Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

aja9
25. zář 2008

Ahoj taky přidám svůj zážitek
Termín porodu jsem měla 10.7.08,to jsem také byla na kontrole u své doktorky. Byl to zrovna čtvrtek. No moje milá paní doktorka,říkala do neděle nevydržíte,ale pokud ano šupem v pondělí do porodnice. Byl pátek,sobota,neděle a já pořád celá. No tak jsem šla v pondělí do Vítkovické porodnice. Byl tam velmi hodný a sympatický doktor,který mě ale rozesmutněl,jelikož řekl na porod to nevypadá,takže další kontrola ve čtvrtek snad už se to rozběhne. Přišla kontrola v čtvrtek a nic.Tehdy mě už doktor obětnal na úterý 22.7 na vyvolávání,tedy pokud bych dříve neporodila.A opět jsem pádila domů. Ještě den před nástupem do porodnice jsem šla na kontrolu. To bylo pondělí,ale naší princenzně se ven nechtělo.
A tak nastal den D. Bylo úterý ráno,manžel mě vezl do porodnice na vyvolání porodu. Po veškerých vyšetřeních jsem kolem 8 ráno dostala tabletku. Doktorka,která mi jí zaváděla,říkala kolem 12 další kontrola a pokud by se nerozběhl porod dostane další tabletku.
Jenže jsem měla štěstí kolem 9:30 jsem začala mít slabé bolesti,kolem podbříšku a píchalo mě i v zádech. Šla jsem tedy na kontrolu a tam už jsem zůstala,jelikož jsem byla otevřená na 4 prsty. Porod by l na spadnutí. Ihned jsem volala manžela,že už mám nějaké kontrakce a snad i začínám rodit. Dostala jsem klystýr na vyprázdnění žaludku. Doktorka mi píchla vodu a pak kolem 12 přišly pořádné kontrakce.Ještě,že tam byla sprcha chodila jsem do ní co chvilku.
Pak už jsem měla bolesti co minutu a musela jsem volat sestru,ať mi něco píchne. Jenže to už nemusela,začala jsem totiž rodit.Bohužel malá nechtěla jít ven,museli mi skákat po břichu,abych jí vůbec dostala ven
A kolem 14:32 byl náš poklad na světě. Jmenuje se Adélka a váha 3050 g a míra 49 cm.
Byl to krásný pocit,co mi jí dali na břicho. Malou,ale držel manžel jelikož jsem dostala zimnici.
Byla jsem hodně sešíváná a taky nastřihnutá. Ale za to utrpení a bolesti to stálo. Celé dvě hodiny jí držel manžel na rukou,byl to nádherný pocit mít dvě osoby,které miluji u sebe.
Takže všem přeji štěstí,opravdu se není čeho bát

animatua
25. zář 2008

holky jeste musim rict abyste se nebaly si vytvorit porodni plan a trvat na nem, me to doopravdy pomohlo, porodila jsem bez jedine injekce (krome nepovedneho umrtveni pri siti) a bez jakohokoliv vnejsiho zasahu do porodu, kdybych to nemela v porodnim planu tak v tech bolestech to nemam silu nekomu vysvetlovat a necham si asi udelat cokoliv..

hlavinka
25. zář 2008

Anima: a oni na nej skutecne pristoupili? Bojim se, ze kdyz jim dam papir s popiskem, ze na to stejne budou kaslat...ale nevim... Jinak moc gratuluju k miminku a hlavne k tomu, ze jsi si prosadila ambulantni porod! Tak hodne stesti do dalsich dni 🙂

hlavinka
25. zář 2008

Holky, tak jste mne uspesne rozplakaly. Moc vsem blahopreju a drzim palecky, at se mimcum dari 🙂

ba80
25. zář 2008

ahojte, ako vas tak citam, tak som aj celkom rada, ze som mala taky porod ako bol (teda uz teraz s nejakym odstupom casu)...
zacala som sa otvarat asi 34 tt a v 35 mi odisla zatka a zacala som krvacat, tak ma zatvorili do nemocnice na rizikove a zacali zastavovat otvaranie. pchali do mna milion liekov, z ktorych som zvracala, lebo zaludok nebol zvyknuty na taku zataz. nakoniec som tam stravila 10 dni (nikto so mnou nic, okrem monitoru nerobil, takze to nolo nekonecne dlhych 10 dni - lezte v nemocnici, ked vas nic neboli a v podstate vam nic nie je) 😖
samotny porod bol veeelmi rychly... o 02.15 h z piatka na sobotu v noci som sa zobudila na to, ze sa zo mna nieco leje a hovorim babam na izbe, ze mi asi praskla voda... rozsvietili sme a skoro ma vystrelo- nebola to voda, ale krv, v momente bolo od nej vsetko. zavolali sme sestru, ta volala lekara a len mi prisla povedat, aby som sa zbalila, ze ma prevazaju... tak som sa tam v takom stave este aj balila a ona sa na mna pozerala... 😠
hned ako ma previezli na salo, zbehlo sa okolo mna asi 10 ludi a po kratkom vysetreni vyhlasili, ze mala musi ist hned von... este som chcela zavolat muzovi, ale hned ma zrusili, ze teraz musia zachranovat mna, ze na to nie je cas. a uz to islo... holenie, cievkovanie, infuzie, teta z novorodeneckeho sa pytala na meno babatka, anesteziologicka na anamnezu, niekto na pupocnikovu krv a porodnika a potom uz len kyslik a narkoza... zobudila som sa okolo piatej a hned som sa pytala na malu a sestricka na pooperacnom povedala, ze je v poriadku. strasne mi odlahlo a bola som nekonecne stastna (dost som sa o nu bala...).
nakoniec som sa dozvedela, ze mi rupla placenta a mala som stastie, ze som bola v nemocnici, lebo by sme to z domu asi nestihli a ze mi museli skoro zobrat maternicu, lebo (obcas sa to stava) bola cela placenta prirastena k maternici... mala sa narodila 03.12 h a mna este do stvrtej cistili ☹ . mala som stastie, ze sluzila pani primarka a rozhodla sa o pokus maternicu zachranit (dufam, ze uspesne), nehovoriac o tom, ze zachranili aj nas dve.
takze ja som mala svojim sposobom porod rychli a bezbolestny (ale vynahradilo mi to mojich cca 20 stehov na bruchu dalsie dni) a hlavne som sa ani poriadne nestihla zlaknut a bolo po vsetkom.
teraz sa tesim, ze mame krasne, zdrave babatko 🙂 a musim sa priznat, ze som aj rada, ze som sa, aj ked nechtiac vyhla nastrihu, lebo toho som sa bala, ako cert kriza... 😅

lenkabu
25. zář 2008

animatua:ty uz jsi porodila?Gratuluju 🙂 Mas nekde popis?

konja
25. zář 2008

hlavinka: S tím porodním plánem je to asi jak kde a jak který personál.Já ho také měla připravený a musím říct, že se na něj pěkně vyprdli!!!! 🙄 Jedna PA se na něj v rychlosti podívala a neřekla ani popel - a to jsem chtěla darovat pupečníkovou krev, chtěla poradit a pomoc s ulevou od bolesti,chtěla jsem aby mohl manžel přestřihnout pupeční šňůru atd. No nic z toho neklaplo. Jediný kdo si můj porodní plán opravdu přečetl byla ženská sestra na lůžkovém oddělení.Chtěla jsem totiž nadstandartní pokoj,ale nikdo mě ho nenabídl a bez řečí mě šoupli na třípokoják (myslela jsem si,že prostě není nikde jinde místo,protože porodnice praskala ve švech,takže jsem ani neprotestovala). Až večer když přišla nová směna tak za mnou přišla sestřička, že si v mém porodním plánu přečetla, že mám zájem o jednolúžkový nadstandart a že jestli ho teda chci,tak mě tam hned převezou, že je volný.Takže nebýt této sestry tak bych si porodní plán psala úplně zbytečně!A to se porodnice všude chlubí jak pracují s porodními plány! 🙄

animatua
25. zář 2008

lankabu: popis porodu mam na predchozi strane

konja, hlavinka: ja myslim ze personal porodnice ma povinnost postupovat podle porodniho planu, a to az do vzniku nejake patologicke situace, kdy samozrejme leti porodni plan do kose a jde o to zachranit zivoty..

ja musim rict ze muj porodni plan byl dodrzen na 100% a nikdo se na me skrz prsty kvuli nemu nedival

konja
26. zář 2008

animatua: na mě se taky nikdo přes prsty nekoukal, protože o něm asi nikdo nevěděl 😠 (kromě PA,které jsem ho dávala do ruky). Částečně personál omlouvá, že v době kdy jsem rodila se rodilo na všech sálech, byl tam předčasný porod v 34tt a další dva skončili akutním císařem. Náš porod byl úplně ukázkový a hlavně hodně rychlý, takže jsem se s PA viděla jen asi třikrát a z toho dvakrát se jen přišla zeptat zda se cítím dobře.No a hlavně beruška se rozhodla vykouknout na svět zrovna ve chvíli kdy se akorát vyměnila směna, takže PA kderá zrovna přišla do směny,tak nás šla rovou odrodit, bylo to rychlé. Ale to je stejně omlouvá jen částečně, mohla se aspoň zeptat zda mám nějaká přání,nebo ji to mohla říct PA která ji předávala směnu a o mém porodním plánu věděla 😒 Já jsem hlavně nechtěla rodit klasicky na zádech,ale neměla jsem ani čas zaprotestovat,protože když mě PA vyšetřovala tak zjistila,že už jsem úplně otevřená a tak jsem hned dostala příkaz tlačit.Jen jsem zvládla zařvat na manžela ať mě aspoňtrochu zvedne záda.Naštěstí jsem měla bezproblémový porod,vodu mě nikdo nepíchal, protože odtekla sama,na tři kontrakce byla malá venku, byla jsem bez nástřihu i poranění.Asi i proto mě to tolik neštve,ale kdyby mě třeba nastřihnuli ( nechtěla jsem to) nebo kdyby mě nechtěli nechat manžela po celou dobu porodu, tak bych asi vyváděla víc. Takhle nás spíš mrzí takové detaily jako, že se nikdo nestaral o to, že chceme darovat pupečníkovou krev (chtěla jsem být dobrovolný dárce, nechtěla jsem ji uchovat pro naši potřebu) nebo, že chci rodit jinak než v leže nebo pololeže (prvního syna jsem rodila na porodní stoličce a bylo to paráda,tak jsem si to chtěla zopakovat ,nebo jsem chtěla na té porodní posteli aspoň pořádně sedět),ale budiž i v pololeže jsem porodila a naštěsí rychle a bez nástřihu, ale chudák manžel chtěl strašně přestřinout pupečník a prostě neměl šanci. PA ho přestřihla ihned co malá vykoukla ven, ani jsem to nezaregistrovala.Byl to fofr. Rodila jsem ve FN v Hradci Králové a prostě se potvrdilo pravidlo, že ve velkých porodnicích se rodí jak na běžícím páse, podle již zaběhnutých pravidel a individuální přístup k rodičkám je odsunut do pozadí! 🙄 Aby moje přání byla respektovaná musela bych se o ně asi hodně hlasitě hlásit, každému kdo by jen strčil nos na porodní box bych to musel hned cpát do hlavy,ale to není tak úplně možné.Každý kdo už někdy rodil to pochopí.

hlavinka
26. zář 2008

Konja: tak to je vazne husty. Nereknu, kdyby z toho byl nejaky problem nebo neco neslo udelat, ale kdyz vse slo hladce, tak proc nevyhoveli? To je mi lito. Clovek uz tak ma nervy na pochodu a kdyz ho rozhodi jeste tohle, je to fakticky blby. Ale je aspon videt, ze zalezi na lidech. Nekteri uz berou ostatni jen jako cisla, pripady a ne jako lidi. Ja vim, ze ve zdravotnictvi je to celkem casty - syndrom vyhoreni - ale kdyz na sobe citim, ze mne prace stve a ze to odnasi jini, tak jdu a vymenim oddeleni nebo misto. A ne si to vylejvat na lidi, kteri cekaji profesionalitu a pomoc.

ajicek_z
26. zář 2008

Ahoj Holky, předem gratuluji všem maminkám co už to mají za sebou. Zajímalo by mě, co je ten porodní plán? Není to divné plánovat si něco, co je u každého úplně jiné a hlavně můžou nastat všelijaké komplikace se kterýma se předem nepočítá??? A akutní porod je, že se pak jde po něm domů a nezůstává se v porodnici? Díky a pa

konja
26. zář 2008

hlavinka: Tak naštěstí personál byl docela milý.Bála jsem se, že narazím na nějaké nervózní,zakaboněné můr,ale všechen personál byl usměvavý a milý.Jen je prstě nezajímal můj plán.Je to velká porodnice a měla jsem prostě smůlu s tím,že se zrovna rodilo jako život a pouze můj porod byl nekomplikovaný, takže mě vlastně věnovali nejméně pozornosti 😅 Nevímjak by to vypadalo kdybych v tu dobu rodila sama, musím doufat, že jinak 😉 Měla jsem taky smůlu,že malá se rozhodla vylézt právě v okamžiku měnící se služby, že jen co PA přišla,tak se tlačilo. Dokonce ani doktorka nestihla k porodu přijít, přiběhla až když už byla malá venku. Měli frmol. Ale líto mě to je, to jo. No aspoň první porod jsem si užila, syna jsem rodila ve Vrchlabí a byla to nádhera - tam jsem porodní plán neměla,ale vůbec nebyl potřeba, protože v této porodnici byly přirozené porody jejich filozofií, takže nikdo nemusel říkat, že chce rodit jinak, nikdo nemusel zdůrazňovat,že chce dítě ještě s nepřestřiženým pupečníkem na bříško, že ho chce přestřihnout až po přestřižení, že chce minimum léků atd. Tam to bylo naprosto samozřejmé. Ale i tak na porod vzpomínám ráda, vždyť se nám narodila naše vytoužená holčička 😀 A aspoň vím jak ke všemu přistupovat a co čekat až budeme mít třetí mimi ( no to si počkáme, dřív jak za deset let jsem to manželovi zatrhla 😀 ). Hlavinka pokud si chceš sestavovat porodní plán,tak to určitě udělej,ale naivně nespoléhej na to,že si ho personál přečte a bude ho dodržovat. Každému hlas,že ho máš, každému řekni aby si ho přečetl, narvy jim ho už na příjmu a důrazně je popros zda by ho mohli dodržovat. A i tak se v průběhu porodu připomínej, že si přeješ tohle a tohle atd. 😉 Přeju ti aby ti vyšlo vše tak jak si přeješ 🙂

hlavinka
26. zář 2008

Ajicek: asi jsi si to spletla. Akutni porod je spis jakoze rychle probihajici, prekotny porod. Ambulantni porod je, kdyz prijdes do porodnice skutecne jen porodit a pak jdes domu, nezustavas tam ty tri dny, nebo kolik se ma, po porodu.
Porodni plan se doporucuje sepsat. Urcite se o tom muzes jeste pobavit s nejakou sestrickou, az budes chodit do poradny do porodnice (cca od 32 tydne teh, mozna i dele). Jde o to, ze je fain mit nejakou predstavu, co bych chtela (leky na bolest) a co bych vazne nechtela (treba nastrih nebo epidural). Pak kdyz je porod samotny, clovek ma myslenky nekde jinde a kolikrat je mu vse jedno anebo nema silu nic vysvetlovat a "dirigovat".
Ja jeste porodni plan taky nemam sestaveny, ale uz dopredu vim, ze pokud to bude mozne, chci rodit na stolicce a ne v leze na koze, ze bych chtela volnost pohybu, moznost teple sprchy kdykoliv, ruzne masaze, balony a tak a epidural, jen kdyz to fakt uz nebudu moct vydrzet....

xsipm04
26. zář 2008

animatua: Jee, tak to vám to dopadlo úplně nádherně, moc gratuluju 🙂 já jsem věděla, že se mám těšit na tvůj popis 😀

Jinak na ambulantní porod tady jsou dvě diskuze, kde je víc informací:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Konja a ostatní, kteří si přejete zlepšení služeb v českých porodnicích, pokud by se vám chtělo, připojte se k Petici za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě na stránkách
http://www.normalniporod.cz/
je to potřeba podepsat do konce září 🙂

konja
26. zář 2008

xsipm04: Už jsem pdepsala 🙂

hlavinka
26. zář 2008

Konja: dekuju za prani a za radu 🙂
No, aspon ze jsi mela mile lidi, kdyby byli jeste neprijemny, to by fakt nastvalo. Doufam, ze v Podoli to bude v pohode.

konja
26. zář 2008

ajicek: porodní plán je tvoje očekávání c ose s tebou bude u porodu dít. Samozřejmně,že pokud nastanou komplikace,tak jde PA do háje. Aby si měla představu co vše se tam třeba píše, tak ti zhruba popíšu co jsem tam měla uvedeno já:
1. přeji si přítomnost manžela po celou dobu porodu - od příjmu až po převezení na oddělení šestinedělí
2. nepřeji si klyzma,ale použít yal gel. přeji si být důkladně informovaná o všech zákrocích,lécích a možných alternativách, které mi budou podávány.
3. přeji si rodit na nadstandartním porodním sále
4. chtěla bych využívat co nejvíce teplou sprchu či vanu k tlumení bolestí a dalších úlevových technik.Budu ráda, když mě s tím pomůžete.
5. v případě nutnosti ráda využiju možnosti epidurální analgezie
6. ráda bych porodila v jíné než klasické poloze v leže a to na porodní stoličce s oporou o manžela, ve stoje, v kleku nebo vzpřímeném sedu na porodní posteli.
7. epiziotomii si přeji pouze v nevyhnutelkném případě
8. po porodu bych chtěla dítě ihned položit na nahé tělo, manžel by rád přestřihl pupeční šňůru.
9. ráda bych darovala pupečníkovou krev.
10. na oddělení šestinedělí bych ráda využila ubytování na nadstandartním pokoji.

Takže asi tak 😉

hlavinka
26. zář 2008

Konja: moc dekuju za uverejneni Tveho porodniho planu.
Mela jsi nakonec nastrih?

sisa32
26. zář 2008

Ahoj, můj porod: 17.9. v 0.50 h ráno mě chytly první kontrakce, byly po 8-12 min a protože se nezkracovaly, nechala jsem manžu spát. Do porodky jsme vyrazili v 8 h. Když mě tam natočili, zjistili, že nerodím. To jsem poznala taky, že mi přestaly kontra. Tak mě dali na pokoj a poslali manžu domů. V 10 h mě to chytlo znovu a trvalo to celý den. Večer to začalo slábnout, tak jsem myslela, že se vyspím, ale ve 22 h znovu. POřád stejné intervaly, ale horší a delší kontra. V 1 h v noci jsem to už nemohla vyžet, tak jsem šla za sestrou. Ta mě poslala na porodku, natočili kontra, ale na porod prý to nevypadá. Pak mě prohlédla dr a vykuleně prohlásila, že rodím, že jsem na 6 prstů otevřená. Hned jsem šla na přípravu, klistýr a do sprchy. Moc mi pomáhalo skákat ve sprše na balonu, to bylo super. Potom mi por. as. píchla vodu, pak jsem šla na vyš., ale hlavička prý pořád vysoko. Trochu se ve mě dr i por. as. pohrabaly a poslali mě zase do sprchy. To už mi balon ani sprcha moc nepomáhali, cítila jsem velký tlak, tak jsem chtěla vylézt, ale už jsem nemohla udělat ani krok, tak mě por. as. vytáhla na kozu mokrou a nahou. Dr byla v klidu, tak jsem jen zařvala, že už musím tlačit. A taky jo, na dvě kontrakce a tři zatlačení byla malá venku. To bylo nádherný, ten teplý uzlíček, hned mi jí dali na břicho, nepopsatelný pocit. Pak jí vzali na umytí a vážení a přinesli jí znovu a přiložili k prsu, ale nechtěla sát. Pak jí vzali na dětský. Nešla mi porodit placenta, trvalo to asi 3/4 h a pak jsem ještě čekala na šití, protože jsme tam rodily 3 najednou, ale dr to zvládala perfektně. Pak mě vyšoupli na chodbu, protože už čekala další rodička. Tam mě po chvíly chytly hrozný bolesti, asi od toho šití, úplně jsem se klepala. Na pokoji jsem dostala inj. a led na pipku a od tý doby už to bylo mnohem lepší. v 11h jsem mohla vstát a jít do sprchy a pak už mi přinesli malou. Od té doby jsme stále spolu a já se pořád nemůžu vynadívat. I když nejvíc elánu má v noci, je to moje zlatíčko.
Manžel k porodu moc nechtěl, tak jsem ho ani v noci nevolala, až když bylo po všem. Bála jsem se, aby se mu něco nestalo po cestě do porodnice. Ani mi moc nemrzí, že tam nebyl, protože když poprvé uviděl malou, ten pohled v jeho očích stál za to.

konja
26. zář 2008

hlavinka: neměla. Mě nestříhaly ani u prvního porodu a u obou jsem byla bez jakéhokoliv poranění.Při prvním porodu jse měla jeden steh,protože mě trochu praskla kůže,ale bylo to absolutně nepatrný,nic bolavého.A teď u porodu dcery to bylo všechno úplně super.Už když jsem porodila syna,tak jsem si dělala srandu,že bych mohla porodit,hodit dítě do kočáru a mazat domu.No a teď si s doktorkou děláme srandu,že bych mohla rodit děti na zakázku 😀

lenkabu
27. zář 2008

animatua:krasny porod 🙂 Dobre ze ti to vyslo ambulantne 😉

lenkabu
27. zář 2008

konja:ja taky rodila v HK,ale v tu dobu jsem byla jediny porod(2 maminky cekaly s odteklou vodou na kontrakce,ale s temi nemely PA praci) a venovaly se mi moc pekne..porodni plan jsem nemela aninejake zvlastni pozadavky,ale porodni kreslo mi polohovaly jak jsem chtela a docela se i ptaly co chci....ale nedelam si iluze,kdyby bylo hodne porodu tak se se mnou takhle mazlit nebudou.Ale chapu to,ve velke nemocnici ten individualni pristup moc nejde...znam to sama,sestra lita jak motorova mys aby stihla aspon zakladni veci..bohuzel ☹

lauraa
27. zář 2008

Ahoj konja.Co znamena nadstand.porodny sal?Inak vsetko co si napisala do tvojho porodneho planu je u nas samozrejmost az na klistyr a holenie , to sa robi len v pripade cisarskeho rezu.A jednolozkovu izbu si mozes dopredu objednat ,tam sa priplaca takze cim viac takychto rodiciek ,tym ma nemocnica viac penazi.Alebo?

konja
27. zář 2008

lauraa: No v naši porodnici jsou dva normální sály, kde je jen porodnická postel a míč - sprcha a záchod na chodbě. No a nadstandart má sprchu a záchod vlastní, velký nadstandart má i vanu,žebřiny,lano atd. Každá porodnice to má jinak. Měla jsi štěstí na dobrou porodnici, v naši velké fakultní porodnici to samozřejmé není a asi nikdy nebude 😒

konja
27. zář 2008

lenkabu: Tak to si měla štěstí. Mě nešlo ani tak o to aby se o mě pořád někdo staral,aby tam pořád někdo byl,kontroloval atd.,ale spíš o to aby si aspoň ten papír přečetli!Což zabere asi tak půl minuty.Ležel tam na stole mezi dokumentací a nikdo si ho nevšim. I ta PA která do něho nakoukla se tím neřídila 😒

konja
27. zář 2008

lenkabu: No a taky mě trošku mrzelo, že jsem na konci porodu narazila na PA která asi nespíš absolutně není nakloněná tomu, že by někdo mohl chtít rodit jinak než v leže, že by to třeba někomu nemuselo vyhovovat. Já totiž vlezla na postel s tím, že mě jde prohlédnout (a to byla samozřejmně postel rovná jak prkno) a ona hned prohlásila, že jsem úplně otevřená, ať si chytnu nohy a tlačím. Já jsem jen zařvala na manžela ať mě tu postel zdvihne a PA hned že už to stačí, ať si prý nesedím na rodidlech!Kdyby už na mě nepřicházela kontrakce při které jsem měla tlačit, tak bych si řekla, že takhle vůbec rodit nechci,ale nebyl čas 😒 Naštěstí jsem porodila rychle,na tři kontrace a asi tři zatlačení a bez nastřižení i poranění.Tak aspoň to mě uklidňuje. Já jsem měla tak strašný strach, že bude chtít stříhat, vždy když jsem přestala tlačit jsem hned otevřela oči a s hrůzou koukala co dělá.No musela jsem vypadat fakt úžasně 😀

lauraa
27. zář 2008

lenkabu:Sestra nestiha aprave preto sa mi zda celkom logicke mat manzela pri sebe az sameho zaciatku (vobec od prijmu) ved si len personal usetri pracu.Manzel bol ten kto bol cely cas so mnou, masiroval mi chrbat sedel som na lopte ,pomohol do sprchy, podal mi napit.....a hlavne som bola pokojna lebo bol niekto blizky vedla mna.Aj ked som tiez v podstate porodila vystreta na posteli a malu mi doslova vytlacili von.

lenkabu
27. zář 2008

konja:to byla nejaka blbka,v HK moc zalezi na koho narazis...ta moje PA automaticky kreslo zvedala kdyz jsem sla tlacit a jen se ptala jak hodne to chci....

lauraa:tak s tim naprosto souhlasim 😉

konja
27. zář 2008

lenkabu: Taky si říkám, ještě že jsem ji zažila až na ten konec, že jsem ji viděla jen těch pár minut.Nebyla to už žádná mladice, spíš paní přes čtyřicítku, nakrátko ostříhaná tmavovláska s brýlema.Nebyla nepříjemná,ale ani nic jiného. Ani se neusmála,byla taková suchá. Ostatní personál byl super a doktorka na příjmu byla úplný anděl. 🙂

janina101
29. zář 2008

zdravím všechny přítomné i budoucí maminky.Teprve nedávno jsem našla tyto stránky a moc se mě líbí,tak bych taky chtěla přispět.Mám za sebou už dva porody.Jeden před čtyřmi roky a druhý před 18 měsíci.První těhotenství jsem si proležela v nemocnici asi 5 měsíců,tak už jsem se nemohla dočkat,kdy nastane ten den D.Malá byla otočená koncem pánevním a tak mě naplánovali sekci,že už je na mě moc velká(měla 3400g).Protože jsem se narkozy bála(mám jich spoustu za ssebou),tak jsem si domluvila spinální anestezii.Rozmlouvali mě ji,že mám problémy s páteří a že by se nemuseli trefit.Tak jsem je ukecala,že alespon jeden pokus a kdyby to nešlo,tak se nechám uspat.Sice se to povedlo napoprvé,rozříznutí břicha jsem necítila,ale pak jsem cítila vše,byly to kruté bolesti,manželovi jsem drtila ruku a anesteziolog mě stále musel něco přidávat,abych to vůbec vydržela.A nakonec mě tak nadopoval,že jsem malou ani nezaregistrovala 😢 .Druhý porod,začal v 37 týdnu,že mě ve dvě v noci praskla voda.Tak jsem vyskočila,začla si tam v klídku balit to co jsem ještě neměla.Když jsem ve 4 vzbudila manžela,tak nechápal a myslel si,že si dělám srandu(prostě nevěděl co se dějě 😀 )Tak jsem si zavolala sanitku a v klidu odjela do porodnice.vyšetřili mě a zjistili,že jsem jen na jeden centimetr otevřená.Bolesti jsem neměla,alespoň né porodní,jen jsem měla velké problémy s chůzí,potože se mě začaly rozestupovat pánevní švy(nevím jak se tomu říká přesně).Když už jsem asi 2 hodiny chodila po pokoji,aby se porod urychlil,tak se stále nic nedělo,jen jsem začala mít bolesti,ale podle monitoru,děloha nepracovala a že půjdu zase na sekci.Tak jsem je ještě ukecala,aby mě dali infuzi s oxytocinem,že se to rozjede.Nerozjelo a mimískovi se tam opravdu nelíbilo a během 20 minut jsem byla na sále,tentokrát pod narkozou.A mám dvě krásné holčičky.Jen v této mělnické nemocnici kašlou na kojení,přikládání k prsu po porodu(pokud si sama neřeknu a když mě ji odpoledne přinesli na jip a já ji chtěla k prsu tak mě dětská sestra řekla,"klidně,ale je to zbytečný,stejně ještě nic nemáte" 😒 To mě odrovnalo.No nakonec jsem nekojila ani jednu.První se trochu snažila ,ale ta trocha mléka ji tekla okolo pusinky a mě nakonec mléko zmizelo a u druhý...ta se ani nepřisála,ale to už jsem měla nachystanou odsávačku,tak alespon asi 5 týdnů ode mě něco měla.
Všem budoucím maminkám přeju hodně optimismu a rychlé(bezbolestné asi nejsou) porody bez komplikací 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru