Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

latvia
22. dub 2010

vie kazda, len je otazne, ci musi...

lara1705
22. dub 2010

Všetko čo je nam sudene nas neminie.Či už je to neplodnosť alebo niečo ine. Myslim že neplodnosť sa neda zmeniť, aspoň nie vždy.Da sa aj liečiť ale ked to nezabera tak nič s tym nenarobiš.

latvia
22. dub 2010

aj trhanie alebo rast zuba vie kazdy vydrzat,aj tazke migreny, aj zasitie roztrhanej ruky, aj noz v hrudniku alebo v hlave sa da vydrzat....ale musi sa to?

latvia
22. dub 2010

neplodnost sa dnes uz da umelym oplodnenim vyriesit, alebo dieta donosi ina zena, vselico je mozne....ak taketo zasahy "prosti prirode" su ok, nechapem co maju ludia proti epiduralu...

lara1705
22. dub 2010

toto nie je tema o nožoch v hrudniku či hlave, už to tak neprehaňaj..... 🙂

lara1705
22. dub 2010

proti epi nemam nič len si ho nikdy nedam a hotovo... 🙂

latvia
22. dub 2010

a mas pravdu, co je nam sudene nas neminie, ale to sa tyka vacsinou len smrti....clovek si je strojcom svojho osudu sam, zvalit to na Boha, ze to tak je, je naivne....Boh nam predsa dal slobodnu volu, nie? 😉

latvia
22. dub 2010

a toto nieje tema ani o to co je nam sudene 🙂
jj, proti epi nemas nic, citala som 😝 uz som s touto minidiskusiou skoncila 😉

lara1705
22. dub 2010

Boh riadi naš život ale my to môžeme ovplivniť. Ano, Boh nam dal slobodnu vôľu ale.... ak sa mu niečo nepači tak zasiahne...

somjezibaba
22. dub 2010

latvia myslim bs,ja mam dobre skusenosti a isla by som tam znova,ale nateraz mamhladnych krkov dost 😀 .vytipovane porodnice ktore som obisla ma nepresvedcili.........

lara1705
22. dub 2010

ako vidim s tebou nieje reč, ty sa hned hnevaš a uražaš. Ber život aky je... 🙂 A nebude ťa z toho bolieť hlava.... 😝

mamusia
22. dub 2010

A este lara...... ako mozes tvrdit nieco proti epi,ked si ju vobec nemala,vobec nevies,ake to je a co sa tyka dietat,tak ak by to malo ohrozit jeho zivot,tak by sa to robilo asi iba nacierno,nemyslis?

To je vsak jedno..kazdy ma svoj nazor...tu proste nejde o to,ako sa porodi,ale o to,ze uz je potom,ze mas svoje krasne baby a moc ho mlujes, myslim si,ze ked sa clovek rozhodne mat dieta,tak je to preto,ze velmi po nom tuzi(ak to nie je teda nechcene...nahodne..), nie preto,aby zazil niecco krasne ako porod! Uz nie sme v roku 5...porod je proste iba neodlucitelna cast matia dietata....myslim,ze vacsina zo zien by bolo rado,ak by sa dalo mat dieta bez porodu (muzi by rodili 😀 😀 😀 )

latvia
22. dub 2010

lara, ja sa hnevam? 😕 neviem jak si na to prisla, vidis mi do tvare? 🙂 🙂 a urazam?? 😕 obvinujes bez dokazov, kedy som ta urazila? nepovedala som o tebe ziadne zle slovo, tak ma prosimta neosocuj 🙂
mimochodom, mna hlava nebolieva 🙂 a moj zivot neries, ak ma nepoznas, poprosim ta 🙂

bobocka
22. dub 2010

ja osobne som rrodila bez epi.bolo to moje prve,celkom rychlo to slo,dokopy pat a pol hodiny.dufam,ze aj druhe odrodim bez.bolelo to sice otrasne,ale dalo sa to zvladnut.tym vsak nechcem povedat,ze epi zavrhujem a neuznavam.osobne si myslim,ze ked mamicky rodia dlhe hodiny a trapia sa v bolestiach,tak preco si nepomoct.myslim si,zepo mnohych hodinach bolesti su maminky uz take vycerpane,ze uz potom ani to mimi nevladzu vytlacit.mamicky potom mozu mat z takeho porodu traumu,nechciet uz ine dieta.ja osobne som mala rychly porod,nevahala by som rodit aj zajtra,,no poznam mamicku co rodila 27hodin a povedala,ze uz nikdy viac.

latvia
22. dub 2010

somjezibaba, nie kazda porodnica kazdemu vyhovuje, to je jasne 🙂 najdes tu zeny rodiace v rovnakych nemockach ale s uplne odlisnymi skusenostami 🙂 jedna bude nadavat, druha chvalit, tak to je proste vsade....este som nepocula o porodnici, ktoru by len chvalili 😉

rybca
22. dub 2010

somjezibaba - co ja viem, tak negativum EPI je ten, ze ak sa pichne skoro, tak sa zena prestane otvarat, ale myslim si, ze to nezalezi len od toho

maly_prcek
22. dub 2010

Ha ha ha, musím se smát 😀 😀 😀 Prej porod s epi nebolí... To může říct jen kdo ho neměl... 😀 (Stejně jako si myslím, že kdo nadává na jeho aplikaci, ten ho nepotřebuje 😉 ) On se epi aplikuje i např. v případě nepostupujícího porodu, to není jenom pro srágorky 😉

U nás vyvolávaný porod 10 dní předem, bolesti začly cca půl hodiny po tabletce, byly nechutné křížové bez přestávky, v kuse a já blila a blila, kontrakce slabé, nepravidelné, úlevové polohy moc nepomáhaly a ani se moc nedaly, páč jsem furt ležela na monitoru, ozvy nebyly moc dobré, měla jsem těhu cukrovku, takže jsem velmi rychle byla v hypoglykemii, takže kapačka, malému dali na hlavu sondičku, šňura dosáhla akorát za lůžko, nesměla jsem se moc hýbat, aby nevypadla (takže bacha na úlevové polohy 🙂 ). Po 4 hodinách zvažovali jestli si to zítra nezopáknem, otevřela jsem se asi jen o 2cm, naštěstí MUDr. řekla píchnout vodu. To už jsem měla takové bolesti, že mě nebylo prakticky možné ani vyšetřit. Tak jsem si řekla o epidurál, prý by mi ho stejně nabízeli, abych se vůbec někdy otevřela. Píchal ho nadvakrát (zablokované záda), ale pomohl, bolesti byly furt, ale snesitelné, přestala jsem zvracet, už jsem mohla i komunikovat s okolím 🙂 Syn se narodil za další cca 3 hodiny. Skončilo to kleštěma. ☹
Epi jsem původně nechtěla, ale nedal by si ho akorát masochysta 😉 Mám ráda přírodní věci, sportovala jsem vrcholově, takže na bolest jsem poměrně zvyklá.
Hlava mě nebolela, jen vpich.

Odsoudit něco jen tak nejde... Přirozený porod je fajn věc, ale my bychom tu bez zásahu lékařů už nebyli... 😉

lara1705
22. dub 2010

LATVIA, JA SOM NEPOVEDALA žE MA URAžAš ALE žE TY SA URAžAš. a NEZASAHUJEM VôBEC DO TVOJHO žIVOTA, čIM TAK ASI?

helcah
22. dub 2010

No právě, nikdo z nás nemůže soudit....(možná s vyjímkou latvia, té to dovoluje její profese). Je fajn, že se každý z nás může rozhodnout podle svého uvážení. Trochu mě zaráží, že někde ten epidural vůbec nemají. To potom musí ale používat něco jiného ne? V některých situacích je dokonce nutný ne? Chápu, že ho všude nenabízí jako možnost výběru, ale já jsem ho třeba dostala zadarmo...A jinak každá máme zkušenosti - já jsem třeba vydržela tahání nervů ze zubu bez umrtvení, ale bolest hlavy bez léků je pro mě mazec...taková migréna s aurou, když je někdo těhotný a navíc má doma malý dítě je fakt výborná věc. Takže opravdu by neměl soudit ten, kdo nemá zkušenosti.

mamusia
22. dub 2010

Napr. v Nitre ho nerobia,bo nemaju taky zaujem a hlavne ani nikoho,kto by ho pichal.
A co robis latvia?Si lekarka?

veronikapp
22. dub 2010

ja môžem porovnať...prvý pôrod trval 7 hodín, po vyvolávačke, bolesti neskutočné, začala som doslova žobrať o epidurálku, pichli mi ju asi hodinu pred koncom. Bolesť trochu ustúpila, ale aj tak v pravej časti krížov bola tak neznesiteľná, že som si to miesto masírovala päsťou a zrobila sa mi tam modrina možno o priemere 10 cm...a miesto vpichu som cítila ešte dlho potom. Bolo to dosť nepríjemné. Druhé som sa rozhodla rodi´t bez epi za hocijakých okolností...Našťastie pôrod trval ,,iba,, 4 hodiny, z toho poslednú som kvôli zlému otváraniu strávila ležaním na ľavom boku 😝 Bolesť bola taká, že som chcela skočiť z okna, aby to už prestalo...Ale zvládla som to a keď bude tretie, tiež nechcem epi.

Ešte pre také porovnanie- po prvom pôrode horúčka, 2 dni som sa nevládala ani postaviť, strašná slabosť v nohách, strašne sa mi chcelo spať...po druhom pôrode už po 2 hodinách som bežala do sprchy a od eufórie som ani spať nemohla 🙂 Žiadna únava, slabosť, nič...

latvia
22. dub 2010

lara, uz nerozpitvavajme, dobre? ked si chcela napisat ze sa nemam urazat, tak napis urazat SA....lebo sa to da pochopit dvojako.
a ber zivot ako je - nevies ako beriem zivot, tak len tolko moja reakcia.

v nitre ho nepichaju? 😕 mam tam 2 spoluziacky, sikovne, sa divim ze sa to neucia.ale ako hovoris, asi ked nieje zaujem....
a budem sa uz opakovat, niektore porodnice radsej ponuknu lyticku zmes nez epidural, a to je uz ine svinstvo pre dieta a matku z hladiska neziaducich ucinkov....

lara1705
22. dub 2010

latvia. No tak som zvedava čo to maš za profesiu, že vraj môžeš sudiť? Sudiť môže len Boh.

mamusia
22. dub 2010

Aj ja som musela lezat na boku a epi mi spadla na druhu cast a tiez som si buchala pastou..ale dolava 😀

lara1705
22. dub 2010

latvia, s tebou debatu som skončila, nema to zmysel sa s tebou naťahovať.... 😝 🙂 Maj sa krasne. 🙂

helcah
22. dub 2010

Lara to jsem řekla já, že latvia DLE MÉHO může soudit zda má epidural smysl, protože je odborník. A nejsem si vědoma, že bych ji tim povýšila na Boha. Dneska máš trochu útočnou náladu viď? Ale v pohodě, vždyť je to diskuze. 😉

latvia
22. dub 2010

lara, ja nesudim, ani som nikdy nepovedala ze mozem sudit, tak uz do mna prestan rypat, prosim.....
a tou minidiskusiou som myslela toto nase handrkovanie, takze ja uz tiez nemam co k tomu dodat.

mamusia
22. dub 2010

Lebo ja som si bola dat overit tehu v Nr(tam mam rodicov)a pytala som s hned na epi,bo ma zaujimalo....a mi hned povedal,ze tam sa nerobi...ze je o to maly zaujem a ze nemaju koho,aby to pichali.....
Mozno teraz to je uz inak...to bolo pred rokom.

lara1705
22. dub 2010

Ani nie, nemam utočnu naladu len reagujem tak ako každa z vas. 🙂

latvia
22. dub 2010

mamusia, spytam sa ich....jedna mamicka z BB mi hovorila, ze tam napriklad su porodnici dost proti epiduralu, ze kebyze si nevybavi anesteziologicku, tak jej ju ani nepichnu....takze aj tato varianta je mozna, ze su ludia na pichanie, len porodnici su proti....epidural sa totiz picha aj na ine operacie, takze ho urcite ovladaju viaceri anesteziologovia....ale spytam sa 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru