Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

lizatko1009
6. kvě 2010

lara tak prosim ta nepis vetu v zmysle nezalezi ti na tvojom dietati? kedy to bolo take skodlive ako ty to prezivas a beries by to asi nedavali a ovsem maly mal apgar 10. ale pre tvoju dusu ti napisem ano som krkavcia matka dala som do neho napichat omamne latky(epi) z toho trosku skuli a ja som na vozicku a kazdy den migrena.

zuzi118
6. kvě 2010

Ok, latvia ja uz nenapisem o neg. epi ani slovo. A do druhej temy o epi pisat nepojdem.
Jednu vec si vsak neodpustim, pises, ze nevidis zmysel v bolesti, odmietas studie, ktore popisuju neg. ucinky epi a oznacila si ich za bludy, sama by si si ju v pohode dala a potom povies, ze si ZA prirodzeny porod? Akoze si ZA, aby bol umozneneny zenam, ktore ho chcu, ale nie je to nic pre teba? Rozumiem tomu spravne?

Mimochodom asi si si nevsimla, ked som sa ta pytala na tie minutove kontrakcie.. Fakt by ma to zaujimalo.

keminek
6. kvě 2010

lizatko ležet? Nedovolili ti pohyb?

Je fakt, že mnohé porodnice prezentují to, že dávají bez keců epi, jako přednost. Ale to mi vcelku vadí, protože jak jsem psala, není a nemá to být nic automatického jako nákup rohlíků. Dělá to pak na ženy dojem, že epi je u porodu v dnešní době běžná věc a pak řeší spíš, v jaké porodnici ho dostanou a v jaké ne. Takhle by to být postavené nemělo. V těhu si nevezmou ani brufen, ale pak si nechají píchnout epi k páteři. Já ho nechci, vadí mi jak vedlejší účinky, tak případná rizika (ovlivnění kontrakcí negativně a nakupení dalších zásahů) a to, že bych porod neměla pod kontrolou. Měly by ho dostat jen ženy, které ho fakt potřebují a ne že se rozdáváním epi budou porodnice tak trochu reklamně prezentovat a dají ho na první požádání, přičemž ho nedají jen ženám, u kterých to z nějakých důvodů nejde.

Osobně je mi úplně jedno, jestli někdo rodil s epi nebo bez. Ani jedna skupina mi nepřipadá "trapná" 😉 Jen nesouhlasím s postojem některých (všude možně obecně), že epi je fajn a k dnešnímu porodu patří tak nějak normálně.. 😕

autorka má epi zakázaný, takže když se popíší negativa (i pozitiva), tak třeba uvidí, že o nic nepřichází, že se běžně rodí bez něj (to jen poslední dobou někdo v západní civilizaci rodí s ním), takže se netřeba stresovat.

lara1705
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
latvia
6. kvě 2010

ak mas namysli oxytocinove kontrakcie, tak oxytocin som nedostala....ale neviem co presne pod pojmom umele myslis.
a neviem ci si si citala tie veci co som tu vcera hodila....o strese matky a plodu pri porode, pytala si si aj link....
z nich vyplynulo, ze stres, a teda aj bolest, pokial vedu len k vyplaveniu adrenalinu, tak je to v podstate prospesne....pri velkych bolestiach spejene uz s anxietou sa vyplavuje aj noradrenalin, ktory sposobuje uz spominanu hypoxiu plodu. takze z toho vyplyva, ze normalna bolest je ok, na nu epi netreba, ale na silnu bolest, ktoru matka preziva ako neznesitelnu je epidural vhodny, lebo potlaci vyplavenie noradrenalinu a tym zabrani vzniku hypoxie.... co potvrdzuje aj moj nazor, ze epi pausalne nie, pri tazkych bolestiach ano. snad je to uz teraz jasne.

gtver
6. kvě 2010

holky, tohle je přece zbytečné, míra porodních bolestí o "kvalitě matky" nerozhoduje 🙄
jak už jsem psala, mám obě zkušenosti a můžu říci, že být v těch situacích znovu, rozhodovala bych se stejně

pudlyna
6. kvě 2010

Ahoj holky,já jen písnu já Epi něměla,ale asi bych ho ani nedala.Porod byl rychlý a bolestivý, ale nic co by se nedalo překousnout.Když ho nemáš, nikdo ti nemusí říkat: tlačte a už vůbec jak máš tlačit to vše vyplyne nějak samo. To je můj poznatek zdravím a přeju dobré rozhodnutí.

zuzi118
6. kvě 2010

ja len k vete - keby to bolo take skodlive, asi by to nedavali... Vedeli ste, ze rontgen sa pouzival ako diagnosticky prostriedokv tehotenstve? Merali nim velkost panvy a zistovali viacpocetnu graviditu. A az ked po rokoch prisli na to, ze sposobuje rakovinu, tak s tym prestali... Vedeli ste, ze sa zenam predpisoval liek proti rannym nevolnostiam a az po rokoch sa prislo na to, ze sposobuje, ze sa deti rodia bez ruk a bez noh... Takze v porodnictve sa uz viac krat stalo, ze sa veci robili, lebo si niekto povedal, ze je to dobre a az po rokoch sa doslo na to, ze to vobec take dobre nie je. (O tom, ze nastrih je horsi nez natrhnutie sa tiez popisalo kopec studii, napriek tomu sa u nas striha jedna radost. Ze vertikalne polohy su lepsie nez horizontalne sa tiez vie, napriek tomu mozme byt stastne tie, ktorym nam dovolili rodit v polosede atakdalej atakdalej.)

latvia
6. kvě 2010

epidural sa dava uz vyse 20 rokov....kolko je doba, kedy uz bude iste ci skodi alebo nie?

keminek
6. kvě 2010

Mně píchli vodu, oxytocin a nařídili polohu k porodu. To mě velmi negativně ovlivnilo a porod též. Vyloženě mi vadí, jak doktoři studují a rozebírají normální průběh porodu a hodnotí, co je proč lepší. Já vnímala negativně jejich zásahy. Bolest byla velká, ale nevadila mi. To je jako když rozebírají, proč je přínosný bonding a dělají studie a výzkumy. Proč? Vždyť je normální, že máma a dítě patří po porodu k sobě. Je to normální a přirozené. Proč se to zkoumá? A proč rutina bývá jiná (v minulosti ještě horší jak někde dnes)? To samé s porodem. Ať zasahují, až když je důvod. Ať dávají epi ženám, které ho opravdu potřebují a kterým pomůže (a jejich porodu též). Dle mého se běžně dává víc, než je nutné. Pak je výsledek logicky takový, že některým ženám porod vylepší (ač osobně bych měla pocit, že snad nerodím.. 😒 ) a některým se holt ten porod tak trochu poprasí..
A radši tu rozebírejte negativa a pozitiva epi, než co se tu rozebírat má a nemá (blokuje to diskuzi, špatně se to pak čte).

lizatko1009
6. kvě 2010

zuzi a ked ti daju v den porodu epi, tak hned dovi dopo, ze? 😀 ty si na vozicku a dieta bez hlavy a paty, no coment a mimochodom vies, ze aj kravske mlieko nieje dobre?

keminek mohla som sa jasne aj hybat, aj na fitlopte

latvia
6. kvě 2010

a zrejme mas na mysli thalidomid, ktory sa nedaval na nevolnosti, ale na nespavost, kedze je to sedativum a hypnotikum..... a na to, ze skodi a prislo o 10 rokov na to, za tu dobu sa narodilo na celom svete cca 12 000 postihnutych deti.

latvia
6. kvě 2010

a najhorsie dopadol chudak ujo Rontgen, ked vynasiel tuto dnes potrebnu vec, lebo ako novu vec testoval, tak rengenoval vlastnu tehotnu manzelku...zial, nemohol predpokladat ako to skonci...

keminek
6. kvě 2010

lizatko, uf já už se lekla 😀 mě nechali normálně se pohybovat jakkoliv celou 1. dobu porodní. Bez toho si to ani neumím představit, to bych tu bolest nevzládala..

keminek
6. kvě 2010

zuzi to asi myslela tak, že všechno, co doporučí dr. (nebo vědci) není vždy úplně OK

zuzi118
6. kvě 2010

latvia - ano take som mala na mysli.
Dakujem za link, dala som si ho do literatury na nastudovanie.
V podstate to s tym adrenalinom a noradrenalinom to chapeme rovnako, avsak ja davam velky doraz na to, ako to ma zena nastavene v hlave - ak zena bolest prijma, neboji sa jej, tak sa moze tvorit oxytocin, ktory stupnuje kontrakcie a otvara hrdlo. Adrenalin tlmi bolest a celkovo sa zena dostava do takeho toho stavu mimo. Ked sa vsak zena boji, bolest je pre nu neznesitelna, kazdu kontrakciu preziva - niee, uz je to to zase, au au au. Vtedy sa zacne tvorit aj ten noradrenalin. Cely proces zastavuje, zena sa neotvara trapi sa, a moze dojst potom aj k tej hypoxii plodu. Myslim, ze takej zene naozaj epi moze pomoct. Nechcem to stavat do roviny dobra-silna-dobre zvlada a zla-slaba-zle zvlada. Lebo to nie je pravda. Na to ako kto zvlada/nezvlada bolest ma velky vplyv aj prostredie a ludia s ktorymi sa clovek stretne pred porodom a pocas porodu. Skoda len, ze u nas sa tak malo dba o to, aby sa zena citila bezpecne, aby sa jej vytvorilo prijemne prostredie a pristupovalo sa k nej individualne. Kdezto ked sa zene pichne epi, tak je od nej pokoj. Bud jej daju fitloptu nech si skacka, alebo krizovky nech si lusti. Z nedostatku individualneho pristupu mi je asi najviac smutno.

latvia
6. kvě 2010

ano, len som to upresnovala 😉 kazda nova vec by sa mala dlhe roky testovat.najprv na zvieratach, potom na ludoch, ak je bezpecna.ale nikdy nic nebude tak bezpecne aby clovek povedal ze je to super. dokonca ani vitaminy niesu bezpecne...

zoozkha
6. kvě 2010

Ahoj, rodila som 26h s krížovými bolesťami, bez epidurálu a dalo sa to zvládnuť.. 😉 V najväčších bolestiach (trvali vyše 10h) by som ho brala všetkými 10, ale som rada že nakoniec prebehol pôrod prirodzene.. 😉

latvia
6. kvě 2010

adrenalin bolest netlmi, mozno ak to chapes tak, ze je z toho mimo az to neciti, ale inac netlmi. ja viem jak to myslis. zeny, ktore sa proste boja, ale nemaju tazke bolesti, sa proste "boja"....kebyze sa psychicky uvolnia, slo by to pekne....ja vsak nehovorim o psychickom strachu z niecoho. ak ma clovek tazke bolesti, automaticky sa pridruzuje uzkost, stale hovorime o tazkych bolestiach, nie o tych klasickych...a tam t uzkost, napriek "dobrej psychike" proste ten norak vyplavi....
a k vete - Kdezto ked sa zene pichne epi, tak je od nej pokoj.- by som chcela len dodat, ze to nieje pravda, ze je pokoj.porodnici maju z toho tiez stuhnutu rit, vzhladom na to ze sa to moze skoncit vselijak.....pacientka je viac monitorovana, porod musi postupovat, musia na nu dohliadat ci nema nizky tlak a podobne....pokojom by som to nenazvala...

zuzi118
6. kvě 2010

latvia, ano mala som na mysli thalimomid a docitala som sa aj to, ze ho davali na ranne nevolnosti.
Keminek presne to som chcela povedat, ze nie vzdy vsetko co sa povazovalo kedysi za bezpecne sa povazuje za bezpecne aj dnes. Dnes mate pred chodbou kde je rontgen velkymi pismenami - tehotnym vstup zakazany. A na nete mozte najst studiu/clanok z roku 1950 o tom, aky je rontgen vyborny diagnosticky prostriedok v tehotenstve a ako by sa mal vyuzivat co najviac (clanok je v AJ).

lizatko1009
6. kvě 2010

keminek sme obycajne slabosky, ktore nedokazali prezit prirodzeny porod 😀

keminek
6. kvě 2010

latvia, vitaminy sem, tam.. ale jak dr. doporučují něco, co má neblahé následky (v dobré rutinní víře) nebo mě informují jen o půlce pravdy (např. vysvětlí rizika, když se zákrok neprovede a zamlčí rizika zákroku atd.), tak mě to vytočí 😅

já bych nezkoumala vědecky ani to, co se kdy uvolňuje (ač je to pro některé vědátory zajímavé a proč to nevědět, v téhle fázi mi to nevadí.. 😉 ), protože je jasný, že když je klid na porod, tak se líp rodí. Já kočce doma (resp. někde jinde v cizím) zasahovat do porodu tak jako je běžné v porodnicích, tak jí (resp. jisté části koček) ten porod zastavím (asi chápe každý veterinář u porodu nějakého zvířete). Stejné jak s kojením. Baby sestry na šestinedělí radí, ale takovým způsobem, že matku jen vystresují a pak to kojení podle toho vypadá. Tyhle věci jsou snad jasné a každý je přirozeně cítí.

keminek
6. kvě 2010

lizatko, mně je jedno, jestli epi někdo má nebo nemá. Jen mi vadí, že se propaguje jako něco, co k porodu patří.

Já osobně ho neměla, zvládla jsem silnou bolest i bez něj (ta bolest člověka strhne a vydržet ji prostě musí), byla přirozená, takže mi nevadila, porodu jsem se nebála. Teď epi nechci (příp. rizika a vedlejší účinky a nemožnost plné kontroly porodu). Pouze v případě, že ho budu opravdu nutně potřebovat (a doufám, že to nezažiju) - maminky s těžkým dlouhým porodem zcela chápu (těm epi pomůže a jejich porodu taky).

keminek
6. kvě 2010

chtěla jsem napsat - co k porodu běžně a automaticky patří

latvia
6. kvě 2010

keminek, to vytoci aj mna.kde to takto robia?

ja som zase bola sestram na 600nedeli vdacna ze mi poradili, ja som asi nejaky ozembuch, nevedela som aka poloha, co je spravne a co nie....ci mi chyba prirodzeny matersky instinkt/pud/? 😅

lucika09
6. kvě 2010

Ahojte, len chcem napísať svoju skúsenosť. Rodila som bez epidurálu (nemohla som mať kvôli zdravotným dôvodom) vyše 17 hodín, kontrakcie od začiatku každých 10 minút, ku koncu už každú 1-2 minúty a dalo sa to zvládnuť 🙂 Nakoniec som aj tak šla cisárskym, lebo malý sa začal dusiť. Chcela by som všetky povbudiť, ktoré sa rozhodnú rodiť bez epi 🙂

zuzi118
6. kvě 2010

Latvia, lenze to monitorovanie a sledovanie je rutinny proces. Nemusi sa k nej pristupovat individualne, ked jej chcu pripnut pasy na brucho. Proste pridu zahlasia: Tak teraz pojdete na 20min na monitor, lebo je to potrebne atd... Teraz vam zmeriame tlak.
Kdezto kebyze je zaujem nechat zenu rodit prirodzene a vytvorit jej bezpecne prostredie... tak to by museli zdravotnici vyckavat, kedy je vhodna chvila na to, aby skontrolovali dieta. Nemozu na zenu hovorit kedy sa im zachce a tonom akym sa im zachce.
U nas to je vsak jedno, ci mas epi, nemas epi, podrobujes sa rutinnym postupom, ktore platia v nemocnici. A taka zena, ktora je v bolestiach a povedzme by jej vydavanie hlasnych zvukov pomahalo, je okrikovana, aby bola ticho lebo rusi ostatne, rusi personal. Taka moze aj vymyslat, ze teraz vysetrenie nie... ze nechce lezat na monitore, ze chce stat, alebo sediet, ze ona teraz vlastne vobec nechce monitor, ona chce ist do sprchy a pod. Tak som to myslela, ze ak das epi mas od takehoto vymyslania pokoj.

zuzi118
6. kvě 2010

keminek vies co zas vadi mne? Ze sa prezentuje len jedna alternativa. Ze sa rovno nepovie mate dve(tri) moznosti. Toto su klady toto su zapory. Ze az potom co sa pacient spyta - A nedalo by sa to nejako inak, tak az potom sa najde aj ina alternativa.

keminek
6. kvě 2010

latvia, mně poradili velký kulový. Já s tím naivně počítala. A to ani v 2. době. Studený čumáky, nekomunikovali.. (v 1. i 2. době) ani jsem nevěděla, jak to postupuje (v 2. době) 😝
A samo do toho patří i to neinformování o zákrocích. A to se děje úplně všude. Pozor - nechytat za slovo! Netvrdím, že každý doktor je pitomec a nevychovaný hulvát. Ale takové to povýšené chování typu my vám píchnem tohleto, urychlíme porod (bez diskuzí), to se mi fakt příčí. S epi se podepisuje informovaný souhlas, ale souhlasit musím i s čímkoliv jiným (když to není akutní), ale to by mi někdo musel vysvětlit rizika i pozitiva zákroku, když se provede i neprovede a i alternativy k zákroku. Česká lékařská komora řeší běžně stížnosti, kde pacient nebyl řádně informován (zákonné právo). Jde o autoritativní chování -některých- dr., arogantní projev, uzemňování.., neochota, raz dva pacoše odbydou a nemají rádi, když někdo čte.. Tohle se přeci děje běžně..

latvia
6. kvě 2010

nemyslim ze zene bez epiduralu meraju rutinne tlak. takisto ako jej rutinne nedavaju infuzie na doplnenie tekutin a nekontroluju tym prenosnym CTG ozvy....
a ja nevravim ze sa u nas vsetko robi dobre, aj na tie postupy v porodnictve u nas predsa poznas moj nazor z inej temy. nikdy som neschvalovala arogantny pristup zdravotnikov ani som nevravela ze niekto moze okrikovat rodicku.....toto je uz o inom

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru