Jaké máte zkušenosti z porodu bez epidurálu?

snehurka11111
1. zář 2008

Ahojky maminy,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zlušenosti a pocity při porodu bez epiduralu? Mně ho totiž zakázali, tak snad se to zvládne i bez něj 😉

latvia
22. dub 2010

veronika, nic v zlom, ale je zjavne ze nevies vela o epidurali 😔 prvorodickam sa dava ked su otvorene na 4cm, do coho zuzana spada.... viacrodickam uz od 2-3cm, takze vobec nie na konci porodu....a v pripade zuzany, ked jej nepostupoval porod, sa cisarovi fakt mohla vyhnut...
okrem toho, epidural sa davkuje cca po hodine, podla toho ako rychlo "vyprcha", v pripade nepostupujuceho porodu sa po epidurali musi nalez pohnut do hodiny a pol, takze nehrozi vela davok...

petja
22. dub 2010

Jako s tím epi se mohla vyhnout CS?

latvia
22. dub 2010

a postreh z nasej nemocnice (CR)- epidural nenukame, my z toho nemame ziaden financny biznis, nemocnica si za to nepyta nic...okrem toho, pre nas je to robota navyse, neviem ktory lekar si v sluzbe vyraba dalsie "prace navyse"....
mozno v niektorych nemocniciach do epiduralu tlacia, nevravim ze nie, ale vyjadrovat sa takto vseobecne ze sme len skorumpovani nenasytni lakomci, nehnevajte sa....

latvia
22. dub 2010

petja, epidural uvolnuje porodne cesty, spolu s gravitaciou pri chodeni po pichnuti epiduralu sa u nas nejednej rodicke pohol porod a do tych 90 minut porodila...

veronikapp
22. dub 2010

demoisellem pekné články dávaš 🙂

ja inak celkom nerozumiem, ako niekto môže porovnávať , alebo dokonca uprednostňovať cisársky pred prirodzeným pôrodom. Sa tu písalo, že v Amerike už len tak rodia...V Taliansku je zase žena nešťastná, ak nemôže rodiť prirodzene. Určite sú prípady, keď účel prevýši možné riziko. Ako písala murinka, mala by sa na sále zrútiť od strachu z bolesti, tak radšej nech má dobrý pocit z epi...ale napísať blud, že ide aj o estetičnosť tam dole a preto ís´t radšej na cisarák môže len veľmi ,,inteligentná,, osoba.

zuzana76
22. dub 2010

ja som mala bolesti uz dost silne, pri tych 4 cm, dostala som nejake cipky do vagny na otvaranie, 4 ks a potom oxitocin do zily, v podstate kontrakcie som mala silne a caste, ale otvorena na 4 cm, myslim, ze este sa to pohlo na ten 5 cm, ale to uz mal maly hypoxiu a do 10 minut som bola na sale, takze ja si myslim,ze v mojom pripade, keby som mohla mat epidural, nebola by som tak velmi vycerpana po prebdenej noci, bez jedla, pitia a monzo by sa to bolo vyvijalo inak, ale to je vo hviezdach, to sa uz nedozvieme.

zuzana76
22. dub 2010

a dalsia vec co si myslim,ze zase trochu zabrzdila psotupovanie porodu, ze mi fakt kazdu chvilu natacali ozvy a viac som lezala ako chodila 😕 , potom ta infuzia, takze si myslim,ze porod sa zabrzdil aj kvoli tomuto, co zase vsak nebolo na skodu,ze natacali tie ozvy

latvia
22. dub 2010

este ohladne pitia,.....stare skoly hovoria ze pri porode nepit...to je velmi zle, pit by zena mala, cistu nebublinkovu vodu cca 2dcl za hodinu, pekne srkat....

latvia
22. dub 2010

padam, pa 🙂

demoisellem
22. dub 2010

latvia - neříkám, že řadoví lékaři v nemocnici mají z nejrůznějších výkonů peníze, to moc ne, ale to ještě neznamená, že se na těch výkonech nenabalí někdo jiný.

veronikapp
22. dub 2010

potom koľko takých dávok rodička dostane pri 20 hodinovom pôrode, ke´d mne za jednu hodinu dali dve 😕 rada sa nechám priuči´t od skúsenejších, nejdem sa na´tahova´t, ale ja mám ozaj iné informácie...žeby to všade robili inak?

zuzana76
22. dub 2010

ja neviem o epi zhruba nic, takze ja sa tiez nechcem dotahovat, jedine co viem,ze sa nedava pri niektorych diagnozach, ako napr. trombofilia , ale podla mna niekomu moze pomoct lepsie zvladnut porod a netreba ju uplne zavrhovat, samozrejme, ak si ju zena nezela, alebo porod je rychly, tak naco- Co by som ja dala za prirodzeny porod, aj bez epiduralky, ak by bolo bolesti znesitelne, ktory by trval max. nejakych 6 hodin a dietatko sa narodilo v poriadku.

demoisellem
22. dub 2010

Tak tohle snad nemůže být označeno za "jeden z těch blbých webů".
http://journals.lww.com/greenjournal/Abstract/1...
Jasný důkaz o tom, že to není tak cool a bezchybné.

veronikapp
22. dub 2010
veronikapp
22. dub 2010

tu je tiež niečo ,,neodborné,, http://www.matervia.sk/odkazy-a-clanky/problema...

zuzana76
22. dub 2010

tak to pocujem prvy krat,ze by zenu pri podani epiduralnej analgezie cievkovali

demoisellem
22. dub 2010

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8238138

Taky zajímavé.

Nevím, jestli bych to tady neměla rovnou překládat a dát jenom odkaz, pro případnou "kontrolu"...

veronikapp
22. dub 2010

http://www.sukl.sk/buxus/docs/download/PIL00024... latvia, prosím ťa, používa sa toto na epidurálku u nás? Ak hej, ďakujem pekne...

demoisellem
22. dub 2010

Tak jo, dám to tady rovnou:
CONCLUSIONS: In a randomized, controlled, prospective trial epidural analgesia resulted in a significant prolongation in the first and second stages of labor and a significant increase in the frequency of cesarean delivery, primarily related to dystocia. ZDROJ: viz výše

Závěr: V randomizované, kontrolované, prospektivní studii vedla epidurální analgezie k značnému prodloužení v první a druhé době porodní a v značném nárůstu ve frekvenci císařských řezů, primárně v souvislosti s dystokií. (co to je, viz http://www.rodina.cz/dotaz28343.htm)

Takže asi tak. Opravdu je EPI tak neškodná? No začínám o tom ještě vážněji pochybovat.

veronikapp
22. dub 2010

ja mám svoju negatívnu skúsenosť, ale ako tak čítam, čoraz viac pochybujem o bezpečnosti a prospešnosti.

bibulienka
22. dub 2010

baby ja sa vam fakt cudujem....naco sa tu dohadujete, a naco sa tu hrate..predbiehate sa v hladani clankov... a nenapadlo vas ze epi sa dava casto pri komplikovanych porodoch, kde sa ocakavaju komplikacie, preto sa v tej skupine vyskytuje mozno viac instrumentalnych zakrokov... je kopa studii ktore tieto "fakty" o predlzeni porodu, o SC atd. vyvracaju...NEBUDEM VAS TU PRESVIEDCAT CI JE EPI SUPER ALEBO NIE...ALE NEZAVRHUJTE TIE CO STE JU NEMALI .....KAZDY SA MOZE ROZHODNUT..CI JU CHCE ALEBO NIE...NIKTO VAS NENUTI...len mozno tie co ste ju malia mali komplikacie...ako viete, a aku mate istotu ze bez epi by sa nic nestalo, mozno vam ju pichli skor ako by , mali.....je vela dovodov...nikto nie je absolutne objektivny..NIKTO.........vsetko ma svoje za aj proti....preto sa mozeme slobodne rozhodnut....A TO JE SUPER....

verisek
22. dub 2010

ten clanek je z roku 1993? 🙄

rybca
22. dub 2010

bibulienka - suhlasim s tebou, jedna vec je napisat si svoj nazor a druha hodnotit konanie inych..🙂

jonki
22. dub 2010

baby toto je fakt nudna debata 😝 chcela som sa dociat nieco o EPI ale citat tieto skovsty je fakt unavne

ak sa epi dava v komplikovanych pripadoch budiz...ale podla mna je blbost ak sa pre epi rozhodne baba len preto, ze sa boji bolesti a epi chce odkedy zisti, ze je tehotna...tot moj nazor dufam za ma neukamenujete 😉

veronikapp
22. dub 2010

bibulienka keď sa predpokladá komplikovaný pôrod, zrejme sa žena nenechá trápiť na stole ale rieši sa to napríklad cisárskym rezom. Ja za seba poviem, že keby mi lekár povedal, že budem mať komplikovaný pôrod, lebo mám úzku panvu, priveĺké dieťa, dieťa uložené KP,... tak sa mu vykašlem na hlavu a idem rodiť cisárskym...lepšie ako nakoniec kliešťami alebo VE. Ak máš nejakú štúdiu, tak ju sem daj...lepšie ako 3 strany čítať, či je niekto stvorený Bohom alebo prišiel z opice a určite tomu uverím skôr ako JPP ( jedna pani povedala). Keď sa ma niekto snaží presvedčiť, že pri EPI NEHROZÍ hypoxia plodu, spomalenie pôrodu, tak tu dám xy dôkazov, že je to presne naopak. A ešte keď mám skúsenosť. A tak ako ja nemôžem na 100% povedať, že bez EPI by hypoxiu malá isto nemala, tak nemôže nikto povedať, že s EPI by pôrod netrval 20 hodín, ale len 5. To sa môžeme na´tahova´t donekonečna. Každý nech urobí ako uzná za vhodné, načo sa cíti, čo si myslí, že zvládne alebo nezvládne, ale niektoré vyjadrenia sa až ´tažko čítali.

verisek
22. dub 2010

jonki: myslim, ze nejlepsi je si popovidat o epi v porodnici v ktere chces rodit s anesteziologem a lekarem

veronikapp
22. dub 2010

a úplný súhlas s jonki...aj s prvou čas´tou a hlavne s tou druhou...

bibulienka
22. dub 2010

veronikapp... PRECO SI PRI PRVOM PORODE MALA EPI??????
toto si napisala par stran dozadu..."ja môžem porovnať...prvý pôrod trval 7 hodín, po vyvolávačke, bolesti neskutočné, začala som doslova žobrať o epidurálku, ........"Druhé som sa rozhodla rodi´t bez epi za hocijakých okolností...Našťastie pôrod trval ,,iba,, 4 hodiny, z toho poslednú som kvôli zlému otváraniu strávila ležaním na ľavom boku Bolesť bola taká, že som chcela skočiť z okna, aby to už prestalo...Ale zvládla som to a keď bude tretie, tiež nechcem epi. ....
...vidis..pri druhom si EPI nemala...netrvalo to tak dlho a predsa si sa zle otvarala...takze ak by si mala epi zvalila by si pomale otvaranie na nu....
ale to je z mojej strany uz vsetko....nebudem lobovat za nic...LEN JEDNO SOM VLASTNE CHCELA:::: KAZDA SA ROZHODNITE SAMA....ja som v praci videla kazdy den ako velmi ludia trpia a urobili by hocico aby nemali bolesti....ale od ich bolesti sa ulavit casto nedalo.... PRETO BUDME RADI ZE MAME MOZNOST SI POMOCT KED MAME POCIT ZE UZ DALEJ SA NEDA BOLEST VYDRZAT...A KTO CHCE TRPIET NECH TRPI..SME ROZUMNE A SLOBODNE BYTOSTI....ROZHODNIME SA SAMI...

demoisellem
22. dub 2010

bibulienka, však my tady nepopíráme, že se nemá každý rozhodnout sám. Jen nám jde o to, že je epi vychvalována do nebe jako nevím co, ale o negativních vlivech se nemluví vůbec, jsou zamlčovány. Proto taková vášnivá diskuze. 😉

zuzi118
22. dub 2010

No a vychvalovat epi v tejto teme tiez nie je prave najstastnejsia volba... zakladatelke temy ju zakazali, takze ona na vyber nema.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru