Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

latvia
5. kvě 2010

veronika, nechapem co za problem mas. ak sa ti nieco nezda, tak nahlas moje prispevky adminom nech ich zmazu.ked sa niekto pyta, tak odpoviem.
ked tu niekto da argument preco nie epi, tak ja snad o tom mozem diskutovat.tvoje prispevky v inej diskusii tiez presahovali temu a nerypala som do teba ze pises mimo

zuzi118
5. kvě 2010

lizatko a preco tie uvodzovky, ze "prirodzene"? Ak je raz toto tema porod bez epi, tak asi sa tu chcu rozoberat ine alternativy ako epi, nie? Ako sa kto pri porode tvari hadam nie je podstatne. Ale mozno sa mylim. Mozno to je podstatne. Mozno je najdolezitejsie byt nalicena a s usmevom na tvari aj pocas kontrakcii. Lebo by sa na nas nedajboze niekto mohol pucit. No a to uz kam by sme dosli, vsakze.

lizatko1009
5. kvě 2010

zuzi no, lebo vy tak pisete, ze prirodzeny porod a s epi to uz je aky porod? umely? ved dnes nezijeme v dobe kamennej, ale ako som uz tu skor pisala, niekto nechce o tom ani pocut, inej to zakazali, ina ochrne, niekomu sa to zda drahe, ale neriesim kazdeho osobna vec, len nechapem prispevok veroniky, preco stale provokuje latviu 😝

zuzi118
5. kvě 2010

Prirodzeny porod je porod bez zasahov. Porod s epi je uz automaticky medicinsky vedeny porod. Ked chces aby za teba rodil lekar, nech sa paci. Ked si ochotna vziat na seba vsetky rizika spojene s epi, nech sa paci. Ale pisat zenam, ktore sa rozhodli ze chcu rodit bez epi, alebo naopak nemozu rodit s epi, zeby si rada videla ako sa pucia pri bolestiach... ale asi je to odrazom dnesnej doby.. ked celebrity chodia na plesy ani nie dva tyzdne po porode, ked uz porodnici robia tlacovky... asi je potom pre niekoho predstava, ze porod je fuska, ze to boli, ze pocas neho sa straca zena vedomu kontrolu a pokial je je to umoznene chova sa pudovo, nieco neprestavitelne a za kazdu cenu sa takemu niecomu chce vyhnut.

lizatko1009
5. kvě 2010

no ked som rodila ja, dala som si epi a nevydala som ani jedneho hlaska, na porod som cakala ss usmevom, chodila som si, telefonovala a vo vedlajsom boxe bol neskutocny hulajk, tak preco by som mala tak trpiet ked nemusim? a ziadne rizika som nemala, ani neorchnula som, ani hlava ma nebolela, aj maly bol v poriadku a je aj doteraz a necitila som ani jednu kontrakciu a tlacit som vedela kedy som mala podla tlakov do zadku.

janicka.m
5. kvě 2010

lizatko, plny suhlas 😉 ja som od bolesti ovraciavala niekolko hodin vsetko okolo seba (az na momenty, ked mi pichli "protivracaciu" injekciu a na par minut zabrala), az kym ma konecne nenapichli na epi - zrazu som cakala s usmevom na tvari na manzela, srandovali sme so sestrickami a lekarmi, konecne bol porod pre mna krasny. ale iste je rozdiel, ci niektora rodi 5 hodin aj s cestou alebo pol dna, den alebo este viac... osobne som nemala to stastie, ze by sa dlzka mojho porodu ratala v "par" hodinach 😔 kym som mala "riadne" bolesti, nezniesla som ziadne dotyky (manzel ma chcel masirovat a pod. presne ako nas to ucili na priprave, ale nic z toho sa nedalo zrealizovat...). nas maly sa nakoniec narodil sekciou, a bol culy, aj napriek CS a mojej epi. ci je dieta OK, sa da odhadnut cez apgar skore (mali sme 10 z 10, spolubyvajuca tiez s epi mala tiez 10 z 10)

nie je pravda, ze ak sa da epi, musi byt aj oxytocin. mne dali oxytocin asi az po 15 hodinach od zaciatku porodu. a mohla som chodit, monitory sa robili castejsie, ale nemusela som kvoli tomu lezat a hrat chrobaka.

jasne, ze sa da prezit aj bez epi - ved boli uz miliardy porodov bez. ale naco trpiet (aj ked sa to v konecnom dosledku zabuda), ked sa da rodit s usmevom (az na tie konecne fazy 😅 ). ak este budem niekedy rodit, jedine s epi - ale z prveho porodu z casti bez epi mam aj po 1,5 roku dost "zmiesane" pocity.

epi sa napichuje medzi cca. 4 - 6 cm u prvorodicky, u viacrodiciek skor.

janicka.m
5. kvě 2010

ozaj, ak niekoho zaujima, aku bolest epiduralka tlmi - tah a tlak citite, takze sa da normalne spolupracovat s porodnikom. navyse, ked to uz vyzera na konecnu fazu porodu, uz sa nedopichava, prave kvoli komunikacii. sekciu mi robili tiez s epi, takze som citila, ako mi "nieco" vyberaju, tie zvuky okolo toho boli ako z hororu. ale napr. rezanie a sitie som ani netusila, kedy sa udiali... ked ma stipkala anesteziologicka po celom tele, ci je vsetko v poriadku, tak som necitila - takze sme mohli ist na vec 😅

lizatko1009
5. kvě 2010

ved aj ja som vsetko citila, okrem tych neznesitelnych krcov do brucha ani nadstrih a ani sitie som necitila, este aj pocas tlacenia som sa smiala a rozpravala, jedna co bola so mnou na izbe si nestihla dat epi, myslela, ze sa zblazni od bolesti a tak lezat hodiny v takych bolestiach by som nechcela.

janicka chudatko, ale nakoniec to dobre dopadlo a nemala si ziadne vedlajsie ucinky, ze?

janicka.m
5. kvě 2010

lizatko, vsetko uplne v poriadku, z epiduralky mi ostal akurat tak dobry pocit. a z cisarskeho pod epi - ak by som este niekedy isla rodit, tak jedine takto - dokonca by som brala aj sekciu 😀 dufam, ze ma tu nikto za to neukamenuje 😀

ked som sa rozhodla pre epi, hned som si vsetko nastudovala, ale som si to nevedela predstavit, aku bolest to utlmi a aku bolest budem citit. preto som hodila ten druhy prispevok.

este si niekto moze mysliet, ze som nejaka slecinka, ktora nic neznesie... prve kontrakcie (opakovali sa asi v 5-6 minutovych intervaloch) som prezivala na monitore a uz ma chceli brat do boxu. podla monitoru som ich mala vyssie ako pristroj mohol zaznamenat, tak hned zacali okolo mna skakat a sestrickam som hovorila, ze to nic nie je, ze si chcem este domalovat krizovku, ze citim uplne minimalnu bolest, takze porod to asi nebude. cele oddelenie sa chodilo na mna pozerat, ci fakt nic necitim. nakoniec kontrakcie prestali, z monitoru ma po neviem akom dlhom case odpojili a bolo po cirkuse. tak som mala este 10 hodin na krizovky...

keminek
6. kvě 2010

Ať jde o první nebo další porod, tak myslím, že samotné chtění epi se má řešit až v porodnici a ne předem. Předem bych si zjistila výhody epi, ale také všechny nevýhody, rizika pro postup porodu a vedlejší účinky (proto se pak podepisuje informovaný souhlas). Také bych si zjistila, jak se epidurál píchá, jak to probíhá. Poté bych si uděla závěr, zda mi je proti srsti, zda mi jako zásah do porodu vadí, zda mi vadí vedlejší účinky a případná rizika nebo zda uvítám to, že nebudu cítit bolest, pokud zabere.
Až při samotném porodu bych zjistila, zda ho potřebuji nebo ne. Třeba mi ta silná bolest nebude vadit, ač jí budu cítit. Zvládnout to jde i bez něj. Pokud bych rodila už hodně dlouho a byla nevyspalá a vyčerpaná bolestí, tak by mi myslím dost pomohl a samotnému porodu též. Pokud porod trvá pár hodin, tak není nutný.

latvia, tohle je dobrý ٩(-̮̮̃-̃)۶ 😀

latvia
6. kvě 2010

keminek, presne si to napisala....zial na slovensku, ak chces epidural pri porode, musis si ho zaplatit uz ppred samotnym porodom a musis ist aj na poucenie a podpisat suhlas. ak to do porodu nestihnes a na epidural nebude porodnicka indikacia, tak ti ho jednoducho nepichnu. preto si ho vsetky holky vybavuju este pred tym nez zistia ci ho potrebovat budu lebo nie. ak by s to dalo za 5 minut uz pocas kontrakcii, tak by to dopredu riesilo len velmi malo zien....

latvia
6. kvě 2010

٩(-̮̮̃-̃)۶٩(-̮̮̃-̃)۶٩(-̮̮̃-̃)۶ to su deticky 😀

keminek
6. kvě 2010

latvia, tady mi ty papíry k epi dali taky předem, normálně na kartotéce s dalšíma papírama, když jsem šla do poradny. Dávaj to všem, aby si to mohli přečíst doma v klidu a ne při kontrakcích. Prachy by asi chtěli až potom 😉 Už ani nevím, zda jsem ten papír přinesla k porodu nebo ne, zda jsem ho podepsala.. asi ne.. O epi jsem nic nevěděla stejně jako o porodu, prvně jsem se v těhotenství nijak nepřipravovala (narozdíl od nyní 😝 ). Bolest byla a hodně velká, vyřvala jsem jí do světa, ale na epi jsem to necítla, ani jsem na něj nepomyslela.. 😉 K epidurálu nepřistupuji jak k výběru zeleniny v supermarketu (Oni to nabízej a já to teda chci 😝 ).

Striktně proti epi nejsem. Beru to s rozumem. Když někdo má neúměrně dlouhý a bolestivý porod, může epi pomoct (to se týká i mě, ale doufám, že budu mít lepší zážitek 😀 ). A musí ho doporučit lékař (doufám, že důvody nejsou finanční). V případě normálně postupujícího porodu by mohl být epi kontraproduktivní a problémový (individuální). Já s bolestí počítám, je mi jedno, stejně jí zapomenu 🙂 Přístup zdravotníků a pocity u porodu si ovšem pamatuji dodnes 😒

Teď epi vědomě nechci, pocitově mi vadí. Takže jen v nouzi. Chci rodit normálně. Je to můj porod, chci ho mít pod kontrolou, jakékoliv vylepšovací zásahy mi nesedí. Epidurál může mít vedlejší účinky, které nechci riskovat, stejně jako vliv na kontrakce, aby se pak vršil jeden zásah za druhým. Přestože je to individuální - takže je jasné, že někdo ho po zkušenosti chválí a jiný nadává. A vadí mi teda představa injekce u páteře 😖

keminek
6. kvě 2010

٩(-̮̮̃-̃)۶٩(-̮̮̃-̃)۶٩(-̮̮̃-̃)۶ ty dětičky jsou fakt suprový 😀 😀

latvia
6. kvě 2010

keminek, hej, v CR je to trochu ine, na slovensku zial vsetko vopred , v blave dokonca musia absolvovat nejaku prednasku o epidurali 😕 a platit vopred, ak ho nevyuzijes tak peniaze vratia.
a tiez niesom za epi pri 5 hodinovom porode, neviem ci moje prispevky niekto tak pochopil, ale som za epidural ak zena rodi dlho a tazko a velmi bolestivo a chce ho...epidural ma neziaduce ucinky a vsetko ostatne v medicine, tam nieje nic na 100 percent.
a ano, porodnik ma vacsinou posledne slovo, pokial onho vyslovene neskemra pacientka (musi ale splnat podmienky pichnutia). a neviem ktory doktor by si vedome robil komplikacie pri normalne prebiehajucom porode, takych extremistov ja osobne nepoznam. v dnesnej dobe ked sa vsetko medializuje by to bol blazon keby daval epidural bez svojho odborneho presvedcenia ze by to malo pomoct....ale to vravim len svoj nazor, mozno sa taki najdu 😔

zuzi118
6. kvě 2010

janicka, lizatko, tak to ste si krasne pokecali o porode s epi... ale preco v tejto teme? Myslite, ze vase prispevky pomozu autorke, ktora si ju dat (a pre vas to vyhlaskujem) n-e-m-o-z-e?

zuzi118
6. kvě 2010

Este jeden vyznam ma bolest pri porode... ako sa zena hybe a hlada polohy, pri ktorych ju to najmenej boli, tym pomaha dietatku pri rotovani. Ked neciti bolesti, nevie ako sa ma hybat, nevie, v ktorej polohe to boli najmenej a dietatko si celu tu rotaciu odmaka same. Takze si to radsej odtrpim, akoby som si mala lustit krizovku, s vedomim, ze moje dieta sa tam teraz same trapi.

latvia
6. kvě 2010

jasne, toto je tema bez epiduralu. ale ako na str.5 pise jedna holka, chodia sem zeny ktore este v tom jasno nemaju a chcu vediet o negativnych ucinkoch epiduralu, co sa teda mozu pytat aj v teme s epiduralom. a ked niekto napise nejaky negativny ucinok tak sa snad mozeme k tomu vyjadrit, nie? 😉 verim ze tato tema tiez nieje radikalna a smu sa pisat aj opacne nazory.... samozrejme pisat o porodoch s epiduralom sa ma inam, ale okolo epiduralu, ak ho niekto spomenie by sa mohlo...ci nie? 😔

latvia
6. kvě 2010

zuzi, to je zas len nejaka hypoteza, ja som zial ulavovu polohu nenasla, skusala so lezat, chpodit, cupiet, predklon opieranie sa o stenu 😀 proste cokolvek, ale ked mas bolesti kazdu minutu, tak fakt tu polohu nenajdes 😉 na koze ma este dali do polohy na boku, nech babatko dorotuje a poloha to bola hrozne neprijemna, bolesti proste boli v kazdej. pri epidurali by sa malo chodit, to pomaha spravnej rotacii

gtver
6. kvě 2010

ahoj, děvčata, mám obě zkušenosti, s epidurálem i bez, obojí jsem zvládla, ani jednu volbu nepovažuji primárně za špatnou 🙂

moniqe3
6. kvě 2010

Ja neľutujem, že som nemala epi. Moja známa sestrička mi hovorila, že deti, ktoré sa narodia epi sú apatické /hej možno sa nájdu deti, ktoré majú super apgárove skóre/ ale ona zo svojich skúsenosti vie, že väčšina detičiek sú ako nadrogované. Predsa len to ide aj k nim. Ja som rodila 18hodín!!! od pol noci do 18:40 vtedy prišla na svet dcéra cisárskym. Do 12tej hodiny boli kontrakcie super. Od 12hodiny mi praskli plodovú vodu a vtedy sa to začalo. Kontrakcie sa zväčšovali a boli čoraz intenzívnejšie. Jasné bola to strašná bolesť. Ale nekričala som, predýchavala som to.. a všetci doktori ma chválili, že to zvládam ešte lepšie ako tie čo si pichnú epi. V kochu mi povedali, že niekomu epi nazaberie aj keď je pichnutá včas. Jednoducho žena nespolupracuje a vníma aj tak tie bolesti. To ale záleží od každej jednej žene.
Ja som sa bohužial nedokázala otvoriť viac ako na 8cm. Hodinu sa mi dcérka tlačila von ale nemohla som tlačiť. Cítila som ako spolupracuje a aká je silná ...chúďatko keď si to predstavím, že som niekde ja a už mi dochádza kyslík a neviem sa dostať von tak fakt ešteže si to tie deti nepamätajú.. nakoniec mala dcérka zle ozvy takže museli mi urobiť cisársky. Keď mi pichli spinálku bola to veľká úľava. Cisársky bol vynikajúci. Všetko som počula a žiadne zle zážitky alebo traumu nemám /lebo niektoré majú keď počujú čo doktor práve robí / neopísateľný pocit, keď som mohla aj pri cisárskom vidieť hneď dcérku.

Sme ženy silnejšie osobnosti ako muži. Vydržíme viac ako oni a už odjakživa sa rodilo bez epi. Ja som rodila dlho a vo veľkých bolestiach ale určite sa to dá vydržať. Kvôli dcérke by som si to aj milión krát zopakovala. Na takúto bolesť sa rýchlo zabúda. Horšie je to ak zažijeme bolesť v srdci.

zuzi118
6. kvě 2010

latvia ja som nepisala na teba. ak sa niekto spyta, ok odpovedz, si anestiozologicka, tak mas informacie z prvej ruky. Ale zas necuduj sa ani tomu, ze existuje aj iny nazor na epi ako mas ty. Existuju studie, ktore hovoria aj o inych neg. ucinkoch ako pripustas ty. Kto potrebuje cisla a fakty a neuspokoji sa s intuiciou, ten si ich dozaista bude vediet najst. A ja necitim potrebu nejako tvrdo zeny od epi odhovarat, hoci moj nazor na epi je dost negativny. A uz vobec nemam potrebu chodit tento svoj nazor prezentovat do temy porod s epi. Naco? Kto ma zaujem ten si informacie zisti. Moj nazor, ze porod je proces ktory treba co najmenej prerusovat pisem len do par tem, kde si mysim, ze by na neho mohli narazit podobne zmyslajuce. Preto nerozumiem tomu, preco ma niekto potrebu pisat do tejto temy historky o tom ako to bez epi nejde, alebo od kolko do kolko hodin je to este OK a potom uz nie a aby sa bolest degradovala na nieco co nepatri k porodu. Kto je presvedceny ze porod je ta spravna chvila kedy je cas lusitit si krizovku, tak by si o tom mal ist pokecat do inej temy.

latvia
6. kvě 2010

ako si citila ze dcerka spolupracuje?

latvia
6. kvě 2010

😕 😔 😔

zuzi118
6. kvě 2010

Latvia, ja nevravim, ze bolesti nemas. Ale nerozumiem, ze ked to tak strasne bolelo, preco si v tej polohe na koze zotrvala? Asi to nebola ta najlepsia poloha na dorotovanie. Ty si tie minutove kontrakcie mala "vlastne" alebo "umele"?

latvia
6. kvě 2010

http://www.smartpress.cz/katalog-knih/porodn-p-...

ak ma niekto zaujem o tuto knihu, poslem za 100Kc (v ramci CR)

keminek
6. kvě 2010

moniqe, jseš dobrá 😎 akorát nechápu, proč ti píchli vodu, někam spěchali? já teď podruhý nejsem zvědavá na žádný píchání vody, oxytocin, epidurál atd.

S bolestí počítám, tu jsem si užila. Nejhorší ale byla bolest, když se ve mně hrabali a pak při šití, když to blbě šili a moc utahovali 😠 A to je co říct. Ta porodní byla silná, ale přirozená. Ta jejich byla způsobená jimi a fakt hnusná. Porod bolí a hodně (i když občas čtu, že někdo ani pomalu nevěděl, že už je otevřený 😅 ), ale bez epidurálu se zvládnout dá v pohodě. To samozřejmě ano 😉 🙂 Pokud ho tedy někdo nechce nebo nemůže dostat, tak se nemusí ničeho obávat. Vydržet se dá i dlouhý porod, vždy jde o to, jak hodně je rodička vyčerpaná. Když už by to bylo moc, tak snad nějak pomoci zdravotníci mohou (byť ne přímo epidurálem, pokud ho žena dostat nesmí)...
Epidurál není ale nic samozřejmého a automatického jak rohlíky v krámě (někdo k němu tak přistupuje. Asi kvůli nedostatku informací si myslí, že epi k porodu dneska normálně běžně patří..). Na bolest se zapomene (pokud nejde o hoodně komplikované porody), ale ty pocity kolem porodu a po porodu si žena zapamatuje.

keminek
6. kvě 2010

latvia, kniha dobrá 😉 (mám doma za původní cenu 😖 ) 😀

lizatko1009
6. kvě 2010

zizi? vies co? NIC 😝 ja si mozem pisat kde kedy to uznam za vhodne a ty mi to nemozes zakazat ani nijako zabranit takze provokuj niekoho ineho 😀

zuzi118
6. kvě 2010

Lizatko, asi sme sa zle pochopili, ja nikoho neprevokujem a ani nikomu nic nezakazujem. Len som napisala svoj nazor na to co si tu ty prezentovala. Tvoj nazor ti neberiem aj ked forma akou si ho prezentovala sa mi nepaci. Nadalej tvrdim, ze na ospevovanie epi a historiek s porodom s epi je urcena ina tema.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru