Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

listicka20
23. čer 2010

Ahoj holky, já už jsem to tady určitě někde psala, rodila jsem taky bez epidurálu, ale nabídli mi pethidin, injekci do zadku. Nevím, jak bych to zvládala bez toho, no asi bych to musela zvládnout, ale takhle to bylo příjemnější. Je to taková jemnější alternativa na zmírnění bolesti, jenom nevím, jak moc jsou ochotní tohle doktoři u nás dávat.

terreza
23. čer 2010

zapomnela jsem napsat ze EPI na me zabral v tom smyslu ze jsem cele dve hodky prospala a necitila vubec zadnou bolest,to bylo skvely,ale co se tyce otevreni,tak mam obavu ze to spis jeste zastavilo..porad sem byla stejne..na 4cm i po 2hod s EPI..to pomohl az ten oxytocin, ale to behem par chvilek prisly silene bolesti a ja se jen zmohla na to skemrat o dalsi davku EPI..ta opet zabrala ale ja vlastne nezazila ty prave porodni bolesti..rekla sem si,ze druhe dite ano,ale JEDINE S EPIDURALEM.. 🙂 zmenila jsem ale nazor a jsem rada ze druhy porod byl BEZ 🙂 viz vyse 😉

jasekd
23. čer 2010

@teri81 No asi nemas nizkej prah bolesti, kdyz sis dala EPI az v utery 😉 To jsi dobra. A tos ho nechtela driv nebo to neslo (byla jsi malo otevrena apod)? A jak jsem psala ja, ja mela nepretrzity krizovy bolesti a necitila kontra, takze ja sice bez EPI, ale taky jsem nevedela, kdy tlacit, a taky jsem mela na brise 2 PA 😉

jasekd
23. čer 2010

@listicka20 Ahoj, pethidin je opiat, ja mela tramal, taky opiat, no a Latvia (je anesteziolog) tady psala, ze pri tomhle mas v krvi vetsi koncentraci leku nez pri EPI. Ale kdyz mi to nabidli, nevahala jsem 😉 akorat nemam pocit, ze by to extra zabralo, no ale treba by bez toho bylo hur.

latvia
23. čer 2010

@listicka20 pethidin (dolsin) je opiat, ktory ma vela negativnych ucinkov na plod....porodnici v minulosti a zial aj dnes ho casto davaju rodickam v tzv. lytickej zmesi....bola tu tema lyticka zmes, tam sme sa o tom bavili viacere aj doktorky a davali aj linky na posobenie tychto latok (utlm dychu novorodenca, matky si casto nepamatali vlastny porod atd...)

latvia
23. čer 2010

@terreza len na upresnenie preco epi u teba zrejme nezabral - ked 2 hodinky lezis, porod sa ti nepohne.aj po pichnuti epiduralu sa ma nadalej chodit alebo hopsat na lopte aby posobila gravitacia a dieta pekne rotovalo.

z_vesela
23. čer 2010

lativa, ja budem rodit v Uk a tu davaju pethidin radsej ako epi...epi je ako to posledne co odporucaju..tvrdia ze problem je ak ho daju blizko k porodu, preto tusim spominali ze po 7 cm ho uz nedaju..je podla teba ebi lepsi ako pethidin...neviem preco ale tu stale strasia s tou moznostou ochrnutia...co by si si dala pichnut ty?

latvia
23. čer 2010

pethidin uz 4 hodiny po aplikacii moze vyvolat tazku hypoxiu plodu po narodeni..takze ak zena neporodi do 4 hodin od jeho aplikacie, riskuje utlm dychu novorodenca...
nechcem sa tu rozpisovat o tom, dam tu link na tu temu a kto chce, moze si to precitat, boli tam davane aj studie

https://www.modrykonik.sk/forum/tema/liticka-zm...

@z_vesela kolko zien uz ochrnulo po epidurali? ja neviem o ziadnej.kebyze mi daju na vyber pethidin alebo epidural, tak jednoznacne epidural.....uz pri klasickych operaciach ked sa podava cloveku pethidin, tak viaceri zvracaju a niektorym vobec nezabera.

listicka20
23. čer 2010

Nevím no, já jsem si nějak neuměla představit injekci do páteře a moc jsem nedůvěřovala těm anglickým doktorům, kdoví, kam by to píchli... O pethidinu jsem akorát potom četla, že může způsobit, že bude dítě omámený a může být problém se sacím reflexem, ale to jsme naštěstí neměli. O hypoxii jsem neslyšela. A když mi porodní sestra řekla, že s pethi odrodila dvě děti, tak jsem do toho šla taky.

latvia
23. čer 2010

@z_vesela to podstatne skopirujem

Zpravidla po aplikaci pethidinu nepozorujeme u ženy výraznou dechovou depresi, protože pokračující kontrakce jsou stále bolestivé a provokují hyperventilaci rodičky. V období mezi děložními kontrakcemi může dojít u matky k výskytu hypoxémie.

norpethidin, jeho metabolit,má konvulzivní účinky, proto je nevhodný u pacientek s preeklampsií nebo eklampsií (19).

Pethidin má také depresivní účinky na plod při porodu. I v relativně nízkých dávkách způsobuje respirační depresi, potlačuje sací reflex a má dlouhodobý vliv na chování novorozence. Jeho účinek je zřetelný, jestliže byl pethidin podán 3–4 hodiny před ukončením porodu, a zanedbatelný při aplikaci do 1 hodiny před ukončením porodu. Je to způsobeno tím, že pethidin a jeho aktivní metabolity potřebují určitý čas k tomu, aby se jejich koncentrace v plodu stala klinicky významnou.

latvia
23. čer 2010

samozrejme nikoho nepresviedcam ani nehuckam na epidural 😉 len davam do povedomia clanky aby si kazda utvorila svoj nazor, co je pre ktoru lepsie 😉

z_vesela
24. čer 2010

Latvia - diky moc...trochu nerozumiem tomu clanku - co tym chcu povedat -ze ak je podany blizko porodu - je to ok, lebo vplyv na mimi je zanedbatenly a ak 3-4 pred ukoncenim porodu tak babo niesie dosledky? Co ak je podany este skor?

oni asi tu skor davaju peth.kedze nestihaju a inekciu vie dat aj midwife...

diki moc za radu...aj mne sa zdal epi lepsi..len ci sa k nemu dostanem... ☹

latvia
24. čer 2010

@z_vesela ked pichnu pethidin matke cca hodinu predtym ako porodi, nestihne sa zmetabolizovat uplne, teda do babatka sa nedostane az tak vela pethidinu a ten sa nestihne premenit na norpethidin, ktory tiez posobi negativne na babatko....cim dlhsia doba od podania, tym viac sa pethidin "udomacni" v tele matky, a tym viac prenikne k babatku....

najlepsi porod je porod bez akehokolvek zasahu, o tom bez diskusie....nie kazda zena ma tak silne bolesti ktore sa "nedaju vydrzat". dolezite je, aby si sa spravne psychicky "naladila".....musis verit ze to pojde, robit vsetko pre to aby sa babatko dostalo vonku co najrychlejsie... a mozno teraz budem za zlu ale treba si uvedomit ze porod boli, dost boli....malo zien rodilo v malych bolestiach.ale da sa to "prezit". moj nazor je, ze je lepsie sa prirpavit na moznost, ze porod boli, ako na moznost, ze porodit sa da bezbolestne.....mnohe zeny sa pripravovali na porod bez bolesti ( rozne metody) a potom ked zistili ze to nefunguje, a ze ta bolest pri porode proste je, tak spanikarili a nevedeli co si s tou bolestou pocat....

dufam ze tvoj porod prebehne rychlo a hladko a budes spokojna a nebudes potrebovat ziaden utlmovak 😉

annika11
24. čer 2010

🙂 ja sa teda viem podeliť len s mojou skúsenosťou...
chcela som epi, aj som bola na to pripravená, ani som neuvažovala, že budem rodiť bez toho a napriek tomu, že som sa trápila 16 hodín, som si nedala pichnúť. Bolesti boli, ale myslela som, že to bude horšie 😀 no každá má iný prah bolesti...

teri81
24. čer 2010

Jasekd, no mně ho dali až v úterý (do porodky jsme přijeli v sobotu v noci) právě proto,že jsem se neotvírala,respektive hrozně pomalu - dva dny než jsem byla na ty čtyři cm,ale jak jsem psala,epidurál zabral parádně a téměř hned, po chvíli jsem byla otevřená na 9 cm, žádná bolest, fakt pro mě super,no a to ,že nevíš proč tlačíš je sice blbý,ale zase to necítíš, žádnou bolest když dítě leze ven, v podstatě to nevíš a pak šití taky skoro necítíš.

Jinak vpich jako takový bez problému, fakt se to hodně dramatizuje. Místo Ti znecitliví,pak Ti píchnou epidurál tenkou jehličkou, mně paní dr. všechno říkala co dělá a působila hrozně uklidnujícím dojmem, PA mě držela ,abych se nehla a fakt ok. 😉

Listicka, vidíš,to jsem nevěděla s tím sacím reflexem,pravda je,že moje dcera se vůbec nechtěla na sále přisát a já si říkala proč. Ale pak jsem kojila dlouho.
Jinak moje malá měla apgar skore 10-10-10,takže negativní účinek to nemělo na ní určitě,ale jak píšete o těch jiných lécích,to mě teda vyděsilo. I když mě během tý noci taky píchali a dávali všechny možný léky a mimo jsem byla,ale myslím,že mi dávali něco jinýho,prostě oblbováky, potom taky glukozu do žíly a nějakou injekci do zadnice,no mně bylo všechno jedno. A taky mi sestřička nosila každou hodinu kostičku Kofily 😀

latvia
25. čer 2010

@teri81 to si pekne napisala, ze tenka jehlicka 😀

jasekd
25. čer 2010

@teri81 no tak to je masakr... To by mi bylo taky vsechno jedno. A nejlepsi anestezie je kosticka Kofily, ja bych si dala bananek v cokolade 😀 Jak jsem psala, ja ani bez EPI nevedela, jak tlacit. Ale ten konec uz neni tak strasnej, ja uz byla uplne mimo a delala jak robot, co mi rekli, to nejhorsi jsou ty kontra pred tim a to sis uzila 2 dny 😖 A siti me taky nebolelo, opichli mi to tusim Mesocainem, to se nazivo fakt delat nemusi. Ja teda s Mesocainem nemam uplne super zkusenosti v praci (zubni), nekdy zabira hur a pomalu, ale na to siti krasne zabral, a kdyz jsem byla na excizi znaminka, tak taky v pohode a hned.

teri81
25. čer 2010

Latvia, no vždyt to tenký bylo mi teda připadalo. TEda hodně dlouhý,to jo,ale přišla mi tenká 😝
Ale i kdyby byla tlustá,tak je mi to jedno 😀

Jasekd, no mně davala PA tu čokošku kvůli energii, fakt jsem byla vyčerpaná ☹
Já teda neměla celý dva dny předtím kontrakce pravidelný,to "až" v pondělí,předtím sice nepravidelný,ale furt tam byli,takže se nevyspíš a nic. Fakt můj porod trauma.
Příště bych ale chtěla tak epidurál,mně vlastně to,že při tom tlačení nic necítím dost vyhovovalo,musí to bejt dost nepříjemný 😖 .
Jako kdyby šel druhej porod krásně,tak jen tak bych si ho nebrala,ale to by tak hladce nešlo,takže spíš jo 😀
No ale u nás asi druhé dítě nebude,takže to zatím neřeším ☹ . Hezkej večer holky!

latvia
25. čer 2010

@teri81 😀 no, je to najhrubsia ihla aku som kedy videla 😉 ale verim ze ti to bolo jedno😀
u mna bolo tlacenie velka bolest,aj to dlho trvalo...

kvetinka7
25. čer 2010

ja jsem byla rozhodnuta rodit bez epiduralu a rodila tak 🙂
pokud je to normalni porod a netrva prilis dlouho,kontrakce nejsou nekolik hodin po minute, tak se ty bolesti daji vydrzet,chce to pevnou vuli a myslet na to,co z toho vzejde

teri81
25. čer 2010

Latvia,no možná nebyla tak tenká,jak jsem jí viděla 😀 ,ale nejtlustší teda nebyla, po embryotransferu mi musel přítel píchat do zadku tři týdny Agolutin denně a to je panečku tlustá jehla, fuuuuj! 😠

latvia
25. čer 2010

@teri81 aku mala farbu?ta na agolutin

@kvetinka7 suhlasim s tvojim prispevkom

teri81
25. čer 2010

kvetinka, tak to jsi měla hezký 🙂 , kéž by to tak měla každá,co? Já teda takový ty bolesti každou minutu neměla asi (to už jsem měla epidurál),ale zase jak to trvalo tak hrozně dlouho,byla jsem fakt vyčerpaná a epouš mě zachránil 😉

teri81
25. čer 2010

Počkej jak jakou měla barvu? Jehla měla barvu prostě jako jehla 😀 ,krabička žlutobílá ,ale fakt tlustá jehla jak prase, zvládala jsem to jen díky anestetickým náplastem do zadku,takže jsem byla taky znecitlivělá 🙂

latvia
25. čer 2010

@teri81
http://www.mojalekaren.sk/injekcne-ihly-strieka...
😀 akoze aku farbu mal ten plast v ktorom je vsadena kovova ihla 😉

terina25
25. čer 2010

@latvia chcem sa ťa opýtať,keďže sa vyznáš v EPI...bud.týždeň mám termín 2.porodu a dosť sa bojím .1.porod bol hrozný,strašné bolesti vyše 12 hodín...práve preto teraz uvažujem nad epidurálkou.ale bojím sa dať si ju aj z dovodu,že mám dosť zakrivenú chrbticu - skoliózu.pýtala som sa na to aj anesteziologa,či s tým nebude problém a on povedal,že vraj nie...a ešte jedna vec.mám výsledky krvných testov na zrážanlivosť a niektoré sú maličko nad a niektoré málo pod normou.dajú mi aj vtedy epi??

teri81
25. čer 2010

Terina,ja vím,že mě ses neptala,ale hodinu před epidurálem Ti vezmou krev a pošlou do laborky,jestli Ti ho můžou dát.
A také jsem četla,že i se skoliozou to je možné,to oni musí vědět,jak na to. At máš dobrý porod.

Latvia, no v průhledném obalu každá jehla zvlášt a myslím spodek zelený. Jestli mi napíšeš,že ta je tenká,tak mě omejou 😀

latvia
25. čer 2010

@terina25 skolioza problem neni, len to mozno bude trvat kym sa arista trafi 😅 druhy porod byva zvacsa rychlejsi, tak mozno to ani potrebovat nebudes. mozes mi napisat hodnoty krvnej zrazanlivosti ake mas? aspon INR, fibrinogen, aPPT

@teri81 to si pis ze tenka, ukazem ti na obrazkoch rozdiel 😀

teri81
25. čer 2010

Latvia,no ale vem si,že jsem to měla denně - po posledním IVF pět týdnů , dobře, tlustší ještě jsou,ale podle mě tahle byla tlustá dost 😠

terina25
25. čer 2010

@teri81 mne tú krv brali už teraz a výsledky platia 3 týždne 😉 pred porodom berú vtedy,ak si o EPI zažiadaš bez krvných testov,ale ja ich už mám...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru