Jakou dávat dítěti kaši a jak s lepkem?

alisha118
25. led 2017

Zdravim damy, mam na vas otázku ohledne kaší a lepku pro pul roční miminko. Uz od 4.mesice nekojim..zprvu jen v noci a kolem 5.uz vubec. A právě od toho 4.mesice už prikrmujeme.. No ale k me otazce. Male dávam kolem 16.h kaši od Nominal, ryzovoz a jáhlovou. Delam ji odpoledne protoze vecer ji nesedne s ma po ni zizen a navíc ji dávám ridsi ale normalne na lzicku a vecer by mi uz asi ze lzicky moc nepapala.. davam 150 ml vody vrele asi 7 odmerek kase a az vychladne tak pridam 2odmerky Sunaru..at to ma trochu chut. Ted chci zkusit krupicnou kvuli lepku, dáváme dopoledne piskot do ovoce a nebo vlocky ovesne do ovoce..a jak tu krupicnou? Kdyz ta se musí vařit ale Um se vařit nesmi..klasicke mliko urcite dávat nechci. Jake vy používáte kaše? Ty detske nebo take ze zdravé výživy? Jeste jsem přemýšlela ze koupím i od Sunaru treba kaši a budu ji i tu střídat s tou od Nominal, ale myslim ze ta je urcite lepsi pro miminko.. a jak s lepkem..dr.rikal ze do 8.mesice staci ten piskot..jak jste to delali vy? Diky za rady a Vaše zkusenosti. Hezky den

tery_s
25. led 2017

Ahoj,určitě děláš dobře, že davas kaši max odpo, na večer zbytečně zatěžuje trávení. Večer bych dala hustou polévku na večeři a později třeba UM před spaním. Pokud nechces zařadit mléko, tak krupicovou asi neudělaš nebo možná z toho sojoveho mléka, ale nemám vyzkouseno. Nominal kaše je super, ale klidně kup i tu Sunar nebo jiné ať ochutnáva. To samé kaše střídat růžovou, jahlovou, ovesnou atd. Ráno do kaše ovoce, v poledne nebo odpo zase naopak vařenou zeleninu, brambor, kousek masicka a k večeři tu hutnejsi polévku nebo vývar. Nemusíte na ten lepek spěchat, ať si zvykne na toto a časem doplnite. 🙂

soleilll
25. led 2017

@alisha118 Kaši můžeš dávat i ráno na snídani. Nepíšeš, jestli dáváš mléčnou nebo nemléčnou. Do mléčné se pak už UM samozřejmě nepřidává, protože ho už obsahuje. Já mám dobrou zkušenost s kašema od Nestlé (nemléčné - rýžové) - dobře se rozpouští a neobsahují cukr. Mléčné teď dávám Sunárek/Sunarka - většina jich taky nemá přidaný cukr, ale dělají občas žmolky, což při krmení lžičkou nevadí. Střídám ovocné, vícezrnné, medovou, piškotovou atd. (Nejedu v bio a zdravé výživě - tedy v tom, co si na těch značkách zakládá. Takže žádné speciální produkty nevyhledávám.)

netopejr
25. led 2017

S tim lepkem si hlavu nemusíte dělat,je úplně jedno, kdy ho zavedete, bud s nim dítě problem ma nebo ne.
Jak to s nim funguje nikdo presne nevi. V rodine s tim máme problem a prakticky je to opravdu jedno - tedy az na to, ze u staršího dítěte lip poznáte, ze ho bolí bříško, neudrzi stolici ap.

lv
25. led 2017

Lepek už jsi zkusila tím piškotem, i když bych ho volila až tak 8.m, takže nemusíš zkoušet dál. Vločky můžeš střídat, ovšem taky později. Krupicová se dává nejdříve od 9.m (klasika z krupičky)'

janaaanna
25. led 2017

Mám celiakii a dcera alergii na lepek - snažila jsem se načíst vše dostupné. Informace jsou různé, ale ty novější se shodují na tom, že je vhodné lepek zavést mezi 5. a 7. měsícem, kdy je větší pravděpodobnost (nikoliv jistota), že jej organismus přijme. Stačí málo, třeba ten piškot, váš doktor vám radí dobře. Nebo stačí zamíchat trochu mouky do příkrmu/zahustit polévku (přeci jen ty piškoty mají v sobě dost cukru, třeba já jsem je takhle brzy nedávala, nedávala jsem jí nic přislazovaného, jen ovoce). Určitě nestačí jednou (párkrát), prostě lepek do stravy v tomto období v malém množství zařaďte, ať si tělo zvykne.
To je teorie, my jsme to tak udělali a dcera má alergii stejně. Ale může být jen jedna z mála, kde ta dispozice prostě je, tohle je hodně komplikovaná oblast,

netopejr
25. led 2017

@janaaanna Muzu se zeptat, jak dosli dr. na tu dg, ze ma alergii na lepek, a ne celiakii?

Ve finale je to jedno ne, lepek proste nemůžete ani vy ani ona. Nebo?

Dekuji!

janaaanna
25. led 2017

@netopejr měla průjem, který po vysazení lepku přešel. Pak potvrzeno z krve (alergie jo, celiakie ne), na biopsii byla malá, to dělají jen když je to kritické.
U alergie je šance, že to přejde - spousta dětí má jako malé alergii na něco, z které vyrostou. My jsme teď zrovna ve fázi, že lepek maličko zkoušíme a nereaguje nějak agresivně (ani průjem ani vyrážka), takže šance, že z toho vyrostla, je.
Celiakie se ale u ní může rozvinout kdykoliv, takže vyhráno nemá (já jsem na to přišla až po třicítce) a z té už se "vyrůst" nedá. A souvislost mezi tím, že jako malá měla/má alergii a tím, že se u ní později rozvine celiakie nikdo neví, řešila jsem to na gastru i na imunologii a nic jsem nezjistila, zatím je to neprobádaný...

muhehehe
25. led 2017

@alisha118 já bych s tím lepkem nijak neotálela.. osobně jsem se řídila věkovým určením na obalu kaše.. nejdřív jsem dala jen velmi málo, abych ověřila, že lepek ok, to bylo tak jediné... to vy máte už také ověřeno tím piškotem. Dle mého skromného názoru je lepší kaše s lepkem, než dítě zvykat zrovna na sladké piškoty (co se týče cukru, tak třeba i populární křupky se chovají v těle prakticky stejně jako piškoty; ale spíš jde o tu sladkou chuť... podle mne čím později, tím líp, a lépe když se dítě sžije spíš s chutěmi zeleniny, brambor a tak... a když už nějaký ten balast na mlsání co je hned po ruce, tak s ohledem na chuť asi spíš ty křupky), ale samozřejmě každý to dělá jak myslí že to je nejlepší, píšu jen to, jak jsem to dělala já. Nejsem doktor ani pánbůh 🙂 Nicméně my tu lepkovou kaši zavedli tuším někdy mezi pátým a šestým měsícem (s příkrmama jsme začli ve 4,5 měs.) a doktorka s tím neměla problém. A dítě už vůbec ne. Jak tu někdo psal- buď dítě problém s lepkem má, nebo ho nemá... vy nemáte, tak bych to nijak nedramatizovala a dala klíďo i kaši s lepkem. My jsme si z těch ,,průmyslových" velmi oblíbili Hipp.

alisha118
autor
26. led 2017

@muhehehe A kdyz ty kase s lepkem jsou psane od 7. mesice mohu dat uz ted ( mala ma 6 mesicu a kousek )?

alisha118
autor
26. led 2017

@janaaanna opravdu mohu dat klasickou mouku normalni hladkou treba lzicku do zeleninky?

alisha118
autor
26. led 2017

@tery_s Tak my rano davame Um jeste v posteli kolem 6-7. Pak v 9 ovoce, ve 12 zeleninku oběd, v 16 kasi a v 19 Um. Pak jde spinkat a papa jednou v noci. Takze ta polévka by se nam tam už nikam nevesla..a popravde polevky se nám nějak neosvědčily.. jednou jsem ji udelala tak hustou ze jak jsem jo pomixovala tak u toho byla vlastně zeleninova kase a podruhe jsme udelali brokolicovou s um aby mela jako krémovou a to nechtěla vůbec.

alisha118
autor
26. led 2017

@soleilll davam od Nominalu a ty jsou nemlecne.. a muzu ted zkoušet uz ruzne i s prichutemi? Porad se toho bojim, přijde mi jeste malinka☺ i kdyz jsou kase od 4 mesicu i ovocne.. a rano nedáváme. Male rano staci Um a pije ho ještě v posteli a az pak jdeme vstávat a v 9 ma ovoce a pak uz v poledne obed zeleninu

soleilll
26. led 2017

@alisha118 Neznám konkrétně značku, kterou používáš, ale do nemléčných se má UM přidávat (tedy - umícháš UM a do něj přidáš kaši). Takže jestli do kaše dáváš jen trochu UM, aby to mělo nějakou chuť, tak to asi není dobře.
Jestli chceš dávat kaše s příchutí nebo ne, to je na tobě. Samozřejmě jsou sladké, i když neobsahují cukr. ALe pokud tvé dítě bez problémů jí příkrmy, nebála bych se ani této nasládlé chuti. Případně uděláš kaši bez příchuti a můžeš do ní zamíchat rozmačkaný banán nebo jiné ovoce (povařený jablka, hrušky, ovocnou přesnídávku). I dítě ocení, že nejí pořád dokola to samé. 🙂 Nedělala bych z toho úplnou vědu. Jestli jí to nijak neovlivňuje trávení, pak zkoušej a rozšiřuj jí vnímání chutí.

kika_21
26. led 2017

@alisha118 Prý se lepek má začít dávat už třeba v těch 6 měsících, aby se případně nějak projevilo, že ho dítě tráví s problémy. Ale asi ne krajíce chleba. Dříve jsme čekali třeba do 8mi, 9ti měsíců-začínala jsem tak, že jsem dětem dala občas do ruky kůrku-rádi to kousaly-jako kousátko, ale měkké. I dle údajů dr. přes celiakii nemá cenu lepek oddalovat.Je to vrozené autoimun. onemocnění, které se projeví , pokud je dispozice-třeba ve formě vyrážky, průjmů atd. a následně se řeší. Jestli lepek dříve o dva měsíce-no tak se to dříve poznalo a řešilo-ne že to nechám-často lidé nevědí, jak se problémy tohoto typu projevují. U nás měl syn průjma a byl na půlce hodnot Fe v krvi. Tak má bezlep. dietu od 3 let.👦

janaaanna
28. led 2017

@alisha118 proč ne? Stačí malinko, ale vpodstatě jako když normálně zahušťujete. Nebo krupičku do zeleninových polévek - nemusíte dávat krupicovou kaši, ale zkusit to takto. Dejte málo a uvidíte, co to udělá. U piškot je nevýhoda, že kromě cukru, který se obecně nedoporučuje, obsahují i vaječné žloutky, což je další silný alergen a je to velká zátěž najednou (a pokud bude mít reakci, tak ještě musíte testovat, zda na lepek či vejce).