Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

lenkabu
16. kvě 2010

Já přirovnávala k velmi silné křeči do břicha 😉 a co se zvládání týká tak jediný co mi šlo bylo sedět na balonu a dýchat, soustředila jsem se na dýchání a dalo se to.

carina
16. kvě 2010

já si to právě (asi na základě porodů ve filmech) vždycky představovala jako řezavou bolest, strašný krve apod. 😀 No, lepší je nad tím asi radši moc nedumat, že?

lenkabu
16. kvě 2010

Já to zapomněla už ale vím že u porodu jsem si říkala že je to fakt jako křeč do lýtka,jen míří do břicha a je mnohem silnější 🙂 amanželovi jsem prý řekla že zubař je horší ale to si nepamatuju 😀

kinsen
16. kvě 2010

Ahoj holky, já si při porodu na epidural ani nevzpomněla jak to šlo rychle, já jsem spíš než křeč nebo tupou bolest zažívala spíš takové hodně silné tlaky v břiše a ke konci spíš dole. Domi byl normálně velké dítě a porod bez problémů a nějakých velkých bolestí takže i kdybych si na epidural vzpomněla tak bych ho nechtěla, ale myslím si že při velkém mimču a nebo nějakých velkých bolestech bych si ho píchnout dala. No uvidíme jak bude vypadat druhý porod 😒

lenusiatko
16. kvě 2010

Ahojte, pokial mozem prispiet svojou vodou do mlyna, tak pre tie, ktore sa chystate rodit bez epiduralu, urcite sa nim aspon poistite. Ja som bola nan pripravena, bola som na pouceni a nakoniec sa moj lekar rozhodol, ze mi bez nejakeho vazneho dovodu da vyvolavacku, samozrejme epidural sa nestihol, pretoze ma doslova "rozdrapilo". Ako prvorodicku ma nechali lezat na chrbte napojenu na pasoch a porodila som za dve hodiny. Nikto sa na mna nepozrel, nikto ma nevysetril, iba sestricka na mna zrevala, nech tolko nekricim, ze to este neviem, ako ma naozaj bude bolet porod. Neda sa povedat, ze som mala nejake kontrakcie, alebo stupnujuce bolesti, ktore sa vobec dali predychat. Bez prehanania mozem povedat, ze to boli bolesti, akoby ma zaziva upalovali. VIem to porovnat, pretoze som prezila prasknute slepe crevo a tri operacie oci bez narkozy a mam zaziva vytrhnutych pat trvacnych zubov a vsetky mliecne, takze viem, co je bolest a bolest, kedze prah mam posadeny velmi vysoko. Nechcem strasit, ale tiez som sa utesovala takym tym, ze porodili ine, porodim aj ja, ale otazka je ako. Stretla som potom este jednu lekarku, ktora mi povedala, ze u mna ta vyvolavacka bola pruser, nakolko by som v pohode porodila aj bez nej a takto som mozno mala dvojite kontrakcie a znasobene bolesti uplne zbytocne. Takze take tie debaty, ze budem horsi clovek, ked porodim s epiduralom alebo cisarskym mi pridu asi ako diskusie o tom, ci je pohar spolovice plny, alebo spolovice prazdny. Prida mi to, ako tie bla-bla fora o tom, ci je matka horsia alebo lepsia, ked svoje dieta koji, alebo nekoji, to uz by som radsej riesila ci bola skor sliepka, alebo vajce. Mimochodom, este pol roka po porode som nemohla sediet a mala psychicke problemy z toho, ako to cele prebehlo a vlastne nemuselo.

keminek
17. kvě 2010

Já bych to typem přirovnala také k MS bolestem, ale intenzitou nikoliv. MS bolesti já mívám slabé, jen jednou mě to bolelo hodně, ale přesto to nebylo zdaleka takové jako moje porodní bolesti.
Bolest mě úplně smetla, to už se nedalo ovládat, stejně jako pocit na tlačení. Jelo si to po vlastní koleji a na mně bylo, abych to vydržela.
Ale ačkoliv to takhle hodně bolelo, tak jsem na ten epidurál nepomyslela. Není to bolest, která se nedá zvládnout. A ke všemu si jí dneska nemůžu vůbec vybavit. Vadila mi bolest ve 2. době porodní, která někoho třeba nebolí vůbec (cítí jen tlak), a ta mi vadila proto, že se ve mně hrabali zdravotníci a píchli mi umělý oxytocin a když mě pak šili. To pro mě byla šílená nekončící bolest v té pravé podobě. Porodní bolest byla taková přirozená a vedla k otevírání. Druhého porodu se nebojím. Spíš chci méně zásahů ze strany zdravotníků.

A jak to zvládnout? Myslet na miminko, pomáhat mu (taky to nemá jednoduché), těšit se na něj. Navštívit nějaké lepší kurzy, přečíst si nějaké lepší knížky a těšit se na porod. Epidurál jsem osobně nepotřebovala a nechci ho (dobrovolně 😀 ). Jen v případě, že bych rodila hodně dlouho a byla vyčerpaná, pak myslím, že by pomohl. Až u porodu uvidím, zda ho budu potřebovat, ale myslím a doufám, že opět ne 😉

keminek
17. kvě 2010

a věřit si 🙂 😉 (a najít si porodnici, kde je větší šance na pohodu)

keminek
17. kvě 2010

lenusiatko, to je mi líto. Příště odmítni ty zásahy, máš na to právo. Příp. si najdi vstřícnější porodnici. Bez jejich péče bys takový zážitek mít nemusela.. 😖 Já tu nesnesitelnou bolest také zažila až po urychlování, naštěstí až na konci porodu. V 1. době mě nechali v klidu 🙂

lenkabu
17. kvě 2010

Já myslím že u vyvolávaného porodu jde o mnohem větší bolesti, když se to rozběhne přirozeně je to přece jen fyziologický děj 😉

soporova
18. kvě 2010

No ča sa týka bolesti mám vyvolané oba pôrody a prvý bol prechádzka rožovou záhradou, trval cca 5h a predýchavala som si v pohodičke, pekne som si ho celý vychutnala, druhý pôrod cca 2 h ,ale katastrofa takže to asi závisí aj od iných okolností, hlavne odporúčam manžela pri pôrode to je lepšie ako všetky utešujúce prostriedky , pri prvom bol a bol ako oáza bezpečia, tešila som sa že je somnou a že ma chráni a možno aj brala energiu od neho, keď sestrička alebo doktor na mňa zvýšili hlas hneď ich uzemnil, možno jeho neprítomnosť spôsobila taký nepríjemný druhý pôrod ale keď som adaminka uvidela všetky bolesti razom prešli🙂))) nebojkajte, mne hodne pomohla teplá sprcha a hlavne rozkročmo sedieť na fit lopte a počas kontrakcií som sa pohupovala povedali že to dosť urýchľuje pôrod, ale hlavne akoby to zvláštnym spôsobom odrážalo bolesť, neviem mne to dosť pri prvom pôrode pomohlo tak skúste.no a nezabudnite dýchať, dýchať a tiež som myslela na bábetko ako mu pomôcť aby ho nič nebolelo sústredila som sa naňho niekde som to čítala a tiež to dosť fungovalo. 😉

monika237
19. kvě 2010

..no ja som rodila bez epiduralky a nebolo to zas az take hrozne newiem...skor to sitie potom bolo asi najhorsie spolu s kontrakciami...druhy porod by som uz asi radsej wyskusala s nou...

jana776
19. kvě 2010

ahojte, asi ma ukamenujete 😅 ale ja som rodila s epi. Chodili mi ju "dolievat" cca kazdu hodku a ucinkovala tak 15 min od doliatia asi 20 min, takze podla mna tak polhodku som bola s nou a polhodku postupne akoby bez. Bolesti boli hrozne, ale dali sa vydrzat a hlavne kazda kontrakcia raz skoncila, to ma drzalo nad vodou. Na konci, asi hodinu pred tlacenim mi uz nepichli nic, takze som bola uplne bez. Bol to masaker, ale to uz som sa viacej sustredila na to, ze ma hrozne tlaci na tlacenie a este nesmiem.. Druhy porod ked niekedy bude tak idem bez, ono to bolo vlastne jedno, v tej celej zivocisnosti porodu som uz len cakala na koniec, jedine, co som naozaj velmi velmi ocenila bol manzel ze bol so mnou. Bola som 7 hodin zavreta na porodnej sale, sem tam niekto prisiel a kebyze tam som sama, tak tam asi placem v depresiach a nie v bolestiach 🙂

veronikapp
20. kvě 2010

manžel pri pôrode je obrovská opora 🙂

petja
21. kvě 2010

Já už to tady psala,že můj manžel byl ten nejúčinnější epidurál.Moc mu za to děkuji i skoro 3r.od porodu 😵

trnavacka
21. kvě 2010

ahojte,
ja tu budem taka cierna ovca 🙂
mam neskutocne nizky prach bolesti (lekarka mi kedysi davno uverila az po specialnych testoch na neurologii, umrtvila mi ruku a potom nejaku ihlu napojenu na elektrinu pichala do chrbta ruky a na pocitaci sa jej ukazovali nejake reakcie... )

porod vytuzenej dcerky som si ani nechcela predstavovat

epidural som dostala pri otvoreni na 4 cm a nasledujuce 4 hodiny som na striedacku prespala, kazdu hodinu ma kontrolovali
samotny porod potom trval dve kontrakcie, malinka mala tesne omotanu 2x pupocnu snuru, takze vdakabohu za rychlost
kedze som necitila bolest a nebola unavena, pekne som tlacila, ked lekar kazal a bolo to uplne uzasne
najhorsie z celeho bolo zasivanie, aj napriek epiduralu a dalsej latke proti bolesti (mezokain?) to bolo neprijemne, ale nie bolestive

gabika_83
22. kvě 2010

Ja som chcela epi ale nestihli mi ju dat, prisla som do nemocnice uz uplne otvorena 😒

jasekd
7. čer 2010

Ahoj,
ja mela kontrakce cca 9 hodin, od zacatku po odtoku casti plodovky po 5ti min, brzy po 3 a otevrena stale na 1cm. Vubec to nepostupovalo. Po pichnuti (jedna z nejhorsich veci pri porodu) a odtoku zbyle vody jsem se hned otevrela cca na 4 cm a bolesti se rozjely poradne, takze asi 5 hodin byly v podstate nepretrzite krizove bolesti, to moc prodychat nejde, aspon mne to neslo 😖 Nepomahal ani mic ani sprcha. Moje predsevzeti vubec nervat vzalo trochu za sve 😀 Pichli mi Buscopan na uvolneni, a pak Tramadol, mam pocit, ze vubec nezabral, ale treba by to bez nej bylo jeste horsi. PA zminila epidural, ale sama rekla, ze by ho nedoporucovala, ze uz se blizime ke konci (nastesti se to pak pohlo). Jak tady nektere pisete, ja si v tech bolestech na epi ani nevzpomnela 😀 A pokud je pravda, ze na krizove bolesti stejne moc nezabere, mela bych ho zbytecne. Siti bylo v lokale a nebolelo, nastrih jen stipnul, spis divnej pocit.
Ja epi nechtela, ale pokud by ty bolesti, co jsem mela ty asi 4 hodiny, mely trvat treba 12, tak nevim, kolik sil by mi zbylo na konec, takze bych nerikala, ze to jde vzdycky zvladnout v pohode... Jasne, ze to clovek prezije, ale nektere maji opravdu drsne zazitky. A ze clovek nevi, kdy tlacit apod, ja jak mela tu nepretrzitou bolest do zad, strilejici do nohou, tak ja ty kontrakce taky nepoznala a musely mi rikat, jak tlacit, me bricho v podstate moc nebolelo. Ani jsem nejak necitila, jak malej sestupuje, proste jsem jen ze vsech sil tlacila, jak mi rekli, 2 PA mi tlacily na bricho a Dr musela roztahovat branku (klesaly ozvy), ale to uz je clovek v takovym transu, ze to neni to nejhorsi, nejhorsi jsou ty hnusne kontra, kdyz se jeste netlaci. Taky mi dali kyslik, to taky pomohlo. A samo manzel u porodu, nechtela bych na ty kontra bejt sama, i kdyz jsem vetsinou byla ve sprse sama, ale vedela jsem, ze tam je a muzu ho zavolat.
Treba bych to zvladla lip, kdybych chodila na nejakej kurz, ale oni vam to tam reknou, co delat. A jak jsem pak po porodu lezela ty 2 hodky na sale, slysela jsem porody vedle a nejvetsi hysterka jsem ten den nebyla 😀
Souhlas s latvia a petal (jak pise o tom pocitu selhani, ja mela pocit, ze jsem mela byt statecnejsi, nedavat si Tramal, bejt uplne zticha apod, nyni mam obcas ten pocit z toho, ze kojim jen castecne a musim prikrmovat. Tlak okoli a hlavne zenskejch, ktere tyto veci mely v pohode, porod za dve hodky a mliko jim teklo usima, je nekdy znacny)

latvia
17. čer 2010

mne nepride lepsi buscopan, a tramadol (opiat) v zile, nez epidural v chrbte....pri epidurali by si mala ovela ovela nizsiu koncentraciu liekov v krvi nez fornou akou ti poskytli v nemocke....

jasekd
17. čer 2010

@latvia Ja nerikam, ze to je lepsi nebo horsi... Ten Buscopan mi dala myslim ze po pichnuti vody, to byla strasna bolest, az mi bylo zle a prej ze jsem desne v kreci, ze se mam uvolnit, no nejak mi to neslo 😀 Na ten Tramal jsem kyvla pred koncem, kdy uz na epi pozde a mne bylo fakt zle. Vim,ze je to opiat, zadnej cajicek 😒 Nebylo to i.v., ale i.m., tak by mela bejt ta koncentrace nizsi, ne? Stejne si priste zkusim epi nedat (doufam, ze druhej porod bude lepsi 😀 ), no a zkusim se uklidnit, uvolnit... a vykaslat se i na tramal a podobne zazraky. Pokud by to melo bejt nejak dlouhy a zase krizaky, na epi kyvnu, jasne, nejsem zadnej zarytej odpurce, to ne...

jasekd
17. čer 2010

@latvia Dotaz, jak vubec zabira epi na krizovy bolesti? Asi by mel, ne? Ale clovek slysel od zenskejch ruzny zvesti...

latvia
17. čer 2010

spravne pichnuty zabera na vsetky bolesti, vratane krizovych
a viem ze si chcela najprirodzenejsiu cestu a viem aj ze ked je to uz neznesitelne tak clovek prijme aj opiat (mne dali 1ml fentanylu)..ja som to len podotkla pre zeny ktore maju dojem ze epidural je vacsie zlo nez prirodzeny porod s tymi liekmi ktore si dostala 😉 a verim ze pri dalsom porode epi potrebovat nebudes 🙂

latvia
17. čer 2010

@jasekd inac si dobry priklad negativneho ucinku adrenalinu a noradrenalinu ktore sa uvolnuju pri silnych bolestiach a maju negativny ucinok na plod od pocinajucej hypoxie az po klesanie oziev ktorym sa da vyhnut tlmenim bolesti epiduralom

jasekd
17. čer 2010

@latvia dik 🙂
No to jsem rada,ze i anesteziolog mel opiat 😀 (ja jsem zubar, do tveho oboru moc nevidim) , takze mas pro me pochopeni 😉

jasekd
17. čer 2010

@latvia Takze myslis, ze ty ozvy, ze to mohla bejt moje chyba? 😖 Bylo to az behem druhe faze porodni a to uz jsem byla "v pohode" a spolupracovala myslim celkem dobre, nejhorsi stres byl u toho pichnuti vody... To bych teda byla sama na sebe nasr...

latvia
17. čer 2010

@jasekd ne ne ne, ziadna tvoja chyba! ono kazdy clovek ma iny prah bolesti, telo reaguje rozne, ale pri silnych bolestiach ( vravela si ze si ich tazko predychavala) sa zacne uvolnovat aj noradrenalin, a ten prave robi taketo sarapaty, na to je epidural dobry, ze tu silnu bolest, ked uz je taka velka ze sa okrem prospesneho adrenalinu vyplavi aj nie velmi prospesny norak, dokaze utlmit natolko, aby ten norak nerobil zle babatku....pri "klasickej bolesti" kedy zena je schopna komunikovat, predychavat a primerane reagovat sa uvolni len adrenalin.a ten je v podstate pri porode potrebny
ani ja do tvojho oboru moc nevidim 😀 ale v podstate tiez ulavujes ludom od bolesti aj ked sa to da vydrzat 😉

jasekd
17. čer 2010

@latvia Jo, opichuju i na prani pacienta, nestojim o nejaky kolapsy ze stresu a bolesti, kazdej to snasi jinak, ze. Pokud je anestezie zbytecna, snazim se vysvetlit, ze neni treba a vetsina si da rict. Jenze treba trhani zubu nebo i.o.incize neni prirozeny proces jako ten porod. Jenze ty krizaky fakt nesly prodejchat, ja kvuli nim ani nepoznala, kdy je kontrakce, jen podle monitoru. Pripadala jsem si jak blbec, Dr a nepozna kontra a na otazku, ted mate kontra, ze, odpovida "ja nevim" 😀 Uz si to tady na netu studuju, no jo, NA snizuje placent.perfuzi, zejmena u velmi anxioznich zen. To jsem snad az tak nebyla, ale pro priste se zkusim jeste vic hodit do klidu, at tam mame jen ten adrenalin 😀 Diky za rady a at se dari s mimem i v praci. Je dobre, ze sem obcas nekdo takovej prispeje a uvede na pravou miru nektere bludy.

terreza
19. čer 2010

ahoj,prvni porod jsem mela s epiduralem,spatne jsem se otvirala,po epiduralu se nic nedelo stale,pak byl oxytocin a zas epidural,celkem 24hod..po porodu bolesti hlavy,jak prerazena palici a celkove dyl sem se dostavala z toho divnyho stavu. u druheho porodu BEZ EPI-zakazali mi ho, ale celkove lepsi,bolesti silnejsi to jo,ale: celkem 9hod, porod sel hladce,cesty se otviraly krasne a po porodu jsem se citila lip..takze tak,nevim jestli ma EPIDURAL na me takovyto vliv,ale to je proste moje zkusenost..

jasekd
20. čer 2010

@terreza Gratuluju k cerstvymu mrnouskovi 🙂
To je prave to, ze nemuzeme mit srovnani, jakej je ten jeden urcitej porod s a bez EPI. Proc ten druhej byl lepsi... Jestli proto, ze byl bez EPi nebo proto, ze byl druhej... No hlavne ze u tebe byl lepsi nez prvni. Ja bych EPI brala jako neco, co budeme mit v zaloze, pokud by to trvalo moc dlouho a opustely me sily, tak kdyz mi ho doporuci, necham si ho dat.

terreza
22. čer 2010

jasne presne tak to taky beru 😉

teri81
22. čer 2010

Ahoj holky,ja mam teda na epidural ty nejlepsi vzpominky 😀 ,i kdyz muj porod jinak byl hroznej,no vlastne prave proto jsem ten epidural tak uvitala.
Do porodnice jsem prijela v sobotu v noci a v utery rano jsem byla uz tak vyrizena a mimo,ze jsem si epi dala (hrooozne pomalu jsem se otvirala a mam nizky prah bolesti),zabral mi krasne,najednou jsem byla bez bolesti a cetla jsem si,behem hodiny jsem byla otevrena z peti na devet cm a mohla tlacit.
Nevyhoda byla,ze vlastne tlacite a nevite proc,protoze to necitite 😠 ,ale tlacila jsem a s pomoci dvou sester,ktere se mi valely po brise mala vylezla ani jsem nevedela jak. Ani siti jsem necitila,jak jsem byla znecitlivela.
Asi treti den po porodu me teda v miste vpichu bolely zada,takze pri zvedani male v kombinaci s bolesti po nastrihu nic moc,ale to uz mi moc nevadilo.
Proste me epidural zachranil a podle me jsou kolem toho zby´tecne myty,ale respektuji maminky,co chteji a zvladnou prirozeny porod,u me uz to ale fakt neslo,tak jsem zvolila tak 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru