Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

kristi
3. dub 2008

jsou, ja jsem je prosila, at s tim neco delaji ale uz bylo pozde...au au....

dituu
3. dub 2008

Petrun, jsem moc ráda, že jsem si popis Tvého porodu přečetla 😉 . Už se skoro začínám na ten náš den D těšit 😀 . Malý Toníček je náramný, přeji ať pěkně prospíváte a hodně zdravíčka 😉 ...

kozimura
3. dub 2008

Maličká mi pěkně spinká a já jsem se rozhodla konečně vložit svůj popis porodu.Je to "trošku" delší,tak se předem omlouvám 🙂

kozimura
3. dub 2008

V sobotu 8.3.kolem 20hodiny jsem dostala bolesti,které byly nepravidelné.K půlnoci se stupňovaly a pak už byly co 4-10min.,tak jsme vyjeli do Vítkovické porodnice.Tam nám hned oznámili,že mají plno a než mě doktor vyšetří,ať si rozmyslím,zda chci na Fifejdy nebo do Poruby,jenže po vyšetření mi oznámili,že mám ještě čas,ať jedem domů.Dali mi tel.číslo,ať volám,než bychom k nim jeli.Domů jsme dojeli

kozimura
3. dub 2008

ve 3ráno a asi po hodině jsem konečně usnula.Celý den byl klid,ale kolem 19hodiny opět začaly bolesti.I přesto jsem šla spát.O půlnoci mě bolesti vzbudily.V posteli jsem vydržela ležet asi hodinu,pak už jsem musela jít do sprchy s tím,že bolesti horkou sprchům rozeženu,ať zase nejedem zbytečně.Ale ve 3:30 byly bolesti dost silné,tak jsem šla vzbudit manžela a zavolat do Vítkovic,kde mi řekli,že je

kozimura
3. dub 2008

stále plný stav a že mi přejí hodně štěstí.Zavolala jsem tedy na Fifejdy a vyjeli jsme.Příjem byl 10.3.v 5:00.Dostali jsme s manželem nadstandart,takže jsme byli "na hekárně"sami.Doktor mi řekl,že mám čas a porodím v noci,ne-li až ráno.Donesli mi snídani,manžel si zajel zařídit volno a nakoupit jídlo.Když dojel,byly už bolesti silnější.Mezi bolestma jsme si povídali nebo jsem spala.Pak přišla

kozimura
3. dub 2008

sestřička,že to bude určitě dříve a zda chci klistýr.Udělali mi tedy klistýr a já jsem se zmínila,že bych chtěla darovat pupečníkovou krev,takže mi sestřička donesla papíry na vyplnění.Bolesti se stále stupňovaly a pobyt na monitoru byl neúnosný.Nejlépe mi bylo,když jsem chodila a ve sprše.Manžel se už na mě nemohl dívat,tak jsme se dohodli,že si nechám píchnout Epidural.Sestřička donesla papíry a

kozimura
3. dub 2008

kapačku.V 15hodin mi napíchli Epi(po hodinovém pokusu)a v 16hodin mi paní doktorka napíchla vodu.Pak už jsem jen vnímala šílené bolesti a pocit na tlačení.Jen jsem všechny prosila,ať mi sundají monitor,že chci do sprchy a chci tlačit.Dovolili mi na 10minut sprchu s tím,že mě pak doktorka vyšetří a půjdu opět na monitor-to už se ale nekonalu-při vyšetření už na paní doktorku vykoukly vlásky.

kozimura
3. dub 2008

Přemístili jsme se na sál-tam už to šlo rychle-na 3.zatlačení bylo po všem.V pondělí v 18:30,po 11-ti dnech přenášení,na nás poprvé koukla naše Terezička!Dali mi ji hned na bříško a my byli Ti nejšťasnější rodiče pod sluncem!Tatínek byl celou dobu u mě-držel mě při bolestech za ruku,masíroval záda,dýchal se mnou,chodil se mnou do sprchy,při porodu mi tlačil hlavu na hrudník a nakonec přestřihl

kozimura
3. dub 2008

šňůru.Epi mi sice nezabrala,ale podle paní doktorky mi urychlila porod,takže nelituji.Celou dobu jsem se bála samotného porodu,ale ten byl opravdu bezbolestný.Dnes už jsem na bolest zapomněla.Už teď plánujeme Terezičce sourozence(nebude to hned,tak za 2-3 roky).Na tu bolest se opravdu rychle zapomíná.

petulka77
3. dub 2008

Nakojili jsme a malá usla, tak se taky přidám s popisem porodu 😉

V den termínu porodu 17.3. jsem po týdnu přišla ke svému Dr. na dohodnutou poradnu a na dveřích DNES NEORDINUJEME. To mě teda vytočilo, že se nikdo neobtěžoval mi zavolat a já se tam plazím trolejbusem, protože MM musel dřív do práce a přmýšlela jsem, kde by mi teda udělali monitor. Bylo mi jasné, že do své porodnice v Porubě nemám šanci sama přes celé město a pak ještě do pořádného kopečka se doplazit a ve Vítkovicích je to taky dost štreka od tramvaje do porodky, takže zbývaly Fifejdy, které byly 2 stanice trolejem. Zavolala jsem tam tedy a byli moc ochotní, tak jsem jela. Tam jsem byla velmi mile překvapena úplně vším, takže jsem ani neprostestovala, když mi oznámili, že ke svému Dr. už nemusím a že mě přebírají do péče.Byla jsem otevřená na prst, ale to už dýl, takže žádná změna a že to prý může nastat kdykoliv. Tak jsem tam chodila co 2.den na monitor a furt nic, tak v úterý po Velikonocích mi Dr. udělala Hamiltona s tím, že pokud se to ani teď nerozběhne samo, mám přijít ve čtvrtek na 6:45 k vyvolání. A tak to teda nakonec dopadlo.

Ve čtvrtek jsme tam dorazili (opět se zpožděním, s MM to ani jinak nejde 😀 ), hned mě nechali převlíknout do eráru a pak jsem šla na monitor. MM poslali pryč, ať si přijde za hoďku. Po monitoru v cca 7:30 mi Dr. zavedl tabletu, to docela bolelo a poslali mě do nadstandartního předporodního pokoje (chtěla jsem ho dle rady Kozimury, dík 😉 ) a tam mě zas napojili na monitor.V 8h mi začaly slaboučké kontrakce. Poslali mě zas k Dr. a ten se do mě zas podíval, ptal se jak to vypadá, tak říkám, že už mám slaboučké kontrakce, ale že v pohodě 🙂
Pak asi 8:15 dorazil MM se snídaní, tak jsem se nadlábla, protože jsem měla už příšerný hlad. Přivezl mi i čtení, ale na to jsem teda náladu už neměla, protože kontrakce začaly zesilovat. Pak mě zas napojili na monitor.Okolo 9:30 asi už byly tak silné, že jsem říkala, ať mi už dají klystýr, ať to vůbec stihnem, protože s takovýma bolestma jsem šla rodit první dítě, tak doktorka koukla dovnitř a řekla, že to stihnem. Udělali mi teda klystýr, ale moc jsem toho nálevu do sebe nedostala, protože po snídani chodím obvykle na velkou, tak tam bylo docela plno. Nechali mě chvíli tam, tak mezi kontrakcema jsem se snažila vyprázdnit, ale nic moc, bylo mi jasné, že ještě trocha nálevu by se hodila. Ale další mi nadali a poslali mě do sprchy. Tam už i MM musel hodně pomáhat. Pak zas monitor a řekli, že mi zavedou další tabletu, což jsem myslela, že nepřežiju, když už tak jsem měla kontrakce po minutě a to dost silné. Po zavedení tablety se naštěstí intervaly prodloužily a bolesti zmírnily, ale to jen na půl hoďky, pak se to navrátilo do původní síly a intervalů. Nebyla jsem schopná nic než ležet, nabízeli mi různé ty balóny a pytel, co tam měli, nebo stoličku, ale já na to jen pomyslela a už mi bylo šoufl 😝 . V 11:20 mi píchli vodu, to taky dost bolelo (přitom u prvního porodu vůbec 😝 ) a zase dali na monitor. Pak byly kontrakce snad co 30 vteřin a takové síly, že jsem fakt řvala, drtila MM ruku, ten jen sledoval monitor a hlásil, kdy to klesá a kdy se mám připravit na další, bylo to fakt šílené, myslela jsem že je to má poslední hodina, prosila jsem je, ať mi dají něco od bolesti, ale řekli mi, že je na to ještě brzy 😲 a říkala jsem, že už to nevydržím. Malé začalo haprovat srdíčko, takže po vyzkoušení obou boků mě nechali ležet už jen na zádech a neustále sledovali, pak mi doktorka řekla, ať už nic nejím ani nepiju, tak jsem se vyděsila, že půjdu na císaře, ale po asi dvou dalších kontrakcích říkám MM, ať už mi ho radši hned udělají 😝. Cítila jsem tlak na konečník a chtělo se i na velkou, což jsem jim řekla, ale oni, že to už je hlavička. Koukla do mě, že jsem na otevřená na 5 a to byla v tu chvíli zdrcující informace 😠 Pak uběhly další 2 šílené kontrakce a přišla doktorka se třemi dalšími doktory, nakonec tam byli asi všichni co sloužili. Dr. Zubík mrknul do mě a řekl jdeme na sál. Při představě jakéhokoliv pohybu se mi dělalo zle a vstát byl docela horor. Začala jsem být trošku mimo, ale podpírali mě MM a jedna PA, tak po pár krocích jsem to rozchodila a došla o ty troje dveře dál na porodní sál.Tou chůzí kontrakce jakoby polevily a intervaly se prodloužily, takže jsem vylezla docela v pohodě i na porodní křeslo a poslala MM, ať se vrátí do pokoje pro foťák. Ale v tu ránu přišla kontrakce a najednou bylo jasné, že nálevu bylo fakt málo a že to co mě tam dole tlačilo nebyla jen hlavička. Tak museli rychle uklízet, já se jim omlouvala a další kontrakci musela prodýchávat, aby to sihli uklidit a poobloíkat si ty igelitové pláště. Výhoda byla, že jsem byla už zcela v klidu a při vědomí. Pak mi řekli, že mám zatlačit a já si v duchu říkala, že si počkám na kontrakci a tak jsem i udělala. Pak mi řekli dobře, zatlačte ještě, ale to jsem nějak propásla a místo zatlačení jen zařvala, pak doktor Zubík řekl, že stačí jednou pořádně zatlačit a miminko se narodí. To mi dodalo energii, koukla jsem se dostropu, řekla si, že vlastně musím zvařít oči, ať mi nepopraskají žilky a zatlačila, přišlo mi, že ani nemoc silně a ucítila jsem, jak ze mně vyjelo miminko. To bylo 12:32 Takže super, velká úleva, koukala jsem dolů a čekala, co řeknou, někdo se zeptal, CO TO JE? KLUK? a to mě zatlo, jsem se úplně lekla, ale jedna z doktorek odpověděla NE! HOLKA!, tak to mě zas uklidnilo a pak miji dali na břicho, tak jsem ji chytla a hladila a říkám jí AHOJ, TAK TO JSI TY 🙂 a chtěla jsem si ji přisunout ještě blíž, ale to mě zastavili, že ať ji netahám - měla ještě pupeční šňůru, tak řekli tatínkovi, jestli si ji chce přestřihnout a on byl z toho všeho trošku mimo asi, protože se hned nevyjádřil, tak mu říkám JO, ZLATO, PŘESTŘIHNI JÍ TO, AŤ MÁŠ ZÁŽITEK!!! Tak ji teda přestřihl, prý to šlo hodně ztuha 🙂 Pak ji vzali na ošetření a popsání, MM šel s ní a my zatím porodili placentu, šlo to trošku ztuha, ale byla celá, MM s malou se vrátili a tak jsme na ni koukali jako na zázrak a pak mě paní Dr. opatrně opíchala a zašila, dost to trvalo, ale byla velmi ohleduplná a jemná, tak to skoro nebolelo, to už se i nohy děsně klepaly, MM mi došel aspoň pro ponožky, ať se u toho šití neklepu tak moc. Pak mi pomohli vstát a šli jsme zase o ty troje dveře zpátky do našeho pokoje, kde jsem si měla lehnout s rukama podél těla a nohama nataženýma, prý kvůli zavinutí dělohy. Pak přišla sestra přiložit malou, ale vůbec se nechtěla přisát, udělali jsme společně co se dalo, ale malá byla líná 🙂 . Pak mě poslali do sprchy, MM mi hrozně moc pomáhal, celý porod, nevím, jak bych to bez něj zvládla. Pak mi řekl, že měl hrozný strach, ale že mi to nemohl říct 😵
Malá měla 3680g a 49 cm, plně kojíme , z porodnice nás pustili až 5.den po porodu, takže předevčírem, protože pupík nějak nechtěl sesychat.

petulka77
3. dub 2008

Omlouvám se za překlepy a délku, ale furt někdo vyrušoval, chodili se koukat na malou atd., no jako na vesnici 😵

noangel
3. dub 2008

holky ja obdivuju ze jste zvladly na tlaceni nekam jit, vubec sem nevedela ze se nekde musi prechazet ja mela vsechno v jednom pokoji a nebyl to nadstandart

kozimura
3. dub 2008

Noangel:ju,ve Vítkovicích to taky tak je,že jsi celou dobu v jednom pokoji,ale i to přecházení se dalo přežít.Mně právě chození dělalo dobře a ležet jsem moc nemohla.

krista
3. dub 2008

Peťul ještě jednou gratuluju k Anně Sofii 🙂 😵 Promiň tu tvou SMSku jsem špatně pochopila jak jsi psala Císař tak jsem myslela, že jsi měla císaře, jsem ráda, že jsi to zmákla bez něj 😵

Kozi tobě taky gratulace 😵

katwind
3. dub 2008

petruna, kozimura, díky! Vaše popisy zahřejí nás, které ještě nerodily🙂 bezvadné popisy, uklidňující balzám na duši. Děkuju 😵

kozimura
3. dub 2008

Zapomněla jsem ještě napsat,že měla Terďa 49cm a 3380g.Nástřih jsem měla,ale vůbec jsem ho necítila.Šití se taky dalo přežít a jizva se mi pěkně rychle zahojila-po týdnu jsem si už sedla.Opravdu se není čeho bát.Každá máme porod jiný a jinak to prožíváme,ale na konci nás čeká obrovská odměna v podobě našeho miminka 😉

babara
3. dub 2008

Rodila jsem v Pze Krci, nastoupila jsem temer 2tydny po 1.TP na vyvolani. Do te doby se nic nedelo. Den predtim jen zacla odchazet hlen.zatka. Rodila me dr. Brezinova.

1.den zatezovy test s oxytocinem - bez reakce,
2.den 1.vyvolavaci tableta, bolesti asi od 11 ale bez otevirani, prej jen"posli", dali mi na to nejaky cipek, moc nezabiral ale tak v sedm uz to pomalu ustalo a nebylo to aspon porad ale uz pak "jen" po 5 minutach, navsetvy sem moc nemohla strpet
3.den dali vetsi davku tablety, zacaly bolesti asi vetsi nez predtim, od obeda jsem zvracela bolesti, ze me ani nemohli vysetrit, porad bolesti "jen" v podbrisku a zadech ale otevrela jsem se za cely den aspon na 3cm.Asi zjistili ze to uz ten den nedam, tak mi zacali davat vse mozne, magnesko do zily snad proti zvraceni a tlumili dolsinem, abych se vyspala na den D, predstava dalsi tablety a "zbytecnych" bolesti ve me pomalu vyvolavala prani cisare-sem ho privolala :( Zabralo to, sice jsem mela cca 20 minut az do 2:30 jeste "kontrakce" (slo to konecne do celyho bricha), ale odpocinula jsem si, dalo se to
4. den D dali mi ctvrt tablety doprostred cipku a zacalo to do hodiny, do dalsich 2-3hodin jsem se otevrela na pozadovanych 4-5cm konecne na sal!! Uz sem mela jasno ze chci epidural, predstava tlaceni byla v takovem stavu naprosto nerealna, bolesti porad stejne silne ale hlavne neustale! Pichnutim vody jsem se otevrela na 6-7cm Varovali me ze muze byt 2hodiny po tom, jestli to ma cenu, ale ja si rekla ze i jedna jedina kontrakce usetrena mi za to stoji 🙂 Za hodinu na sale uz mi bylo dobre, Dr. to napichl profesionalne, ac trvalo nez dorazil. Pak jsem si jeste telefonovala s nasima, resila prakticke veci nesouvisejici s porodem, proste pohoda.Museli mi ztlumit kontrakce pac monitor ukazoval horsi ozvy. Mezitim si odskocili porodit vedle. Dlouho jsem byla na 7-8cm, nakonec se rozhodlo zkusit tlacit pri 8cm, ze me u toho dr. bude pri kontrakcich roztahovat, potrebovali mimi nejak spravne narotovat, na to asi zase kontrakce zesilili ale ukazalo se ze ozvy klesaj kvuli pupecniku kolem krku, tak dr. Sever rozhod sekci. Bylo mi jen lito, ze bude muset byt celkova narkoza, ale nakonec mi to udelali v tom epiduralu, byla sem pri vedomi, ale nevidela sem nic pres plachtu a mimiska mi ukazali az po siti, asi ho resistuovali (pry 2krat). Nejdriv jsem ho videla na fotaku u tatky. Byl nastesti zcela v poradku.
Duvod cisare: abnormalni rotace a pupecnikova komplikace - mel ho pry 2krat kolem krku a jeste kolem nohy!! Jesteze byla tak dlouha. Ale kdyby se mi mozna neobratil z polohy KP, delali mi cisare rovnou a odpustili by mi 3 dny bolesti (2,5bez epi 🙂)
Taky nechapu proc se automaticky pred porodem nedela UZ! Byla tam se mnou holcina, podobny pripad, akorat vyvolavacka kvuli praskle vode, nechali ji dlouhe hodiny na porodnim sale se otvirat do 9cm a pak zjistili, ze 4,2kg holcicku nevytlaci tak sla taky sekci po trech dnech vyvolavani. Na UZ byla naposled ve 30.tydnu!
Ale jinak mam na porod hezkou vzpominku, a to asi diky tomu epiduralu, po kterem jsem byla jako na droze jeste na JIPce. Navic jsme to tam s onou holcinou celou dobu misto spani prokecaly 🙂Tesila jsem se, ze az doucinkuje a vstanu, pujdu snad oslavit prcka 😀 Bohuzel mi nedovolili ani nasledujici den vstat, cekalo se na doktora, ktery mi mel ten epi zas odpojit, bohuzel asi zrovna mel plno prace na sale, az vecer prisel kolega a rano uz jsem mohla chodit. Bohuzel na normalnich pokojich, kam me prevezli z JIPky, v Krci nemuzou navstevy a jelikoz sem nemohla chodit mela sem smulu. Navic mi sestry nebyly schopne donest moje veci tak jsem tam byla jen s mobilem. Aspon tak, na JIPce mi ho dali do trezoru, nemoh se tam pouzivat. Bohuzel tatka to nevedel kdyz mi ho tam dal dat, tak se vseci dozvedeli zpravu se zpozdenim 🙄 No a az ten dalsi den jsem dostala nadstandard, kam navstevy muzou. Skoda.
Nastesti prdolka je strasnej sikula, saje uz hned od prvni chvile a urcite dozene relat. nizkou porodni vahu 3kg.
Ted mi jeste rudne jizva, zitra-dnes jsem mela jit domu po 5 dnech, ale radeji mi daj pry antibiotika a pohlidaj si to - vytahnou stehy tady.

bramburka
4. dub 2008

gratuluju, jo o, oni nez rozhodnou císaře, to trvá dlouho, se mnou na pokoji byla ta samá holčina. Zaplat pan buh za dlouhou snuru, i kdyz si nejsem jista, jestli by to na UZ bylo videt... ??? Ta bezmoc že v Krči nesmí návštěvy - to znám, ještě že jsou mobily, to jo, to je vo depku, ale neboj, uz to máš za pár, doma si ho všici užijou!

lenkabu
4. dub 2008

To je blbost že na jipce nesmí být mobil 😠 Na jipce jsem dělala a pacienti ho normálně měli, ničemu to nevadí. S tou šŇůrou a UZV to neni jednoznačný, Vanda měla pupečník 2x kolem krku a porodila jsem v pohodě 😉 Moc gratuluju k chlapečkovi, zvládla jsi to krásně 🙂

babara
4. dub 2008

No nam rekli ze kvuli tem monitorum tam to nejde :(

lenkabu
4. dub 2008

babara:někde to říkají,ale věř mi že je to kravina 😉 Myslíš že personál tam nemá mobily?To víš že je mají a normálně používají.

paolin
4. dub 2008

holky, s tim UTZ pred porodem..mne delali UTZ tri dny pred narozenim syna a vaha znela pres 4200gr. porodni mel nakonec 3650gr. zname honem vyvolavaly porod, ze je mimco moc malinke, ze placenta asi nefunguje a mimco melo 2500gr misto namerenych 1700gr. UTZ je pouze orientacni, takze proto se na nej nespolehaji 😉

vikvik
4. dub 2008

jj, takovy uzv pak dokaze akorat vystresovat nic vic.

kalous
4. dub 2008

Moje zkušenost s porodem

Otěhotněla jsem v lednu 2007. V minulosti jsem pracovala v provozu s chemickými látkami, a proto jsem byla od začátku na rizikovém těhotenství. Vše probíhalo bez komplikací; měl se nám narodit zdravý chlapeček.
V sedmém měsíci těhotenství jsem dostala prudký zánět ledvin, ze kterého mne za 10 dní na gynekologickém oddělení NMB dostali. Doktoři, všechen personál a prostředí nemocnice byli na dobré úrovni. Tak jsem si spojila výbornou pověst porodnice na Polní s touto zkušeností a rozhodla se, že budu rodit tady. Navíc jsem sem pravidelně docházela na kontrolu ledvin, do kterých mi malej s oblibou kopal.
Termín porodu byl stanoven na 20. října. Nic se ale nedělo, až do čtvrtka 25. Mírné stahy začaly velmi brzy ráno. Pochopitelně jsme byli u prvního dítěte nejistí a nechtěli jsme nic riskovat a tak jsme v devět večer vyrazili do porodnice. Stahy byly zhruba po deseti minutách.
V porodnici mne prohlédli a řekli, že jsem otevřená na 3cm a že porod může přijít až v neděli. Instrukce „kdyby něco, přijeďte dřív“ nás moc neuklidnila. Tu noc jsem celou prosténala; stahy byly pořád po deseti minutách, stále však intenzivnější. V pátek v šest ráno jsme vyjeli na druhý pokus.
Tentokrát bylo rozhodnuto, že si mne už nechají. Než jsem porodila třikrát mne přestěhovali z pokoje na pokoj a vystřídala se směna personálu. Měl a jsem nateklé porodní cesty a potom se doktorce nelíbil úhel nasedání hlavičky, takže až po čtrnácti hodinách mne posadili na porodnický stůl. Asistentky mi při kontrakci tlačili na břicho. Doktorka si přizvala starší kolegyni. Nastřihli mě, ale ani to nepomohlo, tak nakonec vzali VEX.
Narodil se mi zdravý kluk 52 cm, 3,65 kg. V tu chvíli to prožíval spíš manžel, protože mě se nastřižení protrhlo víc, než mělo. Obě doktorky se vrhli na šití, jehož výsledek měl 16 stehů.
Šestinedělí skončilo, ale mne jizva pořád bolela. Přesně dva měsíce po porodu se mi v jizvě objevila 2 mm trhlina. Protože gynekoložka trávila vánoční dovolenou, spěchala jsem k praktické. Ta mne obratem poslala do NMB na gynekologii. Přítomná doktorka mne propláchla peroxidem, doporučila ať si jizvu proplachuji roztokem hypermanganu a poslala domů.
Dva týdny po návštěvě ambulance NMB se mi v místě trhliny vytvořil hnisavý váček. Druhý den jsem s velkými bolestmi navštívila svoji gynekoložku. Ta zjistila, že po nekvalitním zašití po porodu se mi v ráně vytvořilo ložisko hnisu vedoucí 7 cm hluboko. Do konce týdne jsem byla v NMB na operaci. Po pětidenní hospitalizaci jsem přestala kojit. Dva měsíce od opravné operace nejsem úplně v pořádku. Někdy mě přepadá strach, že se to už nikdy nespraví.
Chápu, že první porod dlouhý 14,5 hodiny není nic zvláštního.

lenkabu
4. dub 2008

kalous:tak to je drsný...trochu mně děsíš, já mám taky větší šití a ta jizva se mi nelíbí vůbec ☹

xsuzzi
4. dub 2008

Tak i já jsem konečně Našla kousíček času na popis Naeho porodu 😀
Takže TP jsem měla 9.4...... 😀
V březnu se nám jaksi rozrodil duben a tak jsem si říkala,že já vydržím jako do aspoň 1.4.!!! 😅
Když už se chýlil březen ke konci,tak jsme se zhruba týden před porodem s manželem domluvili,že týden na to 26.3 je krásné datum a že ve čtvrtek by už nemusel do práce,tak že bych mohla rodit už tento datum.Tak jsem mu to odkejvala a jako,že jooo 😅 no pořád jsme si z toho dělali prču,že já stejně 26 rodím,takže ať se na to všichni připraví,ten den,jsem ráno psala holkám na MK,že si musím ještě umýt nádobí,když dneska vlastně rodím,že joo 😅 odpo jsem měla jít do poradny😀
Tak jdu jako do tý poradny joo,ještě si říkám po cestě,dneska si nechám udělat nějakej ten hmat a večer začnu rodit😅
tak mi udělali monitor,kontra nikde,křivka rovná😀
a tak jdu k dr a on ať si vylezu na kozu a tak se svlíknu a lezu na ní a zalehnu dr přichází ke mě,postaví se naproti a najednou cítím jak mi něco steklo mezi půlkama,ale jako by jen kapičku,tak mě proběhlo hlavou,jéžiš já sem se snad po..... a před dr!!!😅 a dr najednou neteče z Vás něco a já si říkala doprdele,já se po..... a on mě na to ještě upozorňuje a já na to nééé nic,poslední dobou akorát výtok😅😅 a najednou křááááp na něj jsem zvedla hlavu na něj co to jako jeee,si zrovna na mě nasaďoval rukavice jako a ono rup a on couv dozadu a on ááá voda nám praskla sem se chytla za hlavu a říkala sem tyvole já fakr budu dneska rodit!!!😅 tak říkám nahlas tomu dr o mím plánu dneska rodit a říkám to snad není možný,ono to fakt tak jeno pode mnou vody jako prase a sestřička s hadrem,setřela já slezla z kozy a znovu tak mi donesla ručník a vložky a prej ať se voblíknu do kalhot sem se voblíkla,botu prochcanou,ponožky mokrý,boty zalitý vodou,ručník mezi nohama a prej jeďte takhle,to je v pořádku,to bude až do porodu týct😅 prej manžel je tu s Vámi a já že jo a on,tak si jeďte domů pro tašku a jeďte do porodnice😀
tak jsem vyšla s ručníkem mezi nohama do čekárny a manžel na mě koukal a ještě 3 ženský a tlemili se a manžel zíral a smál se,on si myslel,že si sestřička dělala prču,když šla kolem něho a říkala,tak tatínku jedete rodita jak mě viděl,tak prej honem honem,musíme jet já s tím ručníkem mezi nohama ve městě k autu,mokrou prdel a kalhoty a manžel,jéžiš my jedeme rodit,bolí Tě to?😅Pojď honem no v autě jel 70 po městě mu říkám,klíííd,jeď normálně a on na mě...nepleť se mi do toho,rodíme😅😅😅 no doma tašky lítali vzduchem a já na koňoj a on jestli to myslím jako vážně,že rodím😅 a že co má dělat a honem ať jedeme ať nerodíme doma,no prča to byla😅
Tak jsem všem psala,že nám rupla voda,nikdo nevěřil,že jako jsem si to naplánovala na ten de a ani hmat neproběhl a že fakt joo 😅 tak jsem to ještě tady ohlásila a jelo se 😀
Voda mi rupla ve 3 hodiny,kolem čtvrtý jsme dojeli do pordky,po cestě mě proběhlo hlavou,že si musíme koupit tu bagetu na Aralce jak jsem chtěla,aby jsme měli co jíst 😅 tak to opatrně říkám manželoj a on na mě nevěřícně koukám jestli to myslím jako vážně??? 😅 tak jsem radši už nic neříkala,když jsem viděla jak zuřivě řídí 😅 takže bageta teda holky dubňačky neproběhla 😅 no jeli jsme,manžel řídil jak zběsilej a já,že v klidu,že mi nic není,bolesti nebyli žádný.Dorazili jsme tedy kolem 4 do porodky,proběhlo příjímání,sepis papírů,mě napojili na monitor a manžel chvíli čekal na chodbě🙂dotočili jsme monitor kde nebyli vůbec žádný kontra a šlo se do na čekanku,moc hezký pokoj s míčem, sprškou , žebřiny a postýlka tam byla 😀 tak jsme se zabydleli a pak přišel dr. že mě vyšetří...bylo kolem 4 5 a proběhlo první vyšetření,bolelo jak kráva,ruku mi tam strčil snad celou a jako by tam něco hledal 😅 moc se mu líbil nález a že jdeme na klystýr🙂klystýr pohoda!!!Vůbec nic nepříjemnýho,akorát jsem ho v sobě udržela tak minutu a už jsem letěla 😅 když se ani v 5 nic nedělo,tak přišel dr. že mi píchnou injekci do zadku,aby vyvolali nějakou děložní činost a bolesti a pak že mě napíchnou na kapačku s oxytocinem,aby se to rozjelo 🙂
V 6 hodin přišla první kontra,za 5 minut další,takhle jsem měla kontra po 5 minutách cca hoďku, pak začli rovnou až do konce po 2,kontrakce po 5 minutách byli v poho,to jsem se tlemila atáák,po těch 2 už to bylo krušnější,ale dali se hezky rozdýchat...začli jsme chodit do spršky kde mi manžel sprchoval bříško,když to přišlo,to byla největší úleva při kontra,balon,na tom se nedalo jako vůbec sedět,jsem měla pocit,že si sedím na tý hlavičce 😅 každou hodinu mi natáčeli monitor na půl hoďky,což se taky dalo,později už to bylo nepříjemné,ale dalo se to,akorát v leže to bylo drsný zvládat,dle mého porodního plánu,mě hodně informovali,co se děje a bude dít,tak jsem byla ráda....když bylo cca před desátou a já měla kontra pořád po 2 minutách,přišel dr. jestli nechci epi,tak jsem ho odmítla,když mi,ale řekli,že jsem už 4 hodiny otevřená stále jen na 4 cm a přišla další kontra,tak jsem zařvala,že ten epi chci,že se to nedá vydržte 😅 drtila jsem manželovi ruku co to šlo a on mi pořád říkal jak jsem statečná a skvělá a že dr za chvíli příjde.Nikdo nešel a já ječela,že chci epi 😅 pak jsem začla mít strašný tlaky na konečník,to bylo stále kolem 10 hodiny,přišla PA a vyšetřila mě a já na ni,že mám strašný tlaky na konenčík a že se to nedá vydržte,vyšetřila mě a když mi řekla,že jsem otevřená na 6,jaký to máme krásný nález,myslela jsem,že zdechnu 😅 na bolesti jsem si tedy už nic nenechala dát s domněním,že za chvíli bude po všem,když už mám ty tlaky....omyl!Tlaky jako kráva a já pořád nebyla otevřená,to už šlo do tuhýho,pač se to nedalo prodýchat a to jsem slušně doté doby prodýchavala všechno,tohle už se,ale nedalo!Když bylo 12 a já už brečela bolestí,pač při těch tlakách už sem normálně musela tlačit,to se nedalo vydržet prostě,tak oni na mě,že pořád nesmím,už jsem fakt nemohla,když bylo 12 hodin,tak konečně přišli,že můžu na sál kde se zjistilo,že malej není dorotovanej,takže jsem zase nemohla tlačit a musela ležet nejdřív na jednom pak na druhým boku se zdviženou nohou,aby se dorotoval,pak jsem slezla a při kontra byla opřená o ten porodní stůl a s tlakama jsem i ze sebe vydávala zvuky jako bych měla porodit hrocha 😅 no neskutečný prostě,pak konečně,že je branka zašlá a jdeme na to,jupííííí jaká to úleva!!!To jsem,ale ještě netušila,že při tlačení když už jde miminko ven to bolí jako prase 😅 jsem myslela,že neporodím,když jsem tlačila a oni na mě,že ještě,to jsem cítila,že víc už můžu jenom vytlačit ze sebe já nevim co 😅 první zatlačení bylo špatné,tak mě udělali nástřih,to jsem jen cítila,nebolelo to,bylo to jak,když by mě tam něčím řízl mi přišlo,ale to druhý už dobrý a na třetí malej vylezl 😵 dali mi ho hned na bříško a pak k prsu.Pak přišla placenta,to jsem jen zatlačila trošku a byla venku,pak šití,což jsem pokládala na celým porodu za nejmenší.Občas to píchlo,škublo,zatáhlo,ale dalo se to🙂Poté jsem dvě hodinky leželi na sále,mě dokapala kapačka a s manželem jsme se kochali tím malým drobečkem 😵 byl nádhernej,takovej malinkej oslizlej od mastku 😅 😵
Tak to je asi vše 🙂 když to schrnu,tak první 4 hodiny kontrakcí se dali v pohodě zvládnout,prodýchat,no v pohodě,prostě se to dalo,to jsem se i smála tomu jak to bolí 😅 co,ale pokládám za strašnej zážitek,kterej mě asi jen tak nepřejde byli ty strašný tlaky a nemoci tlačit 3 hodiny!!!Tak to bylo fakt peklo.Kdybych byla otevřená a mohla tlačit hned,tak bych o porodu prohlásila,že to bylo v pohodě🙂ty tlaky se,ale nedali 😨to jsem prohlásila,že rodit příště jedině s epi nebo vůbec!
Co,ale chci říct,že když jsme přijeli domů a pátý den jsem koukala ny to Naše krásné miminko se mi drali slzy do očí jak jsem si uvědomovala jak strašně moc toho broučka malinkatýho miluju,že bych pro něj udělala všechno na světě a nedovedu si představit,že by se mu někdy mělo něco stát.Tak bych do těch bolestí a porodu šla znovu!Pač,když ho vidím,tak se mi asi budou drát slzy do očí pořád jak moc si uvědomujete,že ho milujete 😵
Tak snad dodám aspoň trochu sil a odvahu těm na který to teprve čeká,pač zvládnout se to dá a miminko Vám všchno hned vynahradí,stačí jeden pohled! 😵

xsuzzi
4. dub 2008

ještě chci dodat,že jsem se na porod od samého začátku moc těšila a chtěla si ho užít a říkala si,že to zvládnu a psychicky na něj byla připravená,přistupovala jsem k tomu dost pozitivně,že vím,že to bude velká bolest ale že při každé bolesti mi je mimišek blíž 😵 že to,ale bude takové auví sem teda lae netušila,ale jak říkám,bylo to způsobené tím,že jsem nesměla tlačít a ty tlaky 3 hodiny prostě byli moc 🙂

krista
4. dub 2008

Xsuzzi moc hezký popis porodu 🙂 😵

evcafrank
4. dub 2008

Zuzinko, jsem jedna z těch, která Ti sms nevěřila 😀 a navíc jsem Ti říkala, že se mi 26.3. nelíbí, tak jsi to hrdinně vydržela až do 27. viď? to kvůli mně 😀 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru