Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

animatua
4. říj 2008

lucenek: nejsem doktor, takze nevim, ale u trech rodicek v mym okoli mel porod naprosto totozny prubeh, a to epidural, oxytocin, dalsi davka epiduralu, spatne ozvy ditete, klestovy porod/porod pomoci vakuextraktoru 😒 a vysvetlovali jim to prave tim ze se to vsechno dostalo do krve ditete, ktere pak muselo rychle ven, ale jak rikam, ja doktor nejsem 😉

lucenek
5. říj 2008

ne ne fakt ne jakékoli léky z mozkomíšního moku maj dlouhy polorozpad. čas takže se vyloučí v minimální míře do krve matky až za několik hodin kdy mimčo je venku
nás to učil jeden doktor anesteziolog a stylem:
když tě kopnu do prdele buide tě bolet prdel nebo ušní lalůček? 😀
jde o to co se do epi dává jestli anlagetická dávka nebo spasmolytická dávka nebo kombinace.... 😉

krista
1. bře 2010

ikika • 23. únor 2010 v 15:39
Ahojte tehulky
zakladam tuto temu, nakolko sa rozhodujem, ci budem rodit bez/s EA... ja som zatial naklonena verzii "bez EA"... na MK je otvorena aj tema "problemy s epiduralkou po porode", co tiez prinasa argumenty proti, plus nejake referencie z okolia... mate skusenosti s porodom bez EA alebo planujete?

mirip • 1d • 23. únor 2010 v 15:46
ja som rodila bez epi a aj keby som chcela nemožem s nou nakolko zdrav. stav mi to nedovoluje, tiež sme šli s vyvolávačkou a trvalo to od 7mej rána do 22,50 a dá sa to prežiť a všetko

kristi • 1d • 23. únor 2010 v 15:47
ja taky bez a super v pohode. Proste se to nestihlo, takze i kdyz jsem chtela, tak to neslo.

jasminet • 1d • 23. únor 2010 v 15:49
ikika - ja som rodila bez epiduralu. mala som ho zaplateny, ale uz mi ho nepichli a som rada. v mojom pripade by to bola aj skoda penazi, nebolo to take strasne ako som sa bala, mna boleli iba krize. pri druhom dietati si ho ale pre istotu zaplatim zas

jasminet • 1d • 23. únor 2010 v 15:50
jo, a porod som mala tiez vyvolavany

etnicka • 1d • 23. únor 2010 v 15:58
tiez som rodila bez epiduralu a super bolest sa da tlmit aj inak, napriklad mne velmi pomahali masaze krizov, vana, vokalizacia, ulavove polohy... naucili sme sa to na predporodnom kurze

lenkabu • 1d • 23. únor 2010 v 16:00
Rodila jsem bez epi,bylo to rychlé tak nebyl důvod dávat ale zdálo se mi že by se ty boleti daly vydržet i déle bez epi. Žádnej horor to nebyl. Mně ulevovala sprcha.

strapco13 • 1d • 23. únor 2010 v 16:00
ja som rodila bez EPI..mala som mat vyvolavacku lebo som uz prenasla a nalez na krcku sa nemenil...prisla som do nemocky otvorena na 3-4 cm..ale bez cinnosti
takze vyvolavacka nebola..doki mi cca okolo 10 pichol vodu.potom zacali kontrakcie hned pravidelne po 5 min..ale nejak neboleli..uplne v poho..asi 2 hodky som sa usmievala..potom prestala...prisli tie prave kontrakcie..zo zaciatku sa dali predychat, potom uz nepomohlo nic..len porodit cca 3,5hodky krizovych bolesti, samotne tlacenie uz je som bolesti nevnimala..trochu som bola vycerpana...tam uz len treba tlacit pri kontraskcii a zrazu bol maly na svete a ja som na vsetky bolesti zabudla..sitie..no obcas som jajkla ale dalo sa
nastrih...som citila..ale moja chyba...prestala som tlacit a chcela som akurat zakricat na dr, nech ma uz nastrihne..no a on prave strihol ..bolelo..ale viac ma boli ked si porezem prst pri krajani cibule

cize moj nazor..v pohode som to zvladla bez, skusim aj nabuduce..ako vyhodu v epi vidim aj to, ze ta tak nevycerpaju kontrakcie a tym padom zostanu sily na tlacenie a je to ryclejsie..ja som uz nevladala, cgytili ma mikrospanky a zopaer kontrakcii pri tlaceni som prespala..museli na mna zakricat aby som sa prebrala a tlacila

sayast • 1d • 23. únor 2010 v 16:05
ja epi chtela, ale nedali mi (nebyl anesteziolog). porod jsem mela vyvolavany. trval se vsim vsudy 4,5 hod a zvladla jsem bez jakychkoliv prostredku tlumicich bolest. porad jsem cekala ze bude hur . ted kdyz to beru zpetne, jsem stastna ze jsem epi nemela. zvladnout to slo . a dobre

sayast • 1d • 23. únor 2010 v 16:07
jeste jen k tem bolestem. porod mi zacal prasknutim pl. vody ve 21.15, od te doby silne porodni bolesti po 1-2 minutach, vydrzeli stejne pravidelne a ve stejne intenzite az do porodu dcery v 1:45. a fakt to zvladnout slo. bylo to narocny, nemela jsem mezi kontrakcema moc casu na odpocinek, ale dobry

ikika • 23. únor 2010 v 16:11
Super, dakujem za informacie a povzbudenie!

brumdinka • 23. únor 2010 v 16:11
já rodila bez a ani sem ho nechtěla, prostě co nejvíc přirozeně - a sice to bolí, ale ta bolest je krátká a intenzivní, navíc jste tak v transu, že spoustu věcí stejně nevnímáte ; u druhého dítěte bych to chtěla stejně pokud bude možnost a jestli nějaký druhý vůbec bude (i když my bychom rádi, tak uvidíme zda se poštěstí)

v půl 4 sem měla první kontrakce a v půl 7 byl malej na světě, jen tak tak se stihlo dojet do porodnice

robka • 1d • 23. únor 2010 v 16:58
ja som tiez rodila bez epi tiez som ju sice chcela ale nebol volny anesteziolog, a porod bol vyvolavany o 17.00 mi pichli vyvolavacku prepichli plodovu vodu a bolesti boli okamzite o 19.42 bol nas syncek na svete a tie bolesti sa dali zvladnut a predýchat,bolo to sice rychle ale nikdy nepoviem ze lahke ...teraz si uz na to ani nespomeniem

andrejkaz • 1d • 23. únor 2010 v 17:17
ja som tiez bola rozhodnuta pre porod bez EPI a aj to az skoro dokonca vyzeralo tak,ze bez EPI zvladnem...kontrakcie zacali o polnoci o 2.15 sme prisli do nemocnice,bola som na 6cm otvorena,kontrakcie boli v pohode,dali sa predychat...o 5.00 mi pichli vodu,to som uz bola na 8cm,slubovali porod do hodiny...vtedy zacali tie prave kontrakcie,predychavat bol dost problem,aj napriek tomu,ze tam bol moj mm a strasne mi pomahal,masiroval krize a pod....potom to nanestastie zastalo a ziadny porod sa do hodiny nekonal...tak nakoniec som si po porade s lekarom dala pichnut epidural a potom to bolo super,ziadna bolest len tlaky...do 45min.od pichnutia bol maly na svete....aj ked priznavam,kedze ma nic nebolelo,tak som nie vzdy tlacila,tak ako si to odo mna vyzadovali....
takze moj nazor....skusit bez ale pre istotu mat EPI zaplateny

pavlazabka • 1d • 23. únor 2010 v 18:15
Taky jsem rodila bez epidurálu, nabízeli mi ho, když jsem byla otevřená myslím na osm. Přišlo mi, že ty bolesti nejsou tak strašné a že to vydržím. I když se ke konci zhoršily a porod se asi o půl hodiny prodloužil, bylo to v pohodě, čekala jsem větší hrůzu Když je porod rychlý, já porodila za šest hodin, dá se to vydržet.

latvia • 23. únor 2010 v 18:40
ja som epi chcela ale nestihli mi ho pichnut....za 15 minut som sa otvorila z 3 na 8cm, kontrakcie takmer bez ulavy,bolesti neskutocne, lutujem ze som si ju nedala pichnut uz pred zaciatkoom..

murinka • 1d • 23. únor 2010 v 18:43
pri vsetkych zakrokoch su nejake rizika

zvalka • 1d • 23. únor 2010 v 18:49
ahojte, ja som bola rozhodnuta ist rodit bez epi, a tak to aj bolo "rodila" som 7 hodin - od odtecenia plodovej vody, po uplne narodenie malinkej a dalo sa to zvladnut aj bez nej ked bude druhe mimi, tiez pojdem do toho bez epi. pre mna mozne rizika epi boli vacsim strasiakom ako samotny porod

babulina • 1d, 24tt • 23. únor 2010 v 19:16
aj ja sa pridavam medzi vas bez EPI - porod vyvolany, trval celkovo 5,5hod a bola to tazka pohoda, s manzelom nam bolo veselo prve 4hodky, zbytok si nepamatam az sitie 🙂
popravde ja som si cely porod odskakala na fitlopte, keby to bolo technicky mozne tak na nej aj vytlacim malu

iwet001 • 37tt • 23. únor 2010 v 19:30
Ahojte baby, ja som sa dnes dozvedela, ze epi nakoniec mat nemozem kvoli zlym vysledkom zrazanlivosti krvy. Dost som sa na epi spoliehala Viete mi prosim poradit nejake ulavove polohy? Na predporodnej priprave sme to nemali, tam sme s ucili len dychat a tlacit

doty1 • 1d • 23. únor 2010 v 19:49
ja som mala epi vybavenu, ale uz mi ju nestihli dat. O 16.00 som zacala krvacat a po vysetreni mi doki povedal, ze to ma cas, ze som stale otvorena len na 1cm. Zacala som mat slabe kontrakcie, ale tie som prechodila, pozerala tv a o 21.45 ked ma vysetril opat mi oznamil, ze epi sa uz neoplati, lebo som otvorena na 6 cm a cca do 3 hodin bude po vsetkom. Skoro som odpadla, lebo ja som mala z porodu nenormalny strach. O 22.30 mi prepichli plodovu vodu, hned som dostala riadne "slehy" a o jednej bola malinka na svete. Po porode som bola fit, odisla by som aj na vlastnych. Mne robilo dobre chodenie a ked prisla kontrakcia tak mi bolo dobre v predklone. Fit lopta bola tiez fajn, mala som ale pocit, ze tie kontrakcie len zvacsovala a urychlovala ale najviac mi aj tak urobilo dobre, ze prisiel muz, ktory o tom nechcel pocut 9 mesiacov a super tim pri porode.

mihouk • 1d • 23. únor 2010 ve 20:53
Ahojte, ja som rodila bez EPI,(nie najlepsia skusenost so spinalnou anestezoiu) takze som sa tomu snazila vyhnut. Hovorila som si ze ked to zvladli ine, tak to musim aj ja. Mne velmi pomohlo, ked som sa mohla prehcadzat, aj ked som velmi nemohla, lebo som musela byt na monitore. Ked som sa prechadzala, tak som nepotrebovala ani rajsky plyn co som mala na bolest. A este jeden velky dovod proti (moj osobny), musela by som zostat v nemocnici jeden den a takto som bola po 5 hodkach od porodu doma.

delfi • 1d • 23. únor 2010 ve 21:05
Já jsem také rodila bez epi a musím říct, že jsem zpětně ráda že mi ho nedali (prý ho ve vrchlabí nedělají , i když v průběhu porodu jsem myslela, že umřu. v 9 ráno mi praskla voda, ty opravdový hoooodně krutý bolesti začali tak kolem 20-21 hod a malej se narodil až v 6.30 ráno. takže porod celkem dlouhej a posledních pár hodin (nevím kolik mám to vše v mlze, ale tipuju tak 4-5 hodin) to byla téměř nepřestávající neprodýchatelná bolest. hodně mi pomohla vana. i přes to všechno bych opět chtěla rodit přirozeně a bez epi. přežila jsem to a ani nemám špatné vzpomínky

katia7 • 1d, 37tt • 23. únor 2010 ve 21:09
iwet neboj ja som rodila bez a prave sa chystam znova, ako pisu baby da sa to prezit, myslim ze polohu si najlepsie najdes sama ale mne napriklad super robila tepla sprcha, mne to vzdy pomoze aj ked mam napr. vajecniky zapalene alebo menzes tak ked ti to funguje aj potom isto bude. v tej vode som ani nevedela ze rodim

etnicka • 1d • 23. únor 2010 ve 22:24
iwet par tipov - fitlopta, kruzenie panvou (na to je dobra hudba ), vana/sprcha, chodenie stvornozky... Skus rozne menit polohy, kazdej vyhovuje nieco ine. Drzim Ti palce

terkajesterka • 1d, 33tt • 23. únor 2010 ve 22:30
taky jsem rodila bez epiduální anestezie. Sice to byl dlouhý a vyvolávaný porod, ale musím se přiznat, že mě to vůbec ani nenapadlo si o epidurál požádat. jediný, co mi pomáhalo, byl manžel a ledová sprcha na nohy . Pak ještě různé polohy, ale to pak od určité fáze taky nezabíralo .

A při druhém dítku se taky nechystám na epidurál, ráda bych to zvládla bez toho.....

pavlazabka • 1d • 23. únor 2010 ve 23:06
Iwet, na tu srážlivost se ještě zeptej. Mně na předporodním kurzu PA tvrdila to, co tobě, pak mi to říkali i doktoři (gynekoložka, praktická). Týden před porodem jsem si začala píchat injekce na ředění krve a v porodnici mi řekli, že to neznamená, že nemůžu mít epi, jen musí být určitý interval mezi oběma. Ty výsledky krve jsem rozhodně ok neměla, když mi ji nakonec začali ředit, i když původně mysleli, že až po porodu. Epi mi pak při porodu nabídli i s tím, že věděli, že mám trombofilii.
Jinak jak píše etnicka, mně velmi pomáhalo kroužení pánví, pohupování v bocích. K tomu mi manžel masíroval bedra. Na míč jsem se ani nedostala.

myskyva • 1d • 24. únor 2010 v 08:00
Ahoj,taky jsem rodila bez EPI,rozhodnutá rodit co nejvíc přirozeně a dalo se to vydržet.Od bolesti mi pomáhala teplá sprcha takže jsem 7 z 9hodin prostála ve sprcháči - to musela být faktura za vodu

ilijanka • 2d • 24. únor 2010 v 08:52
jasné, že sa to dá vydržať aj bez epi, nikto netvrdí, že nie,stovky rokov tak ženy rodili, ale nie je žiadna hanba o epi požiadať, keď má žena veľké bolesti a je taká možnosť, určite to pomôže

magdal1 • 24. únor 2010 v 08:56
ahoj, ja som porodila 3 deti, vsetky bez EPI, pri kazdom dietatku mi pomohlo nieco ine, sprcha, masaz krizov, masaz noh... najkrajsi pocit,ked to clovek zvladne sam, da Ti to vela sil do zivota

zuzanalv • 3d • 24. únor 2010 v 09:20
Tiez som porodila tri deti bez EPI.Prve som rodila pred 12 rokmi vtedy to este nebolo take rozsirene a v nemocnici kde som rodila to ani nerobili.Pri druhom a tretom ma to ani nenepadlo boli to predcasne porody.A v nemocnici v BS to ani nepodavaju.Som velmi rada ze som to zvladla bez,myslim ze to ani nebolo treba porody neboli dlhe aj bolest sa dala zvladnut.Pri obidvoch mi pomahal pohyb prechadzala som sa ,pokym som nesla na sal a behom 30 min.druhe a 15.min tretie sa deticky narodili.

bajunka • 1d, 23tt • 24. únor 2010 v 10:19
Ja taky chtela rodit pez epiduralu, ale nakonec to tak bolelo, ze uz jsem proste prestavala fungovat tak mi ho pichali kdyz jsem byla na 8cm a ta uleva mala byla do hodiny venku,ja vim, ze je to o porodu bez epi,ale nekdy proste clovek plany dopadnou jinak...

slovakia13 • 1d • 24. únor 2010 v 10:29
ja som povodne epi nechcela, ale po troch infuzkach na kontrakcie bola som stale otvorena na 3-4cm a krcok nie a nie povolit som rychlo zmenila nazor.....ono je to aj o tom,kto aky porod ma....ked budem mat rychly, tak epi potrebovat nebudem

iwet001 • 37tt • 24. únor 2010 v 11:38
Ahojte baby, chcem sa podakovat za super tipy, priatela beriem so sebou, tak snad to vsetko zvladneme

magdal1 • 24. únor 2010 ve 12:09
mozno ani nejde o rychlost ako dusevnu pohodu, samozrejme,ze to boli, ale najhorsie je,ked sa cloveka podda strachu ....ja teda rychle porody nemam a da sa to zvladnut

etnicka • 1d • 24. únor 2010 ve 12:48
magdal ma pravdu, moj porod trval od prvej kontrakcie skoro 24 hodin a bolo to v pohode. Je dobre si uvedomit, ze kontrakcia je dobra a vitat ju. Este pomaha pocas kontrakcie pocitat, lebo to cloveka odputa od bolesti a vie, ze po 20 sekundach bolest odide.

uankab • 1d • 24. únor 2010 v 16:28
iwet, ono to vsetko zalezi od situacie.. ja som epi tiez nechcela, chcela som porod do vody a nakoniec sa to zvrtlo uuplne inak ... plodovka mi praskla o pol noci, kontrakcie som mala od zaciatku kazde 3 minuty.. do nemocky ma prijali rano o tretej (plodovka mi zozelenela), bola som otvorena na 2cm, kontrakcie silne a pravidelne (hovorili mi ze pri takych kontrakciach do rana urcite porodim..).. o 8rano som bola otvorena len na 4cm, hybat som sa kvoli monitoru velmi nemohla, voda nehrozila vobec... kontrakcie sa zosilneli uuplne brutalne, o 10 mi ju pichli, o 2 poobede som bola konecne otvorena, Magdalenku som tlacila von 2 hodiny...

v.i.p • 24. únor 2010 v 17:08
Muj porod trval sam o sobe hodinu jinak nepocitam cekani od 4 do 11 nez to prislo a kontrakce jsem mela tak pul hodky a zacala jsem rodit a jelikoz s tim nikdo nepocital ze to bude tak rychle nestihli mi nic pichnout a nepripada mi ze bych se nejak extra trapila za hodku byla mala venku,takze si myslim ze kdyz nam to tak pekne slo tak ten pristi pokud mi neco daji bude leharko,asi o tom ani nebudu vedet. Urcite nam k tomu pomohl pritel byl mi oporou a taky mi prijde ze tema jeho blbyma otazka -ve stylu:Lasko a jake to je?co citis? a proc nemas tlacit?a je normalni ze to tak trva a dalsi..... me chvili odvadel od bolesti,ale jsem rada ze tam byl a doufam ze pristi porod taky stihne

latvia • 24. únor 2010 v 17:11
pri pol hodine kontrakcii by ani doktor epidural nepovolil

zzuzinda • 26. únor 2010 ve 12:09
Zdravím všechny statečné. Já taky chtěla bez epi, porod mi vyvolávali 2 týdny po termínu, v 8 ráno mi zavedli tabletku, ve 8 večer jsme šli na sál s brankou na 2-3 cm, kontrakce jsem měla od 15. Pak šly prckovi ozvy dolů a já nemohla do sprchy, která mi pomáhala a musela jsem ležet, nález mi nepostupoval, tak kolem půlnoci jsem už prosila o epidurál, dali mi ho, dost se mi ulevilo a ve 3,59 se narodil Adámek, ale císařem, už se dusil. Naštěstí mi císaře udělali v tom epidurálu, to jsem byla fakt šťastná, slyšela jsem prcka a hned jsem ho viděla. Upřímně, už jsem tušila, že skončím na císaři a i proto jsem chtěla ten epidurál.
Až budu rodit druhé dítko, tak pokud to půjde, chci bez epidurálu, ale císaře chci zase v epidurálu, kdyby byl nutný a půjde to.

manika77 • 1d • 26. únor 2010 ve 12:18
tak ja som rodila bez epi a bolo to uplne v pohode a pritom mal maly nad styri kila...netvrdim ze porod neboli..ale da sa to vydrzat...samozrejme kazdy ma prah bolesti inde...
porod bol uplne v pohode prisla som o siedmej doki mi urobil hamiltonov hmat potom sa cakalo do desiatej nic tak mi pustil vodu kontrakcie zacali cca o jedenastej no a o pat tri bol moj macko na svete..tlacila som 25 minut s tym ze mi priamo na koze odisli kontrakcie..ale dali infuzku a potom som dva krat potlacila a macko bol vonku...horsie bolo sitie ale to je tema o inom..
vravim da sa to vydrzat, jasne boliet to musi..ale boli nas aj ked sa porezeme

bajunka • 1d, 23tt • 26. únor 2010 v 18:30
Ono je to dost tezky konkretizovat...da se to vydrzet...skoro to neboli,... kazdy ma prah bolesti jinde...proste kazdej porod je jinej, jako kazde tehotenstvi, nejsme stejne rostle, nemame v sobe stejne deti...atd. Takze klidne bez Epi,ale pokud uz se ta bolest neda vydrzet tak nac se trapit? je lepsi si pomoct takhle, telo se uvolni od bolesti a pak uz je to rychle za nama.

ikika • 26. únor 2010 v 19:12
Je super precitat si, ako ste to zvladli!

Este mi vychadza prijatelne, ze si epidural zaplatit s tym, ze sa pichne iba v prip. ze by bol naozaj potrebny... clovek nikdy nevie...

luciauk • 3d • 26. únor 2010 v 19:34
porodila som tiež tri deti bez epi. pri druhom pôrode som chcela, ale nemala som dostatočne dlhý čas medzi kontrakciami a tiež, očividne sa im to nechcelo riešiť, lebo aj ked sme sa pýtali na anest. tak neprišiel . lekárka bola inak fajn, ale povedala, že ona nechce rodiť pri epi. že má zlé skúsenosti s ochrnutím nôh. takže niekedy nestačí len chcieť. zvládla som to celkom dobre, aj ked malo dieťatko vyše 4kg. pri treťom som zasa bez, ale mala som gas and air /rajský plyn/. bol to ťažký pôrod, komplikácie, dieťatko skoro 5kg.ale zvládli sme to. dá sa aj bez epi, ale prečo si nepomôcť a neužiť si pôrod. každý má iný prah bolesti, iný priebeh pôrodu, niekomu stačia masáže, rodí hodinu, niekto sa trápi dva dni a ledva stojí na nohách. som za čo najprirodzenejší pôrod, ale nie na úkor všetkého iného. na epi mám od sestry a kamarátiek len dobré odozvy.

marinka • 2d • 26. únor 2010 v 19:36
Určitě jsem pro porod bez epi, taky jsem bez něho zvládla dva porody

pietra • 2d • 26. únor 2010 ve 20:16
ja som obidve deti porodila bez epi. Prvykrat mi ju nestihli uz dat, otvarala som sa prilis rychlo. Doktor po vysetreni povedal, ze je to na mne,ale ze podla neho je to zbytocne, ze do pol hodiny je mala na svete. pri druhom som ju mala zase zaplatenu, ako taku poistku, ale chcela som to skusit aj bez nej a dalo sa. A keby raz bolo aj tretie, tak si ju sice zase zaplatim, ale necham pichnut, len keby sa to nedalo vydrzat alebo bol porod prils dlhy

jaroe • 1d, 25tt • Včera v 15:32
rodila som bez EPI ale mala som ju zaplatenu, lebo som sa strasne bala. Tajne som vsak dufala, ze si ju nedam pichnut. Porod bol bolestivy ale relativne rychly, EPI mi nepichli, stale som cakala ze uz mi ju daju a oni nic. A ked som sa odhodlala si ju vypytat, tak uz som bola pripravena tlacit Najskor som lekarov a sestricky podozrievala, ze na mna kaslali, resp. nestihali sledovat /bolo vedla porodov/ ale teraz mam pocit, ze to urobili naschval. Porod sa krasne rozbehol a bol by asi "hriech" do toho zasahovat. EPI je mozno fajn, ked sa porod dost vlecie a bolo by to dost unavne pre rodicku. Ja som mala intenzivne kontrakcie cca 3 hod., najskor 4 minutove a potom neustale, nedali sa ani predychavat, keby to malo trvat dlhsie, tak je asi EPI namieste, lebo aj po tych 3 hod. som bola vystavena a pri tlaceni som zaspavala...
Ale neboj sa, da sa to zvladnut. Druhy krat pojdem bez EPI teda ani si ju nezaplatim vopred.

kollarka • 43tt • Včera v 15:47
tiez som povodne chcela rodit bez.. no zvrtlo sa to a nakoniec som epi mala.. a nelutujem, mne epi velmi pomohla, kedze som mala pocit, ze som uz dosiahla maximum bolesti, co som schopna vydrzat este pred prepichnutim plodovej vody.. cize som si dala epi a az potom mi pichali vodu 🙂 bolesti mi sice uplne neustupili, no uz neboli vacsie, cely porod trval 10 hodin (od prvej kontrakcie) a maly sa narodil do dvoch hodin od epi na dve kontrakcie, ktore som normalne citila a bez nastrihu.. ziadne potiaze som po epi nemala a nabuduce si ju zaplatim tiez a v pripade nudze pouzijem..

lluckaa • 18tt • Včera v 17:02
ahojte, prosím vysvetlíte mi , že čo je to epiduralka ?? ... ide o nejakú omamujúcu iniekciu aby som pri pôrode nevnímala bolesť ?? ... nech je epi čokoľvek , chcem vprvom rade rodiť prirodzene, ale ak môžete dostante ma do obrazu,

ikika • Včera ve 21:03
lluckaa, na nete je mnoztvo info, len treba vyberat serioznejsie stranky (popise sa vselico), vybrala som nejake info, aj ked za korektnost tychto info nemozem rucit (som laik):
http://www.sestra.sk/Epidurálna_anestézia
http://www.nspsl.sk/modules.php?name=Content&pa...

Aj tu, na MK, su zalozene rozne temy zamerane na epidural:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Najlepsie je popozerat si to tu, porozpravat sa so svojim lekarom a urobit si nazor... ja si myslim, ze istota je asi mat to zaplatene, ale snazit sa to nevyuzit...

cazadora • 2d • Dnes v 07:09
tak já dva porody, oba vyvolávané oba celou dobu na oxytocinu(takže fakt nic moc) a oba bez epiduralu ani mě nenapadlo o něm přemýšlet. možná kdyby porod trval nějak hrozně dlouho bych o něj poprosila ale neměla sem důvod

slovakia13 • 1d • Dnes v 09:57
ja este doplnim,ze kontra silne to bez prestavky som mala uz o23.00 zacali aj tlaky a mala sa narodila az na druhy den o 14.38 koli krcku. uzila som si....naozaj kto neprezil tazky porod ,nemoze odsudzovat epi...na SK by som uz davno bola po cisarskom

zaclona
2. bře 2010

Ahojky.Rodila jsem s epidurálem a nemůžu si to vynachválit.Porod trval jen čtyři hodky a žádné bolesti.Takhle bych odtrodila i deset dětí.má někdo podobnou zkušenost?

lizatko1009
2. bře 2010

aj ja som rodila s epiduralom, prisla som s bolestami a hned prestali a kludne som si tam lezala, rozpravala sa, telefonovala a tesila, nemusela som sa tak krutit od bolesti za hodiny a kricat pri porode. ked je taka moznost, preco tak trpiet? to bolo niekedy.

spalka
20. bře 2010

bez epiduralu, inac som mu bola naklonena 😉 ale do nemocnice sme sli ked som bola otvorena uz na 5 cm, po prichode do nemocnice mi praskli plodovu vodu a porodila som do 2 hodin, takze to slo rychlo a na nejake oblbovaky nebol cas, da sa to zvladnut aj bez 😉

latvia
23. bře 2010

spalka, na taky nalez ako si mala ty by bol epidural zbytocny.....ja by som tu chcela vidiet mamicku, ktora prisla s kontrakciami kazdych 5 minut do porodnice a bola otvorena na prst a otvarala za o jeden prst kazde 3 hodiny, ak by toto zvladla bez cohokolvek a napisala by ze sa porod da zvladnut bez vsetkeho napriek tomu ako to u nej postupovalo, tak vtedy uznam, ano ide to pekne aj bez. ale zeny, co porodili za 2 hodiny a ani nevedia ako, a potom tvrdia ze to ide bez cohokolvek, teda nepovazujem za dobry priklad ze to ide aj bez epiduralu, nemyslim to v zlom, ale toto by som bez epi vydrzala aj ja 😝 🙂

miriam11
23. bře 2010

😉 urcite by som si pre istotu EPI zaplatila a mala to v zalohe. No a keby to bolo krute a dalo sa to este pichnut, tak by som nemusela lutovat, ze som sa chcela hrat na SUPER ZENU a byt KO. Lebo viem o kooopec pripadoch, kedy sa zeny na stole preklinali, ze nemali zaplatenu EPI. Vsak ked sa to nevyuzije, peniazky sa vratia spat. No mna by to psychicky teda k porodu podporilo a nebala by som sa tak velmi velmi.

bezaz
23. bře 2010

cafte, ja som rodila bez epiduralu, nechcela som ho, rodila som cca 8 hodin, takze mozem povedat, ze sa to da vydrzat aj bez.. epi som ani neplanovala, bala som sa vsetkych vedlajsich ucinkov

spalka
23. bře 2010

latvia, nehovorim, ze som sa doma predtym ako sme sli do nemocnice netrapila 7 hodin...rodila som mimo slovenska a tu to tak chodi, porodna baba domov sa vola az ked mas kontrakcie kazde 3 minuty a trvajuce aspon 1 minutu, ona potom urci dalsi postup
sorry, ale trochu ma urazilo, ze mi tu napises ze som rodila ani neviem ako...este si nerodila, ze

latvia
23. bře 2010

spalka, tak sa ospravedlnujem, nevsimla so0m si zeby si pisala o tom ze si sa trapila predtym 7 hodin, ako to mam vediet?
a rodila som, bez epiduralu

spalka
23. bře 2010

tak si to zvladla bez aj ty, vidis 😉...je to bolest, ale ja uz si ju neviem ani vybavit, telo bolest rychlo vygumuje zo spomienok 🙂
podla mna dvojhodinovy porod prvorodicky neexistuje, mozno vynimky, ale ten druhy...raz...bude dufam dvojhodinovy 😀

latvia
23. bře 2010

zvladla, ja nevravim ze sa neda zvladnut, kazda ho zvladne aj ked ju roztrhne az k usiam 😝 🙂 ale preco si od bolesti neulavit? ja som epidural nemala, lebo mi ho nestihli pichnut, ale bolest to bola sialena....z 3cm na 8 za 15 minut, si vies predstavit jak ma trhalo....a nakoniec aj potrhalo....sili ma v narkoze

bihan
23. bře 2010

pretože epidurál má aj negatíva, nie len pozitíva, ale o tých sa už nehovorí.

Pri prvom pôrode som mala epi, pri druhom o ňom nechcem ani počuť.

latvia
23. bře 2010

povedz mi tie negativa bihan

bihan
23. bře 2010

Vedela si?

Možné komplikácie epidurálnej analgézie

Zníženie krvného tlaku. Je to najčastejší vedľajší účinok. Ten môže ovplyvniť prietok krvi placentou a cievami vedúcimi k plodu, čím sa zníži prísun kyslíka k dieťatku.
Môže spôsobiť spomalenie kontrakcií a tým aj dlhšie trvanie pôrodu.
Keďže rodička necíti bolesti, môže prestať spolupracovať s pôrodníkom.
Ak sa pôrod spomaľuje, pôrodník je častejšie nútený nastrihnúť hrádzu.
Pri epidurálnej analgézii sú znecitlivené aj iné orgány nachádzajúce sa v malej panve, napr. močový mechúr. Tým, že je znecitlivený, žena nemá pocit potreby močenia, preto v tretej dobe pôrodne Viac Pôrod, je potrebné ženu vycievkovať.
U niektorých žien sa objaví nutkanie na zvracanie, zvracanie, nevoľnosť, svrbenie, afty v ústach. Vedecké vysvetlenie na afty neexistuje.
U niektorých žien, ale aj iných pacientov, ktorí dostali tento druh analgézie sa vzácne vyskytnú pretrvávajúce bolesti hlavy.
Veľmi vzácnou komplikáciou je dlhotrvajúce znecitlivenia miechových obalov alebo niektorej časti tela.

Odhliadnúc od toho, že WHO upozorňuje aj na zvyšujúce sa percento kliešťových pôrodov.

Ono je to krásne, myslieť si, že sa dá vyhnúť sa bolesti bez vedľajších účinkov...niekto má šťastie, niekto nie.

latvia
23. bře 2010

tristvrte tvrdeni v tomto clanku su vyslovene bludy a je jasne ze to pisala nejaka "rodinna stranka", samozrejme nie doktor.....

bihan
23. bře 2010

Jasné, len cucajú z prsta, aby odhovorili rodičky od bezbolesného pôrodu.. dobrá si!
A čo ešte máš? ty si lekárka? anesteziologička? viedla si nejaká relevantný výskum? Rada by som si pozrela výsledky. 😀

latvia
23. bře 2010

mam dojem ze vsetky metody pouzivane v medicine su overene urcitymi studiami a preto ich potom anesteziologovia dokumentuju do odbornych knih a studii.....ale ak ti nestacia tvrdenia anesteziologov po celom svete, a radsej budes verit nejakemu neodbornemu clanku, tak s tym nic nespravim

bihan
23. bře 2010

Tak niečo zo stránky fakultnej nemocnice.. napísane pre mamičky, takže populárnou formou

http://www.fnsppresov.sk/contentData/1939/Infor...

Hlavne odporúčam časť napr. "Oslabenie sa môže týkať aj svalstva panvového dna, ktoré spoluúčinkuje pri otáčaní hlavičky dieťaťa v pôrodných cestách, takže je nutné umelo dopomôcť otočeniu." Riešením je podanie nižšej dávky.. otázka je, čo to je "nižšia dávka"... resp. či podanie "nižšej dávky" stojí za možné riziká.

Epi je fajn pre rodičky, ktoré sa boja pôrodu, ak zaberá, je to určite veľká úľava, ale je dobré vedieť, že to nemusí byť bez následkov.

bihan
23. bře 2010

A ja sa zásadne nespolieham na fóra pri hľadaní svojich informácii a na jediného lekára tak isto nie, aj keď môj anesteziólóg bol férový a o rizikách ma informoval.. aj o tom, že pri pôrode sa ešte aj dnes umiera, ale to sem už nepatrí.

misi78
23. bře 2010

Tak ja rodila bez epiduralu ale chtela jsem ho ale v porodnici v Prostejove mi ho proste nedali 😠 Nemela jsem nijak hrozny porod prijela jsem v deset vecer a malej se narodil o pul pate rano, ale ty bolesti bych si klidne odpustila. Jinak tam byli super, prostredi skvely ale strasne me to nastvalo. Pritom jsem to mela v porodnim planu a rikala jsem to dopredu.

latvia
23. bře 2010

bihan mas ip

ojo
23. bře 2010

ahoj, přidám zkušenost, já epidulár chtěla, ale přijeli jsme tam, když už jsem byla otevřená na 5cm a to už bylo pozdě 😅 bolesti byli silný, malýho jsem tlačila 2 hodiny, vůbec nešel ven a museli mi pomoct tlačením na břicho...ale zvládla jsem to a teď čekám druhý a asi epidulál už chtít nebudu, když jsem to zvládla poprvé 🙂

nicméně zastávám názor, kdo chce, ať si ho nechá dát a kdo ne, tak ne 😉 moje kamarádka, když rodila první, tak už nesnesla bolesti, tak jí ho dali v posledních chvílích, říkala, že se jí tááák ulevilo, že by snad usnula 😀 sice moc nevěděla, jak má tlačit, když necítila tolik kontrakce, ale jinak v poho 🙂 druhý rodila bez 🙂

keminek
23. bře 2010

latvia, tedy.. nezlob se, ale nemáš ani základní informace.

Epidurál má svá rizika a vedlešjí účinky. V porodnici podepisuješ informovaný souhlas s epidurálem. Já na něm viděla celý výčet možných komplikací 😉 Rizika jsou všeobecně známá, jsou samozřejmě probírána i v diskuzích, ale je i množství odborných informací. Zpochybňovat odborné výzkumy a názory WHO se neodvažuji 😅

Epidurál ti může zastavit kontrakce, což vede zas k urychlování umělým oxytocinem a silnějším bolestem. Jeden zásah se přidává k druhému a nakonec porod může skončit císařem nebo kleštěmi. Epidurál se také musí dát včas, aby vůbec stihl zabrat, je na to určitý limit. Někomu stejně nezabere (nevím proč).

V mnoha porodnicích se zrovna nehrnou do toho ho dávat, někde je musíš přemlouvat víc.

Takže někomu pomůže, ale někomu ne a někomu dalšímu naopak vyloženě přivodí komplikace.

Chápu, že ho chtějí maminky s dlouhou otevírací fází, unavené, bolestmi vyčerpané. Ale jen tak ho dávat, aby porod nebolel, to je kravina.

Nezbývá než číst, číst, číst.. 🙂

Namátkově vygooglené info např. zde
http://www.aperio.cz/download/Lamaze_Zasada_4.pdf

keminek
23. bře 2010

Takže bych to rozhodnutí nechala až na den, kdy rodím. Až bych viděla, jak porod postupuje. Kdybych byla vyčerpaná poslíkama a kontrakcema trvajícíma neúměrně dlouho, bolestí, nevyspáním apod., tak bych s ním souhlasila. Jinak jsem proti a nechci ho. Chci rodit normálně. A pokud bude těhotenství fyziologické a porod se hezky rozběhne, tak s vysokou pravděpodobností normálně rodit budu. Sice to bude bolet, ale to se dá vydržet. Epidurál by mi takovýto porod mohl pohnojit a o to nestojím. Každý na něj reaguje jinak, taky záleží na samotném průběhu porodu, poloze miminka a tak dále. Navíc se mi nelíbí představa zásahů někde kolem páteře a míchy. Prostě epidurál nechci, resp. jen v případě, že bych šílela bolestí a byla ve stavu, ve kterém nejsem úplně s to porodit.

rimmel
23. bře 2010

ahojte, neda mi neprispiet, po precitani keminek 🙂

ja som epi neplanovala, bola som vyslovene PROTI, chcela som porod prirodzeny, hovorila som si ked to ine mamicky preziju,prezijem aj ja! 🙂

porod mi trval 4 dni, nespala som od bolesti, utlmovace uz nezaberali, porod odkladali koli tomu aby zabrali strereoidy na plucka maleho, kontraktovala som naozaj 4dni, konktrakcie som ale vcelku zvladala dobre,malasom dobru dychaciu techniku 🙂
no bola som uz taka vycerpana ze som upadavala do mikrospanku, halucinovala ze doktorke z nosa visi susen! (naozaj)
nasledne ked uz som bola otvorena dostatocne a porod sa zacal, kontrakcie sa zosilnovali a ja uz jednoducho nemala ziadne sily..ubijala ma ta bolest, poziadala som o epidural ktory bol ako vykupenie. boli mo jedno vsetko, vsetky nasledky ci rizika ktore podstupujem 😅 no nevedela som kedy tlacit, museli mi hovorit, ci KAm zamerat svoje tlacenie, nakoniec aj tak pouzili klieste, nastastie maly bol zdravucky a dnes stale je 🙂

cize suma sumarum, ked ho ozaj nepotrebujete nedavajte si, ozaj sa to da prezit!! ak ale, nebudete mat take "stastie" ako ja 😉

rimmel
23. bře 2010

keminek uplne s tebou suhlasim..dokonca aj kebyze mam nabuduce rodit co ja viem 20hodin viem ze to je nic!! oproti 4dnom! 🙂 🙂

latvia
23. bře 2010

keminek 🙂 nezlobim se, ale zakladne informacie mam. a nikde som napisala ze epidural kazdej a za kazdych okolnosti, ak to tak vyznelo, tak sa opravujem, nepokladam epidural za nieco rutinne co by malo byt podane kazdej rodicke

latvia
23. bře 2010

rimmel, rodila si 4 dni? kortikoidy na dozretie pluc babatka sa podavaju 48 hodin.....co ti robili dalsie 2 dni?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru