Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

zuzajka4
11. dub 2010

Ja vôbec nechápem načo sú tieto diskusie dobré?Veď ak chce niekto rodiť prirodzene bez EPI alebo 'neprirodzene' s EPI tak nech sa páči, toto rozhodnutie je na každej rodičke a je to len jej vec ako sa rozhodne.

latvia
11. dub 2010

zuzajka uplne suhlasim, len ma irituje ak niekto hadze linky do temy bez epiduralu o neziaducich ucinkov epiduralu a este k tomu aj s neodbornym vykladom....nedalo mi 🙂

zuzi, pohladam link a poslem ti ho do IP, nech tu neblokujeme diskusiu bez epiduralu

zuzi118
11. dub 2010

latvia pisem to sem a nie do ip, aby si kazdy mohol spravit nazor. Aperio to prelozilo podla informacii z Lamaze international. V linku com sem dala je uvedena literatura z ktorej to bolo spracovane. Nie je to agentura jedna pani povedala. Nech si utvori kazdy nazor sam.Ti co vedia po anglicky, sa na internete mozu dostat k dalsim studiam.

latvia
11. dub 2010

zuzi, ja to sem nepisem lebo to nieje tema o epidurali ale bez neho....aby sa nezdvihla vlna kritiky co s tym epiduralom v tejto teme sablujeme.....
okrem toho, neposlala som ti link z nejakej pseudo stranky ze jedna baba povedala, ale je to z lekarskej stranky a pise to docent porodnik a zaroven anesteziolog, tiez spracovane podla svetovej literatury a studii, takze neviem v com by to malo byt menej doverihodne oproti tej tvojej 😔

http://www.porodnice.cz/epiduralni-analgezie

zuzi118
11. dub 2010

ved nevravim, ze je to menej doveryhodne.

A ked je to tema bez epi, tak nie je zle vediet aj preco epi nie. Ked niekto chce vediet preco epi ano, tak nech ide do temu porod s epi.

Od zaciatku mi predstava, ze mi niekto nieco picha do chrbta mi vobec nebola prijemna. Ale bolo dost ludi a najme lekarov, ktori ma dost do epi tlacili. Som rada, ze som mala aj ine informacie, ktore ma podporili v mojom rozhodnoti, ze epi nechcem. Ak je tu niekto v podobnej situacii, mozno bude rad, ze tie informacie dostal. Tu nejde o nejake vystrasenie alebo odhovaranie, kazda ma hadam vlastnu hlavu, aby sa vedela rozhodnut ku ktorej alternative sa prikloni. A uz vobec to nechcem stavat do roviny co je lepsie alebo horsie.

latvia
11. dub 2010

preco epi ano ,alebo nie, mozes hodit do temy porod s epiduralom....tu chcu zeny citat o tom ako sa rodi prirodzene, bez liekov a teda myslim ze ani nemaju zaujem citat preco epi nie...moj nazor.uz som ticho,len mi nedalo nereagovat

zuzi118
11. dub 2010

ok, asi sme to kazda inak pochopili (ja som vychadzala zo seba a z toho co pred porodom zaujimalo mna). Pre tie, ktore maju zaujem vediet viac o prirodzenych porodoch, bez liekov atd. je tu jedna tema - Michael Odent, a jeho vas nas nazor na porod (alebo tak nejako) a tam je tiez vela informacii. Svoju skusenost s porodom bez epi som uz napisala, tak uz budem tiez ticho.

aurecon
11. dub 2010

latvia: Souhlasím se zuzikem. Když se někdo rozhodne rodit bez epidurálu, tak má k tomu snad své důvody a je dobré tady vypsat třeba i negativa epidurálu.

latvia
11. dub 2010

aurecon, ako myslis, ale tym ze sa niekto rozhodne pre porod bez epi mi automaticky vyplyva ze nechce alebo nepotrebuje o nom citat tu.na pre a proti epiduralu je tema predsa porod s epiduralom, nie? 😉

aurecon
11. dub 2010

latvia: Já si to nemyslím. Pro epidurál je témat porod s epidurálem a proti epidurálu je toto téma.

Chodí sem nebo můžou sem chodit i ženy, které zatím pouze uvažují o tom, že si ho nedají, ale třeba neznají jeho negativa, tak myslím, že je dobré, když tu jsou vypsané.

latvia
11. dub 2010

oki, ako myslis 🙂

avicena
11. dub 2010

Auricon, každá mamička je pred podaním EDA informovaná anesteziológom aj o možných nežiadúcich účinkoch, podpisuje aj informovaný súhlas, kde to má napísané čierne na bielom. Takže každá vie, do čoho ide. Na článku, tak ako latvii mi prekážajú "odborné blbosti" . Autori sa odvolávajú prevažne na doporučenia ACGO- americkej gynekologicko pôrodníckej spoločnosti. Ale každý vieme,ako sa dajú písať kvázi vedecké články. Použijem jednu vetu z odborných zdrojov vytrhnutú z kontextum, pridám " svoj pohľad na svet" a mám z toho to, čo chem mať. A keďže je to inštitút pre normálny pôrod, je článok napísaný tak , aby našiel čím najviac negatív na medikamentózne vedenom pôrode aj za cenu odborných poloprávd. Na oficiálnej stránke Americkej gynekologickej spoločnosti je k EDA napísané toľko, že závažné komplikácie sú výnimočné, pri podávaní EDA skúseným anesteziológom je len minimálna šanca, že vzniknú. U menej ako jednej ženy zo sto sa vyskytne bolesť hlavy , ešte u menšieho počtu žien pokles tlaku, ktorý je len raritne natoľko nízky , že spôsobí pokles srdečnej frekvencie plodu. Niektoré pociťujú krátkotrvajúcu bolesť v mieste vpichu. Nie je tam nič o zvýšenej teplote, nič o negatívnom vplyve na plod, nič o vyššom výskyte cisárskyh rezov , pôrodov pomocou klieští alebo VEX ani o predĺžení pôrodu.,čo nakoniec plne korešponduje s mojimi a latviinimi skúsenosťami z praxe.

zuzi118
11. dub 2010

Nechcem sa hadat, ale v casti o epi sa neodvolavaju na ACGO, ale na:
Declercq, E., Sakala, C., Corry, M., Applebaum, S., & Risher, P. (2002). Listening to mothers: Report of the first national U.S. survey of women’s childbearing experiences. New York: Maternity Center Association (now, Childbirth Connection).
Declercq, E. R., Sakala, C., Corry, M. P., & Applebaum, S. (2006). Listening to mothers II: Report of the second national U.S. survey of women’s childbearing experiences. New York: Childbirth Connection.
Lieberman, E., Davidson, K., Lee-Parritz, A., & Shearer, E. (2005). Changes in fetal position during labor and their association with epidural analgesia. Obstetrics & Gynecology, 105(5, Part 1), 974–982.
Lieberman, E., & O’Donoghue, C. (2002). Unintended effects of epidural analgesia during labor: A systematic review. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 186(Suppl. 5), S31–S68.

juju
11. dub 2010

baby nerieste to 😅 kazda sa tu nejako vyjadri a temy nie su tak striktne dane, ze by sa mali davat len skusenosti bez epiduralu - ja som si zacala citat tuto teme kvoli tomu ze porod chcem bez ale aj skusenosti, najma poznatky s epiduralom uvitam. a temu s epi citat nechem, lebo vsetky zeny mi hucia do hlavy ze si to musim dat a ake je to perfektne a tak este aj citat to nemusim. ja suhlasim s avicenou, ze je dolezite selektovat clanky; ja sa snazim zit "alternativnym zivotom" ale sama ked citam nejake take clanky tak tam nachadzam vela polopravd. neviem ci by som na SK isla do epiduralky, ale tu je to tak premakane, ze sa nebojim tych klasickych veci ako bolest hlavy a tak skor chcem rodit prirodzene kvoli presvedceniu, ale ked to bude sakra boliet, tak asi na presvedcenie aj zabudnem 😀 mna skor zaujima, ze baby co hovoria ze isli bez toho, kolko im trval porod a ako silne subjektivne vnimali bolest - podla mna to je klucove pri rozhodnuti, ci ano ci nie 😉

zuzi118
11. dub 2010

juju asi kazda co bola bez epi ti povie, ze sa to dalo vydrzat aj bez epi 😀

bmmz
11. dub 2010

babenky moja skusenost... nechcela som epi... a podla rychleho priebehu prvorodicky ked som od prvych bolesti do porodu mala necele tri hodiny a do nemocnice sme prisli asi hodku pred porodom a uz som bola otvorena na 6cm tak by som ju ani nestihla... takze ani pri druhom nebudem riesit epi... ale velmi zalezi na tom ako sa rodicky citi... ja som sportovala pred tym ..cez tehotenstvom som stale musela daco robit stale som muza tahala na dlhe prechazdky proste mi chybal aktivny pohyb a den pred porodom som vyluxovala cely byt ... len okna som nestihla lebo som na druhy den rodila...

lucyblack99
12. dub 2010

caute...ja som cele tehotenstvo vymyslala, ze chcem epidural, porod do vody a neviem co este, chcela som vsetko, co by porod ulahcilo, pretoze neviem preco by sme sa mali trapit ked nemusime 🙂 nakoniec ked som zacala rodit, islo to tak rychlo, ze som nic nestihla 🙂dalo sa to vydrzat, ale ja som porodila do 4 hodin od zacatia kontrakcii. ale moja kamoska rodila skoro dva dni, vobec sa neotvarala a ta by to bez epiduralu nezvladla....takze si myslim, ze rozhodnutie treba nechat az na poslednu chvilu, kazdy ten porod preziva uplne inac....

marketovna
12. dub 2010

Já to naůpíšu stručně.....S prvním dítětem pro měl EPI spááása..Hodinu jsem spala, fakt super věc! druhý porod byl tak rychlý, že jsem sotva vlezla na porodní kozu 🙂)

bobocka
13. dub 2010

ja som tiez rodila bez epi a som veeelmo rada a aj ruhe-tretie pojde bez.porod boli,nie je to skrabkanie pod pazuchou,ale kazda jedna kontrakcia sa da zvladnut.treba si len uvedomit silu kontrakcie,poriadne predychavat.a hlavne nekricat-to sa iba zbytocne clovek unavi.treba velachodit,NELEZAT!!!ja som stravila moje porodne boesti na wc a gravitacia zapracovala.ak zena pri kontrakciach lezi,tak pracuje proti sebe.babatko sa lepsie tlaci dole ako dopredu predsa.mesiac pred porodom som pila 2x denne caj z malinovych listkov a aj to mozno pomohlo.bola som prvorodicka a cely porodtrval 5 a pol hodiny.najhorsie to bolo tesne pred tym ako mi dovolili tlacit-to bolelo velmi (asi 10 min tobolo) a potom uz samotne tlacenie bola pohoda-tam sa akoby sila tej kontrakcie vyrovnala s tlacenim.

awalancha3
16. dub 2010

poviem vám to takto- kto mal ťažký porod epi chce a je len na osude či to stihne alebo nie......... ak stihne určite si dá....... a tá čo nechce epidurál........ ked prídu tie pravé kontrakcie bude kvíliť a škemrať aby jej epidurál dali.... a zase závisí od štádia porodu či jej ho dajú alebo nie................... ale hovorím vám, ak nie je superrýchly pôrod a nie je to svatá panna čo rodí bez bolesti, tak každá, ale každá bude prosiť v istom štádiu o epidurál alebo čokoľvek čo by uľavilo.................Ja osobne, ak by mi to mali vyvolávať a mala by som mať silné kontrakcie len s minimálnymi prestávkami celý čas- tak jednoznačne epidurál; ak ma to chytí doma a aspon polovicu porodu si predýcham doma, tak epidurál nechcem ( a viem, že on budem škemrať ale nebude už čas)

zuzi118
16. dub 2010

awalanacha - takto by som to nepausalizovala. Myslim, ze taketo slova mozu hlavne prvorodicky vystrasit. Ja som mala dlhy porod, vyvolavany a bolestivy a napriek tomu som o epi a ani nic podobne neskemrala.

tadotami
16. dub 2010

len som sa sem nahodou zatulala 🙂 plne suhlsim s awalanchou.aj ja najskor nie nie ale ked bolo najhorsie tak som prosikala ale zial uz neskoro.keby som si mala vybrat teraz tak ju chcem.

awalancha3
16. dub 2010

zuzi............asi nebol AZ tak bolestivý a dakuj Bohu alebo v čo veriš, že bol aký bol............. 😉

denduska
16. dub 2010

tak ja som rodila prve s epi...vobec som nerozmyslala ci chcem, ale po troch dnoch bolesti kym prisli skutocne kontrakcie som mala toho akurat dost, slaba ako mucha som vnimala epi ako spaaaasu, spala som este 4 hodiny, a ked som sa zobudila, dalsia davka uz aj tak nezabrala a uzila som si aj tak celkom dost...cely porod trval asi 12 hodin...

teraz som po druhom porode - kontrakcie prisli hned kazdych 5 minut, dosla som a uz to bolo na 7 cm, a slo to hrozne rychlo, a v podstate jedna kontrakcia sla do druhej, uz som ani nevedela kedy je co, naozaj ma metalo na tej posteli zlava doprava, muz ma musel drzat ako keby som mala nejaky zachvat 😅 a kricala som ako v telenovele 😅 Super je to, ze porod trval asi 3 hodky od prvych bolesti, nestihol sa ani klystir ani ma nenastrihli - ale myslim ze tomu vdacim najma preto ze bol druhy. Ale keby som stihala, tak si tu epi dam, lebo taky nasup som naozaj necakala... 😝
urcite sa to da prezit aj v tych najhorsich bolestiach, ved nie sme ziadne padavky, ale na ten samotny porodny "akt" mam lepsiu spomienku z prveho porodu.

zuzi118
16. dub 2010

tak ono asi aj zalezi ako matka vnima kontrakcie. Ja som ich prijmala pozitivne, bolest pre mna mala hlbsi zmysel, z kazdej dalsej kontrakcie som sa tesila, lebo znamenala ze som blizsie k babatku. O bode, kedy ma zena pocit, ze to uz nezvladne som pisala vyssie - vtedy je velmi dolezita moralna podpora.

saska.t
16. dub 2010

ja som mala vyvolavany porod a trval 14 hodin po 8 hodinach som bola stale otvorena len na 1 cm a bolesti to boli strasne, no epi mi este nechceli pichnut zevraj je to skoro, nakoniec som ju dostala a bola to spasa, bola som uplne vystavena, tym padom mozem povedat ze samotny porod bol krasny a takmer bezbolesty a s muzom sme si to vychutnali, bez epi by som uz nesla 😉

hudyna
17. dub 2010

ahojte, já stále uvažuju, zda si dát epidurál. Mám termín za dva týdny a když jsem se ptala mého gynekologa, tak mi ho jako prvorodičce jedině doporučil. O vedlejších účincích vím, taky se jich bojím. Já si neumím prostě představit tu bolest u porodu. Bojím se, že to nezvládnu. Dá se ta bolest k něčemu přirovnat? Hlavně to tlačení hlavičky mi přijde neskutečné. 😢

r123
17. dub 2010

Ahojky tak já rodila poprvé dítě nožkama napřed a porod začal v 11 večer a trval skoro 14 hodin.takže jsem nespala a do toho neuvěřitelnej šílenej bolestivej porod.i po 8 hodinách křížových bolestí jsem byla jen na 4 cm otevřená takže pro mě tehdy byl epi jasná volba.ale po jeho podání mi uplně ustaly kontrakce a porod se zastavil takže mi nakonec musely píchnout oxytocin na opětovné vyvolání..druhé dítě byla paráda.kontrakce začly v 7 ráno v půl 12 mě přijaly na porod.box a ještě jsem se vesele smála a malá byla v 1 dopoledne na světě.ani mě epi nestihl napadnout🙂) teď mám termín za týden a chtěla bych to zvládnout bez epi jestli to bude možné!!

heliik
17. dub 2010

Ahojky. Já rodila bez epidurálu, a můžu říct, že to bylo v pohodě. 🙂 Když už můžeš tlačit tak to aspoň jde, horší když doktoři říkaj, ještě netlačte.To bolí,hrosně mě to stahovalo jako uvnitř mě... Samozřejmě bolest byla,ale čekala jsem to daleko horší, nejvíce mě asi místo samotného porodu bolelo šití.
K čemu bych bolest přirovnala opravdu nevím... Ale jestli můžu poradit, nebát se porodu, pak to půjde vše lépe. Já měla skvělej porod. Rodila jsem jen 4hodiny. 😀

natali1
17. dub 2010

ahojte, ja som tiez rodila bez epiduralky. pritom som bola rozhodnuta, ze by som ju aj chcela.
do porodnice sme prilsi okolo 23ej a dcerka bola na svete o 2ej. velmi rychlo ten cas presiel. som sa aj cudovala, ze mi tu epiduralku neponukaju, tak som sa spytala - a povedali mi, ze uz je neskoro.
takze zaver - da sa to prezit aj bez nej... 🙂 ale tak zavisi od prahu bolesti.
a priklanam sa k heliik - sitie veru bolelo ajaaaaaaaaaaaaaaaaaj. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru