie su podla mna k veci - a nielen copy zo studii a pod. 😕 to bol moj nazor, sory, ze som obtazovala...

vlastovka385
7. kvě 2010

Holky, na Slovensku se fakt musíš rozhodnout před porodem, jestli ji chceš? Tak to je mazec, jak to proboha můžeš před porodem posoudit? Já bych to u příštího těhu chtěla udělat stejně jak teď, měla jsem velké dítě, vyvolávaný porod kvůli hrozbě preeklampsie (otoky, vysoký tlak, stopy bílkoviny v moči), PA mi epi doporučila s tím, že kdyby náhodou něco nešlo dobře, tak se pak může jít hned na sál bez nutnosti anestezie. Tak mi před tabletou napíchla braunilu, pak mi epi nabízela, když jsem byla na 5 cm, ale to jsem ho nechtěla, protože jsem se otevřela bezbolestně, a když jsem asi za půl hodiny řvala na manžu, ať ji jde okamžitě sehnat, že chci epi, tak už jsem byla na 9 cm a šlo se tlačít 😉 . Takže bych se rozhodla, podle toho, jak to půjde, každopádně pokud někdo epi nemůže mít, tak to má jasný, pokud ho někdo odmítá, tak to má taky jasný a kdo neví, tak ať si něco načte a hlavně uvidí jak to během porodu půjde. Je to strašně individuální a nemá smysl se o tom hádat, a hlavně, nemá smysl tady naznačovat, že kdo si dal epi, tak je špatná matka, která nezvládla porod, vždyť to je kapitální békovina. Nikdy na sebe nemůžeme vzít zkušenost toho druhého.

katkav
7. kvě 2010

Ahojte, ja som rodila bez epiduralu pretoze to prislo necakane, maly sa narodil skor ako mal, nestihla som chodit ani do poradne v nemocnici, kde som chcela rodit, takze som tym padom nestihla ani prednasku o epiduralke. Pri porode som ho vsak nechcela, ale chcela som ho mat ako zadne dvierka, ze keby to velmi dlho trvalo, keby som mala hrozne bolesti, lebo si myslim, ze mamickam, ktore su vycerpane epi pomoze aspon nabrat trosku sil na samotny porod. Ja som mala velmi rychly porod cca 4 hod, bolestou som sa velmi netrapila, boli dost podobne ako moj menzes, trosku silnejsie. Plodovka mi praskla o desiatej, do hodiny a pol som bola otvorena na 9 cm, pamatam si, ze to uz boli kontrakcie dost bolestive a sestricka ma po prichode do nemocnice poslala spat, ze rodit budem tak najskor na obed, tak som si pytala epi, ci mi ju daju, ked uz som mala tie silne bolesti, predstavovala som si intenzitu tych bolesti o 12 hodin, vraj mam ukecat lekarku, ked som nestihla tu prednasku, nakoniec mi ju uz nemohli pichnut, lebo som uz rodila. Podla mna by mamicka mala absolvovat prednasku o epi a rozhodnut sa az v den porodu, ci si ju ozaj da pichnut, lebo clovek nikdy nevie, moze mat velmi rychly, spontanny porod bez komplikacii, bez epi. Inak neviem, ci by som pri tych bolestiach dokazala par minut len tak niekomu drzat nehybne chrbat, aby mi trafil to spravne miesto. Tiez som pocula, ze to velakrat spomali porod, co si myslim, ze nie je vyhra, ja som bola vycerpana aj po tych 4 hodinach, neviem si to predstavit rodit takych 12-16 hodin. Ale kazda z nas ma pravo svojej volby, nikoho neodsudzujem. Pri dalsom babatku bolesti asi zase iba predycham, lebo dychove cvicenia mi velmi pomohli.

soporova
9. kvě 2010

Na margo niektorých odpovedí, ja som svoj príspevok adresovala všetkým dievčatám, ktoré sa rozhodli alebo musia rodiť bez epi, ako uvádzala zakladateľka tejto témy 🙂 , myslím že hlavným cieľom tu má byť vyzdvihnúť nejaké pozitíva pôrodu bez epi 😉 , to že pôrod bolí ☹ vie už hádam aj každé dievčatko, zakladateľka tejto témy sa bojí rodiť bez epi ☹ , tak si myslím že cieľom tohto fóra má byť jej podpora a nie handrkovanie či s epi alebo nie 🙂 , ja vám pozitívnu skúsenosť s epi neberiem, ale nestrašte ostatné dievčatá, ktoré túto možnosť nemajú aké hrozné je to bez epi, okrem toho máloktorá z vás si vyskúšala pôrod s aj bez epi z toho vyplýva, že len maloktorá vie reálne podľa vlastných skúseností porovnať. Ja som rodila bez epi tak som napísal do témy pôrod bez epi, tak vy píšte do témy pôrod s epi a nestašte dievčatá, ktoré túto možnosť nemajú 🙂 to je môj názor,

carina
16. kvě 2010

soporova - přesně 😉
Taky jsem od tohoto tématu očekávala, že se dozvím, jak to zvládnout bez epi. Nejsem žádným příznivcem píchání do páteře a ráda bych porod jednou absolvovala bez toho. Proto jsem byla zvědavá na nějaké rady, jak bolest překonat - aromaterapie, teplá koupel a co já vím...
Mimochodem, dá se bolest u porodu k něčemu přirovnat? Tak nějak si to neumím představit. 😨

zuzi118
16. kvě 2010

carina - neviem ako by som ti tu bolest prirovnala... snad asi najblizsie je to k menstruacnej bolesti.. tie kontrakcie su skor take vlnenie, vztahy... tazko sa mi to opisuje. Nie je to bolest bodava, skor taka tupa...

scai
16. kvě 2010

No jako hodně silnější menstruační mi přišla bolest co jsem měla první hodinu (rodila jsem jen 2 hodiny), to se dalo prodýchat, relativně pohoda...ale to co bylo po prasknutí plodovky, tak to se s tím nedá srovnat. Ale jak píše zuzi, je to taková tupá bolest, hrozně těžko zvladatelná, ryla jsem prstama do bot a dýchala jak o život (většina téhle fáze proběhla v autě auau)
A hlavně jsem měla pocit, že dýl bych to nedala...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru